VERBREDING(EN) Feestelijke dag voor Seharendijke en Ellemeet STREEKNIEUWS Treffen bij Dode zee LAATSTE NIEUWS Tot de zaken die ons inziens enige zorg baren te Zierikzee be hoort de niet denkbeeldige moge lijkheid van afbraak van panden in het centrum, met name in de buurt van het stadhuis. De ge meente heeft - men zal zich dit herinneren uit de raadsversiagen - verschillende panden aangekocht en de gemeente doet dat natuurlijk niet „zo maar". Nieuw gegeven bestemmingen of nog te geven be stemmingen hebben - zo laat het zich wel aanzien - slechts een tij delijk karakter, maar op den duur zal riet wel de richting van afbraak gaan. In concreto doelen wij hier op verschillende panden in de Pa ternosterstraat, onder de „rook" van het stadhuis, het diepste „klok huis" van het oude Zierikzee. Op de jongste vergadering van de raad is met betrekking tot deze panden reeds een veelzeggend woord ge vallen, n.I. straatverbreding. Er werd zelfs aangedrongen op een snelle verbreding. Niet wachten dus, maar snel optreden. Wetend een stokpaardje te be rijden, willen wij evenwel ook dit maal een waarschuwend woord la ten horen. Het „klokhuis" van Zie rikzee is van een intimiteit, die on herroepelijk teloor gaat als hier wild met breekijzers wordt ge zwaaid. Intussen dit: verbreding houdt altijd in afbreken van hoekhuizen, waardoor weliswaar gemakkelijker inritten onstaan, maar waarbij te vens onherstelbare schade wordt toegebracht aan het gevel- en straatpatroon, dat nu juist zo ty pisch is voor Zierikzee. Er zijn he laas al voorbeelden genoeg. De „hoek" Gat van Westen-Pieterse- liestraat is er één van. Ook de „hoek" Beddeweeg-Raamstraat moet genoemd. Hier is dicht bij het „klokhuis" ccn parkeerterrein gemaakt, de nuttigheid waarvan we niet zullen betwisten, als men maar erkent dat ook op deze plaats iets onherstelbaars is aangericht. Nieuwe afbraken zullen brede in ritten en misschien nog weer nieu we parkeerterreintjes tot gevolg hebben. De nachtmerrie van een overschoon stadhuis, oprijzend bo ven een woud van autodaken, is dan echter niet eens zo irreël meer. Het spijt ons te moeten verkla ren, dat Zierikzee met de methode van breken en verbreden niet op de goede weg is. Men kan dan im mers in een 1100-jarige stad wel aan de gang blijven. Veel beter is - waar enigszins mo gelijk - oude panden herstellen, ook al zijn de panden op zichzelf misschien wellicht niet zoveel waard. Ze hebben echter een funk- tie in het geheel, die onmisbaar is. Elders in dit nummer hebben wij een rij Amsterdamse gevels afge drukt, een modern - maar geheel aangepast - complex. Achter deze oud-Amsterdamse gevelwand gaan vijf hypermoderne wooneenheden schuil, die wat bouwhoogte betreft zijn aangepast aan de (fraai) ge reconstrueerde gevels en de be bouwing in de omgeving. Men mag van ons aannemen dat het geen er voorheen stond geen cent waard was, maar men gaat er tocli iets moois van maken, om het ge heel (liet patroon van het betrok ken stadsdeel) niet te verminken. Samenvattend willen we met klem onderstrepen dat Zierikzee op het geheim van zijn stadsschoon zuinig moet zijn. Want ook op de ze touristenstad is het spreekwoord van de kip en de gouden eieren van toepassing. De eerste paal is geslagen voor een nieuw huisvestingscomplex in de oude Amsterdamse wijk Kattenburg. Het begin van de bouw van dit complex, betekende eveneens het begin van uitvoering van de weder- opbouwplannen voor dit te saneren stadsdeel. Het nieuwe complex gaat ruimte bieden aan 400 personen. De gevelrij aan 't Kattenburgplein zal bestaan uit herbouwde gevels van diverse afkomst, maar achter de ge vels gaan vijf moderne wooneenhe den schuil. In elk van de vijf woon eenheden zijn vijf woonlagen gepro- jekteerd, elk omvattende tien kamers met gemeenschappelijke ruimten. De kamers hebben een oppervlakte traal verwarmd. Over 2Vz jaar hoopt men het complex gereed te hebben. SCHARENDIJKE, 2-5. Dank zij het samengaan van de Oranje-comi- té's van beide dorpen, kon dit jaar een uitgebreid en feestelijk pro gramma worden aangeboden op ko ninginnedag. Voor de schooljeugd waren er wedstrijden georganiseerd en in de middaguren trok een lange stoet versierde tractors met wagens door de dorpen. Scholen, verenigingen en particulieren hadden bijzonder veel werk gemaakt van de versie ring. Hierna werd op het sportveld van Ellemeet nog een behendig heidswedstrijd voor tractors gehou den. 's Avonds startte een oriënte- ringsrit die bij alle deelnemers ge weldig in de smaak viel. liet geza menlijke feest weixi besloten met spel en dans in Seharendijke. Het gecombineerde optreden van beide dorpen zou een stimulans kunnen zijn voor anderen. De fraaie wagen „Assepoester" in de optocht, die op koninginnedag door de dorpen Seharendijke en Ellemeet trok. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE Tentoonstelling van werkstukken Jeugdclub Leger des Heils Op dinsdagavond 7 mei a.s. wordt in „De Lichtboei" de jaarlijkse ten toonstelling gehouden van werk stukken vervaardigd in het afgelo pen seizoen door de verschillende handvaardigheids- en hobbyclubs. De tentoonstelling zal - 's avonds om acht uur worden geopend door burgemeester Kastelein. Ons wordt verzocht aan de aan de tentoonstelling deelnemende jonge lui te willen meedelen dat op woens dag 8 mei, uitsluitend tussen 4 en 5 uur 's middags, gelegenheid zal zijn tot het afhalen van 'de werkstuk ken- Ouderavond Openbare Kleuterschool „De Woelwaters" De ouderavond van de openbare kleuterschooi „De Woelwaters" zal gehouden worden op woensdag 8 mei a.s. dn het schoolgebouw aan de Calandweg. In deze vergadering zal een lezing worden gehouden door de schoolarts, mevrouw M. Gerning- Steidel. Verder komen de jaarver slagen aan de orde. Aftredende be stuursleden, niet herkiesbaar, zijn mevr. M. Huneman-Brinkhuis en de heren B. v. d. Lelie en O. Haitsma. Kandidaten bestuursleden: de dames Asma, Huitema, v. d. Laan en van Noort. BURGHSLUIS Demonstratie speedboten De haven van Burghsluis bevat veel bootjes, variërend van visboot tot speedboot. Diverse eigenaars hu ren een plaats in de haven en trek ken er met de weekends en natuur lijk in de vakanties dagelijks op uit teneinde een visje te verschalken of te genieten van de mooie Ooster- schelde. Er 'komt steeds meer vraag naar dergelijk varend materieel en het watersportbedrijf Blom uit Maamstede tracht hierin een dienen de rol te spelen. Zaterdag- en zondagmiddag te 14 uur demonstreert dit bedrijf met de nieuwste aanwinsten op dit gebied. Er zullen een aantal speedboten ge showd worden met verschillende krachtbronnen van het merk John son. Van deze buitenboordmotoren zullen er te zien zijn van 55 p.k., een respectabele motor die de boot een enorme snelheid geeft. RENESSE Slotavond toneelvereniging „Op Drift" Met de opvoering van het toneel spel in 'drie bedrijven „Waarheen, dokter Storm?'' sloot de toneelver eniging ,;Op Drift" het toneelseizoen te Renesse af. De secretaris van1 „Op Drift", de heer M. A. Krijnse Lokker sprak in zijn openingswoord er zijn verheugenis over uit dat zo velen naar het Dorpshuis waren gekomen om deze uitvoering bij te wonen. De heer Krijnse Lokker memoreerde dat „Op Drift" ook dit seizoen weer bijzonder aktief is geweest, waarbij het op tal van plaatsen op Schouwen -Duivela-nd is opgetreden. De toneel liefhebbers hebben zeker geen spijt gehad van hun gang naar het Dorps huis. Onder regie van de heer D. Dokman bleken de tonelisten het stuk uitstekend te hebben ingestu deerd. In vlot tempo werd dit stuk „uit het leven" voor het voetlicht ge bracht. De in het stuk voorkomende personages werden op voortreffelij ke wijze door de spelers(sters) tot leven gebracht. Aan 'het slot werden de tonelisten, voor de door hen ge leverde prestaties, door het publiek met een spontaan applaus beloond. De voorzitter van „Op Drift", de heer M. de Hamer, bood aan het slot de gastspeelster mevr. N. v. d. Boo- gerd-v. d. Hoek een bloemstuk je aan. De heer W. Lemsom, die dit seizoen bijzonder veel werk voor „Op Drift" heeft verzet, kreeg voor zijn ver diensten een fruitmand1 aangeboden. De avond werd besloten met een bal o.l.v. „Les Sauvages" uit Steenber gen. BRUINISSE Prov. Groene Kruis-vergadering Het staat nu vast dat de algemene vergadering van de Provinciale Zeeuwse vereniging '„Het Groene Kruis", dit 'jaar te Bruinisse zal worden gehouden. Deze vergadering zal in oktober plaatshebben. ^Hïpepvaartborichten Acmea, 2-5 180 m. w.z.w. Lissabon ■naar Curasao. Atys, 2-5 340 m. z. Calcutta naar Bandar Mashar. Abida, 2-5 te Saigon. Ameland, 1-5 750 m. Kaap Verde. Ampenan, 1-5 Singapore naar Labuan. Calamares, 2-5 te Baltimore. Esso Den Haag. 1-5 te Baltimore, tizby naar Rastanura. Gulf Swede, 2-5 25 m. z.w. Ouessant naar Perzische Golf. Kenia, 2-5 330 m. z.w. Karachi naar Singapore. Korenia, 2-5 340 m. w. Sabang naar Singapore. Maasdam, 2-5 920 m. o.n.o. Kp. Race naar Quebec. Zafra, 2-5 te Singapore. De Wereldgezondheids organisatie DEN HAAG, 3-5. Od 6 mei 1968 begint te Genève de één. en twintig ste wereldgezondheidsvergadering. Tijdens deze jaarvergadering van de wereldgezondheidsorganisatie, wa ar- aan wordt deelgenomen door afge vaardigden uit 127 landen, zal op 7 mei het twintigjarig bestaan der or ganisatie worden herdacht. De delegatie die het koninkrij k dei- Nederlanden te Genève zal vertegen woordigen, zal optreden onder lei ding van de staatssecretaris van so ciale zaken en volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga. TEL AVIV, 3-5. Twaalf leden van het Arabische commando „El Fatah" die vanuit Jordanië in Israël waren binnengedrongen, zijn gisteravond gesneuveld tijdens een treffen met een Israëlische patrouille in de buurt t van Neoth Kikar, ten zuiden van de Dode Zee. Dit heeft vanmorgen een woordvoerder van het Israëlische le ger meegedeeld. Twee Israëlische militairen werden gewond. Derde slachtoffer door auto-ongeluk NIJMEGEN, 3-5. In het St. Rad- boudziekenhuis te Nijmegen is aan haar verwondingen overleden de 29- jarige mevrouw Th. H. Al. de Vries- Kaal, die woensdagavond zwaar ge wond raakte bij het verkeersonge luk bij Beek (bij 's Heerenberg), waarbij twee personen op slag wer den gedood, het derde slachtoffer is de echtgenote van de bestuurder van de personenauto, di efrontaal met de vrachtwagen in bots/ng kwam, de Velpse architect de Vries die bij het ongeluk om het leven kwam. Het echtpaar de Vries was zeven maanden getrouwd. Het ongeluk gebeurde toen een bijziende Duitse automobilist, die zijn bril had verloren maar toch ach ter het stuur plaatsnam, de voor- rangsweg opschoot en in botsing kwam met een vrachtwagen. Deze kwam op de linker weghelft terecht en botste frontaal tegen de perso nenauto van de heer de Vries. De inzittenden uit de Duitse auto kwa men er zonder letsel af. Staking bij Britse P.T.T. LONDEN, 3-5. 22.000 man van de Britse P.T.T. hebben besloten van daag twee uur te staken om salaris eisen kracht bij te zetten. Volgens de secretaris-generaal van de bond van P.T.T.-beambten zou de staking voortgezet kunnen worden als naet spoedig een bevredigende re geling tot stand komt, a De defensiecommissie van het parlement van de West-Europese Unie acht een „rode lijn" wenselijk tussen de NAVO en het Warschau pact naar het voorbeeld van de ver binding voor crisistijden zoals tussen Washington en Moskou bestaat. De Franse acteur en filmregis seur Jacques Tati heelt de grote prijs voor 1968 van de Franse filmacade mie gekregen voor zijn film „Play Time", een parodie op het leven in de moderne maatschappij. b In een universiteitsgebouw in het hart van de Zuidvictnamese hoofd stad is vandaag (vrijdag) een bom ontplcft. Het gebouw staat vlak naast een radio- en televisiestation van het Amerikaanse leger. 'In de optocht die op koninginnedag door Seharendijke en Ellemeet trok zorgde een groep leerlingen van de o.l.-school voor een wagen met „Boertjes van buuten". Boerinnnetjes waren er trouwens ook bij. De wagen trok veel bekijks. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). VLEES OVERWINT DE GEEST PARIJS. 3-5. De 40 „onster- felijken" van dë academie Francaisedie waken voor de zuiverheid van de Franse taal, zijn het donderdagavond niet eens kunnen worden over de juiste omschrijving van het woord „contre-filet", een nog al duur soort rundvlees, „Wij gaan allemaal naar de slager om er achter te komen", zo zei toneelschrijver Thierry Maulnier, ex-ambassadeur Francois-Poncet zag het an ders: „Wij hadden een slager nodig en kozen een dichter". Hij doelde hierbij op de dichter Pierre Emmanuel, het jongste lid van de academie Francaise. Wederopbouw te Amsterdam b De toestand van Joseph Rizor, de 40-jarige timmerman die donderdag morgen in het ziekenhuis van de Stanforduniversiteit te Palo Alto in Californië een nieuw hart kreeg, is redelijk. UTREGHT. In het kader van de Israëlweak is donderdagavond dn de Utrechtse Domkerk een korte, inter kerkelijke bijeenkomst gehouden. Deze was georganiseerd door het In terkerkelijk Contact Israël en de Katholieke Raad voor Israël. DRIEBERGEN. Vannacht heeft zich op de weg van Lochem naar Goor een frontale botsing voorge daan 'tussen twee vrachtauto's, waar bij een der bestuurders, de 37-jarige F. J. Boels uit Rrunssem, om het leven is gekomen, b De Britse regering heeft donder dag bekend gemaakt dat een plan commissie zal worden gesticht voor de bouw van de tunnel onder het Kanaal. Ainerikaans- Noordvietuamese samenkomst VIENTIANE, 3-5. Vanmorgen heeft in de ambassade van Noord-Vietnam in de Laotiaanse hoofdstad Vientiane een samenkomst plaats gehad van de Amerikaanse ambassadeur William Sullivan met de Noordvietnamese zaakgelastigde Ngoeyen Tsjan. De bijeenkomst duurde slechts 7 minu ten. Waarnemers menen uit het feit, dat de Amerikaanse ambassadeur zelf naar de Noordvietnamese am bassade is gegaan, te mogen afleiden, dat een belangrijke mededeling door ccn van de partijen is overhandigd. Het laatste Amerikaans-Noord- vietnamese contact hiervoor, dat in Vientiane is waargenomen, is zon dag j.l. geweest, Toen begaf de Ame rikaanse ambassaderaad Huriwlch zich naar de Noordvietnamese am- baisade. AGENDA Vrijdag 3 mei Zierikzee Huis van Nassau (Graanbeui-s), 8 uur. mei-viering P.v.d.A. Nieuwerkerk Hotel De Meebaal, 8 uur. vergadering Coöp. Vereniging tot Exploitatie van Landbouwwerktuigen. Maandag 6 mei Zierikzee Mondragon, 8 uur, vergadering Nuts- departement. Dinsdag 7 mei Zierikzee De Lichtboei, 8 uur, opening tentoon stelling werkstukken jeugdclubs Le ger des Heils. V oorlichtingscent rum H uishouding en Gezin (Landbouwcentrum) spreekuur 10-12 en 2-4. Woensdag 8 mei Zierikzee Openbare kleuterschool „Do Woel waters", 8 uur. ouderavond. Ned. Herv. verenigingsgebouw, 2.30 uur. bejaardenbijeenkomst N.C.V.B. De Lichtboei, bazar. Donderdag 9 mei Zierikzee De Lichtboei, bazar, Vrijdag 10 mei Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur. buitengewo ne algemene vergadering Kring Schouwen-Duiveland van de Z.L.M. Zaterdag 11 mei Zierikzee Hal op het Havenplein, 2-10 uur, Voorjaarsbeurs. Na snel alarm: zedenmisdrijf voorkomen VLAARDINGEN, 2-5. Donderdag middag kwart over vijf werd de 7- jarige Marjolein van der Jagt door een man meegenomen in een auto. Dit 'kwam een 7-jarig vriendje Ro bert Schippers aan haar ouders mel den. Onmiddellijk werd de politie hiervan in kennis gesteld, die alarm maakte met als resultaat dat het meisje reeds om vijf over half zes in het Hargapark te Schiedam werd teruggevonden iin gezelschap van de 37-jarjge B. S. uit Vlaardingen. De man, die zich al meerdere malen aan zedenmisdrijf heeft schuldig ge maakt, is thans in 'het politiebureau ingesloten. NEUZEN Onder de lieve mensen staan bo venaan gerubriceerd dezulken, die - bij tijd en wijle - (heel) oude tijd schriften afstaan, waarin dan (zo blijkt wel) onvoorstelbaar veel te neuzen en te vinden valt„Neem nou" zo'n tijdschrift uit 1912. 1912 wat weet deze generatie er in feite van af. Zelfs de ouderen zijn al zo veel vergeten. En die toen „in het nieuws" waren ook. Augustus 1914 moest nog komen en daarom trok de happy few van jagend Duitsland naar Döberitz, om daar mee te doen aan een groots opgezette jachtrit. In de Balkan waren Turken en Bulga ren al- hevig aan het bakkeleien en czaar Ferdinand (Bulgarije) ging daarom eens even de brug over de Maritza inspekteren. Op hun vlucht hadden de Turken gepoogd de brug in de lucht te laten vliegen, maar dat vliegertje ging niet op. In Den Helder werd een over schoon tuinpoortje (toen al) met het opschrift: „Die benijt een ander syn profijt; Die queit syn vleesch en verslijt syn tijd" verkocht aan hel buitenland. Jammer, de spreuk is zo bruikbaar. En de heer Joost van der Weert te Veenendaal werd honderd jaar. Acht jaren was die man uit 1812) onder de wapens te Leiden: „en dan ging hij om de drie jaar naar zijn ivoonplaats; dit geschiedde per trekschuit naar Utrecht en van daar 40 km. te voet naar huis". Dan een sterfplaatje van Turkse vluchte lingen, die allemaal zijn gepakt door de cholera. Studenten van de T.H. te Delft staan bij zo'n immens wiel van een stoommachine, zoals vroeger nog in het gemaal te Stevensluis was te zien. Daar leerden ze de laat ste 1912-technische snufjes. En de heer Louis Gimberg („Het Nederlandsch Toneel") geeft mevr. Caroline van Dommelen een lief kusje in „De vrouw in 't spel", een stuk dat drie jaar repertoire hield. De Russische aviatrice L. Galant- schikoff steeg met een Fokker-één dekker op en bereikte in 30 minuten een hoogte van 2000 meter. Ze ver sloeg hiermede hel wereldrecord hoogvliegen voor dames. U moet haar eens komen bekijken in dal oude tijdschrift; een dapper schatje. Dan de achterhoek van Brabant; een interieurfoto, waarop de boeren familie zich tegoed doet aan aard appelen met gesmolten, vet. „Een drachtelijk" eet men uit een in het midden der tafel „geplaatsten plat ten schotel". Dat kan dan wel zijn, maar men moet hel interieur eens bekijken. Helemaal in stijl; er is inets dal vloekt. Jn Tandjong-Pan- dan werd een reuzekrokodil levend gevangen. Vijf meter was het ge vaarte. Om er dicht bij te komen werd de bek met sisal gesnoerd en gingen de mannen op de staart staan. Intussen gesmolten vet voor de Brabanders, maar toch ook al een „groepje leuke en aanvalligeski- loopsters in Grindeheald, gereed om een excursie te maken. (Heel) oude tijdschriften... het is onvoorstel baar heerlijk er in te neuzen. Men kan er oo/c wat wijsheid uit peuren, want alles blijkt verschrikkelijk vergankelijk en betrekkelijk. StUilElïEIL ANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2