U leest hetgoed Elegant/ Trevira kostuum en 139,- TREVIRA Russen niet blij over Praagse toestanden BLIK DOOR HET WERELD „Vliegende vuurtorenwachtersdochter" lichtgewicht Men speelt met de gedachte aan een z.g.h. „vak-verhoging" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE woensdag 1 mei ïaes Nr. 19986 Advertentie In Praag wordt de verhouding tussen staat en katholieke kerk weer wat soepeler: de controle op de bis schoppen en de priesteropleiding vervalt en er wordt rekening gehou den met de terugkeer van kardinaal Beran, de primaat van Tsjecho-Slo- wakije die nu al jaren als balling in het Vaticaan zit. Het is een van de duidelijkste te kenen, dat de nieuwe bewindhebbers het harde stalinisme vaarwel heb ben gezegd. Dat placht altijd vrijwel als eerste in het conflict te komen met de kerk. In de Sowjet-Unie ziet men precies het tegendeel. Daar zijn verscheidene geleerden uit de partij gestoten, wat ook zijn konsekwen- ties zal hebben voor hun werk, om dat ze in een brief hadden geprotes teerd tegen het feit dat de onwelge vallige dichter Jesenin-Wolpin in een gekkenhuis werd opgeborgen. Tot dusver tolereerde de Russische overheid dit soort protesten; er werd nauwelijks bekendheid aan gegeven, veel effect had zo'n protest daardoor toch niet en men liet de geleerden en schrijvers daarom maar. Die lank moedigheid schijnt nu wel weer voorbij te zijn. Iedereen moet maar in de pas gaan lopen en daarmee uit. Aanstekelijk Het is niet te gewaagd tussen deze Moskouse hardheid en de Tsjecho- slowaakse „kalme revolutie" ver band te leggen. Tenslotte heeft Praag getoond waartoe al te grote toegevendheid kan leiden. De Rus sen hebben een dergelijke ontwik keling eerst in Roemenië over hun kant laten gaan, maar nu blijkt zo iets kennelijk aanstekelijk te wer ken. En dan wordt het tijd om min der zachtzinnig te worden. Een over weging die ook in Polen blijkbaar wordt gehuldigd, waar de een na de ander hoogleraren en hoge partij- Advertentie 'a Goede tip voor Vaderdag: zeg het met bloemen! Met een royaal boeket. Of een potplant vol kleur. Goed idee! Hij is er vast blij mee. functionarissen oen schop krijgen, vooral als ze ook nog Jood zijn. Tegen de eigen vrijdenkende elite kunnen de Russen gemakkelijk iets doen. Maar waarschijnlijk zijn de heren in het Kremlin ook de mening toegedaan dat iets moet worden on dernomen tegen de Tsjechische nieuwlichters opdat niet in meer lan den dergelijke ontwikkelingen wor den gestimuleerd. In Praag heeft de nieuwe sterke man Dubceck tot dusver te pas en te onpas de relaties met de Sowjet- Unie geprezen. Hij zorgde voor de be noeming van een nieuwe president, die in hoog aanzien staat bij de Rus sen. Hij verklaarde zich een groot voorstander van het pact van War schau, enzovoort, enzovoort. Op ru zie met de Russen was hij zeker niet uit. Toch ziet het er naar uit of die wel zal komen. Nieuwe fase De eerste boze klanken kwamen toen bleek dat de Russische ambas sadeur nog altijd veel contact onder hield met ex-president Novotny, die als lid van het centraal comité der communistische partij nog steeds enige invloed heeft temeer omdat hij in dit hoge college rekenen kan op de steun van een veertigtal mede standers. De beslissende fase is nu aan de gang op de communistische confe rentie in Boedapest. De Tsjechische delegatie daar zal waarschijnlijk al leen loyaal meewerken aan de voor bereiding van een „rode top" mits de Sowjet-Unie zich niet inlaat met de manier waarop de Tsjechen hun eigen huishouden willen besturen. Indertijd marcheerden de Roemenen uit een dergelijke bijeenkomst weg nadat zure woorden over de regering in Boekarest waren gevallen. En ze konden dat straffeloos doen. De vraag is nu hoe het afloopt als de Tsjechen dit Roemeense voor beeld volgen en net als deze openlijk en desnoods tegen Russisch verzet in hun eigen weg willen gaan. RRURLO. Het zesjarige zoontje van de familie Roerdink uit Ruurlo dat. terwijl hij vanaf de boerderij de weg opreed, door een automobilist werd aangereden, is aan de verwon dingen overleden. ROTTERDAM. Het gerechtelijk geneeskundig onderzoek dat is- ver richt op de stoffelijke overschotten van de 7-jarige Anneke van Hulst en de 7-jarige Maria Louise van Heusen heeft geen enkele aanwijzing gegeven dat er een misdrijf is ge pleegd. Tegen teveel Röntgenstralen NEW YORK, 30-4. De Amerikanen stellen zich geregeld bloot aan enor me hoeveelheden röntgen-stralen. Vorig jaar lieten 120 miljoen mensen zich doorlichten terwijl 50 miljoen een röntgenfoto van hun' gebit lie ten maken. Toen was 90 procent van deze onderzoaken niet nodig. Deze cijfers zijn afkomstig van Ralph Nader, de 34-jarige Ameri kaan die in 1965 bekend werd door zijn campagne tegen de onveiligheid van de Amerikaanse auto. In een ar tikel in het mei-nummer van het tijdschrift „Ladies Home Journal" waarschuwt Nader tegen de gevaren van röntgen-stralen. HAAMSTEDE, 2.9 april. Nog maar zestien jaren telt Marianne v. d. Weel, in kringen van de V.Z.A.C. beter bekend als „de vliegende vuurtorenwach tersdochter", die woont onder de contouren van het kustlicht van Wester- schouwen. Vorig jaar werd Marianne een ijverig oefenend lid van de zweef- vliegclub maar het was toen nog niet mogelijk haar solo-vlucht te maken. Zondag jl. lukte dat beter: tussen twee zware regenbuien in gespte zij de riemen aan .waarna de lier de „Rhön" de lucht in sleurde. Een paar ge slaagde bochtjes en vervolgens een keurige landing, direct gevolgd door nog een vlucht die goed werd uitgevoerd. De V.Z.A.C. heeft er dus weer een vrouwelijke solo-vliegster bij. Marianne is als zestienjarige één der jongste geslaagden. Na haarsolo-vlucht volgden vele hoera'tjes en gelukwensen van bestuur cn medeleden van de zweef vliegclub. 98.- Jawèl, dit is wel bijzonder voordelig voor zo'n geweldig lichtgewicht kostuum; ook voor zomerse dagen een extra aankoop volledig waard en op en top mode. Bovendien staat er Trevira op het etiket. Dat zijn andere woorden voor; kwaliteit en pasvorm. Ontdek zelf het draagcomfort van lichtgewicht. Kostuums tot f 345,- Chr. Nat. Schoolvereniging Zierikzee ZIERIKZEE, 27-4. Op dc jongste hier gehóuden vergadering van de Chr. Nat. Schoolvereniging beant woordde. - gelijk gemeld - een fo rum verschillende vragen op onder wijsgebied. Het forum bestond uit de heren R. van Ommeren, J. C. Spaans en C. J. Verheule. Ook in dit ver band stond uiteraard de wijziging centraal, die het onderwijs staat door te maken op grond van dc Mam moetwet. De heren Spaans en Ver heule hielden korte inleidingen over dit thema. Met name de heer Spaans gaf een korte uiteenzetting inzake de één wording van de Prot. Chr. Onder wijsorganisaties. Het is n.l. de bedoe ling dat de drie grote verenigingen, t.w. Chr. Nat. Schoolonderwijs, Chr. Volksonderwijs en Ger. Schoolver band gaan fuseren. Het z.gjn. „Con vent" wordt dan igespreks- en be stuurscentrum, waarin zowel be- stuurs- als personeelsorganisaties van het gehele Prot. Chr. Onderwijs vertegenwoordigd zullen zijn. Gesproken werd verder over de toekomstige brugklas van de Chr. Mavo-school. Regelmatig vinden sa- mensprekingen plaats met het Chr. Lyceum te Goes, andere Chr. Mavo- scholen cn het prof. Zeeman-lyceum te Zierikzee. Een leerling in een brugklas van één der bovengenoem de scholen kan met Kerstmis of aan het einde van het schooljaar overge plaatst worden naar die school, waar hij feitelijk thuis hoort. Met het be ginsel van de horizontale doorstro ming wordt dus volledig rekening gehouden. liet basisonderwijs Dc heer Verheule sprak hierna over het lager onderwijs. Met ingang van 1 augustus wordt de officiële naam: basisonderwijs. In feite is de lagere school na de tweede wereld oorlog al basisschool geworden. Na dat de leerplicht met twee jaar werd verlengd immers (7e en 8e klas ver dwenen) werd de lagere school feite lijk basisschool. Zwak begaafde kin deren kunnen naar het buitengewoon onderwijs. Gaat een kind normaal over. dan moet het in ieder geval nog minstens twee jaar naar een volgende school. De lagere school leidt dus op voor een ander (volgend) schooltype. Op het punt van dc voorlichting aan de ouders, moet een gesprek niet te laat worden gehouden over de verdere studiemogelijkheden van de leerling. Ook een psychotechnisch onder zoek is nuttig. Soms worden de ad viezen van hel onderwijzend perso neel in de wind geslagen. Het kind is daarmede beslist niet gebaat. Tegen „zitten blijven" Plet zitten blijven is voor niemand plezierig. Het is een zaak die de be langstelling op school heeft. Een leerling die slecht is in taal en reke nen. zal het nog een jaar over moe ten doen, want een halfjaarlijkse verhoging is nog niet mogelijk. Voor deze vakken wordt gedacht aan een ..vakverhoging" ,d.w.z. voor taal b.v. gaat het kind over. maar voor rekenen blijft het zitten. In de vol gende klas doet 't kind dan niet mee met rekenen, maar krijgt nog de re- kenstof van dc vorige klas. Natuur lijk betekent het een opschuiven van t'e moeilijkheden. Het spsteem is dus net probleemloos, maar waard om bekeken tc worden. De heer Verheu le stond hierna stil bij de paedago- gische werkzaamheid van de school. Over de toekomstige verdeling van dc kinderen over beide scholen in de toekomst valt. thans nog niets precies te zeggen. In dc tweede helft van ju ni worden dc ouders hierover - voor zover mogelijk - schriftelijk ingelicht waarna bezwaren kunnen worden worden ingebracht bij het school hoofd. Voor de kinderen van lagere klassen ('t Vrije) wordt - tijdens de verbouwing - een regeling ingevoerd op het punt van halen en brengen. Nadat vragen waven beantwoord, dankte ds. Op den Velde de secreta ris, de heer F. C. Hekman voor de wijze waarop hij gedurende vier maanden tevens het voorzitterschap heeft waargenomen. Gas vondst in Twente ROTTERDAM. 30-4. De N.V. Ne derlandse Aa rdoliemaa tscha ppij heeft in het kader van haar her nieuwde opsporingsactiviteiten in Twente met haar boring Tubbergen- Mander in de gemeente Tubbergen een nieuwe gasvondst van beperkte omvang aangetoond. De produktie- test is in volle gang. De juiste groot te van het veld kan pas bepaald wor den na verdere boringen in het con cessiegebied. Geen supporters naar Polen DEN HAAG, 30-4. In hel vlieg tuig. dat dinsdagmorgen naar Polen vertrok met spelers van het Neder landse voetbalelftal, officials cn journalisten, bleven 25 plaatsen leeg. Het reisbureau „Bei-Air" in Rotter dam heeft de 25 supporters, die naar Polen mee zouden gaan om daar woensdagavond de voetbalinterland Polen-Nederland bij te wpnen, moe ten leleur.steülen, omdat de beno digde visa door de Poolse ambassade in Den Haag niet konden worden af gegeven. Aangezien „er nog geen toestemming uit Warschau" was om ilil te doen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het Haagse college van b. en w. zal er bij de regering op aandringen de wet op de kansspe len zodanig te wijzigen, dat het mo gelijk wordt in Scheveningen een gereglementeerde roulette te doen draaien. VENLO. Venlo gaat in juni zijn 625-jarig bestaan als stad vieren. De stichting stadsevenementen in Venlo zal ter gelegenheid van dit feit een aantal feestelijkheden en evenemen ten organiseren. AMSTERDAM. De 63-jarigt J. Th. Forier is tijdens het spitsuur in Amsterdam verongelukt. De man, die een rijwiel bereed, stond tussen twee files auto's. Toen het' licht op groen sprong is hij onder een vrachtwagen geraakt. Hij was op slag dood. Het ongeluk gebeurde op de Amstel- veenseweg nabij het Vondelpark. DEN HAAG. Eerst na 1975 zal kernenergie van praktische betekenis voor de energievoorziening in Ne derland worden, aldus heeft de mi nister van economische zaken. mr. L. de Block, meegedeeld in antwoord op opmerkingen van eerste kamerleden over de begroting van zijn ministerie in 1968. DEN HAAG. Het Tweede Kamer lid T. H. Joekes (WD) heeft de mi nister van economische zaken ge vraagd alles in het werk te blijven stellen opdat een nieuwbouw- en re paratiedok voor schepen van een half miljoen ton, een gezamenlijk project van een aantal Rotterdamse ondernemingen wordt. DEN HAAG. Een Spaanse vis sersboot heeft alle opvarenden gered van het 473 ton metende Nederlandse kustvaartuig Brandaris, dat in de Golf van Biscaye is gezonken. LAREN. Het 16-jarige meisje W. M. van Aggelen. verblijf houdend in de Oranjehof tc Huizen, is bij een verkeersongeluk om het leven geko-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3