Westerschouwen achter structuurschets Schouwen-Duiveland STREEKNIEUWS HET OOG VAN SIVA De erfopvolging van de troon Matig bezochte algemene ledenvergadering VVV „Ouwerkerk" THE MIDNIGHT PACKET THE MIDNIGHT PACKET ZIER1KZEE. Deze jeugdige voetballers, de elftallen van de openbare Theo Thijssenschool (boven) en van de Lagere Technische School (onder) werden kampioen in hun respectievelijke afdelingen tijdens het geslaagde twee daagse sehoolvoetbaltoernooi dat werd gehouden op het sportpark „Bannink" (Foto: Zicrikzecschc Nieuwsbode). Renesse krijgt een weekmarkt AGENDA Donderdag 18 april RENESSE Afd. Noordwelle Plattelandsvrouwenbond 40. Aram wordt een groot vertrek bin nengebracht. Op de grond op rijk beslikte kussens zit een achttal oudere mannen. Eén van hen wenkt Aram naderbij te ko men en begint tot diens grote verbazing in vloeiend Italiaans tot hem te spreken. „Gij staat hier voor de raad der ouden, vreemdeling. Uw leven ligt in onze han den. Saladin, onze machtige keizer heeft ons opgedragen te onderzoeken of ge me deplichtig zijt aan de roof van het oog van Siva." „Ik ben onschuldig aan deze zaak," barst Aram heftig los, „door een noodlottige sa menloop is de verdenking op mij gevallen." De oude heft bezwerend do hand. „Laten wc eerst horen, wat Tarai te ver tellen heeft." Hij geeft een wenk aan een dienaar, die zich snel verwijdert om even later terug te keren met de woorden: „Het lijdt geen twijfel, dat deze man medeschuldig is aan de misdaad van Sylvester. Hij dient daar om de offerdood te.stervenT WESTERSCHOUWEN, 17-4. De raadwagend* van de woensdagavond gehouden vergadering, waarvoor grote belangstelling bestond, was een aaneenschakeling van recreatiezaken, waaronder enige zeer belangrijke. Het komend najaar gaat reeds een stuk transportricol de grond in als onderdeel van de grote transportlei ding naar de Oosterscheide. Het be treft hier de Hogeweg en wel het ge deelte dat niet herstraat is. Voorlo pig blijft het een lcos-riool omdat aansluiting op de riolering van Burgh die veel nauwer van doorsnee is, niet mogelijk is. Nadat het werk is uitgevoerd zal de Provincie zor gen dat voor het seizcen 1969 dit ge deelte Hogeweg herstraat zal worden. B. en w. vroegen hiervoor een be drag van f 368.500,- waarmede de raad zich akkoord verklaarde. In het rccreatieseizoen gaat Renes se een weekmarkt krijgen. Vanaf 1 mei tot 1 oktober zullen aan de Kromme Reke een aantal kraampjes verschijnen op elke woensdag van 9-13 uur. Daartoe zal dit dorpsge deelte op die dagen van 8-14 uur voor het verkeer afgesloten moeten worden. Het verzoek voor deze markt werd ingediend door de Midden- standsvereniging Renesse als een proefneming De heer Hoogerhuis vond de Krom me Reke een totaal verkeerde plaats en de Lange Reke was volgens hem de uitgelezen plaats. In andere ste den wordt voor de weekmarkt al tijd de moeilijkste plaats gekozen omdat het verkeer er dan als het ware met de neus wordt opgedrukt. Burgemeester Everwijn ken dit standpunt niet accepteren omdat de Lange Reke voor het verkeer als doorstroming veel meer voordelen heeft dan de Kromme Reke. Ook het winkelcentrum zou volgens do heer Hoogerhuis in aanmerking kunnen komen, doch zo vei- is het nog niet mdt deze grond. De heer Kalkman volgde de mening van de heer Hoo gerhuis. De andere raadsleden waren vol lof over de komende weekmarkt m het zal velen een busreis naar Zie rikzee sparen. De heer Kloosterman vroeg, of de baten tegen de rommel opkunnen. Geantwoord werd dat dc gemeente hier een dienende taak heeft Iedere winkelier kan meedoen. De heer Hoogerhuis, van1 mening dat de Middenstand achter de Lange Re ke stond maakte een tegenvoorstel voor deze plaats doch het werd niet ondersteund. Ook hij zwichtte toen maar voor de Kromme Reke-voorde len en met alle stemmen voor werd het voorstel aanvaard. De rioolbelasting gaat drastisch omhoog en wordt in plaats van 35 °/o der totale kosten 85 Als groot toekomstbeeld hing deze avond de cntwikkelingsschets Schou wen-Duiveland aan de muur zoals die was uitgepraat door de gehele streek en uitgevoerd door het Ste debouwkundig adviesbureau Kuyken. De raadsleden waren uitvoerig ge documenteerd over dit plan doch de voorzitter lichtte de „praatprent" nog eens duidelijk toe. Diverse ker nen zoals Noordwelle en Seroosker- ke zullen in de toekomst geen speci fieke functie meer hebben en andere impulsen zullen ze dan leefbaar moeten houden. De voorzitter dacht aan een recreatieve toekomst en mo gelijk zit dit 'er wel in. Vooral Se- rooskerke hangt af van de ontwikke ling Oosterscheide. De grote oost- westweg wordt grote verkeersader door het gehele schiereiland doch een spoorwegverbinding moet zeer twijfelachtig worden geacht. Voor dit laatste zou een derde verbinding nodig zijn. Dit stuk werk werd indertijd dooi de gemeente Westerschouwen op po ten gezet en het zal mee moeten hel pen om bij het nieuwe streekplan de planologen de streekmening van Schouwen-Duiveland kenbaar te maken. De opmerkingen der raads leden die er deze avond ook waren zullen tegelijk met die der andere gemeenten in een vergadering van burgemeesters, wethouders en secre tarissen worden besproken. Nadat de opmerkingen zijn ingecalculeerd gaat het plan naar G.S. Op de kaart is het duidelijk ge worden dat de fruitteelt gaat ver schuiven naar de streek Oosterland- Nieuwerkerk, waar ook plaats is voor groenteteelt en kastuinbouw. De heer Hendrikse meende dat in de Westhoek (Lagezoom) toch nog plaats moet blijven voor individu ele groenteteelt onder glas, hetgeen de voorzitter beaamde, maar het mag geen Westland-allures krijgen. Twee havens Burghsluis kan als jachthaven grote vormen aan gaan nemen en daartoe wordt het poldert je Van Zuijen van belang. Hiervoor is al een particulier initiatief genomen. Een boulevard(je) zou rond de Dam- menweg bij Scharendijke gestalte kunnen krijgen. Dart blijven er mo gelijkheden voor het Schelphoekgat waar de voorzitter veel in ziet als handelshaven voor de Westhoek en Middenschouwen in de plaats van het 'te ondiepe Burghsluis. In het nieuwe plan zullen dan alle boomgaarden in de Westhoek, dus ook de omstreden bedrijven Ver- tonsweg, in de recreatieve sector op genomen worden en daarmede wordt het gebied recreatief wonen en het gebied voor recreatieve voorzienin- Vraag aan minister Het lid van de Eerste Kamer dc heer A. A. van Eeten, heeft zich met de volgende vraag - waaraan een mededeling vooraf gaat - tot de mi nister van landbouw en visserij ge wend: „Blijkens verkregen inlichtingen wordt de laatste tijd door eidereen- den (Somatéria m. mollissima) heel veel schade gedaan aan het mossel zaad, dat zich op de mosselpercelen in de Waddenzee bevindt. Het zaad van gehele percelen zou door deze eenden worden opgegeten, hetgeen een schade veroorzaakt van duizenden, wellicht tienduizenden, guldens. Is de minister bereid, op korte ter mijn, maatregelen te treffen, waar door genoemde schade kan' worden voorkomen, b.v. door deze vogels i.g. artikel 20 van de Jachtwet (wet van 3 november 1964 Stbl. 523) als scha delijk wild aan te merken?" ZIERIKZEE Aubade bij geboorte prinsje De gymnastiekvereniging „Rust Roest" reageerde woensdagavond vlug op het nieuws van de geboorte van het prinsje. Majorettes en tam boers van deze vereniging maakten een rondgang door de stad en brach ten een aubade aan burgemeester D. W. Kastelein. Een prettige toevallig heid was dat het voltallig Z.O.V.- Jeugdige voetbalkampioenen van het sclioleutoernooi In hotel „Het wapen van Zeeland" te Renesse kwam de afdeling Noord welle van de Plattelandsvrouwen- bond bijeen. In haar openingswoord heette de presidente in het bijzonder welkom mej. Dekker, lerares K. en O. te Zierikzee, die de avond ver zorgde. Onder leiding van mej. Dek ker werden door de dames ver schillende aardige versieringen voor de paastafel gemaakt. Aan het slot overhandigde de presidente mej. Dekker bloemen, met dank voor de ze leerzame en gezellige avond. BROUWERSHAVEN Afd. Plattelandsvrouwenbond Op 23 april wordt in het jeugdge- bouw een vergadering gehouden van de afdeling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Op deze vergadering zal mej. A. W. Bes te Middelburg een lezing houden over het onderwerp „Een nieuwe tijd, een nieuwe jeugd". bestuur juist in „Concordia" in ver gadering bijeen was. Men liet even de zaker. de zaken en sloot zich aan bij de optocht. De felicitaties met de geboorte van de nieuwe prins wer den namens de vereniging tegenover de burgemeester uitgesproken door de voorzitter de heer T. C. Hekman en namens de Z.O.V. door de heer J. van Urk. De sporttofo Van het aantal geregistreerden voor de toto via de voetbalveren!-, ging „Zierikzee" heeft één deelnemer 9 en één deelnemer 12 goede uitsla gen voorspeld in toto no. 41. Besprekingen evenementen voor het a.s. seizoen Vergadering CP.J. Op vrijdag 19 april a.s. wordt in h'et Huis van Nassau een vergade ring van de C.P.J. gehouden. De heer J. Viergever zal op deze avond spreken over „De flora en fauna van Schouwen-Duiveland". Het gespro ken woord wordt toegelicht met dia's SEROOSKERKE De Simavi-collecte alhier heeft f 75 opgebracht. Verrassingen voor zieken en bejaarden De leerlingen van de zondags school „De Zaaier" te 'Serooskerke hebben de zieken en bejaarden in het dorp een paasgroet gebracht in de vorm van een fruitmandje. In ge zelschap van leider of leidster trok ken zij er in groepjes op uit om de fruitmamdjes te bezorgen. Op de paasmorgen vond een feestelijke dienst voor de jeugd zelf plaats, waarvoor ook vele ouders waren uitgenodigd. DUIVELAND, 17-4. Ondanks het feit dat de secretaris de heer Holm in zijn uitnodigingen aan de leden, wees op de belangrijkheid van het bezoek van dc vergaderingen, was die van de'V.V.V. Ouwerkerk, die dins dagavond 16 april j.l. in de Meebaal te Nieu werker k werd gehouden, maar schaars bezocht. De voorzitter, de heer M. K. Rcmeyn, heette de aanwezigen welkom, inzenderheid de heer Dc Regt te Middelburg, Prov, directeur. In zijn openingswoord wees spre- ,^ker op deverwachting dat het ko- >mendé seizoen weer goed beloofd te worden, ook op recreatief gebied. Jammer dat de vakantiesprei ding dit jaar niet wat gunstiger uitvalt. Reeds tijdens de Paasdagen was de camping te Ouwerkerk goed bezet. Bij de ingekomen stukken was o.m. een folder behelzende het te Vlissingen te houden congres van dé A.N.V.V, en het jaarverslag van de prov. V.V.V. Zeeland. Bij de vaststelling van de rekening over 1967 bleek dat de inkomsten be droegen de som van f 2.632.09, de uit gaven f 2.114,55, alzo een batig saldo van f 517,54. De rekening was nage zien door de heren Hendrikse en Re- meeus en dn de beste orde bevonden. Reden waarom de voorzitter de pen ningmeester, de heer M. Kostér, har telijk dankte voor zijn beheer. Alléén was volgens de voorzitter het saldo bedrag wat aan de lage kant geko men, hetgeen zijn oorzaak vindt in de nogal hoge kosten van de evene menten 1967. Getracht zal worden het bedrag in de toekomst wat hoger te krijgen. Aan de gemeente Duivdland, aldus de voorzitter, zal eerstdaags een aanvraag worden gedaan voor een su b s idie ver ho ging. Bij de bestuursverkiezing werd in plaats vaii de heer M. Koster, geko zen de heer P. D. Vijverberg te Ou werkerk. De voorzitter dankte de heer M. Koster voor het vele dat hij sedert 4 april 1964 in het belang van de V.V.V. heeft gedaan, en betreurt het dat hij de gémeente gaat verlaten wegens vertrek naar Zierikzee. Evenementen 1968 Na de pauze werden de evenemen ten vastgesteld voor het komende seizcen. Het bestuur vond het zang koor uit Engeland weer bereid naar Schouwen-Duiveland te komen, het Northampton Men's Voice Choir. Of schoon men ook op andere plaatsen op Schouwen-Duiveland zal concer teren, hoopt men toch de koorleden te Ouwerkerk logies aan te bieden. Het bestuur verwacht dat er voor de ongeveer 30 koorleden gastgezin nen zullen worden gevonden. Voorts zullen er weer kampvuren worden ontstoken, voorafgegaan door con certen. Een tentoonstelling zal er dit jaar niet bij zijn. Verder kwamen nog suggesties uit de vergadering voor b.v. een hengel- wedstrijd in V.V.V.-verband en voor de jeugd een vossenjacht. De heer Bolijn zag graag nog iets waar het initiatief gedeeltelijk ook van de kampbewoners zelf uitgaat. Eén en ander zal worden bezien. Ter tafel kwam een kaait; van het eiland waarop aangegeven door het Waterschap Schouwen-Duiveland de plaatsen waar al of niet dijkrecreatie toegestaan wordt. De voorzitter be treurde het dat er voor Ouwerkerk een deel wordt afgesloten. Sommige leden kwam het onbegrijpelijk voor dat er dij'kgedeelten zijn op het ei land waai- het zelfs toegestaan wordt vee te weiden, en ze vragen zich af of dit dan niet gevaarlijk is voor de dijken. Verder volgde mededeling dat er per 1 mei e.k. een informatie kiosk van de V.V.V.-verenigingen voor Flakkee en Schouwen-Duive land zal worden gecreëerd bij het restaurant te Cude Tonge, en dat er binnen afzienbare tijd op het eiland een Streek-V.V.V. zal komen. Zeven V.V.V.'s, de waterschappen en ge meenten en de middenstanders span nen samen en men zal een voorlopig bestuur samenstellen. Na de rondvraag die weinig meer opleverde, sloot de voorzitter deze vergadering. gen belangrijk uitgebreid. Dit gebied gaat zich uitstrekken van de trap in Westenschouwen tot aan de kern Burgh, begrensd door de rand van het natuurgebied (duinen) en aan de andere zijde de Dammenweg, zodat een groot gedeelte Burghse polder hier in gaat vallen. Langs de Kloos- terweg een uitbreiding in westelijke richting, eveneens tot aan de duin voet en dan het gebied aan weers zijden van de Hogezoom met als grenzen het natuurgebied en de La gezoom. Bij Renesse is vanaf het aansluitpunt van de Brouwersdam tot aan het dorp Renesse een flink groot gebied aangegeven met als binnengrens de nieuw aan te leggen weg. De heer Hoogerhuis was gelukkig met deze schets omdat de gemeente valt of staat met de recreatie en een aantal van 200.000 mensen op het strand valt in de toekomst. Het ver heugde de heer Hendrikse zeer dat deze toekomstvisie met inspraak van de streek is tot stand gebracht. De heer Padmos kon het niet goed zetten dat het prachtig verkavelde Schouwen-Duiveland opnieuw door sneden zal worden door nieuwe we gen. De heer Steur vond het wat ang stig om van te voren al beperkingen op te leggen (glastuinbouw en groen teteelt) als men niet vante voren weet hoe de zaak zich gaat ontwik kelen. De heer Kalkman zag wel wat in een kustweg kort langs de duinen doch hier kwam de voorzitter tegen op. Alle wegen worden ver naar bin nen aangelegd met uitvalswegen naar het strand. De raad kon zich akkoord verklaren met hetgeen op deze toekomst plaat is uitgestippeld. Ongeveer 80 minuten lang heeft de raad zich bezig gehouden met een bezwaarschrift van de heer A. L. Verseput te Renesse ,doch daarover vrijdag meer. Haamstede Hotel Bom, 8 uur, vergadering Oran jevereniging. Vrijdag 19 april Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, jaarverga dering Bestuursbond N.V.V. De Lichtboei. 2 en 8 uur, filmvoor stelling voor de jeugd (Sim Sala Bim) Advertentie mad production international postbus 1453 - rotterdam en doodslag wordt het om zater dag a.s. in de Graanbeurs te komen om te kijken en te dansen naar en met: (nader kommentaar overbodig!) We kennen ze toch wel? N.B. Voor mensen uit Zierikzee en omstreken bestaat nu (vóór de zomer alleen) kans om lid te worden van de M.P.I. Kost je één guldentje per jaar! Daarvoor krijg je over een paar weken reduktie op de entreeprijs én iedere maand een programma! Geef je dus nu op aan de zaal of postbus 1453 Rot terdam. CO-PRODUCTION: ROB DEMMENIE firma Meijer te Rotterdam is ver zorgd. Gezien het aantal toeristen, dat steeds toeneemt, mag de winkel zeker een aanwinst voor ons dorp genoemd worden. De C. J. V.-ploeg uit Zierikzee, die tijdens het paasweekeinde uitkwam tegen een elftal uit de Duitse plaats Lübbecke waarmee de Zierikzee- se vereniging zeer nau we contacten onder houdt. De wedstrijd eindigde in een gulle overwinning van de Zie- rikzeese spelers. OUWERKERK Dijkbrandje Dinsdagmiddag werd de brand weer alhier gealarmeerd voor een dijkbrand te Ouwerkerk bij het stoomgemaal. Men had daar wat doornhout verbrand, waardoor de droge zeedijk vlam vatte en het aan grenzende bosje, pas aangeplant, dreigde vlam te vatten. De hier dicht bij wonende dijkbaas van de „Vier Bannen", de 'heer N. van der Linde, waarschuwde de brandweer die, spoedig ter plaatse, het vuur spoedig bedwong, zonder beschadiging van de aanplant. SIRJANSLAND Dotp heeft zelfbedieningszaak Het bekende levensmiddelenbedrijf annex brood- en banketbakkerij van de familie Bolier is een dezer dagen verbouwd tot zelfbedieningszaak. Bij de opening waren een groot aan tal belangstellenden aanwezig. Een 20-tal bloemstukken gaf aan het ge heel een bijzonder fleurig aanzien. De winkel, die naar de eisen des tijds is ingericht, is verbouwd door firma de Vos te Zonnemaire, het elektrische gedeelte door Matthee te Ooslerland, terwijl het interieur in opdracht van de „Sperwer" door DEN HAAG, 17-4. Uit het grondwetsartikel (art. 11) dat de erfopvolging van de troon regelt blükt dat het koningschap zich moet voortzetten in de oudste linie van het koningshuis, hetzij langs man nelijk e, hetzij langs vrouwelijke lün, aldus een mededeling van de Rüksvoorlichtingsdienst. Prinses Beatrix is dus de eerstaangewezen erfgename van de troon, prins Willem-Alexander de tweede. Prinses Margriet en haap even tuele kinderen komeu voor de erfopvolging pas na de kinderen van prinses Beatrix aan de beurt. De grondwettelijke regeling vóór 1963 hield in dat bij eventueel eerder overlijden van prinses Beatrix dan koningin Juliana, de kroon niet zou overgaan cp een van de kinderen van prinses Beatrix, maar op een van haar zusters. De regeling, dat het koningschap zich moet voortzetten in de oud ste linie van het koningshuis en dat zenen voorrang hebben boven dochters, is eerst in 1963 in de grondwet vastgelegd. De kinderen die uit het huwelijk van prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven worden geboren wordt de persoonlijke titel prins prinses van Oranje-Nassau verleend met het predikaat „hoogheid", aldus is bjj K.B. van 2 januari 1967 bepaald. Deze titel zal worden geveerd voor de geslachtsnaam van de vader, zedat deze kinderen zullen zijn: zijne-hare hoogheid prins-prinses van Oranje-Nassau, van VoUenhoven. 1 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2