DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amsterdam was weer toneel van onverkwikkelijke taferelen Haile Selassie sprak met premier Gandhi De 1 mei-parade te Moskou Vechtpartijen in New York Amerikaanse fiscus leent drie miljard Balans van rellen in Washington Nog geen akkoord over bouw C.A.O. Fokker krijgt order van Boeing LAATSTE NIEUWS Schade op 1 mei te Madrid Twee doden bij verkeersongeluk Overstromingen in oost-Afrika HERDENKING DER GEVALLENEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 mei I960 121ste jaargang Nr. 19987 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Reciakleur: M. J. 8<j de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6« Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. in dit nummer: „Zonnebloen^- tentoonstelling te Zierikzee 1 mei in de hoofdstad AMSTERDAM, 2-5. Het slot van üe 1-mei-viering in de hoofdstad is gisteravond, zoals algemeen ver wacht werd, zeer roerig en onrustig verlopen. De Amsterdamse politie had hier uiteraard op gerekend en uit voorzorg reeds in de vooravond het gebouw van het dagblad „De Te legraaf' aan de N.Z. Voorburgwal onder bewaking gesteld. Tijdens de ongeregeldheden, die zich concen treerden op de Dam en omgeving en de Nieuwe, Zijds zijn volgens een op gave van de politie negen arresta ties verricht en zeven personen licht gewond geraakt. De ongeregeldheden begonnen na aankomst van de demonstranten op de Dam. Deze waren eerder op de avond, na afloop van de een-mei-ma nifestatie in het oude RAI-gebomv, georganiseerd door vijf Linkse jonge ren organisaties, de PvdA en PSP, met fakkels naar de binnenstad ge trokken. De politie moest voor de eerste maal ingrijpen op het Singel nabij de Kalverstraat. Tegen de af spraak in waren de demonstranten. voornamelijk jongeren, van het Muntplein de Kalverstraat ingesla gen. Op het Singel dwong een in al lerijl aangevoerd peloton van de mo biele eenheid hen in de richting van het Rokin. Toen zü op de Dam arriveerden wachtte -een deel van de demon strantcn de slottoespraak van de NEW DELHI, 1-5. Keizer Haile Selassie van Ethiopië en premier In dira Gandhi van India zijn het er over eens, dat er voorbereidingen moeten worden getroffen voor het beleggen van een topconferentie van nict-gebondcn landen en van staten die „op dezelfde wijze denken". Zij verklaren zich hiermee akkoord met een suggestie van president Tito van Zuid-Slavië. die ook staatshoof den als president de Gaulle zou wil len uitnodigen. Dit staat in een communiqué, dat in New Delhi werd uitgegeven na afloop van een bezoek van drie da gen van het Ethiopische staatshoofd. De keizer is inmiddels doorgereisd naar Thailand. MOSKOU, 1-5. Bij gelegenheid van de viering van de 1 mei in de Russische hoofdstad, werd een mili taire parade gehouden. Tass meldt dat er bij de op de pa rade getoonde wapens ook intercon tinentale raketten waren met een nieuw voortstuwingsmechanisme" Deze raketten konden binnen enkele seconden gelanceerd worden. Gasten hadden bij de parade speciale be langstelling getoond voor de krach tige strategische raketten met een onbeperkte draagwijdte en kernkop pen die een ..fantastische vernieti gingskracht" hadden. Moskou zag er feestelijk uit. Over al hingen Rode vlaggen en banieren en op verscheidene plaatsen de por tretten van de 11 leden van het po litiebureau. Deze nagekomen foto toont het Franse medische team dat een hart transplantatie verrichtte op een 06- jarige vrachtwagencauffeur. Hij ont ving het hart van een 23-jarige man, die bij een verkeersongeval om het leven kwam. De ingreep gelukte weliswaar, maar door complicaties overleed de patiënt. Het medisch team: v.t.n.r. prof. Christian Cabrol. prof. Mercadier en rechts prof. Gutraudon. De operatie werd ver richt in het Parijse hospitaal de la Pitié, voorzitter der afdeling Amsterdam van de PSP, W. tie Wolff, niet af maar gingen onder het roepen van „De Telegraaf moet branden" naar het krantengebouw. Het werd van enige afstand beko geld met brandende fakkels, lege flessen en knalvuurwerk. Geen der projectielen richtte ech ter enige schade aan. Onmiddellijk kwamen toen de gehelmde man schappen van de mobiele eenheid in het geweer, die de jongelui met de lange wapenstok in de hand verdre ven. Inmiddels waren ook op de Dam moeilijkheden ontstaan en met en kele charges werd het Nationale Plein schoongeveegd. Herinneringen aan 1966 De toestand op de Dam riep even de herinnering op aan de roerige ju nidagen van 1966. Het bleef tot het middernachtelijk uur onrustig omdat de verdreven jongelui probeerden te rug te keien hetgeen de politie ver hinderde. Ook politieruiters voerden tegen de weer oprukkende jongelui oharges uit. Deze wierpen tijdens hun haastige aftocht op de trottoirs staande vuilnisbakken voor de wa gens van de mobiele eenheid. De politie die beheerst optrad, maakte ook gebruik van hondenge leiders. Tegen middernacht werd het rustiger en om één uur keerde de mobiele eenheid naar het hoofd bureau terug. De bewaking voor het Telegraaf gebouw bleef echter ge handhaafd. Ongehinderd konden de krantenauto's met de eerste edities uitrijden. NEW YORK. 1-5. Bij de Columbia universiteit in New York zijn woens dag vechtpartijen tussen studenten en politie uitgebroken nadat een po litieman tijdens een protestbijeen komst tegen de grond was geslagen. De politie stortte zich daarop met wapenstokken op de studenten, die met de blote vuist terugvochten. Aan beide zijden vielen gewonden. Dinsdag werden reeds 80 studen ten gewond bij hevige vechtpartijen, die waren ontstaan toen de politie de universiteitsgebouwen, die negen dagen lang door ongeveer 500 stu denten waren bezet, begon te, ont ruimen. De studenten eisen meer medezeggenschap in het bestuur van de universiteit en het opstellen van het studieprogramma. WASHINGTON, 1-5. Het Ame rikaanse ministerie van financiën heeft vandaag bekendgemaakt dat het volgende week een lening zal aangaan ter grootte van ongeveer drie miljard dollar tegen een rente van zes procent, het hoogste tarief sinds december 1920. Verder deelde het ministerie mede dat houders van schatkistpapier dat op 15 mei a.s. vervalt dit kunnen inwisselen tegen promessen met een looptijd van ze ven jaar en een rente van zes pro cent. Pralen mag nog ivel KAAPSTAD, 1-5. Het Zuidafri- kaanse parlement, heeft woensdag met 109 tegen 37 stemmen een wet aangenomen waaronder inmenging van een lid van een ras in de poli tieke aangelegenheden van een an der ras wordt verboden. De Zuid- Afrikaanse minister van binnen landse zaken, Le Roux. verklaarde dat het onder deze wet niet verbo den is dat blanken met niet-blanken spreken. Tijdens de schermutselingen in de middaguren op de Dam werden vier arrestaties verricht. Onder de arres tanten bevonden zich de 21-jarige kantoorbediende Alex M. (opruiing) en de evenoude fotograaf Hans H. (belediging en verzet). Alex pleegde op 10 maart vorig jaar een bomaan slag op het Van Heutzmonument in de hoofdstad en was op 3 maart j.l. betrokken bij het gooien van stenen naar het Belgische consulaat-gene raal, waarvoor hij nog terecht moet staan. Voor zover vannacht kon worden nagegaan werden er tijdens de on geregeldheden enige ruiten van het huisje voor de verkeersregeling op de Dam en 'n ruit bij het Algemeen Handelsblad ingegooid. Op enkele plaatsen braken demonstranten de straat op om aan ammunitie te ko men. Kind gedood door zandauto UTRECHT, 1-5. Op de Achterdijk in Bunnik (gemeente Werkhoven) is de zesjarige Johanna M. Dorresteijn uit Werkhoven door een achteruit rijdende zandauto gegrepen. Zij was op slag dood. Het meisje was te voet op weg naar school. Op de Achter- dijk in Bunnik is men momenteel bezig de weg te reconstrueren. WASHINGTON. 1-5. Bij de ras- senrellen in Washington van de af- gelop enmaand hebben negen men- gelopen maand hebben negen mén- meer dan eerder was bekend ge maakt. 1202 personen werden ge wond en 6306 gearresteerd. Deze cij fers zijn woensdag bekend gemaakt door de regering van het distriet Columbia, waar de Amerikaanse fe derale hoofdstad ligt. Tijdens de eerste zes dagen van de onlusten zijn 909 winkels en 283 huizen beschadigd of verwoest. De schade 'bedraagt bijna veertien mil joen dollar. DEN HAAG, 1-5. De besprekingen tussen werkgevers en werknemers in de bouw - noodzakelijk geworden na het onverbindend verklaren van de C.A.O. door de minister - hebben, na woensdag de gehele dag geduurd te hebben, nog geen resultaat opgele verd. De voornaamste moeilijkheid bleek het aanpassen in de praktijk van dc bezwaren, die de minister tegen het in februari bereikte akkoord had. Op verzoek van de werkgevers is het beraad een week geschorst. De partijen zullen woensdag 8 mei op nieuw bijeenkomen om te trachten een gezamenlijk standpunt in te ne men. SCHIPHOL. 1-5. De Amerikaanse vliegtuigfabriek Boeing heeft voor een totaal van 1.3 miljoen dofflar op drachten gegeven aan Fokker en de Duitse onderneming Siebelwerke in Donauworth. Fokker zal 100 install- laties voor het bevrachten van het driemotorige straalverkeersvliegtuig Boeing 727 gaan leveren. Hiermee is een bedrag van 560.000 dollar, bijna 2 miljoen gulden, gemoeid. De eerste installaties zullen begin 1969 door Fokker aan Boeing worden geleverd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Tijd verknoeien is bestaan, i tijd benutten is leven. WAT hot Pi BIL T ---i m „Techni-sliow" te Utrecht UTRECHT, 1-5.. Dc minister van economische zaken, mr. L. de Block, opent donderdag 9 mei in Utrecht de „Techni-Show", de grootste vakbeurs op het gebied van metaal- en hout bewerking die ooit in ons land is ge houden. Tot dusver exposeerde de „Techni- Show" eens per twee jaar in het ka der van de internationale voorjaars- beurs in Utrecht. Dit jaar is de voor- jaarsmanifestatie voor het eerst ge splitst in een aparte beurs voor con sumptiegoederen en een voor kapi taalgoederen. Daardoor was er voor de „Techni-Show". die tot en met 18 mei duurt, meer ruimte beschikbaar (35.000 vierkante meter netto stand ruimte). terwijl ook enkele nieuwe •groepen, lastechniek, hydraul'iek en pneumatiek, aan de beurs konden worden toegevoegd. Advertentie OLGA de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! Bankoverval in Friesland BEETGUM, 2-5. Omstreeks tien uur vanmorgen is een bankoverval gepleegd in Beetgum, gemeente Menaldumadeel (Fr.). Volgens de eerste gegevens waren hier drie per sonen bij betrokken die met een in Leeuwarden gestolen auto zijn ont komen. Of de daders kans hebben gezien 'geld uit de bank mee te ne men is nog niet bekend. De rijkspolitie heeft direct op alle wegen van en naar Friesland pa trouilles uitgezet. De auto, waarmee de overval is gepleegd, is inmiddels teruggevonden tussen Rauwerd en Deersum. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. Straalvliegtuigen voor Rijksluchtvaartschool DEN HAAG, 1-5. Het Nederlandse ministerie van verkeer en water staat heeft, zo deelt de „Hamburger Flugzubau G.M.B.H." mee, de aan koop ten behoeve van de rijkslucht vaartschool op Eelde vari drie HFB 320 ..Mansa Jets" goedgekeurd. Een delegatie van de rijksluchtvaart dienst heeft vorige week met de Duitse fabriek bijzonderheden van de bestelling besproken. Men is over eengekomen dat het eerste vliegtuig 'tegen het eind van dit jaar aan de R.L.S. zal worden afgeleverd. Chinese journalisten mogen naar de V. S. LOS ANGELES. 2-5. De V.S. heb ben donderdag jour na listen uit com munistisch Ohina officieel uitgeno digd naar dc V.S. te komen om de campagne voor de presidentsverkie zing te verslaan. De uitnodiging werd tot de Chinezen gericht door Leonard Marks, directeur van de voorlichtingsdienst van de Ameri kaanse regering. Hij vroeg de lei ders in Peking in een rede on een bijeenkomst van radio- en televisie- omroepsters in Los Angeles journa listen naar de V.S. te laten gaan om daar te zien hoe de Amerikanen hun president kiezen. Wij garanderen de journalisten volledige vrijheid, aldus Marks. SHAU VALLEI. Amerikaanse soldaten bouwen hier een mortier opstelling in de Shau vallei, waar een langdurige strijd gevoerd is tegen de Vietcong. Rechts op de foto een neergeschoten helicopter. MADRID, 1-5. „Commando's van de arbeidcrscomitc's" schijnen veel schade aan banken en bedrijven te hebben aangericht tijdens I mei-be togingen te Madrid. Zo werden in de Via Cea Bermu- dez de vitrines van diie banken vol ledig vernield, terwijl van een wa renhuis op de hoek van dezelfde straat de ruiten met straatstenen in gegooid werden. De daders, een twin tigtal jonge arbeiders, wisten zich te verspreiden voordat de politie ter plaatse was. Wel werden enige ar restaties verricht. Ook rond de opera, de Plaza Es- pana en in de universiteitswijk was het onrustig. DEN HAAG, 2-5. Twee inzitten den van een personenauto zijn woensdagavond om het leven geko men bij een frontale botsing met een vrachtauto op de Arnhemse weg bij Beek. Het zijn de dertigjarige architect E. J. A. de Vries uit 's-Heerenberg en de 23-jarige mej. J. W. B. M. Si- moniis uit Velp. De echtgenote van de bestuurder mevr. De Vries (22 jaar) werd zeer ernstig gewond. De botsing werd veroorzaakt door een Duitse personenauto, die de Am- hem.seweg, een voorrangsweg, opreed langs een wachtende bus. Een op de voorrangsweg rijdende vrachtauto raakte de Duitse personenauto, waardoor de vrachtauto op de lin ker rijbaan terecht kwam met bo vengenoemd gevolg. De chauffeur van de vrachtauto en de inzittenden van de Duitse wagen bleven onge deerd. NAIROBI. 1-5. Als gevolg van zware regenval hebben zich in oost- Afrika overstromingen voorgedaan, di'e aan minstens zeven mensen het leven hebben gekost en duizenden dakloos hebben gemaakt. Het zwaarst getroffen zijn de districten Boes-ia en Nyanza in west-Kenia, terwijl ook in Anzania en Oeganda streken van het water te lijden heb ben. Zonnige perioden Verwachting tot vrijdagavond: Op de meeste plaatsen droog weer; vannacht plaatselijk mist, morgen overdag zonnige perioden; zwakke lot matige wind tussen zuid en west; dezelfde middagtemperaturen 3 mei. Zon op 5.07. onder 20.08. Maan op 8.14, onder 1.40. Eerste kwartier: 5 mei te 18.54. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 3 mei 6.31 v.m. 18.45 n.m. BROUWERSHAVEN 3 mei 6.15 v.m. 18.40 n.m. Doodtij: 7 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 2-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Van de Oostzee via Engeland naar de Azoren strekt zich een lang gerekte zone van lage luchtdruk uit, waarin 'een aantal afzonderlijke ker nen voorkomen. De voornaamste hiervan ligt op de Noordzee en trekt naar Scandinavië. In genoemd ge bied is de lucht gematigd van tem peratuur, vrij vochtig en onstabiel, zodat er in het algemeen veel be wolking voorkomt en plaatselijk buien. Ten noorden van de lagedruk zone staat een noordoostelijke stro ming waarmee vrij koude lucht langs de kust van Noorwegen naar Schot land wordt getransporteerd. Gelei delijk dringt deze lucht verder zuid waarts door in Engeland. Aan de zuidflank van het gebied van lage luchtdruk stroomt met zuidweste lijke wind minder zachte en voch tige lucht via de Pyreneeën en de Alpen naar midden-Europa. Het weer in ons land blijft nog onder invloed van eerdergenoemd lage drukgebied, zodat er naast enkele buien ook opklaringen voorkomen. Bij weinig wind is daarbij in de nacht kans op mist. Advertentie De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft woensdag een onderhoud gehad met zijn Amerikaanse ambt genoot, Dean Rusk, die een lunch gaf ter gelegenheid van 'het bezoek van een dag dat minister Luns af legt. 4 MEI 1968 Het programma is als volgt: 1. van 18.00 uur tot zonsondergang de vlaggen halfstok. 2. om 18.00 uur sluiting van winkels en openbare gelegenheden: dc cafe's tot 21.00 uur. 3. dc gebruikelijke Stille Tocht begint om 19.10 uur bp dc Grote Kerk en eindigt op dc Algemene Begraafplaats. 4. tussen 19.45 en 19.57 uur luiden de klokken van de Gasthuiskcrk, R.K.- cn Chr. Gercf. Kerk. 5. van 20.00 af worden overal en algemeen twee minuten volkomen stilte in aoht genomen. Begin en einde der stilte worden aangegeven door dc sirene. 6. in aansluiting op dc Stille Tocht wordt een samenkomst gehouden in dc Gasthuiskcrk. Na ecu kort woord van luitenant Knot van het Leger des Ilcils zal dc Zierikzcesc Oratoriumvereniging medewerking verlenen. Iedereen is daar van harte welkom. Er wordt gecollecteerd ten bate van de Stichting 1940-1945. De vrijheid, die wij iedere dag beleven, is duur gekocht. Nooit mogen wij diegenen vergeten, die in de strijd om dat kostbare goed zijn gevallen. Niet iedere dag opnieuw kunnen wij ons duidelijk rekenschap geven van het bezit van onze vrijheid. Maar cr is één dag in het jaar, waarop wü dat behoren te doen. Mogen daarom zeer velen 4 mei deelnemen aan dc Stille Tocht en de samenkomst. Zierikzee. 2 mei 1968. Dc burgemeester van Zierikzee, D. W. KASTELEIN. I i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1