OLGA Bio-tex is jarig... daarom is het feest POLDERMANS Kijk in deze krant en lees hoe u het mee kunt vieren DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tradities leer en wetten mogen niet ter discussie gesteld Erkend dealet oupp-jfose- l'Il T s j echo-Slo wakij e en de Sowjet-Unie De strijd bij Saigon Vrees voor nieuwe Vietcong-acties Vruchteloos zoeken naar twee vermiste Rotterdamse meisjes ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 april 1968 124ste jaargang Nr. 19985 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Orukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. m dit nummer: Groene Kustwegeonferentie Ie Zierikzee Beslissing van (Ie Paus VATICAANSTAD. 25-4. Paus Paulus heeft donderdag verklaard dat de door de kerk aanvaarde tra dities, teer en wetten in geen geval door de Rooms-Katholieken ter dis cussie gesteld mogen worden. De paus die sprak op een algeme ne audiëntie in de Sint Pieter die werd bijgewoond door rond 30.000 mensen, kantte zich tegen „bepaalde Pv.K. kringen" die de door paus Jo hannes gebrachte vernieuwing aan grijpen om niet goedgekeurde wijzi gingen in te voeren die de leer van en tucht binnen de kerk aantasten. Advertentie libeUe Havenplein 4 Zierikzee Notie Dame krijgt schoonmaakbeurt PARIJS, 26-4. In juni van dit jaar wordt begonnen met de schoonmaak van de buitenkant der Notre Dame. zo heeft het Franse ministerie van cultuur bekend gemaakt. De Notre Dame is het laatste be langrijke monument in Parijs dat nog onder een dikke laag vuil zit. De schoonmaakkosten worden ge raamd op 1.5 miljoen franc (bijna 1.1 miljoen gulden). Bij verscheidene mensen, aldus paus Paulus, is de gedachte aan ver andering in de plaats gekomen van de gedachte aan „aggiornamento". Zeker, in de kerk en het leven van de Rooms-Katholieken, kon veel ge wijzigd en gemoderniseerd worden. De leer kon worden uitgediept, ge ïntegreerd en in duidelijker begrip pen gevat en uiteengezet worden. Samenwerking A.N.W.B. en N. R.V. DF.N HAAG, 25-4. De Koninklij- ke Nederlandsche Toeristenbond A.N.W.B. en de Nederlandse Reis- vereniging (N.R.V.) gaan in de naas te toekomst samenwerken op het ge bied van de reisbemiddeling. Deze samenwerking zal zijn gericht op het scheppen van de mogelijkheid we derzijds te boeken voor bungalows, compleet verzorgde vliegreizen, ho tels en autotodrs. De leden van de A.N.W.B. zullen in de gelegenheid worden gesteld gebruik te maken van het N.R.V.-reisaanbod. terwijl omgekeerd de leden van de N.R.V. in staat zullen zijn gebruik te maken van de reisarrangementen van de A.N.W.B., onder de voor beide orga nisaties geldende voorwaarden. juwelier ton aan sieraden gestolen DELFT. 25-4. Minstens 100.000 gulden is de buit van een inbraak bij juwelier J. J. F. Schreuder aan de Oude Langedijk in Delft. Het is de vierde keer binnen twee jaar dat er bij hem wordt ingebroken. Over twee dagen zal het eerst mo gelijk zijn om een juist beeld te heb ben van hetgeen wordt vermist. De diefstal werd in de loop van de mor gen ontdekt. De daders hebben geen willekeurige sieraden meegenomen, maar in hoofdzaak gouden horloges en oude sieraden met saffieren. Vele tableaus, die in kasten zijn opgebor gen, waren leeg. Advertentie «as^t0tle^ tg er VOOR MODERN HUISHOUDEN Mijnwerkers opgesloten op grote diepte MUNCHEN, 25-4. De vier mijn werkers, die in de nacht van woens dag op donderdag in een steenkool mijn in de Beierse plaats Sulzbach- Rosenberg op 364 meter diepte door een instorting van de buitenwereld werden afgesneden ,zijn ongedeerd. Donderdagmiddag heeft men via een persluchtleiding met hen gesproken. Hun redding zal nog wel enige tijd vergen, want men moet daarbij uiterst voorzichtig te werk gaan. PRAAG, 25-4. De communisten in de Sowjet-Unie zijn met zorg ver vuld over het liberalisme dat zich in Tsjecho-Slowakije baanbreekt en op partijbijeenkomsten in de Sow jet-Unie is aangeraden op te passen voor vijandige infiltraties, zo schrijft een Tsjechische verslaggever die pas uit Rusland is teruggekeerd. Hij zegt dat de Russische pers geen vol ledig verslag van de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije heeft gegeven. Op de eerste dag van de Groene Knstiveg-conferentie te Zierikzee werd (in de avondureneen zeer geslaagde Zeeuwse klederdrachten-show gehouden. De foto toont twee fraai aangeklede deelneemsters in de Concertzaal-foyer die paraderen voor de congressisten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Maar over twee dingen kon niet gediscussieerd worden, namelijk de door de traditie en het kerkelijk leer gezag gesanctioneerde geloofwaarhe- den en ae kerkelijke wetten met de daaruit voortvloeiende gehoorzaam heid aan hen die tot het herderlijke bestuursambt zijn geroepen dat door Christus is ingesteld en door de kerk ontwikkeld en uitgebreid. Geen dogma-wijzigingen Daarom, aldus de paus, kunnen er wel vernieuwingen zijn, evenals een dialoog met andere christenen en re ligieuze vrijheid, maar geen wijzi gingen in de' traditionele dogma's, geen vrije theologie op subjectieve grondslag, geen aanvaarding van „bepaalde negatieve principes" van andere christelijke kerken en ge loofsleren en geen gewetensvrijheid als criterium voor de godsdienstige waarheid. De paus verduidelijkte dit laatste deer erop te wijzen dat er binnen het kader van de beschaafde maatschap pij vrijheid van godsdienst moet zijn, evenals de vrijheid om persoonlijk die godsdienst te kiezen die men op basis van eigen overtuiging en ge wetensbeslissing de juiste acht. Maar dit betekende niet dat er een vrij heid van geweten bestond als crite rium voor de vaststelling van de godsdienstige waarheid. Voorzitter N.C.A.B. over de vrije loonpolitiek UTRECHT, 25-4. De voorzitter van de Nederlandse Christelijke Agrari sche Bedrijfsbond, de heer A. IJska, heeft op de ledenraadsvergadering van de N.C.A.B. in Utrecht zijn be zorgdheid uitgesproken over de thans gevoerde vrije loonpolitiek. De on derhandelingen zijn moeilijker ge worden, zo zei hij, en bovendien zul len door deze politiek de loon- en inkomensverschillen toenemen, daal de werknemer in de zwakke be drijfstakken aan zijn lot wordt over gelaten. De heer IJska stelde, dat dit nooit het doel van de vakbeweging kan en mag zijn. Terecht wordt er gestreden voor een rechtvaardige inkomensverde ling, aldus de N.C.A.B.-voorzitter, laat men dan ook de middelen die de loonpolitiek hierbij kan toepassen, op de juiste manier gebruiken. Hij is ervan overtuigd, dat een dergelij ke politiek bij tienduizenden arbei ders meer waardering zal oproepen dan het huidige systeem. SAIGON, 26-4. Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen die rond Saigon betrokken z\jn in de operatie „Volledige overwinning" ontdekken elke dag nieuwe bunkerformaties van de tegenstander. Donderdag kwam het in dit gebied zesmaal tot een treffen, waarbij in vijf gevallen de Amerikanen moesten terugtrekken zonder erin geslaagd te zijn de Vietcong' of de Noordvietna- mezen uit hun bunkers te verdrijven. Bij Hiep Hoa. 40 kilometer ten west-noordwesten van Saigon, ver nietigden vliegtuigen 99 bunkers en beschadigden er 25. Te Gia Diwh. slechts 20 kilometer van de hoofd stad. werd een bunkercomplex door helikopters en artillerie onder vuur genomen. TOCH NOG UIT DE BRAND... VENRAIJ. 25-4. Het jonge echtpaar Flinsenberg-Mun- iters uit IJsselsteyn (gemeente Venraij, (dat enkele weken ge leden tijdens zijn eerste huwe lijksnacht woning en inboedel door brand verloor, is thans uit de zorg. Ze hadden meu belen en huisraad wel verze kerd,, maar bij de telefonische opgave hierover ivas indertijd vergeten te vermelden, dat ze in een houten in plaats van een stenen woning onderge bracht waren. De verzekering weigerde dan ook aanvanke lijk uit te betalen, maar gis teren kreeg het echtpaar te horen, dat het complete scha debedrag van f 15.000 alsnog uitbetaald zal worden „op hu manitaire gronden en zonder erkenning van rechten". Ook de gemeente Venraij heeft het gedupeerde paar onverwacht met een nieuwe woning kun nen helpen, toen de aangewe zen gegadigde naar elders ver trok. Over twee weken hoopt nu hel paar alle misère achter de rug te hebben. ROTTERDAM, 25-4. Politiemen sen in Rotterdam, die op zoek z(jn naar de sinds zondagmiddag 3 uur vermiste meisjes Louise van Heuzen en Anneke van Hulst, zijn donder dag de hele dag bezig geweest met de behandeling van een tip waaruit zou kunnen blijken dat de twee meisjes drie uur nadat zij het huis verlieten nog zijn gesignaleerd in de Oranjeboomstraat in Rotterdam-zuid de diep-slaap matras' waarop u ook echt uitrust! Staking bij Britse posterijen LONDEN, 26-4. Zestienduizend loketambtenaren van de Britse pos terijen gaan vandaag in staking ter ondersteuning van hun looneisen. De. postkantoren in 37 steden zul len door de staking worden getrof fen. Zuid-Afrika wil schadevergoeding van Olympisch Comité JOHANNESBURG, 25-4. „Het olympische comité van Zuid-Afrika zal het internationale olympische co mité een rekening presenteren van de kosten die zijn gemaakt in de af gelopen twee maanden in verband met de voorbereidingen voor de olympische spelen in Mexico". Dit verklaarde donderdag in Jo hannesburg Frank Braun, de presi dent van het C.A.O. „Wij hebben aanzienlijke sommen geld geïnves teerd", vervolgde hij, „Alle nationale sportbonden moeten een gedetail leerde declaratie indienen en wij zullen daarna de schadevergoeding indienen bij het I.O.C.". De reactie van de niet-blanke Zuidafrikaanse atleet Kuosi op de uitsluiting van zijn land was: „Het nieuws was een verschrikkelijke slag voor mij, het ergste wat ik in mijn leven heb meegemaakt". Khosi voeg de er aan toe: „Sitel, dat Zuid-AfrLlca in 1972 wel wordt toegelaten, dan ben ik 32 jaar en is het voor mij te laat". SAIGON, 25-4. De Zuidvietname se politie heeft donderdag in een communiqué gewaarschuwd voor nieuwe acties van de Vietcong in Saigon. Zij riep de bevolking op, alle verdachte personen aan te ge ven en geen samenscholingen te vormen. Volgens hardnekkige ge ruchten zou de Vietcong - de dag waarop 14 jaar geleden Dien Bien Phoe werd ingenomen - op 17 mei- weer een offensief beginnen. Aan vankelijk verwachtte men dat de opstandelingen op 1 mei zouden toe slaan. Volgens het politiecommuniqué heeft men de laatste dagen verschei dene wapenopslagplaatsen in de Zuidvietnamese hoofdstad ontdekt. Aan onze abonné's en adverteerders! In verband met Koninginnedag zal ons blad op 30 april niet ver schijnen, maar wél op woensdag 1 mei Advertenties voor de uitgave op die datum, moeten dinsdag 30 april, uiterlijk 11.30 uur, in ons bezit zijn. De direkteur. WASHINGTON. Z.K H. Prins Bemhard in gesprek met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rnsk, tijdens het bezoek dat de prins aan de hoofdstad van de V.S. brengt. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Het belangrijkste van de muziek staat niet in de noten. Beide meisjes wonen op de noor delijke oever van de Maas. De tip welke meer dan de normale belang stelling van de politie trok betrof een verklaring van een man die ver klaarde zondagavond rond 6 uur door twee meisjes te zijn aangespro ken met de vraag waar in de Oran jeboomstraat de familie Loos woon de. In de Oranjeboomstraat woont sinds enige tijd een 21-jarige stief broer van Anneke van Hulst, die Loos heet. Het lijkt afgaande op de verklaring van de man waarschijn lijk dat de twee meisjes de familie Loos zondag hebben willen bezoe ken. Veel verdei- is de politie echter niet met de tip kunnen komen, door dat de familie Loos zondag niet thuis was. Naar aanleiding van deze verkla ring heeft de recherche donderdag met assistentie van het brandweer personeel de afbraakpanden op het Noorddereiland - in de onmiddellijke nabijheid van de Oranjeboomstraat - nauwkeurig afgezocht. De speurac tie had evenwel geen resultaat. Brandweermannen hadden daarvoor al de Beatrixhaven in Rotterdam zuid uitgekamd. Donderdagmiddag onderzochten duikers van de vaar- en duikschool uit Geertruidenberg opnieuw de Zalmhaven en weer zonder resul taat. In alle openbare gebouwen en op alle reclamezuilen in Rotterdam zijn biljetten met foto's en de ante cedenten van de vermiste meisjes opgeplakt. De politie heeft tot nu toe ongeveer 230 tips over de vermis sing van de twee meisjes ontvangen. Volgens een woordvoerder van de recherche biedt tot nu toe geen van deze tips reëel houvast. DEN HAAG. Minister Luns van buitenlandse zaken zal op 5 mei a.s. een lezing houden voor de „Europa Union" te Bazel ter gelegenheid van de Europadag 1968. ZONNIG Verwachting tot zaterdagavond: Vannacht hier en daar mist en in het binnenland plaatselijk nacht vorst; morgen droog, zonnig en iets warmer dan vandaag; aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot ma tige wind tussen oost en zuid. 27 april. Zon op 5.18, onder 19.58. Maan op 5.07, onder 20.10. 28 april. Zon op 5.16. onder 20.00. Maan op 5.20. onder 21.24. 29 april. Zon op 5.14, onder 20.02. Maan op 5.36, onder 22.38. Nieuwe maan: 27 april te 16.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 27 april 28 april 29 april BROUWERSHAVEN 3.18 v.m. 3.52 v.m. 4.23 v.m. 27 april 28 april 29 april 3.06 v.m. 3.37 v.m. 4.07 v.m. 15.46 n.m. 16.18 n.m. 16.49 n.m. 15.22 n.m. 15.53 n.m. 16.25 n.m. Springtij: 29 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer op de oceaan wordt beheerst door enkele om elkaar heen circulerende depressiekernen. Het systeem als geheel verandert echter weinig van plaats. Een hogedruk- bied in onze omgeving wordt dan ook nog niet aangetast en het fraaie voorjaarsweer duurt voort. Het cen trum van het hogedrukgebied met een druk van 1023 m.bar verplaatst zich naar Duitsland waardoor de wind bij ons naar richtingen tussen oost en zuid draait en de tempera turen geleidelijk weer hoger zullen worden. Boven midden-Europa ko men nog veel wolkenvelden en en kele regengebieden voor, samenhan gend -met. een storing in de boven lucht welke echter in activiteit af neemt. In het Middellandse zeege bied komen de maximumtemperatu ren tot omstreeks 24 graden, in de Balkan tot 25 a 30 graden. Polen heeft aan Engeland en vijf andere landen gevraagd de keuze van Warschau als plaats van voor bereidende besprekingen tussen de V.S. en Noord-Vietnam te steunen, heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken donderdag meegedeeld. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1