OLGA Prinses Margriet schonk leven aan een welgeschapen zoon MOORD DE ZIERIKZEESCHE COURANT Plotselinge vreugde in Nederland Slapen alleen is nog geen uitrusten. De geboorteaangifte van het prinsje 0e Tliant poogt impasse te doorbreken De besprekingen in Honoloeloe Nog altijd vechten en niet praten V.S.-REGERING BESCHULDIGD VAN MISLEIDING ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag Ut april l'H.iï 124ste jaargang Nr. 19980 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaaie, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent pei mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Wester schouwen achter de structuurschets DEN HAAG, 17-4. Terwijl Nederland daar persé nog niet op was voorbereid kwam de Rijksvoorlich tingsdienst woensdagavond met de verheugende mede deling, dat prinses Margriet - opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis te Utrecht - het leven heeft ge schonken aan een l'linke welgeschapen zoon. In een communiqué, ondertekend door de artsen W. P. Plate en J. Drukker, wordt gemeld dal de bevalling langs operatieve weg heeft plaats geliad en geheel naar wens is verlopen. De toestand van moeder en kind werd goed genoemd. De baby werd eerst eind april verwacht. De kleine schare wachtenden bij het ziekenhuis was volkomen overdon derd door de mededeling dat er een prinsje was geboren. De enkele journa listen en fotografen, die nog maar ter plaatse waren, hadden zich al voor bereid op minstens één nachtwake. Vooral na het vertrek van de koningin had men de indruk, dat de baby nog wel even op zich zou laten wachten. Naar later bleek, heeft koningin Juliana het ziekenhuis pas na de geboorte van haar tweede kleinkind verlaten. De koningin reed na het vertrek uit het Academisch ziekenhuis naar Den Haag. Daar gaven de koningin en prins Bernhard het jaarlijkse di ner op Huis ten Bosch voor de leden van het Internationale gerechtshof. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, werd woens dagavond snel ingelicht over de ge boorte van het tweede prinsenkind in Utrecht. Enkele minuten erna werd hij opgebeld door een zeer ver heugde vader van de jonggeborene,, mr. Pieter van Vollenhoven. Advertentie de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! Agent schiet twee inbrekers dood WENEN, 17-4. Twee inbrekers zijn in de onderdoorgang van een Weens warenhuis uit noodweer door een politieagent doodgeschoten. Toen de agent tijdens zijn surveil lance de twee gemaskerde mannen verraste, werd er op hem geschoten. Daarop loste de agent enige schoten. Een der mannen, een 24-jarige kel ner werd op slag gedood. De ander, een 21-jarige hulparbeider, werd zo zwaar gewond dat hij op weg naar het ziekenhuis stierf. De burgemeester toonde zich zeer verheugd dat alles zo voorspoedig is verlopen. „Ik ben er als Utrechts burgemeester trots op, dat we in zo korte tijd de geboorte van twee prin senkinderen hebben mogen beleven", zo zei hij. Direkt nadat het prinsje was ge boren, hebben de Nederlandse Spoor wegen het heugelijke feit via luid sprekers laten omroepen. Vlugge beschuiten De oranjevereniging Oud-Zuilen bij Utrecht is er waarschijnlijk dit keer bij de geboorte van een prin- De onlusten in Duitsland 1 ties aan. I c nr\T n a r- n ,i n„ Riiircmm.. DEN HAAG, 17-4. De Rijksvoor lichtingsdienst deelt mede: Mr. Pieter van Vollenhoven zal op maandag 22 april a.s: des morgens om 10 uur in het stadhuis te Utrecht aangifte doen van de geboorte van zün zoon. Als ambtenaar van de burgerlijke stand zal de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz cptreden. Als getuigen bü de aangifte zijn door de heer Van Vollenhoven aan gezocht de vice-president van de Raad van State, dr. L. J. M. Beel, en luitenant-generaal A. B. Wolff, bevelhebber der luchtstrijdkrachten. Volgens traditie zal de heer Van Vol- lcnhoven zijn zcon tonen aan de ambtenaar van de burgerlijke stand in aanwezigheid van de beide getui gen. Dit zal plaats vinden in het academisch ziekenhuis, voorafgaande aan de geboorte-aangifte op het stadhuis, zo deelt de R.V.D. mee. Men mag verwachten, dat het exacte uur van geboorte en de namen van het prinsje pas bij de aangifte bekend zullen worden gemaakt. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's t Wie aarzelend een verzoek doet wijst daarmede de weg J senkind het vlugst bij geweest om beschuiten met muisjes rond te de len. Om negen uur woensdagavond ging men met deze lekkernij in Oud- Zuilen al huis aan huis. Toespraak minister-president „Het is vandaag wederom een blijde dag voor onze koninklijke fa milie en ons land. Prinses Margriet heeft het leven geschonken aan een zoon", aldus minister-president De Jong in een gelukwens die hij na mens het Nederlandse volk uitsprak. „Er is niet alleen vreugde in de har ten bij ons in Nederland, maar ook in Suriname en in de Nederlandse Antillen. Namens u allen wens ik prinses Margriet en de heer Van Vollenho ven hartelijk geluk met de geboorte van hun eerste kind. Mijn geluk wens richt ik ook gaarne tot de we derzijdse grootouders en de andere familieleden". Aldus minister-presi dent De Jong in een televisie-toe spraak. De ouders van het pasgeboren prinsje. Om vrede in Vietnam BONN, 17-4. De Westduitse rege ring is vastbesloten elke toekomsti ge gewelddadige actie in de Bands-- republiek met alle wettige middelen te bestrijden. Het kabinet veroor deelde woensdag scherp de aan stichters en organisatoren, die bij de betogingen van vorige week de „grondprincipes van het recht heb ben losgelaten". Terwijl in Bonn het kabinet, de commissie voor binnenlandse zaken van de Bondsdag en de ministers van binnenlandse zaken van de Bons dag en de ministeries van binnen landse zaken va nde deelstaten de toestand na de ernstige ongeregeld heden bespraken, kondigde de voor zitter van de Socialistische Duitse Studentenbond (S.D.S.), Karl-Die trich Wolff, in Frankfort nieuwe ac ties aan. HONOLOELOE (Hawaii). President Lyndon Johnson heeft overleg gevoerd met de militaire bevelhebbers in het gebied van de Grote oceaan. V.l.n.r.: generaal Earle C. Wheeler, voorzitter chefs van staven; admiraal John Mc- Cayn. de nieuwe bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in de pacificde president en admiraal Grant Sharp, de huidige bevelhebber in het gebied van de Grote oceaan. verongelukt BONN, 17-4. De Westduitse lucht macht heeft woensdag haar 80ste Starfighter verloren. Het toestel stortte neer bij München. De vlieger kwam om. In totaal verloren 40 Starfïghter-vliegers bij de ongeluk ken het'leven. HONOLOELOE, 18-4. In het com muniqué, dat in Honoloeloe is uitge geven na de besprekingen van pre sident Johnson en president Tsjoeng Hi Park van Zuid-Korea, staat dat de twee landen snel zullen handelen bij eventuele nieuwe jladen van agressie Van de 'kant van Noord- Korea. Gewapende aanvallen van het noorden zullen als een zeer ern stige bedreiging van de vrede wor den beschouwd. De presidenten spreken de hoop uit dat spoedig vredesbesprekingen met Noord-Vietnam kunnen begin nen. Een regeling voor Vietnam moet rékening, houden met de wen sen en aspiraties van de Vietnamese bevolking.. Kinderverzorgster voor de baby DEN HAAG, 17-4. Tot kinder verzorgster van de baby van H.K.H. prinses Margriet en de heer Van Vol lenhoven is benoemd mej. Hanncma- rie Brattinga. Mejuffrouw Brattinga werd op 17 december 1936 geboren te Hilversum. Zij bezocht de middelbare school op de werkplaats kindergemeenschap tc Bilthovcn In het jaar 1956 ging zij een ver pleegstersopleiding volgen bij de Vereniging voor Ziekenverpleging in Amsterdam. Na het behalen van het diploma ziekenverpleging volgde zij de opleiding voor kraamverpleeg ster bij prof. Plate in het Stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht, waar zij in I960 de aantekening „kraamverpleegster" behaalde. Zuster Brattinga heeft enige tijd in het buitenland gewerkt om vaar digheid te krijgen in het gebruik van vreemde talen. Sinds 1960 werkt zij als particulier kraamverpleegster. NEW YORK, 17-4. Secretaris generaal Oe Thant van de Verenigde Naties tracht de impasse over een plaats voor inleidende vredesbespre kingen voor Vietnam tussen de Ver enigde Staten en Noordvietnam te doorbreken. Naar een woordvoerder van de Verenigde Naties woensdag meedeelde heeft Oe Thant beide par tijen „enkele mogelijke plaatsen" voorgesteld die „waarschijnlijk voor beide partijen aanvaardbaar zullen zijn". Hij zei voorts dat de secretaris generaal „via de gebruikelijke kana len" in contact staat met de regering in Hanoi. Welke deze kanalen zijn. wilde de woordvoerder niet onthul len maar in het verleden heeft Oe Thant via de regeringen van Alge ria. Frankrijk" en India met Hanoi ^verbinding gehad. Dinsdag had de secretaris-generaal Papandreou over toestand in Griekenland ATHENE, 17-4. „De militaire staatsgreep heeft alle vrijheden ver nietigd", heeft de voormalige Griekse premier Georges Papandreou, die nu huisarrest heeft, woensdag in een verklaring aan de pers gezegd. De vrijheid van het woord en de persvrijheid zijn verdwenen, nie mand kart een woord van kritiek ui ten zonder de kans te lopen voor de militaire rechter gedaagd te worden. ..In feite worden duizenden burgers gearresteerd en naar verlaten eilan den gedeporteerd, onder scherpe po litiebewaking. zonder dat zij ook maar een woord gesproken hebben", aldus Papandreou. Gok de vrijheid van vergadering is verdwenen. De militaire junta heeft de orde hersteld, maar dat is een or de van vrees, van miltaire rechtban ken. karakteristiek voor elk totali tair regiem. Om de staatsgreep te rechtvaardigen heeft de junta de „mythe gefabriceerd van een com munistische revolutie, die op 28 mei 1967 bij de verkiezingen zou worden ontketend". De junta heeft dit kom- plot nooit kunnen bewijzen. (Lees verder onder Agenda) een gesprek met de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Arthur Goldberg nadat Thant zaterdag beide partijen had opgeroe pen het snel eens te worden over een plaats van het gesprek. Hij onthulde toen ook dat hij met de Noordvietna- mese vertegenwoordiger in Parijs, Mai Van Bo, gesproken had over ste den als Parijs. Genève. Rangoon en Nieuw Delhi. Het touwtrekken om de stad waai de eerste contacten zullen worden gelegd duurde woensdag al twee we ken. De leerlingensclialen en <le schoolhoofden ARNHEM. 18-4. De Protestants- Christelijke Onderwijzersvereniging heeft zich in haar algemene verga dering in hotel Haarhuis in Arnhem uitgesproken voor een verlaging van leerlingenschalen voor het lager on derwijs en voor verlichting van de taak van de hoofden van scholen. Het hoofdbestuur van de P.C.O.V. werd opgedragen zo mogelijk in sa menwerking met andere organisaties het kabinet en het parlement te overtuigen van de noodzaak voor het dienstjaar 1969 gelden beschik baar te stellen om mogelijk te ma ken, dat de klassegrootte wordt ver minderd. Naar staking in baggerbedrij ven UTRECHT. 17-4. De samenwer kende vakbonden in het grind- en baggerbedrijf hebben de werkgevers, die langs 'de grote rivieren in het zuiden van ons land grind en zand baggeren, een ultimatum gesteld. Daarin eisen zij een loonsverhoging van 4,5 procent, een kwartier werk tijdverkorting per dag, uitbreiding van het aantal verlofdagen met een dag en enkele kleine verbeteringen voor wachthouden op zaterdag en zondag. Fatale frontale botsing BRUMMEN, 17-4. Op de rijksweg Arnhem-Zutphen in de gemeente Brummen is een personenauto tij dens een inhaalmanoeuvre frontaal in botsing gekomen met een vracht auto met aanhangwagen. De 41-ja- rige G. W. Lansink uit Hengelo (O.) was op slag dood. Hij zat in de per sonenauto naast de bestuurder. De bestuurder liep bij de botsing ernstige verwondingen op. SAIGON, 17-4. Terwijl Washing ton en Hanoi het niet eens kunnen worden over een plaats voor een eerste treffen op het diplomatieke vlak, duurt de strijd in Vietnam voort. Rond basis Khe Sanh in het noordwesten zijn de Noordvietname- zen en de Vietcong opnieuw actief, nadat de basis vrijwel zonder strijd was ontzet. De bezetting van Khe Sanh leeft weer ondergronds om niet te worden getroffen door de artille rie- en mortiergranaten. Woensdag vielen 250 granaten in de basis en het kamp Lang Vei - (6 kilometer ten Romeins paleis ontdekt DAMASCUS. 17-4. In Sjahba in Zuid-Syrië zijn de ruïnes van een Romeins paleis met mozaiek vloe ren ontdekt. Het paleis heeft een binnenhof, omgeven door zalen met marmeren pilaren, en verscheidene kamers, waarvan de vloeren ver sierd zijn met prachtig gekleurde mozaiek taferelen met mythologi sche voorstellingen. Het paleis zal worden uitgebouwd tot. een museum, dat de verschillen de beschavingen van Zuid-Syrië vertegenwoordigt. westen van Khe Sanh) - eerder on der de voet gelopen en deze week zonder tegenstand opnieuw bezet - is door de Amerikanen en Zuidviet- namezen vrijwillig opgegeven, aldus een mededeling van het opperbevel van de mariniers in Danang. Dinsdag viel een compagnie mariniers bij Lang Vei in een hinderlaag waar door er 17 werden gedood en 35 ge wond. Weinig verandering Verwachting tot vrijdagavond: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog; zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidoost en wei nig verandering in temperatuur. 19 april. Zon op 5.35, onder 19.45. Maan op 3.07, onder 9.57. Laatste kwartier: 19 april te 20.35. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 19 april 7.42 v.m. 20.13 n.m. BROUWERSHAVEN 19 april 7.31 v.m. 20.07 n.m. Doodtij: 21 april. IIET WEEKOVERZICHT DE BILT. 18-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Ten zuidwesten van Ierland bevindt zich al dagenlang een lage drukgebied. dat nog maar weinig van plaats verandert. Boven centraal- en oost-Europa is de luchtdruk hoog. Tussen beide systemen stroomt met zuidoostelijke winden warme lucht naar enze omgeving. Om de de pressie heen stroomt koudere en on stabiele lucht ovej- de Britse eilan den naar hel noorden, daarin valt boven dié gebieden veel regen. Aan gezien boven west-Europa de lucht druk langzaam stijgt ziet het er naar uit dat in de huidige weerstoestand nog maar weinig verandering komt. De storingen blijven ten westen van ons land. UTRECHT. Vanmorgen om vijf minuten voor elf arriceerde prins Bernhard bij het academisch zieken huis om zijn dochter en schoonzoon te feliciteren met de voorspoedige geboorte van hun zoon. President Johnson is vanmorgen omstreeks zeven uur Ned. tijd uit Honoloeloe vertrokken, waar hü de afgelopen 24 uur besprekingen heeft gevoerd met de Zuidkoreaanse presi dent. Johnson zal morgenochtend in Californië besprekingen voeren met de Amerikaanse oud-president Ei senhower. De „Nette Zürcher" in Moskou ZURICH, 17-4. Het Zwitserse blad „Neue Zürcher Zeitung", dat met in gang van deze week als eerste niet- ccmmunistische westerse krant in de Sowjet-Unie verkocht mag worden - zij het op beperkte schaal - deelde dinsdag mee dal het initiatief hier toe van de Russen was uitgegaan. Het blad had niet om verkooprech ten gevraagd en het aanbod van Moskou was als „een volslagen ver rassing" gekomen. De 190 jaar oude „Neue Zürcher Zeitung", waarvan nu veertig exem plaren in Moskouse hotels te koop zijn, wordt beschouwd als een van de voornaamste kranten van Europa. WASHINGTON. 17-4. Het Ameri kaanse genootschap van hoofdredac teuren heeft de regering-Johnson woensdag beschuldigd van „officiële misleiding" bjj het verstrekken van inlichtingen, in het bijzonder wat de arrestatie van het Amerikaanse in lichtingenschip „Pueblo" door de Ncordkoreaansc marine betreft. Een door een commissie inzake vrijheid van informatie van het ge nootschap samengesteld rapport zegt. dat de betrouwbaarheid van in formaties onder deze regering min der is dan bij vorige en dat het dui delijk is dat de overheid bij de voor lichting over de Pueblo-affaire heeft getracht met de doofpot te werken. De commissie brengt in dit verband in herinnering, dat ambassadeur Goldberg bij de Verenigde Naties evenals „kringen" van het Witte Huis verklaarden, dat het schip bij zijn arrestatie in internationale wa teren lag, terwijl in feite het Penta gon gedurende de tien dagen die aan de arrestatie voorafgingen eenvoudig niet wist waar de Pueblo zich be- vbnd. 4 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1