DE ZIERIKZEESCHE COURANT Woedende mensenmenigte deed aanvallen op het politiebureau 3 Blanken helpen negerwijken verfraaien Financiële crisis in Snel „Koppensnellen" in de bollenstreek V.S. zeer ernstig MORBIS Overeenstemming inzake verdediging met kernwapens Jongen vermoordde vijf kinderen Nederlandse voedselschenking voor de ontwikkelingslanden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maaixlug 22 april 1968 124ste jaargang Nr. 19982 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken It, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent pei mm; „Succesjes" (max. 4 regels) t 1,25 per stuk. In dit nummer: Zeeuwse vissers roepen om schadevergoeding Schandelijke taferelen te St. Willebrord ETTKN, 21-4. De aanhouding van ccn jongeman in de Westbra- bantse plaats St. Willebrord, heeft geleid tot ernstige ongeregeldheden waarbij henderden Willebrorders waren betrokken die urenlang het plaatselijke politiebureau hebben be legerd. Verscheidene mensen werden ge wond, ender wie vier politiemannen. De rust keerde zondagmorgen vroeg terug, nadat een versterkte politie macht met traangas de straten had ontruimd. Een en ander begon zaterdag avond toen de politie van St. Wille brord verscheen bij een vechtpar tijtje voor een café. Een politieman maande de omstanders door te lo pen en een jongeman die hieraan geen gehoor gaf werd naar het po litiebureau van St. Willebrord opge bracht. Dat was voor tientallen op geschoten jongelui het sein voor een grootscheepse aanval op het bureau. Gewapend met straatstenen probeer den zij d.e arrestant te ontzetten, waarbij zij doordrongen tot het po litiebureau. waar een chaos ontstond. Oude boerderij verbrand PoIitie in vcnlc.ligi.ig SOMEREN, 21-4. Zondagmiddag is een grote oude boerderij aan de Heiveldsestraat te Someren door brand verloren gegaan. Er is daarbij 13 stuks jongvee verbrand. Later moesten er nog twee geredde run deren worden afgemaakt. Toen de vrijwillige brandweer om 13.15 uur werd gealarmeerd stond de boerde rij al in lichter laaie. Woning en be drijf zijn geheel verloren. De oor zaak van de brand is onbekend. De eigenaar is tegen brand verzekerd. De kleuterleidsters- opleiding UTRECHT. 20-4. De belangstelling voor de driejarige kleuterleidsters opleiding is sterk afgenomen na de alarmerende berichten over de plaatsingsmogelijkheden van afge studeerde kleuterleidsters. Het Ne derlands Verbond van Vakvereni gingen betreurt dit, omdat de zo noodzakelijke verlaging van de leer- lingenschaal door de plotselinge pa- rick in gevaar komt. De politie die in de verdediging werd gedrongen, vroeg assistentie van collega's uit omliggende plaat sen. De situatie verergerde door het uitgaan van do café's en doordat .horderden Willebrorders zich met de zaak gingen bemoeien. Velen van hen waren na de lange, warme zater dag niet meer geheei nuchter. Tientallen politiemensen moesten slag leveren met een woedende men senmassa. Op een gegeven ogenblik bereikten de onlusten in de Wille- brordsc Dorpsstraat een dergelyke omvang dat de politie het nodig vend met traangaspatronen op te treden. Het was al tegen zonsopgang toen de rust enigszins terugkeerde, Enke le mensen van de mobiele eenheid van de rijkspolitie bleven zondagoch tend een oogje in het zeil houden. Zomlag opnieuw De ernstige ongeregeldheden in de Brabantse plaats St. Willebrord heb ben zendagavend een vervolg gekre gen. Waarbij de politie opnieuw van traangas gebruik heeft moeten ma ken. Zondag overdag was het vrij rus tig geweest in deze plaats, waar de nacht tevoren een ware veldslag werd geleverd tussen rijkspolitie en een verhitte mensenmenigte, die de vrijlating eiste van een zaterdag avond opgebrachte jongeman. Zondagavond omstreeks tien uur schoolden groepen jongeren, veelal weeir onder drankinvloed, zich samen op straat voor het politiebureau. Daar had men op dat ogenblik al re kening gehouden met een eventuele voortzetting van het oproer. Enkele tientaLlen mannen van de mobiele eenheid van de rijkspolitie stonden er klaar met traangaspatronen en gummiknuppels. Tegen elf uur was wederom de ge hele Willebrordsc Dorpsstraat ge blokkeerd. Lantaarns werden on klaar gemaakt en evenals de nacht te voren werd er me.t straatstenen naar het politiebureau gegooid. Daarop blokkeerde de rijkspolitie de toegang naar het bureau met sur veillancewagens en werden schijn werpers op de onruststokers gericht. Een en ander had echter weinig ef- fekt. waarop werd besloten wederom traangas te gebruiken om de straten Ie ontruimen. De „koperen" wieg voor nieuwe prins DEN HAAG, 20-4. De wieg, die voor de zoon van H.K.H. prinses Margriet en de heer Van Vollenho- vcn zal worden gebruikt, is de z.g. „koperen" wieg, die is bekleed met robia voile. Deze wieg, die sedert mensenheu- mv&swmw OaTAfi-SÉSMK gggj Lichtje aan de kim NE WYORK, 21-4. Enkele duizen den inwoners van de blanke voorste den van New York hebben het af gelopen weekeinde een voorbeeld willen geven van harmonisch sa menleven tussen negers en blanken. Met auto's en op vrachtwagens Hanoi houdt vast aan Warschau HANOI. 20-4. Noord-Vietnam ver werpt de tien nieuwe door de Vere nigde Staten genoemde steden voor inleidende besprekingen en blijft vasthouden aan Warschau als ge schikte plaats voor onderhandelin gen. De woordvoerder van het Noordvietnamese ministerie van buitenlandse zaken zei dat zijn re gering cok niet akkoord gaat met de voorwaarden die de Amerikaanse re gering aan een keuze heeft verbon den. Noord-Vietnam houdt vast aan zijn eigen keuze van Warschau en vraagt de Verenigde Staten daarop officieel te antwoorden. Vereniging voor Openbare Bibliotheken DEN HAAG. 24-4. De Centrale Vereniging voor openbare bibliothe ken, gevestigd te Den Haag, be staat dit jaar 60 jaar. Het jubileum zal gevierd worden met een studie dag op 9 mei in Krasnapolsky in Amsterdam, waarop buitenlandse en Nederlandse sprekers in zes secties actuele bibliotheekonderwerpen zul len behandelen en met een speciale bijeenkomst met receptie op 10 mei aldaar. In het middelpunt van de belangstelling staat de op handen zijnde bibliotheekwet en de integra tie van de landelijke bibliotheekor ganisaties. trokken zij naar de negerwijken om de bewoners te helpen bij het reini gen en verfraaien van hun sloppen. Zaterdag gingen zij aan de slag, voornamelijk in het oosten van Manhattan en het zuiden van Bronx cm huizen te witten en kelders en kelderwoningen te zuiveren van ratten. Men wil deze hulp r?cg in vijftig stratenblokken voortzetten. De bewoners van de 9loppen wa ren van de plannen van- de blanken van te voren n-iet op de hoogte ge bracht en toonden zich dan ook zeer verbaasd. Desondanks ontwikkelde zich snel een goede en harmonische samenwerking. King's moordenaar gesignaleerd? EL CENTRO, 20-4. De Amerikaan- se federale recherche heeft vrijdag de politie in het dorre „keizerlijke del" in Californië gealarmeerd om dat daar maandag een man zou zijn gezien, die beantwoordde aan het genis deel heeft uitgemaakt van .de-«r..signalement van de verdachte van de moord op ds. Martin Luther King, Eric Starvo Galt. Volgens de F.B.I, heeft de man, een lifter, tegen ie mand gezegd dat hij op weg was naar Yuma (Arizona), bijna honderd kilometer oostwaarts. inventaris van paleis het Loo, dankt zijn naam aan de in koper uitge voerde bewerkte voet. Voor zover kan worden nagegaan, werd de wieg reeds gebruikt voor de kleine prin ses Wilhelmina, wanneer zij met haar ouders Koning Willem III en kcringin Emma gedurende de zo mermaanden op paleis Het Loo ver bleef. Waarschijnlijk is de wieg, vcor prinses Wilhelmina vervaar digd. Ook koningin Wilhelmina, die - zoals bekend - een grote voorlief de had voor Het Loo en zijn omge ving, gebruikte destijds de koperen wieg voor prinses juliana. De wieg werd voor het laatst ge bruikt in 1948 voor prinses Christi na. Als straks het jonge prinsje met zijn ouders naar huis gaat, zal een vierde generatie uit het Oranjehuis bezit nemen van de koperen wieg op Het Loo. Financiën en economie WASHINGTON, 20-4. De presi dent van de Federal Reserve Board, William Mochesney Martin, heeft vrijdag verklaard dat de Verenigde Staten zich thans in de ernstigste financiële crisis sedert 1931 bevin den. Hjj zei dat president Johnson te hebben gewaarschuwd dat een wereldomvattende devaluatie van valuta's onvermijdelijk is tenzij het tekort op de Amerikaanse betalings balans wordt weggewerkt. Mc Chesney Martin zei dat de Verenigde Staten zich geplaatst zien voor een ontoelaatbaar tekort op de betalingsbalans, gepaard gaande met een al even ontoelaatbaar tekort op de begroting. Als deze tekorten niet verdwijnen zullen de Verenigde Sta ten voor ongecontroleerde recessie of een ongecontroleerde inflatie komen te staan. Mc Chesney Martin noemde het een soort tragedie, dat nu al meer dan een jaar over belasting- Toerisme is beducht DEN IIAAG, 20-4. „Er is veel ver anderd. Mensen die de bollenstreek tien jaar geleden voor het laatst be zochten en nu weer eens naar die streek tussen Haarlem en Leiden komen, zijn soms ronduit teleurgc- ste'd. Je ziet niet meer die uitbun dige kleurenpracht, er staan geen bunders en nog eens bunders meer in bloei, zo zeggen zij. Dit schrijft het „Weekblad voor Bloembollencultuur", orgaan van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. En het vervolgt: Ze hebben gelijk. Gewijzigde in zichten van de kwekers zijn daar de oorzaak van. De bloemen laten we niet meer rijp worden. Zodra het kan halen we do tulpen er af. Het gaat ons per slot van rekening niet om de bloem maar om de bol. Er wordt in de bollenstreek licht getilt aan de klacht van de kijkers. Wie bloeiende bolgewassen wil zien gaat maar naar het Keukenhof, zo kan men links en rechts horen. Toch kan een Keukenhof natuurlijk nooit de publiciteitswaarde van de bloei ende bollenstreek vervangen, al is de betekenis van deze expositie als schouwvenster van het vak van enorme betekenis. In toeristische kringen is men ver ontrust over het feit dat de bollen streek in de bloeitijd steeds meer aan aantrekkelijkheid inboet. Men wil dan ook de aandacht van de kwekers gaan vragen om bij hun bedrijfsbeleid ook "bijzondere aan dacht te schenken aan de publici teitswaarde van de bloeiende bol lenvelden. verhoging en besnoeiing op de uit gaven wordt gepraat. Hij zei dat het land thans in een deplorabele toe stand verkeert, een situatie die zijns inziens niet getolereerd mag wor den. Prijsstijging in 1967 DEN HAAG, 20-4. Vorig jaar zijn de prijzen met gemiddeld ruim drie procent gestegen ten opzichte van 1966, hetgeen, aldus de minister van economische zaken mr. L. de Block in een brief aan de Tweede Kamer, een „vrij forse" stijging is. Deze prijsstijging is echter minder dan in 1966, toen zij 5,8 procent be droeg, en ook minder dan werd ver wacht, namelijk vier tot vier en een half procent. Het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud steeg van 128 in januari 1967 (1959/60 100) tot 135 in juni en daalde tot 133 in decem ber, hetgeen een gemiddelde voor het gehele jaar 1967 van 132 ople vert. Kiiulerdrama te Deurne BRUSSEL, 20-4. Te Deurne by Antwerpen werden twee meisjes van 6 cn 4 jaar ervan verdacht, dat zy hun zusje van 15 maanden zo zwaar hebben mishandeld dat het kind overleed. Dc ouders hadden enkele dagen geleden het overlijden van de jong ste van hun vijf kinderen gemeld en verklaard, dat dc baby uit bed was gevallen. Een arts die een onderzoek instelde, vond dc dood echter ver dacht en waarschuwde dc politie. Het onderzoek door het parket van Antwerpen heeft uitgewezen, dat het slachtoffertje vrijwel zeker door haar twee zusjes uit bed was ge haald en mishandeld, aldus berich ten in de Belgische kranten van za terdagochtend. DEN HAAG. 20-4. De vergade ring van de nucleaire planning groep van de NAVO, die in Den Haag is gehouden en waarvan de zeven mi- ruiisifceries van defensie van Canada. West-Duitsland, Griekenland Ital'ië, Nederland. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten deel uitmaken zou overeenstemming hebben bereikt op alle drie puinten, di'e van belang zijn voor de verdediging met kernwa- Biafra heeft bekend gemaakt, dat het bereid is met de federale rege ring van Nigeria zonder voorwaar den vooraf te gaan praten. Het over leg zou binnen 48 uur op een nader overeen te komen plaats kunnen be ginnen. Oe Thant bood prinselijk paar lunch aan NED YORK, 20-4. Oe Thant, de secretaris-generaal van de V.N., heeft een lunch gegeven ter ere van prinses Beatrix en prins Claus. On der de gasten waren de dochter en schoonzoon van Oe Thant, de leider van de Nederlandse V.N.-delegatie D. G. E. Middelburg en zijn echt genote, de ambassadeurs van België en Canada met hun echtgenotes en leden van het V.N.-secretariaat. Canadese wil jonge mannen QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wie het meest aan zich ze Ij denkt wordt het spoedigste vergeten. Deze borden zijn onlangs geplaatst aan de zeedijken op Schouwen-Duive land. Bijgaande foto werd gemaakt aan de zeedijk bij „De Val" te Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Weer bosbrand ULVENHOUT, 20-4. In het Bra bantse dorp Ulvenhout is ongeveer zeven hectare bosgrond in vlammen epgegaan. Het gehele terrein wasjüe- plant met jonge sparren. De oorzaak van de brand is ver moedelijk het spelen met lucifers dcor kinderen. Het was voor de der de maal in 14 dagen dat een gedeel te van bos rond Ulvenhout en Bre da in bx;ahd'geraakte. De brand van vrijdag was de grootste van de drie. Door het snel ingrijpen van brand weerkorpsen uit de omgeving kon worden voorkomen dat het vuur nog verder om zich heen greep. N.A.V.O.-vergadering pens. aldus deelde de Amerikaanse voorlichtingsdienst in Den Haag mee. die afgaat op mededelingen van bij de conferentie betrokken kringen. De punten handelen over een mo gelijke oprichting van een verdedi gingssysteem tegen ballistische pro jectielen en het inrichten en gebrui ken van landmijnen met een kern- ladiing langs de verdedigingsgordel van de NAVO-landen, evenals een keuze van andere tactische kernwa pens. die op het ogenblik beschik baar zijn voor de geallieerde defeiv sie. Zonnige perioden Verwachting tot dinsdagavond: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot ma tige wind tussen zuid en west; onge veer dezelfde temperaturen als van daag. 23 april. Zon op 5.26, onder 19.51. Maan op 4.23, onder 15.20. Nieuwe maan: 27 april te 16.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 23 april 0.17 v.m. 12.57 n.m. BROUWERSHAVEN 23 april 0.21 v.m. 12.46 n.m. Springtij: 29 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-4. Het K.N.M.L. deelt mede: In grote delen van oost. mid den en west Europa was het zondag warm en zonnig onder invloed van een hogedrukgebied, dat zich van Rusland via de Balkan tot Italië uitstrekte. De warme lucht was ook lot Nederland doorgedrongen. Zon dagmiddag werden maximumtem peraturen van 25 tot 30 graden be reikt. In De Bilt werd een voor april nog niet eerder maximum van 28 graden gemeten. Koelere luoht stroomde zondag middag van Engeland naar onze om geving. Dit ging gepaard met slechts enkele verspreide buien. Het front, dat de grens vormt Irissen deze lucht en de warmere op het vasteland ver plaatst zich het komende etmaal ver der oostwaarts. In verband hiermee wordt het in ons land minder warm, maar worden er wel enkele opkla ringen verwacht. De wind blijft over het algemeen zwak BALTIMORE, 21-4. De politie van Baltimore in de Amerikaanse staat Maryland heeft zaterdag een jongen van ongeveer 18 jaar gearresteerd die vermoedelijk vijf jongetjes heeft vermoord. Op aanwijzing van de jongeman zijn de deerlijk verminkte lijken van vier jongetjes - twee broertjes van vijf en negen jaar en twee jongens van tien - gevonden. Naar een vijfde wordt nog gezocht. De kinderen werden sedert begin van de vorige week vermist. De dader had toen hij gearres teerd werd een papieren zak bij zich waarin ledematen zaten en een hak mes. steriel maken VANCOUVER, 20-4. Een Canade se dekteres, dr. Norma Ellen Verwey, heeft voorgesteld alle jonge mannen op 16-jarige leeftijd lijdelijk te steri liseren. Dat zou gratis en verplicht moeten wórden gedaan. De behandeling, vasectomie ge naamd, duurt slechts 15 minuten en kan later weer ongedaan worden ge maakt. wanneer hij zover gekomen is dat hij „de sociale verantwoorde lijkheden van het vaderschap" op zich kan nemen. Dr. Verwey gaf toe dat de mannen op haar voorstel wel met „hevige .verontwaardiging" zul len reageren, maar zij is ervan over tuigd dal vasectomie met veel min der neveneffecten gepaard gaat dan contraceptie bij de vrouw. „Het wevdt tijd dat de mannen hun ver antwoordelijkheid voor geboortecon trole op zich nemen", zei ze. DEN HAAG, 20-4. In Rome is vry- dag een nieuwe schenking aange kondigd, die Nederland in de vorm van voedsel voor ontwikkelingslan den ter beschiking stelt. Ir. J. A. P. Franke, directeur ge neraal van de voedselvoorziening, deelde in de conferentie van de F.A.O. over de wereldvoedselpositie mede, dat een hoeveelheid zuivel- produkten - met name melkpoeder en kaas - zal worden gegeven ter waarde van ongeveer 20 miljoen gul den. De helft van dit bedrag zal worden betaald door het Produkt- schap voor Zuivel, de andere helft, bijna 10 miljoen gulden, werd door minister Udink ter beschikking ge steld uit de fondsen voor de ont wikkelingshulp. Deze extra bijdrage komt boven de reeds eerder toegezegde Neder landse bijdrage aan het wereldvoed selprogramma van de VN. cn de F.A.O., ter waarde van 34 miljoen gulden voor 1968. Bijdragen als de beide door Ne derland thans toegezegde worden door de V.S. verdubbeld door schen kingen in voedsel en geld. Het we reldvoedselprogramma neemt deel in de ontwikkelingsprojecten door daarin uit te betalen lonen in de vorm van voedsel te verschaffen dan wel op andere wijze voedsel te laten helpen bij ontwikkelingsprojecten. Voorts kan het voedsel schenken waar zich noodtoestanden voordoen. Wervelstorm verwoest dorp GREENWOOD, 20-4. De 7.000 in woners tellende plaats Greenwood in dc Amerikaanse staat Arkansas is vrijdagmiddag (pl. tyd) gedeelte lijk verwoest door een wervelwind. Tenminste elf personen hebben het leven verloren en ongeveer 50 zijd gewond. De winkelwijk in het cen trum is volledig vernield. Ook aan de rand van het dorp is aanzienlijke schade aangericht. Gevreesd wordt dat nog meer slachtoffers onder hel puin zullen worden gevonden. Door dat in de omgeving van Greenwood de telefoonverbindingen zijn verbro ken zijn dc eerste berichten schaars.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1