o "V; DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amerika verwacht geleidelijke terugtrekking van troepen De meest makkelijke verf heet Drie mogelijke gevaren voor Israël te*. Engeland en immigratie van kleurlingen Gedachten van Luns in „Paris Match" De toekenning van rijksstudietoelagen WAT tlQT Dl BIL T Het vliegtuigongeluk bij Windhoek (Z.-A.) Honger en ondervoeding bij meer dan 10 miljoen Amerikanen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 april I960 124ste jaargang Nr. 19983 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: De wijzigingen in het onderivijs te Zierikzee De outwikkt-liii" in Vietnam NEW YORK, 22-4. De Amerikaan se minister van defensie, Clark Clif fords heeft maandag op een bijeen komst van dagbladdirecteuren in New York verklaard, dat de door de Zuidvietnamese troepen gemaakte vorderingen een vermindering van de Amerikaanse oorlogsinspanning en te zyncr tijd een geleidelijke te rugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Zuid-Victnam mogelijk zullen maken. De resultaten van het onderzoek, op verzoek van president Johnson, hebben uitgewezen dat Hanoi geen militaire overwinning in Zuid-Viet- nam kan behalen. Clark Clifford noemde overigens geen datum waarop de terugtrek king van de Amerikaanse troepen zou kunnen beginnen. Het Ameri kaanse opperbevel in Saigon heeft echter al laten weten dat dit begin 1969 al zou kunnen gebeuren. Clifford zei dat die terugtrekking vooraf zal worden gegaan door een versterking met wapens en ander materieel van de Zuidvietnamese troepen. Advertentie Die troepen zouden voor novem ber nog eens 100.000 M-16 geweren, moderne machinegeweren, mortieren en granaatwerpers krijgen. Hopen op vrede Maar ondanks deze militaire maat regelen, aldus de minister, blijft de Amerikaanse regering hopen op vrede, vooral nu er contact tussen Noord-Vietnam en de V.S. is ge weest om te komen tot inleidende besprekingen. Mocht Hanoi echter liever vechten dan onderhandelen of zowel willen praten als vechten, dan zou blijken dat een militaire over winning buiten zijn bereik ligt. Dit was namelijk al gebleken uit de tot heden behaalde successen. Doodgewaande zoons teruggevonden MELBOURNE. 22-4. De in Neder land geboren mevrouw de Viegler, die in 1954 met haar tweede man naar Australië emigreerde, ontmoet te enige tijd geleden voor de eerste maal na 34 jaar haar dood gewaan de 35-jarige zoon Henry en maakte kennis met haar schoondochter Do- ris en de 7-jarige kleinzoon Hencke. Ook hoorde zij van Henry, dat haar andere zoon Erich in leven is en met zijn vrouw en drie kinderen in oost-Duitsland woont. Mevrouw de Viegler iverd na haar echtscheiding in 1934 door Zuid-Sla- vië uitgewezen en naar Nederland gedeporteerd. Het werd haar niet toegestaan haar twee zoontjes mee te nemen. Later vernam zij, dat haar twee zoontjes bij een treinongeluk om het leven zouden zijn gekomen. Haar zoon Henry ontdekte IS maanden geleden via het Rode Kruis dat zijn moeder in Australië woont. Hij kwam met zijn gezin in februari in Sydney aan en wist zijn moeder via het Rode Kruis in Melbourne op te sporen. TEL AVIV, 22-4. Israël moet re kening houden met drie mogelijke gevaren: directe inmenging van de Scwjet-Unic in het Midden-Oosten, een wijziging in de krachtsverhou ding in het voordeel van de Arabi sche landen en een kristallisatie van een groot anti-Israëlisch front op het internationale toneel. 0e Thant waarschuwt tegen racisme TEHERAN. 22-4. Tijdens de in ternationale conferentie over de rechten van de mens heeft de secre taris-generaal van de Verenigde Na ties. Thant, gewaarschuwd tegen het rassenconflict. Hij zei maandag in Teheran dat de rassenstrijd bezig is een „vernielzuchtig monster" te wor den, dat alle vroegere en tegenwoor dige twisten op familieruzietjes zou den doen lijk.en. De toespraak van de secretaris-ge neraal was ter herdenking van het feit, dat twintig universele verkla ringen van de rechten van de mens werden aangenomen. Vluchteling liep op een landmijn TANN, 22-4. Een 19-jarige Oost- Duitser heeft ernstige verwondingen aan het hoofd en een been opgelo pen, doordat hij bij een vluchtpo ging naar west Duitsland op een landmijn trapte .Westduitse grens bewakers vonden hem maandag ochtend bij Tann in Hessen. Hij ver telde dat hij met een 24-jarige land genoot was uitgeweken, die waar schijnlijk door een mijnexplosie ge dood of ernstig gewond was. Dit heeft minister van buitenland se zaken Abba Eban zondagavond gezegd op een bijeenkomst van het secretariaat van de Israëlische ar beiderspartij. Eban zei dat slechts de Verenigde Staten Russische inmenging in het Midden-Oosten kunnen tegenhouden en dat Israël derhalve goede betrek kingen met Washington moet hou den. Hij zei dat Israël, gezien de hou ding van de Arabische landen, waar schijnlijk nog lange tijd gedwongen zou zijn aan de huidige bestandslijn- te blijven. De minister van arbeid, Yigal Al len. achtte het gevaar van Russi sche inmenging niet zo groot. De Russische dreigementen zijn en blij ven in de vorm van wobrden, zei hij. DEN HAAG, In het afgelopen weekeinde is bij een in/braak in een klokkenwinikel in de Torenstraat in Den Haag voor een waarde van 20 duizend gulden aan horloges gesto len .De inbreker of inbrekers ver- srhaften zish toegang door een ruit aan de achterzijde te verbreken. Indonesische Garuda huurt DC-8 van K.L.M. SCHIPHOL, 22-4. De Indonesi sche luchtvaartmaatschappij Garuda deelt het volgende mede: „In verband met de financieel- economische situatie van Indonesië zal de Garuda vooralsnog afzien van het aanschaffen van een DC-8 vlieg tuig. Zij zal in plaats daarvan haar diensten vanaf 1 november a.s. naar Europa uitvoeren met gehuurd DC-8 materieel. Hiertoe is op 19 april een overeenkomst met de K.L.M. ges-lo ten, in principe voor een periode van 5 jaar. De vliegtuigen zullen door Garuda- vliegers worden gevlogen". LONDEN, 22-4. De Britse con servatieve Lagerhuisafgevaardigde Enoch Powell, die uit het „schaduw kabinet" van Heath is gezet, nadat hij zich in een rede te Birmingham tegen verdere toelating van nict- blanke landverhuizers uit landen van het Gemenebest had uitgesproken, heeft honderden betuigingen van in stemming gekregen. Bloedige voetbalwedstrijd DJIBOUTI, 22-4. Een incident tij dens een voetbalwedstrij i tussen Afar en Issa in Djibouti (Frans So- maliland) heeft een persoon, het le ven gekost, twintig mensen raakten gewond. De aanleiding van het incident was het toekennen van een doelpunt van Issa. De supporters van Afar bezet ten het veld en raakten spoedig slaags met aanhangers van de te genpartij. De rel bereidde zich uit naar de wijken rond het stadion, on danks het optreden van de politie. Advertentie anstrutta Uit de Katoenshow 1968. Als vakantie-ensemble een lange broek met blouse. Hef materiaal is een licht blaiiw klaoen- poplin. bedrukt met een gestyleerd bloemmotief. Ook bij warm weer blijft het koel en fris. In een elektriciteitscentrale in Staffordshire hielden ongeveer vijf tig werknemers zelfs een symboli sche staking om hun steun aan Po well te betuigen die, zo vindt men, de moed heeft gehad met werkelijk heidszin een onaangenaam probleem onomwonden aan de orde te stel len. Degenen die het met Powell eens zijn, wijzen er op dat het Engeland al 600.000 werklozen heeft cn dat de toelating van goedkope arbeidskrach ten de toestand alleen maar kan ver ergeren. Ook vreest men dat er als gevolg van spanningen tussen de di verse bevolkingsgroepen „getto's" zullen ontstaan met een uitsluitend gekleurde bevolking. Aanleiding tot de uitspraken van Powell is een wetsontwerp om stren gere straffen te stellen op het aan zetten tot rassenhaat en elke vorm van rassendiscriminatie in strijd met de wet te verklaren. PARIJS, 23-4, Minister Luns heeft zich in een vraaggesprek met het Franse weekblad „Paris Match" uitgesproken voor een Europa „van de Oeral tot de Rocky Mountains", dat echter geen derde macht tussen oost cn west mag vormen. Ook heeft hij een pleidooi gehou den voor toelating van Engeland tot de E.E.G.. wat volgens hem vooral voor Frankrijk voordelig zal zijn. Het Europa „van de Oeral tot de Rocky Mountains" is kennelijk een variatie op het idee van generaal de Gaulle, een Europa „van Brest tot de Oeral" - dus zonder Engeland - te vormen. De minister, die zei persoonlijk aan van nature Frankrijk de voorkeur te geven boven Engeland, was van me ning dat in een toekomstig politiek verenigd Europa de Franse taal op voet van gelijkheid moet staan met hot Engels. DEN HAAG, 22-4. Studenten met gymnasium A-diploma, die genees kunde, tandheelkunde of dierenge- neeskunde studeren en studenten met het hbs A- of hbs B-diploma, die de notariële of fiscale studierichting volgen, kunnen in aanmerking wor den gebracht voor toekenning van rijksstudietoclagen, voordat zij de vereiste voortentamina, welke hun toelating geven tot het afleggen van de examens in de betreffende facul teiten, hebben betaald. Minister Veringa (onderwijs en wetenschappen) heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van dr. J. G. H. Tans, lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A. Een dergelijke regeling zal, ingaande het studiejaar 1968-1969 eveneens gelden voor studenten in de theologie en voor studenten in de wijsbegeerte, die in het bezit zijn van het diploma Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wilt gij veel van het leven ontvangen begint dan veel van uzelf te eisen. Nu ook het internationale toerisme steeds grotere vormen aanneemt, wijst met name Canada op zijn grote mogelijk heden voor de sportvisser. We zien nog niet direct scharen Nederlanders ginds de hengel uitgooien, maar bijgaande foto bewijst wel dat het Canada niet aaji bijzonder fraaie (en rijke) viswateren ontbreekt. WINDHOEK, 22-4. De deskundigen stellen zonder de „zwarte doos", het die proberen de oorzaak vast te stel- bandopname-apparaat waarop alle len van het verongelukken van de vluchtgegevens worden opgenomen. Boeing-707 van de Zuidafrikaanse luchtvaartmaatschappij bij Wind- **et toestel was pas zestien dagen hoek in zuidwest-Afrika, moeten het geleden in gebruik genomen en was nog niet voorzien van de „zwarte doos" toen het zaterdag op een vlucht van Johannesburg naar Lon den, na een tussenlanding te Wind hoek, op 15 km van deze plaats neer stortte, waarbij 122 van de 128 inzit tenden om het leven kwamen. De onderdirecteur van de Zuid afrikaanse luchtvaartmaatschappij verklaarde, dat de mogelijkheid van sabotage wordt onderzocht, maar dat men geen reden heeft om aan kwaad willigheid te geloven. Een veronderstelling dat de Boeing diamanten ter waarde van 2,5 mil joen gulden aan boord zou hebben gehad, blijkt niet juist te zijn. Van de zes overlevenden is de Zuidafrikaan Peter Williams er nog ernstig aan toe. De anderen verkeren niet in levensgevaar. Zonnige perioden Verwachting tot woensdagavond: Hier en daar ochtendmist; morgen overdag zonnige perioden en op de meste plaatsen droog weer; zwakke tot matige zuidwestelijke wind; on geveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag, maar in het westen van het land iets hoger. 24 april. Zon op 5.24. onder 19.53. Maan op 4.38, onder 16.33. 25 april. Zon op 5.22, onder 19.55. Maan op 4.47, onder 17.45. Nieuwe maan: 27 april te 16.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 24 april 25 april 1.17 v.m. 2.05 v.m. BROUWERSHAVEN 24 april 25 april 1.17 v.m. 2.01 v.m. 13.51 n.m. 14.38 n.m. 13.35 n.m. 14.18 n.m. hbs A of hbs B. Zij zullen voor toe kenning van een rijksstudietoelage in aanmerking worden gebracht voordat zij de vereiste voortentamina irn Latijn en Grieks met goed hebben afgelegd. Geen bom aan boord BONN, 22-4. Maandag, kort na de start in Bonn, kreeg de piloot van een toestel van de „Pan-American Airways" opdracht onmiddellijk te landen. Men had een anoniem tele foontje gekregen met de mededeling dat zich aan boord een kneedbom bevond, die enkele minuten na het vertrek zou ontploffen. Na de lan ding repten zich de 53 passagiers uit het toestel. De politie doorzocht het vliegtuig maar vond geen bom. Springtij: 29 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een storing verplaatste zich van Frankrijk in noordoostelijke richting naar Nederland en veroor zaakte daarbij vooral in het westen en noorden van het land enkele bui en, waarvan sommige vergezeld gin gen van onweer. Achter de storing stroomde koele lucht over Frankrijk verder het vasteland' in. Luchtdruk- stijgingen boven Frankrijk en Span je brachten een verbinding tot stand tussen een hogedrukgebied boven zuidoost Europa en een ander gebied met hoge barometerstanden ten wes ten van Spanje. Dit hogedruksys- teem breidt zich verder noordwaarts uit, terwijl een oude oceaandepressie zich van het zeegebied ten westen van Schotland naar zuid-Scandina- vië verplaatst. Samenhangend hier mee worden het komende etmaal opklaringen verwacht en op de meeste plaatsen droog weer. Straks einde van Britse zondagsrust? LONDEN, 22-4. Het einde van weer een Britse traditie lijkt nabij. Op de sombere Engelse zondagen kan binnenkort de stilte worden ver stoord door het gerinkel van kassa's en het geschuif van duizenden voe ten, in de rij voor de sportstadions. In het Engelse Lagerhuis komt na melijk vrijdag een wetsontwerp ter tafel dat het mogelijk wil maken op zondagen na twee uur entreegeld te heffen. Indien de wet wordt aange nomen, betekent dit ongetwijfeld een schok voor de vele Britten, die ge wend zijn hun zondagmiddagen sla pend voor de televisie of doezelend in hun tuin door te brengen. En het houdt ook een leger van zondagswe duwen en -wezen in - verlaten door echtgenoten en vaders, die van de zondagssport genieten. BAARN. Bij een verkeersongeluk op rijksweg 1 in Baarn is vanmor gen de 40-jarige vertegenwoordiger H. de Vos uit Hilversum om het le ven gekomen. Door onbekende oor zaak kwam de heer De Vos met zijn auto op de linker weghelft waar hij frontaal in botsing kwam met een vrachtauto. De heer De Vos overleed ter plaatse. Ontstellend onderzoek WASHINGTON, 23-4. Een onder zoekscommissie heeft de Amerikaan se regering aanbevolen om vergaande maatregelen te nemen ter bestrijding van honger en ondervoeding bü meer dan tien miljoen Amerikanen. Het onderzoek, dat bekostigd werd door de particuliere organisatie „Kruistocht tegen de armoede", heeft uitgewezen dat slechts 18 procent van 29 miljoen arme Amerikanen federale voedselhulp krijgen en dat in 256 districten in twintig staten chronisch honger wordt geleden. In de staten Georgia en Missisippi zou de toestand slecht zijn. „Het zou reeds afschuwelijk zijn te vernemen dat in een rijk land een duizendtal personen elke maand en kele dagen niets te eten hebben. Maar wij geloven dat in Amerika dit aantal in de miljoenen loopt en ge loven. ook dat de toestand steeds slechter wordt", zo verklaarde de commissie. In het rapport wordt zware kritiek geleverd op het federale voedsclbc- leid, dat er slechts op gericht zou zijn de landbouwproduktie te ver groten; in het bijzonder van de grote bedrijven. Aanbevolen wordt het voedselbeleid meer in te stellen op het belang van de consumenten, vooral de minder draagkrachtigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1