Voor u 372°/o op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en voor u PRISMA7 E MODE VAN HET GEWELD eze week opening van seizoen voor vissen op mosselzaad LIK DOOR HET WERELD de bank waar ook zich thuis voelt -vous met eergisteren TIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 april 1968 Nr. 19983 itülag nog onzeker BRUINISSE-ZIEBIKZEJE, 20-t In uinLsse en Zierikzee is het de iaat- weken in de vissershavens erg >tig. De mosselvissersvloot is al ige tüd uitgevaren voor het bewer- n van hun mosselpercelen op de iddenzee. De schepen hebben dan ar hun tijdelijke ligplaatsen in .rlingen, Den Oever enz. week wordt het seizoen ge- -od voor het vissen van mossel- pd. De openstelling van de vrije elbanken is maar een beperkt [atal weken in, het jaar. Voor de vissers uiteraard een zeer spannen de tijd. Het komt er in deze weken n.I. op aan om voldoende mosselzaad te bemachtigen. Het seizoen van de mosselzaad visserij begint officieel op 23 april. Tot 3 mei mag dan worden gevist, uitsluitend voor het vervoer naar de mosselpercelen in Zeeland. De tweede periode begint waar schijnlijk op 7 mei en eindigt op 22 mei. In deze tijd mag dan worden gevist voor de bevoorrading van de percelen op de Waddenzee. Over de ze periode is echter nog geen offi ciële toezegging gedaan. Ook is aan gevraagd, om vanaf 27 mei het sei zoen nog 4 weken te verlengen voor 'a de aanslag op Rudi Dutschke Berlijn is een golf van geweld r Duitsland gespoeld die - al was omvang veel minder - grote zreenkomst vertoont met de reac- s in de V.S. na de moord op dr. irtin Luther King iet zou gevaarlijk zijn de parallel ver door te trekken, maar onmis- nbaar is de filosofie dezelfde: zo- n als zeer vele Amerikaanse ne- ■s geloven vele Duitse jongeren het mogelijk is maatschappelij- veranderingen tot stand te bren- n zonder geweld. Geweld dat wei ander doel kan hebben dan het ioezemen van angst. In de V.S. de blanke etablishmentdie veel ooft maar weinig doet om de fei- ijke rechtsongelijkheid op te hef- bv. Duitsland evenzeer bij de vestigde burgerij die naar de aak van. vele jongeren teveel to- eert dat de jonge democratie on- rmijnd wordt. /andaar ook dat de woede van tschkes aanhang zich richtte op t krantenconcern van Axel Sprin- r die vooral in zijn Bild Zeitung lerdaad vrij heftige kritiek lever- op de ultra-linkse Dutschke en jen de S.D.S., de sociaal-democra- he studentenbond. ndebok ~>e vraag blijft hierbij of de in- <ed van deze Springer-bladen rkelijk zo groot is. Waarschijnlijk •t. Het is de eigenschap van dit rrt bladen meer dat ze hun lezers fts aanpraten zozeer dan to el in- ken op de al levende sentimenten. Duitsers hebben misschien wel hoefte om een zondebok te kun- n haten. Uiteraard een ter linker- de en dan is de S.D.S. zeer ge rikt. Die was zelfs de socialistische rtij S.P.D. te links. Om van Dut- rkes anarchistische redevoeringen g maar te zwijgen, lat wil niet zeggen dat wat Dut- rke en de S.D.S. zeggen allemaal zin is. Zij maken zich er ongerust i Flitsen uit het buitenland ECARATSJI. In West-Pakistan zijn mensen aan cholera gestorven, is in Karatsji vernomen. De epi- mie is vorige week in Muitan uit koken, in verscheidene andere >ieden vna West-Pakistan is de kte nu ook geconstateerd. WARSCHAU. De communistische rtij in Polen heeft in de eerste ie maanden van dit jaar meer dan itduizend leden geroyeerd. Voor meesten was de reden onverschil- heid tegenover de partij. NEWARK (New Jersey). Een he- •e brand heeft in een negerwij k Newark in de Amerikaanse staat w Jersey 30 huizen in de as ge- d. Zeshonderd mensen werden cloos. ROME. Honderdduizend employe's n. de Italiaanse staatselektrici- tsmaatschappij Enel zijn voor 48 r in staking voor betere salari es;. HOLLYWOOD. De filmacteur ■ny Curtis is in Las Vegas in het welijk getreden met Leslie Allen, mannequin .De vorige echtgeno- van Curtis waren respectievelijk net Leight en Christine Kauf- ann. BRINDISI. Tijdens een autorace Ostuni bij Brindisi is kort na de irt de wagen van de Italiaan ancesco Moro op het publiek in reden. Twee toeschouwers werden dood én zeven gewond. De coureur ■p verwondingen op. De wedstrijd ;rd gestaakt. WITTMUND (Nedersaksen). Vete- nen uit de eerste en tweede we- Ldoorlog hebben in Wittmund het Lt herdacht dat Duitslands be- erndste piloot uit de eerste \ve- Ldoorlog, kapitein baron Manfred •n Richthofen, 50 jaar geleden euvelde. over dat 22 jaar na het eind van de oorlog nog steeds meer lieden met een nazi-verleden hoge posten be kleden. Kort na het eind van de oor log was dit onvermijdelijk: wie an ders was beschikbaar? Doch intus sen is er een legioen jonge Duitsers dat vrij is van nazi-smetten, maar desondanks - of wellicht daarom? - niet aan bod komt. En de S.D.S. wan trouwt dit des te meer omdat juist nu groeperingen met nazi-ideeën, zo als de N.P.D., aan de stembus suc ces blijken te oogsten. Ze zien ook hoe „Notstandsgesetze" ingediend worden, wetten di ehet een regering mogelijk maken de hele democratie af te schaffen - tijdelijk, maar hoe tijdelijk? Niet geschikt? Het merkwaardige is dat de ide alen van de S.D.S. en Dutschke (die zeker niet als de leider mag worden gezien, maar wel als een zelfstandig denker met grote invloed in S.D.S.- kringen) sterk overeenstemmen met die van de studenten in Praag. Die hebben intussen veel bereikt - en wel volkomen geweldloosDat lijkt een bewijs voor de overtuiging van King, Gandhi en anderen dat het mogelijk is een maatschappij te veranderen door geweldloosheid. Maar dat hangt dan zeker wel van die maatschappij af. De Duitse maatschappij is er mis schien minder geschikt voor. Niet alleen in Springers kranten maar ook in de uitingen van de overheid en overheidjes en in de partijen had men weinig meer dan verachting over voor die onaangename studen ten met hun verlangens om de maat schappij te veranderen (tussen haak jes niet alleen studenten maar een uitgebreidere groep die zichzelf lie ver de „buitenparlementaire oppo sitie'' noemt). De minachting van een overheid om rekening te houden met wat leeft in een natie heeft tot de Duitse uitbarsting geleid, meer nog dan de schoten van een getrou- bleerde jongeman. Voor het overige: dat geweld heeft ook weinig zinDe historie leert evenzeer dat met geweld toch nooit bereikt wordt wat geweldloos niet te verwezenlijken was. En dat is niet alleen een Duits probleem. het vervoer naai- Zeeland, maar ook hierover heeft men nog geen zeker heid. Voor het vissen ter bevoorrading van de percelen op de Zeeuwse stro men wordt opengesteld: het gedeelte van de Waddenzee welke ligt tussen de lijn, die loopt van de toren van het plaatsje Hoorn op Terschelling naai- de toren van het plaatsje Tzum- marum in Friesland, en de lijn lo pend vanaf de Kaap op de oostpunt van het eiland Schiermonnikoog naar de toren van Wierhuizen in Gronin gen. Voor het uitzaaien op de perce len in de Waddenzee mag men vis sen ten zuiden van de lijn Hoorn Tzummarum tot aan de afsluitdijk. Onderzoek In samenwerking met enkele mos selkwekers uit Bruinisse en Yerseke en de visserij opzieners van het Wad dengebied is door het Produktschap van vlees en visprodukten een on derzoek ingesteld naar de aanwezige voorraden mosselzaad en halfwas mosselen in desbetreffend gebied. Alle gegevens van dit onderzoek zijn samen met de plaatsaanduidingen op kaart gebracht en aan de kwekers verstrekt. Van de kant van de vis sers was men zeer tevreden over dit uitgekomen rapport. Er blijken vol doende halfwas mosselen te zijn va riërend van klein tot groot halfwas. Mosselzaad is er echter weinig. Er zijn enkele kleine zaadbanken, maar dit zaad staat erg vast en niet dik. Maar toch wordt al met al een goed resultaat in dit mosselzaadvisseizoen verwacht. MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 22-4. Klei-aardap- pelen voor het binenland: Eigenheimers 40 mm opwaarts f 6.00- 8.00; bintje 35-50 mm opwaarts f 4.00-4,50; bintje 40 mm opwaarts f 4,75-5,75; furore 40 mm opwaarts f 6,25-7.25. Zandaardappelen voor het binnen land: Bintje 40 mm opwaarts f 4,50. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 35 mm opwaarts in twee ma ten gesorteerd f 4,50-5,25; bintje 45 mm opwaarts f 5,00. Voeraardappelen f 1,50-2,50. Stemming: binenland en export flauw. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip af auto. OLST. De heer J. Dijkslag uit Raalte is te Olst dodelijk veronge lukt, toen hij met zijn bromfiets on der de afgesloten spoorbomen door ging. Hij werd aangereden door een goederentrein uit de richting Deven ter. SCHIPHOL. Teneinde de opening bij te wonen van de volgende week aldaar te houden achtste zitting van de adviesraad voor de culturele sa menwerking tussen de landen van het koninkrijk is de minister van onderwijs en wetenschappen, dr. G. H. Veringa, van Schiphol naar Cu rasao vertrokken. Advertentie Feestprogramma Oranjevereniging Haamstede-Burgh de heer A. Koopmans beheerder bijkantoor Snoek HAAMSTEDE-BURGH, 20-4. De Oranjevereniging Haamstede-Burgh heeft in de donderdagavond in hotel Bcm gehouden vergadering een feestprogramma voor de op handen zünde Koninginnedag vastgesteld. Er waren 17 aanwezigen waaronder burgemeester Everwtfn, vertegen woordigers van muziekverenigingen en uit sportkringen. Zij allen werden welkom geheten door de voorzitter de heer J. A. Friderichs. De secreta ris, de heer M. O. Hanse Jr. bracht in uitgebreide regelen de notulen, dcch daar het innen der contributie nog niet rond was, kon de penning meester P. v. Waveren geen finan cieel jaarverslag brengen. Htf dacht dat de kas omstreeks f 900,- zal be vatten. In het bestuur was die heer W. C. Jonker niet herkiesbaar. In zijn plaats zal getracht worden de heer K. Schoonaard uit Burgh te benaderen. De voorzitter nam hierop afscheid van 5 bestuursleden, n.I. de heren M. O. Hanse M.O.zn., C. Dijkman, J. D. v. Nieuwenhuize, I. C. Boot en W. G. Jonker. De eerste drie heren wer den destijds voor hun langdurig be- stuurschap door H.M. de Koningin begiftigd met de ere-medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau. Als dankbaarheid voor het ve le werk aan de vereniging gedaan bood de heer Friderichs hen een boekwerk aan. Het programma voor 30 april gaat er als volgt uitzien: Aubade voor het gemeentehuis te 9.45 uur. Daartoe vertrekt de Kon. Harmonie „Witte van Haamstede" omstreeks 9.15 uur uit Burgh waar na onderweg de verschillende scho len zich aansluiten. Na de aubade beginnen omstreeks 10.30 uur de kinderspelen, ditmaal op de speelweide van de Pr. Beatrix- school te Haamstede. De kinderen zullen daarbij tevens een traotataie in ontvangst mogen nemen. Hindernis wedstrijden In de namiddag te 14.00 uur be ginnen op de Julianaweg en op het ernaast liggende braak liggende bouwterrein hinderniswedstrijden voor brommers, voor fietsen en een wedstrijd in ringsteken eveneens voor brommers en fietsen. Bij het ringsteken voor de brommers zal een vrouwelijke duo-passagiere de lans moeten hanteren. Alle leeftijden (vanaf 16 jaar!) mogen deelnemen. Er worden fraaie geldprijzen beschik baar gesteld terwijl tevens de twee burgemeester Röeli-wisselbekers worden verreden. Des avonds te 18-15 uur een be hendigheidswedstrijd voor auto's, zo mogelijk in de Julianaweg. Na afloop hiervan vertrekken de deelnemers en het publiek met de Kon. Harmonie naar Burgh waar in hotel „Het Wa pen van Burgh" de dag besloten wordt met een gezellig samenzijn gesteund door een muziekje. Iin de pauze sprak de voorzitter een toepasselijk woord bij de geboor te van onze tweede prins en de ver gadering werd beschuit met muisjes aangeboden. De kinderen van de scholen zuillen maandag eveneens dit eetbare Oranje-symbool aangeboden krijgen. Gelukstelegram Het bestuur zal tevens een geluks telegram sturen aan Prinses Mar griet en mr. Van Vollenhove. De heer M. O. Hanse M.O.zn. sprak namens de scheidende bestuursleden Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank. de NMB. U profiteert dan van 3!?2% rentevergoeding. Bovendien kunt u als u wilt een maandsalaris extra opnemen als gezinskrediet. Natuurlijk regelt de NMB als u wilt óók alle beta lingen voor u. Vraag ons gratis NMB/PS Pakket. De NMB biedt u alles wat een moderne bank u kan bieden en daarenboven nog de Persoonlijke Ser vice. De NMB is groot genoeg om die Service groot te zien. En de NMB is juist klein genoeg om die service Persoonlijk te houden. De NMB zendt u het PS Pakket graag en gratis toe. Telefoontje of brief kaart is voldoende. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Zierikzee: Lange Nobelstraat 6. een dankwoord en hoopte daarin dat het de vereniging goed mag gaan in trouwe verering van ons Vorstenhuis. De heer Hanse die 40 jaar voorzitter was zeide dat de Oranjevereniging lang de „vereniging zonder leden" was, doch gelukkig traden 235 bur gers toe. De heer H. P. Verton voorzatter van „Witte van Haamstede" rekende voor wat het de muziek kost wale neer ze „uitrukken". Alleen de Buma vraagt per keer f 22,50 en daar ko men neg de consumpties bij. Hij zeg de gaarne de medewerking toe, doch het moet de harmonie geen geld kos ten. De heer D. de Jonge attendeerde op een mogelijke ledenwerfactie om dat nog te veel Westhoekers geen lid zijn. Daarna sluiting. BARENDRECHT. Bij een frontale botsing onder Heinenoord nabij de Barendrechtse brug is de 30-jarige leraar A. N. Hendriks uit Oud Beij- erland om het leven gekomen. Zijn vrouw is met een shock en ernstige verwondingen overgebracht naar het Zuiderziekenhuis, evenals zijn oud ste, circa 8 jaar oude dochtertje. OSWIECIM (Polen). In een stenen barak van het voormalige vernieti gingskamp Auschwitz is een herden- kinigspaviljoen geopend ter herinne ring aan die zes miljoen Joodse slachtoffers van het nationaal-socia- lisme. EDE. Een felle' brand heeft tus sen Wolfheze en Ede ongeveer 20 ha. bos, heide en struikgewas in de as gelegd. Feuilleton door Gré de Boer Uit de Katoenshow 1968. Een zomerse tailleur, geappli- queerd met bloemen uit dezelfde stof. Edgar Vos ontwierp dit mode voor de Katoenshow 1968 uit een gebloemde piqué van Vlisco Advertentie PRISMA 1) geheel nieuwe automatic met dag- en datumaanduiding - waterdicht - incabloc doublé 165.- edelstaal 179.- 2) gouden Prisma zakhorloge - champagnekleurige wijzerplaat 295.- „Had je moeilijkheden verwacht?" „Ochmoeilijkhedenik ken ze nu al enige jaren en vooral met die nazaten van Goverts kun je van alles verwachten. Het heeft me ver wonderd, dat tante Saninie geen woord heeft gezegd". „Eni mij mevrouw Varsink, Eva zal ik maar zeggen". „Geloof maar, dat zij gehoop heeft dat het minder goed was gegaan. Al le respect voor meneer Varsink - hij was een zakenman - maar hij had altijd zwaar geluk. Als er ergens geld voor nodig was, toverde, hij het altijd op de een of andere manier te voorschijn". Kunst, dacht Bergenaar, met mijn centen. Veel was ook hem trouwens mee gevallen. Het feit bijvoorbeeld', dat er geen woord gesproken was over het personeelsbeleid. Want behalve Leurke ihad hij- nog een paar ledten vam het personeel ontslag gegeven. Mensen, die een wit voetje hadden gehad bij Leurke en na zijn ontslag him misnoegen over het vertrek van hun chef niet onder stoelen of ban ken staken en de sfeer in de druk kerij vertroebelden. Hij had ze eerst bij zich op kantoor onltibodten en met hen gesproken. Twee vam de vijf bel hamels hadden eieren voor hun geld gekozen en hun obstructie gestaakt. De anderen hadden nors gereageerd en waren des te heviger gaan stoken tegen do nieuwe direkteur. Kort en bondig had Bergenaar hen op straat gezet met een maand loon. Oru'anks dreigementen was geen vakbond hem hierover op de nek gesprongen. Met het gemeentebestuur had hij in het afgelopen jaar enkele malen een onderhoud gehad. Dank zij een •extra toewijzing, kreeg Goverts drukkerij n.v. de beschikking over drie woningwetwoningen, zodat hij een flinke advertentie plaatste, waar in hij vakbekwame krachten vroeg met in het vooruitzicht ieen woning. Zoals hij verwachtte, kreeg hij vele brieven en samen met zijn nieuwe technische chef, Voetelink, schikte hij 'de sollicitaties en liet hij enkele mensen komen om mee te praten. Tenslotte zocht men twee zetters en een drukker uit, die allen over be hoorlijke capaciteiten bleken te be schikken. De keuze bleek in alle driq gevallen goed te zijn geweest. Bij 'de familie Aldema was hij spoedig huisvriend. Op bepaalde avonden wandelde hij naar de gezel lige woning, waar hij altijd welkom was. Met een buurvrouw, een we duwe, waren ze een wekelijks kaart- avondje begonnen, dat meestal tot middernacht duurde, maar ook kwam hij zo wel eens binnenvallen, als hij daartoe lust had. Op een zondagmiddag, toen hij zich verveelde, wipte hij even aan voor -een kopje thee, zoals hij dat noemde. Gerrie Aldema, altijd even opgewekt en goedlachs, plantte hem op de achterveranda in de schaduw. „Ik breng je zo thee", zei ze; „ze is net gezet". Wa!t later, toen ze tegenover el kaar zaten te genieten van de thee, vroeg Bergenaar: „Waar is je man?" „Houdt er maar over op. Naar voetballen kijken. Jaop zondag. Is anders niets voor hem, hoor. Maar het is eenhoe heet dat ook weer? O ja, adspirantenwedstrijd en Dirk Varsink speelt mee. Dirk zei het gisteren en vroeg aan Wout, of hij wilde komen kijken. Wout is helemaal niöt zo'n voetbalenthousi- ast, maar hij heeft een zwak voor de kl-eine Dirk. De oudste van Nico. Dus hij heeft het beloofd". „Hoe oud is die jongen?" „Elf. Maar gewoon weg van voet ballen. En Eva vinidt het goed. Nu ja, dat moet ze zelf weten. Daar kunnen we ons niet mee bemoeien". „Vanzelf niet". Hij kende de klei ne Dirk wel. Op Eva's uitnodiging was hij een zondag haar gast ge weest, bij welke gelegenheid hij kennis had gemaakt met de drie 'kinderen: de toen tienjarige Dirk, de zesjarige Ellie en de driejarige Thea. Hij had de meisjes verwend met een zak snoep en de jongen met een pla tenboek, waardoor hij meteen hun vriend werd. Een enkele keer zag hij de kinderen wel eens nabij de druk kerij of op straat en dan werd er vriendelijk lachend gegroet. Maar na die ene zondag was hij nooit meer bij de weduwe op bezoek geweest en had hij haar ook nimmer meer ont moet, behalve dan op de laatste aandeelhoudersvergadering. „Zeg Cor, mag ik je eens een on bescheiden vraag stellen?" „Toegestaan. Al was het alleen maar om de lekkere thee". „Waarom hertrouw je niet?" Deze vraag verraste hem. Wat moet ik hierop nu antwoorden, dacht hij. Het is vrijwel nooit in me opge komen. En dat zei hij ook. „Twee en veertig ben je, niet? O nee, 'drie en veertig. Nu ja, dat maakt geen verschil. Je ziet het niet aan je .Je zoudt neg een goed leven kun nen hebben met een aardig vrouw tje". Hij keek verbaasd op. „Probeer je me soms aan iemand te koppelen?" Ze lachte schaterend. „Hoe krijg je het in je hoofd. Daar denk ik echt niet aan. Die rol zou me bepaald niet liggen". „O, ik dacht, dat je soms je buur vrouw op het oog had". „Welnee. Cor, dat zou helemaal geen vrouw voor jou zijn. Jij bent ontwikkeld, ze is een ilef mens, maar niet op hetzelfde niveau als jij. *t Is zo zonde, jongen, je mooie jaren gaan voorbij en je bent oud, voor je het weet". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9