DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oe Thant stelt voor: Warschau o f Parijs voor onderhandelingen Israëlische actie tegen kamp in Jordanië Scheveningse pier (na brand) weer open Ongeluk met „Beaver" eist twee levens „Gunstige ontwikkeling van woningbouw" Wet tegen rassendiscriminatie in Engeland Minister Roolvink over sociale verzekering en werkgelegenheid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 april 1968 124ste jaargang Nr. 19984 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cenl N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. pei mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Vergadering gemeenteraad Zierikzee NEW YORK, 24-4. Secretaris generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft woensdag in een verkla ring voor de pers officieel Warschau of Parijs voorgesteld als geschikte plaatsen voor voorbereidende onder handelingen tussen Washington cn Ilanoi. HU deed een beroep op beide landen, snel op dit punt tot over eenstemming te komen opdat de on derhandelingen zouden kunnen be ginnen. Oe Thant zei verder, dat de verhe vigde Amerikaanse bombardementen boven de zeventiende breedtegraad en de omvang van de operaties in Zuid-Vietnam schadelijk zijn voor een gunstige sfeer voor de onder handelingen. Hij drong er bij „de rechtstreeks bij de oorlog betrokken partijen" op aan, te streven naar het scheppen van een dergelijke sfeer. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse AMMAN, 24-4. Van bevoegde zijde in Amman is vernomen dat Is raëlische parachutisten dinsdag een kamp van de Franse maatschappij „Viasphalte" in zuid-Jordanië op 30 km ten noorden van Akaba hebben overvallen. „Viasphalte" gaat een weg aanleg gen tussen het gebied ten zuiden van de Dode Zee en de haven van Akaba. Om acht uur 's morgens versche nen er vier Israëlische helikopters met parachutisten boven het kamp. Er waren verscheidene Israëlisch straaljagers in de lucht om de actie van de wentelwieken te dekken. Vanuit een van de helikopters werd toen geschoten op een auto waarin employé's zaten van de maatschap pij. De bestuurder van de auto werd zwaar gewond. De overige inzitten den sprongen uit de wagen en wisten een goed heenkomen te vinden. Uit een van de gelande helikopters kwamen toen ca. 20 Israëlische mi litairen. die met de wapens in de hand het gehele kamppersoneel bij- VENLO. In het Noordlimburgse Maasdorpje Lomm heeft ir, J. A. P. Franke, directeur-generaal voor de voedselvoorziening van het minis terie van landbouw en visserij, woensdagmiddag de grootste voor- bakkerij van patates frites van Europa geopend. Twee jongens uit inrichting ontsnapt AMSTERDAM, 24-4. Uit de rijks- inrichting voor jongens aan de Oos telijke Handelskade in Amsterdam zijn twee jongelui ontsnapt die naar de rijksinrichting in Amersfoort zouden worden overgeplaatst. De knapen, die beiden ter beschikking van de regering zijn gesteld, ver- mraken een ruit aan de achterzijde van de inrichting, het voormalige Lloydhotel en namen de benen. Een droeg burgerkleding, de ander werk kleding van de inrichting. Hun sig nalement werd onmiddellijk per ra dio aan de politie-auto's in de stad doorgegeven. eendreven. Zij poogden van de Jor daanse arbeiders te weten te komen waar de Arabische commando's zich in dit gebied bevinden. Een tweeds groep Israëlische sol daten omsingelde toen de zes Franse ingenieurs die geologisch onderzoek verrichten in verband met de aanleg van de weg en dreigde hen neer te schieten bij de minste beweging. Daarop werd een van de Jorda- niërs meegenomen naar een helikop ter die opsteeg. De Israëliërs in de helikopter probeerden weer te we ten te komen waar de Arabische commando's zich bevonden. Zij dreigden de Jordaniër over boord te zullen gooien als hij dit niet vertelde. Na een vlucht van een half uur keerde de wentelwiek terug. zaken heeft woensdag gezegd, dat een nieuwe boodschap van de Ame rikaanse regering met betrekking tot de keuze van een plaats van samen komst voor de voorbereidende be sprekingen kortgeleden naar de Noordvietnamese regering is gezon den. De boodschap was verzonden na het jongste officiële Amerikaanse voorstel van 18 april waarin 15 mo gelijke plaatsen van samenkomst waren opgesomd. De Amerikaanse woordvoerder, Robert McCloskey, zei nog dat hij geen melding kon maken van vorde ringen aangaande een akkoord over de plaats van samenkomst De jongste Amerikaanse communi catie met Noord-Vietnam over de plaats voor onderhandelingen was „in de loop van. de laatste dagen" tot stand gekomen en wel na 18 april. McOloskey herinnerde er aan dat Vietntiane tot dusver „de voornaam ste plaats van communicatie" tussen de V.S. en Hanoi, die beide een am bassade in de Laotiaanse hoofdstad hebben, is geweest. McCloskey weigerde een recht streeks antwoord te geven op de vraag, of een dan wel verscheidene nieuwe plaatsen door de V.S. zijn voorgesteld en of de Amerikaanse regering bezwaren heeft tegen Parijs als plaats voor de voorbereidende be sprekingen. DEN HAAG, 25-4. De Schevening se pier was woensdag weer voor het publiek geopend. De directie deelde mee, dat men er in slaagde rond het middaguur de eerste gasten te ont vangen, nadat een brand een groot deel van de bovenbouw op de hoofd- pier had verwoest. Zwaar gewonde man gevonden in urinoir DEN HAAG, 24-4. In een urinoir aan het Vaillantplein in Den Haag heeft de politie een 43-jarige man aangetroffen, die letterlijk baadde in zijn bloed. De man, die hevig kreunde, moet daar een paar uur ge legen hebben. De politie acht een roofoverval niet uitgesloten. Zeker is volgens de politie dat de man niet is beschoten, of met een bijl bewerkt. Hoe hij de enrstige verwondingen dan wel op liep, is nog niet bekend. De man is, in verband met zijn toestand, niet in staat vragen te beantwoorden. Hij ligt nu in het ziekenhuis. Bijna 200 personen zullen zich voor rechtbanken in west-Duitsland moeten verantwoorden voor hun ge drag tijdens de studentenbetogingen van het Paasweekeinde. Er wordt met man en macht ge werkt de ergste ravage op te rui men en noodvoorzieningen te tref fen, opdat de toeristische attractie weer voor het publiek kan worden opengesteld. De eerstkomende dagen zullen de horecabedrijven op de pier evenwel nog niet in exploitatie ge nomen kunnen worden. De aderen voor de elektriciteit, olie, water en gas naar de diverse onderdelen van de feestneus van Holland in de Noordzee onbreken namelijk nog. Jonge neger Zoeken naar vermiste Rotterdamse meisjes uitgebreid ROTTERDAM, 24-4. Dc enorme speuractie naar dc twee sinds zondag vermiste Rotterdamse meisjes van zeven jaar, is woensdagavond op nieuw uitgebreid. Na zes uur kreeg de man die het onderzoek leidt, de chef van de Rot terdamse zeden- en kinderpolitie, commissaris P. Ligtvoet, de beschik king over driehonderd man perso neel van de bescherming bevolking. De BB-ers doorzochten alle sloop- panden en leegstaande huizen in 52 wijken van de stad. Woensdag aan het eind van de middag heeft com missaris Ligtvoet 'n groot aantal af fiches met daarop de foto's van de twee meisjes laten verspreiden. Don derdag zullen deze affiches in alle openbare gebouwen in de Maasstad te zien zijn. Dc familie van de vermiste Anneke van Hulst he^ft inmiddels de hulp van de bekende telepaat Croiset in geroepen. Met een buurman is een van de zusjes van het vermiste meis je woensdag naar Utrecht gereisd om de telepaat te confronteren met een. foto van het kind. GARDEREN, 24-4. Tijdens een oefening van de groep lichte vlieg tuigen van de Koninklijke Lucht macht in samenwerking met het korps commandotroepen van de Ko ninklijke Landmacht is een ongeval gebeurd waarbij twee mensen om het leven zijn gekomen. Minister Schut in Eerste Kamer: DEN HAAG, 24-4. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening, ir. VV. F. Schut, heeft in dc eerste kamer meegedeeld, dat dc ontwikkeling van de woningbouw „beslist gunstig is", en dat h« „op timistisch is gestemd" over de gang van zaken dit jaar. De minister zei het niet eens te zijn met de P.v.d.A.-afgevaardigde J. B. Broeksz, dait dc nieuwe subsidie regeling dc continuïteit van de wo ningbouw in gevaar brengt. Vorig jaar lag de produktic. in constante prijzen, zestien procent hoger dan in 1966. Het eerste kwar taal van dit jaar werd met de bouw /an 28.791 woningen begonnen, waar door het totaal van de peridoe 1 april 1967-1 april 1968 op 133.280 kwam. IA de eerste drie maanden van dit jaar werden 25.185 woningen vol tooid. in de twaalf maanden vooraf gaande aan 1 april j.l. 123.058. Wel iswaar ligt dit cijfer onder het twaalf-maands-totaal van 125.000, doch gezien het feit dat op 1 janu ari 1968 54 procent woningen meer voor vijf procent gereed waren dan op 1 januari vorig jaar. kan worden verwacht dat het twaalf-maands-to taal van 125.000 over enige tijd weer wordt bereikt. Minister Schut verklaarde het niet eens te zijn met die sprekers die meenden, dal de nieuwe woningwet woningen onbetaalbaar zijn voor een jeng arbeidersgezin. De gemiddelde huur van de vorig jaar gereed gekomen woningwetwo ningen was t 120.- per maand of f 27.50 per week, gemiddeld 14.5 pro cent. van een gemiddeld brutoweek- I><>ii van f 190 lot f 195.-. CAMPILLO (Spanje), prinses Irene heeft tijdens de recente Carlisten-bij- eenkomst hier een bejaarde „traditionaliste" onderscheiden. bekent brandstichting NEWARK, New Jersey, 25-4. Een 13-jarige negerjongen heeft bekend zaterdag de brand te hebben gesticht in het negergetto Central Ward van Newark, waarbij 35 huizen volledig werden vernield. Volgens de politie heeft de jongen voor de aanstichting van de brand gebruik gemaakt van brandbare stoffen. Hij heeft geen re den voor zijn daad opgegeven. De po litie is ervan overtuigd dat hij alleen gehandeld heeft. Prinses Moena (Jordanië) kreeg tweeling AMMAN. 24-4. In Amman heeft de Britse vrouw van koning Hoes sein van Jordanië, prinses Moena, het leven geschonken aan twee doch ters, die de namen Asja en Zein heb ben gekregen. Het gezin heeft, al twee zoons, de 6-jarige prins Abdoella en de 4-ja- rige prins Faisal. Koning Hoessein heeft uit zijn eerste huwelijk met prinses Dina Abdoel Hamid een dochter, de 12-jarige prinses Alia. LONDEN, 24-4. Zender hoofdelij ke stemming is het Britse Lagerhuis dinsdagavond akkoord gegaan met het regeringsvoorstel, de wet tegen de rassendiscriminatie te verbeteren door deze uit te bannen op het gebied van werkgelegenheid, huisvesting, onderwijs en financiële zaken als verzekering en kredietverlening. Volgens hel nieuwe wetsvoorstel zal rassendiscriminatie nog geen be drijf zijn. maar degenen die menen het slachtoffer van een dergelijke discriminatie te zijn, krijgen het recht om bij speciale rechtbanken schadevergoeding te vragen, die dan zal' moeien werden betaald^ door hen Rudi Dutschke uit bed BERLIJN, 24-4. Rudi Dutschke, de radicale Duitse studentenleider op wie op 11 april een aanslag werd gepleegd, is woensdag voor het eerst uit bed geweest. Volgens de artsen heeft hij „deze proef goed door staan". Zij hebben verder „een dui delijke verbetering in zijn geestelijk reactievermogen" geconstateerd. Advertentie Het ongeluk gebeurde toen een „Beaver" (een-motorig vliegtuig van de koninklijke luchtmacht) te gen een parachutist vloog. De para chutist, de 20-jarige, gehuwde, dienstplichtige vaandrig J. C. Dirven uit Huijbergen (N.B.), behoorde tot de 104de waarnemings- en vericen- nirogscompagnie uit Roosendaal van de koninklijke landmacht. Het vliegtuig werd door deze aan varing zodanig onbestuurbaar dat het neerstortte bij Garderen, waar bij 'de 48-jarige vlieger, adjudant- onderofficier-vlieger W. Erkelens uit Rijswijk (Z.H.) om het leven kwam. De heer Erkelens was ge huwd en vader van twee kinderen. Er is een commissie van onder zoek van de koninklijke luchtmacht ter plaatse die de juiste gang van zaken onderzoekt. Grote prijsverhoging van benzine in Indonesië DJAKARTA, 25-4. Dc Indonesi sche regering heeft woensdag be kend gemaakt dat mot ingang van donderdag de prijs van benzine ver viervoudigd wordt om een aanzien lijk tekort op de begroting van dit jaar te voorkomen. De benzine kost voortaan 16 roe- piah per liter inplaats van vior. Aan onze abonné's en adverteerders! In verband met Koninginnedag zal ons blad op 30 april niet ver schijnen, maar wél op woensdag 1 mei Advertenties voor de uitgave op die datum, moeten dinsdag 30 april, uiterlijk 11.30 uur, in ons bezit zijn. De direkteur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het snelst staan wij klaar met raadgevingen, die onze hulp uitsluiten. die aan de discriminatie schuldig worden bevonden. De conservatieve oppositie had laten weten, dat zij het wetsvoorstel als onpraktisch van de hand wijst, hoewel zij elke rassen discriminatie afkeurt. Tijdens de zes uur durende behandeling werd een conservatieve motie, waarin het wetsontwerp niet uitvoerbaar Werd genoemd, met 313 tegen 209 stemmen verworpen. Daarbij onthielden 15 conservatieven, onder wie het lid van het schaduwkabinet Edward Boyle, zich van stemming uit pro test tegen de partijlijn. Van de 12 li beralen steunden de elf aanwezigen de regering. Het wetsontwerp moet nog een lange parlementaire weg af leggen, voordat het kracht van wet krijgt. De Britse minister van binnen landse zaken, James Callaghan, be zwoer de conservatieven, het princi pe van het wetsontwerp niet af te wijzen. Hij stelde voor, een commissie van alle partijen te vormen, die de prak tische toepassing zal bestuderen om eventuele verbeteringen voor te stel len. De conservatieve sprekers Qui- tin Hogg en Reginald Maudling zei den dat hun fractie tegen het wets ontwerp was omdat het huns inziens meer schade zou veroorzaken dan dat het de samenleving tussen de rassen zou bevorderen. Zij willen een beter ontwerp. Tijdens de behandeling hadden verscheidene duizenden havenarbei ders het werk neergelegd om naar het parlementsgebouw te gaan, waar zij tegen het wetsontwerp en voor Enoch Powell demonstreerden. Bijna aanslag op Bondskanselier Kiesinger BONN, 24-4. Een 29-jarige man heeft dinsdag bekend, dat hij van plan was met een pistool een aanslag te plegen op de Westduitse bonds kanselier Kiesinger. De bondskanselier, die een verkie- zingstocht door de deelstaat Baden- Württemberg maakte, was bij een pleisterplaats langs de Autobahn naar Freiburg neergestreken toen een man met de woorden „Ik kan het niet" iemand uit het gezelschap van Kiesinger een aktentas in de handen duwde. Bij inspectie bleek daarin een vuurwapen te zitten. De man, Arthur BuhLinger uit Boetzingen, een graaf machinebestuurder, werd ter plaatse in hechtenis genomen. Iets wanner Verwachting tot vrijdagavond: In de nacht en vroege ochtend op vele plaatsen mist en weinig wind. Morgen overdag droog en vrij zon nig, maar in het zuidoosten van het land tijdelijk meer bewolking. Zwak ke tot matige oostelijke wind en iets hogere middagtemperaiuren. 26 april. Zon op 5.20, onder 19.56. Maan op 4.56, onder 18.57. Nieuwe maan: 27 april te 16.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 26 april 2.44 v.m. 15.15 n.m. BROUWERSHAVEN 26 april 2.36 v.m. 14.52 n.m. Springtij: 29 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een ihogedrukgebied in onze omgeving met een luchtdruk in het centrum van 1027 m.bar heeft don derdag opnieuw een weersverbele- ring gebracht. Vooral de onstabili teit van. de lucht en daarmee de bui enkans is aanzienlijk afgenomen. Wel kwam er in de kustgebieden en vooral in* Zeeland in de nacht en ochtend dichte mistbanken voor. Een storing in de bovenlucht veroor zaakt in midden-Europa en het Al pengebied nog steeds veel bewolking en regen of onweei*sbuien. In oost- Europa komen nog steeds zomerse temperaturen voor. Een depressie- gebied op de oceaan breidt langzaam zijn invloed uit in de richting van de Golf van Biscaye, hiermee samen hangende drukdalingen boven Frankrijk zullen vrijdag de wind bij ons naar oostelijke ridhtingen doen draaien, waarbij de temperaturen opnieuw iets hoger kunnen worden. In de nacht zal er nog weinig wind zijn en is er dan ook opnieuw kans op mistvorming. UTRECHT, 25-4. De uitkeringen van de sociale verzekeringen zijn in de periode 1953-1966 gestegen van 917 tot 8235 miljoen gulden. In de zelfde periode waarin de uitkeringen negen maal zo hoog werden, ver drievoudigde hel nationale inkomen. Deze cijfers noemde de minister van sociale zaken cn volksgezond heid, de heer B. Roolvink. heden donderdagmorgen in Utrecht op de ledenraadsvergadering van de Ne derlandse Christelijke Agrarische Be drijfsfond. Hij sprak over sociale verzekering en werkgelegenheid. De minister gaf een paar voorbeel den van sterk gestegen uitkeringen. Zo kreeg een echtpaar 'in 1947 inge volge de noodwet ouderdomsuitke- rlng 963 gulden per jaar. Bijna tien jaar later, bij de inwerkingtreding van dc A.O.W.. was dit bedrag tot 1272 gulden gestegen, terwijl de hui dige A.O.W.-uitkering voor een echt paar op 4650 gulden ligt. Het prijs peil steeg de afgelopen twintig jaar met 100, de ouderdomsiritkeringon met 400 procent. Op 31 december 1956 kregen 370.000 mensen een uit kering krachtens de noodwet, nu be draagt het aantail uitkeringsgerech tigden van de A.O.W. ongeveer 950.000. Voor dc kinderbijslag geldt, dat die in 1956 voor 2,5 miljoen kinderen werd verstrekt en eind 1966 voor 3,4 miljoen. In het jaar van dc invoering van de Intcrimwet invaliditeitsrcntc- trekkers, 1963, werden ruim 81.000 bijslagen toegekend. Toen deze wet vier cn een half jaar later werd in getrokken, waren dat er rond 150.000. Uit een onderzoek van het minis terie van sociale zaken en volksge zondheid blijkt, dat meer dan veer tig procent van de totale uitkerings stijging wordt veroorzaakt door au tonome factoren, zoals de invoering van nieuwe verzekeringswetten en uitbreiding van de bestaande. Dertig procent van de uitkeringsstijging komt voor rekening van de loonont wikkeling. omdat de uitkeringen - al of nliet gebonden aan een index - de loonontwikkeling vrij nauwkeurig hebben gevolgd. Andere factoren die tot de toeneming hebben geleid zijn prijs- en consumptiestijgingen Deze factoren spelen vooral een grote rol in de ziekenfondsverzeke ringen. Minister Roolvink merkte in dit verband op, dat de toeneming van de ziekenfondsverstrekkingen een onderwerp van voortdurende zorg is, voor de regering zowel als voor het bedrijfsleven. Wcstafrikaansc landen gaan samenwerken MONROVIA-LIBERIA. 25.4. Ne- gen Weslafrikaanse landen hebben woensdag op een topconferentie in Monrovia besloten een organisatie voor regionale economische samen werking te vormen en te ijveren voor de oprichting van een gemeen schappelijke Weslafrikaanse markt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1