DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kleine prins Willem-Alexander stal de „show" van koningin Weer overwinning voor senator McCarthy De militaire parade te Jeruzalem Willem de Zwijger-herdenking te Delft ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WorllKililg 1 mei 1068 124ste jaargang Nr. 19986 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenmao Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Koninginnefeest in stad ai laad Bloemenrlefiié voor Son itdijk De kleine prins Willem- Alexander was dinsdag morgen - tijdens het défilé in de paleistuin van Soestdijk - onge veer goed voor alle ge laatsuitdrukkingen. In het begin kon er geen lachje af, maar later kwam het toch zover. Hij drukte ook zijn ton getje tegen het raam en bij al zijn handelingen kreeg hij de volle pu blieke belangstelling. Gezeten op de school van zijn moeder werd hij uiteindelijk toch wat "ioe en gaapte duidelijk. De voorverkiezingeii in de V. S. NEW YORK, 30-4. Bij de voor verkiezingen in de staat Massachu setts heeft de democratische senator Eugene McCarthy - propagandist voor „vrede in Vietnam" - een over winning behaald. Het is de vierde overwinning voor McCarthy. In een toespraak in New York zei McCarthy zeer tevreden te zijn over zijn jongste overwinning, daar hij in Massachusetts geen intensieve cam pagne gevoerd had. Het succes van McCarthy blijkt overigens ook nog uit de stemmen die hij van de republikeinen heeft gekregen. Door deze overwinning is McCar thy verzekerd van 72 stemmen op de democratische partij conventie van 26 augustus. Men verwacht thans een spannend duel tussen McCarthy en Kennedy bij de dinsdag te houden voorver kiezing in Indiana. Spannend duel Op 12 maart behaalde McCarthy zijn eerste succes in New Hampshire. Hij kreeg weliswaar 42 van de stemmen tegen Johnson 47 °/o, maar de meest optimistische verwachtin- Moordenaar ds. King in Australië? CANBERRA, 1-5. De Amerikaanse federale recherche heeft aan de Au stralische politie verzocht de ver moedelijke moordenaar van ds. King op te sporen. Zij meent dat James Earl naar Australië is gevlucht, als onderdeel van het plan de negerlei der te vermoorden. Dit plan zou een jaar geleden al zijn opgesteld. NEW YORK, 30-4. Israël verwerpt het argument, dat de militaire pa rade, die het op 2 mei ter gelegen heid van het twintigjarig bestaan van de Joodse staat in Jeruzalem zal hou den, bijdraagt tot het vermeerderen van de spanning in het Midden-Oos ten. In een nota aan de secretaris-ge neraal der Verenigde Naties, die Is raël verzocht heeft de parade om deze reden af te gelasten, merkte de Israëlische minister van buitenland se zaken, Eban, dinsdag op, dat dc door Jordanië opgeworpen bezwaren gebaseerd zijn op een vijandige ge zindheid en dat zij niet voortspruiten uit een belangeloze zorg voor de vrede. Het doel van Jordanië is span ningen te scheppen en niet deze te verminderen, aldus Eban. gen gingen niet verder dan hoog stens 20 °''u voor McCarthy. Op 2 april, in Wisconsin, bevestigde McCarthy zijn succes. Hij kreeg 57 °/o van de stemmen tegen Johnson 35 en Kennedy 6 die toen pas zijn campagne begon. Op 23 april, in Pennsylvanië, be haalde McCarthy opnieuw een over winning. Hij kreeg meer dan 400.000 stemmen. Zijn laatste overwinnihg is die in Massachusetts. De werkelijke krachtproef zal vol gens waarnemers die van 7 mei in Indiana zijn, waar McCarthy voor het eerst officieel tegenover Kennedy zal staan, alsook tegenover Roger Branigin, de zeer populaire gouver neur van Indiana. Rockefeller kandidaat ALBANY, New York, 30-4. Nel son Rockefeller, gouverneur van New York, heeft vandaag verklaard dat hij meedingt naar de republi keinse presidentkandidatuur. Rockefeller maakte zijn besluit be kend op een persconferentie in Alba ny. de administratieve hoofdstad van de staat New York. Naast Richarid Nixon vormt hij de tweede actieve kandidaat voor de republikeinse nominatie. George Romney, gouverneur van Michigan, had zich als eerste als kandidaat op geworpen maar trok zich nog voor de eerste voorverkiezingen, die in maart in New Hampshire werden gehouden terug. Politie verhinderde demonstratie MAASTRICHT. 30-4. De aange- kondigde ibetoging van de socialis tische jongeren in Maastricht is dins dagavond door de politie verhinderd. Toen de jongeren, afkomstig uit Am sterdam. Rotterdam en Den Haag hun busjes verlieten en rode vlag gen, een spandoek en ander propa gandamateriaal toonden, greep de Maastrichtse politie in. Zij werden in arrestantenavagens gezet en over gebracht naar het hoofdbureau van politie. Nadat tegen hen proces ver baal was opgemaakt, werden zij weer in vrijheid gesteld. d De Sowjetrussische minister van defensie, maarschalk Gretsjko, heeft woensdag bij het begin van de 1 mei parade op' het. Rode Plein in Mos kou opnieuw de steun van de Sow- jet-Unie toegezegd aan de Noord- victnamezen en de Vieteong in hun strijd tegen de „maar voortdurende Amerikaanse agressie". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's J Menig vriend is vriend i Zolang het hem dient. f Vietcong-wreedheden in Hoe E SAIGON, 30-4. Ondcrzoekingsploe- gen hebben dichtbij het noordelijk stadsdeel van Hoe E - dat bijna een maand in handen van de rebellen is geweest - 19 massagraven ontdekt, waarin duizend lijken waren aange troffen. Onderzoekingsploegen ontdekten dichtbij het noordelijk stadsdeel van Hoe E, dat bijna een maand in han den van de rebellen is geweest, 19 massagraven. Veel slachtoffers waren doodge schoten, sommige onthoofd en een aantal lijken vertoonde sporen van marteling. De meeste slachtoffers lagen met geboeide handen in de graven. Een lid van de onderzoe kingsploegen was van mening dat bijna de helft, van de slachtoffers le vend begraven moet zijn. Onbestendig Verwachting tot donderdagavond: Aanvankelijk enkele buien, afgewis seld door opklaringen en een matige tot krachtige wind uit westelijke richtingen; later toenemende bewol king met van het zuiden uit moge lijk enige regen en een zwakke tot matige veranderlijke wind; weinig verandering in temperatuur. 2 mei. Zon op 5.08. onder 20.07. Maan op 7.15. onder 0.50. Eerste kwartier: 5 mei te 18.54. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 2 mei 5.57 v.m. 18.13 n.m. BROUWERSHAVEN 2 mei 5.38 v.m. 18.03 n.m. Doodtij7 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 1-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Woensdag trok een depressie van Engeland naar het zuidelijk deel van de Noordzee. Tussen deze de pressie en een rug van hoge lucht druk boven zuid-Frankrijk voerden zuidwestelijke winden vrij koude en onstabiele lucht aan, waarbij op vele plaatsen enkele buien vielen. De de pressie verplaatste zich in noord oostelijke richting naar Scandinavië, terwijl een zwakke rug van hoge luchtdruk zich over onze omgeving uitbreidt. Hierdoor zullen woens dagavond en ir- de nacht van woens dag op donderdag flinke opklaringen voorkomen, terwijl de buiigheid af neemt. Een ten westen van Spanje aan wezige depressie trekt echter in noordoostelijke richting naar Frank rijk en Duitsland. Er is een kans dat het bijbehorende regengebied mor gen overdag het zuidoosten van het land bereikt. Elders kan nog hier en daar een bui vallen. Bij een over wegend matige wind uit zuidelijke richtingen zullen de middagtempe-' raturen dezelfde waarden bereiken als vandaag of iets hogere. STERKE Z.O.V. ZIERIKZEE, 30-4. De Z.O.V. beperkt zich kennelijk niet tot organiseren en leiden van het feest op koninginnedag. Het treedt ook daadwerkelijk op: ditmaal bij het.... touwtrek ken. Er was dus kennelijk een surplus aan morele moed. en spierkracht. Het Z.O.V.-be- stuur met wat eigen hulp krachten vatte het touw op te gen de brandweerlieden, ster ke mannen gewend aan zware karweitjes. De Z.O.V. evenwel won deze touivtrekkerij onder huldebetuiging en gejuich van het publiek. We hebben in Zie rikzee een sterke Z.O.V. SOESTDIJK. 30-4. Het traditio nele bloemendefilé voor paleis Soest dijk op de verjaardag van de konin gin stond dit jaar helemaal in het teken van het Nederlandsche Roode Kruis, dat niet alleen met 350 men sen deelnam aan het défilé, maar ook de nodige activiteiten ontplooide op het grote gazon voor het paleis- bordes. Om acht uur 's morgens arriveer den bij het paleis ai de eerste vracht auto's met demonstratiemateriaal en begon men met de opbouw van de tenten voor de bloedtransfusiedienst, het lectuurdepot, de welfare-afdeling en het Jeugd-Rode Kruis. Inmiddels werden de 350 leden van het korps die het défilé zouden afsluiten, al in rijen van drie opgesteld voor de hek ken: helpsters in witte jurkschort met sluier, helpers in het oude en helpers in het nieuwe model uniform. Het tot „rampterrein" herschapen paleisgazon werd een ware staal- kaar van de vele Rode Kruis-activi- teiten. Terwijl op het gazon alle voorbe reidingen voor de demonstratie wer den getroffen, verzamelden zich voor de hekken de „gewone burgers", die per auto, bus en fiets uit alle delen van het land waren toegestroomd om de jarige koningin een bloemetje aan te bieden. Kort na half elf draaiden de pa leisdeuren open en verscheen de ko ninklijke familie (compleet op prin ses Margriet en prins Maurits na) op het bordes, hartelijk toegejuicht door de mensenmenigte. Het was voor iedereen een bijzon der grote verrassing dat ook prins Willem-Alexander, vorige week net één jaar geworden, op de arm van zijn vader even mocht kijken naar al die ongewone drukte in zijn oma's tuin. Zijn eerste „optreden" in het openbaar, althans in Nederland, was een enorm succes, al liet hij zelf het enthousiasme van het publiek met een ietwat verbaasd gezicht langs zich heen gaan. Prins Willem-Alexander had veel aandacht voor het bosje lelietjes van dalen in zijn hand en even later ook voor de helicopter van de Konin klijke Luchtmacht die met het op schrift „hartelijk gefeliciteerd ma jesteit" laag het paleis overvloog. Het défilé werd traditiegetrouw geopend door de Leidse studenten Idie hun jaarlijkse oorkonde door es tafette-lopers naar Soestdijk hadden laten brengen, en door een deputatie van de Vereniging van Vrouwelijke Studenten uit Leiden. Bijna 600 man sterk was een de putatie uit Utrecht. De groep werd voorafgegaan door drie ruiters te paard met de stadsbanier. Buitenlanders Er waren ook enkele buitenlanders op dit stukje Nederlandse folklore afgekomen: mevrouw Endridi in Hongaarse klederdracht, de echtge note van een in Huis ter Heide ge legerde Amerikaanse kolonel, een Transvaler, 28 leden van de Britse Huisvrouwen Vereniging en enkele Franse gasten var de Nederlandse zusterorganisatie. Voorts was er een delegatie van de Tunesische kolonie in ons land. Zij bood de koningin een boeket bloemen in de kleuren Koninginnedag te Zierikzee was vooral feest van de jeugd. Dat bleek al dadelijk bij de massale start van het feest op het Havenplein. De gym nastiekvereniging „Rust Roest" zorg de voor verschrikkelijk veel (witte) kindertjes. (FotöMipiiwehftdpl van de Tunesische vlag aan. Kleuters, bejaarden, leden van carnavalsverenigingen, verpleegsters in klederdracht gestoken kinderen en volwassenen uit alle delen van het land, tamboers, pijpers en ven- delzwaaiers volgden elkaar in snol tempo op. Koningin Juliana kwam zo nu en dan bijna handen tekort om alle ver jaardagsgeschenken in ontvangst te nemen: bloemenmanden, zelfge maakte kleden, mozaieken en teke ningen, zoute bollen uit Gorcum en paling uit Harderwijk, een taart van bejaarden uit Geleen, een Twentse tuugkiste van een meisjeskoor uit Almelo en een blauw Delfts bord van de gymnastiekvereniging „Pla to" uit Delft. Pipo en Mamaloe Voor een bijzondere hulde zorgden Pipo en Mamaloe,.die de vorstin gele krulchrysanten aanboden. Koningin Juliana lachte hartelijk toen Pipo voor haar breeduit een buiging maakte en kennelijk moeite had om met zijn lange slofschoenen heelhuids de trappen van het bordes af te ko men. Prins Bernhard ontdekte op een gegeven moment een goede bekende uit Lech. waar de koninklijke fa milie vaak de wintersportvakantie doorbrengt. Het was de heer Gasz- ner, die samen met zijn vrouw naar Soestdijk was gekomen. Tijdens de wintersportvakanties fungeert hij vaak als begeleider van de konink lijke familie. Beetje regen Omstreeks half twaalf begon het een beetje te regenen en verschenen er voor het eerst sinds vele jaren op Koninginnedag twee grote paraplu's op hot paleisbordes. Koningin Ju liana en prinses Christina kregen een plaatsje ender de ene paraplu en on der de andere verschuilden prinses Irene en prins Hugo zich. Prinses Beatrix was op dat mo ment in het paleis, waar zij samen met de verzorgster prins Willem- Alexander trachtte bezig te houden. De kleine prins stal ditmaal de „show", want zodra de voorbijtrek kende mensen het kereltje ontdek ten, werd de aandacht enige tijd van het bordes afgeleid. DELFT, 27-4. Enige honderden belangstellenden hebben zaterdag middag deelgenomen aan de herden king van de 435ste geboortedag van prins Willem de Zwijger, in de nieu we kerk te Delft. In stad Doelen werd een kort wel komstwoord gesproken dcor mr. L. van Haijningen. Hij riep de deelne mers op om bij eventuele wanorde lijkheden niets te ondernemen, maar het herstel van de orde over te laten aan de politie. Burgemeester Ridder van Rappard sprak daar eveneens. Hij zei onder meer: „De ondermijning van de volkskracht der nationale trouw is al zover doorgevreten dat velen het beu zijn en niet zijn gekomen. Ik ben dankbaar voor de vijanden die ons omringen, dankbaar omdat ze zelfs de stupiditeit hebben om een oranje pamflet uit te reiken. Waren we doodgezwegen, we zouden er veel slechter hebben voorgestaan". De herdenking dreigde verscheide ne keren verstoord te worden door socialistische jongeren, leden van de kritische universiteit en van de so cialistische studentenvereniging' „Po- liteia" in Delft. Tijdens de tocht van de stoet van stads Doelen, waar de deelnemers bijeen waren gekomen, naar de nieuwe kerk werden steeds kreten als „Dood aan de fascisten en Che Quevara", „Martin Luther King" en „Willem de Zwijger" aangegeven. Een. enkele keer dreigde er een ge vecht te ontstaan tussen deelnemers aan de herdenking en de demonstre rende jongeren. Roerig op Koninginnedag te Haarlem HAARLEM, 1-5. Evenals verleden jaar op koninginnedag zijn dinsdag tussen tien en twaalf uur in het cen trum der stad moeilijkheden ont staan tussen de politie en tientallen jongelui. Men verzamelde zich op de Grote Markt waar politie te paard de jongelui verwijderde, waarna deze zioh in de richting van het Verwulft begaven. Daar werden hek ken van een rijwielstalling op straat geworpen, waardoor het verkeer werd gestremd. Toen een muziek korps door de Koningsstraat liep. raakte een majorette slaags met een jongen, waardoor een ruit van een etalage werd vernield. Omstreeks half twaalf was het weer druk op de Grote Markt en toen de politie versterking kreeg werden enige charges uitgevoerd. Doden door aardbeving in Perzië TEHERAN, 30-4. Een aardbeving die het gebied van Makoe in het noordwesten van Perzië heeft ge troffen, heeft aan tenminste 60 men sen het leven gekost, aldus onbeves tigde in Teheran ontvangen berich ten. Zestien dorpen zijn getroffen en men vreest dat nog vele slachtoffers onder het puin van ingestorte huizen liggen. Zeker is dat 37 mensen zijn omgekomen. Er zijn legereenheden naar het rampgebied gezonden om bij het red dingswerk te helpen en met hef- schroefvliegtuigen zijn medicijnen, tenten, dekens en levensmiddelen aangevoerd. Oversteekpoging AGADIR, 30-4. Uit de Marokkaan se haven Agadir is dinsdag de sleep boot „Founty" vertrokken, om het Franse echtpaar Gil-Artagnan te hulp te komen, dat zich met zijn vlot „Jangada" 100 mijl ten noordwesten van Agadir in moeilijkheden bevindt. Het echtpaar heeft per radio doorge geven zijn poging over de Atlanti sche oceaan in tachtig dagen over te steken, op te geven. De 21-jarige Nady is - volgens haar man - zwaar zeeziek. De golven zijn zes meter hoog. André Gil-Artagnan (26) bouwde het vlot „Jangada" van cederstam- men.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1