49 Koffiebonen REUZE KOEK SUCCESJES Yierlingpot RABAT 39 Dubbelpak RABAT §00 gram £90 AH-PILS Vreugde in Suriname 'Smeerlever- worst 'Doperwten albert heijn lijn 'Havermout *BIokkaas *Hippodrome Handappel 138 Citroenen Rode Radijs verser bij psr?jr 3 flesjes79 2pullen 79 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER De slaap van de Europese gedachte Oorsprong in 16e eeuw Het ontstaan van het Kaaskenswater te Zierikzee Te koop: Twee dezelfde fauteuils, mo dern. Koraalstraat 5, Zierik- zee. Kolenconv^etor, merk Peters. Oliekachtel merk Coleman. Zeer geschikt voor winkel of werkplaats. Een zo goed als nieuwe antenne le, 2e en België-net. 2 Karpetten en' een gazonmaaier. Koopjes. M. Otte. Rijksweg 12, Ooster- land. Nog voorgekiemde zetpoters, 60 kg eerstelingen, 20 kg Do- ré. Sluijs en Zn., Telefoon 437, Haamstede. I.p.st.z. zwarte Koelstra" kinderwagen. Geheel uit- neembaar. Populierenlaan 4, Haamstede. 3-pers. Caravan. Geheel in gericht. Prijs f 750,-. Visser, Slabberswerf 32. I.p.st.z. kinderwagen, merk Koelstra. Nieuwe Boogerd- straat 46, Zievikzee. Te koop gevraagd: 1 babycommode en 1 wieg. Mevr. E. Hondius „De Hoo- ge Hoeve", Dreischor. Huisje of boerderijtje in de omgeving van Renesse, tegen contante betaling (van parti culier) Brieven met prijsop gave te richten aan: M C Kwaak, Burg. de Bruijnstr 17, Ellemeet. Te huur of te koop gevraagd: Een 2- of 3-kamer woning, voor vrouw alleen, op nette stand. Brieven onder nr. 2844, bureau van dit blad. Te huur: 70 roeden tuingrond. Te be vragen: bureau van dit blad. Vermist: Wie heeft mijn blauwe „Lo comotief" fiets gevonden? - Graag terug bij Tonja Gil- jam, Schoolstraat 6, Brui- nisse. PARAMARIBO, 17-4. Gouverneur Ferrier van Suriname zei naar aan leiding van de geboorte van de nieu we Oranjetelg, dat de gehele Suri naamse bevolking deelt in de vreug de van de oud-ars en grootouders. In Suriname is men zeer verheugd dat uit -de berichten is gebleken dat de geboorte voorspoedig is geweest. Hij zei verheugd te zijn dat do dochters van het Huis van OTanje thans ge zorgd hebben voor mannelijke nako melingen. Zowel de gouverneur als de minis ter-president Pengel hadden per soonlijk een telegram van H.M. de Koningin ontvangen, waarin het heugelijk gebeuren werd medege deeld. FINANCIËN EN ECONOMIE Nieuwe Engelse munten in omloop LONDEN, 17-4. Engeland neemt donderdag oen eerste aarzelende stap naar de overgang op het deci male muntstelsel. De banken gaan dan de nieuwe munten van vijf en tier, pennies in omloop brengen. De ze munten zijn meteen wettig be taalmiddel. Volledige overgang tot het decimale muntstelsel gebeurt pas in februari 1971. De munten die donderdag worden uitgegeven zijn evenveel waard en imviselbaar te gen de huidige een- en twee-shilling stukken. Onder het nieuwe systeem wordt het pond honderd pennies waard, terwijl de huidige verdeling bestaat uit twintig shilling die elk twaalf pennies waard zijn. per stuk 250 gram /ff albert; heiin Oploskoffie 200 gram 3§« 1/1 blik pak 500 gram 7938 extract poeder Ycri'i"^ blank of gekruid per stuk 453 gram fijne blskwio met kokos reuzepak 400 gr. 129 88 Abrikozenjam huishoud I. pot 450 gram 99 Cfl-Pindakaas eerste kwaliteit pot360gram 89 Cfl-Slasaus fles dubbele inhoud 0.6 liter 1» Haring in tomatensaus blik 400 gram 89 'Limonadesiroop MontillaNo7 Framb./Besson. Grapeffuit, 560 gram zwaar VI 65 Argentijnse Red Delicious Kwaliteitsklasse I per kilo vol sap cn vitaminen 'zakje 200 gram 'Kokosmakronenpak 6 stuks 245 gram) JKT 79 Droogkokende Rijst gebrokonkilopak 89 Cfl-Spagbetti.pak 250 gram 45 Ch-OroentesoepKob«!Sl";0„rSf°ïi:?',oS85 Windsor Theeo'ocnm.,k. Java melange, pakje 100 g 59 Ch-Magere Choc. Melkflesinhoudinteroossg) 81 i Ch-Appelsapfles 1 liter 85 Bruine Bonen kant en klaar1/1 blik 59 Hollandse Snijbonen1/1 blik 99 Appelrnoesg.ijsmcrk1/1 blik 58 1 kwolitoitsklassol ZORGELOOS PERFECT FOTOGRAFEREN ■v? Amontillado medium dry 159 27° 'gfKoffu PMC Automatic Rapid Camera Door fixed focus scherpe foto's van 1.5 m. tot oneindig automatische instelling, geen zorgen voor diafragma, sluitersnelheid en belich tingstijd Zakformaat: 6,5 x 10 x 5 cm Met leren tasje, polsrlempjo, zonnckap/lensbcschermer on instructieboekje. CLUBPRIJS 117.- waarvan52.-inPMC-choques Beslclnr. F-117 MEER INFORMATIE IN ONZE NIEUWE CATALOGUS. NIEUW NUMMER MET NIEUWE STRIP fles inh. 0.30 Itr pul inh. 0.45 Itr ONVOORWAARDELIJKE KWALITEITSGARANTIE Wanneer u enig bij AH gekocht artikel niet elke cent waard §acht die u ervoor hebt betaald, dan geeft AH u het volle bedrag terug, Promptzonder enige bedenkingl Weekaanbiedingen geldon t/m woensdag 24 april. In het. nieuwe nummer van 'Heintje' (Nr. 33) be gint deze week de nieuwe, boeiende, avontuurlijke strip 'Opschudding in Fiasco City'. Laat uw kinderen het begin niet missen. Haal mórgen 'Heintje' (12 ct. bij AH- Margarine). De oude Jean Monnet, een der ar chitecten van de Europese Econo mische Gemeenschap, is van nature een optimistisch mens. Maar niet meer over die E.E.G.: die ontwikkelt zich, zegt hij, nergens meer in. de goede richting. Dat was een uit spraak naar aanleiding van de laat ste bijeenkomst der ministers uit de zes landen in Luxemburg, die het weer niet eens konden worden. En waarbij o.m. een moeilijkheid was of in een document nu wel de zin snede moest staan dat een gesprek met Engeland gevoerd zou worden met het oog op een eventueel later lidmaatschap. Een onschuldig zin netje eigenlijk, met weinig concreets er in - maar het was de Fransen al te hartig. Onder die omstandigheden is het verklaarbaar dat besluiten over dingen die wel principiële of voor sommige landen belangrijke za ken treffen, helemaal niet van de grond komen. Het verdrag van Rome van 1048 had een aantal doelstellingen, die in de afgelopen elf jaar grotendeels wel zijn bereikt. De verdragspartners van toen hadden ook een aantal idealen die men zou trachten te vetwezen- lijken nadat eerst het belangrijkste economische werk was verricht. Dat hoefde niet al te uitgebreid omschre ven te worden. Daarvoor was nog tijd genoeg als men voorlopig maar vast aan het werk ging. Het pro bleem is nu dat in die elf jaar die idealen grotendeels zijn vergeten. In vele gevallen ivas Frankrijk het struikelblok doordat het met alle mogelijke middelen tot chanta ge toe zijn nationale interessen bleef nastreven en alles tegenhield wat niet ogenblikkelijk voor de Fransen van voordeel was. Maar de eerlijk heid gebiedt dat in dat opzicht de anderen van tijd tot tijd met toewij ding het Franse voorbeeld volgden. Diverse problemen die nu aan de orde zouden moeten komen, zoals een gemeenschappelijk industrieel beleid, een gemeenschappelijke ener- giepolitiek en nog zo het een en an der, krijgen geen kans. Misère En het zijn juist dergelijke zaken die de afronding moeten geven aan een vervallen van onderlinge tol muren om van de gemeenschap een industrieel krachtig geheel te maken dat de vergelijking kan doorslaan met andere industrie-imperia zoals de V.S. en de Sowjel-Unie. Zelfs de organisatorisch eenvoudige zaken als een unificatie van het octrooi recht komen niet van de grond. Dat is trouwens niet alleen in de economische sector zo. In Euratom is het al evenzeer misère, met veel uitermate kostbaar langs elkaar heen werken waardoor krachten versnip perd worden. Met o.m. als konse- kwentie dat het geheel niet onmo gelijk is dat de voornaamste leve rancier van kerncentrales en de sys temen daarvoor weer de V.S. wordt. E.S.R.O. en E.L.D.O., de twee orga nisaties voor onderzoek in de ruim te, leiden een klaaglijk bestaan. Een ander triest voorbeeld is de computer-technologie. Frankrijk heeft enige maatregelen genomen om de eigen ondernemingen op dat gebied nog een steuntje te geven, zonder dat dit evenwel veel hielp. Dwergen Europa begint wel een strijdtoneel te worden voor een vrij groot aantal ondernemingen op dit gebied, die echter alle lijden onder het euvel dat ze elk voor zich niet opgewassen zijn tegen de Amerikaanse reuzen. En elk land geeft dan wel research- opdrachten om de eigen industrie een handje te helpen technologisch bij te blijven, maar die versnipperde bijdragen leiden tot meer dubbel- toerk dan tot reële kansen om kop loper te worden op een gebied dat van het uiterste belang is voor een industriële samenleving. Idem de vliegtuigbouw en zo valt nog een enkel voorbeeld op te noemen: al was het maar het geharrewar over internationaal vervoer. De enige manier om uit deze stag natie te komen is een terugkeer naar de erkenning dal het onder samen- werkenden voordeel kan opleveren een klein nationaal nadeel voor lief te nemen als men in ruil daarvoor kan meeprofiteren van een vooruit gang van het totaal. En dat is heel wat anders dan bitter geharrewar over kleinigheden, zoals men nu waarneemt. Het is te hopen dat wat men nu ziet alleen maar een middagslaapje is van de Europese gedachte waar uit ze wel iveer wakker zal worden. Het zou inderdaad voor heel Europa- treurig zijn als de Europese gedach te bezig is voorgoed in le slapen. (i) ZIERIKZEE, april. Zeker niet ten onrechte zullen vooral nieuw ingeko men inwoners van Zierikzee zich wel eens afgevraagd hebben, „hoe het zit" met het Kaaskenswater, de grote plas, die ligt onder dc rook van het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis, dicht bij het sportpark „Bannink". Het Kaaskenswater is een mooie, royale plas, maar een vraag is, hoe kemt dit watertje in de onmiddellij ke nabijheid van Zierikzee. Er is een antwoord op. De plas is er niet al tijd geweest, maar vond zün oor sprong in het jaar 1575, het jaar waarin de Spanjaarden een aanvang maakten met de belegering van de stad. De toestand van de bedreigde ves te is toen heel penibel geweest en dat verklaart ook de rigoureuze maatregel die werd getroffen om de vijand afbreuk te doen. Ter verde diging van de stad werd de Lever- dijk doorgestoken, beschermingsdi.fk van de Gouwe, waardoor een diepe geul werd uitgeschuurd, die nog al tijd bestaat en onder de naam Kaas kenswater beleend is. Voor een nadere precisering van de toenmalige situatie wordt Ver meld, dat tijdens de Spaanse belege ring' ten noorden van de Oude Ha ven (die naar de Gouwe voerde), buiten de stad honderd gemeten grond was verschanst. Dit schansge- bied werd begrensd door het Kaas kenswater, de Leverdijk, de Scheeps- timmersdijk en de Grachtweg. Tot de verdedigingswerken buiten de stad behoorde verder een parapette of borstwering. Van de stadsgracht bij de Nobelpoort liep deze borstwering - zoals de geschiedschrijver meldt - „tot aan den, dijk 't einde die beke", een fraaie, maar onduidelijke kreet, want wat wordt met „die beke" be deeld? Verschanst gebied We laten het probleem even liggen en herinneren aan de aanleg van, een dam aan de zuid-west-hoek van de polder Al-te Klein in 1610. Deze dam werd gelegd naar het noordoosten van de Zuidernieuwlandpolder, waardoor Duiveland aan Schouwen werd verbonden. Zeker is dat in 1610 het Kaaskenswater al bestond en - hier moet men het even met specula tie doen - het is zo goed als zeker dat de geschiedschrijver met „die beke", juist het Kaaskenswater heeft be doeld. De genoemde borstwering liep van de Nobelpoort naar de Leverdijk en vormde de noordelijke kant van het plm 100 gemeten grote ver schanste gebied. Er bestaat nog een oude gravure (Fr. Hogenberg) waar op dit verschanste gebied staat aan gegeven. Sluis opgeruimd De aanleg van deze buitenstadse verdediging moot geen sinecure zijn geweest. Hij was van 5 roeden toe- leggens ende 12 voeten hoog, met een gracht van 5 roeden wijt". Deze gracht - met het oog op de verde diging gegraven - moet aan de noordzijde van de borstwering gele gen hebben, ter plaatse dus van het tegenwoordige Kaaskenswater. In oktober 1575 werd de timmer man Jan de Tak belast met het op ruimen van de sluis „benoorden de zoutketen". Het bevang tussen Ka- deweg en Leverdijk heette eertijds het „Sluijsbevanck" en door het op ruimen van de sluis moet het water met kracht naar binnen zijn ge stroomd, om de toegang tot Zierikzee zo niet onmogelijk, don toch zeer moeilijk te maken. Ook de zuidelijke dijk bij Borrendamme trouwens was doorgestoken, zodat al het land om de stad blank stond. GULPEN. Op de rijksweg 78 in de gemeente Gulpen is een personen auto onder een afslaande vrachtauto geschoven. De klap van de botsing was zo hevig dat de vrachtauto om sloeg. De bestuurder van de perso nenauto, de 54-jar-ige J. P. A Fri- sesnen uit Maastricht, werd op slag gedood. De bestuurder van de vrachtauto, woonachtig in Gulpen, werd ernstig gewond. VELSEN. In het Noordzeekanaal ter hoogte van de pont is de zeven jarige jongen B. Vroom uit IJmui den, te water geraakt en verdron ken. Een pontschipper zag hem bij de steiger in het water vallen en kon hem spoedig op het droge brengen, maar mond-op-mond-bcademing en toediening van zuurstof door de on- gevallendienst van Velsen hadden geen resultaat meer. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 4