U leest hetgoed Elegant/ Trevira kostuum tot 139,- H TRJEVIRA Jaarvergadering Vereniging voorMULO Een mooie kous mevrouw ELBEO SMILLEGANGE lichtgewicht DEURLOO Ds. Pontiaan van Hattem en zijn volgelingen te Zierikzee HET OOG VAN SIVA Veranderingen in het onderwijs "Advertentie UTRECHT, 12-4. In de in Utrecht gehouden algemene vergadering van de Vereniging voor MULO, is de voorzitter, de heer P. J. Geelkerken uit Wormerveer in zijn openingsrede, uitvoerig ingegaan op de grote ver anderingen »n het onderwijs in ons land, die over enkele maanden, als de Wet op de Voortgezet Onderwüs in werking treedt, vorm zullen moe ten krijgen. De nieuwe wet, zo zei de heer Geelkerken, is gebaseerd op de ge dachte. dat er een sluitend geheel van onderwijsvoorzieningen zal ont staan, waarin allerlei schooltypen zijn opgenomen, die mogelijkheden moeten bieden om de individuele aanleg van elke leerling tot ontwik keling te brengen. De voorzitter sprak er echter zijn verbazing over uit, dat de praktische uitwerking van deze gedachte zoveel verschilt van de oorspronkelijke opzet. Leer lingen, die het driejarig MAVO heb ben doorlopen en daartoe de ge schiktheid hebben, zouden immers hun opleiding op een schooi voor middelbaar beroepsonderwijs kun nen vervolgen. We moeten tot onze spijt constateren, aldus spreker, dat de wetgever er nog niet in geslaagd is zijn zienswijze te effectueren. De tekst v£Vn het besluit, dat o.a. de rechten vastlegt verbonden aan het bezit van een getuigschrift van het MAVO met driejarige cursus, door kruist de oorspronkelijke opzet van de wetgever volledig. De toelating van deze leerlingen tot het middelbaar beroepsonderwijs wordt sterk aan banden gelegd en in een enkel geval geheel onmogelijk gemaakt. We. achten het gewenst, zo, vervolgde de heer Geelkerken, dat KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Minister ir. W. F» Schut heeft een van zijn ambtena- ren verrast met de mededeling, dat hem een beloning van f 1500 was toegekend voor een bij de ideeën- commissie ingeleverd idee. De ge lukkige is de heer A. J. Karssen uit Den Haag. DEN HAAG. Ir. C. N. van Dis, Tweede Kamerlid voor de Staatkun dig-Gereformeerde P artij, heeft minister-president de Jong schrifte lijk verzocht te bevorderen, dat de viering van. de herdenking der be vrijding dit jaar van 5 naar 6 mei wordt verschoven. MAASTRICHT. Ged. Staten van Limburg stellen een nieuwe gemeen telijke herindeling van Zuid-Lim burg voor, waarbij het aantal ge meenten in het gebied ten zuiden van die gemeente Echt van 62 wordt teruggebracht tot 14. Over deze ma terie hebben Gedeputeerde Staten uitvoerig rapport uitgebracht. UTRECHT. Dat de protestmars van 25.000 bouwvakarbeiders door Den Haag ordelijk is verlopen, is een reden voor een oprechte geluk wens aan de vakbonden die de mars hebben georganiseerd. Dit zegt het bestuur van het Christelijk Natio naal Vakverbond in zijn orgaan „De Gids", LEEUWARDEN. Door gebrek aan zuurstof is in de roef de 15-jarige schippersknecht S. Hoekstra uit Zwaagwesteinde om het leven geko men. ROTTERDAM. De directie van de Ned. Dagbladunie acht het, blijkens het jaarverslag, teleurstellend te moeten constateren dat er op dit moment nog steeds geen duidelijk beeld bestaat omtrent de hoogte van de compensatie wegens door invoe ring van de t.v. reclame gederfde inkomsten uit advertenties. HAZERSWOUDE. De 90-jarige heer B. Ribbe uit Leiden is bij een verkeersongeluk om het leven geko men. Hij liep van een boerenerf de Rijndijk te Hazerswoude op, waar hij werd aangereden door een auto. ROTTERDAM. Voor het bödecen- trum in de Jaap Quackstraat te Rot terdam is een propaangasexplosie ontstaan in een vrachtauto, waarin o.m. 15 propaangasflessen waren ge laden. Toen de chauffeur, de 33-ja- rige J. v. d. Beek uit Amersfoort, de laadruimte opende ontstond de ex plosie. De man moest met brand wonden aan beide armen naar het Havenziekenhuis worden gebracht. AMERONGEN. Aan de Vissersweg op de grens van Amerongen en Eist is een museum voor oude auto's en rijtuigen afgebrand. de definitieve regeling meer in over eenstemming zal zijn met de oor spronkelijke gedachte. Overigens putte spreker uit het grote enthousiasme, waarmede de experimenteerscholen de taak op zich genomen hebben om de nieuwe schoolsoorten tot ontwikkeling te brengen, de overtuiging dat het on derwijzend personeel zal trachten het geheel zo goed mogelijk te laten functioneren. SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Pupillencompetitie Uitslagen d.d. 9 april 1968. DFS C I-DFS C II 9-1; Zierikzee C I-Zierikzee C II 8-0; MEVO C I- Bruse Boys C I 0-5; Renesse C I- Brouwershaven C I 5-0. Woensdag 17 april a.s. wordt ge speeld: DFS C I-Brouwershaven C I; DFS C II-Renesse C I; Zierikzee C II-MEVO C I; Bruse Boys C I-Zie- rikzee C I. Aanvang alle wedstrijden 18.45 uur. Ds. Jac. Poort vijftig jaar predikant (Van 1921-1927 te Eikerzee) Paaszondag 14 april 1968) zal het vijftig jaar zijn geleden, dat ds. Jac. Poort uit Arnhem werd bevestigd als predikant in de Nederlandse Her vormde Kerk. Jacobus Poort werd op 17 febru ari te Harlingen geboren. Hij be zocht eerst het gemeentelijk gymna sium te Doetinchem en studeerde daarna aan de rijks universiteit te Utrecht, waar hij zijn kandidaats examen theologie en ook zijn kerke lijk voorbereidend examen aflegde. Nadat de heer Poort in 1917 door het provinciaal kerkbestuur van Gelder land was toegelaten tot de evange liebediening in de Nederlandse Her vormde Kerk werd hij op 14 april van het daaropvolgend jaar (1918) door nu wijlen prof .dr. J. R. Slote- maker de Bruine, toen nog hoogle raar vanwege de Nederlandse Her vormde Kerk aan de rijks universi teit te Utrecht, bevestigd als predi kant van de hervormde gemeente van Oost Vlielanid. Daarna diende de jubilaris verder nog de hervormde gemeenten van Eikerzee op Schou- wen-Duiveland en in de classis Zie rikzee 1921 tot 1924; Almen en Harf- sen in de classis Zutphen 1924 tot 1927; Beverwijk 1927 tot 1932 en ten slotte diende hij tot 1 mei 1955, toen hem op vijfenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend, nog drie ëntwintig jaar de hervormde ge meente van 's-Gravenhage. Na zijn emeritaat heeft ds. Poort eerst een jaar te Eerbeek in de burgerlijke gemeente Brummen bijstand in het pastoraat verleend en daar in die periode het ambtswerk waargeno men voor de plaatselijke predikant, toen deze als legerpredikant in mi litaire dienst was. Daarna heeft hij van 1956 tot 1958 nog ongeveer twee jaar te Spaarndam (Haarlem-Noord) bijstand in het pastoraat verleend. Naderhand vestigde ds. Poort zich metterwoon te Arnhem. Ds. Poort heeft in de loop der ja ren vele bestuursfunkfcies vervuld en zitting gehad in verschillende colleges en commissies. Dan Het domein voor de Vrouw 98* Jawel, dit is we! bijzonder voordelig voor zo'n geweldig lichtgewicht kostuum; ook voor zomerse dagen een extra aankoop volledig waard en op en top mode. Bovendien staat er Trevira op het etiket. Dat zijn andere woorden voor; kwaliteit en pasvorm. Ontdek zelf het draagcomfort van lichtgewicht. Kostuums tot f 345,- ZIERIKZEE, HAVENPLEIN 11, TEL. 01110-2890 Uit de stedelijke kerkhistorie President Tito van Zuid-Slavië, die op staatsbezoek is, heeft in de Japanse hoofdstad voor de radio ge zegd ^optimistisch te zijn over de vredeskansen in Vietnam. ,(Slot). De zoon van Dina Jans en Steven Dane, Anthony Dane heeft na 1726 geen kinderen in de Hervormde Kerk alhier meer laten dopen. Zijn ouders waren immers uit de stad ge bannen en de kerkeraad was hier van de hoofdoorzaak. Zijn zoon Ste ven Dane, die te Zierikzee van 1754 tot 1774 notaris was, is later tot de Doopsgezinde gemeente overgegaan. Het huis, door Anthony Dane op de hoek van de Schuithaven be woond, moet in de 18e eeuw dooi de aanhangers van Van Hattem ge regeld voor godsdienstige samen komsten gebruikt zijn. Volgens de overlevering bezochten zij het dan langs een 'bruggetje over de Schuit haven, dat in het achterhuis uit kwam. In het huis bevond zich een ■merkwaardig koepelvormig plafond in de bovenachterkamer, waarop men in buitengewoon frisse kleuren de meer dan levensgrote afbeeldin gen der vier evangelisten zag met hun symbolen: een engel, leeuw, os en arend. Het onderschrift was in 37. „Waarachtig Tarai, ge hebt uw zen ding volbracht, het godenoog is terugge keerd in het land der Khmers". Met een tevreden glimlach monstert de dikke vor stelijk geklede grijsaard de smaragd, die ligt te fonkelen in zijn handpalm. „Door deze daad zijt ge één der groten van ons volk geworden. Uit dankbaarheid laat ik u morgen openbaar tot eerste grootvizier uitroepen!" Tarai nijgt dankbaar het hoofd. „Indien ge mij deze hoge eer waardig keurt, mijn vorst, wellicht kunt ge mij dan nog iets anders schenken, wat ik nog vuriger be geer". De keizer der Khmers werpt een snelle onderzoekende blik op de jonge krijger. „Is er iets, dat ge nog meer verlangt dan de waardigheid van grootvizier?" zegt hij verbaasd. „Het is de hoogste post die ik u kan aanbieden. Doch, noem uw wens; mijn zoon en zij zal vervuld worden!" „Mijn vorst", zegt Tarai met trillende stem, „mijn wens is de hand...." Plotseling breekt hij zijn woorden af. Eén der gordijnen wordt opzij geschoven en de knappe jonge dochter des keizers treedt binnen. Hebreeuws. Zeer waarschijnlijk werd deze kamer voor godsdienstige bijeenkomsten gebruikt. Toen men in 1900 het perceel verbouwde is de geschilderde bekoepeling, die vol gens verklaring van deskundigen gen kunstwaarde had, weggebroken. De familie Dane, afstammende van Steven Dane en Dina Jans, stierf te Zierikzee in 1842 uit met de heer Abraham Anthony Dane. Zijn wedu we Anna Clara Wilhelmina Elisa beth Isenbarth schonk de Evange lisch Lutherse gemeente de bekende fraaie ibijbel met gedreven zilver werk. Na het bannissement van Dina Dane in 1726 vindt men nog enige malen in de kerkelijke aktenboeken van Haltemisten gesproken. Zo werd in 1727 de rector van de Latijnse school te Zierikzee, Petrus Pettenius, verdacht een aanhanger van de Van Hattem-leer te zijn. Hij kon échter aantonen dat het een valse beschul diging betrof, hem aangedaan door ds. Immers van Eikerzee. In 1730 werden wegens Hattemisterij gecen sureerd Judith Booms en Leendert van der Hit. Op 1 april 1734 vindt men in de notulen van de kerkeraad melding gemaakt van die richting en haar volgelingen in de volgende bewoordingen: „Frangois de schoen maker wordt gezegd rond |e gaan en aan de huizen de dwaalgronden der Hattemislen te leren, nl. bij mevr. Buvry (geb. do Huybert) aan huis, waar hij alle zaterdagen 's middags 2 uur tot bij half 5 kwam leren voor mevrouw Buvry, de oudste en mid delste dochter en den zoon van Jan de Kok on de dochter van juffrouw Bastert. Ook de rector, de heer Pet tenius. had ten huize van de Franse schoolmeester zich over Spinozisti- sche en Hattemistische stellingen uitgelaten. Dit is de laatste vermelding, welke men in de kerkelijke stukken te Zie rikzee over de richting en de volge lingen van Pontiaan van Hattem aantreft. Voor 45 jaar. DREISCHOR. Alhier is een korf balclub opgericht onder de naam D.K.C. ZIERIKZEE. Voor de vrij geko men betrekking van machinist aan het stoomgemaal van de Vier Ban nen Polder zijn 53 sollicitaties bin nengekomen. ZIERIKZEE. De ie zenden brief aan de Tweede Kamer, waarin de nadelen van het opheffen van de rechtbank te Zierikzee zijn opge somd, is ondertekend door 7348 per sonen. ZIERIKZEEDe verenigingen D. V.O. en G.V.V. speelden een voet balwedstrijd t.b.v. de plaatselijke t.b.c.-vereniging. De opbrengst was: 40,33Vz. ZIERIKZEE. Waarschijnlijk zal in de nieuwe dienstregeling van de R.T.M. voor de a.s. zomer rekening ivorden gehouden met het uur van vertrek der Provinciale Boot. ELKERZEE. Tengevolge van de voortdurende malaise hebben de kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Kerk de hoofdelijke omslag verminderd evenals de huur van de zitplaatsen. ZIERIKZEE. De Stads-Evangeli- satie welke sinds een jaar geen lo kaal had voor de samenkomsten, heeft de beschikking gekregen over een zaal in de Krepelstraat. DREISCIIOR. Ond-er overgrote belangstelling der ingezetenen gaf de bekende telepaath Maloitz ook hier een openbare seance per auto. OUWERKERK. Tweede Paasdag organiseerde de IJsclub een feestje in de plaats van de vermakelijkhe den die deze winter wegens ijsge- brek niet konden doorgaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 4