DE ZIERIKZEESCHE COURANT Engelse tanker vlotgetrokken van pier te Hoek van Holland Veiligheidsraad betreurt mei-parade te Jeruzalem Kamelen op de Dam voor Israël De winkelprijzen in de E.E.G. Nederlandse specialisten hervatten werk aan bedreigd tunnelelement te Antwerpen De campagne tegen de armoede in de V.S. Veel moorden in west-Pakistan Israël zette militaire parade toch door Negatieve reactie van Hanoi op voorstel van Indonesië? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag S mei 1968 124ste jaargang Nr. 19988 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. i. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent pei mm; „Succesje*" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Zomeravondvoetbal ook te Serooskerke van start Scheepvaartverkeer vannacht geheel geblokkeerd DEN HAAG, 3-5. De Britse Shell- tanker Alinda, die sinds donderdag avond op de noorderpier van Hoek van Holland vast zat, is vannacht (vrijdagochtend 4.00 uur) vlot getrok ken. Het scheepvaartverkeer naar Rotterdam wordt nu hervat. Buiten gaats liggen zestig schepen te wach ten, maar eerst moet het uitgaande verkeer worden ai'gewerkt. De mist Is opgetrokken, het zicht is goed. De prestatie werd verricht door de sleepboten Maasbank, Schouwen- bank, Azië, Europa, Middel bank en Stroombank. Het schip is buitengaats gesleept voor onderzoek. Het gehele scheepvaartverkeer van en naar Rotterdam/Europoort werd om tien minuten over acht donder dagavond stilgelegd. Loodsboten gin gen buitengaats nog door om sche pen te beloodsen, maar er ging geen schip in of uit. Toen de „Alinda" de Nieuwe Wa terweg verliet, was er vrij onver wacht slechts honderd meter1 zicht door een plotseling opgekomen mist. De „Alinda" moest uitwijken voor een aanvaring tussen een ander uit gaand schip en de zuiger „Geopotes 8". De Britse tanker liep toen uit zijn roer en botste met felle kracht Busongeluk in België BRUSSEL, 2-5. Aan de Belgisch- Luxemburgse grensovergang Bras zijn dertig schoolkinderen gewond geraakt toen een bus, waarvan de remmen weigerden, van achteren op een geparkeerde bus botste. De kracht van de aanrijding was zo groot dat de geparkeerde bus in een andere schoof, die er voor stond. Drie van de gewonde kinderen moesten .in het ziekenhuis blijven. Daders Friese bankoverval in arrest EMMELOORD, 2-5. De drie daders van de roofoverval in Friesland zijn in Emmeloord gearresteerd. Naar van de politie in Leeuwarden wordt vernomen kenden zij binnen een uur na de overval aangehouden worden. Ook het buitgemaakte geld, een bedrag van ongeveer f 13.000 heeft de politie kunnen achterhalen. De daders, twee Duitsers en een in Duitsland woonachtige Nederlander, waren gekleed in overalls. Zij wa ren in het bezit van pistolen. De ar restatie in Emmeloord is zonder moeilijkheden verlopen. In Emmeloord zijn ingesloten de 30-jarige Nederlander T. M. die in Bieslich in Duitsland woont en de 21- jarige Duitser R. B. en diens 19- jarige landgenoot P. A. S.. beiden uit Bieslich. De drie mannen hebben de afge lopen nacht in een hotel in Bolsward gelogeerd. „Keukenhof" boekt tienmiljoenste LISSE, 2-5. „Ik sta gewoon suf", zei mevrouw P. Roos-van de Brandt uit Amsterdam nadat z(j donderdag morgen aan de ingang van Keuken hof te Lisse officieel was ontvangen. Mevrouw Roos was de tienmiljoenste bezoeker, die Keukenhof welkom kon heten. Het heeft bijna 19 seizoenen ge duurd voor het zover was. Na de ontvangst, waarbij een der Jacoba's. mejuffrouw Rickey van Gerven, haar een bos gemengde tul pen aanbood, werd mevrouw Roos in de bestuurskamer van Keukenhof toegesproken door de heer A. War- naar. Hij wenste haar geluk en bood haar een reischeque ten bedrage van f 1.000 aan te besteden naar eigen goeddunken. op de basaltblokken van de noorder pier. Een zeevisser, die het ongeluk hoorde gebeuren, zei later dat hij een enrome klap hobrde, gevolgd door een hevig rommelend geluid, ver moedelijk het schuiven van het schip over de opbouw van de pier. De „Alinda" was in de namiddag ver trokken van de Shell raffinaderij te Rotterdam-Pemis met bestemming de Britse haven Teesport, waar on langs een nieuwe Shell-raffinaderij in bedrijf is gesteld. De lading be staat uit feedstrock, een produkt van ruwe olie in dit geval, aldus de Shell, tussen zware benzine en lichte nafta in. Het scheepvaartverkeer werd stil gelegd vanwege de bijzonder ongun stige positie van de Britse tanker. Het bevond zich vrijwel recht op de pier en nam dus een groot stuk vaar water weg. Ook was men bezorgd vcor eventuele gevolgen, zoals b.v. de mogelijkheid van uitstromende benzine. NEW YORK, 3-5. De Veiligheids raad betreurt diep dat Israël op 2 mei 1968 een militaire parade in Je ruzalem heeft gehouden, daarmee voorbijgaand aan het besluit dat de Raad cp 27 april heeft genomen, zo luidt een resolutie die donderdag avond eenstemmig door de Veilig heidsraad is aanvaard. Kon. Elizabeth speelt hoofdrol in documentaire LONDEN, 2-5. Tegen alle traditie in heeft koningin Elizabeth van En geland ermee ingestemd als „hoofd rolspeelster" te zullen optreden in een documentaire kleurenfilm over de Britse monarchie en haar rol in het openbare leven, zo heeft een woordvoerder van Buckingham pa lace donderdag bekend'gemaakt. AMSTERDAM, 2-5. Voorbijgan gers konden zich donderdagmiddag in Amsterdam laten fotograferen op een kameel. De opbrengst is be stemd voor de staat Israël, die thans haar 20-jarig bestaan viert. De ac tie was op touw gezet door de Ne derlandse Zionistische studentenor ganisatie in Amsterdam, die twee kamelen gratis tér beschikking had gekregen van een Nederlands cir cus. Ter gelijkertijd vloog een recla mevliegtuig boven de binnenstad met de tekst „Mazzel Tov", hetgeen betekent „Veel geluk". DEN HAAG, 2-5. Nederland is in de E.E.G. nog steeds een relatief duur land voor auto's en goedkoop voor textiel, huisraad en benzine. Voor levensmiddelen kan men goed koper terecht in Italië dan in Frank rijk en de Duitsers zijn nog steeds goedkoop uit bij aanschaf van elek trische huishoudelijke apparaten en radio- en televisietoestellen. Dit blijkt uit het jongste onderzoek dat het bureau voor de statistiek van de Europese gemeenschappen heeft in gesteld naar de winkelprijzen in de zes lid-staten. De Raad was op verzoek van Jor danië bijeengekomen. Het duurde vijf en een half uur voordat de leden het onderling eens waren geworden over de tekst. De Arabische landen wilden dat de Israëlische regei'ing werd veroordeeld, maar de V.S. en enige andere leden wilden niet zover gaan. Nadat de resolutie was aangeno men herhaalde de Israëlische afge vaardigde, Yosef Tekoah, dat de pa rade geen enkel principe van het in ternationale recht heeft geschonden, geen nieuwe toestand heeft gescha pen, geen mensenlevens in gevaar heeft gebracht en niemand letsel heeft toegebracht. DEN HAAG. Het Tweede Kamer lid H. Koekoek (B.P.) heeft de mi nister van landbouw en visserij ge vraagd het mogelijk te maken dat melk zonder afroming, en waar mo gelijk rechtstreeks door de boei' aan de consument, woi'dt verkocht. HAARLEM. Het vierjarige meisje" Anita Knol, dat donderdag bij het oversteken van de Europaweg in Schalkwijk (gemeente Haarlem) is aangereden door een auto, overleed vier uur later in de Mariastichting. Dit nummer bestaal uit 12 pagina's Wie vol is van zijn eigen lof Gooit zijn eigen lof in .t stof. Tijdens de 1 mei-viering in de hoofdstad kwam het tot ongeregeldheden. Een demonstrant wordt stevig vastgegrepen door de politie, nadat hij lang durig had staan schelden op het Dam-terrein. BRUSSEL, 2-5. Een veertigtal Ne derlandse specialisten is donderdag ochtend onder toezicht van vak bondsleiders en stakingsposten aan het werk gegaan cm het derde ele ment van de nieuwe Antwerpse Scheldetunnel te redden, die gevaar loopt als gevolg van de bouwstaking. Toen de staking vorige week maandag begon, was het tunnelele ment reeds drijvende gemaakt. Het kon echter niet lange tijd op de de finitieve plaatsing wachten, aange zien het door sterke aanslibbing ter plaatse scheef zou kunnen gaan lig gen en zelfs breken, hetgeen een vertraging van anderhalf jaar voor de tunnelbouw zou kunnen beteke nen. Dit heeft ds. Ralph Abernathy, de opvolger van d's- Martin Luther King gezegd toen hij als leider van Mars der Armen naar Washington in de hoofdstad werd ontvangen door mi nister van buitenlandse zaken Dean Rusk. Een Indiaanse uit Oklahoma zei tegen Rusk: „Wij eten dikwijls maar eén keer per dag. Onze kinderen gaan met een lege maag naar school. Wij willen niet dat zij hetzelfde le ven krijgen als wij". Rusk gaf Aber nathy en zijn mede-organisatoren van de mars ten antwoord: „Ik zal alles doen wat ik kan om een eind te maken aan de rassendiscrimina tie". WASHINGTON, 2-5. „De hulp bronnen die zo noodzakelijk en on misbaar zijn voor de strijd tegen de armoede in de Verenigde Staten zelf worden gebruikt om een oorlog te voeren op meer dan 10.000 kilome ter afstand". ELEKTRISCH TOILET HANNOVER, 2-5. OP de Han- nover Messe wordt een elek trisch toilet getoond dat naar de fabrikanten hopen een eind zal maken aan de heerschappij van het watercloset. Alle uit- verpselen worden in 't nieu- oe toilet zonder luchtjes ver brand tot kiemvrije as, die slechts eenmaal in de week verwijderd hoeft te worden. Het elektrische toilet is vol gens de fabrikanten vooral een uitkomst voor huizen zon der aansluiting op het riole- ringsnet. Pogingen R.K. kerk te Utrecht voor sloop te behoeden UTRECHT, 2-5. Het aartsbisdom Utrecht heeft de uit 1877 daterende St. Willibrorduskerk verkocht aan de aannemer A. J. Lisman uit Groe- nekan. En zó ontstaan de ongelukken op de weg AMSTERDAM. 2-5. De E-10, de rijksweg die van Amsterdam uit naar het noorden gaat krijgt extra aandacht van de rijkspolitie uit het district Amsterdam. Een nauwkeurige observatie en analyse van de ongevallen in de afgelopen twee jaar - 249 in totaal, 16 doden, 44 zwaar gewonden - heeft aan het licht gebracht dat de voornaamste fouten die er op deze tweebaans weg worden gemaakt zijn: a. het niet verlenen van voorrang; b. het onvoldoende afstand houden; c. het onvoldoende rechtshouden waardoor bij het voorsorteren nogal eens botsingen ontstaan; d. het onveilig inhalen en dan snijden; c. het overtreden van de maximum snelheid waardoor op onoverzich telijke punten ongelukken gebeuren. De analyse wees uit dat ruim tachtig procent van de ongelukken het gevolg was van grove vcr- ontachtzaming van de regels en dat een bijna evengroot percentage van de overtreders „routieniers" zijn, mensen die volkomen op de hoogte zijn van de situatie en de geldende bepalingen maar zo ver trouwd zijn gewerden hiermee dat zij doen alsof zij onder en boven dc wet zijn. Van de 16 doden waren 14 ter plaatse goed bekend (de beide anderen verkeerden onder invloed) en van de 44 zwaar ge wenden waren 31 uit de onmiddellijke omgeving afkomstig. Sinds 2 april 1967 is deze r.k.-kerk in de Utrechtse binnenstad buiten gebruik, omdat er geen kerkelijk-li- turgische bestemming meer aanwezig werd geacht. De heer Lisman, die de laatste dienst in de kerk bijwoonde, heeft de kerk, mede op verzoek van voormalige parochianen gekocht om te trachten deze voor sloop te be hoeden. Ter ondersteuning van dit stre ven is een commissie tot behoud van de St. Willibrorduskerk gevormd, waarin zowel rooms-kathaliekoni als protestanten zitting hebben. De com missie wil proberen voor de kerk een passende bestemming te vinden, waardoor deze niet alleen in zijn to taliteit behouden blijft, maar boven dien een levend middelpunt zal wor den van kerkelijk leven. Het aarts bisdom heeft erin toegestemd dat al le waardevolle kunstwerken in de kerk blijven, Secretaris-generaal Oc Thant van dc Verenigde Naties en de directeur- generaal van de V.N.-vocdsel- en landbouworganisatie (F.A.O.), dc Ne derlander dr. A. H. Boerma hebben in een schrijven aan alle V.N.- en F.A.O.-leden opgeroepen tot ver strekking van voedselhulp aan de Arabische vluchtelingen in Egypte, Jordanië en Syrië. LAHORE, 2-5. De autoriteiten in West-Paki9tan maken zich ernstig ongerust over het grote aantal moor den in dit gebied. Volgens een on derminister van binnenlandse zaken werden in de jaren 1963 tot en met 1967 in totaal 16.000 mensen gedood, of gemiddeld negen per dag. Hij schreef dit toe aan de vlotte wijze waarop wapen vergunaninigen wor den uitgegeven en aan de spannin gen ais gevolg van 9nelle sociale veranderingen. In West-Pakistan bedraagt het aantal moorden per 100.000 inwo ners ongeveer 7,5 per jaar, tegen in de V.S. circa vijf en in Frankrijk en Japan anderhalf. De Belgische autoriteiten hadden vorige week reeds een honderdtal Belgische arbeiders gevorderd, voor het voortzetten van essentiële werkzaamheden. De Nederlandei's die met hun Belgische collega's soli dair waren, meenden echter dat ze buiten de Belgische wetgeving op dit gebied vielen en trokken naar Ne derland terug. Deze week kon echter een akkoord met vakbonden en stakingslëiding worden bereikt over het werk aan het derde-tunnelelement en de Hol landers "keerden daarop donderdag-' ochtend naar hun werk terug. Men hoopt nu op 20 mei het tunnelele ment op zijn plaats in de tunnelsleuf te kunen brengen. Proeven op apen met middel tegen tandbederf LONDEN2-5. Proeven op apen met een nieuw middel tegen tand bederf zijn in een vergevorderd sta dium. Prof. Bertram Cohen van de Britse Konmklijke Academie voor Geneeskunde heeft donderdag mee gedeeld dat nog negen maanden no dig zijn om de experimenten met volledig succes te kunnen afsluiten. De kans dat de nieuwe stof, dexfra- nase, ook bij mensen tandbederf tegen zal gaan, is echter zeer groot, aldus prof. Cohen. Het middel is gebruikt ter behan deling van de gebitten van 216 apen, die waren gevoed met zoetigheid. Als het experiment slaagt kan het leiden tot vermindering van de hoge kosten voor tandheelkundige zorg in Engeland. Enkele opklaringen Verwachting tot zaterdagavond: Enkele opklaringen, maar ook hiel en daar een bui; zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen; de zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 4 mei. Zon op 5.05, onder 20.10. Maan op 9.24, onder 2.17. 5 mei. Zon op 5.03. onder 20.12. Maan op 10.42, onder 2.44. 6 mei. Zon op 5.01, onder 20.13. Maan op 12.04, onder 3.03. Eerste kwartier: 5 mei te 18.54. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 4 mei 5 mei 6 mei 7.11 v.m. 8.01 v.m. 9.06 v.m. 19.28 n.m. 20.22 n.m. 21.32 n.m. 19.25 n.m. 20.23 n.m. 21.36 n.m. BROUWERSHAVEN 4 mei 6.57 v.m. 5 mei 7.49 v.m. 6 mei 8.56 v.m. Doodtij: 7 mei. HET WEEKOVERZICHT D EBILT. 3-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een gecompliceerd lagedruk- systeem boven de Oostzee en Enge land verandert in zijn geheel weinig van plaats. Het vormt de over-gang tussen een gebied van gematigde temperaturen boven zuid- en mid den-Europa en een noordelijke stro ming op de oceaan waarmee koude lucht langzaam naar het zuiden ge transporteerd wordt. De voorste be grenzing van de koude lucht is vrij dagmorgen met veel bewolking en plaatselijk enige motregen ons land binnengedrongen, en zal het komen de etmaal waarschijnlijk weinig van plaats veranderen. Het weer behoudt dan ook nog een koud karakter met veel bewolking en weinig wind. Een onzeker punt in de verwachting is de neerslagkans welke sterk afhan kelijk is van het gedrag van een bo ven Engeland gelegen storing. De formatiepoging van de lei der van de Belgische socialistische partij, Collard, dreigt in een impas se te komen. en wel in de eerste plaats omdat de Israëlische troepen tijdens de parade door het deel van Jeruzalem trokken dat Israël in de juni-oorlog van het vorig jaar op Jordanië veroverde. Op de eretribune zag men presi dent Zalman Sjazar, premier Levi Esjkol, de chef van de generale staf, generaal Barlev, de leden van de re gering, onder wie minister van de fensie Mosje Dayan en vele eregas ten, onder wie de stafchefs van Oe ganda en de republiek Malgasië en de burgemeesters van een tiental Duitse steden. JERUZALEM, 2-5. Met een enor me Davidster aan de hemel, gevormd door Fouga Magister straalvliegtui gen van de Israëlische luchtmacht, is donderdagmorgen precies om 10 uur pl. tijd de grote militaire parade in Jeruzalem begonnen ter herden king van het 20-jarige bestaan van de staat Israël. De Israëliërs hebben de parade la ten doorgaan ondanks een resolutie van de V.N. en -een persoonlijk ver zoek van secretaris-generaal Thant van de V.N. dit niet te doen. De Ara bieren zijn hier bijzonder boos om Nog geen offcieel antwoord DEN HAAG, 2-5. - De Verenigde Staten wachten nog op een officieel antwoord van Hanoi op het Indone sische voorstel een schip in de Golf van Tonkin te stationeren voor In leidende vredesbesprekingen, maar een Noordvietnamesc woordvoerder in de Laotiaanse hoofdstad Vientiane heeft het voorstel al „onaanvaard baar" genoemd. De presidentiële woordvoerder in Washington, George Christian, zei de berichten uit Vientiane te hebben vernomen, maar „nog niets te weten van een officieel antwoord". Het Indonesische voorstel was woensdag door minister van buiten landse zaken Malik bekendgemaakt en binnen enkele uren door de Vere nigde Stalen positief beantwoord. Amerikaanse regeringsfunctiona rissen toonden zich donderdag niet verbaasd over de berichten uit Viën- tiane, volgens welke de Noordviet- namese woordvoerder zei dat Hanoi Indonesië niet meer als neutraal, maar als pro-westers beschouwd. Ook zei hij dat een schip in volle zee te weinig communicatiemogelijk heden biedt. Men meent dat de regering in Ha noi wil vasthouden aan de door haar voorgestelde plaatsen Warschau of Pnompenh, maar de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, zei in de commissie voor de buitenlandse betrekkingen van het Huis van Afgevaardigden, dat po gingen van Hanoi om de Amerika nen te dwingen een plaats te aan vaarden die hen niet schikt, het vin den van een stad die voor beide par tijen aanvaardbaar is, zal vertragen. „Als Hanoi denkt ons op enigerlei wijze te kunnen dwingen naar een plaats die niet geschikt, redelijk of voor beide partijen eerlijk is, kan dat tot vertraging leiden". Rusk zei later op een persconferentie dat „een aan zienlijk aantal particuliere contacten met Hanoi plaats hebben gehad op de onwaarschijnlijkste plaatsen en onder verrassende omstandigheden". De minister wees Pnompenh en Warschau als plaatsen voor inlei dend overleg „als voor ons (de V.S.) ernstige problemen scheppend" van de hand. Sedert president Johnson op 31 maart besloot de bombardementen op driekwart van Noord-Vietnam, waar negentig procent van dc be volking woont, stop te zetten, was door dc tegenpartij niets gezegd of gedaan om het geweld te doen ver minderen, aldus Rusk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1