PRISMA Het einde van de ramp nadert Aardappelen vrijwel waardeloos Alle pogingen faalden tot het laatste toe „Henri Dunant" in haven van Burglisluis Hevige bos- en duinbrand LAATSTE NIEUWS Met Velpon zie je er geen barst van. CEtafelIf Velpon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE villas 12 »ni iwi Nr. 1991s LAND- EN TUINBOUW (i) Met weemoed gedenken de akker bouwer» die aardappelen telen de lentes van 1966 en 1967, toen vooral in april en mei, de prijzen voor ect- uardappelen hoog opliepen. Zij liepen zelfs zó hoog op, dat vragen aan de minister werden gesteld en dat der boeren grote vriend Bucolicus in zijn pen klom om maar eens fikse maat regelen te vragen tegen al dat ge speculeer. Dat doet hij nu niet U ziet hier de herhaling van een oud verschijnsel: als de boer goede prij zen maakt is iedereen er als de kip pen btf om te protesteren tegen de verhoging van de prijs van het voed sel. Als er een ramp is, weet niemand raad. Het Produktschap voor Aardappe len houdt vrij nauwkeurig statistie ken bij van de in- en uitvoer, de produktie, het verbruik en de voor raden. Wij behoeven al dat cijferma teriaal hier met weer te geven. Het is tóch wel bekend, dat de voorraden groot zijn, met name in het zuidwes ten, vooral bij de telers. In het noor den is bij de boeren niet zo veel aan wezig. Men heeft getracht meer uit te voeren dan normaal. Ten dele is dit gelukt, maar het bleef mondjesmaat, omdat in al de ons omringende lan den eveneens een ongekende aard appelovervloed heerst. De voorlich tingsdienst heeft de aardappelen aan bevolen als voeder voor rundvee. Er is gevraagd daarmee door te gaan als het vee in de weide loopt. Een zetmeelrUk produkt kan dan im mers een goede besparing op eiwit rijk gras geven. Uiteindelijk zullen wel zeer grote partijen door het koeienkeelgat glij den. maar voor de teler biedt dat geen uitkomst. De prijzen blijven laag, zeer laag. De aardappelmeelfabrieken is ge vraagd eetaardappelen te gaan ver werken. De suikerindustrie en de groenvoederdrogerij en werden ge vraagd of zij eetaardappelen konden drogen. Het bleek om allerlei rede nen niet mogelijk. Misschien had men deze mogelijkheden eerder moe ten onderzoeken, want de suikerfa brieken zijn. zoals gewoonlijk om de ze tijd van het jaar, in revisie. Het weer beslist Of de prijzen toch nog wat zullen optrekken, hangt nu bijna helemaal van het weer af. De dagen vóór Pa sen werden gekenmerkt door bijna winters aprilweer. Voor de aardap pelmisère is dat gunstig. Op de eers te plaats stagneerde de grasgroei, waardoor de staltijd wat verlengd werd. Dit kan het gebruik gunstig beïnvloeden. Koud weer vertraagt ook de groei van de nieuwe oogst en maakt de bewaring van de oude oogst gemak kelijker. Als het wat langer dan nor maal duurt voor eetaardappelen van de nieuwe oogst tegen redelijke prijs beschikbaar komen ,zal de verbrui- WILLEMSTAD. In de statenzaal van de staten van de Nederlandse Antillen werd woensdag een openba re plechtige bijeenkomst der staten gehouden, die werd bijgewoond door o.m. de parlementaire delegaties uit Nederland en Suriname. De delega ties verblijven voor een twee weken durend bezoek aan de Nederlandse Antillen. Burgerlijke stand Zierikzee Geboren: 4 april Leendcrt Willem, z .van Geert Marinus van der Wie len en Cornelia Evertse (Zierikzee); 4 april Johanna Huberdina, d. van Marinus Blom en Janna Berrevoets (Zierikzee); 4 april Maria Helena Jacoba, d. van Pieter Berrevoets en Johanna Elisabeth Wilhelmina van Bergen (Westerschouwen); 4 april Wilhelmina Elice, d. van Adriaan Marinus Bolijn en Adriana Jannie Dalebout (Zierikzee); 5 april Catha- rina Clazina, d. van Jantinus Koe ling en Clazina Maria Geleijns (Zie rikzee); 4 april Jacolina Susette, d. van Jan Remmers en Jaeomijntje Grietje van Da mme (Westerschou- wen); 6 april Lourus Jan, z. van Lourus Jan Verton en Wilhelmina Johanna Kooijman (Zierikzee); 6 april Anthonia Jacoba Wilhelmina, d. van Wilhelmus Johannes Kramer en Adriana Hendrika de Hooge (Zie rikzee); 8 april Gerrit Jan, z. van Jan van de Sluis en Maria Kloet (Zierikzee); 6 april Catharina Mar- garetha, d. van Jan Machiel Jakob- sen en Margaretha Cornelia Berre voets (Brouwershaven); 8 april Jan Hendrik Jacobus, z. van Adriaan Jan de Zwarte en Willemma Kvista- lijn (Zierikzee); 13 april Maria Mi- chaëla Martha, d. van Jakob Ger ming en Maria Steidl (Zierikzee). Overleden: 4 april Adriana Krina Lemsom. 62 jr., echtg. van Gerrit Baumann (Westerschouwen); 5 april Elisabeth Verton, 84 jr., geh. gew. met Pieter Cornelis Stamperius (Zie rikzee); 8 april Lena Bal, 61 jr. (Bruinissei: 9 april Willemina Sara Boot, 81 jr., geh. gew. met Martinus de Roo (Zierikzee); 11 april Jacob Willem Boot, 54 jr., geh. gew. met Geertje Eversdijk (Zierikzee). ker langer dan normaal oude aard appelen kiezen, temeer daar de kwa liteit heel goed is. Dit geldt ook voor de chips- en fritesindustrie. Deze heeft vroeger nogal eens aardappelen ingevoerd ter overbrugging van de tijd tussen nieuwe en oude oogst. Als deze invoer achterwege bleef zou nog veel van de oude oogst vei-werkt kunnen worden, maar dat betreft dan hoofdzakelijk Bintje, Een geluk bij een ongeluk is, dat de invoer van zeer vroege aardappe len uit zuidelijke landen stagneert, doordat onze prijzen zo laag zijn. Al deze factoren maken, dat bij velen de mening postvat, dat bij eendrach tige samenwerking tussen telers, handel en verwerkende industrie, veel meer gedaan had kunnen wor den dan nu gedaan is. Dat is ook zo. Maar hier komen we aan de grote moeilijkheid: zo'n samenwerking moet vroeg opgezet worden en wel als men de ramp ziet aankomen. Als- we er midden in zitten is het veelal reeds te laat. Ecu Cats voor bewoners Catshuis DEN HAAG. 17-4. Minister-pre- sident P. J. S. de Jong heeft als be woner van het Catshuis het eerste exemplaar gekregen van het in fac simile uitgegeven boek „Spiegel van den cuden en nieuwen tüd" door Ja cob Cats. Het werd hem geschonken door een uitgeverij (N.V. Het Parool, Am sterdam), die in de serie Herleefd verleden'' boeken gaat uitgeven in samenwerking met antiquaren en uitgevers, herdrukken van belang rijke werken uit de vaderlandse cultuur„Spiegel van den ouden en nieuwen tijd" is in deze reeks het eerste boek, dat gelijk is aan de oor spronkelijke uitgave. De heer N. Israël, antiquaar en uitgever overhandigde de minister president het boekHp merkte on der meer op, dat door deze racsimile uitgaven misschien kan worden ge holpen een beter begrip te verkrij gen voor de historische verworven heden, waarop de cultuur en de be schaving vandaag stoelen. De heer de Jong noemde de uit gave een goed initiatief. Hij twij- Advertenüe PRISMA- bijou 1) prachtige band met origineel écorce motief 159.- 2) verfijnd modelfraai bewerkte band 155.- 3) nouveauté met gesatineerde band en champagne-kleurige wijzerplaat 159.- felde er niet aan, dat het boek hem zal helpen bij de studie over Jacob Cats, die het huis bouwde, dat hem als ambtswoning dient. DrsW. van Norden, directeur van de uitgeverij, herinnerde de heer de Jong er aan, dat hij eens niet meer op het Catshuis zal wonenHij of freerde een gravure, die een beeld geeft van de tuin, die Jacob Cats eens bij het Catshuis liet aanleggen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Zijne Koninklijke Hoogheid de prins der Nederlanden heeft het voornemen vandaag don derdag 18 april) de officiële opening bij te wonen van het congres van The National Defence Transportation Association, in het Hilton hotel te Rotterdam. SCHIPHOL. Ter bijwoning van de nucleaire conferentie, die de NA VO eind dezer week in Den Haag houdt, is uit Griekenland de minis ter van buitenlandse zaken, Pipinel- lis, op Schiphol aangekomen. UTRECHT. Op de Techni-show, de vakbeurs voor de metaal- en houtbewerkingsindustrie, die van 9 tot en met 18 mei in alle hallen van de jaarbeurs aan de Croeselaan in Utrecht zal worden gehouden, zal voor een waarde van meer dan 35 miljoen aan machines en apparaten worden geëxposeerd. HARDERWIJK. In het ziekenhuis te Harderwijk is overleden de 28-ja- rige student J. R. J. Memelink, uit Bennekom. die tweede Paasdag bij een ernstig verkeersongeval zware verwondingen opliep. DEN HAAG. Het Juliana kinder ziekenhuis in Den Haag" heeft in ge vaar verkeerd, doordat op korte af- stand ervan een hevige duinbrand woedde. Het snelle ingrijpen van po litie en brandweer voorkwam echter ongelukken. UTRECHT. De Disputorenraad van de Utrechtse studenten facultei-» ten heeft in en buiten Utrecht in to taal vijfduizend handtekeningen ver zameld van mensen die protesteren tegen de doodstraf die is opgelegd aan twee jonge Amerikanen, de 17- jarige Gary Lee Miller uit Mary land en de 16-jarige Fred Esherick uit Ohio. GOES. In het' ziekenhuis in Goes is overleden de heer H. Lindenberg uit Yerseke. Hij werd tweede paas dag in zijn woonplaats aangereden door een bromfiets. De bestuurder van de bromfiets trof geen schuld. DONGEN. Door tot nu toe niet bekende oorzaak is het middenge deelte van een fabriekshal van de Areo-schoenfabrieken in Dongen in elkaar gezakt. DE KOOG. Op de Ruyslaan in De Koog (Texel) is het 5-jarige meisje Simone Mariesol uit Heilo bij het oversteken door een auto aangere den. Het meisje werd zo ernstig ge wond, dat zij ter plaatse is overle den. UTRECHT. De minister van on derwijs en wetenschappen, prof. dr. G. H. Verin ga, heeft in Utrecht de zesde nationale onderwijstentoon stelling geopend. AMSTERDAM. De vereniging „Hendriok de Keyser" heeft deze da gen voor een gulden van de N.V. Ameide overgenomen het pand Voor Eiland 12 te Medemblik, en daar mee het bezit op 170 huizen ge bracht. DEN HAAG. De nucleaire plan ning. groep van de NAVO, voorgeze ten door de secretaris-generaal van de NAVO, 'de Italiaan Manlio Brosio en bestaande uit ministers van de fensie van 'de zeven NAVO-landen, zal op 18 en 19 april in het hoofd kwartier van de koninklijke land macht in Den Haag zijn derde ver gadering houden. SCHIPHOL. Het Eerste Kamer-lid mr. G. J. P. Cammelbeeck (P.v.d.A.) tevens radio- en televisiemedewer ker, gaat op bezoek bij de Cubaan se leider Fidel Castro. Hij vertrok met de Nederlandse parlementaire missie naar de Antillen en zal nog voor het einde van dat bezoek door reizen naar Havanna. EDE. Op de rijksweg Renswoude- Planken Wambuis onder Ede is het 3-jarig jongetje W. J. van Schoon- horst uit Soest om het leven geko- ben. Hij liep achter de geparkeerde wagen van zijn vader om en werd daarbij door een auto gegrepen. BURGHSLUIS, 17-4. Geheel on verwacht arriveerde woensdagmid dag omstreeks 12 uur het hospitaal- schip de „J. Henry Dunant" van het Nederlandse Rode Kruis in de ha ven. Door het lage water was het eerst niet mogelijk om aan te leggen, zo dat het fraaie schip in de mond van de haven bleef liggen. Met opkomend water meerde het schip wat later aan de grote ponton waar burge meester Everwijn en de secretaresse van het Rode Kruis afd. Schouwen W. zich aan boord begaven. Praktisch alle bedden waren bezet met chro nische zieken die met dit mooie weer wel enorm genoten hebben van de aanblik die de Zeeuwse wateren biedt. Omstreeks 15 uur vertrok het schip weer en zette koers naar Kortgone. Aan boord van do „I-femd Dunant" bevonden zich ,72 uit Noord-Holland afkomstige patiënten, die te Haar lem aan boord waren gegaan en via Vreeswijk naar Burghsluis waren gevaren. De secretaresse van de af deling Westelijk Schouwen van het Rode Kruis, mej. A. C. Houtman, be gaf zich aan boord en bood de pa tiënten Zeeuwse babbelaars aan en wat V.V.V.-propagandamateriaal. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode). De komende visserijbijeenkomst te Zierikzee ZIERIKZEE, 17-4. Zaterdag 20 april a.s. zal om 10.00 uur 's morgens te Zierikzee - zoals reeds gemeld - in de Concertzaal, een bijeenkomst gehouden worden van de gemeente besturen en de visserij verenigingen uit Bruinisse, Thclen, Yerseke, Zie rikzee, Hontenisse en Philippine. Op deze bijeenkomst zal nog eens extra de aandacht gevestigd worden op de grote belangen van de mos selkwekers en die van de genoemde gemeenten in verband met de ko mende afsluiting van de Grevelingen en de Oosterschelde. De schaderegelingen zijn nog' steeds niet bekend en de onzeker heid, welke mogelijkheden deze re geling zullen bieden, heeft zowel bij de mosselkwekers als bij de betrok ken gemeentebesturen grote onge rustheid gewekt. Behalve de mosselkwekers en de gemeentebesturen zijn uitgenodigd de minister van landbouw en visse rij. Gedeputeerde Staten van Zee land, leden van de vaste commissie vcor de visserij in de Tweede Kamer, de leden van le en 2e kamer der Sta- ten-Generaal, wonende in de provin cie Zeeland, de leden van de com missie artikel 8 van de Deltawet en DEN HAAG. Een petitie met ruim tienduizend handtekeningen waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de zeehonden jacht, is aan de Canadese ambassade in Den Haag aangeboden door de Amsterdamse kunstschilder Gerard Esser. Een voedsel- „alarmdienst" ROME, 17-4. De voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) is be zig met de instelling van een „alarmdienst" voor spoedhulp aan gebieden waar gebrek aan voedsel heerst. Dit heeft de directeur-generaal van de FAO, de Nederlander Boerma, woensdag in Rome meegedeeld op een bijeenkomst van de raad die met de uitvoering van het wereldvoedselprogramma is belast. In diverse delen van de wereld gaan vaste rappor teurs werken. de landelijke, regionale en plaatse lijke pers, radio en t.v. Na een inleiding door de burge meester van Zierikzee namens de visserijgemeenten zal het woord .ge voerd worden namens de visserij ver enigingen van Bruinisse, Tholen, Yerseke en Zierikzee. De liaringrace DEN HAAG. 17-4. Het Produkt schap voor Vis en Visprodukten heeft in zijn gehouden vergadering de regeling voor de komende hringa visserij vastgesteld. De eerste sche pen zullen maandag 27 mei ter ha ringvangst mogen uitvaren; een vol gend gedeelte op 4 juni en het res tant van de vloot op 10 juni. De eer ste haring zal dan op vrijdag 31 mei mogen worden aangevoerd. Onderwijstentoonstelling te Utrecht UTRECHT, 17-4. Honderden on- derwijzers, schoolbestuursleden en andere onderwijsdeskundigen heb ben - evenals minister dr. G. H. Ve- ringa van onderwijs en wetenschap pen en zijn twee voorgangers Cals en Rutten - al een bezoek gebracht aan de nationale onderwijs tentoon stelling die tot en met 24 april in de Julianahal van de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs in Utrecht ge houden wordt. BLOEMENDAAL, 17-4. Een he vige duin- en bosbrand heeft ge woed op een vele tientallen hectare groot bosterrein, eigendom var» Staatsbosbeheer, de gemeenten Hoarlem en Zandvoort en van par ticuliere eigenaren, en gelegen tus sen de Zeeweg in Overveen, de bou levard 'tussen Bloemendaal aan Zee en Zandvoort en de spoorlijn van Haarlem naar Overveen. Het vuur werd bestreden door ongeveer 200 militairen van de groep technische specialisten uit de Ripperdakazerne in Haarlem. Verder waren er de brandweren van Haarlem, Zand voort, Overveen, Bloemendaal, Vo gelenzang en Aerdenhout met tien tallen manschappen. KERKNIEUWS Gereformeerde Gemeenten in Nederland ZIERIKZEE: dinsdagavond a.s., 23 april, 7.30 uur. ds. Mallan, Veenen- daal. Moeder en kind maken het goed DEN HAAG, 18-4. De gezond- heidstoestand van prinses Margriet en haar zoon is goed, zo hebben de behandelende geneesheren vanmor gen via de R.V.D. laten weten. H.M. de koningin heeft vanmorgen omstreeks negen uur een bezoek ge bracht aan moeder cn kind. Kindervoorstelling goochelaar in de Lichtboei Advertentie ZIERIKZEE. Hei Leger des Heils heeft in deze week van de Paasvakantie voor de jeugd in hel clubhuis „Dc Lichtboei'' alhier voor enige attracties gezorgd die bijzonder veel belangstelling trokken. Dinsdag vormde het hoog tepunt van het. PaasprogrammA, want toen was er in de grote zaal het op treden van goochelaar Ted Tevano uit Den Haagdie er bijzonder in slaagde om de kinderen een uurtje bezig ie houden. Hij is ook kampioen op hel ge bied van hel goochelen voor kinderen van. Nederland. Er waren twee voor stellingen, beide zeer druk bezocht, cn voorafgegaan door een komische film. Morgen (vrijdag) wordt in „De Lichtboei" opnieuw een filmvoorstelling voor de jeugd gegeven. Vertoond wordt Sim Sala Bim, aatwang 2 uur en S uur. (Fol/o: Zierikzeesche Nieuwsbode). Scheepvaartberichten Attis, 18-4 verw. te St, Croix. Aludra, 17-4 135 m. n.o. Mozambique naar Charleston. Acmea, 16-4 te Kilüngsholme. Camitia, 17-4 33 m. z.o. Dublin naar Curasao. Calamares, 16-4 Port Esquivel naar Cristobal. Kelletia, 17-4 Oslo naar Rotterdam. Zaft'a, 17-4 45 m. n.o. Grandemore naar Mina Al Fahal, DODELIJKE ONGELUKKEN KLIMMEN. De 10-jarige jongen L. P. M. Hendriks uit Hulsberg is door een wals overreden en later aan de gevolgen in het ziekenhuis te Heerlen overleden. TILBURG. In een ziekenhuis te Tilburg overleed de 26-jarige wacht meester J. F. Hengst te Hilvaren- beek. Op 3 april was hij gewond bij een aanrijding op het kruispunt. Ringbaan Zuid-Broekhovenseweg in Tilburg, dat hij per «motor wilde oversteken. iDEDBMSVAART. De 65-jarige B. Begeman udt Dedemsvaart is voor zijn woning door een auto aangere den toen hij de straat overstak. De man overleed ter plaatse. SOMEREN. In de gemeente So meren is de 72-jarige G. Smits met zijn fiets in botsing gekomen met een personenauto. De bejaarde man is ter plaatse overleden. Betogingen in Peking HONG KONG, 17-4. Honderd1 'ui- zenden leerlingen en fabrieksarbei ders hebben woensdag in Peking op het Plein van de Hemelse Vrede be toogd voor het omverwerpen van „het reactionaire bewind" in de Ver. Staten, zoals Mao Tse Toeng de Amerikaanse negers heeft aangera den. Er waren spandoeken met „De Afrikaanse Amerikanen moeten de eindoverwinning behalen" en „De V.S. is ten ondergang gedoemd". DURE LEKKEN UTRECHT, 17-4. Het G.E.V.U. (het Utrechtse energiebedrijf) heeft vorig jaar in het stadsgasbuizennet acht duizend lekken gerepareerd. Het gasverlies tengevolge van lekken wordt voor dit jaar nog op 9,5 mil joen kubieke mefer geschatdat wil zeggen op acht procten van het to taal, hetgeen neerkomt op een ver lies van 600.000 guldenHet G.E.V.U. heeft voor de eerstkomende jaren dan ook meer dan een miljoen gul den uitgetrokken voor de „lekbe- strijding". Prins Claus opende nieuwe fabriek te Middelburg MIDDELBURG, 17-4. Op hel nieuwe industrieterrein van Middel burg heeft prins Claus woensdag middag ccn nieuwe fabriek van Her cules N.V. in gebruik gesteld. De nieuwste vestiging van het Amerikaanse chemische concern be treft een fabriek waar jaarlijks 50.000 ten demethyltereftalaat (d.m.t.) zal worden geproduceerd. Een produkt dat op grote schaal gebruikt wordt als grondstof bij de fabricage van polyestervezels en van polyesterfilm, gebruikt voor o.a, bijzondere fotografische film en geluidbanden. De fabriek in Mid delburg is de tweede eigen vestiging van Hercules in Nederland. SPORTBERICHTEN KORFBAL All-Ready-S.K.NAV.K. Zaterdag aanstaande begint voor de korfbalvereniging „All Ready" de competitie met een thuiswedstrijd pp het sportpark „Bannink" tegen het Nieuwerkerlese SKNWK. Na het behalen van het kampioenschap in de derde klasse zijn de róód-zwarte Zierikzeeënaren al meteen in de hoogste klasse van de Schouwen- Duivelandse Korfbal Bond „gestopt" en dit seizoen zullen de benjamins dus moeten gaan bewijzen of ze het eersteklasserschap waar kunnen ma ken. Weliswaar is het Zierikzeese twaalftal met enkele prominente spelers en speelsters versterkt, doch dal neemt niet weg, dat men tegen geroutineerde clubs als SKNWK van goede huize zal moeten komen om de punten thuis te houden. Wanneer het echter waar is. dat dc Duivelan ders sinds vorig seizoen aan kracht: hebben ingeboet, dan moet er voor All Ready een mogelijkheid aanwe zig zijn om de helft van dc inzet in Zierikzee te 'houden. Na enkele jaren van onderbreking zal Zierikzee in ieder geval zaterdagavond (6 uur) weer van eerste klas korfbal kun nen genieten en we wensen dc rood zwarten in do lo klasse veel succes toe. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3