Uw salaris via de Nutsspaarbank NUTSSPAARBANK - ZIFR1K7.F.F. ONZE PUZZELRUBRIEK Personeel Gevraagd A. MEDEWERKER B. VERKOOPSTER deurloo INTERMEUBEL „Armenmars" begonnen Aardbeving in Chili Harttransplantatie in de Ver. Staten Fotoroute in Noord-Holland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vru<ug 3 mei 1968 Nr. 19988 DE DODENHERDENKING Samenkomst in Casthuiskerk na de stille tocht Z1KK1KZEE, 2-1. Traditiegetrouw wordt na de stille tocht naar de kerkhoven op dodenherdenkingsdag 1 mei, weer een interkerkelijke sa menkomst gehouden in de Gasthuis- kerk. De tendens is wel dat deze samen komsten - een zo evidente afstuiting van de dodenherdenking - de laatste jaren wat minder druk worden be zocht. Reden is daartoe zeker niet, te meer niet omdat de strijd tussen vrij heid en onvrijheid een nog niet ge- eindigde is en geredelijk de slacht offers van die strijd zich laten voe gen bij de gevallenen in de oorlog, al blijft op de laatsten uiteraard het herdenkingsaccent vallen. Totale omlijsting De toespraak zal ditmaal worden verzorgd door de luitenant van het Leger des Heils. Vokale medewer king wordt verleend door de Zierik- zeese Oratorium Vereniging, onder leiding van de heer E. Nieland. Ge zongen wordt he?t Miserere van A. Lotti, het Ecce, quomodo Moritur van J. Gallus en een tweetal nieuw in- V IERPOLDERS, Donderdagmid dag omstreeks vier uur is in Vier- polders (Voorne-Putten) de 72-jarige mevrouw T. Kruik uit Vierpolders bij het oversteken van de Groene Kruisweg met haar fiets door een passerende auto gegrepen. Zwaar gewond werd zij overgebracht naar het Dijkaigtziekenhuis in Rotterdam, waar zij kort na aankomst overleed. gestuurde werkjes: Adoramus Chris- te van Clemens non Papa en als slotzang: Lasset uns den Herren preisen van Max Reger. Cok het publiek zal worden ver zocht enkele liederen gemeenschap pelijk te zingen. De tekst daarvan staat afgedrukt op het programma, dat bij het betreden van het kerk gebouw wordt uitgereikt. Mede uit naam van de organisatoren doen wij graag een beroep op de burgerij de ze samenkomst niet te verzuimen. LONDEN, 2-5. Het federale Nige ria en het afgescheiden Biafra zijn overeengekomen het aanstaande weekeinde in Londen voorbereiden de besprekingen te beginnen, zo is donderdag officieel bekendgemaakt. Waarschuwingen tegen watervervuiling zakken de Rijn af STRAATSBURG2-5. Duizenden drijvende waarschuwingen tegen de waterverontreiniging zullen zondag bij Straatsburg van de Eurcrpabrug in de Rijn worden geworpen om de aandacht van Europa op dit euvel te vestigen. Het ligt in de bedoeling, dat de boodschappen, hangend aan drijvers de Rijn afzakken om ten slotte in Rotterdam terecht te ko men. Er staat een verzoek op ze naar een bepaald adres terug te zenden. De actie gaat uit van de Raad van Europa. Advertentie biedt vele voordelen! Alle betalingen worden geheel gratis verricht en toch 3'- rente Vraagt inlichtingen Dagelijks geopend De puzzel van vorige week was er weer een van „gemiddelde zwaarte", als men het zo eens noemen mag. Dit bleek uit het groot aantal goede inzendingen, al waren er ook, die hier en daar een steekje hadden la ten vallen. De eerste prijs is ditmaal bestemd voor: De heer M. C. Geluk, De Huijbertstraat 14, Zierikzee. De tweede prijs gaat naar: Mejuffrouw I. Huisman, Pcststraat 56, Zierikzee. De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. stok; 4. lak; 6. lok; De nieuwe puzzel 8. si; 10. l.o.; 11. ooi; 12. ilea; 13. iets; 15. oer; 17. keu; 19. spon; 21. pipet; 23. nis; 24. otter; 26. paraat; 28. pro; 29. nee; 31. enk; 32. rui; 33. sar; 35. neg; 37. beuk; 38. opa; 40. stoel; 41. ion; 43. raat; 45. iel; 47. era; 49. lip; 50. vel; 51. ore; 53. big; 54. lekker; 56. 'kwaad; 58. rot; 59. eland; 61. laan; 63. pdk; 65. ina; 66. sier; 68. une; 69. alt; 70. ad'; 72. t.ti.; 73. nel; 74. rit; 75. eire. Verticaal: 1. s.l.; 2. tooi; 3. korea; 4. lik; 5. kluit; 6. las; 7. kloto; 8. st; 9. isar; 14. ent; 16. eppe; 18. enak; 20. porie; 21. pen; 22. tree; 25. eva; 27. angstig; 28. publiek; 30. esp; 33. ski; 34. rijn; 36. don; 38. ode; 39. ara; 42. oor; 44. alida; 46. elke; 48. ruw; 50. vete; 51. oran; 52. eed; 53. baarn; 54. loper; 55. elite; 56. kist; 57. ale; 60. naar; 62. nul; 64. kat; 67. it; 71. de. De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. genotmiddel; 6. zeerover; 11. kwajongen; 13. de som ma van; 15. verhoging; 18. pers. voorn.w.; 20. aanzien; 21. bevesti ging; 22. voorzetsel; 23. afdruk; 25. voorzetsel; 27 .guitige; 29. lengte maat; 31. tentoonstellingsgebouw in A.dam; 33. voegwoord; 34. inhouds maat; 35. pauselijke driekroon; 37. onbrandbare stof; 40. deel v. d. bij bel (afk.); 41. graafwerktuig; 42. wiintervoertuig; 43. meisjesnaam; 44. gedeelte v.e. vaarwater; 46. Frans voegwoord; 47. opgewekt; 50. vakantie; 52. nieuw (Eng.); 54. mu ziekterm (afk.); 55. wandversiering; 57. ambtshalve (Lat. afk.); 58. eiland in de Middellandse zee; 61. kanten plooisel; 63. uitstalkast; 65. stofmaat; 66. eenheid van kracht (afk.); 67. lo terijbriefje; 68. zangnoot; 69. meis jesnaam; 71. de somma van; 73. schelpdier; 75. zonder beweging voortschuiven; 76. kalmte. Verticaal: 2. Europeaan; 3. strijd perk; 4. lokspijs; 5. godsdienst (afk.) 6. zout water; 7. titel (afk.); 8. water in Brabant; 9. van adel; 10. te be schouwen voorwerp; 12. kolenbak; 14. plaatsvervangend regeerder; 16. onder andere (afk.); 17. schets, sche ma; 19. zeedier; 23. deel v.e. dier; 24. stofmaat; 26. de oudere (afk.); 28. gevreesde ziekte; 30. meneer (Eng.); 32. bestaat; 33. lidwoord; 36. water stand (afk.); 38. jongensnaam; 39. triller; 42. persbureau; 45. anno Christi (afk.); 46. enige; 48. halfedel steen; 49. water in Friesland; 51. zuilvoet; 53. iemand die alles weet; 56. n.v. (Franse afkorting); 59. be kende motorraces (afk.); 60. adellijk 'heer; 62, afbeelding; 64. verlaagde toon; 66. onmeetbaar getal; 69. wa tering; 70. niets; 72. bovenbeen; 73. pers. voorn w.; 74. natuurkun.de- term (afk.). OVERDENKING „De Here is met mij, ik zal niet vrezenwat zou een mens mij doen". Psalm 118 6. Wat kunnen mensen elkaar ver schrikkelijke dingen aandoen! Morgen zullen we aan onze doden denken, die in de jongste wereld oorlog het slachtoffer geworden zijn van expansiezucht, fanatisme en moordlust van een medemens. Wan neer deze satanische krachten een mens in hun greep krijgen, breken er wereldoorlogen uit, gaan concen tratiekampen open, dan wordt er een ellende en een verdriet gezaaid over de aarde waarvan de omvang maar bij benadering is te schatten. Dan wordt het leven tot een hel. Wat mensen ons kunnen aandoen? Hij kan onze carrière breken, onze goede naam door het slijk halen, ons huwelijk kapotmaken en ons gezins verband uit elkaar rukken. In dit licht beschouwd klinkt het ons overmoedig in de oren als de dichter van psalm 118 zegt: „Wat zal mij een mens doen?" En toch zijn deze woorden hele maal niet als grootspraak door hem bedoeld. Deze woorden zijn uitge sproken temidden van de harde re aliteit van het leven. Ook deze man heeft er weet van wat voor leed de ene mens de andere kan aandoen. En toch is hij niet bang, want zo zegt hij: de Here is met mij. De Here is met mij, dat weet de dichter omdat hij weet heeft van de geschiedenis van God met zijn volk - met Israël. Deze man is niet bang omdat Gods heilsgeschiedenis voor hem volle realiteit is. God met ons - Immanuël - Jezus Christus - zijn dood en zijn opstan ding. Daar mogen wij vandaag uit leven. Met Pasen achter ons, mogen we weten wie God is. Hij heeft alle machten die tegen ons zijn op hun eigen nietigheid teruggeworpen. De grote vraag is of we daar nu ook uit .leven. Wij zijn geneigd om vanuit de profane geschiedenis Gods heilsgeschiedenis te bekritiseren. Op die manier beroven we onszelf van alle zekerheid en zijn we bang voor de toekomst. Echter, God heeft ons zijn heils geschiedenis gegeven om deze pro fane geschiedenis te doorlichten tot op Zijn toekomst. Wij mogen Zijn Koninkrijk verwachten. Verblijdt u in de hoop; zijt gedul dig in de verdrukking; volhardt in het gebed! Zierikzee. A. LAM. De Tsjechoslowaakse regering heeft donderdag ontkend dat zij voornemens zou zijn de diplomatie ke betrekkingen met Israël te her stellen, die zij vanwege de oorlog ir. het midden-oosten vorig jaar ver brak. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zegveld (toez.): E. M. Bakker, Tholen; te Groot Ammers: J. T. Cazander, Scherpenzeel. Bedankt voor Lien den (toez.): S. W. Verploeg, Leerdam; voor Heem stede (vac. M. L. W. Schoch) (toez.): A. van der Klaauw, Leeuwarden; voor Ernst (Gl'd.) (toez.): J. H. Vlijm, Krimpen aan. de IJssel; voor Droge- ham: W. A. Soesman, Eierland. Ger. Kerken Beroepen te iSittard: K. Bisschop, Steenwijik. Bedankt voor Dordrecht (vac. S. Wouters): C. van Zuylen, Hoogeveen. Ger. Gemeenten Beroepen te Emmeloord: P. Blok, Dirksla nd. Bedankt voor Sioux Center (U.S A.): A. W. Verhoef, Barneveld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De 62-jarige voet gangster A. Wijnands-Gort, die op de Overtoom in Amsterdam door een bromfiets werd aangereden en met ernstige verwondingen in het Wil- helminagasthuis werd opgenomen, is aan haar verwondingen bezweken. UTRECHT. Een deel van de door Utrechtse ruimtevaartspeciaMsten ontwikkelde apparatuur ten behoe ve van het Thor-Delta-programma van de Europese Organisatie voor Ruimteonderzoek (ESRO) gaat mis schien naar Japara om daar te wor den ingebouwd in raketten die zeker zullen worden gelanceerd. DEN HAAG. De vice-premier van Maleisië, A'bdul Razak, die de ko mende weken bezoeken 'brengt aan een aantal west-Europese landen, zal van 13 tot 15 mei naar ons land ko men voor een officieel bezoek. UTRECHT. Bij ongeveer 1200 branden in januari is voor 211 mil joen gulden schade aangericht, 44 miljoen gulden meer dan het totale brandschadecijfer voor 1967. DEN HAAG. Een aantal ministers en staatssecretarissen, vergezeld door hun echtgenotes, maakte op uitnodiging van minister van de fensie den Toom op de Noordzee een vaar- en oefentocht mee aan boord van het vlaggeschip van smaldeel vijf, Hare Majesteits kruiser De Ruyter. AMSTERDAM. De Groningse hoogleraar in de wijsbegeerte prof. dr. B. J. M. Delfgaauw (55) zal niet worden vervolgd wegens belediging van een bevriend staatshoofd: presi dent Johnson (artikel 117 wetb. van strafrecht). DEN HAAG. De Koninkrijksrege ring heeft besloten de Nederlandse vertegenwoordiging bij de Verenig de Naties in, New York te machtigen als mede-indiener op te treden voor een resolutie, die de ondertekening van het non-proliferatie-akkoord zal aanbevelen. Was Von Thadden lid van dc N.S.D.A.P. LONDEN, 2-5, Het Londense „In stituut voor Joodse zaken" heeft donderdag bekend gemaakt over be wijzen te beschikken dat de voor zitter van de rechts-radikale West- Duitse N.P.D. (National-Democrati- sche Partei Deutschlands), Adolf von Thadden, lid is geweest van de na- tionaal-socialistische N.S.D.A.P. van Hitier. SPORTBERICHTEN WIELRENNEN Nieuweling na valpartij overleden ENSCHEDE, 2-5. In het zieken huis Ziekenzorg te Enschedé is don derdagmiddag de zeventienjarige Jos Brok overleden. Bij een wieler wedstrijd voor nieuwelingen, zon dag in Almelo, was Brok bij een valpartij betrokken en daarbij had hij ernstig hoofdletsel opgelopen. VOETBAL K.N.V.B. Zomeravon'dcompetitie Rayon Zierikzee Velocitas-Rijks waterstaat 1-5. Heden vrijdagjavond wordt ge speeld: VAB-PZEM (7 urn*) en Kon. Zeelandia-PTT (7 uur, terrein te Serooskerke). LAND- EN TUINBOUW Cursus „Groen voor recreatie" FREDERIKSOORD, 2-5. Bij wijze van proef zal op de middelbare tuin bouwschool „Gerard Adriaan van Swieten" te Frederiksoord een cur sus landschapsverzorging en groen voorziening voor de recreatie wor den gegeven. Met de directie land bouwonderwijs is overeenstemming bereikt om in september van dit jaar alleen te Frederiksoord met de les sen te beginnen. De leerlingen van de tuinbouwschool kunnen na een jaar algemeen tuinbouwkundige op leiding kiezen voor specialisatie in bloemen-, boom- en vaste planten teelt of aarïleg en onderhoud. Leer ling envan de laatste groep kunnen in aanmerking komen voor de nieu we cursus, die een jaar duurt. Advertentie Jonge heer van 19 tot 25 jaar, met middelbare schoolopleiding, die ver antwoordelijk werk op zich wil ne men. Enige artistieke aanleg strekt tot aanbeveling. Geboden wordt goede toekomst en loon naar prestatie. Gedacht wordt aan jongedame van 18 jaar, liefst met wat administra tieve ervaring. Goed loon. Aanmeldingen: H. J. DEURLOO, Touw- baan 13, Zierikzee Kinderspelen op Koninginnedag te Bruinisse Veehouders ongerust over DEN HAAG, 2-5. De veehouderij - commissie van de Ned. Christelijke Boeren- en Tuindersbond heeft zich in een spoedvergadering uitvoerig beraden over de zorgelijke situatie in de zuivelmarkt. Deze situatie, mede ontstaan door het uitstellen van de 'beslissing over het E.E.G.-zuivelbeleid. heeft tot ernstige ongerustheid geleid onder de Nederlandse veehouders. De rigou reuze prijsdaling vindt juist plaats in de topperiode van de melkproduk- tië. In de maanden april tot juni wordt gemiddeld 45 procent van de produktie voortgebracht. Inmiddels is op jaarbasis omgerekend, de op- brengstprijs voor de boer gedaald tot rond 4 procent beneden de richtprijs, aldus de commissie in een communi que. De commissie is zeer bezorgd over deze ontwikkeling, die naar haar ge bleken is, op veel bedrijven tot acute Een echte James Bond SAIGON, 2-5. Bij de Amerikaanse geheime dienst in Zuid-Vietnam werkt sinds kort James Bond, niet agent 007 uit de verhalen van Ian Fleming, maar een majoor uit Oak- dale in de Amerikaanse staat Loui siana, die by de luchtverkenning werkt. De majoor heeft hel niet gemak kelijk. Grappenmakers worden niet moe hem op te bellen en te zeggen dat hij spreekt met „Dr. No" een van de tegenspelers van agent 007. MEMPHIS, 2-5 .Donderdag is in de Amerikaanse staat Tennessee de „Mars der armen" begonnen. Onge veer duizend personen, voorafgegaan door een huifkar en muilezels, ver trokken van het hotel in Memphis, waar de leider van de beweging voor gelijke burgerrechten, dr. Martin Luther Kingop 4 april werd ver moord. Tevoren was een plechtig heid gehouden waarbij op het balkon van kamer 306, waar King stond toen de sluipschuttaer hem dood schoot, een plaquette werd onthuld De weduwe van King onthulde de gedenkplaat. De deelnemers aan de mars liepen enkele kilometers door de armelijke wijken van Memphis alvorens in de bussen te stappen die hen naar Marks in Mississippi brachten van waaruit de mars naar Washington wordt voortgezet. Marles is voor de betogers van betekenis omdat domi nee King, naar hy eens verklaarde, in deze plaats tot het besef kwam van de grote armbede der negers op hel platteland. SANTIAGO DE CHILI. 3-5. Een hevige aardbeving, van de sterkte zeven, heeft zich woensdagavond in Chili voorgedaan te Lonquimay in het Andesgebergle640 km. ten zui den van Santiago aan de grens met Argentinië. Er zijn geen slachtoffers maar or is wel aanzienlijke schade aangericht Het unieke ongerepte natuurgebied, dat zich uitstrekt van Wtfk aan Zee tot Bergen N.H., heeft de naar rust en zuivere lucht snakkende mens cok veel voor het oog tc bieden. Daarom heeft de terreinbeheerster van het Noordhollands Duinreservaat hier kort geleden een prachtige fo toroute bewijzerd, de 3-dc reeds 1" dit gebied. Deze nieuwe foto-route, bekend als route 28, ligt in de buurt van Wijk aan Zee. Ten gerieve van de bezoekers is er een groot parkeer terrein voor auto's bij het beginpunt van de route die. bewijzerd met het bekende groene schildje mol hot fo- tomannetje, door zeer gevarieerd en heuvelachtig duin terrein voert. Er is hier een bijzondere rijke flora en fauna. De organisatoren menen dan ook met het instellen van deze nieuwe fotoroute een aantrekkelijke moge lijkheid voor goede dagrecreatie tc bieden. Het is gebleken dat deze fotorou tes erg gewaardeerd worden door de vele camerabezitters in ons land. In samenwerking en overleg met plaatselijke V.V.V.'s en Staatsbosbe heer bevordert de Stichting Ama teurfotografie dat ook elders in ons land dergelijke wandelfotoroutcs worden uitgezet. Aikmaar F0T0R0UTE 28 Wij ka Zee ©Beverw «Zaandam pMSTERDANÏ Haarlem Bassinviak Kneuenduin ■Parkeerterrein Fotoroule 28 ==a Andere wecer. Grens Dut -waal 7J Bes S- -terrein Bèvervvi^Haari em Omdat allerlei feestcomité's op nieuw verstek lieten gaan heeft hel personeel van de chr. school voor dc derde maal in successie wedstrijden en spelletjes georganiseerd. Op het schoolplein, dat prachtig versierd was met vlaggen en slingers, deden de kinderen van klas 1, 2 en 3 de bekende spelletjes als koekhappen, poppentekenwedstrij d, ringsteken en dergelijke. Voor klas 4, 5 en 6 wa ren 'drie puzzeltochten uitgezet door heel het dorp. Onderweg moesten de 'jongens en meisjes allerlei vragen beantwoorden en opdrachten uit voeren. Prijswinnaars waren van de resp. wedstrijden: Meisjes: klas 1: Wilma Abrahamse, Heieen Verkamman; klas 2: Connie situatie op de zuivelmarkt financiële moeilijkheden aanleiding geeft. De commissie is van oordeel, dat een inleverinigsregelirag voor ma ger melkpoeder noodzakelijk is ter verdere ondersteuning van de markt prijs. Reeds herhaalde malen heeft het bedrijfsleven aan de minister van landbouw gevraagd, deze inleve ringsregeling, die door het bedrijfs leven via het zuivelfonds zelf moet worden gefinancierd, te mogen vast stellen. De minister heeft echter tot nu toe zijn goedkeuring hieraan ont houden. Nu echter het E.E.G.-zuivelbeleid opnieuw is uitgesteld, waardoor de huidige situatie voortduurt, acht de commissie het dringend gewenst dat de minister alsnog op zeer korte ter mijn zijn goedkeuring aan deze in leveringsregeling zal geven. Koster, Yvonne Wiebrcns; klas 3: Els Bal, Jenny Kik; klas 4; Margaret Helmer, Lyda de Waal; klas 5: Elly Verkamman, Betsy Verwijs; klas 6: Willy Koster, Anneke Vlaming. Jongens: klas 1: Stoffel Duinhou wer, Ad Houtkamp; klas 2: Jan Klink, Wim Bal; klas 3: Ben Schot, Marius Verkamman; klas 4: Mart v. d. Blom, Jan Houkamp; klas 5: Jaap v. d. Blom, Adrie Hirdes; klas 6: Wim van Dijke, Gerrit Kik. PALO ALTO, (CaJifornië), 2-5. Een medische ploeg van vijftien artsen onder leiding van dr. Norman Shum- way van de Stanford-universiteit in Californië heeft donderdag een hart transplantatie verricht op de 40-ja- rige timmerman Jospen Rizor. De operatie duurde vier-en-een- half-uur. De patient heeft een long- afwijking en het ademhalten wordt hem vergemakkelijkt door een zuur stofmasker, aldus een woordvoerder. Jospeh Rizor woont in Salinas in Californië en hij heeft het hart ge kregen van een 43-jarige man die aan onherstelbaar hersenletsel leed. De familie van de donor wenst ano niem te blijven. Rizors vrouw alleen zei vandaag' in een gesprek met ziekenhuisfuncti onarissen nooit te hebben gedacht dat haar man zou worden uitgekozen voor een harttransplantatie. Hij was sedert 1961 ziek en had drie hart aanvallen wélke onherstelbaar let sel aan zijn hartspier hadden veroor zaakt. Voor de amateurfotograaf

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3