9 Internationale Groene Kustweg-organisatie congresseerde te Zierikzee Een route van Noorwegen tot Zeeuws-Vlaanderen 5 Een mooie kous S EL» EO SMILLEGANGE 15 of 25 belastingvrij! ZIERIKZEE, 25-4. De „Groene Kustweg", het is een route die zich lungs een groot deel van de Noord- europese kust slingert van zuid-Noorwgeu tot aan het stadje Sluis. Zierikzee - of veel liever: Schouwen-Dui- velund - is schakel in deze fantastische ketting. Rjjk gevarieerde toeristische schoonheden op het punt van steden, stadjes, dorpen en landschappen zijn langs deze route te vinden en een vierlanden- organisatie: „Grüne Küstenstrasse", waarin participeren Noorwegen, Dene marken, West-Duitsland en Nederland, stelt zich reeds jarenlang ten doel deze gevarieerde schoonheden bekend te maken bij een breed publiek. Elk jaar wcrdt de Internationale Groene Kustweg-conferentie gehouden in telkens een andere plaats in een ander land. Dit jaar was Nederland aan de beurt en de hoffelijkheid van alle aangeslotenen ging zover dat Zeeland - en in concreto Zierikzee - werd uitgekozen voor dit Groene Kustwegcon gres, waarvan donderdag het programma van de eerste dag werd afgewerkt in de Concertzaal De leiding was in handen van de voorzitter van de Federatie Nederland van de Internationale Tcuristische Organisatie Groene Kustweg, burgemees ter B. Nauta van Harlingen. Bijzonder feit is dat Zeeland reeds dit jaar aan de beurt kwam, hoewel de Groene Kustweg eerst verleden jaar - op het te Glükstadt gehouden congres - aan deze bijzondere Europese touristenroute werd toegevoegd. Zierikzee was woensdagavond toen de congressisten arriveerden al net jes aangekleed en de monumenten hadden hun lichtjasjes aan, want voor een goede voorbereiding en het welslagen van de conferentie, had de organisatrice, de Provinciale Zeeuw se V.V.V. contact gezocht met de ge meente Zierikzee, die - evenals de plaatselijke middenstand - alle me dewerking verleende aan dit uit een oogpunt van tourisme wel heel bij zonder evenement. De Concertzaal (stoelen en tafeltjes in het midden) was ook op zijn con ferentiebest, met ó.m. het podium, waarop het bestuur van de Groene Kustwegorganisatie had plaats ge nomen, rijk versierd met tulpen. Do minant element in de entourage was de drietand van Neptunus, het em bleem van de organisatie, te Zierik zee - hoe kan het zo uitkomen - niet onbekend. Schakels van de ketting Conferentievoorzitter Nauta richt te zich in het Duits met een welkom tot de gasten en noemde de schakels van de Groene Kustwegketting: Noorwegen, Skagen, Jutland, Slees- wij k-Holstein, Groningen, Friesland, Noord-Holland en als (voorlopig) sluitstuk Zeeland. Evident zijn thans reeds de „uitlopers" naar Brugge, Gent en verder via België naar Pa rijs. In dé' schakel ontbreekt Zuid- Holland nog, maar de mogelijkheid steekt er toch wel dat ook deze pro vincie zal toetreden. Een bijzonder welkom ontvingen gedeputeerde A. L. van Geesbergen, burgemeester D. W. Kastelein en de beide wethouders van Zierikzee. Hij prees de voorzitter van de Prov, V.V.V. de heer J. P. de Regt de conferentie te Zierikzee te hou den, dankte deze organisatie en be trek in die dank cok de Zierikzeese V.V.V., die opvallend veel werk en aandacht aan deze conferentie heeft besteed. De heer Nauta herhaalde daarna zijn toespraak in het Deens, een tour de force, die hij tot een goed einde bracht. Bijzonder Erholungsgebiet" noodzaak de Groene Kustweg orga niek door te trekken naar België en Frankrijk. In het kader van het stre ven naar grotere Europese eenwor ding zou met deze daad in het toe ristische vlak, een goed voorbeeld worden gesteld. De Deense vertegenwoordiger had op zijn autotocht door Nederland vaak de weg moeten vragen. Hij had een pluim over voor de Nederlandse politie, die hem overal vlug en vrien delijk informeerde. De Noorse ver tegenwoordiger - de enige die zich van de Engelse taal bediende - sprak over de overeenkomsten tussen de uiteinden van de Groene Kustweg, Noorwegen en Zeeland. Hij noemde ojn. als voorbeeld daarvan de oes ters, als exportprodukt. De vertegenwoordiger van het We- ser-Ems-gebied hield zijn audito rium voor: „De wereld is een brug, maar blijf er niet op staan, ga ver der". Hij herinnerde aan de storm ramp van 1953. die Zeeland trof en het verbaasde hem toen dat niet meer bewoners van deze streek naar de omstreken van Weser-Ems zijn getrokken, zoals eens eerder gebeur de in de tijd van de Reformatie. Prijs voor foto De voorzitter deed hierna medede ling van de uitslag der door de Zie rikzeese vereniging „Deltafoto", bij gelegenheid van de Groene Kustweg conferentie, gehouden amateur foto wedstrijd. Een internationale jury wees de heer A. Smallegange de „Thermecon- prjjs" toe voor een foto van de Zee- landbrug. Zoals de naam reeds aan geeft, werd deze prijs door het Deen se - te Zierikzee gevestigde - bedrijf Thermecon beschikbaar gesteld. De prijswinnaar ontving ook een uitnodiging, samen met de voorzit ter en de directeur van de Prov. V.V.V. voor een driedaagse reis naar Bremen. Zeeland en het tourisme De directeur van het E.T.I, dr. M. C. Verburg sprak over „De economi sche en touristische ontwikkeling van de provincie Zeeland". Hij po neerde o.m. de stelling dat juist de ruimte van Zeeland en de aanwezig heid van recreatiegebieden op be reikbare afstanden, van invloed zijn op de industriële ontwikkeling. Het Roergebied b.v. mist die correlatie, zulks in tegenstelling met Zuid- Duitsland. Betrekkelijk kort zijn de afstanden en een keten van water gebieden strekt zich uit van Gronin gen - toegangspoort tot Scandinavië - tot de Westerschelde - toegangs poort tot Frankrijk en straks na de tunnelbouw) tot Engeland. In het to taalbeeld is ook onmisbaar de zeer ver ontwikkelde landbouw. Dr. Ver burg pleitte voor een complex touris- tisch verband, in tegenstelling met gescheiden touristische streken. Hij meende dat de betekenis van het tourisme in Nederland nog altijd wordt onderschat. Wat de Groene Kustwegorganisatie betreft - zo zei hij - Zeeland is in ieder geval voor het tour isme klaar. Groene Kustweg- prospektus Op verzoek van één der congres sisten werd besloten een gelukstele gram te zenden aan de Deense stad Esbjerg, naar aanleiding van het 100- jarig bestaan van de haven in die plaats. De directeur van de Friese V.V.V. vestigde de aandacht op het Makku- mer aardewerk en zijn Groninger collega, noemde talrijke voorbeelden van de reclame, die voor de Groene Kustweg in het afgelopen jaar werd gemaakt, zij het dat op dit gebied ook nog veel werd verzuimd. Dr. H. E. Brenning te Bremen be sprak de nieuwe Groene Kustweg- prospektus 1968, die in 300.000 exem plaren wordt gedrukt, in zeven talen Noors, Deens, Zweeds, Engels, Frans, Nederlands en Duits). De „Oberkreisdirektor" J. W. Gott- schalk besprak de plannen, die be staan voor een brug over de Elbe bij Glückstadt. Terwijl de heren op deze wijze de morgen volpraatten maak ten de dames een tripje naar de Westhoek. Zij wandelden door het Domein, beklommen de uitkijktoren en dronken koffie te Ren'esse. Aan sluitend op de vergadering werd in „Concordia" de lunch gebruikt dooi de congressisten, die uiterst content waren over de omgeving, waarin het congres werd gehouden en over de organisatie, die zelfs voor goed weer had „gezorgd". DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG 9? Opvattingen en gevoelens van het provinciaal bestuur werden vertolkt door de heer Van Geesbergen, die Zeeland een bijzonder „Erholungsge biet" noemde, dat thans wat beter en op groter schaal te ontdekken valt dan in de tijd, toen alleen de veer schepen voor de verbindingen zorg droegen. Spectaculair is dan ook de groei van het Zeeuwse toerisme. In 1957 bedroeg het aantal overnachtin gen 1 miljoen en in 1967 reeds 5,4 miljoen. Die ontwikkeling zet door. Het Veerse Meer is leerzaam voor de ontwikkeling die het Brouwersha- vense Gat straks te wachten staat. Naar België en Frankrijk Ocreformccrd<: Kerkcn Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn. De voorzitter van de Provinciale Haamstede: 10 en 5 uur dr. P. J. V.V.V. mr. Wage benadrukte de Richel. Scharendjjke: 9.30 en 2.30 uur Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 10 en 7 uur ds. Lam. Lutherse kerk: 9.30 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 9.30 uur de heer M. C. Malipaard, 11 uur zon dagsschool. Serooskerke: 11 uur de heer Malipaard, 9.30 uur zondags school. Burgh: 9.30 uur ds. Flink. Haamstede: 10 (bed. H. D.) en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 11 uur ds. Van Liere. Noordwelle: 9.30 uur ds. Van Liere. Scharendijkc: 11 uur ds. Flink. Brouwershaven: 11 uur ds. Feunekes. Zonnemairc: 9.30 uur ds. Feunekes, 11 uur zondagsschool. Noordgouwe: 11 uur ds. Schoneveld. Dreischor: 9.30 uur ds. Schoneveld. Ouwerkerk: 11 uur ds. Assendorp en ds. Faber (bev. lidmaten en H. Avondmaal). Nie.uwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 uur (bed. H. D.) en 6 uur ds. Ommering. Sirjansland: 10 uur de heer Kesting, Dirksland, 6.30 uur ds. Bakker (bed. H. D.). Bruinis- se: 10 uur (doopdienst) en 5 uur ds. Jagersma. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Een oude boerderij langs de Groene Kustweg (Hussum - Sleeswij k-Holstein). Haamstede: Eucharistieviering 8.30 uur en 10 uur. DEN HAAG. De 43-jarige gees telijke Hendrika Bernink is in Ros malen op rijksweg no. 55 iter hoogte van Mariaoord geschept door een vrachtauto toen zij onverwacht de weg overstak, ROTTERDAM. Verolme heeft op vrij korte termijn 2000 werknemers nodig om de bouw van drie tankers van elk 255.000 ton van Esso aan te kunnen. Om deze mensen te werven is hij een nieuwe actie begonnen. Start van zomeravond-voetbalcompetitie 1968 ds. Scholing. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. A. Dragt. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur dr. Becker (H. A.). Nieu- werkerk: 10 en 5 uur de heer Jans- ma. Oosterland: 9 uur ds. A. G. van der Stoel, Bergen op Zoom, 2.45 uur ds. H. Torenbeek, Anna Jacoba Pol der. Bruinisse: 10.30 en 5 uur ds. v. d. Stoel. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 en 6 uur prof. dr. B. J. Oosterhoff, Apeldoorn. Haamstede: 10 uur dienst des woords, 3 uur prof. dr. Oosterhoff. Nieuwcr- kerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3 nur leesdienst Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Renesse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur ds. Schenck. Leger des Hcils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholjekc Kerk Zierikzee: Eucharistieviering zater dagavond 19 uur, zondag 8 qn 10 uur. (Ingezonden) Woensdag 1 mei, 19 uur, hopen we weer aan te vangen met de zomer avond voetbalcompetitie. Op sportpark „Bannink" te Zie rikzee is burgemeester Kastelein be reid de aftrap te verrichten en don derdag 2 mei, 19 uur, wil burgemees ter Everwijn op het Velocitasveld te Serooskerke de bal aan het rollen brengen. Deelnemende verenigingen aan de competitie 1968 zijn: Kon. Zeelandia, Neptunus, PTT, PZEM, Rijkswater staat Stella Boys, Torenboys, VAB en Velocitas te Serooskerke. Het bedrijfselftal van motorenfa- briek Smit Bolnes missen we deze keer jammer genoeg (hopelijk maar voor 1 jaar). Als nieuwe vereniging is toegetreden Torenboys, gefor meerd uit klantenkring van het ca fetaria aam de Balie. In een halve comptitie zal worden uitgemaakt wie zich dit jaar de sterkste mag noemen. Sen eer voor bedrijf of vereniging om aan het einde van de competitie kampioen te zijn. M.i. is het een nog grotere eer om ma beëindiging van de compe titie te worden geklassificeerd als de sportiefste vereniging. Sportvrienden, speel met inzet voor uw vereniging maar laat de sportiviteit t.o.z. van elkaar over heersen. Accepteer een minder juiste beslissing van een scheidsrechter zonder aanmerkingen of moppering. De scheidsrechter is, evenals u een .mens, kan dus niet volmaakt zijn, geeft l'eiding naar beste weten en kunnen, door zijn medewerking kunt u zomeravondvoetbal spelen. Tracht uzelf in alles te beheersen, HOLTEN. De plechtigheid ter her denking van de Canadese militairen in de tweede wereldoorlog zal dit jaar plaats hebben op maandag 6 mei a.s. op het Canadese militaire kerkhof op de Holterberg te Holten. VENRAIJ. Op de onbewaakte overweg nabij Venraij is in de nacht de veertigjarige heer H. Baeten uit Oerlo door een goederentrein over reden. Hij was op slag dood. De heer Baeten, die gehuwd was en vader van één kind, kwem met zijn brom fiets van het werk en heeft de aan komende trein niet opgemerkt. Advertentie S O 5 mevrouw Dan Het domein voor de Vrouw m[U dan kan het zomeravondvoetbal aan het gestelde doel beantwoorden, nl. ontspanning voor velen na inspan ning bij de dagtaak. Succes en sportiviteit wens ik u allen toe. C. I. JUMELET, Voorzitter commissie Zomeravondvoetbal K.N.V.B. afd. Zeeland rayon Zierikzee. SPORTBERICHTEN voetbal Zierikzee 1—Alliance 1 Zondag 28 april a.s, wordt te Zie rikzee gespeeld de laatste vijf mi nuten van de destijds gestaakte wedstrijd Zierikzee 1-Alliance I, aanvang 14.30 uur. Scheidsrechter is de heer J. K. Boot uit Souburg. Het spel vangt aan met een ingooibal op de middenstip, waarbij ©r zich van elke partij één speler binnen de cir kel mag bevinden. De elftallen zul len hetzelfde doel moeten verdedi gen. dat vei-dedigd werd op het ogenblik dat de wedstrijd werd ge staakt. Pupillcncompetitie afdeling Sehouwen-Duiveland VOETBAL K.N.V.B. Pupillen afdeling Schou wen-D u i vel and Uitslagen 24 april 1968: Zierikzee C 2-Zierikzee C 1 0-6; DFS C 2-DFS Cl 1-9. De voor zaterdag 27 april 1968 vastgestelde wedstrijd Brouwersha ven C 1-Zierikzee C 1 is omgezet in Zierikzee C 1-Brouwershaven C 1. Maandag 29 april 1968 wordt ge speeld: Renesse C 1-DFS C 2; Brouwers haven C 1-Zierikzee C 2; MEVO C 1-Zierikzee C 1. Alle wedstrijden be ginnen 18.45 uur. District Zuid I Het programma voor a.s. zondag 28 april luidt: Ros. 3e klasse C: Corn. Boys II- METO II. Advertentie dal is de extra overheidspremie voor ambtenaren over hun spaartegoed bij onze bank. dank zij de (ryks)amblenarcn- spaarregeling. komt u eens praten, het verplicht u lot niets, wij zijn dagelijks ter beschikking. RAIFFEISENBANK OP SCHOUWEN-DUIVENLAND spaarbank en alle bankzaken Kantoren te: Bruinisse - Brouwershaven - Dreischor - Haamstede - Kerkwerve - Nieuwerkerk - Noordgouwe - Oosterland - Ouwerkerk - Renesse - Scharendijke - Schuddebeurs - Serooskerke - Sirjansland - Zierikzee en Zonnemaire Schouwen-Duivelcindse Sportspiegel Zierikzee speelt zondagmiddag restant wedstrijd tegen Alliance Renesse krjjgt het niet gemakkelijk tegen Lewedorpsc Boys Voor MEVO geldt hetzelfde tegen Arnemuiden II SKNWK gaat cp bezoek bü Brouwershaven WIK kan mogelijk tot winst komen tegen Colijnsplaatse Boys >////w///w/////////////wr//« Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 27 en zondag 28 april Ookter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor de artsen Van Hoorn en Van der Waarden. Dokter G. A. M. Stengcr, Haamstede, tel. (01115) 280, neemt waar voor de artsen Simons en Terpstra. Dokter tl. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Zuster N. A. van Beveren, Renesse, tel. (01116) 303, neemt waar voor zr. Steutel en zr. Werk man. Zuster Rissceuw, Bruinisse, telefoon (01113) 367, neemt waar voor zuster Compagne. DIERENARTS Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, tel. (01110) 2180, neemt waar voor dierenarts Kalkman. De weekeinde-diensten vangen aan op zaterdagmorgen om Hen uur. VOETBAL K.N.V.B. Zondagmid dag om half drie gaat Zierikzee, in de 3e klas D, op het sportpark Ban nink de nog resterende vijf minuten spelen van de indertijd gestaakte wedstrijd tegen Alliance. Zierikzee staat hierbij voor de bijzonder moei lijke taak om in deze 5 minuten de 2-1 achterstand nog in een gelijk spel ofn te buigen om zodoende het gevaar van degradatie af te wenden. In de reserve 3e klas C wordt de competitie afgesloten met de ont moeting tussen Corn. Boijs II en METO II. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. Van de drie gegadigden voor de titel heeft DFS met de thuis wedstrijd tegen Patrijzen de gemak kelijkste taak. Bijzonder lastig krij gen Renesse en Noormannen het in hun uitwedstrijden tegen Lewedorp- se Boys en Zeelandia. In de 2e klas B zal Renesse II bij Domburg II winst moeten boeken, wat nog lang niet zeker is, als zij beslag op de kampioenstitel zullen willen leggen. Aangenomen moet worden dat Cort- gene niet veel moeite zal hebben om te Vlissingen beslag op de puntjes te leggen legen Jong Ambon II. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas staat MEVO voor geen ge makkelijke taak bij het bezoek aan Arnemidden II. Een spannende strijd om het bezit van de kampioenstitel mag worden verwacht tussen Meeu wen II en Middelburg V. Middelburg heeft hierbij al aan een puntenver deling genoeg. In de 2e klas A gaat SKNWK. dai nog niet geheel veilig is, op bezoek bij Brouwershaven. Bruse Boys gaat het met een rede lijke kans op succes thuis opnemen tegen Nieuwdorp IITe Kerkwerve is WIK wellicht in staat tegen Co- lijnsplaatse Boys weer eens lot winst te komen. In de 3e klas A gaan DFS III en ZSC. op het terrein van Renesse, tegen elkaar uitmaken wie van de twee kampioen gaat wor den. JUNIOREN. In groep A I gaat Zierikzee A I morgenmiddag op het sportpark Bannink de strijd aanbin den met koploper Arnemuiden A I. In groep A IV heeft WIK A I in de ontmoeting tegen DFS A l aan één puntje genoeg om de kampioensvlag in top ie kunnen steken. KORFBAL. In de le klas van de SDKB gaat All Ready morgenavond op bezoek bij WIK, dat nog niet bin nen de lijnen kwam. Te Nieuwer kerk mag een spannende strijd wor den verwacht tussen de twee oude rivalen SKNWK en DFS. Te Scha rendijke komen ZSC en Brouwers haven tegen elkaar binnen de lijnen. In de 2e klas A heeft NOAD. te Dreischor, de beste papieren in hel treffen met SVOWK. Thor maakt een goede kans de puntjes thuis te houden tegen Good Luck, terwijl DOSKO zeker op haar tellen zal moeten passen bij het bezoek aan Delta II. VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Afdeling Zeeland Het programma voor a.s. dinsdag 30 april (koninginnedag) luidt: 3e klasse A: WIK II-DFS IV (1 uur, scheidsr. J. P. van Wel). Zomeravondcompetitie Het programma voor de volgende week luidt: Woensdag 1 mei: PTT-Neptunus (7 uur); Torenboys-Stella Boys (7.10 uur). Donderdag 2 mei: Velocitas-Rijks- waterstaat (7 uur, terrein te Se rooskerke). Vrijdag 3 mei: VAB-PZEM (7 uur); Kon. Zeelandia-PTT (7 uur, ter rein te Serooskerke). Geen zelfmoord meer van Golden Gate brua; SAN FRANCISCO (Calofornië), 26-4. Dc beroemde Golden Gate brug in San Francisco kreeg over de ge hele lengte van 2 kilometer hekken om levensmoede personen van zelf moordpogingen te weerhouden. Vanaf de brug zijn 340 zelfmoord pogingen ondernomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 4