seizoen ...om zéker te zijn! Tekorten in de lichamelijke opvoeding Drukte vormde voorproefje op naderend WORDT HET KAMPEREN DUURDER? Ellemeet en Scharendijke doen samen ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 18 april 1968 Nr. 19980 Plechlighritl iu Itodf Kruis ziekenhuis Zilv eren J. L Braber werd hartelijk gehuldigd ZIF.RIK7.FK, 16-4. Kort nog maar na het jubileum van een bekende verpleegster, Ls - tijdens een dinsdag middag in de kantine van het Rode Kruis-ziekenhuis belegde bijeen komst - weer een funktionaris ge huldigd, die, in dienst van het zie kenhuis, het zilver haalde. Het betrof de chauffeur-tuinman-techni cus de heer J. L. Braber, met vrouw en kinderen - die de plechtigheid op eigen lichtvoetige wijze interpreteer den - middelpunt van een hartelijke huldiging. De gevoelens voor deze „man uit één stuk" werden niet on der stoelen of banken gestoken, nu zijn 25-jarig jubileum een feit is. Namens de Raad van Bestuur en in zijn kwaliteit van voorzitter van het dagelijks bestuur van het Zweed se Rode Kruis-ziekenhuis sprak de heer D. W. Kastelein, die er aan her innerde dat de heer Braber destijds „van Noordgouwe is meegekomen". Hij schetste hem als een medewer ker, die altijd klaar staat en zich vooral verdienstelijk heeft gemaakt voor de tuin van het huis. Als haler van zieke mensen en thuisbrenger van gezonde, heeft hij zich grote be kendheid verworven. Het „altijd pa raat te helpen" is op de jubilaris van toepassing en het bestuur is daarover verheugd. De heer Kastelein bood als stoffelijk blijk van waardering een vislamp aan. „H"eneraa! Braber Een vorig maal verhinderd wegens verblijf in het buitenland, bij dit ju bileum was de geneesheer-directeur dr. H. Ezendam wel aanwezig, het geen hij zelf zeer op prijs stelde. Hij toonde zich dankbaar voor de vele werkzaamheden van de heer Braber ten behoeve van het ziekenhuis ge durende vijf en twintig jaar. „Het is goed dat daar even bij wordt stil ge staan en aan gedacht". Dr. Ezendam schetste het werk van de jubilaris als chauffeur van de ziekenauto, noemde andere werkzaamheden, maar legde het accent op de tuin. Samen met zün collega heeft de heer Braber deze tuin onderhanden genomen op een wijze, waardoor deze zeer fraai is geworden; beslist fraaier dan kort na de aanleg. Feitelijk trouwens is de heer Bra ber ook de ontwerper van deze tuirt nieuwe stijl. Destijds diende de heer Braber op de „Karei Doorman". „U kwam toen in een mooi pak in het ziekenhuis en de (Zeeuwse men sen) overhoop liggend met de „g" en de „h" zeiden: Hij heeft de „H" van „h"eneraal al op zijn mouw. „Gelukkig voor u en voor ons is dat niet waar gebleken", aldus dr. Ezendam, die tot slot Braber dankte voor zijn goede diensten, hem prij- Fasen in «Ie Westhoek WESTHOEK. 15-4. Recreatie- zoekend Nederland is op- en uitge- lucht. Opgelucht cmdat het de ge hele vakantie zo gced als droog is gebleven en uitgelucht omdat de straffe oostenwind het buitenverblijf niet aangenaam maakte. Daarom bleef Pasen 1968 gemarkeerd door veel winterjassen, dikke truien en weinig strandbe/oek. Een uitzonde ring hierop maakte de tweede Paas dag toen een niet door wolkensluiers bedekt zonnetje het op het strand en speciaal achter de duinenrij heel aangenaam maakte. Het was er dan een „uitverkocht" zand-huis. Het hoge water dreef de mensenmassa opeen en het geheel deed denken aan een situatie die we kennen van topdagen in juli en au gustus. Westenschouwen bekleedde met dezo drukte een uitzonderingspositie want de noordoostenwind maakte een strand verblijf op de meer aan dc noordzijde van Schouwen gelegen stranden bepaald onaangenaam. Zij die het strand nog niet aantrekkelijk genoeg vonden zóchten een beschut plekje achter caravan of zomerhuis en lieten op deze manier de Paasda gen over zich heen gaan. Een massale Nederlandse over heersing dit keer, hoewel er toch ook talrijke Duitsers en niet te ver geten Belgen in de Westhoek waren. Zij hebben de recreatie-mogelijkhe den op allerlei wijzen benut. Maandagmiddag en ook al in de voormiddag verschenen de dagjes mensen cp het toneel en hele rijen Het officiële Noord Vietnamese blad Nhan Dan heeft de V.S. be schuldigd van gebrek aan goede wil bij de pogingen om-te komen tot be sprekingen over Vietnam. brand-, Inbraak-, storm- en glasverzekering, wettelijke aansprakelijkheid voor particulie ren, ongevallen-, ziekte- en ziektekosten verzekering westblaak 22-raam tel.010-110004* zend als een trouwe werker en een plezierig collega. De geneesheer-di recteur bood daarop een klein per soonlijk geschenkje aan. Geschenken Ook de collega's lieten zich niet onbetuigd en boden fraaie geschen ken aan, in de vorm van onderdelen, behorend bij een boormachine-in stallatie. Voor de goede woorden en geschenken dankte de heer Braber allen, inzonderheid ook de dames, die zorgden voor de entourage voor dit feestelijk uitje. Medische staf en ver plegend personeel drukten hierop het echtpaar de hand voor een persoon lijke gelukwens. De fractievoorzitters van de soci alistische SPD en de christen-demo cratische CDU in het Westduitse par lement hebben dinsdag verklaard dat hun partijen bereid zijn tot een ge sprek met de buitenparlementaire oppositie. ZÜ willen daarbij echter niet uitsluitend kritiek ondergaan, maar ook vragen stellen. Nauwere samenwerking bij Chr. onderwijs UTRECHT, 17-4. De algemene vergadering van de Unie „Een School met den Bijbel" heeft op haar 89ste jaarvergadering in Utrecht het be stuur gemachtigd, voorbereidingen te treffen voor een nauwere samenwer king met andere organisaties op het gebied van het christelijk onderwijs en voor een statutenwijziging die het mogelijk moet maken, de opbreng sten van de plaatselijke unie-collec tes te bestemmen voor het buiten land. Drie grote besturenbonden op het gebied van het christelijk onderwijs, de Vereniging voor Christelijk Natio naal Schoolonderwijs, Christelijk Volksonderwijs en het Gereformeerd Schoolverband zullen binnenkort een fusie aangaan. In een vergevorderd stadium van voorbereiding is ook het plan, alle besturenorganisaties op het gebied van het christelijk lager en voortgezet onderwijs, het beroepson derwijs en het bijzonder onderwijs, samen te brengen in het „Convent voor hel Christelijk Onderwijs". In dit geheel is de unie een zelfstandige plaats aangeboden. ROTTERDAM, 17-4. De voorzitter van de Koninklijke Neder landse Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding - de heer J. P- Kramer - heeft op de in Botterdam ge houden jaarvergadering ernstige tekorten gesignaleerd in de liehu- melyke opvoeding van het Nederlandse volk. HU sprak van een „penibele situatie" en bepleitte één instantie voor gecoördineerde planning van de lichamelijke opvoeding en de sport. „Ons volkswelzijn wordt ernstig bedreigd", aldus de heer Kramer, die dit toelichtte met de volgende gegevens: een tekort van enkele duizenden gymnastieklokalen en van 200 overdekte Instructiebaden, toenemend houdingsverval bij schoolkinderen, slechte physieke con ditie van jonge mannen in de dienstplichtige leeftijd. Door het ont breken van voldoende gymnastieklokalen zün er jaarlijks duizenden kinderen, die geen lessen in lichamelijke opvoeding ontvangen, voor al bü het basis- en het MAVO-onderwijs. De accommodaties by het V1IMO zijn, aldus de heer Kramer, lang niet voldoende. De gym nastieklokalen, die bij de scholen gebouwd worden zyn qua afme tingen en inrichting niet voldoende ingesteld op de buitenschoolse sportieve activiteiten. Het tekort aan zwembaden leidt er verder toe dat 47,1 procent van de leerlingen, die de zesde klas van de lagere school verlaten, niet kan zwemmen. Advertentie 1 makkelijk licht echteduurzaam strijken ^^^kleuren ^^Aresultaat \/»rf x/ari \/otf AXA/inkp.l licht echte .kleuren duurzaam Resultaat in één| bus verf van vettewinkel auto's kwamen vanuit het Schouwse richting Westhoek gereden. Natuur lijk hebben tijdens en voor de Paas dagen de betreffende middenstands- bedrijven weer goede zaken gedaan. Een droge en daardoor drukke Pasen die een belofte inhoudt voor het na derende seizoen. (Door omstandigheden eerst he den geplaatst. Red.) „Flitsen" uit het buitenland DJAKARTA. In Djakarta zijn drie voormalige onderofficieren ter dood veroordeeld. Zij zijn schuldig be vonden aan de ontvoering van en moord op luitenant-generaal Ach- mad Jani, stafchef van het Indone sische leger, tijdens de mislukte staatsgreep van 1965. LOESAKA. Afrikaanse nationalis ten in Zambia hebben gezegd dat bij een gevecht bij Banketi op onge veer 80 kilometer van de Rhodesi- sche hoofdstad Salisbury 26 Rhode- sische" militairen door Afrikaanse guerrilleros zijn gedood. TEHERAN. Een 35-jarige boerin te Kaliber in Perzisch Azerbeidsjan, heeft zaterdag een vijfling gebaard: drie jongens en twee meisjes. Vol gens de Perzische pers maken de moeder en de kinderen het gced. HONOLOELOE. President Tsjoeng Hee Park van Zuid-Korea is in Ho- nolceloe aangekomen waar hij be sprekingen zal voeren met president Johnson van 'de V.S., die de Zuid- Koreaanse president op het vlieg veld van Honoloeloe verwelkomde. NEW YORK. De Amerikaanse schrijfster Edna Ferber, die met de roman „So Big" in 1924 de Pulitzer- prijs behaalde, is in New York op 80-jarige leeftijd overleden. LONDEN. Uit een van wapens voorziene bestelwagen van een fir ma, 'die is gespecialiseerd in geld transporten, hebben overvallers in oost-Lonlden voor ruim 240.000 gul den aan munten en bankbiljetten gestolen. De wagen was vijf minu ten onbeheerd achtergelaten. Het vermiste geld zat in vier tassen. GENEVE. Het gesprek tussen christenen en marxisten, dat van 8 tot 11 april in «Genève onder toezicht van de Oecumenische Raad van Ker ken is gehouden, „heeft nieuwe vooruitzichten op een tweegesprek" tussen beide partijen geopend, aldus een door 'de raad verstrekt commu niqué. LAGOS. Federale Nigeriaanse troepen zijn 45 kilometer ten noor den van Calabar in het offenseif ge gaan tegen Biafraanse troepen, zo is in de Nigeriaanse hoofdstad verno men. E enbericht uit Biafra volgens welke tijdens het weekeinde een be- taljon Nigeriaanse militairen was vernietigd, sprak men tegen. PARIJS. Israël heeft de laatste termijn - 2Q miljoen dollar - betaald voor de aankoop van vijftig Franse Mirages die in totaal 60 miljoen dol lar hebben gekost. De toestellen zijn nog niet geleverd. MOSKOU. Het hooggerechtshof van de Russische federatie heeft in hoger beroep de in januari over vier jonge Russische intelLecluelen uit gesproken vonnissen bevestigd. LONDEN. Minister Luns heeft in Londen met Engelands minister van buitenlandse zaken. Michael Ste wart, en de Britse E.E.G.-onderhan delaar lord Chalfont gesproken over de vorderingen die gemaakt zijn bij de pogingen om het contact tussen Engeland en de E.E.G.-landen nau wer te maken. ATHENE. In Saloniki is een aan- taL studenten - naar verluidt een tiental - gearresteerd. Het zou een preventieve arrestatie zijn met het ocg op mogelijke agitatie ter gele genheid van de verjaardag van de militaire staatsgreep van 21 april. BRUSSEL. Het Belgische natuur reservaat De Hoge Venen, ten oosten van Verviers, is geteisterd door een zware «brand. Circa duizend hectaren natuurgebied zijn verloren gegaan. Het was de zwaarste 'brand in vijf tien j&ar. Eerste zwaluwen OOSTERLAND, 16-4. De heer M. Dooge alhier zag dinsdag middag jl. twee zwaluwen, de eerste die in deze streek wer den gesignaleerd. Zij hielden zich op in de V. d. Abeele- straat. Twee zwaluwen maken beslist zomer' In de natuur lijkt het er trouwens sterk op. Scheepvaartberichten Ampenan, 16-4 615 m. ZW Reunion naar Penang. Aludra, 16-4 340 m. O Dar ea Salaam naar Charleston. Atys, 16-4 te Bombay. Calamares, 16-4 Kingston naar Es- quivel. Esso Den Haag, 16-4 te Fawley. Vlieland. 16-4 120 m. N Trondhedm naar Bodo. Zafra, 16-4 140 m. ZO Mombasa naar Mina al Fahal. Luchtdoop van een honderdjarige LISSABON, 17-4. Een eeuw na dat hij voor het eerst gedoopt werd, heeft de 100-jarige Portugese pater Serafim das Neves dinsdag een nieu we doop ondergaan, een luchtdoop .ditmaal. Hij stapte voor het eerst van zijn «leven in een vliegtuig. „Het was niets bijzonders", verklaarde de geestelijke na afloop van de vlieg reis. Pater Das Neves, die 80 siga retten per dag rookt en na een goed maal nu en dan een sigaar, geniet nog een uitstekende gezondheid. Sportvliegers verongelukt GENEVE, 17-4. Bij een poging op het vliegveld van Genève, Coin- trim, te landen, is een éénmotorig sportvliegtuig van het type „Bonan za" in het Meer van Genève terecht gekomen. Daarbij kwamen alle vier inzitten den om het leven. Kikvorsmannen, die reeds enige minuten na het ongeluk ter plaatse waren, konden slechts de stoffelijke resten bergen. DEN HAAG, 17-4. De A.N.W.B. heeft zich tot de minister van socia le zaken en volksgezondheid gewend, omdat de bond zich met de miljoe nen kampeerders en de ondernemers van kampeerbedrijven ongerust maakt over de financiële gevolgen van de komende kampeerwet. Ook heeft de A.N.W.B. de bewinds man gevraagd commentaar te mogen leveren op het ontwerp-uitvoerings- besluit van de kampeerwet, waarin de eisen, die thans nog niet openbaar zijn gemaakt, worden opgenomen. Uit het jaarverslag van het Staats bosbeheer blijkt, dat het ongeveer 1 miljoen zal kosten om de 58 kam peerterreinen van het Staatsbosbe heer aan te passen aan de eisen, die de nieuwe wet hygiëne kampeer plaatsen gaat stellen. En deze terrei nen staan nog wel bekend om hun goede sanitaire voorzieningen. Het ligt dan ook voor de hand, meent de A.N.W.B., dat h'et tientallen miljoe nen zal vergen om de honderden kampeerbedrijven in ons land aan deze eisen aan te passen. Dit zal o.a. tot gevolg hebben dat de kampgelden zullen stijgen en dat voor velen het kamperen - tot nu toe de goedkoop ste vorm van verblijfsrecreatie - in tijdsduur beperkt zal worden. Een plaatje uit de twintiger jaren van Renesse. Een intiem dorpsbeeld, rijk versierd met groen. Van toeris me - althans op deze antieke foto - nog geen uitwendig spoor. Maar dat zou nadien vlug genoeg veranderen. Programma koninginnedag SCHARENDIJKE, 13-4. De Oran- je-comité's van Ellemeet en van Scharendijke hebben verschillende malen gezamenlijk vergaderd. Tij dens deze vergadering viel het be sluit om te komen tot een volledige samenwerking. Praktisch gevolg was dat er één bestuur werd samenge steld, dat de „cranjezaken" zal be hartigen. London Bridge naar Amerika LONDEN, 17-4. Lonidon Bridge, een brug ov&r de Thames, die moet worden vervangen omdat hij elk jaar verder wegzakt in de modderige ri vierbedding, is verkocht aan een Amerikaan en zal aan de andere kant van de Atlantische Oceaan wor den herbouwd, zo is dinsdag bekend gemaakt. De brug, niet te verwarren met de bekende en veelgefotogra- feerde Tower Bridge, werd een jaar geleden te koop aangeboden. De naam van de koper en het bedrag zullen donderdag worden bekend ge maakt. De (nieuwe) belasting op gelmuwen en grond UTRECHT, 17-4. Het wetsont werp waarin voorstellen worden ge daan voor een nieuwe gemeentelijke belasting op gebouwen en grond die in de plaats moet komen van de hui dige personele belasting, straatbe lasting en grondbelasting, kan weinig genade vinden in de ogen van het Christelijk Nationaal Vakverbond. „Het voorstel opent de mogelijkheid dat de Nederlandse bevolking in de komende jaren aan belasting op grond en gebouwen enkele honder den miljoenen meer moet opbren gen, terwijl de druk van deze belas ting per gemeente sterk kan ver schillen en de draagkracht van dc belastingbetaler een ondergeschikte rol speelt", aldus het C.N.V. in zijn orgaan „De Gids". Trieste gevolgen van overstromingen in Oost-Java DJAKARTA, 17-4. Rond 80.000 mensen zyn uit hun huizen gevlucht in de Oostjavaanse gebieden die door overstromingen zijn geteisterd. Antara meldt dat circa 1.500 vrou wen uit de streken langs de buiten zijn oevers getreden rivier de Solo voor „onderdak en voedsel" naar de wijken in Soerabaja zijn gevlucht waar de prostitutie hoogtij viert. De autoriteiten zijn bang dat deze vrou wen door de onderwereld geëxploi teerd zullen worden. Pas enkele dagen geleden is het water begonnen te zakken. In de overstroomde gebieden ten westen van Soerabaja komen veel slangen voor. Vele mensen die naar de paar droog gebleven stukken in dit ge bied waren gevlucht, zouden door slangen gebeten zijn. Vijf en vijftig dagen ondergronds LONDEN, 17-4. De Ierse barman Mike Meany, die zich in Londen drie en een halve meter diep heeft laten begraven, was dinsdag 55 dagen on dergronds Hij heeft dit record met een fles champagne gevierd. Hij wil de honderd dagen vol maken, maar zijn manager denkt daar anders over. Hij geeft de 33-jarige Meany nog zes dagen, dan gaat hij hem opgraven. Het dagelijks bestuur is als volgt samengesteld: de heer N. v. d. Linde Scharendijke (voorzitter); de heer C. D. Gast, Ellemeet (vice-voorzitter); mevr. H. v. d. Linde, Scharendijke (secretaresse) en de heer K. L. Horst, Ellemeet (penningmeester). Inmiddels is het programma voor Koninginnedag gereedgekomen en reeds in beide dorpen verspreid. In de morgenuren zal een optocht voor kinderen worden gehouden met dé filé, van versierde fietsen, autopeds enz. Hierna volgen wedslrijden op het sportveld te Scharendijke. 's Mid dags vindt een optocht plaats van versierde tractoren en wagens. Na deze optocht volgen een behendig- heidswedstrijd voor tractoren en ringsteken voor fietsen te Ellemeet. 's Avonds vindt een oriënteringsrit plaats voor auto's en brommers. De start vindt plaats te Ellemeet en Scharendijke is het eindpunt. Te Scharendijke worden wedstrijden ge houden voor de oudere jeugd en vol wassenen. Tot slot van de feestdag wordt een gecostumeerd bal gehou den. Vuilnismannen in Memphis werken weer MEMPHIS. 17-4. De staking van vuilnisophalers, die negerpredikant Martin Luther King ertoe bracht naar Memphis te komen waar hij bij een aanslag het leven liet, is afgelo pen. De 1300 vuilnismannen, bijna al len negers, krijgen zes dollar opslag en hun 'bond wordt erkend. Zij zul len het werk woensdag hervatten. Ds. King leidde op 28 maart een mars ter ondersteuning van de eisen der vuilnismannen die op plundering en brandstichting uitliep. Hij werd op 4 april door een onbekende dood geschoten toen hij in Memphis een nieuwe protestmars voorbereidde. Het weekloon van de vuilnismannen bedraagt nu 78 dollar. Voor 60 jaar.. ZIERIKZEE. De heer Ch. Vermeys heeft ontslag als burgemeester dezer gemeente aangevraagd i.v.m. zijn benoeming tot direkteur der op te richten N.V. De Nationale Industrie te 's-Gravenhage. ZIERIKZEE. Een verzoekschrift, voorzien van vele handtekeningen, zal tot H.M. de Koningin worden gericht waarin de voorkeur voor een te benoemen burgemeester naar mr. H. C. Moolenburg wordt geuit. ZIERIKZEE (Adv.). Stijlspiegels vaiiaf f 14,50; kroonspiegels vanaf f 8,-; zeil van 2V> el breed „kost bij ons maar 75 et.', ZIERIKZEE. Het Leger des Heils zal deze gemeente tot blijvend werk terrein 77taken. Binnenkort zal met het bouwen van een zaal en een of ficierswoning worden begonnen in de Koekinderstraat OOSTERLAND. Het plan van Oos- terlands Fanfare het tienjarig be staan te herdenken met een con cours, kan wegens onvoldoende deel neming niet doorgaan. DREISCHOR. Aan jhr. J. C. Heufft is eervol ontslag verleend als burgemeester clezer gemeente i.v.m. zijn benoeming tol burgemeester van Vianen, BRU1NISSE. Het muziekkorps van de Dufa, welk vaartuig in de tram haven ligt, maakte een muzikale rondwandeling door de gemeente, hetgeen een gezellige drukte teweeg bracht. ZIERIKZEE. De rederijkersver eniging „Concordia" gaf een uitvoe ring met de voorstelling van „Lotos" een drama en „Niet gesjeesd", een klucht BRUIN1SSE. Bij opgravingen in de riolering, 10 jaar geleden, gelegd en toen opgevuldmet oesterschel pen en plaatzand, werden daar nog levende krabben gevonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9