Ernstige verontrusting over uitblijven van schaderegeling Zeeuwse visserij gemeenten te Zierikzee Mosselkwekers willen weten waar aan toe te zijn Stranden in de Westhoek hadden aanzien van een zomerse topdag Zierikzee worstelt tegen degradatiespook STREEKN1EUWS ZIERJKZEE, 20-4. De gemeente Zierikzee was zater dagmorgen gastheer voor de vertegenwoordigers van en de vissers uil dé provincie Zeeland, t.w. Brninisse, Hontenisse, Philippine, Thnlon, Yerseke en uiteraard Zierikzee zelf. Op deze unieke vergadering van mosselvisserij-ge meenten in een vólle Coneertzaal, zijn de punt jes op de „i" gezet, hetgeen vertaald in dit geval betekent, dat een zeer dringend beroep werd gedaan op de rijks overheid ernst te maken met de schadevergoedings regeling ex art. 8 van de Deltawet. Het geloof aan uiteindelijk toch neg een open Oosterschelde klonk nog maar zwak door in de verschillende redevoeringen, maar wel werd realis tische taal vernomen over de noodzaak van spoedige vergoedingsmaat regelen daar het dringen wordt met de tijd en verschillende kwekers nu al voor een dilemma staan, de cultuur nog te prolongeren of niet, met name in de Grcvelingen, die het eerst volgt in de rij van te sluiten zee-armen. De mossel heeft drie jaar nodig om consumptierijp te worden; reeds thans dus dient men te weten waar aan toe te zijn. Burgemeester D, W. Kastelein zei het zo: „Alle (delta)werken worden verricht door de overheid voor de veiligheid van dit gebied. De ontwikke ling gaat sneller dan men verwachtte. Maar hoe is het gesteld met de zekerheid voor de mcsselkwekers en de bedrijven die van de mosselcultuur afhankelijk zijn? Zij hebben nog steeds geen zekerheid". De tekst van een telegram, dat zaterdag vanuit Zierikzee over de schaderegeling voor mossel kwekers werd verstuurd naar de regering en de Staten-Gene- raal, luidt als volgt: „Mosselkwekers en allen die bij de mosselcultuur zijn betrokken, op 20 april 1968 te Zierikzee bij een met gemeentebesturen van Bruinisse, Hontenisse, Philip pine, Tholen, Yerseke en Zierik zee, doen een dringend beroep cp regering en Staten-Generaal, ten spoedigste een goede schade regeling tot stand te brengen, zcwel vcor de gedupeerde per sonen als voor de betrokken ge meenten en daardoor de grote engerustheid weg te nemen bij hen die tengevolge van afslui ting van zeegaten en andere deltawerken schade wordt be rokkend". van hun bedrij fsinkomsten zullen moeten missen. Het gemis aan in komsten beloopt een bedrag van f 2 miljoen. Deze zaak gaat feitelijk dit jaar al spelen, omdat mosselen van zaai tot consumptie plm. drie jaar ncdig hebben. Er wordt trouwens thans reeds schade geleden, tenge volge van het zich verkleinende gat in de in wording zijnde Brouwersha- vensedam, waardoor in het oostelijk deel van de Grevelingen steeds min der zout water komt. De problematiek is door de vereni ging ter kennis gebracht van de be trekken ministeries, maar de reac ties zijn weinig zeggend. Als tijdelij ke compensatie is gedacht aan per celen in het oostelijk deel van de Oosterschelde. maar voedselconcur- rentie (oesters), slibafzetting en mo gelijk zaadval maken dit onmogelijk? Op de Waddenzee is het reeds een gedrang en ex art. 8 van de Deltawet geeft de kwekers onvoldoende hou vast voor de vergoeding van de scha de. Groeiende onrust Zo groeit de onrust onder de kwe kers met de dag en onofficieel is al leen bekend „dat de minister zijn best zal doen nog dn dit begrotings jaar het wetsontwerp in te dienen. „Wij vragen ons echter wel eens af of de regering wel doordrongen is van de ernst en de urgentie van het probleem". Er is niet voldoende openheid. Waarom kweekt de overheid niet wat meer „goodwill" onder de kwe kers. Het gaat toch altijd cm 200 ge zinnen alleen te Bruinisse. „Alleen een spoedige rigoureuze aanpak kan een volledige oplossing bieden. Het gaat „slechts" (Grevelingen) om 300 mosselpercelen, maar als do Schelde dicht gaat dan is een veel voud van dit aantal er bij betrokken. Tot slot onderlijnde de heer v. d. Linde dat het gaat om een nationale zaak. „Wij zullen met het provinciaal bestuur en onze organisaties blijven strijden voor een spoedige, eerlijke en billijke schade vergoedingsrege ling. Dotle na verkeersruzie PARIJS, 20-4. Bij een twistge sprek dat zaterdag tussen een auto mobilist en een voetganger op de boulevard Saint Germain in Parijs plaats vond trok de laatste een mes, dat hij tot ontzetting van de om standers de automobilist in het hart stak. Deze overleed ter plaatse .De voetganger, een 23-jarige man, vluchtte mét het mes in de hand weg maar werd al gauw door voorbijgan gers overmeesterd. Een van hen liep daarbij een ernstige steekwond op. Ter vergadering waren o.m. aan wezig 'de vertegenwoordiger van het ministerie van landbouw en visserij de heer Van Erp; de heren Van den Bos en Van Geesbergen, leden van G.S.; de leden van de vaste commis si e voor de visserij in de Tweede Ka mer. vertegenwoordigers van het Bestuur der Zeeuwse Stromen en an dere autoriteiten. Samen met de vertegenwoordigers van de gemeentebesturen en de vis sers zelf werden zij met de neus op de nijpend wordende vergoedings- problematiek gedrukt. „Het lange wachten en de slechte ervaringen met de oesterschaderege- l'ing hebben de vissers bitter ge stemd". aldus de heer Kastelein, die er aan herinnerde dat een deel van de gebruikers van landbouwgronden reeds schade-uitkeringen hebben ontvangen als gevolg van de Schel- de-Rijnkariaalwèrken. „Maar de mosselkwekers, weten niets. De Gre velingen gaat in 1971 dicht en dat zal drastische konsekwenties met zich meebrengen voor de kwekers uit Bruinisse, Zierikzee, Yerseke en an dere gemeenten. Duizend gezinnen In deze visserijgemeenten zijn 150 mosselschepen en bij de mosselarij zijn 500 gezinnen betrokken. Getrof fen worden véle nevenbedrijven; ge totaliseerd komt men op meer dan duizend gezinnen, zeg 3000 personen. Scherp werd onderlijnd de nood zaak tot het verlenen van faciliteiten Naast het vertrouwde beeld van de President Jan Leis", de redding boot van Burghsluis, is nu een ge heel ander type reddingboot ver schenen. Een Engelse boot werd deze week van de werf in Nederhemert door schipper Schot van de „Leis" van de werf gehaald om wat ver trouwd te geraken met dit mate riaal. Alle Nederlandse reddings stations zullen deze boot, de „Nel son" genaamd, enige tijd mogen uit proberen. De Nelson is slechts tien meter lang en aanmerkelijk korter dan de „Leis". De snelheid is echter veel groter, de twee Ford-motoren van 100 p.k. elk geven het schip 18 mijl per uur. Het polyester casco is in Engeland gebouwd en de opbouw in Nederhemert. De bemanning zit binnen doch de kajuit is van achte ren open. De voortstuwing geschiedt door twee schroeven. Het schip ligt bijzonder stabiel op het water on danks de hoge snelheid, In de toe komst zal de Nelson dienst doen in de EngelsQ wateren voor de Engelse reddingsmaatschappij. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). door de rijksoverheid, o.a. wat be treft vestigingseisen en geldleningen, indien zij een ander beroep kiezen. Enkele kwekers zullen uitwijken naar de Waddenzee, maar niet voor allen is daar plaats. Een klemmen de vraag geldt ook de verwaterplaat sen in Zeeland. Zouden deze behou den kunnen blijven - ook na de af sluiting - dan zouden vele vissers nog in Zeeland kunnen blijven wo nen, Als basis voor de uitkeringen ware te denken, respektievelijk aan het geïnvesteerd vermogen, de in komsten en de onrendabele gedeelten van de percelen op de Wadden. Aanvullend ware te denken aan een voorkeursrecht voor gedupeer den, wat betreft percelen in de wad den en een uitkoopregeling voor hen, die hun bedrijf daar niet willen voortzetten. Noodzakelijk tenslotte zijn facili teiten op het punt van vestiging en geldverstrekking voor hen. die naar een ander bedrijf willen omschake len en voor de gemeenten, facilitei ten voor het scheppen vaan nieuwe werkgelegenheid en de bouw van goedkope woningen. Naar Den Haag? Voor een Zierikzeese inbreng zorgde ook de voorzitter van de Zierikzeese Vissersvereniging „Helpt Elkander", de heer B. W. Schot, die vooral het „binnenkort" hekelde waarmede de overheid schermt op het punt van de schadevergoeding. Men zegt dit echter al jaren en de werken gaan steeds verder. Een opbrengst van vele miljoenen valt straks weg. En er wordt al schade geleden. Is l)ét nog verantwoord grote investeringen te doen in de vloot. „We weten het niet, maar wil'len het toch wel zeer binnenkort weten of moeten we dan persé met spandoeken naar Den Haag? De Eendracht is een voorbeeld van de wijze waarop het thans gaat. Een gebied van halfwas percelen ontvalt aan de mosselkwekerij in verband met de aanleg van de Schel- de-Rijn-verbinding. Landeigenaars en pachters hebben reeds het geld ontvangen, maar de mossel vissers weten van niets. In hoofdzaak wordt deze aanleg gefinancierd door de Belgische regering, maar pen recht vaardige schadeloosstelling is wel het minste wat de Nederlandse re gering doen kan. Zestig bedrijven weg De heer Schot wees er op dat men er overigens met schadevergoeding alleen nog niet is. De 130 bestaande bedrijven kunnen niet alle naar de Waddenzee. Er zouden - krachtens berekeningen van het L.E.I. - plm. 70 bedrijven naar de Waddenzee kun nen, hetgeen betekent dat er 60 af moeten vloeien. De vraag is of dat neg kans van slagen heeft en (wat ook belangrijk is) de vrijwilligheid zij uitgangspunt. De Zierikzeese ver eniging staat zeer huiverig tegen over schadeloosstelling door middel van uitgifte Waddenzeepercelen (wie zal de waarde kunnen bepalen?). De percelen ginds zijn zeer natuurge voelig; zandverplaatsingen en zaad- val komen voor. Zo kunnen in korte tijd goede percelen tot waardeloze worden. De heer Schot vroeg tenslotte soe pelheid van de regering, want wat betekent een regeling vcor een be trekkelijk klein aantal bedrijven, ge zien in het licht van de geweldige uitgaven voor het Deltaplan. De regeling moet ook gedifferen tieerd zijn, want voor b.v. een kwe- - ker van 60 jaar liggen de zaken an ders dan voor een jonge kweker. Omschakeling, begeleiding, facili teiten voor vergunningen enz., het zijn alle ook nodige zaken. Te wensen is - zo besloot de heer Schot - dat de Zeeuwse visserij ge zamenlijk tot een eensgezind stand- pur-t in al deze zaken zal kunnen komen. Zou dit niet het geval zijn, dan nog blijft de vraag aan de over heid voor een juiste steun, die nodig zal zijn. Bruinisse's burgemeester de heer C .H. v. d. Linde kwam speciaal op voor de belangen van de kweekers in zijn gemeente, al erkende hij tgrif, dat er praktisch geen belangenver- schil :s tussen de kwekers in dé verschillende Zeeuwse visserijge meenten. Het enige verschil zit in het tijdstip waarop de schade zal) ontstaan. „Het Nederlandse volk i9 erg gelukkig met zijn Deltaplan", al dus de voorzitter van de Bruse vis sersvereniging, „maar ik durf gerust te zeggen dat er catastrophale gevol gen van dit Deltaplan voortvloeien voor onze mensen". Er worden neg wel achterhoedege vechten geleverd voor het openhou den van de Oosterschelde, maar er komt geen verandering in de plan nen. De. zeegaten gaan dicht en de Gre velingen zal reeds in 1971 gesloten zijn, waardoor 300 zeer goede mos selpercelen (totale leveringscapaciteit plm. 150.000 ton) verloren zullen gaan. Van deze 150.000 ton worden 120.000 door de Bruse mosselkwekers geleverd. Het verlies betekent een catastrophe voor de Bruse kwekers. Verschillende bedrijven worden ge heel of gedeeltelijk onrendabel. Trieste cijfers Een voorlopige berekening leert dat negen bedrijven van 50 tot 100 °/o en 16 bedrijven van 20 tot 50 Wonderlijke april-gril WESTHOEK, 20-4. Zcmersc tem peraturen die de 30 graden benader den zijn een zeldzaamheid in de me teorologie doch 1968 kan ze in de geschiedenis neerpennen. Het was wel bijzonder warm cp zaterdag en zondag en duizenden hebben er van geprofiteerd. Het windstille weer deed er het zijne toe om zich heerlijk in het warme zand uit te strekken en badpakken stijl 1968 waren de meest gedragen kledingstukken. Een bad deed de meesten toch wel wat afschrikken want het water had nog de allures van het inwendige van een koelkast. Toch doken er wat optimisten in deze koude massa en verlieten het sneller dan ze er in do ken. Het strand bcod ie bekende zo merse aanblik van in de meest uit eenlopende kleuren getooide wind- schermpjes en de even fraai getinte badccstuums. Veile parkeerterrei nen en wegen wezen naar een topdag en om de warmte wat kwijt te ge raken vierden de ijsjesverkopers hoogtij. Een enkel spatje regen op zondagmiddag kon aan. de pret geen afbreuk deen en het bleef vol en .ge zellig op de Schouwse stranden. Praktisch alle zomerhuisjes waren bezet en zij die in een sta-caravan huizen lagen prinsheerlijk in het zonnetje te bakken. Een wonderlijke april-gril die echter door zeer velen werd benut. Gelijk spel (3-3) tegen Steenbergen Ondanks de veldmeerderheid wel ke Zierikzee in deze wedstrijd heeft gehad, mochten de rood-zwarten uiteindelijk nog tevreden zijn met deze puntenverdeling. Hoewel Zie rikzee voor haar doen tot het hoge aantail van drie treffers kwam, liet de voorhoede toch nog een aantal zeer fraae scoringskansen onge bruikt. Het belang van deze wed strijd' drukte klaarblijkelijk zwaar op de verdediging die mede door nervositeit minder standvastig op trad als zij gewend is te doen. Het onzekere optreden van het, verdedigingsbl ok lag mede ten grondslag aan enige treffers van de bezoekers. De thuisclub begon veel belovend met een serie aanvallen op te bouwen, Idie evenwel weinig ge vaar voor het heiligdom van doel man Frans Lafors opleverden. Na vele vergeefse pogingen slaagde Zie rikzee er in 'de 2!e minuut .in de ver diende openingstreffer te laten no teren. Na een vrije trap van Wiilem- se schoot eerst Vermeulen het leder in een kluwen van spelers waarbij Ko Hogerheijde in vrije positie voor doel kwam en laag cn onhoudbaar inschoot (1-0). De thuisclub bleef hierna terugkomen. De toeschouwers juichten even 'later te vroeg toen Moelker in het zijnet schoot. Een haird schot van Willemse wist La- fors uitstekend onschadelijk te ma ken. Aan de andere zijde moest Sticutjesdijk al zijn talenten tonen om een schot van de doorgebroken Basselier nog juist tot hoekschop te verwerken. Nog geheel onverwachts kon Steenbergen in de 43e minuut de balans in evenwicht brengen toen Bruinzeels in het centrum zoveel vrijheid werd gelaten dat hij ge makkelijk kon doorbreken waarna hij doelman. Stoutjesdijk geen kans gaf (1-1). Toch zou Zierikzee nog met een voorsprong de thee gaan nuttigen, daar in de allerlaatste mi nuut van de lq speelhelft een der achterspolers van Steenbergen de bal binnen het strafschopgebied met de hand beroerde. De strafschop welke voor dit nog al zwaar gestraf te hündsgeval werd toegekend werd onhoudbaar door Tiggelhoven inge schoten (2-1). Direct na de hervat ting ontkwam het Zierikzee-doel ter nauwernood aan -een doorboring toen tot vier maal 'toe het leder door een aanvaller van Steenbergen in geschoten werd. Direct hierna kreeg aan de andere zijde A. Klink een fraaie scoringskans toen hij een dieptepass op maat kreeg toege speeld. In de 5e minuut na de rust plaatste Basselier, na een aanval over links, het (leder voor doel waar het door 'de vrij staande Bruinzeels op zijn slof werd genomen waarbij het over doelman Stoutjesdijk heen in het net verdween (2-2). Zierikzee ging hierna weer tot de aanval over. Een goed schot van A. Klink ging rakelings over, wat Vermeulen hem even later nadeed. Na een goede ak- lie van A. Klink op de linkervleugel plaatste hij naar de vrij voor doel staande Vermeulen dié grandioos over het leder heen maaide. Tiggel hoven kreeg nog de kans van deze geboden kans 'te profiteren, maar hij schoot tegen een achterspeler op. Steenbergen lanceerde hierna een aantal gevaarlijke aanvallen, waar bij de Zierikzee-verdediging al haar talenten moest tonen om verdere on heilen te voorkomen. Toch kon het niet voorkomen dat Steenbergen in de 31e minuut de leiding kon nemen door J. Dam die een voorzet van Basselier inkopte (2-3). Een zenuw achtig spelend Zierikzee, (men was reeds op de hoogte van de 2-0 over winning, welke Vogelwaarde op HVV '24 had behaald), stelde hierna alles i<n het werk om het degradatie spook de rug toe te keren. Verschil lende spelers begingen hierbij de fout veel te gehaast op doel te wil len schieten, terwijl hun medespe lers in een veel betere positie ston den. Tot grote opluchting van de vele Zierikzec-supporters kwam in de 38e minuut dc gelijkmaker, locn Willemse een vrije trap op het muurtje plaatste waarna de bal in het bezit, kwam van r.achter J. van Bevc-ien die onhoudbaar inschoot (3-3). Drie minuten voor tijd kreeg Vermeulen, twee meter voor doel staande, een unieke kans cm de win nende goal te scoren, maar hij schoot op keeper Lafors die reeds geslagen op de grond lag. AGENDA Maandag 2 april Ned. Herv. verenigingsgeb., 7.30 uur ontspanningsavond voor de bejaar den (U.V.V.). Dinsdag 23 april Zierikzee Stadhuis, 8 uur. vergadering gemeen teraad. Huis van Nassau. 8 uur, aquarium vereniging Helodea. Oosterland Herv. verenigingsgebouw, 7.30 uur, Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Duiveland. Brouwershaven Jeugdgebouw. vergadering Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afde ling Brouwershaven. Meisje (11 jaar) redt broertjes en zusjes uit brandend pand AMSTERDAM, 20-4. Zatcrdae- middag omstreeks drie uur ontstond tr een vrij felle brand in een per ceel in Bossenburgerstraat in Am sterdam. De brand was ontstaan doordat kinderen in een slaapkamer met vuur hadden gespeeld, terwijl hun vader en moeder boodschappen de den. In het huis bevonden zich een meisje van 21 en haar vier broertjes en zusjes. Het kind slaagde erin haar jeng-re broertjes en zusjes veilig naar buiten te brengen, ondanks het feit dat het vuur zeer snel om zich heen greep. De slaapkamer, de woon kamer en een hal brandde uit; de be neden gelegen verdiepingen kregen ernstige waterschade. Het gezin is door de rampendienst elders onder gebracht. ZEVENAAR. Bij het zwemmen in het waterspcrtcentrum De Bijland in de gemeente Hei-wen en Aerdt is de lS-jarige Willy Jansen verdronken. Hij verdween plotseling in het 20- meter -diepe water en is tot heden neg niet gevonden. Rijks middelbare Land- en Tuinbouwschool te Goes Geslaagd voor het diploma 2-jarige wintercursus landbouw de heren: J. Flikweert te Zierikzee; J. Hoo- genboom te Noordwelle; C. v. d. Linde 'te Nieuwerkerk; J. A. Rotte te Kerkwerve; C. A. Struijk te Sii'jans- land; P. van Westen te Oosterland. ZIERIKZEE U.V.V.-ontspanningsavond Heden (maandag)avond geeft de U.V.V. in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw alhier een ontspan ningsavond voor de bejaarden. Deze avond zal dus niet morgen, zoals eerder onjuist werd gemeld, plaats vinden. Tweede clubwedstrijd H.S.V. „Oosterschelde" De hengelsportvereniging H.S.V. „Oosterschelde" organiseert op za terdag 27 april aanstaande aan de zeedijk bij „Levensstrijd" haar twee de wedstrijd in het nieuwe seizoen, welke officieel meetelt voor het clubkampioenschap 1968. Bij gunstig weer wordt op een flinke deelname gerekend. NOORDGOUWE De collecte voor de kinderbe scherming Sakor heeft in Noord- gcuwe-Schuddebeurs f 67,05 opge bracht. RENESSE Gewond door handzaag Door een ongelukkige samenloop van omstandigheden kwam de tim merman J. v. d. Hoek bij werkzaam heden op het kampeerbedrijf „Bona Ffde", zodanig in aanraking met een elektrische handzaag dat hij een die pe snijwond aan het linker bijbeen kreeg. De arts de heer G. A. M. Steniger die de eerste hulp verleende, achtte overbrenging naar *t Zweed se Rode Kruis ziekenhuis te Zierik zee noodzakelijk. Na hier behandeld te zijn kon de heer v. d. Hoek naai de ouderlijke woning worden over gebracht. BURGH Eerste werphengelwedstrljd Aan de zeedijk bij de Westbout hield de hengelvereniging „De Krab be" uit Westerschouwen op zondag morgen de eerste wedstrijd van dit seizoen. Er namen 49 leden deel, waaronder veel uit Rotterdam. De vis was joliig op deze warme morgen en beet naar hartelust zodat er veel punten gescoord werden. In totaal lieten 303 vissen zich door het verleidelijk aas op de oever draaien en in de leefnetten verdwij nen. De uitslag bij de senioren was: I. J. Hart 1217 punten; 2. J. Speel man, 925 punten; 3. W. de Jonge, 877 punten: 4. A. v. d. Bos. 812 punten; 5. N. Tuinman, 731 punten; 6. Th. v. Vliet, 597 punten; 7. Joh. v. d. Bos, 569 punten: 8. P. Duson, 549 punten; 9. G. A. v. Eisen, 512 punten; 10. J. Vredenbregt. 487 punten; II. K. Bau- mann, 486 punten; 12. J. Verhnge, 475 punten. Een spannende strijd leverden de junioren waarin het krachtsverschil niet zo bijster groot was. De wed strijdleider. de heer W. v. Sluijs kon dc volgende rangschikking noteren: 1. Simon Blom, 235 punten; 2. Jan Zomer, 219 punten; 3. Bennie Med- deler, 201 punten; 4. Adrie de GIop- per, 198 punten; 5. Frank van Elzen, 184 punten; 6. J. v. d. Werf. 137 pun ten; 7. J. Kenters. 119 punten en 8. David Blom. 100 punten. A I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2