Pall Mall Export Het opkomen van een bruine vloed VENSTER JfM Lekker tot de laatste drup voor 73 ct Rendez-vous met eergisteren BLIK DOOR HET WERELD ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 mei 1968 Nr. 19990 advertentie ledereen kan een lange sigaret maken. Maar alleen Pall Mali maakt hem béter- die maakt King Size Pall Mall Export! Met of zonder filter. King Size Pall Mall Export is de sigaret met de geurige, formidabele, veel betere tabak. King Size Pall Mall Export-veel beter! 4 20 Pall Mall Export f.1.50 Het succes van de neo-nazistische N.P.D. bij de verkiezingen in de Westduitse deelstaat Baden-Würt- temberg is niet gering: nagenoeg tien procent der stemmen, die voor leider Adolf von Thadden een gere de aanleiding zijn om te reppen over goede voortgan in zijn mars naar de macht. Het verdrietigst kijkt hier bonds kanselier Kiesinger tegenaan. Zijn eigen C.D.U. leed weliswaar niet zulke zware verliezen, maar rege ringspartner S.P.D. daarentegen des te meer - die kwam nu resoluut on der de dertig procent. De socialisten hadden wel gerekend op enige te ruggang als konsekwentie van hun meedoen aan de regering, maar deze KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. Twee dagen lang heeft drs. B. J. Udiruk, minister voor ontwikkelingshulp, in het afgelopen weekeinde met een 6-tal collega's uit andere landen in Washington in formeel geconfereerd over het be leid dat ten aanzien van de ontwik kelingssteun gevolgd moet worden in de decade na 1970. DOORN. De staatssecretaris van cultuur, recreatie dn maatschappelijk werk, mr. H. J. van de Poel, heeft in Doorn het „F. D. Roossevelt Huis", een recreatiecentrum van de Neder landse Hervormde Kerk voor gehan dicapten, geopend. DEN HAAG. In het Haagse ge meentemuseum wordt van 18 mei tot en met 3 juni een tentoonstelling ge houden, die speciaal is bestemd' voor blinden en slechtzienden. Er zullen kunstvoorwerpen staan, die betast kunnen worden. Toelichtende tek sten zullen ook in brailleschrift voorhanden zijn. UTRECHT. Van 13 tot 23 augustus vergadert in het conferentieoord „De Blije Werelt" in Lunteren de Gere formeerde oecumenische synode. Hierbij zijn 25 kerkgemeenschappen van gereformeerde signatuur uit alle werelddelen aangesloten. DEIN HAAG. Drie Hagenaars heb ben niet minder dan 23 inbraken be kend waarbij zij goederen tot een totale waarde van vijfentwintig dui zend gulden hebben buitgemaakt. UTRECHT. Na bijna veertig jaar voor de gereformeerde zending te hebben gewerkt, treedt dr. J. A. C. Rullmann sr. uit Baarn per 1 juli aanstaande uit de actieve dienst. Hij is op het ogenblik nog waarne mend rector van het zendingssemi narie in Baarn. DEN HAAG. Op zaterdag, 11 mei a.s. zal de minister van economische zaken, mr. L. de Block zich naar Tsjechoslowakije begeven. Hij zal daar gedurende enige dagen het voorzitterschap op zich nemen van een Nederlandse economische mis sie, die Tsjechoslowakije tot 18 mei bezoekt. UTRECHT. Er is ingebroken in de woning van de Utrechtse officier van justitie mr. G. F. Wüstenberg in de Handelstraat. Alle kamers werden doorzocht. Uit een bureau in de studeerkamer werd f 550 uit een geldkistje geroofd. BERGEN OP ZOOM. Zondagmor gen is de grote schuur van de boer derij van de heer L. W. Luijks te Lepelstraat (gem. Halsteren) afge brand. In de schuur was 120 ton sel derie, 9000 veilingkisten en ongeveer 20.000 vakken van een groentegros sier uit Bergen op Zoom opgeslagen. Ook al het landbouwmateriaal van de heer Luijks ging verloren. De schade wordt geraamd op plm. 240 duizend gulden. Tot nu toe heeft het oude Viane ontbroken in de serie van histori sche streekfoto's. Deze 55 jaar oude foto echter is te Viane gemaakt en toont o.m. het bekende koffiehuis. Op de voorgrond paard en wagen van wijlen de heer Overdulve, des tijds op Schouw en-Duiv eland een bekende verschijning omvang is voor hen zeer teleurstel lend. Het verhoogt uiteraard niet hun animo om door te blijven gaan met de grote coalitie, al zullen ze daar toe wel gedwongen zijn omdat an ders nieuwe bondsdagverkiezingen het enige alternatief vormen. En dat zou dan zeker opnieuw een klap voor de S.P.D. betekenen plus de intocht van Von Thadden en een veertig, vijftig der zijnen in de bondsdag. Rellen Of men in een jaar tijds kan voor komen dat dit toch gebeurt lijkt ove rigens vrij twijfelachtig; het zou al leen kunnen door een districtenstel sel in te voeren dat de kleine par tijen uit de bondsdag houdtDaar over is al veel gesproken maar het lijkt niet waarschijnlijk dat het daartoe nog zal komen. Opvallend is dat de politici vrij unaniem de relletjes met de linkse studenten van de S.D.S. de schuld geven van het succes der N.P.D. - wel genoemd de N.S.D.A.P. zonder S.A. Voor een deel is dat natuurlijk wel waar. Vooral onder toch al on tevreden middenstanders met nog enige herinnering aan de strenge orde die Hitier wist te handhaven is sprake van een verlangen om die lawaaimakende jeugd nu eens goed mores te leren. Maar even waar is dat de N.P.D. al begon met successen nog voor de namen S.D.S. en Dut- schke tot de burgermansschrik ge worden waren die ze nu zijn. Bruine vloed Er is kennelijk een grote groep in de bondsrepubliek bij wie de vrijwel programloze, maar in ieder geval stevig op de nationale sentimenten spelende N.P.D. aanslaat. En het is zeker onzin in deze groep alleen maar de bejaarden te zoeken. Ook jonger enlopen achter Von Thadden aan. De geweldige propaganda die de N.P.D. heeft kunnen bedrijven, heeft natuurlijk ook meegewerkt. Men vraagt zich af of de Duitse in dustrie soms weer de stommiteit be gaat om net als Hitier indertijd nu Von Thadden met miljoenen mar ken te helpen. Maar de kern blijft, dat een tien procent der stemgerech tigde Duitsers bereid is achter de fascistische en nationalistische kre ten te gaan staan die Von Thadden uitslaat. Dat is - om met Kiesinger te pheken - het opkomen van een „bruine vloed" die terecht onrust mag wekken in Duitsland en daar buiten. ROTTERDAM. Op de Brielselaan bij het metrostation Maashaven is de 59-jarige mattenmaker H. S. Doorn bos uit Rotterdam bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. Nederlands schip redt opvarenden van Griekse vrachtvaartier DEN HAAG, 5-5. Het Nederlandse schip „Sinoutskerk" heeft alle der tig opvarenden van de Griekse vrachtvaarder „Thalia" (3,99 ton), dat voor de westkust van Afrika, on geveer 500 km ten zuiden van Mon rovia in brand stond, aan boord ge nomen. De 9,830 ton metende „Sinouts kerk", eigendom van de N.V. Vere nigde Nederlandsche Scheepvaart maatschappij V.N.S., blijft in de om geving van het brandende schip. La ter zal eventueel een poging worden gedaan om de „Thalia" op sleep touw te nemen. Ruilverkaveling Voorne-Putteu DEIN HAAG, 4-5. De regering heeft besloten de voorbereiding van de ruilverkaveling Voorne-Putten voort te zetten in overeenstemming met de strekking van het streek plan om Voorne-Putten als agra risch-, recreatief en woongebied in stand te houden, aldus heeft de mi nister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardinois, meegedeeld in ant woord op vragen van het Tweede Kamerlid S. van der Ploeg (P.v.d.A.). De cultuurtechnische commissie heeft 26 april jl. de voorbereidings commissie voor deze ruilverkaveling ingesteld. De christen-democratische fractie van het Europese Parlement heeft zich uitgesproken voor het scheppen van een Europese munt, naast de zes nationale muntsoorten van de Euro pese gemeenschap. UDENHOUT. Op de Krijtenmolen- straat in Udenhout is de achtjarige Adje Das door een haar tegemoet komende personenauto aangereden. Het meisje dat op een fietsje reed, was op slag dood. SPORTBERICHTEN DUIVENSPORT „De Reisduif" - Brouwershaven Wedvlucht „De Reisduif" op 27 april 1968, vanaf Gembloux. Afstand plm. 139 km. J. M. Kloet 1, 2, 3, 7, 9, 11, 14; A. J. Flikweert 4, 8, 13; H. Blanken 5; C. Wesdorp 6; C. J. van Dixhoorn 10, 12. Voor 35 jaar ZIERIKZEE. In het gymnastiek lokaal van school B had de eindles van de „eetschool" plaats, zo ge noemd naar de door het crisiscomité geschapen gelegenheid voor de schoolkinderen om 4 maal per week in de winter warm eten te verschaf fen. BROUWERSHAVEN. In de afge lopen week zijn door de garnalen- vissers aangevoerd 7600 kg. grote (prijs 10 ct. per kg.) en 3800 kg. klei-' ne garnalen (prijs 1 Va ct. per kg.). NOORDWELLE. De mondharmo nicavereniging „Melodia" gaf in een vrij goed bezette zaal van de heer De Jonge haar jaarlijkse uitvoering. NIEUWERKERK. Door de plaat selijke politie werden 2e Paasdag 16 personen bekeurd wegens het rijden op een fiets zonder reflector. ZIERIKZEE. Voor de betrekking von concierge op het stadhuis heb ben zich 32 sollicitanten aangemeld en voor de betrekking van bode 55. ZIERIKZEE. In de gymnastiekzaal van de school werd de H.B.S.-Huis- vlijttentoonstelling geopend. Er zijn inzendingen te zien op het gebied van weefkunst, tekenen, fotografie en houtbewerking. BROUWERSHAVEN. De muziek vereniging Apollozal het bescha digde marmeren plaatste van eerste steenlegging aan de muziektent la ten vernieuwen. ZIERIKZEE. De herdenking van de 400e geboortedag van Prins Wil lem van Oranje vond hier plaats met o.a. een zanghulde en een kerk dienst. ZIERIKZEE (Adv.). Sterke en mo derne herencostuums in kwaliteiten vanaf 9,50 tot f 44. Bij aankoop van f 27 een prima rolfilmcamera cadeau. MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 6-5. Klei-aardap- pelen voor het binnenlandEigen heimers 40 mm opwaarts f 6,00-8,00; Bintje 35 tot 40 mm geen notering; Bintje 40 im opwaarts f 4,00-5,25; Furore 40 mm opwaarts f 5,00-7,00. Zand-aardappelen voor het bin nenland: Bintje 40 ram opwaarts geen notering. Klei-aardappelen voor de export: Buitje 35 mm opwaarts in twee ma ten gesorteerd f 4,25-5,00; Bintje 45 mm opwaarts f 4,75. Voer-aardappelen f 0,75-1,25. Stemming: binnenland en export Feuilleton Voor de rest luierede hij. Of maak te wandelingen met Eva en de klei ne Thea. Of ze gingen een poosje zwemmen. Of lagen languit op hun handdoek op het strandje, terwijl het meisje zich met haar schepje en emmertje vermaakte. Zo lief als dat kleine ding iedere dalg was. Eva liep de hele dag in haar bad pak rond. Alleen tijdens de maaltij den in het pension sloeg ze een bad mantel om. Niemand in het dorp, die er zich aan stoorde. Otverigens, wie liep er door het dorp? De meeste mensen hadden hun bezigheden en als men door de smalle straat liep, was het doorgaans om een of andere boodschap te doen in het ene kleine winkeltje, dat het dorp rijk was en waar zo ongeveer van alles te koop was, wat men zo in het dagelij kse leven nodig had. Hij liet zijn krant zakken. Thea had er zeker genoeg van gekregen om iedere keer heen en terug naai de branding te rennen. Ze was nu ijverig aan het scheppen bij het wa ter. Eva stond toe te kijken. Hij zag haar slanke silhouet en hoewol hij het met dit tegenlicht niet kon zien, wist hij haar gebronsd en immuun voor de hete zonnestralen. Een paar dagen geleden had ze tegen hem ge zegd: „Ze zullen in Marsdam niet weten, wat ze zien, als we weer thuis zijn. Cor. Je lijkt wel een nikker." „Kijk zelf ook eens in de spiegel! Ik wed, dat je nog nooit zo bruin bent geweest." „Ik heb ook nog nooit zo'n fijne, lange vakantie gehad. Dn dat we ie dere dag zulk mooi weer treffen, hè?" Het was diezelfde dag, dat ze voor het eorst wat gestoeid hadden. Thea was naar bed gebracht en getweeën flauw. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 6-5. Op de Utrechtse paardenmarkt zijn 394 dieren aange voerd. De prijzen waren: luxe paarden f 1200-1650; werkpaarden f 1200- 1625; 3-jarige paarden f 900-1200; 2-jarige paarden f 700-925; veulens f 300-650; hitten f 700-925; oude paarden f 840-1575. Slachtpaarden f 2,80-3,70 per ki logram geslacht gewicht; jonge maakten ze nog een wiandelingetje langs het water, alvorens terug te gaan naar het pension. Voor de zo veelste maal had ze hem gevraagd: „En, hoe voel je je nu?" Op dat ogenblik begon het hem te vervelen. Omdat hij al evenzovel'e mailen had geantwoord: „Best. Het kan niet beter. Ik voel me volkomen herboren en blaak van levenslust." Of iets dergelijks. Maar die avond antwoordde hij op korzelige toon: „Eva, houd eens een keer op met dat gevraag, want ik ga nog eens iets geks doen, door al die overtollige energie, die ik hier zit te vergaren en waarmee ik niets kan doen." Ze was blijven staan, haar hoofd schuin, hem lachend aankijkend. „Doe eens iets geks. Ik zou jou wel eens een keer uit de band willen zien springen. Jij, de gedistingeerde di- rekteur van Goverts drukkerij n.v. Wat wordt het? Ga je op je hoofd staan?" „Eva, tart me niet. Ik ben in een idiote bui en tot alles in staat." „Bijvoorbeeld?" Ondeugend lach end bleef ze hem aankijken. „Dit bijvoorbeeld," antwoordde hij droog. Meteen voelde de vrouw zich opgeheven. Ze gaf een gilletje van schrik, maar voelde meteen zijn ste vige armen om zich heen. Hoog bo ven het strand liep hij naar het wa ter, een eind de zee in, zich niet sto rend aan haar kwasi-angstige vraag: „Wat ga je doen, Cor, halve gare.." Toen hij bijna tot zijn borst in het water stond, liet hij haar plotseling los, zodat ze met een klap in het water terecht kwam. Opnieuw uitte ze een kreet, maar zwom hem snel achterna. Gedurende vijf minuten stoeiden en lachten ze in de golven, slachtpaarden f 3,70-4,15 per kilo gram geslacht gewicht. De handel was vlug. In noordwest-Perzië hebben zich weer aardschokken voorgedaan in het gebied van Makoe, waar in het begin van de afgelopen week bü een aardbeving minstens 60 mensen het leven verloren. Ditmaal kwamen drie personen om. MAASTRICHT. Conform de eis is de 37-jarige vlashandelaar Almee C. uit Kerkrade veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens het ver vaardigen van circa 10.000 valse bil jetten van honderd gulden. 51 door Gré de Boer óm zich tenslotte in de branding te rug te laten voeren naar het strand. „Kijk nu eens, hoe ik er uit zie?" zei ze, boosheid voorwendend. „En ik heb niet eens een kam bij me. En geen handdoek. Naarling." Hij stond lachend toe te kijken. Haar huid glansde van het zeewater in de ondergaande zon. Een verruk kelijk figuurtje had deze vrouw. Die Nico was toch maar een geluksvogel geweest. In alles. Nee, zo mag ik niet denken, verweet hij zichzelf. Nico is dood, de arme stakker.... zo kort profijt kunnen trekken van alles, wat hij bezat, eer, aanzien, geld, een vrouw, die hij verafgoodde en lieve kinderen Ze zag zijn plotseling ernstige trek over zijn gezicht. „Waar denk je op eens aan?" „O, niets bijzonders," ontweek hij. „Blijf niet staan, Eva. Je zoudt op de een of andere manier kou kunnen vatten." „Waarom doe je dan ook zo gek," lachte ze, maar ze voegde zich toch naast hem en liep mee terug naar het dorp. Dat was twee, drie dagen geleden, wist hij nog. Teruglopend waren op eens huii handen in elkaar vergle den. Hoe kon dat nu? Had hij er aan leiding toe gegeven? Of was het zon der dat een van beiden er erg in had, gebeurd? Pas bij de omloop naar het dorp, hadden ze elkaar lachend aangeke ken. En waren hun handen weer. los. „We worden sentimenteel", had de vrouw heel nuchter geconstateerd. „Dat komt door deze heerlijke avond." 'Wordt vervolgd TIJDELIJK 5 ct VOORDEEL op de grote famlliefles Bubble Up. Nu van 78 ct

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9