V.S. NOEMT 15 PLAATSEN VOOR ONDERHANDEUNCEN Militaire staatsgreep in Sierra Leone CW. JONKER Mr. Van Vollenhoven: „Ik ben een bijzonder gelukkige vader" ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 april 19611 124ste jaargang N'r. 19981 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE 6N ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cenl - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Hogere rioolbelasting in West er schouwen WASHINGTON, 18-4. - De Ver. Staten hebben Noord-Vielnam vijf tien plaatsen voorgesteld voor inlei dende onderhandelingen met Noord- Vietnam ever vrede in Vietnam. De landen waarin de mogelijke on- derhandelingsplaatsen liggen zijn: India, Birma, Laos, Indonesië, Cey lon, Japan, Afghanistan, Pakistan, Nepal, Maleisië, Zwitserland, België, Italië. Finland, Oostenrijk. Naar minister van buitenlandse zaken Dean Rusk donderdag op een inderhaast belegde persconferentie verklaarde, zijn de Verenigde Staten ..gereed contacten te leggen en on derhandelingen te beginnen om de corlog in Vietnam zonder verder uit stel te beëindigen". „Onze zorg is mensen te sparen om de zaak van de mensheid te dienen, niet om pro paganda te maken", aldus Rusk, die eraan toevoegde dat onderhandelin gen moeten plaatsvinden in een land dat voor beide partijen aanvaard baar is en eerlijk in termen van ver bindingen, bereikbaarheid voor de weieldpers en eerlijk voorwat be treft de sfeer rond de besprekingen. „We zouden geen plaatsen aanbeve len als Washington, Seoel (Zuid-Ko- rea) of Canberra en wij zouden plaatsen els Hanoi, Peking of Mos kou niet kunnen aanvaarden'. „Er is echter geen gebrek aan plaatsen. Rusk zei dat de Verenigde Staten in Azië, Laos, Birma, Indonesië en India al eerder hadden voorgesteld en dat daar nu bij zijn. gekomen eise«d 6 „rjg v°°r ^rdelig' B VOOR MODERN HUISHOUDEN MONROVIA (Liberia), 18-4. Op standige militairen, die protesteer den tegen het feit dat zjj weinig sol dij kregen en slecht behandeld wer den. hebben donderdag het militaire bestuur in de Westafrikaanse staat Sierra Leone ten val gebracht en dit vervangen door een veertien leden tellende „militaire anti-corruptie- raad". DJAKARTA. Volgens het Indone- siche persbureau Antara zijn in Zuid-Sumatra 52 Indonesische mi litairen gearresteerd die er van ver dacht worden een communistische cel te hebben willen vormen. Dit heeft de militaire bevelhebber van het district, generaal Ishak Djoear- sa. bekend gemaakt. SPECIALE EDITIE STAATSCOURANT DEN HAAG, 18-4. Gedateerd woensdag 17 april is een speciale editie verschenen van de Nederland se Staatscourant, waarin H.M. Ko ningin Juliana bij proclamatie de geboorte van de nieuwe prins aan kondigt. De volledige tekst is als volgt: „Mijn dochter Margriet heeft he denavond het leven geschonken aan een zoon. Ik kondig dat hierbij aan mede namens de ouders van de jong geborene, wier grote dankbaarheid en vreugde wij delen. Juliana". De uitgave dre uit een blad be staat en uitsluitend deze boodschap bevat is versierd met een gekleurde uitvoering van het Nederlandse wa pen. Twee postbestellers omgekomen ZWOLLE. 17-4. Een verkeerso.n- geval op de rijksweg Zwolle-Kam- pen heeft twee postbestellers. beiden uit Zwolle, het leven gekost. De slachtoffers zijn de 37-jarige G. J. Hollander en de 55-jarige J. A. Weijl. De P.T.T.-bestelauto waarin de slachtoffers zaten, werd toen hij links voorsorteerde om de dorpskern Westenholte in te rijden, van achte ren aangereden door een vrachtauto. De P.T.T.-wagen werd op de linker weghelft gedrukt en kwam daar vrij wel onmiddellijk in botsing met een truck. De voorzijde van de P.T.T.- auto werd geheel vernield. Beide slachtoffers overleden ter plaatse. Advertentie Voor bloemen 't en planten in huis en hof aar: BLOEMISTERIJ EN TUINCENTRUM 'g Hogezoom 20 Haamstede Q V Telefoon (01115) 383 's Avonds tot 8.00 uur geopend <5 Als voorzitter van deze raad wordt genoemd Patrick Gordon, een onder officier. Uit de schaarse berichten valt op te maken, dat de militairen, vco in a mei ijk gefeid door onderoffi cieren, de macht hebben overgeno men omdat de eveneens uit militai ren bestaande nationale hervor- mingsraad zijn belofte zo spoedig mogelijk een burgerlijk bestuur in te stellen niet was nagekomen. Deze raad werd vorig jaar maart gevormd nadat het leger van Sierra Leone de burgerregering Margai ten val had gebracht. Mr. Luns in „ivas" LONDEN. 18-4. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft in Lon den model gestaan voor een wassen beeld dat in het beeldenmuseum van Madame Tussaud zal worden ge plaatst. Hij vroeg of het naast het wassen beeld van generaal de Gaulle kan worden gezet „omdat We allebei zowat even groot zijn". Hij kreeg ten antwoord dat dat wel zou kunnen. Van minister Luns werden 24 foto's genomen, aan de hand loaarixm de beeldhouiver Ernest Pascoe het mo del zal vervaardigen. Val van 24 meter Twee doden B RU NS SUM, 18-4. Bij de bouw van een torenflat in Brunssum noorcl heeft zich een ernstig bedrijfsongeval voorgedaan dat aan twee arbeiders het leven heeft gekost. Het zijn de 40-jarige ongehuwde P. van Hasselt uit Brunssum en de 31- jarige gehuwde P. Franssen uit Mer kelbeek. Een derde bij het ongeluk betrokken arbeider uit Kerkrade moest met een shock en lichte ver wondingen in het St. Igoriuszieken- huis te Brunssum worden opgeno men. Het ongeluk gebeurde heden morgen om 8 uur tijdens de werk zaamheden op de negende verdieping van een van de in aanbouw zijnde flats. De arbeiders waren werkzaam op een werkschot, dat met twee stroppen aan een takel hing. Door nog onbekende oorzaak moet een van de lussen zijn losgeschoten, waar door de twee arbeiders die op 't schot zaten, naar beneden vielen. Een der de man die een verdieping lager werkzaam was kon zich nog tijdig aan de takel vastgrijpen. ROTTERDAM. De vierde confe rentie van de intergouvernementele groep voor Indonesië zal worden ge houden van 22-24 april in het ge bouw van de Kamer van Koophan del te Rotterdam. Prof. Barnard naar Tsjecho-Slowakije BRATISLAVA, 18-4. Professor Christian Barnard, de Zuidafrikaan- se chirurg die de eerste geslaagde harttransplantatie bij een mens ver richt heeft, heeft naar het Tsjecho- Slowaakse persbureau Ceteka meldt laten weten dat hij van plan is met zijn gezin naar het herstellingsoord Piestany in zuidwest-Slowakije te komen om daar een behandeling te gen reuma te ondergaan. Zoals be kend heeft Barnard reuma aan beide handen. Ceylon, Japan, Afghanistan, Pakis tan, Nepal en Maleisië. In Europa hebben de V.S. Italië, België, Fin land en Oostenrijk gesuggereerd. Secretaris-generaal Oe Thant had Genéve al als mogelijke onderhan delingsplaats genoemd. Sommige van deze landen zijn door derden voorgesteld. „Elk van deze landen zou. naar onze mening, een juiste sfeer bieden voor ernstige onderhandelingen. Het is achttien dagen geleden sedert de president de bombardementen op Noord-Vietnam beperkte. Het is vijftien dagen geleden sedert de pre sident kennis gaf van Hanoi's ant woord op zijn aanbod voor bespre kingen". zo zei Rusk, eraan toevoe gend dat het niet de bedoeling was geweest „een excuus voor propagan da te verstrekken terwijl de strijd voort woedt". De wereld wacht - mei toenemende bezorgdheid - op een positief antwoord van Hanoi. Kunstroof in China HONGKONG, 18-4. Een vracht wagen met 'kostbare antieke voor werpen, bestemd voor de handels beurs in Kanion, is onlangs op weg naar de Zuidchinese stad leegge roofd, aldus het dagblad „Hongkong Star". Volgens de krant hebben mensen van de veiligheidsdienst an ti-maoïstische leiders in verband met de roof ondervraagd. Een anti- maoïstische bende zou de goederen, ter waarde van ongeveer een mil joen Hong dollars (ruim f 500.000) gestolen hebben. De buit bestond voornamelijk uit snuifflessen van jade en ivoor uit de tijd van de Ming en Tsjing-dynastie. Plan voor sluiting 15 Drentse zuivelfabrieken ASSEN, 18-4. De directie van de coöperatieve melkproduktenbedrij- ven Domobedum wil vijftien zuivel fabrieken -in Drente sluiten. Daartoe is een reorganisatieplan ontworpen, waarover de leden-fabx*ieken van Domobedum tot uiterlijk 30 mei de gelegenheid hebben zich uit te spre ken. De reorganisatieplannen zullen het eerste jaar een besparing voor Domobedum van 2,3 miljoen gulden opleveren en buitendien ervoor zorg dragen, dat de reeds lang gekoester de wens van de Drentse zuivelwe- reld - een melkprijs voor heel de provincie - in vervulling gaat. 25 jaar Centraal Lal». Bloedtransfiisieflienst Ned. Rode Kruis AMSTERDAM, 19-4. Heden (vrij- dagjmiddag wordt in het RAI-ge- bouw in Amsterdam het 25-jarig bestaan van het centraal laborato rium van de bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis ge vierd met toespraken en een recep tie. Misschien wel één van de belang rijkste wetenschappelijke instellin gen in ons land waarover „men" overigens zelden hoort, viert een be langrijke verjaardag en verheugt zich inmiddels over de goede behui zing die het sinds 1959 heeft aan de Dr. Albert PlesmanJaan in Amster dam-West, dicht bij Schiphol en we gen naar alle hoeken en uithoeken van ons land, belangrijk voor de „fabriek" van bloedpreparaten no dig bij operaties en ernstige ziekten. 280.000 maal zal dit jaar een beroep op de bloedtransfusiedienst worden gedaan door een chirurg of intermast ergens in Nederland, die menselijk bloed of een produkt daaruit, nodig heeft om een patiënt het leven te redden. Prinses Beatrix en prins Claus naar New York SCHIPHOL, 18-4. Gekleed in een mouwloze zomer japon is prinses Beatrix donderdagmiddag om 5 uur, vergezeld van haar echtgenoot, in een Super DC-8 lijnvliegtuig van de K.L.M. van Schiphol naar New York vertrokken. De rijksvoorlichtings dienst deelt mede. dat het een par ticulier bezoek betreft. Gebruik makend van hun aanwe zigheid in New York hopen prinses Beatrix en prins Claus zaterdag avond een voorstelling bij te wonen van het Nederlands Danstheater, dat deze week in New York optreedt. Telcfoonstaking in V.S. Dit nummer bestaat uil lü pagina's De waarheid sticht niet zo- J ueel goeds in de wereld als haar schijn kwaad. j* Wanner Verwachting tot zaterdagavond: zonnig en droog weer; zwakke tot matige zuidoostelijke wind en be langrijk hógere middaglemperatu- ren. 20 april. Zon op 5.33, onder 19.46. Maan op 3.39, onder 11.21. 21 april. Zon op 5.31, onder 19.48. Maan op 4.01, onder 12.44. 22 april. Zon op 5.28, onder 19.50. Maan op 4.16, onder 14.04. Laatste kwartier: 19 april te 20.35. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 20 april 8.52 v.m. 21.24 n.m. 21 april 10.16 v.m. 22.58 n.m. 22 april 11.45 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 20 april 8.42 v.m. 21.23 n.m. 21 april 10.07 v.m. 23.00 n.m. 22 april 11.38 v.m. n.m. Doodtij: 21 april. UTRECHT. De jongste Oranjetelg, zoon van prinses Margriet en mr. Pieter HET WEEROVERZICHT van Vollenhoven. a/tov (Foto: Max Koot). Diamanten verdwenen LONDEN, 18-4. In Londen is don derdag vernomen dat op London Airport twee tassen met industrie diamanten uit Zuid-Afrika en be stemd voor Hongkong zijn verdwe nen. De diamanten waren daar dins dag ter bewaring afgegeven. Er is een beloning van ruim 51.000 gulden uitgeloofd voor terugbezorging van de edelstenen. Twee doden bij Miinchen-rellen MÜNCHEN, 18-4. De'relletjes in München tijdens de paasdagen heb ben nog een dode geëist. Donderdag stierf de 27-jarige student Rüdiger Schreok aan de verwondingen die hij volgens de politie maandagnacht bij de belegering van de drukikerij waar „Rild-Zeitung", een van Axel Springers kranten gedrukt wordt, heeft opgelopen. Eerder overleed de 33-jarige pers fotograaf Klaus Frings die zwaar gewond werd toen hij foto's maakte van een rel in München. Bijbelvertalingen LAUSANNE, 17-4. De bijbel blijft het meest vertaalde boek terywereldHij is nu, geheel of gedeeltelijk, in 1.326 talen uit gegeven, aldus een bekendma king van het Wereldbijbelge nootschap. De volledige tekst komt voor in 242 talen. m Alle Surinaams.e bladen hebben donderdag op de frontpagina's met grote koppen de geboorte gemeld van de nieuwe Oranjetelg. GRONINGEN. In Donderen (ge meente Vries) is donderdagmiddag de 77-jarige fietser A. Krabben uit Yde door een achteropkomende auto aangereden. Hij was op slag dood. Jordanië heeft donderdag een be roep op de veiligheidsraad van de Verenigde Na'ties gedaan om tot ac tie over te gaan teneinde te verhin deren dat Israël op 2 mei de natio nale dag, een militaire parade in Jeruzalem houdt, zoals het plan is. DE BILT, 9-4. Het K.N.M.I. deelt mede: In de luchtdrukverdeling bo ven Europa is nog maar weinig ver andering gekomen. Ten westen van de Britse eilanden bevindt zich een gebied van lage luchtdruk en boven Rusland een gebied van hoge baro meterstanden. Tussen beide systemen staat een zuidelijke stroming. In de ze stroming bevindt zich de scheiding tussen oceanische lucht met buien en droge continentale lucht. Vrijdag nacht trok met veel wind en plaat selijk onweer maar met weinig neer slag het front, dat de scheiding vormt tussen beide luchtsoorten, over ons land. Daarmee werd de warme lucht verdreven. De temperaturen zakten aanmerkelijk. Intussen steeg de druk achter dit front weer aan zienlijk zodat het opnieuw zonnig weer werd. Ten westen van Spanje is een nieuwe storing aangekomen welke het komende etmaal naar het noorden trekt en bij ons de wind weer doet krimpen naar richtingen lussen zuid en zuidoost, terwijl daar mee opnieuw warme lucht over ons land zal stromen. DEN HAAG. Het Nederlandse motorschip „Spes" is woensdag in volle zee door Poolse marineschepen aangehouden en gedwongen terug tc keren naar de haven Stettin. WASHINGTON, 18-4. Ongeveer 200.000 telefoon-employé's in 40 Amerikaanse stagen zijn donderdag in staking gegaan voor meer salaris. Het zijn voornamelijk installateurs en reparateurs. 85 miljoen telefoon abonnees kunnen hierdoor in moei lijkheden komen als hun toestel ka pot is. UTRECHT, 18-4. „Ik ben een bij zonder gelukkige vader", zei mr. Pie ter van Vollenhoven donderdagmid dag cm half drie in Utrecht, toen hij voor het eerst na de geboorte van zijn zoon het academisch ziekenhuis - per auto - verliet. Hü vertelde, dat zijn vrouw het heel goed maakt en dat de baby „een erg lief kind" is. Over het gewicht van het jonge prinsje wilde mr. Van Vollenhoven nog niets zeggen: „Dat blijft nog even een geheim". Om ongeveer 16.10 uur arriveerde prinses Christina in een onopvallen de donkerblauwe auto bij het acade misch ziekenhuis voor een bezoekje aan haar zuster en haar jongste neefje. DEN HAAG. 17-4. Op paleis Het Loo zijn vele bewijzen van belang- Aardschokken aan Cote d'Azur NICE, 19-4. Zwakke, maar duide lijke aardschokken hebben donder dagavond paniek veroorzaakt onder toeristen en bewoners van de Fran se Middcllandsezeekust tussen Saint Raphael en Menton, en de Italiaanse Rivièra. Vooral werden do schokken gevoeld in Nice, Menton en Monaco. Er is geen enkele schade aangericht. stelling en gelukwensen ontvangen ter gelegenheid van de geboorte van de zoon van prinses Margriet en de heer Pieter van Vollenhoven. Van verschillende officiële instan ties werden bloemstukken bezorgd cp paleis Het Loo. Vooral vele parti culieren maakten van de gelegenheid gebruik grote en kleine boeketten en bloemstukken te zenden. Ook werden vele tientallen telegrammen op het paleis afgeleverd, waaronder zeer vele afkomstig van schepen op zee, die via Radio Scheveningen binnen kwamen. De ministerraad zond de volgende telegrammen: aan H.M. de koningin en prins Bernhard: „Gaarne bied ik u namens de raad van ministers van het koninkrijk, onze hartelijke gelukwensen aan bij de geboorte van uw tweede klein zoon. We delen met grote vreugde en dankbaarheid in het geluk dat de ouders en grootouders werd bescho ren. w.g. De Jong". Aan H.K.H. prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven: „Namens de raad van mmisters van het koninkrijk moge ik u onze hartelijke gelukwensen aanbieden bij de geboorte van uw zoon. Wij wensen de jonge moeder gaarne een spoedig algeheel herstel toe. w.g. De Jong'. Aan de heer en mevrouw Van Vol- lcnhoven-dc Lange: „Namens de vaad van ministers van het koninkrijk bied ik u onze hartelijke gelukwensen aan bij de geboorte van uw kleinzoon. Moge u lang getuige zijn van het geluk dat uw kinderen werd beschoren. w.g. De Jong". Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1