Nog 2 dagen DAMES! L dem3aa-) J ZEEDIJKEN C.J.M.V. uit Lübbecke met Paasdagen op be/oek in Zierikzee STREEKNIEUWS Zweefvlieger maakte „overland" Nijmegen-Haamstede Schouwen-Duivelandse zeedijken zijn niet overal meer vrij meelstraat 31 C.W. JONKER Tuincentrum Haamstede DEURLOO Intermeubel Zierikzee Oproep van Thant aan V.S. en Hanoi WITTE KRUIS DOEKJE De toenemende drukte op Schouwen-Duiveland in het alge meen en de - zich eveneens uit breidende - aktiviteit van zeehen- gelaars in het bijzonder, hebben het waterschap Schouwen-Duive land er toe genoopt bepaalde maatregelen in te voeren, die ten doel hebben het verblijf aan de zeedijken aan beperkende maatre gelen te onderwerpen. De bedoeling is duidelijk. Men wil de hengelaars geconcentreerd zien op bepaalde dijkvakken en in het algemeen een gedragspatroon voorschrijven, dat een maximale bescherming van de zeedijken ga randeert. Van de zeedijken hangt de veiligheid van de s treekgemeen schap af en de genoemde maatre gelen zijn dan ook alleszins te be grijpen en te billijken. Eén ding evenwel is een beetje spijtig, n.l. dat het waterschapsbe stuur gemakshalve de onschuldige - niet op wonnen beluste en niet met een hengelstok gewapende - wandelaar op één hoop heeft ge gooid met de groep van henge laars, die uiteraard met heel an dere bedoelingen de zeedijken be treden, dan om te genieten van de vergezichten en de (al of niet) on dergaande zon. Ook de groep van onschuldige wandelaars zal stuiten op de bordjes „verboden toegang" en daarmee is hun een stuk vrij heid benomen, dat zij zeer pijnlijk zullen missen. Breed gezien is een dergelijke maatregel niet in overeenstemming inet de gang van zaken b.v. in bos gebieden. Zelfs de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten streeft er naar, waar het ook maar mogelijk is, de mensen toegang te verlenen tot de bezittingen. Zij mo gen daar ook uiteraard niets ver nielen, niet graven, niet „sjouwen" niets.enfin men kan dat zelf aanvullen. Maar ze mogen er wel in. Straks evenwel wordt ten on zent de zaak zo, dat men - om ringd door water - toch niet meer de kans krijgt de zee te zien, een triest uitvloeisel van een ontwik keling, waarover wij maar moelijk enthousiast kunnen rijn. Wij pleiten hier voor de instel ling van een vergunningsstelsel, op grond waarvan kaarten kunnen worden beschikbaar gesteld, die het de wandelaar mogelijk maken ook in de toekomst vrijelijk de zee dijken te betreden. Zou dit alles teveel rompslomp met zich bren gen, dan ware te overwegen lid maatschapskaarten van verschil lende instellingen en verenigingen, (als Ned. Ver. tot Behoud van Na tuurmonumenten, Het Zeeuwse Landschap, Stad en Lande enz.) te beschouwen als „toegangskaarten" tot de zeedijken, ook voor de reeds thans verboden dijkvakken of die welke in de toekomst verboden zullen worden. Met een dergelijke maatregel zouden de wandelaars nu en straks niet weinig geholpen zijn, want het ziet er thans naar uit dat rij geslachtofferd worden door degenen, die met „vissige" bedoelingen zich zeewaarts spoe den. Meisje verongelukt ROTTERDAM, 15-4. De 5-jarige Martina Molendijk, een Nederlands meisje wonende in Weelde in Bel gië, is op de eerste Paasdag in Rot terdam op een zebrapad op de Stre- velsweg in Rotterdam door een per sonenauto aangereden. Zij overleed maandag aan de verwondingen. deze dienst, waarin de Duitse gasten ook een Duits Paaslied ten gehore brachten, ging een korte paaswij- dingsbijeenkomst in het C.J.V.- jeugdgebouw aan de Visstraat voor af. In de middaguren stond een rond rit over Schouwen-Duiveland op het programma, gemaakt door de Duitse bus en een aantal particuliere auto's. Hoogtepunt was de pauze te Wes- tersehouwen, waar werd deelgeno men aan een specifiek Duits festijn? Paaseieren zoeken. Afscheidsavond In de avonduren van zondag werd er in het Ned. Herv. Verenigingsge bouw een afscheidsavond gehouden. De sporteommissie in de persoon van A. v. d. Schelde en H. Vermeule Geslaagde „verenigingsjumelage" met officiële ontvangst door gemeentebestuur ZIERIKZEE, 16-4. De afgelopen Paasdagen stonden te Zierikzee in het teken van ten „verenigings-ju/nelage". Ruim dertig jongeren uit Lübbecke, allen C.J.M.V.-ers waren naar Zierikzee getogen op uitnodiging van de Zie rikzeese C.J.V. De gastheren hadden gezorgd voor een uitgebreid en geva rieerd prigramma met o.a. een gezamenlijke Paasdienst in de Gasthuiskerk, een rondrit over Schouwen-Duiveland en een voetbalwedstrijd op sportveld Eannriik. Zaterdagmorgen vond in de Sehutterszaal van het stadhuis een officiële ontvangst plaats door burgemeester D. YV. Kastelein en wethouder C'. Bij de Vaate. Burgemeester Kastelein vertelde in een in het Duits gehou den toespraak uitvoerig over de geschiedenis en het heden van Zierikzee en herinnerde aan het feit dat de jongeren-uitwisseling Liibbecke-Zierikzee reeds sedert 1S61 met succes wordt onderhouden. Do eerste contacten werden gelegd in 1661 op een camping in Renesse. Daarna vonden verschillende weder zijdse bezoeken plaats. Een speciaal woord van welkom richtte burge meester Kastelein tot de 72-jarige mevrouw Haddewig, raadslid uit Lübbecke. Ih zijn toespraak gaf de burgemeester de verzamelde jeugd een overzicht van de Zierikzeese be zienswaardigheden en de aan gang zijnde restauraties. „Ik hoop op goe de dagen voor jullie in Zierikzee en straks een goede terugreis", aldus de burgemeester tot de Duitse gasten. Mevrouw Haddewig bood burge meester Kastelein vervolgens een fraai uitgevoerde wandversiering aan met het wapen van Lübbecke waarbij zij bracht voor de vriende lijke en gastvrije ontvangst in Zie rikzee. „We zijn van harte gekomen en blij hier te zijn", aldus mevrouw Haddewig. „Lübbecke is een oude stad als Zierikzee maar wij wonen aan het woud, Zierikzee ligt aan de zee", aldus het Lübbeckse raadslid, die de wens uitsprak dat dit bezoek zal bijdragen aan de gedachte van de Europese eenwording. Na de ontvangst ten stadhuize, waarbij de jeugd een verfrissing werd aangeboden, volgde een rond wandeling door Zierikzee onder lei ding van de heer Schaap. Reis en aankomst De uit 33 personen bestaande groep (drie hiervan arriveerden eerst za terdagavond), was vrijdagmorgen om 6.00 uur uit Lübbecke vertrokken. Nog voor het passeren van de Neder landse grens woonden zij te Bent- heim een vroege kerkdienst bij. Na een voorspoedige reis arriveerde de groep op de Balie, waar een eerste verwelkoming wachtte. In het C.J.V.-gebouw sprak de voorzitter, de heer B. D. Schot en kele woorden ter verwelkoming, be antwoord door de leider van de Duitse groep, Alfred Türke. Na de begroeting volgde het koffiedrinken en maakte A. v. d. Schelde de logies- adressen bekend. yrijdagavond werd de kleurenfilm „Mosselfeest 1967" (Zierikzee) ver toond door mevr. Schot-de Regt. Hoewel sommigen uit de Duitse groep in de loop der jaren wel eens een mosselfeest meegemaakt hebben, was bij anderen een dergelijk feest toch onbekend. Van de prachtige kleurenfilm werd dan ook bijzonder veel genoten. Mevrouw Schot-de Regt mocht als dank een bloemstuk in ontvangst nemen. Ca. 10.00 uur keerden de meeste Duitse jongens en meisjes, vermoeid van de inspannende reis, naar hun logeeradressen. Oriëntatietocht Onder auspiciën van de sporteom missie van de plaatselijke C.J.V.- afdeling namen de Duitse gasten en tientallen eigen leden deel aan een ca. 6 km .lange oriëntatietocht door Zierikzee en omstreken. Onderweg dienden enkele op drachten uitgevoerd en enkele tijd- controles gepasseerd te worden. Aan de reacties te horen viel een derge lijke tocht goed in de smaak. Zaterdagavond waren ca. 80 jon geren in het Ned. Hervormd Ver enigingsgebouw ini Het Vrije, toen o.l.v. mej. Dekker uit Kloetinge een volksdansavond gestalte kreeg. Op een bijzonder gezonde manier strek ten vele benen zioh eens heerlijk uit. De volksdanserés mocht aan het einde van de avond een doos choco lade in ontvangst nemen. Zondagmorgen werd een Paas dienst bijgewoond in de Gasthuis- kerk, geleid door ds. A. Lam. Aan schotelden in snel tempo een paar uur durend untspanningsprogramma voor. Naast esteafelte- en kring spelen werd ook aan Bingo gedaan. Harte-' lijke dankwoorden werden gespro ken door de leider, de heer A. Turke, die de Zierikzeese C-J.V.'efs uitno digde voor een volgend tegenbezoek aan Lübbecke volgend jaar. De gasten hadden ook een paar geschenken meegebracht: een voet balspel voor de junioren en een staande asbak voor in de bestuurs kamer. Votbalwedstrijd Maandagmorgen werd een voet balwedstrijd gGspeeld op het sport veld „Bannink". De Zierikzeese ploeg was ongetwijfeld superieur, want de wedstrijd eindigde, na een ruststand van 7-3, uiteindelijk met een stand van 17-6. Van het voorstel na de rust beide elftallen te splitsen, wil den de gasten niets weten. „Verlie zen we, dan verliezen we!" was één der spontane reacties. De wedstrijd werd op kundige wijze geleid door de heer K. Willemse. Op allerhartelijkste wijze werd 's middags afscheid genomen van de Duitse groep, die vanaf de Balie weer huiswaarts keerde. Al met al een bijzonder geslaagd bezoek, dat zowel bij de Zierikzeese C.J.V. als bij de Duitse jongens en meisjes goed in de smaak is ge vallen. Toch zullen beide steden hel hier weer even mee moeten doen.' Burgemeester Kastelein in gesprek met het raadslid mevrouw Haddewig uit Lübbecke tijdens de officiële ontvangst in de Schutterszaal. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). RENESSE Aanbesteding Namens de Stichting Renesse werd door het N V. Ingenieurs- en Adviesbureau Irs. Witteveen en Bos te Deventer donderdag j.l. in hotel „Het Wapen van Zeeland" in het openbaar aanbesteed: het maken van plm. 4550 m- gefundeerde bitumi neuze verharding en het maken van 900 meter riolering, met bijkomende werken, voor het bouwrijp maken van een terrein aan de Vroon weg te Haamstede. Er kwamen 16 inschrij vingen binnen. De laagste was: P. van Dongen te Haamstede met een bedrag van f 155.800,aan welke firma het werk ook werd gegund. Bouw Coöperatieve Raiffeisenbank gegund Namens het bestuur van de Coöpe ratieve Raiffeisenbank „Schouwen" te Renesse werd het bouwen van een bankgebouw aan de Zeeanemoonweg te Renesse gegund aan de laagste in schrijver: het Bouwbedrijf Prinsen te Haanmstede, voor f 332.968, HAAMSTEDE Jongetje aan de dood ontsnapt Oplettendheid van de heer P. de Graaf uit Haamstede heeft de 7-ja- rige Cornells Put eveneens uit Haamstede van een wisse dood gered De knaap speelde op het parkeer- terreintje naast slagerij De Jonge aan de Noordstraat samen met en kele andere jongens. Een zware be stelauto van de R.T.M. bestuurd door de heer J. v. N. uit Haamstede reed dit parkeerterreintje op. De groep jongens liep weg, doch Cornells Put liep achteruit terug tegen het grote voorwiel van de vrachtauto en viel juist voor de truck. Dit werd gezien door de heer De Graaf die met wui ven en gesticuleren de chauffeur op de jongeman opmerkzaam maakte. Deze stopte onmiddellijk en hierdoor werd erger voorkomen. De knaap werd met letsel aan het hoofd en een been naar het Zweedse Roode Kruis ziekenhuis te Zierikzee vervoerd. WESTERSCHOÜWEN Vergadering gemeenteraad Morgen (woensdag 17 maart) wordt in het gemeentehuis te Haamstede een vergadering gehouden van de gemeenteraad (7.30 uur). DREISCHOR Flinke Paasdrukte Mede dank zij het fraaie lente weer is het 'het afgelopen weekeinde vrij druk geweest in Dreischor. En kele honderden auto's hebben de af gelopen dagen een bezoek aan ihet Ringdorp gebracht en in de diverse straten was het af en toe aardig druk. Aan de zeedijk zijn ook de langzamerhand bekend geworden onderwaterduikels weer volop aan hun trekken gekomen. Flora en fau na bij Dreischor en Ouwerkerk zijn voor de duikers zeker zo interessant als in Zuid-Frankrijk. Geslaagd Aan de lnadbouwhogeschool te Wageningén slaagde voor het kandi- Vreemde vogel in de lucht HAAMSTEDE, 14-4. Temidden van de Haamsteedse zweefvliegtui gen die zich boven het vliegveld te Haamstede bevonden, mengde zich zondagmiddag omstreeks half vier een vreemd toestel. Het was de heer D. J. Th. A. Scheepers uit Nijmegen die een „overlandje" van Nijmegen naar Haamstede tot een goed einde had gebracht. De heer Scheepers is lid van de Nijmeegse Aero Club en drager van het zilver. Tegen één uur werd hij met d.e lier vanaf het zweefvliegveld Malden bij Nijmegen tot 300 meter opgetrokken, won door de daar heer sende thermiek snel hoogte en be reikte een 1700 meter. Via Grave, Venlo, 's Hertogenbosch, Tilburg, Gilze-Rijen, Breda en Steenbergen zag hij vanaf die hoogte Schouwen liggen en werd Haamstede het eind doel. Een afstand van ca. 200 km was overbrugd. Een auto met op haalwagen werd telefonisch gewaar schuwd en in de loop van de avond vertrok het gedemonteerde toestel, een Ka VI met een bijzonder mooi instrumentarium weer huiswaarts. Strop voor wandelaars ZIERIKZEE, 15-4. Zoals bekend zijn diverse delen van de zeedijken rond Schouwen-Duiveland (en ook elders in Zeeland) afgesloten voor het publiek. Het Waterschap Schou wen-Duiveland heeft al enige jaren het zeedijk-tocrisme nauwlettend gadegeslagen en vorig jaar de ver- Advertentie Meubelshow en Expositie van bloemen en planten Vrij toegang Komt u ook? Geopend van 10 -12 2 - 6 7 -9 uur U aangeboden door ordening uitgevaardigd dat alleen de leden der Hengelsport Federatie in Zeeland (Delta Federatie) enkele aangewezen dijkgedcelten mogen be treden. Deze dijkpcrcelen zijn aangewezen door de nu al bekende gele bordjes met daaronder een wettelijk ver bodsbord (art. 461 Wetb. v. Straf recht). Voor de toeristen die gewoon zijn om de zee eens te zien warden de mogelijkheden heel wat kleiner en alleen op de z.g. open stukken kun nen ze zich langs de dijk nestelen én eventueel hun werphengel uitwer pen. Verstokte hengelaars die een voorliefde hebben voor bepaalde plaatsen zullen lid moeien worden van een hengelclub. Inmiddels zijn met de Paasdagen de eerste slachtoffers gevallen. De rijkspolitie bekeurde vreemdelingen die zich op de dijk bevonden zonder de daarvoor benodigde papieren in hun bezit te hebben. De verordening zal ongetwijfeld in het komende sei zoen nog moer bekeuringen opleve-» ren. want talrijke gasten zijn gewoon om eens een dijkwandeling te maken over wat grotere afstand om te ge nieten van het prachtige uitzicht over de beide zeearmen rondom Schouwen-Duiveland. Twee Westduitso jongemannen zijn in Salonica tot vijf maanden.ge vangenisstraf veroordeeld wegens het stelen van twee fietsen. rA; I 'rv -% 't I 5 v:*?V'V'~ r' Zweefvlieger Scheepers, (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). NEW YORK, 13-4. Secretaris-ge neraal Thant van de Verenigde Na ties heeft zaterdag een dringend be roep gedaan op Washington en Ha noi cm tof een akkoord te komen over een plaats voor voorbereidende besprekingen. Elke vertraging is uiterst betreurenswaardig, aldus de secretaris-generaal, want „de mas sale vernietiging van menselijk le ven en goederen gaat door". Ontslag voor 50 oudere werknemers bij N.S.M. UTRECHT, 13-4. Dc directie van de Nederlandse Stikstof Maatschap pij in Sluiskil heeft 50 oudere werk nemers (allen van 62 Vè jaar en ou der) ontslag aangezegd. Oorzaak van deze personeelsinkrimping is dc thans aanwezige overcapaciteit van de kunstmestproduktie in de wester se landen. Dc Westduitse bondskanselier Kiesingcr heeft via radio en televisie een verscherping van het optreden aangèkondigd voor hot. geval dat. dc demonstrerende studenten hun ..on wettige acties" voortzetten. AGENDA Dinsdag 16 april Nieuwerkerk Hotel De Meebaal. 8 uur, algemene voorjaarsvergadering V.V.V. Ouwer kerk. Woensdag 17 april Zierikzee Huis van Nassau. 8 uur, Vrouwen bond Partij van de Arbeid. Haamstede Gemeentehuis. 7.30 uur raadsverga dering. daatsexamen landbouwhuishoud- kunde onze dorpsgenoot, de heer J. J. de Vlieger. OOSTERLAND Bijeenkomst Plattelandsvrouwen, afdeling Duiveland De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling DuivelaYid, houdt op dinsdag 23 april a.s. in het Hervormd verenigigsgebouw te Oos- terland weer een bijeenkomst .Mevr. E. A. de Kup-Bos uit Haamstede zal spreken over het onderwerp: „Vrije tijd - bezigheid of ledigheid". Daar na zal er in groepjes gediskussieerd worden over dit onderwerp. Gezien het feit, dat ieder mens in de toe komst steeds meer vrije tijd zal krij gen, zal ieder wel de belangrijkheid van deze diskussie kunnen inzien. Op dinsdag 7 mei a.s. ondernemen de Plattelandsvrouwen uit Duive land een reisje naar Rotterdam. BRUINISSE De forumavond over de Deltawet In het verslag over de alhier ge houden forumavond, georganiseerd door het gewest Zeeland van de P.v.d.A. is - naar ons eerst thans werd medegedeeld - een vergissing geslopen. De woorden die in het verslag Werden toegeschreven aan wethouder Bal werden nl. uitge sproken door wethouder van Güst, die als loco-burgemeester aanwezig was en als zodanig een aantal vra gen stelde. Advertentie helpt elke/C^\ maand i yC weer Poeders, tabletten, cachets. (Witte Kruis spaart bovendien Een weekje moest ik uk de circu latie en daarom ontbrak helaas eer der de gelegenheid een groot aantal gechoqueerde lezers en vooral lezer essen, excuses te maken over de „gekookte poes", die op zo trieste wijze haar einde vond in de wasma chine. Er waren zelfs lieden boos over dit verhaal, maar we haasten ons te schrijven dat we het met smart in het hart hebben geschreven en tot „leringhe" van de dames, die ook de gewoonte hebben het „oog" van de wasautomaat open te laten staan. Het was zeker niet als „grap je" bedoeld. Integendeel, maar soms biedt het leven nu eenmaal van die bizarre situaties. Intussen geeft een weekje retraite gelegenheid eens overdag naar de radio te luisteren. Daar komt een man normaal niet aan toe, al zou hij best eens arbeidsvitaminen kunnen gebruiken. Ontdekt dat de program ma's worden gelardeerd met recla mekreten, waardoor hele toestanden ontstaandie men niet zo zou ver wachten. Er is een kraaiende juf frouw, die „heb ik al" en „kun je zien', op de meest ongelegen mo menten de ether inslingert. Het moet een uit het lood geslagen dame zijn. Komt zo'n roepen zingmeisje op de buis, dan wil dat (soms) nog wel ogen, maar die geïsoleerde kreten hebben my diep geschokt en - dit ter waarschuwing zy zullen zeker niet bijdragen tot het genezingspro ces van zieken. Zeer charmant van infantiliteit is ook het blaffende hondje, welk ge luid wordt gevolgd door een vrou wenstem, die de volgende getuigenis aflegt: Stil maar. je krijgt je..", waarna de naam volgt van een merk hondenvoer. Een duidelijk diepte punt van onze cultuur, nog over troffen echter door de man. die de schokkende mededeling doet: „met gratis stofdoekje Kijk, oorspronkelijk is een man geschapen om op jacht te gaan, ont beringen te lijden, vrouwen en zwakken met dc harde vuist te be schermen, te slapen in het veld, te zwemmen in kolkende rivieren en al dat soort dingen. En nu komen er mannen, die mededelingen komen doen over een „gratis stofdoekje". Is het wonder, dat de zaken i?t de we reld. verkeerd gaan? Is het nog lan ger gek, dat de spreekkamers van psychiaters vol zitten? In hel jour nalistieke métier toch wel iets ge wend, ben ik dusdanig onderstebo ven van f^et stofdoekje, dat voor het eerst de gedachte rijst een protest- bijeenkomst te beleggen tegen deze ongehoorde uitholling van de samen leving eti het proces van de ont menselijking mét... niet betaalde stofdoekjes. We willen ons liever nooit meer wassen, noch met dit, noch met dat, noch met Ekkra-zeep; we willen zweet ruiken en onder lagen stof zitten, maar weigeren mei een etherdoekje de laatste resten van het mensbeeld weggewuifd te zien worden. SCIIIEREI LANDMAN. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2