DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voor komend overleg in Parijs plaats van samenkomst gekozen Vliegtuig brak in twee stukken Hart-transplantatie in 35 minuten Drie olietankers ontploft in Argentijnse haven - Acht doden Toestand hartpatiënten is bevredigend „Eén ding is zeker, Voorne-Putten blijft niet ongerept" TUINMAN ZN Dure defensie melU prijs in Portugal De meest makkelijke verf heet van rivierschepen Nieuwe raketaanvallen van Vietcong Fatale botsing Duizenden Parijse studenten leveren veldslag met de politie Slapen alleen is nog geen uitrusten. i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 mei 1968 124ste jaargang Nr. 19990 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J, Bij de Vaafe, teJ. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent pei mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Expositie Beroemde dokterste Zierikzee PARIJS, (i-5. De voorbereidingen voor het inleidend vredesgesprek tus sen Amerika en Noordvictnam in Pa rijs «Un maandag gekomen in het stadium van het bepalen van de plaats van samenkomst. De keuze zal waarschijnlijk vallen op het internationale conferentiecen trum aan de Avenue Kleber, dat in tweede wereldoorlog het hoofd kwartier van de Gestapo was. De al gemeen afgevaardigde van Noord- Vietnam, Mai Van Bo, en de Ameri kaanse zaakgelastigde. Woodruff Wallner. die afzonderlijk het gebouw bezichtigden, gaven beiden de voor keur aan dit conferentiecentrum, maar hun respectievelijke regeringen hebben de eindbeslissing. De Franse regering heeft ook eni ge kastelen in de omgeving van de hoofdstad aangeboden, zoals Ram- bcuillet, het Trianon in Versailles, het kasteel van Champs en het ka steel van La CeJle St. Cloud. liet internationale conferentiecen trum is een gebouw van zes verdie pingen, dat na de oorlog tijdelijk als hoofdkwartier van de Unesco heeft gediend. Ook daarna zyn er vele con ferenties gehouden. ROTTERDAM, 6-5. Een viermoto rige Viscount van „Channel Air ways" die van het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven was vertrok ken is bij aankomst in Southend van de landingsbaan geschoven en tegen een spoorlijn tot stilstand gekomen, waarbij het toestel in twee stukken brak. Van de 80 inzittenden werden er 20 gewond, van wie twee ernstig. Reddingsactie voor ingesloten mijnwerkers RICHMOND (West Virginia), 7-5. Reddingsploegen trachten zich een weg te banen naar 17 mijnwerkers, die in een bruinkoolmijn nabij Rich- mend opgesloten zitten. De mijnwerkers maakten deel uit van een groep van 27 die maandag drie kilometer diep in de in een heu vel 'gelegen mijrïschacht door water werd verrast. Tien van hen zijn ver moedelijk om het leven gekomen. De overlevenden, verdeeld in groepen van 15 en twee man, hebben telefo nisch contact met de buitenwereld. HOUSTON (Texas), 7-5. De hart transplantatie die zondag in Hous ton op James Cobb is uitgevoerd blijkt met 42 minuten niet eens de kortste te zijn. Naar in het St. Luke ziekenhuis te Houston is meegedeeld heeft de ope ratie van vrijdag op Everett Clair Thomas slechts 35 minuten geduurd. "De eerste 'harttranplantatie opera tie, die op drie december vorig jaar op wijlen Louis Washansky werd uitgevoerd, duurde vijf uur. Terwijl in Washington president Johnson met zijn naaste medewer kers een plan de campagne opstelt voor de Amerikaanse afvaardiging naar Parijs, waarvan Averel'l Harri- man en Cyrus Vance de belangrijkste persenen zullen zijn, zijn in het weekeinde al de eerste Amerikanen in de Franse hoofdstad aangekomen, wier taak het is voor de nodige ver bindingen te zorgen. Een groep Noordvietnamese deskundigen op dit gebied wordt dinsdag in Parijs ver wacht. LA PLATA, 6-5. In de Argen tijnse havenplaats Ensenada zjjn maandag drie Argentijnse olietank beten cntploft, waardoor acht men sen cm het leven kwamen en haven installaties in brand vlogen. De drie schepen - de 9.809 ton metende Islas Orcadas, de 12.741 ton metende Frayluis Beltran en de Cu- tral Co van 12.712 ton - zonken in de ondiepe rivier Plata. Het ongeluk ontstond door een ex- Brand door soldeerbout AMERSFOORT, 5-5. De verkla ring voor de felle uitslaande brand bij de firma Den.talus te Soest, die zaterdag door de Soester brandweer pas na drie uur blussen kon worden bedwongen, is zeer verrassend ge bleken. De directeur van het bedrijf, de heer J. M. Vos, kon zich namelijk later herinneren in de middaguren in het bedrijf te hebben gewerkt met een elektrische soldeerbout en deze niet uit het stopcontact te hebben getiokken, nadat hij werd wegge roepen. Daardoor moet de brand zijn ontstaan. Aangezien de mogelijkheid van kwaadwilligheid niet werd uit gesloten, had de rijksbrandweerin- spectie en de Soester recherche een diepgaand onderzoek gelast. plosie aan boord van de Islas Or cadas, die 12.000 ton olie vervoerde. Brandende stukken van dit schip kwamen op de andere boten en op havengebouwen terecht. Door de vluchtende bewoners van de getrof fen plaats werden de wegen ver sperd, waardoor het reddingswerk werd bemoeilijkt. De schade wordt geschat op 8,5 tot 10 miljoen dollar. De Amerikaanse astronaut Neil Armstrong heeft zich maandag met een parachute weten te redden uit een toestel waarmee landingen cp de maan moet worden gesimuleerd, kort voordat het bij de luchtmacht basis Ellington in Texas neerstortte. MAASTRICHT. Maandagmorgen heeft prins Claus de nieuwe Zuidcr- brug, officieel genoemd „De J. F. Kennedy brug", te Maastricht in ge- bcruik gesteld. MAASBREE. 7-5. Op de provinci ale weg naar Maasbree zijn gister avond omstreeks elf uur twee perso nenauto's, bestuurd door de 35-jarige A. Jans uit Venlo en de 42-jarige P. Grijsmans uit Helden als gevolg van een slip frontaal met eikara in bot sing gekomen. De beide bestuurders, die alleen in de auto zaten, werden bij deze botsing op slag gedood. De auto's werden totaal vernield. HOUSTON. 6-5. De toestand van de twee mannen die in het zieken huis van St. Lucas te Houston in Texas een ruilhart hebben gekregen, was maandag bevredigend. De 48-jarige James Dobb die zon dag in een operatie van slechts 42 minuten werd geholpen, bevond zich nog wel in een zuurstoftent, maar hij ken op eigen kracht ademhalen. De 47-jarige Everett Claire Tho mas, die vrijdag j.l. een ander hart kreeg, herstelt zich goed. Maandag ochtend kwam zijn vrouw hem weer opzoeken. In Londen maakte de „Engelsman met het Ierse hart" Frederick West. het cok uitstekend. Bij hem werd de transplantatie vrijdag uitgevoerd. Maandag zeiden de artsen dat hij Golfbal (loodde soldaat GARMISCH PARTENKIRCHEN, 6-5. De 21-jarige Amerikaanse sol daat Garry Charles is in Garmisch Partenkirchen om het leven gekomen doordat een golfbal hem achter het oor trof. De golfbal was vanaf een afstand van ongeveer honderd meter geslagen. Rotterdams burgemeester: in Spanje MIDDELBURG. 6-5. „Een ding is zeker. Voorne Putten blijft in geen geval ongerept. Er is een stad ge pland van 100.000 inwoners en er komen grote verkeerswegen. Voorne Putten zal een belangrijk proces van veranderingen ondergaan", aldus re- Geef moeder 'n leuk cadeautje uit de enorme sortering kunstnijverheid Mol 19 Zierikzee ageerde maandag Rotterdams bur gemeester Thomassen in Middelburg op de verklaring van zijn Vlissingse collega Roemers, die zei geschrokken te zijn van de Rotterdamse plannen om het eiland Voorne Putten te be trekken bij de uitbreiding van de Rotterdamse haven en industriege bied. Burgemeester Thomassen sprak deze woorden tijdens een bijeen komst van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel in de Zeeuwse hoofdstad. Hij wilde vele Zeeuwse tegenstanders van de Rotterdamse plannen betreffende Voorne Putten wel toegeven, dat men op Voornu Putten dient af te blijven van de duinen en de gebieden met natuur historische waarde moet handhaven. BRUNSSUM, 6-5. De 57-jarige echtgenote van de heer J. Schoffelen uit Merkelbeek is zaterdagavond bij een verkeersongeluk aan de Costa Brava in Spanje om het leven geko men. Verblind door een tegenligger, botste de heer Schoffelen tegen een lantaarnpaal. Hij en zijn echtgenote werden ernstig gewond naar een zie kenhuis overgebracht, maar mevr. Schoffelen bleek bij aankomst daar reeds te zijn overleden. De heer Sdhoffelen is buiten levensgevaar. Canadese gesneuvelden op Holterberg herdacht HOLTEN, 6-5. In tegenwoor'ig- heid van de Canadese ambassadeur, de heer W. F. Buil, tal van militaire en burgerlijke autoriteiten en onder zeer grote 'belangstelling is maan dagmiddag de jaarlijkse plechtige herdenking gehouden van de geval len Canadese militairen in 'e twee de wereldoorlog op het Canadese kerkhof ,de Holterberg te Holten. LISSABON, 6-5. De Portugese re gering heeft besloten in de begro tingsjaren 1968 en 1969 in totaal 2 miljard escudo (ongeveer 250 miljoen gulden) te besteden voor de aankoop van materieel voor het leger en de luchtmacht. Het is het hoogste be drag dat ooit voor dit doel is ge bruikt. VEENDAM. 6-5. Het hoofdbestuur van de Veenkoloniale Boerenbond heeft een telegram aan de minister van landbouw en visserij gezonden. Daarin spreekt het unaniem grote verontrusting udt over de ontwikke ling met betrekking lot de melkprijs. Het bestuur verzdekt de minister, in overleg met georganiseerde land bouw, met spoed maatregelen te wil len treffen, opdat de in uitzicht ge stelde richtprijs in do praktijk kan worden gerealiseerd. nummer bestaat uit 12 pagina's spoedig vast voedsel zal krijgen. Op het televisietoestel waarom hij zon dag al had gevraagd, zal hij nog even moeten wachten, omdat het apparaat eerst bacterie vrij moet worden ge? maakt. Asperge-oogst begonnen VENLO. 6-5. Na het bij uitstek vroege en warme voorjaarsweer is de aspergeoogst in noord-Limburg ongeveer twee weken vroeger dan normaal nu reeds in volle gang. De regen van de laatste dagen heeft de dagaanvoer, die in de afgelopen week rond 25.000 kilo bedroeg, sterk doen oplopen zodat maandag reeds 90.000 kilo op de coöperatieve veiling in Grubbenvorst, waar de asperges van de Noordlimburgse bodem wor den verhandeld, onder de veiling- klok werd gebracht. De prijs van de asperges, die in 18 verschillende sorteringen wordt aangevoerd en vorige week van 1.30 gulden tot on geveer 5 gulden per kilo opbracht, liep maandag aanzienlijk terug en werd voor 1,15 tot 3,60 gulden per kilo verkocht. Nederlandse omgekomeiiN SAIGON. 7-5. De Vietcong heeft dinsdagmorgen vroeg voor de derde achtereenvolgende dag raketaanval len op Saigon gedaan. De doelen waren het hoofdkwartier van de politie, het vliegveld Than Son Nhoet en de hoofd-elektriciteits- centraüe van de stad. Volgens een Zuidvietnamese woordvoerder werd slechts lichte schade aangericht. Bij de krachtcentrale werden twee per sonen gewond. Rebellen vielen ook een stelling van bet regeringsleger in ce Chinese wijk Cholon aan. Een Amerikaanse woordvoerder heeft verklaard dat een Noordvietna mese militaire eenheid, behorende tot het 657-de regiment van de ne- De boom draagt voor 2ich- J zelf geen appelen. i ESTELLA (Spanje). Prinses Irene (midden) en haar schoonzuster prinses Maria Teresia tijdens de massale Carlisten-bijeenkomst op de Montjurra. gende Noordvietnamese divisie, deel hesft genomen aan de gevechten van maandag rond het Franse kerkhof bij de basis Tan Son Nhoet. Rond Saigon zijn Amerikaanse troepen met een zeer grote vuur kracht maandag een tegenoffensief begonnen cm het nieuwe offensief van de Vietcong tegen Saigon te bre ken. In de provincies Gia Dinh. Hau Nghia en Binh Duong werden 375 re bellen gedood, de meesten door bom bardementen of beschietingen door artillerie en helikopters. De Ameri kaanse verliezen worden licht ge noemd. Koude nacht Verwachting tot woensdagavond: Opklaringen maar ook enkele buien; zwakke tot matige wind. aanvanke lijk noordwestelijk later krimpend naar zuidelijke richtingen; koude nacht, morgenmiddag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 8 mei. Zon op 4.58, onder 20.16. Maan op 14.51, onder 3.31. 9 mei. Zon op 4.56. onder 20.18. Maan op 1617, onder 3.43. Volle maan: 12 mei te 14.05. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 8 mei 11.42 v.m. n.m. 9 mei 0.05 v.m. 12.49 n.m. BROUWERSHAVEN 8 mei 11.30 v.m. 9 mei 0.05 v.m. Volle maan: 12 mei te 14.05. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 7-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Eenn kleine depressie, die tot op grote hoogte gevuld is met koude en onstabiele lucht verplaatst zich over Engeland naar het zuidelijk deel van de Noordzee en trekt van daaruit via Nederland naar Dene marken. Langs de noordflank van een ho- gedrukgebied bij de Azoren ver plaatst een vrij actieve oceaande pressie zich naar de Golf van Bis kaje. Samenhangend hiermee komt ons land de komende 24 uur in het overgangsgebied te liggen tussen beide genoemde depressies. Daai'bij blijven we in de koude en onstabiele lucht, zodat het weer een onbesten dig karakter behoudt. n.m. 12 34 n.m. DACCA (Pakistan), 6-5. Volgens het Pakistaanse persbureau zijn maandag bij een botsing tussen ri viervaartuigen bij Monsjiganj, in de buurt van Dacca, vermoedelijk 67 mensen verdronken. Advertentie ZUNDAPP klasse-bromfiets 3 kleuren - met voetrem vanaf1198,- Eerste aanbetaling.300,- A. VAN HESE Weststraat 5-7 Zierikzee Zwaarste straatgevechten sinds bevrijding van de Franse hoofdstad PARIJS, 6-5. In dc fameuze Pa- rjjse wijk St. Germain des Pres heb ben maandagavond circa tienduizend studenten, bij wie zich docenten en wetenschappelijke medewerkers van de Sorbonne hadden aangesloten, een ware veldslag geleverd met de poli tie. In wat sommigen dc zwaarste straatgevechten sinds de bevrijding van Parijs in 1944 noemden, wierpen de betogers barricaden op van auto's en bussen, terwijl de politie charge op charge verrichtte om hen terug te dr(jven. Op sommige punten vielen de stu denten echter zo heftig aan dat de ordetroepen terug moesten wijken onder een regen van bakstenen, straatkeien, vuurwerk en uit café's gegraaide stoelen. De politie ant woordde met traangas en waterka nonnen en wist tenslotte de Boule vard Saint Germain, waar de strijd zich concentreerde, „schoon.te ve gen". Er viel nauwelijks meer te ade men. zo dicht was de boven dc bou levard hangende wolk traangas. Aan beide kanten is een groot aantal ge wonden gevallen. Gehelmde Rode Kruis-mensen voerden hen met brancards van het met puin en bran dende auto's bezaaide strijdtoneel. Dc betogers, voor ongeveer de helft meisjes, waren vanuit het zuiden van de stad naar St. Germain des Pres getrokken om vandaar op te marche ren naar de Sorbonne, die eind vori ge week na onlusten voor onbepaalde lijd was gesloten. Een sterke politie macht versperde hun echter de weg. De waterkanonnen werden zo zwaar met allerlei projectielen bekogeld dat ze niet veel konden uitrichten tegen de oprukkened menigte. Eerder op de dag hadden vele hon derden studenten aan de rand van het Quartier Latin, de universiteitswijk. al urenlang slag geleverd met de po litie, die versterkt was met gendar mes. Daarbij vielen aan de kant van de politie veertig, onder de betogers circa vijftig gewonden. Geduld „Een dialoog, ja - maar geweld, nee", verklaarde maandagavond in een interview voor radio cn televi sie de Franse minister van onderwijs Alain Peyrefittc. Hij vond dat de universitaire autoriteiten moeilijk gebrek aan zelfbeheersing kon wor den verweten. Ze hadden integen deel gedurende een half jaar „een voorbeeldig geduld" aan de dag ge legd. Ze hadden de studenten toe- stemming gegeven tot het houden van politieke bijeenkomsten aan do universiteit van Nanlerrc, bij Parijs, en aan de Sorbonne, maar die bijeen komsten waren ontaard in oproepen tot sabotage en incidenten en ten slotte was ingrijpen van de politie onvermijdelijk geworden, zei Peyre- fitte. De politie was naar zijn zeg gen tussenbeide gekomen om de gro te meerderheid van de 150.000 Pa rijse studenten tegen „een handjevol agitators" te beschermen. De minis ter wees er tevens op dat het univer sitaire onderwijs sinds enkele jaren een snelle democratisering door maakt. Advertentie OLGA de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1