9 Beheiidigheidswedslrijdeii op avond Koninginnedag Haamstede Indonesisch Nederland hield stand tegen Polen (0-0) Een mooie kous mevrouw? ELBEO mui SMÏLLEGANGE STREEKNIEUWS Lopen, fietsen, oriënteren, beschuit eten en ringsteken AGENDA Zierikzeese dames volgden „Zonnebloem"-cursus Welfarewerk l 1 Deelname van 58 auto's HAAMSTEDE-BURGII, 30-4. Btf het begin van de avond van konin ginnedag begon het Oranjecomité met het afwerken van het laatste buitenprcgramma, n.l. de behendig- heidswedstrüden voor auto's. Op de Julianaweg was een aantal attribu ten opgesteld, die voor de deelne mende automobilisten vaak moeilijk heden opleverden. Aangepast aan de verschillende lengten van de auto's moest een sla lom worden gereden. De wip trok de meeste belangstelling van. het pu bliek. Verder was er een mogelijk heid om met de bumper een bal in dt» doelmond te werken. Andere rij - grapjes waren: ringsteken, achteruit een denkbeeldige garage inrijden en - eveneens achteruit rijdend - een vlaggetje raken. Niet minder dan 58 auto's namen deel aan deze wed strijden. Nog juist voor het donker worden was het programma afge werkt. De prijsuitreiking Van. de Juliana weg ging het met de Kon. Harmonie voorop naar ho tel „Het wapen van Burgh" waar de prijzen werden bekend gemaakt. De uitslag was: 1. J. J. Rademaker (Zandweg) 130 punten; 2. P. C. Kort 125 punten; 3. J. Boot (Steursweg) 120 punten; 4. H. de Boer 120 punten en no. 5 Abr. Landman 115 punten. Burgemeester Everwijn reikte deze avond, die muzikaal ondersteund werd met een bandje uit Rotterdam, de verschillende prijzen, uit. Nederlandse hulp voor verpleegsterssehool in Tanzania DEN HAAG. 1-5. Met een bedrage van f 347.991,zal Nederland de bcuw van een vcrpleegstcrsschool verbenden aan het ziekenhuis te Mkomaindo in Tanzania mogelyk maken. De overeenkomst is ter plaatse on dertekend door rev. E. U. T. Hudd- leston van het diocees Masasi, waar toe het ziekenhuis behoort, en na mens de Nederlandse regering door de tijdelijk zaakgelastigde te Dar Es Salaam, mr. R. H. Graaf van Lim burg Stirum. Bouw en inrichting van de school voor verpleegsters behoren tot het ontwikkelingsplan voor dit deel van Tanzania. In het district Masasi wo nen naar schatting 200.000 mensen, in hoofdzaak behorende tot de stam men Jao en Makoea. Het is de be doeling, dat Tanzaniaanse meisjes in drie jaar tijds worden opgeleid tot verpleegster, waarna dan nog een aansluitende opleiding van één jaar tot kraamverpleegster mogelijk is. De school zal accomodatie voor 64 leerlingen bieden. Op deze wijze zal in het grote tekort aan geschoolde krachten worden voorzien. Ver. Staten aanvaarden onderhandelingsschip WASHINGTON, 1-5. - Het Witte Huis heeft woensdag een Indone sisch voorstel aanvaard, om op een Indonesisch schip de onderhande lingen met Noord-Vietnam te begin nen. Minister van buitenlandse zaken Adam Malik had eerder op de dag in Djakarta ruchtbaarheid aan het voorstel gegeven. Volgens Malik zou het schip - het deed er niet toe cf het een marine- of koopvaardijschip was - in de Golf van Tonkin gestationeerd kunnen worden. De presidentiële woordvoer der, George Christian, zei op een persconferentie dat het Indonesische voorstel „aanvaardbaar voor de V.S." was. Het was de burgemeester een voor recht om op deze avond opnieuw de twee Jhr. Röell-bokers uit te mogen reiken. Deze waren vorig jaar in het bezit gekomen van de gebr. A. en J. Hanse uit Brabers. De bezitters voor 1968 werden de winnaars van de ringsteek-wedstrijd op brommers, ni. de heren W. van Dienst en J. Hanse, waarmee dus laatstgenoemde de beker voor de tweede maal in zijn bezit kreeg. De laatste uren van deze konin ginnedag werden op vrolijke wijze dansend doorgebracht. WARSCHAU, 1-5. Voor de 25.000 Poolse supporters scheen het alleen neg maar een kwestie van tjjd. Im mers, rechtsbuiten Misewski zag in zjjn verraderlijke rushes Henk War- nas niet eens staan en de donkere Faber had op de linkervleugel al evenmin respect voor de faam van Ajacied Wim Suurbier. De eerste vriendschappelijke interlandwed strijd tussen Polen en Nederland, in het primitieve stadionnetje van Legia gespeeld, gaf de enkele Nederlanders op de tribune in de openingsfase in derdaad weinig hoop. Maar een tiental minuten hebben de Polen hun publiek geheel tevre den kunnen stellen, daarna vielen zij aanmerkelijk terug. Lang voor dat de laatste minuten verstreken waren, werd duidelijk dat een, doel puntloos gelijk spel de meest waar schijnlijke uitslag was. Een 0-0 tegen een ploeg, die een week eerder op grootse wijze met nODELIJKE ONGELUKKEN VENLO. Woensdagmiddag is hot 8-jarige jongetje J. Gen-itsen in Venlo onder een achteruitrijdende trekker geraakt en zwaargewond. Op weg naar het ziekenhuis is het knaapje overleden. HORST. De 41-jarige heer P. J. M. Wijnen uit Helden is op de Mid- denpeelweg te Horst-America dode lijk verongelukt. Hij reed met zijn bestelauto op de Middenpeelweg, toen een vrachtwagen, bestuurd door P. J. van C., uit Venray, zonder voorrang te verlenen deze voor- rangsweg opreed. AMSTERDAM. Tijdens het inha len van do andere bromfietser is de 37-jarige tuinman T. van der Lagemaat uit Amsterdam met zijn bromfiets op de rijweg van de Dijks- grachit in de hoofdstad komen te vallen. Hij werd overreden door een achteropkomende vrachtauto met aanhanger. Bij aankomst in het Wil- helminagasthuis werd de dood ge constateerd. 8-0 van Turkije won, is een resul taat waarover men - zo op het oog - in een uitwedstrijd zeker niet onte vreden mag zijn. Al is er weinig van het Poolse voetbal bekend, te kenend is toch wel, dat landskam pioen Gornik Zabrze de kwartfina les van het tournooi om de Europese beker haalde en daarin slechts met grote moeite door Manchester United werd uitgeschakeld. Vier man van Gornik maakten deel uit van de for matie die coach Ryszard Koncewicz tegen Nederland liet aantreden. Toch zou het verkeerd zijn aan dat op zich eervolle gelijke spel in War schau erg verstrekkende conclusies te verbinden. Advertentie 5 F.pn mnnip kous 5 Dan Het domein voor de Vrouw Baggermolen vond kolen LINNEN, 1-5. In het grens- schap Osen langs de Maas te Linne, vijf kilometer ten zui den van Roermond, is een baggermolen op acht meter diepte op een kolenlaag gesto ten. De molen heeft in de laat ste veertien dagen ruim 1000 kilogram magere kolen in de baggeremmers boven water gebracht. De herkomst van deze kolen is nog onzeker. Voorlopig wordt voorzichtig gedacht aan een nieiito kolen- vela op geringe diepte, doch ook de mogelijkheid van een- in vroeger jaren gezonken schip wordt niet uitgesloten. In de middeleeuwen moet de Maas een andere loop hebben gehad dan tot nu toe. Voorts is onder een drie meter dikke kleilaag een heel oude tunnel ontdekt, juist boven de water spiegelHet stuk van deze blootgelegde tunnel is 1.50 meter lang, de doorsnee is on geveer een meter. AMSTERDAM. In het Tuschinsky theater in Amsterdam is aan de voor avond van het 20-jarig bestaan van de staat Israël op 6 mei, volgens de Joodse jaartelling, een feestelijke bij eenkomst gehouden. Twintig landen, waarbij de Sow- jet-Unie en de Verenigde Staten, hebb enwoensdag een resolutie in gediend waarin dë algemene verga dering van de Verenigde Naties ge vraagd wordt het ontwerpverdrag tegen de verspreiding van kernwa pens te onderschrijven. n De voorzitter van de Chinese communistische partij. Mao Tse Toeng, is woensdagavond voor het eerst sinds 31 december weer op het plein voor de hemelse vrede in het openbaar verschenen, zo heeft radio Peking meegedeeld. ZIERIKZEE De Rode Kruis-oefening Ons verslag inzake de Rode Kruis kolonne-oefening, gehouden op de avond van koninginnedag, opgeno men in het woensdagnummer, be hoeft in zoverre correctie, dat het genoemde commando niet luidt: „klaar voor baar", maar „klaar, naar baar". Het lijkt eeri kleinigheid, maar voor betrokkenen is het van belang. Koninsrinnefeest te Renesse RENESSE, 30-4. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de ko ningin bcod in het bijzonder de dorpskom weer een feestelijk aan zien. De actieve buurtvereniging „De Lange Reke" had zich ook nu weer bijzender actief getoond met het aanbrengen van een passende ver siering. terwijl aan iedere gevel het rood-wit-blauwe dundcek vrolijk in de wind wapperde. Het door de Oranjevereniging „Juliana" samen gestelde programma werd om kwart over acht geopend met koraalmu- ziek vanaf de schans van de kerkto ren door een aantal leden van het fanfarekorps Luctor et Emcrgo. Te 9 uur presenteerden de kinde ren van de o.l.-school en de bewaar school zich voor het voormalige ge meentehuis met een zanghulde o.l.v. het hoofd van de lagere school de heer J. H. Blom. zich aan burgemees ter H. P. Everwijn. Nadat de kinde ren van de kleuterschool hun aubade hadden gebracht, sprak burgemees ter Everwijn dc kinderen toe. Door dat de geluidsversterker niet vlekke loos werkte ging spijtig genoeg een groot gedeelte van het gesprokene verloren. De burgemeester dankte de kinderen voor hun zanghulde en wenste alen oen gezellige en feeste lijke dag toe. Met ccn driewerf „hoe ra" op onze koningin en het konin klijke huis besloot dc burgemeester zijn toespraak. Onder leiding van het schoolhoofd dc heer .1. 11. Blom werd hierna door de kinderen van dc o.l.-school een drietal liederen ten gehore gebracht waarna met het zingen van het Wil helmus deze zanghulde werd afge sloten. Voor de leerlingen V3n de o.l.- school was een prestatietocht georga niseerd waarbij de leerlingen, van de hoogste klassen het volgende traject moesten afleggen: Oude Moolwëg, duinovergang Jan van Renessewgg, via het strand naar de Verklikker, waarna via de Jonge Jans Boeijes- weg over de Vroon weg het weer op Renesse aanging. Onderweg werden de kinderen van enige verfrissingen voorzien, waarna zij na aankomst aan de school een traktatie in ont vangst mochten nemen alsmede een vaantje voor de door hen geleverde prestatie. Films voor kleuters Voor de kinderen van de kleuter school werden enige films vertoond waarbij zij werden getracteerd op enige versnaperingen. Om half tien werd het startsein gegeven voor het eerste gedeelte, de oriëntatierit van de brom fiets wedstrijd, waarvoor zestien deelnemers zich aan de start meldden. Voor de jongens en meisjes van 12 tot 15 jaar werd om 10 uur een aanvang gemaakt met d.e ge combineerde loop-, oriëntatie- en f ietswedstrijd waarvan de start bij do lagere school plaats vond. De deelnemers(stcrs) moesten zich per fiets naar het Dorpshuis begeven, waarna zij een lijst met opdrachten in ontvangst namen welke te voet moesten worden uitgevoerd. Na vol tooiing moest de fiets weer bij het Dorpshuis wordfen opgehaald waar na als laatste opdracht vijf droge be schuiten op het. schoolplein moesten worden opgegeten. Dc prijzen De lc prijs viel hierbij ten deel aan J. Kadecle; 2. .T. Willemse; 3. Joh. Janse; 4. Lenio Hillebrand; 5. Henk NIEU YVERKERK Gevonden voorwerpen 1 huissleutel; 1 paar voetbalkousen zwart met geel; 1 zilveren armband met naam; 1 paar zwarte handschoe nen; 1 meisjesjui'k rood met een streepje. Inlichtingen Meidoornstraat 7, Nieuwerkerk. OOSTERLAND De Astma-collecte De Astma-collecte, die hier ter plaatse werd gehouden onder leiding van de heer P. T. Bolkenbaas, dooi de dames mevr. van der Maas-van 't Hoff, mevr. Hoekman- Jumelet, mevr. Dooge-Kosten, mevr. Troost- Speelman, mej. A. Hirdes, mej. R. Boogert en mej. R. de Later, heeft opgebracht de mooie som van f 207,48. Hiervoor een woord van warme dank voor de offervaardig heid en voor de moeite, die leiding en collectanten zich hebben getroost om tot dit mooie resultaat te komen. Jeugd niet zuinig op plantsoenen De gemeentewerklieden zijn aller minst tevreden over het gedrag van de jeugd met betrekking tot de plantsoenen en beplantingen van de gemeente. Er is geen gazon in het dorp of het wordt als voetbalveld gebruikt met al de narigheid van dien. De bal vliegt telkens de bosjes in, zodat hier alles platgetrapt wordt om van de schade aan de grasmat nog maar piet te spreken. En dat terwijl er voor de jeugd speciaal een gelegenheid is geschapen om onge hinderd te kunnen voebballen, nl. op het grasveld achter de school aan de Hofweg. Laatst hadden de ge meentewerklieden rond het sport veld een groot aantal planten gezet. Toen men echter na enige dagen te rug kwam, was meer dan een derde uit de grond getrokken. Men wil een beroep doen op ouders en opvoeders de kinderen te wijzen op het ver keerde van deze handelwijze en te pogen het ongetwijfeld mooie dorp dut Oosterland is geworden, ook mooi te houden. BRUINISSE Gevonden voorwerpen Op het bureau van de groepscom mandant der rijkspolite alhier kun nen inlichtingen worden verkregen over de volgende in de maand april te Bruinisse gevonden voorwenden: een waterpomptang, een groene re- genbroek, een hond (zwart-wit ge vlekt), een portemonnaie, een psalm- boekje, een damessjaal en een kano- peddel. Politie deed goede vangst Met de arrestatie van de twee mannen uit Middelharnis, die vorige week zaterdag met afgedekte num merborden door plan West ie Brui nisse reden en verschillende voor werpen hadden ontvreemd uit de in aanbouw zijnde huizen in de Van Hertzbekestraat (hot tweetal had ook nog geprobeerd een stortbak van een w.c. los te schroeven), heeft de po litie van Bruinisse een goede slag geslagen. Na aanvankelijk hardnek kig te hebben ontkend, bekende het tweetal na een langdurig verhoor ook twee inbraken te hebben ge pleegd, namelijk één te Middelhar nis en één te Oude Tonge. De man nen zijn intussen op transport ge steld naar Rotterdam en aldaar in gesloten in. het huis van bewaring. Drukker verkeer over Grevelingendam In april hebben 130.752 auto's de teller bij de sluis op de Grevelingen dam gepasseerd. Op 30 april was de totaalstand van de teller: 3.339.805. De drukte met de Paasdagen was als volgt: Goede Vrijdag 5.311, za terdag 4.908. eerste Paasdag 6.676, tweede Paasdag 11.780. Dondetdag 2 mei Zierikzee Ned. Herv. verenigingsgebouw, 8 uur jubileumviering Ned. Hen'. Vrou wenvereniging. Vrijdag 3 mei Zicrikzce Huis van Nassau (Graanbeurs), 8 uur meiviering P.v.d.A. Nieuwerkerk Hotel De Meebaal, 8 uur, vergadering Coöp. Vereniging tot Exploitatie van Landbouwwerktuigen. Feestlied 500-jarig beslaan Stap voor stap nadert Bruinisse het vijfhonderdjarig bestaan. Deze week werd huis aan huis ec?n feest lied verspreid. Oudste inwoonster De oudste inwoonster van Bruinis se, mevrouw de wed. Van Vessem- Voorbeijlcl. vierde woensdag 1 mei haar 98ste verjaardag. DUIVELAND De neerslag in april Do maand april 1968 zal in de her innering blijven als een bijzonder mooie maand wat het weer betreft. Van de dertig dagen die deze maand telt viel er slechts op 8 dagen in oos telijk Duiveland enige neerslag; to taal 29 mm. De normale hoeveelheid regen in april voor deze streek is 41 mm. Ook de zomerse temperaturen van de afgelopen maand zijn op vallend. Zo werd op 20 en 21 april resp. 26 en 25 graden Celsius geme ten. Expositie in voormalige Modevakschool Priemus; 6. Dingeman Hart; 7. J. L. Hoogerhuis; 8. C. Evertse; 9. Piet Priemus; 10. A. Ramft. Om half twee des middag9 werd door het fanfarekorps Luctor et Emergo een rondgang door Renesse gemaakt, waarbij niet minder dan zestien ruiters zich met hun versier de paarden aansloten om aan het ringsteken te paard deel te nemen. Nadat de jury haar oordeel had ge veld over het mooist versierde en getoiletteerde paard werd een aan vang gemaakt met het ringsteken, dat door een talrijk aanwezig publiek werd gevolgd. Wisselbeker Na een spannende strijd sliaa'gde Chr. Oosterling er in. beslag op de le prijs te leggen waardoor de wis selbaker, vorig jaar door Joh. Hoo- genboom te NoordweHe gewonnen, weer voor een jaar van eigenaar ver wisselde. De verdere uitslag is: 2. N. Beije; 3. Joh. Hoogenboom; 4. A. Padmos; 5. Karei Steur; 6. mevr. Beije; 7. mevr. Voskuilen; 8. mevr. Krijger; 9. Kees Kostense. Do uitslag van het mooist versier de en getoiletteerde paard was: 1, Jollen van Hoorn; 2. mevr. Krijger; 3. mevr. Voskuilen. Na afloop van het ringsteken werd het tweede en laatste gedeelte van de bromfietswedstrijd op het dorps plein afgewerkt. De deelnemers moesten hierbij een snelheidsrit en een behendigheidsrit afleggen. Win naar van deze wedstrijd werd Cor de Feitcr; 2. J. Lustig-J. Wandel; 3. C. Veerhoek-W. Lemsom; 4. Leo Lemsom; 5. J. Evcrwijn; 6. P. Ver hulst; 7. J. v. d. Salm; 8. W. Pan- nelcoek; 9. Cor Bouman; 10. B, Moer land; 11. Hans Wandel; 12. N. Oos terling; 13. C. Hoogerhuis. ZIERIKZEE, 2-5. Met een tentoon stelling van werkstukken van hand werken en handenarbeid is te Zie- rikzee een stuk Welfarewerk van start gegaan. Onder auspiciën van de Stichting „De Zonnebloem", een or ganisatie die zich bezig houdt met het welzijn van zieken en bejaarden in de vorm van o.a. radio-uitzendin gen, hebben 16 dames gedurende een half jaar een cursus gevolgd in hand werken en handenarbeid, met het deel het geleerde als welfarewerk ster over te brengen op zieken en bejaarden. Woensdagavond werd de in de voormalige Modevakschool van de Correliastichting ingerichte tentoon stelling geopend door de heer H. J. A. Martens, staffunctionaris van de Stichting „De Zonnebloem". De leidster van de welfarecommis sie, mevr. A. van Geesbergen-Adema, verwelkomde de bij de opening ge nodigden, o.w. burgemeester en me vrouw Kastelein. Zij vertelde hoe de cursus op 7 november 1967 van start is gegaan en stelde het erg op prijs dat vier dames uit Lewedorp aan de cursus deelnamen, het regionaal be lang van de Zeelandbrug onderstre pend. De aanschaf van materialen e.d. benodigd voor de cursus, bleek een kostbare zaak. „De cursisten heb ben hieraan zelf bijgedragen, maar zonder de financiële hulp die wij van derden ondervonden, was de cursus niet mogelijk geweest. Mevr. Van Geesbergen hoopte ver der dat de dames met het geleerde in de praktik te brengen, veel men sen gelukkig zouden maken. „Laat het echter nooit aanleiding zijn de mensen te betuttelen". Zij dankte de beide docentes, mej. Jansen uit Vlissingen en mej. Oomen. uit Breda, voor de leerzame en ge zellige cursus en bood hun een pre sentje aan. Smaakvolle inrichting De heer Martens prees de smaak volle inrichting van de tentoonstel ling, tot stand gekomen door een be trekkelijk klein aantal cursisten. „De afsluiting van de cursus betekent 1 mei-optoclit zonder vergunning GRONINGEN, 1-5. De Groninger politie heeft woensdagavond inge grepen 'bij een 1 mei-optocht, waar voor geen vergunning was aange vraagd. Een groep van ongeveer 60 jonge lieden wil'de vanaf het hoofdstation in optocht 'door de stad naar de Har monie, waar de PSP een 1 mei-vie ring 'had georganiseerd. Er was evenwel geen vergunning aange vraagd. Men had zelfs geweigerd een dergelijke vergunning te vra gen. Toen de politie de aanwezigen gelastte zich te verspreiden, verzet ten enkelen zich hiertegen. Een vijf tal jongelieden werd gearresteerd. Srlippjtvaartberichten Atys, 1-5 Calcutta naar Bandar Mashahr, Acmea, 30-4 to Lissabon. Alohiba, 30-4 300 m. z.o. Ascension naar Dubai. Aludra, 30-4 500 m. n.o. Recife naar Charleston. Ameland, 30-4 1100 m. o.no. Trinidad Attis, 30-4 te Freesport. Calamares, 2-5 vernacht te Balti more. Esso Rotterdam, 30-4 180 m. z. Dakar maar Bahrein. Echo, 30-4 900 m. o. Kp. Race naar Montreal, Ganymedes, 1-5 tc Callao. Vlieland, 1-5 aankomst Elbe. voor u de start van het welfarewerk en dal is geen gemakkelijk werk". Hij gaf enkele praktische aanwijzin gen voor de benadering van zieken en bejaarden en wees er op dat het eerste kcnlakt het belangrijkste is. Verder schetste hij de noodzakelijk heid van. het sociale kontakt met de zieke medemens. Tot slot wenste hij alle dames veel spcces met het werk in de toekomst, waarna hij de wel fare-insignes opspelde. Dat waren: Zr. Assunta, zr. Con- sulta, zr. Perpetua, mevr. C. An- driessen, mevr. G. v. d. Brand, mevr. A. van Geesbergen, mevr. H. Gilden van Geesbergen, mevr. K. Praet- Berrevoets, mevr. M. Rijsdijk, mevr. W. Sweere-Roding, mevr. N. van Velthoven-Tuinder. allen uit Zierik- zee; uit Lewedorp: Zr. Josepliina, zr. Gummara, zr. Canisia, mevr. B. Raas en mevr. S. Vermeulen. De geslaagde dames werden ten slotte gelukgewenst door de heer P. v. d. Linden, adjunct-directeur van de Katholieke Raad voor Maatschap pelijk. Werk in Zeeland. Werving van leden De dames gaan zich in de eerst komende tijd voornamelijk toeleggen op de werving van leden voor de nog le vormen afdelingen van de Stichting ,,De Zonnebloem" te Zie- rikzee en Lewedorp. Pas dan is de toekomst van hun welfarewerk vei lig gesteld. Aan de ledenwervings- aktie is o.a. een verloting verbonden. De tentoonstelling is voor het pu bliek opengesteld op de volgende tij den: donderdag 2 en vrijdag 3 mei van 2 tol 4 uur 's middags; zaterdag 4 mei van 2 tot 4 uur 's middags en van 8 tot 9 uur 's avonds; zondag 5 mei van 11 tot 12 uur 's ochtends; maandag 6 en dinsdag 7 mei van 2 tot 4 uur 's middags. Woensdag 8 mei komt het hospi taalschip van „De Zonnebloem", de „Alex van Wayenburg", in de haven van Zierikzee. Kinderen van de ka tholieke kleuter- en lagere school zullen de patiënten dan geschenken, afkomstig van deze tentoonstelling, aanbieden. De tentoongestelde stukken laten verschillende technieken zien, zoals pit- rietidechten, leerbewerking, borduur- en applicatiewerk. (Foto: Zierikzecschc Nieuwsbode). Nog een hoekje van de tentoonstelling, dal laat zien dat kralen tot nuttige gebruiksvoorwerpen zowel als tot kunstzinnige sieraden kunnen worden verwerkt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2