GRATiS onstmta SLEUTELHANGERS DE ZIERIKZEESCHE COURANT NIEUWE ONGEREGELDHEDEN IN WESTDUITSE STEDEN Noord-Vietnam en de onderhandelingen MORRIS Cycloon Ireft oost-Pakistan: 100 doden Paasweekend: Twaalf doden, dertien zwaargewonden en vijf lichtgewonden Prins Claus komt naar Zeeland 600.000 buitenlandse toeristen bezochten Nederland nieuw nieuw nieuw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 1 f» april 1968 124ste jaargang Nr. 19979 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaaie, lel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cenl pei mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Schouwse Westhoek kreeg grote Paasdrukte HAMBURG, 15-4. De demonstra ties tegen het Springer-concern be gonnen maandagavond in Ham burg met een ernstig incident. Toen betogers probeerden een be stelauto met kranten van het Sprin ger-bedrijf tegen te houden, gaf de bestuurder gas en overreed één der deelnemers aan de demonstratie. Met ernstige verwondingen werd deze in een ziekenhuis opgenomen. Voor het gebouw waar de Sprin ger-bladen gedrukt worden, hadden zicht vroeg in de avond al ongeveer duizend betogers verzameld, die op de rijbaan gingen zitten. Bestelauto's, de voorruiten op een kijkgaatje na dichtgeplakt, trachtten zich een weg te banen. De politie poogde met wa terkanonnen de bouw van barrica den te verhinderen. Voor een drukkerij in Frank fort waar, behalve Springerbla den. ook andere kranten gedrukt worden, viel maandagavond een zwaargewonde. Volgens ooggetuigen werd een jongeman, die met eieren en sinaasappels had gegooid, door de politie zo stevig met gummiknuppels bewerkt dat hij ernstig gewond bleef liggen. Men heeft hier tot dusver 26 gewonden geteld. Een jongeman pro beerde met een machinepistool op de Advertentie vo.r drie tVV naarl Vr^a^ VOOR MODERN HUISHOUDEN BERKELEY, Californië, 16-4. Vol gens prof. Franz Schurmann van de universiteit van Californië, die een bezoek van 18 dagen aan Noord- Vietnam heeft gebracht, is dat land bereid te onderhandelen omdat het dat naar eigen inzicht kan doen van uit een machtspositie. De Noord- Vietnamezen zijn optimistisch over het resultaat van vredesonderhande lingen, omdat zij geloven dat de Slachtoffers van het verkeer in Frankrijk PARIJS, 16-4. Tijdens het paas weekeinde zijn volgens voorlopige cijfers in Frankrijk bij verkeerson gelukken 85 mensen om het leven gekomen en meer dan 700 gewond geraakt. Vietcong aan de winnende hand is en de politieke toestand in het zui den in hun voordeel is veranderd, aldus de hoogleraar. Fakkeloptocht voor Rucli Dutschke AMSTERDAM, 13-4. Ongeveer 300 jongeren, onder wie een groot aan tal studenten, hebben in Amsterdam deelgenomen aan een fakkeloptocht, die naar aanleiding van de aanslag op de Westberlijnse student Rudi Dutschke door de Algemene Studen tenvereniging Amsterdam (ASVA) werd georganiseerd. Advertentie Kinderziekte BELGRADO, 15-4. Een weinig bekende ziekte, die luchtbellen in de longen veroorzaakt, heeft in een weeshuis in Skopje aan 18 kinderen het leven gekost, aldus berichten in de Zuidslavische pers. Er is nog geen geneesmiddel tegen. Demonstratie in Londen LONDEN, 15-4. Verscheidene hon derden demonstranten hebben voor de Westduitse ambassade maandag in Londen een swastika verbrand en getracht de sterke politie-afzetting te doorbreken. Enkelen 9laagden er in een eerste ring van politieman nen te passeren, maar de tweede gordel bracht de betogers tot staan. Vier demonstranten werden echter tot de ambassade toegelaten om een petitie aan te bieden. WUTY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 De Sowjet-Unie heeft maandag de Kosmos-satellieten 212 en 213 ge koppeld. Het is de tweede maal in de geschiedenis van de Russische ruimtevaart, zo meldt het persbu reau „Tass". Twee Griekse oud-premiers, George Papandreou en Panayotis Kanellopoulos, zijn maandag door de militaire regering onder huisarrest geplaatst. Sinds begin maart hebben de communisten in geheel Vietnam hun militaire activiteit verminderd we gens toenemende verliezen, zo wordt in Washington meegedeeld. DACCA, 12-4. Honderd mensen zijn om het leven gekomen en ruim 1000 gewond geraakt toen een wer velstorm donderdagavond drie plaat sen in het dichtbevolkte district Fa- politie te schieten. Het wapen wei gerde echter dienst. De betogers lie ten de banden van de krantenauto's leeglopen. Tot ongeregeldheden en een hand gemeen tussen politie en demon stranten kwam het maandagavond ook voor een drukkerij in Hanno ver, waar de Nedersaksische uit gave van „Bild-Zeitung" van de per sen komt. In E s s s e n verlieten de eerste bestelauto's met „Bild-Zeitungen" maandagavond onder zware politie bewaking de drukkerij. In München dwongen onge veer tweeduizend betogers het ver keer in de omgeving van het „Sprin- ger-Haus" volledig tot stilstand door op straat te gaan zitten. Later raakten politie en ongeveer vijfhonderd betogers in München slaags met elkaar. In het hoofdkwartier van de „bui tenparlementaire oppositie" in west- Berlijn, gevestigd in de technische hogeschool, besloten de studenten een nieuwe delegatie te zenden naar de burgemeester Schütz om de eisen te herhalen, die een andere delega tie vrijdag al overbracht, namelijk onteigening van Springer, de „de mocratisering en denazificering van de omroep en de politie". Men be sloot voorts geen verdei-e blokkade- acties tegen de bladen van Springer te ondernemen om confrontaties met de politie te vermijden. Men achtte voorlopig het doel bereikt. Later op de avond werden alleen uit Frankfort nog ernstige ongere geldheden gemeld. Hier blokkeer den enkele duizenden de wegen naar de drukkerij, waar o.a. Bild- Zeitung van de pers komt. Voor het zwaar door de politie 'bewaakte Springer-huis in west- Beriijn bleef het maandagavond rus tig. Hier trokken ongeveer tweedui zend betogers naar de zender „Frei- es Berlin", die geweigerd had zend tijd ter beschikking van de betogen de studenten te stellen. ROTTERDAM. Een inwoner van Rotterdam, de 41-jarige olieman J. Venema, die op de eerste Paasdag 's morgens om hal' facht wegens dronkenschap werd ingesloten, is enige uren later aan alcohol-vergif tiging overleden. Volgens het Indonesische leger- blad „Nieuwe Pionier" heeft een de tachement valschermtroepen in oost- Borneo een opstand van communis ten in de kiem gesmoord. De opstan delingen werden door Chinezen ge leid. ROTTERDAM. In Rotterdam wordt ernst gemaakt met de plan nen om binnen niet al te lange tijd een internationaal handelscentrum te hebben. Advertentie OLGA de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrustI DEN HAAG, 15-4. Het verkeer heeft het paasweekend (gerekend van vrijdag ca. het middaguur tot en met tweede Paasdag) voorzover thans bekend 12 doden, 13 zwaarge wonden en 5 lichtgewonden geëist. In Eindhoven botste een auto te gen een boom met als gevolg één dode en drie zwaargewonden. In BaLkbvug werd een bejaarde dame die le voet de straat overstak door een auto geschept en gedood. In Rot terdam botste een auto tegen een lichtmast waarbij een jongeman om het l'even kwam en zijn zuster ern stig werd gewond. Hierbij werd ook een persoon licht gewond. In de gemeente Druten werd een 64-jarige landbouwer door een auto geschept. Aan de gevolgen hiervan is het slachtoffer in een ziekenhuis overleden. De bestuurder werd licht gewond. Op de rijksweg Venlo-Nij- megen reed een bestelauto tegen een boom, de bestuurder werd gedood. In Vlagtwedde werd een bejaarde man dn het verkeer gedood, in Rot terdam werd een in België wonend meisje op een zebrapad aangereden en gedood. In Schoorldam stapte een 13-jarige Deense jongen uit de auto van zijn vader omdat men wilde gaan picknicken maar viel daarbij in het Noord-Hollandse Kanaal. De jongen verdronk. In Bellingwolde vloog een jonge man met zijn motor uit de bocht. Hij overleed in een ziekenhuis. In Drie bergen vloog een auto met dri« Amerikaanse militairen uit de bocht en vervolgens tegen een boom. Eén inzittende werd gedood twee anderen werden gewond. In Eysden botsten twee auto's op elkaar waarbij vier personen zwaar werden gewond en een licht. In een ziekenhuis te Drachten overleed een 15-jarige jongen aan de verwondin gen die hij had opgelopen in zijn woonplaats Boornbergum toen hij spelend met een karretje door een auto werd aangereden. In Zutphen raakte een auto bij een inhaalpoging van de weg. Hierbij werd één persoon gedood en een an der zwaar gewond. Op de Afsluitdijk sloeg ter hoogte van het monument een auto door nog onbekende oor zaak over de kop. Twee inzittenden, afkomstig uit Oostwold en Oldekerk. werden in zorgwekkende toestand opgenomen in een ziekenhuis te Har- 1 in gen. DEN HAAG, 13-4. Z.K.H. Prins Claus hoopt woensdag 17 april een ontmoeting te hebben met het dage lijks bestuur van het Overlegorgaan Zeehavenontwikkeling Zuidwest-Ne derland. Dit bestuur bestaat uit de commissarissen van de koningin in de provincies Zeeland, Noord-Bra bant en Zuid-Holland, mr. V. G. M. Marijnen, voorzitter van het open baar lichaam Rijnmond, en ir. J. van de Kerk, directeur-generaal van de rijkswaterstaat. De vergadering wordt 's morgens in de ambtswoning van de commis saris van de koningin in Zeeland te Middelburg gehouden. De prins zal daarna gast van het college van b. en w. van Middelburg de lunch ge bruiken in het stadhuis. Zoals reeds gemeld, zal de prins 's middags de nieuwe vestiging van Hercules N.V. te Middelburg officieel openen. K rupp-diaman t wordt geveild NEW YORK, 15-4. In New York zal op 16 mei de zogeheten Krupp- diamant worden geveild. De 33.19 karaat-steen werd jaren geleden door de onlangs overleden Westduit se industrieel Alfried Krupp von Bohlen en Halbach gekocht voor zijn tweede vrouw, die inmiddels ook is gestorven. Men verwacht dat de diamant meer dan zeven miljoen gulden zal opbrengen. ridpoer, in oost-Pakistan, trof. Deze cijfers zijn vermeld in officiële be richten uit de getroffen streek. De drie plaatsen zouden zwaar geha vend zijn. Duizenden mensen zouden dakloos zijn geworden. Op 3 april werd het district Noak- hali in oost-Pakistan door een cy cloon getroffen; 34 mensen vonden toen de dood. De Amerikaanse weigering War schau te aanvaarden als plaats voor het eerste contact met de Noord- Vietnamezen, is onredelijk. Deze me ning is men volgens de correspon dent van Tass toegedaan in officiële kring te Hanoi. Johnson in Honoloeloe HONOLOELOE, 15-4. President Johnson is maandagavond in Hono loeloe aangekomen voor besprekin gen over de strategie in Vietnam. Hij zei dat Hanoi nog niet officieel heeft gereageerd op het Amerikaan se voorstel de inleidende onderhan delingen in een van vier neutrale steden te houden, nl. Vientiane, Dja karta, Rangoon of Nieuw Delhi. Ha noi heeft officieel Pnom Penh en Warschau voorgesteld, steden die Amerika minder geschikt acht. De onderhandelingsplaats moet er vol gens Amerika een zijn, waar beide landen vertegenwoordigingen cn verbindingen hebben. Duitsers koplopers tijdens Paasdagen DEN HAAG, 15-4. - Hoewel het weer in ons land gedurende liet Paas weekeinde niet was om over naar huis te schrijven - het had veel min der gekund maar ook veel beter, zo als de tweede Paasdag bewees - heb ben de buitenlandse toeristen toch niet geaarzeld om een korte vakantie in Nederland door te brengen. In to taal hebben 600.000 toeristen, met als koplopers de Duitsersr, gevolgd door de Skandinaviërs, Belgen, Fransen cn andere landslieden, een bezoek aan ons land gebracht. Vorig jaar, toen de Paasdagen veel vroeger vielen en het weer tegenviel, noteerde ons land in totaal een half miljoen buitenlanders; hetzelfde ge tal dat in 1966 werd geboekt. Pasen 1965 bracht het tot hetzelfde aantal als het Paasweekeinde van dit jaar: 600.000. Op Goede vrijdag begon de invasie reeds op gang te komen. Slimmerds hadden de donderdag „versnipperd" en waren reeds toen Nederland bin nengekomen. De Duitsers zakten de „Autobahnen" af en belegerden vooral de oostelijke grensposten en aan de drukste, die bij Bergh, telde men op vrijdag twaalf tot dertien honderdauto's per uur. De Belgen en Fransen zetten de aanval in op onze zuidelijke grenzen en de Scan dinavische aanval op onze recrea tieve mogelijkheden kwam vanuit het noordoosten. De Engelsen, die naar hier kwamen, maarten daarbij ten getale van 7.000 ook gebruik van de luchtbrug naar Zestienhoven. Dagtoerisme Hoewel minder dan op Goede Vrij dag kwamen ook zaterdags de toe risten nog in grote hoeveelheden bin nen en op eerste Paasdag nam de drukte weer wat toe. Het accent viel bij ditsalles uiteraard ook op het dag toerisme, want de Nederlanders zelf bleven niet thuis. Eveneens op de twee Paasdagen hebben de Neder landers meegenoten van het mooie weer. Wat betreft de logiesaccommoda- tie: op Goede Vrijdag, toen de toe- ristenstroom loskwam, en er van uit zonderlijke drukte nog geen sprake was, hadden de hotels en pensions geen moeilijkheden om hun gasten onder te brengen. Op zaterdagmid dag evenwel begonnen zich bij vele V.V.V.-kantoren rijen te vormen, met name in Arnhem en de randstad Hol land. De voorraad aanwezige logies- accommodatie was in de vroege avond reeds zo geslonken, dat de V.V.V.'s van Utrecht, Delft, Leiden en Gouda via radio, televisie en ge luidswagens van de politie een be roep op de burgerij moesten doen om niet in gebruik zijnde logeerka mers beschikbaar te stellen. In Am sterdam, waar alle hotels ook uiter aard vol waren, verwees de V.V.V. de tijdig binnenkomende toeristen naar gemeenten in de omgeving, bad plaatsen en andere steden. Vooral in het westen waren er maar weinig V.V.V.s die niet de aangelegde nood voorraad particuliere adressen moes ten aanspreken. De logiesaccommo- datie bood zondag aanvankelijk weer enige speling, maar ook toen, zij het in geringere mate, veroorzaakte de stroom toeristen opnieuw tegen de avond grote drukte van logies-zoe- kenden. Toen moest de V.V.V. in Haarlem de televisie te hulp roepen om aan kamers in die stad en om geving te komen. Rotterdam boekte opvallend veel Franse gasten: hun aantal lag ver boven dat van vorige hoogtijdagen, naast de honderden privé-adressen heeft de V.V.V. van de Maasstad ge bruik gemaakt van de accommodatie van Rijnschepen. In Zeeland echter is het met de drukte nogal meegevallen: in ver schillende hotels waren nog kamers vrij. Evenals in Rotterdam ook hier een opvallend aantal Fransen. Het uitcindelükc resultaat, aldus dc mening van de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer, van vier dagen hard werken van tientallen V.V.V.'s en van de grote hulp van radio, televi sie, politic en particuliere gezinnen is echter, dat dc traditionele slag- om-dc-Paasbcdden ook dit jaar is gcwomiicn. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Vele mensen zijn lieve vlin- f dertjes buiten, maar lastige f bromvliegen thuis. i WASHINGTON. President Johnson heeft woensdag generaal Creighton W. Abrams (r.) benoemd tot Amerikaans opperbevelhebber in Vietnam als op volger van generaal Westmoreland. Generaal Abrams is tot dusver plaats vervangend opperbevelhebber in Vietnam geweest. Generaal Westmoreland wordt met ingang van 1 juli stafchef van het Amerikaanse leger. Meer bewolking Verwachting tot woensdagavond: Vanuit het zuiden toenemende be wolking en op de meeste plaatsen droog weer; matige tot vrij krachtige wind tussen oost en zuid; dezelfde of iets hogere temperaturen als van daag. 17 april. Zon op 5.39. onder 19.41. Maan op 1.07. onder 7.38. 18 april. Zon op 5.37. onder 19.43. Maan op 2.17. onder 8.40. Laatste kwartier: 19 april te 20.35. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 17 april 6.06 v.m. 18.34 n.m. 18 april 6.52 v.m. 19.17 n.m. BROUWERSHAVEN 17 april 5.50 v.m. 18.18 n.m. 18 april 6.39 v.m. 19.09 n.m. Doodtij: 21 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Van zuid-Rusland via Scan dinavië tot boven Groenland strekt- zich een gordel van hoge luchtdruk uit, waarin het rustig en in het alge meen zonnig voorjaarsweer is, doch waar de temperaturen desondanks nog geen hoge waarden bereiken, daar de aanwezige lucht van origine vrij koud is. In het zeegebied ten westen van de Golf van Biscaye ligt een diepe depressie, welke weinig van plaats verandert. Het front van deze de pressie is met enige regen Spanje, west-Frankrijk en Engeland binnen gedrongen en maakt nog maar lang zaam vorderingen in onze richting. Het ziet er naar uit dat het woens dag de bewolking boven ons land zal doen toenemen vanuit het zuiden, doch daar in de oostelijke stroming waar wij ons in bevinden de lucht zeer droog is, zijn voor ons land de regenkansen nog gering. De tempe raturen kunnen nog een geringe stij ging ondergaan. Advertentie leuke sport-serie van 3 sleutelhangers 3 prachtige "groenten' sleutelhangers originele serie met 3 Old-timers (klassieke auto-modellen) Per serie van 3 sleutelhangers slechts 6 vlaggetjes van Califor nia soep-in-blik. Plak ze achterop deze adverten tie. Knip uit en stuur op naar: California - Afd. geschenken - Harderwijk. Maak het hokje van uw keuze zwart! soep-ln-blik I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1