Voor sportieve aktieve mensen Drukbezochte kampioeiienreceptie Sportvereniging „Renesse" Groninger Wad levert vrij veel zaad op ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 mei 1968 Nr. 19990 Advertentie TECHN1-SHOW incl. LASTU. HYDRAULIEK EN PNEUMATIEK, TOELEVERING Geopend van 9-17 uur Voordelige reis/entreebiljetten zijn op de stations verkrijgbaar Gemeentebestuur bood vereniging geineentevlag aan Drie kampioen.»elftallen aan vooravond van liet 20-jarig bestaan RENESSE, 4-5. Ter gelegenheid van het kampioenschap van de le klas van de afdeling Zeeland van de zondagccmpetltie en de promotie naar de 4e klas van de KNVB hield de sportvereniging Renesse zondag avond een receptie In het clublokaal „Het wapen van Renesse". Evenals tien Jaar geleden, teen Renesse ook kampioen werd, gaf het fanfarecorps Luctor et Emergo acte de presence. Te kwart over acht marcheerde het corps vanaf het Dorpshuls via de Wilhelminaweg en een rondgang langs het dorpsplein onder de tonen van „Lang zullen zij leven" naar het clublokaal. Nadat in de feestzaal een mars was gespee l werd allereerst het woord gevoerd c'oor de voorzit ter van de sportvereniging dokter H. J. Simons. De voorzitter v nd het een voor recht als eerste officieel het elftal te mogen gelukwer. on met het behaal de resultaat. E^n bijzonder wooVd van welkom r'.hte hij tot burge meester H. P. E. .rwijn, het fanfare corps Luctor et Errrrgo, de suppor tersvereniging en dj bestuursdelega- tie van de voetb vereniging Ziirik- zee. De voorzitter bi*acht in herinne ring dat hij er.:" weken geleden in een gesprek met de burgemeester had gnzegd rtet Renesse kampioen zou paan worden. „Vandaag zijn wij hiervan nu 1 .1 zeker. De spelers hebben hun b-1 gedaan, al is het niet altijd voor de wind gegaan. Nu Renesse dit jaar haar 20-jarig be staan herder kt heeft zich het nog ongekende fe't voorgedaan dat niet alleen het eerste elftal - maar ook de reserves en de B-junicren kampioen zijn geworden". Tien jaar a e-'en, aldus de voor zitter. zijn wij cok naar de 4e klas gepromoveerd waar wij het vier jaar hebben volgehouden. Daarna hebben wij in de afdeling Z.eland steeds een belangrijke rol voor de bezetting van de boven te plaats gespeeld, zon der er in te .""gen de verloren ge- gane plaats in de KNVB te herove ren. Dit is nu gelukt. Om deze plaats te blijven behouden drukte de voor zitter de spelers op het hart. nog meer te trainen als nu het geval is. Gezamenlijk zal getracht moeten worden een zo goed mogelijk figuur te slaan. Dank bracht hij aan de vereniging Hoofdplaat 'Me zich van haar spor tieve taak b ccft gekweten. Vorig jaar verloren wij. Idus voorzitter Simons door een füjkspel de titel. Thans zijn wij m door de overwinning ven Hoofdr' t op DFS kampioen gewerden. F:n woord van clank richtte hij -tot de tegenpartij van vandaag, V.c tendia, die op waardige wijze Re -e partij heeft gegeven. Een spec' al woord van danic rnoch-^ ten de vrouwen van de spelers in ontvang:' rmen voor de verleende medewe:k:rg om zonder enig com mentaar hun mannen de gelegenheid te stellen c'c kleuren van Renesse te verdedigen. De aanvoerder van de B-junic: en. Jan Quist mocht als eerste cjp ruiker bloemen in ont vangst nemen. Ook de aanvoerder van het 1? elftal' Antoon Jonker, Theo F - die de training verzorgt en de r W. Krijger die voor de begele' zorgt, mochten bloemen in ont- v-t nemen. Het b; -tuurslid de heer J. Ver boom bracht de voorzitter hierna dank a eer het vele werk dat hij voor de ve-eniging doet. Als blijk van waardering bood hij de voorzitter een ru ker bloemen aan. De aanvoer der van 't le elftal, de heer A. Jonker overhr-d'gde de begeleider de heer W. Kt ijzer, als danic voor het vele en beter rijke werk dat hij voor de ver eniging verzet, namens de spelers een kist ie sigaren. Namens de voetbalvereniging Zie- rikzrc bracht voorzitter J. den Haan gelukwensen over. Hij feliciteerde de vereniging met het bijzonder zeld zame feit dat niet minder dan drie van de elftallen beslag op de kam pioenstitel hebben weten te leggen. Heel voetbalminnend Schouwen- Duiveland zal verheugd zijn dat wij in ons midden er weer een tweede KNVB vereniging bij hebben. Onder het aanbieden van een fraaie ruiker bloemen sprak hij de wens uit dat Renesse erin zal mogen slagen zich lang in de KNVB te handhaven. Burgemeester H. P. Everwijn be gon zijn toespraak mat op te merken dat Renesse. nu het drie kampioenen heeft, terecht feest kan vieren. De burgemeester had vooraf de moge lijkheid van een beslissingswedstrijd niet uitgesloten, maar met de be haalde resultaten van vandaag is de spanning gebroken. De drie elftallen die kampioen zijn geworden hadden hun bestuur bij het 20-jarig bestaan van de vereniging geen beter aan denken kunnen geven. Woorden van dank sprak hij tot voorzitter H. J. Simons, die zich on danks zijn drukke praktijk volledig voor de sportvereniging inzet. Voor een kleine gemeenschap is dit bij zonder plezierig en belangrijk. Te recht mag Renesse hier trots op zijn. Persoonlijk bood de burgemeester de vereniging bloemen aan terwijl hij namens het gemeentebestuur de vereniging de gemeentevlag aanbood, met da wens dat zij veel succes in de 4e klas zullen mogeji boeken. De voorzitter bracht de burge meester dank voor de door hem ge sproken woorden. Het is mij bekend, aldus de heer Simons, dat de burge meester de sport in zijn gemeente een warm hart toe draagt. De functie van voorzitter vervul ik met plezier daar de geest in het bestuur* ideaal is. Een bijzonder woord van welkom richtte de voorzitter hierna nog tot het erelid de heer K. B. Hogerland. Een woord van dank richtte hij ver ve Igens tot de plaatselijke midden stand die al vele malen daadwerke lijk heeft bewezen op de bres te staan voor de sportvereniging. Een beroep deed hij nog op de suppor tersvereniging zich op een zelfde wij ze in te zetten als in de tijd toen Re nesse» neg in de 4e klas speelde. De voorzitter van de supportersvereni ging de heer L. A. Bakker bood de vereniging als geschenk een bedrag aan van f 250,-. Bestuur, leden en genodigden bleven hierna nog enige tijd gezellig bijeen. 'Advertentie I mm Flitsen uit het buitenland STRAATSBURG. In Straatsburg is maandag een Europees handvest voor water door de Raad van Euro pa geproclameerd. Met het aanvaar den van dit handvest door het minis terscomité van de Raad van Europa is een eerste stap gezet op de weg van bestrijding van watervervuiling. MADRID. In een uiterst onzekere atmosfeer heeft de universiteit van Madrid, die wegens aanhoudende botsingen tussen studenten en poli tie veertig dagen gesloten is geweest, haar poorten maandag weer geopend BRUSSEL. In goed ingelichte so cialistische, kringen is maandagoch tend vernomen, dat de voorzitter van de Belgische socialistische par tij, Collard, heeft besloten zijn po ging om een regering te vormen, op te geven, zo meldt de Belgische radio HONGKONG. Het Zuidvietname- se bevrijdingsfront, waarvan de Vietcong de strijdmacht vormt, heeft zich akkoord verklaard met Noord- Vietnam voor wat betreft „het ni veau, de plaats en de datum voor officiële besprekingen tussen de de mocratische republiek Vietnam en de Verenigde Staten". TEL AVIV. Twee Israëlische sol daten zijn gewond toen Israëlische troepen bij de Damia-brug over de Jordaan, ter hoogte van Jericho door Jordaans artillerievuur werden be stookt, zo heeft een Israëlische mili taire woordvoerder meegedeeld. ESTELLA. Prinses Irene heeft deelgenomen aan een traditionele bijeenkomst van ongeveer 100.000 Carlisten, die uit alle delen van Spanje waren samengestroomd naai de Montejurra in Navarra om eer te bewijzen aan de slachtoffers van de Carlistische oorlogen en aan de aan hangers van de nationale beweging die tijdens de Spaanse burgeroorlog zijn gesneuveld. BAZEL. De minister van buiten- landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft op een bijeenkomst van de „Europa Union" te Bazel verklaard dat werkelijke vooruitgang naar de integratie van west-Europa zonder Engeland, Denemarken, Noorwegen, Ierland en eventueel andere aspi rant-lidstaten onmogelijk is. TEHERAN. De conferentie van de Ver. Naties over de rechten van de mens heeft aangedrongen op een wereldomvattend verbod op nazi- en racistische organisaties. KAAPSTAD. De Zuiidafrikaanse regering heeft de Anglicaanse bis schop van Damaraland in zuidwest- Af rika de terugkeer naar zijn bis dom ofitzegd, nadat hij vorig jaar juli een conferentie van geestelijken in Engeland had bijgewoond. Een reden voor het besluit is niet opge geven. WASHINGTON. De employé's van de Amerikaanse telefoonmaatschap pijen die sinds 18 dagen in staking waren, hervatten maandag het werk. ESSEN. Ter gelegenheid van de 150e verjaardag van de geboorte van\Karl Marx is in Essen de eerste marxistische jeugdorganisatie in west-Duitsland opgericht. ZIERIKZEE-BRUINISSE, 6-5. De mosselzaadvisserij cp het Groninger Wad, behoort voorlopig weer tot het verleden. Lage waterstanden en mist, waren er de oorzaak van, dat door de mosselkwekers, slechts één reis van het Wad naar Zeeland kon wor den gemaakt vorige week. Tcch werd in totaal een grote hoe veelheid zaad en halfwas mosselen in de 14 dagen dat mocht worden ge vist, naar de Zeeuwse percelen over gebracht. Vandaag (dinsdag 7 mei) begint de visserij op het Friese Wad, de grote slag, om de percelen in de Waddenzee te bevolken. Het op het Friese Wad geviste zaad mag name lijk niet naar Zeeland worden ver voerd. De voorspellingen over het voorkomen van voldoende zaadban- «ken op het Friese Wad zijn niet op timistisch. DJAKARTA. De Indonesische re gering heeft als nieuwe bezuini gingsmaatregel de import van siga retten .sigaren en tabak verboden, zo is vandaag bekend gemaakt. VATICAANSTAD. Paus Paulus heeft onthuld dat hij de Ver. Staten en Noord-Vietnam had voorgesteld de inleidende vredes-besprekingen te houden in het Vaticaan en het Pa leis van Lateranen. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft bekend gemaakt dat het presidium van de opperste sowjet een consulair akkoord met de Verenigde Staten heeft bekrachtigd. KAAPSTAD. Zuid-Afrika zal aan de Afrikaanse neger republiek Mala wi een lening van acht miljoen rand (ongeveer 40 miljo engulden) ver strekken voor de eerste fase van d& bouw van een nieuwe hoofdstad te Lilongwe. Innige dierenliefde BATH, 6-5. Mary Banres die in januari op hoge leeftijd te Bath in het Britse graafschap Somerset het tijdelijke met het eeuwige verwisselde, heeft haar hele vermogen - onge veer 500.000 - nagelaten aan de Britse dierenbescherming. Het grootste deel hiervan gaat naar de plaatselijke vereniging voor dierenbescherming op voorwaarde dat het geld ge bruikt wórdt voor „het welzijn van de katten'' in dit gebied. In haar testament zegt mevr. Banres dat honden over het algemeen de sympathie heb ben van de bevolking, maar dat de katten soms verwaar loosd worden. Zij heeft ook rmm 1.700 gulden geschonken aan de vereniging voor de be scherming van katten die dit geld moet gebruiken voor de „zwerfkatten in Londen". Hulpactie voor „een goede buur' Duivelandse schooljeugd ontving verkeersdiploma Leger des Heils vraagt aandacht en geld voor „De Lichtboei NIEUWERKERK, 4-5. In „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk vond de uitreiking plaats van de verkeersdi- ploma's, behaald door de leerlingen der lagere scholen in de gemeente Duiveland; totaal 88 leerlingen. Auto botst tegen boom: Twee doden DRACHTEN, 6-4. Bij ccn auto- ongeluk, dat in de nacht van zon dag op maandag omstreeks kwart voor een onder Terwispel plaats vond zijn twee inzittenden van een personenauto om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 46-jarige manufactui-ier J. Sijtsema uit Gorre- dijk en de 43-jarige D. Kleefstra, zonder beroep, uit de Veenhoop. Een derde passagier, de 21-jarige voeger S. Landmeter eveneens uit de Veen- hoop is zwaar gewend in het zieken huis te Heerenveen opgenomen. Het drietal was naar Gcrredijk ge weest. De heer Sijtsema, die de auto bestuurde, bracht de twee mannen uit de Veenhoop naar huis. Onder Terwispel botste de auto tegen een langs de weg staande boom. De heer Kleefstra was op slag dood. De heer Sijtsema overleed op weg naar het ziekenhuis te Heerenveen. De auto werd vernield. De uitreiking geschiedde door de heer A. Stcutjesdijk, wethouder van onderwijs. Hij feliciteerde allen met dit mooie resultaat, doch wees erop, dat de leerlingen nog .niet klaar zijn. .maai de kennis nu ook in de praktijk moesten toepassen en zonodig uit breiden. hetwelk hij vergeleek met volwassenen, die het rijbewijs heb ben gehaald, ook deze zijn dan nog niet volleerd, doch moeten zich praktisch neg vesl eigen maken. Naast het diploma ontving ieder cok een speldje. Door tussenkomst van de heer Van Dijke kon nu een paar mooie films van de Caltex wor den gedraaid. Na afloop kreeg iedere leerling nog een sinaasappel en dankte de heer Stcutjesdijk allen (politie, leerkrach ten, en de heer Van Dijke) voor de medewerking aan deze geslaagde middag. Majestueus krijste de steenadelaar Wot anover het stadion te Mün- chen voor een verbaasde duizend koppige menigte. Hij demonstreerde voor zijn eigen zaak", nlde in standhouding van. zijn door uitster ven bedreigde soortgenoten. De arend rust op de gehandschoende hand van zijn meester de he'er Do- minik Kollinger, de 2.20 m. brede vleugels uitgespreid. „We willen graag iets betekenen als clubbuis"! S^k..V0lgen5 de „verf-in-g ZIERIKZEE, 6-5. Er wordt dikwijls een beroep gedaan op de mensen om te helpen. Dikwijls is het goede doel ver weg, maar Zierikzee krijgt nu 1 de kans om eens daadwerkelijk voor de dag te komen voor een instelling „naast de deur": het jeugdclubhuis De Lichtboei van het Leger des Heils. Veertien jaar lang heeft De Lichtboei de deuren wijd open gezet voor de jeugd. De betekent zo'n 25.000 kinderen per seizoen. Nu krijgt Zierikzee de kans de beurzen wijd te openen om te bewijzen dat het dit belangeloze werk weet te waarderen en vooral ook om het Leger des Heils in stdat te stellen cp de ingeslagen weg verder te gaan. Er zal geld op tafel moeten komen: de afgelopen veertien jaar zijn be paald niet schade- en slijtagevrij aan gebouw en inventaris voorbij ge gaan. De Lichtboei staat niet op in storten maar er zal wel heel wat moeten gaan gebeuren om de ver schillende lokalen voor de jeugd aan trekkelijk te houden en om de jeugd clubs weer van nieuw materiaal te voorzien. Er moet dus gemoderniseerd wor den. Nieuwe materialmen zijni niet al leen nodig om de versleten spullen te vervangen, maar zullen ook dienen om een dreigende eenzijdigheid in het activiteitenprogramma te door breken. Voor de luitenant Knot, en thousiast en actief als het gaat om de jeugd en De Lichtboei, is het een klein kunstje uit het hoofd een rij sprekende cijfers te noemen. Cijfers die voor het Leger des Heils van le vensbelang zijn omdat het werk dat gedaan moet worden geen dag kan wachten en „naast de deur ligt". Cij fers ook die door Zir 'kzeesc mensen in baar geld zullen me eten worden uitgeteld voor de er tec instelling in de stad waar men zich cok in vakan tie tijd nog druk maakt om de jeugd. Het igebcuw in de Fc sistra at moet hoog nodig worden opgeknapt; voor al da groepslckalen boven zien er met het veer'ten jaar oude behang en schilderwerk haveloos uit. Het zelfde kan gezegd worden van het meubilair dat in hoofdzaak bestaat uit rieten tuinstoelen en al vele jaren in gebruik is. Voor modernisering van de groep slakalen zal duizend gulden nodig zijn; een even groot be drag rekent luitenant Knot uit voor nieuw meubilair. De bestaande socië teitskamer ziet er aardig uit maar het meubilair is vrijwel versleten. Voer een nieuwe inrichting is dui zend gulden nodig. En dan zijn er de cursussen, de naaicursus bijv. De deelnemende dames en meisjes moe ten zich iedere woensdagavond op nieuw behelpen met „oude kneusjes" van naaimachines; het werken met een moderne elektrische naaimachi ne zou heel wat aangenamer zijn en ongetwijfeld ook stimuleren. Een nieuwe machine kost 400 gulden. De luitenant heeft voor zijn vele administratieve werkzaamheden do beschikking over een behoorlijke kantoorruimte maar het, ontbreekt daarin aan een behoorlijke schrijf machine voor het vele ti.k- en sten- cilwcrk en een stencilmachine. Dat is bij elkaar weer een post van 1.500 gulden, Enthousiast en met overgave wer ken de jongens en meisjes met klei. Luitenant Knot kan tientallen werk stukjes van deze zinvolle en creatie ve vrijetijdsbesteding laten zien. „Het is alleen zo ontzettend jammer dat we het kleiwerk ndet kunnen bakken want dan is het tooh voor de kinderen eigenlijk pas af". Luitenant Knot vindt het jammer dit te moe ten vaststellen en daarom dus: een echte pottebakkersoven is geen over daad. Het apparaat kost zevenhon derd gulden en het moet er komen. Er is nog een andere begroting ge maakt maar die kan desnoods opge schoven worden naar volgend jaar: modernisering (betimmering) van de instuifzaal. Om dit karwei te laten uitvoeren is 3.000 gulden n'odig. Nieuw leven V) 95 Om het clubwerk nieuwe leven in te blazen wil de Leger des Heils- leiding komen tot de vorming van nieuwe clubs, een emailleerclub bijv. en misschien ook een schermclub. Verder voor de meisjes: een weef- club. Daarvoor is nodig: 350 gulden voor de aankoop van tien weeftge- touwen (35 gulden per stuk). Een an dere nieuwe impuls voor het creatie ve werk: vensterglas schilderen en Als Zierikzee straks goed in de bus blaast, en dat kan op een gezellige manier want er komt zoals reeds ge meld cp woensdag 8 en donderdag 9 mei een grote bazar in De Lichtboei, zal er afwisseling gebracht kunnen worden in het jeugdwerk en zullen de vele Zierikzeese kinderen in een passende en gezellige omgeving te recht kunnen. En als de plannen slagen - het is natuurlijk verkeerd om daar aan te twijfelen - zullen voortaan ook de kleuters in De Lichtboei terecht kunnen: luitenant Knot is van plan voor de kleintjes een eigen instuif te organiseren en daarom staan er ook demonteerbare speeltoestellen op zijn lijst. „We willen zo graag iets bete kenen als clubhuis" zegt de luite nant. Er is natuurlijk na het primi tieve begin veertien jaar geleden al heel wat bereikt, maar de kosten stijgen en er komt tegenwoordig - er moet gewerkt worden met betaalde krachten - heel wat geld aan te pas cm een gebouw als De Lichtboei te exploiteren. Intussen worden er per seizoen - zoals gezegd - niet minder dan 25.000 kinderen in het gebouw ontvangen. Het Leger des Heils wil niet lie ver, maar toont de jeugd graag een gezicht dat van deze tijd is. En de gewenste sfeer en omgeving is moei lijk haalbaar met kale muren, ar moedig meubilair en onpraktische materialen. Daarom hopen leiding, medewerkers en jongeren op een „goede vangst". Het gaat om tiendui zend gulden voor „een goede buur". Iedereen die helpen wil kan storten cp gironummer 577397 teh name van het Leger des Heils-Jeugdclubhuis De Lichtboei, Poststraat, Zierikzee. Eén van de vele jeugdclubs, de timmerclub, die voor volop activiteit zorgen in het Leger des Heils jeugdgebouw De Lichtboei. Voor de instandhouding van het gebouw en de voortzetting van het werk wordt deze week een actie gevoerd, zoals bl\jkt uit het hierbij geplaatste artikel. k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3