aanttekn aaftjfeeka aarifetai DE PALESTIJNSE PLANNEN Landschap uit de reageerbuis Geef moeder op haar dag eens vrijaf Rendez-vous met eergisteren BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Advertentie Proef 'ns... MMM... Israël tarten tot nieuwe oorlog Vooral in Jordanië is de bemidde laar der Ver. Naties Gunnar Jarring actief - zonder dat hij echter rap porten kan opstellen die enige hoop bieden op een vrede - of iets dat er op lijkt - tussen Israël en zijn Ara bische buren. Dat Jarring zich zo concentreert op Jordanië is logisch. Hier zijn ten slotte de laatste tijd de voornaamste uitbarstingen van geweld geweest: Israëlische strafactiestegen El Fattah-guerillastrijders, die nogal talrijk schijnen te zijn langs de Jor- daan. Niet op Israëlisch gebied ove rigens, daar schijnt de bevolking zich opmerkelijk rustig te houden. Des te krijgslustiger gedragen de guerillastrijders zich in het gekort wiekte koninkrijik van Hoessein. Dit is zo onaangenaam aan het worden voor de vorst dat hij gewei gerd heeft afdelingen van het Pales- tijnse bevrijdingsleger op zijn grond -gebied toe te laten. Onaangenaam omdat hij weet dat m dat Palestijn se bevrijdingsleger een strategie be pleit wordt die hem zijn troon zal kosten. Prikkelen De opzet is vanuit Jordaans ge bied zoveel mogelijk aanvallen te doen op Israëlische nederzettingen en op Israëli's in het bezette gebied ten westen van de Jordaan. Dit in de hoop dat de stemming in Israël zo geprikkeld zal worden, dat men besluit ook de rest van Jordanië te bezetten. En aangezien er ten oosten van Jordanië alleen maarkeen door de zon geblakerde zandvlakte is, zou de bevolking wel verplicht zijn te blijven: de El Fattah-eenheden incluis. Deze nieuwe militaire zege - zo berekenen jonge voorlieden van het Palestijnse bevrijdingsleger - zou Israël duur komen te staan. In de ejerste plaats zal er internationaal geen goed woord voor vallen. En in ternationale goodwill heeft Israël nodig. Bovendien zou Israël dan een enorm bestuursprobleem krijgen: niet alleen door het grotere aantal inwoners in het bezet gebied, maar bovendien in een terrein dat zich beter voor de guerilla leent don de egale terreinen in de Jordaanvallei die te open ligt om er veel geheims te bedrijven. Nasser De redenering gaat dan verder dat Saoedie-Arabië dat zich nu altijd ta- Op 12 mei Wanneer zendag 12 mei aanbreekt, zullen vele moederharten verwach tingsvol kloppen, ook al zullen de gezinsleden weinig aan haar merken. Want moeder zegt niets, maar tcch ziet zü „moederdag" met spanning tegemoet. Ze is veel te benieuwd, wat de kinderen zullen doen! Niet alleen commercieel Goed, we geven dadelijk toe dat moederdageen instelling is die door de winkelstand is gecreëerd met commerciële doeleinden. Maar dat neemt niet weg, dat we in prin cipe zo'n speciale feestdag voor de moeders toejuichen. Laten we niet vergeten, dat voor de moeders - de huisvrouwen dus - de werkdag eigenlijk al begint wan neer ze 's morgens uit het bed stap pen, en dat die werkdag, vooral wan. neer er een flink gezin is, voor moe der pas eindigt wanneer ze weer naar bed kan. Daardoor zijn de werkdagen voor de huisvrouw heel lang en bovendien is het elke dag weer het zelfde, ongeacht of het wasdag of strijkdag, zaterdag of zondag is. Het huis moet schoon, er moet voor het eten worden gezorgd, kortom er is altijd veel te doen. En zo gaat het het hele jaar door. Zo'n speciale feestdag voor moe der is daarom zeker op zijn plaats. Een dag waarop de kinderen moeder eens vertroetelen, haar laten merken hoezeer zij haar werk en zorg op prijs stellen. Een feestdag? Velen demonstreren dit, door moe der met een kleine attentie te ver blijden en zij is daar dankbaar voor. Maar na het in ontvangst nemen van die attentie gaat voor haar het gewone leven door. Ook die dag. Zij gaat weer koffie malenaardappels schillen, groenten schoonmaken, kinderen aankleden, tafel dekken, alle kamers doen en eigenlijk is het voor haar maar een halve of he lemaal geen feestdag. Een werkelijke feestdag wordt het voor haar. wanneer ze nu echt eens een heel week-end vrijaf zou heb ben. En dat kan, waarom niet? Vader of een van de oudere kin deren kan toch wel eens voor het baden van de kleuters zorgen en de tafel feestelijk dekken? Allerlei huis houdelijke karweitjes als stof afne men, stofzuigen, bedden opmaken, schoenen poetsen en de afwas doen zijn dingen, die voor een weekend gemakkelijk door de anderen gedaan kunnen worden. Het is wel zeker, dat moeder zich dan heerlijk zal voelen. Zij is dan - misschien voor het eerst - eens helemaal vrij. kan doen waar ze zelf zin in heeft en wordt die dag op haar wenken be diend. Mocht vader niet in staat zijn le koken en een goed middagmaal op tafel te zetten, iets dat overigens he lemaal geen schande is, laat hij dan iju. gr.in voor die dag meenemen naar een restaurant of pannekoe- Nu al! melijk afzijdig hield, die reserve wel moet afleggen als het een grens krijgt waaraan ook Israëlische troe pen staan. Koning Hoessein, die uitgeregeerd zal zijn als deze toeleg lukt, heeft met president Nasser geconfereerd. Of hij daarbij veel troost kreeg is de vraagNasser is in zijn uitingen weer radicaler aan het worden: hij belooft weer steun en wapens aan guerilla-organisaties. En tenslotte ligt Hoessein hem ook niet na aan het hart: dat is een van die rechtse vorsten die naar zijn mening juist de ontwikkeling van het Arabisch socialisme (merk Nasser) in de weg staan. Zelf mag hij dan niet veel animo hebben om te gaan vechten, maar uiteraard is het hem welkom als an deren iets willen uithalen dat Israël schade berokkent en hem bovendien verlost van koning Hoessein. MARKTBERICHTEN De Eierveilingen Coöp. Veluwse eierveiling Barne- veld. Aanvoer 361.979 9tuks, stem ming vlot. Prijzen in guldens Per 100 stuks: eieren van: 52-53 gram f 10,23 -10,51; 56-57 gram f 12,29-12,40; 60- 61 gram f 13,34-13,64; 64-65 gram f 13,70-14,81. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 376.459 stuks, stemming rustig. Prij zen in guldens per 100 stuks: eieren van: 52-53 gram f 10,44-10,84; 57-58 gram f 12,22-12,49; 62-63.gram f 13,40 -13,80; 66-67 gram i 14,05-14,81. Kruishcutum (België). Aanvoer 38S.160 stuks, stemming redelijk. Prijzen in guldens per 100 stuks: ei eren van: 52-53 gram f 10,15-10,25; 57-58 gram f 12,16-12,25; 62-63 gram f 13,25-13,35. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 2.10G.OGO stuks, handel redelijk met kalme afloop. Eieren van 50-58 gram f 10,00-12,75 per 100 stuks, kg-prij9 f 2,00-2,20: 59-65 gram f 13,00-14,50, per 100 stuks, kg-prij f 2,20-2,23. DOETINCHEM. De politie in Doe- tinchem heeft de 39-jarige Spaanse arbeider A. uit Velp gearresteerd, die er van wordt verdacht een 13- jarig Doetmchems meisje te hebben aangerand. De vader van het meisje deed aangifte bij de politie. henhuis. Door „buitenshuis" te eten, bespaart hij moeder veel zorgen en zichzelf de vaat! En de sfeer? Maarbij dit alles mag het niet blijven. Wij moeien er ook voor zor gen, dat er die dag een prettige sfeer heerst in huis. Nu eens geen gemop per over dit en over dat, geen on aangename opmerkingen en derge lijke. Het is moeders dag en onge twijfeld zal het een extra verrassing voor haar zijn, als alle huisgenoten eendrachtig meewerken en bijdra gen tot een aangename stemming. Wanneer zo'n dag geslaagd is, heeft moeder een geestelijk op kik kertje gehad, dat stimulerend werkt op alle huisgenoten. In het gewone, alledaagse leven leeft iedereen veel al voor zichzelf en is men weinig geneigd tot ongevraagde hulp. Dan missen we juist het prettige gevoel, dat we kunnen krijgen als we iemand eeji bijzonder genoegen doen. Als we op moederdag dit geluksge voel wel ervaren, kunnen we er ze ker van zijn niet alleen moeder ver wend te hebben, maar ook zelf wij zer te zijn geworden. Advertentie Proef 'nsMMM Nu al! Chinees slachtoffer van huidskleur HANNOVER. 20-4. Zijn gele huidskleur is een 25-jarige Chinees uit Hongkong noodlotig geworden. De Chinees, die deel uitmaakte van de bemanning van de tankboot .World Centenary", werd ziek toen het schip op weg was van de Perzi sche Golf naar Wilhelmshaven in Nedersaksen. Niemand aan boord ken er achter kernen wat de man mankeerde. Pas toen de tankboot in Wilhelmshaven lag, kon een haven arts constateren wat hem scheelde. De Chinees had geelzucht. Hij werd direct naar het zieken huis gebracht waar hij overleed om dat de hulp te laat was gekomen. Geen best rapport voor Britse arbeider LONDEN. 20-4. De Britse arbei der is over het algemeen lui, werk schuw en verknoeit tijd, en geeft dat in vele gevallen ook toe. Dit staat in een rapport van een koninklijke commissie van onderzoek, dat is ge baseerd op de antwoorden van meer dfc'n 4000 arbeiders, vakbondsfunctio- nari.ssc-n c*n vertegenwoordigers van werkgevers op gestelde vragen. Chinezen op Borneo in nood GENEVE, 20-4. Het internatio nale Rede Kruis heeft een aantal na tionale kruisverenigingen dringend cm hulp verzocht voor de bijna 50.000 Chinese vluchtelingen cp Bor neo, die in een „wanhopige toestand" zouden verkeren. De Chinezen zijn een half jaar geleden uit hun .woon gebied gevlucht cm te ontkomen aan de heftige aanvallen van Dajaks. Sinds die vlucht zijn vele kinde ren gestorven. Als er riet snel wordt ingegrepen, bestaat de kans dat er nog een grcot aantal van honger zal emkemen. De Chinezen hebben in de eerste plaats levensmiddelen nodig. Rond de dood van Jan Masaryk DEN HAAG, 20-4. Majoor Pokor- nv, een van de topfunctionarissen van de inlichtingendienst van het Tsjeehoslcwaakse ministerie van binnenlandse zaken .'."ie meer bijzon derheden had kunnen onthullen over de geheimzinnige docd van Jan Ma saryk, destijds minister van buiten landse zaken, heeft onlangs zelf moord gepleegd. Dit heeft, zo meldt Ceteka, Ladis- lav Safranek die een hoge functie heeft gehad bij de politieke politie, meegedeeld in een vraaggesprek met „Lidova Dsmokracie" het blad van de Tsjeehoslcwaakse volkspartij. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND TILBURG. De 27-jarige Tilburgse boekhouder H. van I. werkzaam bij een drukkerij in zijn woonplaats heeft over een periode van 18 maan den door frauduleuze boekingen zijn patroon voor 38.000 gulden bena deeld. ARNHEM. Onder -het motto „John son treuzelaar" heeft het bestuur van de werkgemeenschap voor jon ge wereldfederalisten, de jongeren organisatie van de Wereldfederalis ten Beweging Nederland, uiting ge geven aan haar verontrusting inzake het uitblijven van overeenstemming over een onderhandelingsplaats voor bespiekxngen tussen de Ver enigde Staten en Noord-Vietnam. ASSEN. De provinciale planolo gische dienst van Drente heeft een voorstudie gemaakt van heli-toekom stige woenkernenpatroon in de pro vincie Drente, ook wel dorpenplan genoemd. Daarin heeft de P.P.D. de voorlopige indeling gegeven van de Drentse dorpen in vier categorieën. CASTRICUM. De driejarige Ester Vink uit Castricum is op ongeveer 50 meter afstand van haar woning spelenderwijs onder een auto ge raakt. Zij was op slag dood. WATERLANDKERKJE. In het Zeeuwsvlaams dorp Waterlandkerk je is 'het Wz jaar oude dochtertje van 'de familie Bron dat met haar zusje op het trottoir speelde, door een vrachtwagen overreden. Het kind was op slag dood. SCHIPHOL. Onder leiding van de heer F. A. Pinas, directeur van het departement arbeid en sociale za ken van Suriname, is een groep van 11 Surinaamse vakbondsleiders uit Paramaribo op Schiphol aangeko men. Een 12e moest zijn vertrek om particuliere redenen korte tijd uit stellen. BEST. Op de rijksweg Tilburg- Eindhoven heeft, ter hoogte van de gemeente Best een verkeersongeval plaats gehad, dat aan de 24-jarige heer C. van den Berg uit Eindhoven het leven heeft gekost. EINDHOVEN. In de algemene ver gadering van aandeelhouders van N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken heeft ir. P. F. S. Often wegens het bereiken via de daartoe afgesproken leeftijdsgrens afscheid genomen als president-commissaris en gedele geerd commissaris van de onderne ming, die hij sinds 1 augustus 1924 op vele hoge posten heeft gediend. BEEMSTER. Op de Purmerenider- weg nabij de Rijperweg is een per sonenwagen geslipt en daarna fron taal in botsing gekomen met een aan dc linkerkant van de weg staande boom. De bestuurder, de 21-jarige R. Dikstaal uit Hoom, was op slag dood. AMSTERDAM. Uit 'het water ten oosten van het Amsterdamse Cen traal Station, de zg. Oostertoegang, is het stoffelijk overschot opgedregd van een onbekende man. HELDEN. Door onbekende oor zaak is brand uitgebroken in de boerderij van de landbouwer M. Sij- ben, gelegen aan de Eghelseweg le Helden. Schuur en stalling brandden geheel uit. Ongeveer 70 varkens en biggen kwamen in de vlammen om. De overige dieren werden gered. Het woonhuis bleef gespaard. De schade is nog niet bekend. UTRECHT. Drs. J .Slomp is met zijn gezin in ons land teruggekeerd. Drs. Slomp, die in dienst is van de Pakistan-zending van de Gerefor meerde Kerken, heeft als missio nair predikant gewerkt in Sahiwal (west-Pakistan) en omgeving. AMSTERDAM. Ter gelegenheid van hel feit dat in Griekenland in de nacht van 20 op 21 april 1967 de militaiie junta de staatsgreep heeft uitgevoerd, zullen enkele landelijke acties worden gevoerd door het spe ciaal hiertoe opgerichte actiecomité „Eleftheria". KEULEN. Begonnen werd met dit bijzondere recultiveringsproject in ter. bruinkoolwinningsgebied. aan de linker Rijnoever meer dan 40 jaar geleden .Maar pas sinds 1950, sinds een wet de bruinkoolindustrie van de Duitse Bondsrepubliek ertoe ver plicht. het landschap, waarin de dag -bc-uwwinning plaats vond te her stellen, zijn geleerden van de meest verschillende vakrichtingen, bezig, volgens plan bossen, meren, heuvels en nieuwe vestigingen voor mensen te laten ontstaan. Afwisselingslij- ker en mooier dan de oorspronkelij ke hoogvlakte. Anders dan bij de wegenbouw, bij industrie, en stads- uitbieidingen zijn de landopeisende maatregelen van de bruinkoolindus trie slechts van voorbijgaande aard. Cijfers verduidelijken de terrein- verandering: in 1967 werden voor de winning 80,9 miljoen ton ruwe bruin kool 174.7 miljoen kub. meter aarde verzet. Daarbij ontstonden 328,2 ha. nieuwe agrarische grond en 107,4 ha. bosgebied. Voor de bebossing van jaarlijks rond 150 ha. werden gemid deld per jaar twee miljoen planten gezel. Het zijn verschillende strui ken voornamelijk van Inheemse oor- spiong, maar ook zeldzame boom soorten, daarbij - behalve naaldbo men van overzee - ook de mammoet- boom, die hier groeide, toen zich on geveer 30 miljoen jaar geleden de bruinkool vormde. Bij deze geheel nieuwe vormgeving van het land schap speelden afgezien van de economische waarde - de wensen van de bevolking met betrekking tot ontspanning en rust een wezenlijke rol. Wild en vogels werden uitgezet, en thans bevinden zich in de bossen van het vroegere bruinkoolgebied veel meer soorten vogels dan in de oude bossen. Het kuit voor de eerste vissen in de aangelegde meren en watertjes bracht vogels van diverse pluimage. Veel meer dan 10.000 mensen uit de omgeving tussen Bonn en Keulen komen tijdens de weekeinden naar het meer dan 1.000 ha. grote bos- en merengebied bij Bruhl, waarvan onze foto een ge deelte laat zien. Als watersportpara dijs is hét zeer populair. Het geldt als een paradepaardje van 't kunst matige landschap en wordt voortdu rend door experts uit andere landen van de wereld bezocht, die hier ideeën opdoen voort soortgelijke projecten. De mogelijke verzilting van het Westland ROTTERDAM, 20-4. Volgens de Rotterdamse burgemeester, de heer W. Thomassen, 'heeft het bestuur v?n het Hoogheemraadschap Delf land hst overleg verbreken dat Rot terdam met haar vceröa cver hst verziltingsprcbfeem, dat mogelijk vcor het Westland zcu kunnen ont staan bij de uitvoering van de Rot terdamse plannen voor het aanleg gen vso de Rijnpoorl haven tussen Hoek van Holland en Maassluis. „Waarom Delfland het overleg heeft verbreken is bij ons niet be kend", zo verklaarde burgemeester Thomassen donderdag in de Rotter damse g-meenteraad, in antwoord cp vragen van het K.V.P.-raadslid mr. L. A. Struik. De heer Thomassen merkte verder cp dat in het allervroegste stadium van het Rijnpoortland door de ge meente Rotterdam contact is opge nomen met Delfland teneinde de mo gelijks gevolgen van dit plan voor het- Hoogheemraadschap na te gaan. In Rhodesië schijnt het goed te gaan SALISBURY, 20-4. Rhodesië be- weert dat 1967 voor zijn economie ondanks de verplichte sancties van de Verenigde Naties tegen het land een haussejaar is geweest. Minister van financiën James Wrathall heeft het parlement een rapport voorge legd. waaruit blijkt dat de economie de snelste groei heeft doorgemaakt seders 1956. Het bruto nationaal pro- dukt nam vorig jaar met 8,6 procent toe nadat het in 1966 met bijna twee procent was gedaald. Man vermoordt familieleden NEW YORK. 20-4. Een 73-jarige Amerikaanse brandweerman heeft zijn vrouw (70 jaar), zijn schoonzus ter en een oude vrouw, eveneens een familielid, doodgeschoten en daarna zichzelf. Teen zijn vrouw uil wandelen was met een kind van de buren kreeg hij ruzie met zijn schoonzus Ier en de an dere vrouw en schoot ze neer. Zijn vrcuw werd bij haar thuiskomst ook gedcod. Daarna reed hij naar zijn zuster vertelde haai* van de schiet partij en schoot zichzelf daarna in de slaap. Hij stierf zeven uur later. „Rotterdam 1970" ROTTERDAM. 20-4. Met algeme- ne stemmen, maar aanvankelijk niet zender bedenkingen, heeft de Rot terdamse gemeenteraad zich akkoord verklaard met een voorstel van b. en w. cm een krediet van 250.000 gulden beschikbaar ta stellen ten behoeve van „Rotterdam 1970". een manifes tatie die de gemeente Rotterdam ever twee jaar denkt te organisei-en wanneer het 25 jaar geleden zal zijn dat de Maasstad werd bevrijd. Het krediet van een kwart miljoen gul den kan gezien worden als een aan loopkrediet ter bestrijding van de kosten van organisatie en voor het maken van ontwerpplannen voor het feest. Een werkcomité „Rotterdam 1970", onder leiding van de Rotter damse wethouder voor sport en re creatie, heeft in een zeer voorlopige begroting al uitgerekend dat „Rot terdam 1970" in totaal vijf miljoen gulden zal gaan kosten. „Geestelijken" gingen op zwendelpad OBER AMM ERG AU - BAMBERG. 20-4Een aardige, kleine „Belgische pater" had in een restaurant in Oberammergau lekker gegeten. Na zijn copieuze maaltijd stak hij een sigaartje op en wachtte tot de kel ner met de rekening zou terugkeren. Toen deze weer bij het tafeltje van de „pater" kwam, was hij echter verdwenen. Eenzelfde stunt haalde het „pafertje" enkele uren later weer uit in een ander restaurant. Men schaklede de politie in die de „pater' 'wist op te sporen. Groot was de verbazing van de politiemnanen toen onder de pij een 22-jarig meisje bleek le zitten. Het meisje werd al door de politie gezocht wegens op lichterij. In Bamberg is een 24-jarige Kon golees gearresteerd, die als geeste lijke vermomd en met een „aanbe- velingsschrijven" van de bisschop van Kikwit bij R.K. instellingen 5.000 mark bij elkaar gezwendeld had. Hij vroeg bij deze instellingen geld „voor de aankoop van boeken voor het seminarie van Kikwit". Advertentie Proef 'ns... MMM... Nu al! Feuilleton door Gré de Boer De volgende morgen stelde Berge- naar zijn chef veer een alternatief: Aan1 het werk dn de machinezetterij en terstond. En zo niet: trek dan je jas maar aan. dan kun je gaan met een maand salaris. Leurke weigerde allebei gedeci deerd. Tot Alderna zich ermee be moeide en dreigde met de politie. Om kwart voor tien betaalde de boek houder hem een maand salaris uit. En hoorde voor de zoveelste maal Leurke's bedreiging aan: Ik stel me in verbinding met de Bond. Eens zien of de eerste dc beste snotneus, die tot direkteur wordt gebombar deerd, mij dit kan aandoen. Doch in het privékantoor zei Bcr- genaar tot Edith: „Stel als de wind een advertentie op voor bcdrijfschcf, meisje, en bel hem door naar „Gra ficus" in Den Haag. Misschien kun nen ze hem van de week nog mee nemen. En geef er ook maar één op vcor een zctler-machinezetter. Van daag of morgen koop ik er toch een zesde machine bij Dc tweede aandeelhoudersverga dering werd door Cor Bergenaar mei minder zorg 'tegemoet gezien als de eerste. Van de boekhouder wist hij ai in januari, dat 1960 een zeer gunstig jaar was geweest voor Goverts Drukkerij N.V. Hel juiste winstbedrag was nog niet bekend, want er moest di( jaar een behoor lijk bedrag naar de reserves, omdat een rotatiepers aangeschaft moest worden. Hetgeen niet. wegnam, dat het zuivere winstcijfer in ieder geval hoger zou zijn dan een jaar tevoren en dat gaf voldoening. Dc vergadering duurde ditmaal niet zo lang. In tegenstelling lot an dere jaren had dc nieuwe direkteur ervoor gezorgd, dat alle aandeel houders tijdig een gedrukt jaarver slag hadden ontvangen, waarin ex acte cijfers vermeld waren en een volledig resumé stond over de gang van zaken, dé vooruitzichten voor de toekomst en tenslotte het voor gestelde 'divident, 3 procent hoger dan het jaar tevoren. De dames en heren toonden zich tevreden, dat meukte Bergenaar al na een kwartier. Hij hield ditmaal geen lange redevoering, doch be paalde zich er toe bepaalde posten en aspecten wat nader toe te lich ten. Ook ten aanzien van de perso neelsbezetting. die enkele wijzigin gen had ondergaan. En vertelde ten slotte van zijn plan een rotatiepers aan te schaffen, waardoor meer werk sneller gemaakt kon worden. Temeer omdat de n.v. zich steeds meer op het drukken van boeken ging toeleggen. Desondanks waren er vragen van mensen, die niet helemaal tevreden waren. Of die nieuwe pers beslist noodzakelijk was. En waarom me neer Bergenaar er zo op gebrand was boeken te drukken? Nico was altijd tevreden geweest met normaal handelsdrukwerk en periodieken. Kwam dit werk nu niet in het ge drang? En hoe zou het worden, als de conjunctuur omsloeg? Zouden die boeken-orders dan niet verloren gaan? Bergenaar beantwoordde alle vra gen op zijn gewone, rustige toon. Verschillende oorzaken nopen ons over te gaan op rotatie. Het nieuws blad. dat we drukken, tweemaal per week. heeft in het weekeind soms zestien pagina's, in enkele gevallen zelfs achttien of twintig. Op een snelpers 'kunnen ex* twee tegelijk ge draaid worden met een snelheid van zo ongeveer vier en twintig honderd per uur. Als we overstappen op ro tatie. kunnen we 12 tot 16 pagina's tegelijk draaien met een snelheid van acht- tot tienduizend per uur. Verschillende drukkerijen gaan de laatste tijd over op rotatie, omdat dit procédé economischer Wérkt. Bo vendien kunnen wij er ook onze pockets op draaien en voorkomende grote oplagen. Het is een kwestie van meegaan met de moderne tijd. Een bedi'ijf, dat niet op z'n tijd z'n machinepark vernieuwtveroudert snel en komt achter bij de concur rentie. En met. de conjunctuur zal het wel meevallen .Er was niets, wat op een komende verslechtering wees. Overigens, in dit laatste geval zou men de terugslag op de een of an dere wijze moeten opvangen. Alleen oudere mensen hadden hierin erva ring uit de jaren dertig, dus men kon van hem, direkteur Bergenaar, niet verwachten, dat hij hieromtrent concrete mededelingen kon doen. Er wexd nog wat heen en weer gepraat, 'doch tenslotte verklaarde een der aandeelhouders namens een grote groep aanwezigen, dat hij het beleid van de direkteur goedkeurde cn hem dankte voor de in het afge lopen jaar bereikte resultaten. Daar bij do wens uitsprekende, dat het zo in de toekomst door zou kunnen gaan. Waarbij tenslotte vrijwel alle anderen zich aansloten. Toen ze teruggingen naar het. kan toor, wreef Alderna vergenoegd zijn handen. „Dat hebben we weer voor een jaar gehad", zei hij. een zucht slakend. „Ik ben altijd blij, als het weer achter de rug is". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 6