De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Subsidieverzoeken voor restauraties in Zierikzeese raad STREEKNIEUWS Luther King-fonds Minder hoop op gesprek Vietnam Mr. J. van Aartsen opende chemische fabriek in het Sloe-gebied Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Openbare vergadering op dinsdag 23 april ZIERIKZEE, 12-4. De eerstvolgen de vergadering van de gemeenteraad van Zierikzee is vastgesteld op dins dag 23 april a.s. In deze vergadering komen drie voorstellen van b. en w. aan de orde inzake de restauratie van o.a. het pand Havenplein 6 en het pand Visstraat 12. De heer W. E. L. te M ij te Zie rikzee heeft de gemeente verzocht om subsidie uit de gemeente-kas voor de kosten van restauratie van zijn eigendommen, de panden Lange Nobelstraat 3 en Oude Haven 21. Beide panden komen voor op de Mo numentenlijst. In beide gevallen is reeds door de minister van C.R. en M. subsidie toegezegd. Uitgaande van de door de minister toegekende bedragen stellen b. en w. de raad voor de subsidie voor het pand Lan ge Nobelstraat te bepalen op f 500,-, en vcor het pand Oude Haven f 2.560 De astnuibestrijding heeft uw hulp nodig (Ingezonden) Bijna een miljoen gulden - dat is het bedrag, dat het Nederlandse Ast ma Fonds dit jaar hoopt te kunnen besteden aan de taken waarvoor het staat. Dat geldt de directe hulp aan de vele honderdduizenden Nederlan ders, die op dit ogenblik lijden aan astmatische aandoeningen, én de huLp op langere termijn door onder zoek naar oorzaken, naar betere be- strijdingsmethoden en naar mogelijk heden deze ziekte te voorkomen. Astma, de volksziekte, die zo ve len tot in de kern van hun bestaan raakt en die zo vele ingrijpende ge volgen - tot invaliditeit toe - heeft, staat van 22 tot en met 27 api*il in het middelpunt van de belangstel ling. Dan wordt de jaarlijkse collecte van het Nederlands Astma Fonds1 ge houden. Voor het eerst in de nog jonge geschiedenis van de astmacol lectes geschiedt dit in het voorjaar. De oorzaak van deze verandering is een ingrijpende wijziging in het jaar schema van het Landelijk Coliecten- plara. Onveranderd is echter gebleven de doelstelling: de astmabestrijding, die nog een grote achterstand heeft in te halen, te helpen om zo snel en doeltreffend mogelijk de vele pro blemen. die astma kent, zo goed mo gelijk tot een oplossing te brengen. Wat 'er allemaal moet gebeuren? De astmabehandelingscentra moeten aanmerkelijk meer steun krijgen. So ciaal medische adviesbureau's, zoals er binnenkort één in Amsterdam zal starten, moeten worden opgericht. De revalidatiemogelijkheden moeten worden vergroot, méér therapeuti sche kampen voor jongeren moeten worden opgezet, in vele individuele gevallen moet direct soulaas worden geboden. Het zijn maar enkele voor beelden uit een reeks van zaken, die op dit ogenblik moeten gebeuren. Daarnaast komt een lange lijst van wensen op het gebied van weten schappelijk onderzoek, dat moet lei den tot betere toekomstkansen voor de patiënt van straks. Onderzoekin gen op het gebied van erfelijkheids factoren en naar het vóórkomen van astmatische aandoeningen onder de jeugd zijn voorbeelden van wat nu wordt uitgevoerd en wat jarenlang geld, mankracht en doorzettingsver mogen zal vragen. Hoe eerder en hoe beter alle noden en wensen aan bod kunnen komen, hoe meer nut én kansen er zullen zijn voor de 800.00 Nederlanders, die het direct aangaat. Hoe eerder hoe beter - dat kan alleen wanneer alle Nederlanders méé willen vechten te gen deze volksziekte. Dat gevecht is met zeer vreedzame middelen te le veren: met een vriendelijke ont vangst van een collectant en een welgemeende gift in de bus Namens het bestuur afd. Schou- wen-Duiveland: M. K. Romeijn, Ouwerkerk, voorzitter C. v. d. Salm-Doornink, Renesse, secretaresse M. D. Kastelein-v. Houdt, Zierikzee, penningmeesteresse beschikbaar te stellen. Verder wordt de raad voorgesteld een subsidie groot f 626.- toe te ken nen aan de fa. Deurloo alhier t.b.v. restauratie pand Visstraat 12, met de bepaling dat dit bedrag niet zai kun nen worden uitbetaald vóór 1969. Het fiat van de raad wordt ook ge vraagd voor een subsidie-toekenning aan c*e heer F. A. de Jager *n de restauratiekosten van het pand Ha venplein 6. Uit een onderzoek ingesteld door de dienst gemeentewerken is komen vast te staan dat de leegstaande panden Gravenstraat 2-4 niet meer geschikt zijn vcor bewoning. B. en w. stellen de raad voor tot onbe- wconbaarverklaring van deze pan den ever te gaan, mede gelet op het advies van de inspecteur van de volkshuisvesting. Regenten Burger Weeshuis In verband met het overlijden van de heer J. W. van den Doel is door het college van regenten van het Burger Weeshuis een nieuwe aanbe- Jaarvergadering N.V.V. Bestuurdersbond Sch.-Duiveland Op vrijdag 19 april a.s. houdt de N.V.V. Bestuurdersbond Schouwen- Duiveland de jaarvergadering in de grote zaal van het Huis van Nassau. In behandeling komen de verschil lende jaarstukken, gevolgd door een bestuui'sverkiezing. Aftredend is van het dagelijks bestuur de heer M. C. Verheijen, voorzitter (ANMB) en van de overige bestuursleden de heren P. v. d. Ende (ANB), J. de Jonge (ANB) en P. Nuijens (ANMB), allen zijn herkiesbaar. De bedoeling is dat het bestuur wordt uitgebreid met een lid van de afdeling Mercurius en een lid van het jongerencontact. In de jaarvergadering zullen de volgende 'districtsbestuurders aan wezig zij.n om vragen te beantwoor den: J. Bliek (NBV), B. Wink (ANB), H. Berkhout (ANMB), F. de Roo (ANAB) en C. Hoek, districtsbestuur der van het NVV. ZIERIKZEE Opening automatiekhal De eerste automatiek in Zierikzee is in bedrijf gesteld. Burgemeester D. W, Kastelein verrichtte donder dagmiddag de officiële opening van de automatiek „De Dam" door het eerste produkt uit een van de kastjes te trekken, waarna wethouder C. bij de Vaate hetzelfde deed. Tevoren had de burgemeester in een korte toespraak de eigenaars, de fam. Mens veel succes met de zaak gewenst. Zieri'kzee heeft er weer eer. zaak bij gekregen die mede ingesteld is op de vele toeristen. „Vooral de mensen die Zierikzee per autobus komen bezoeken, de dagjesmensen dus, zoe ken dit soort zaken". De burgemees ter was bovendien van mening dat de zaak op een prachtig punt in de kern stond. De heer C. Mens dankte de 'burgemeester hartelijk voor de opening alsmede de aannemer J. Roggeband, schildersbedrijf Schult-s, elektricien Everaers en de installa teur van de automatieken fa. Van Duynen, Amsterdam. HAAMSTEDE Vergadering Oranjevereniging Op donderdag 18 april zal de Oranjevereniging Haamstede Burgh in hotel Bom vergaderen. Op de agenda staat de viering' van het Ko- ninginnefeest op 30 april. Tevens zal na afloop een serie dia's vertoont worden. BURGH HAAMSTEDE Jeugdaklie muziekcorps groot succes De onlangs in hotel „Witte van Haemstede" gehouden bijeenkomst met vertegenwoordigers van de Zeeuwse Muziekschool, van de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" en van het fanfarekorps „Luctor et Emergo'' uit Renesse om gezamen lijk tot meer muzikale jeugd te ko men is wat Haamstede betreft een groot succes geworden. Tot nu toe gaven zich in Haamstede en Burgh 39 jongens en meisjes op, terwijl dit aantal in Renesse aanzienlijk lager ligt. De meeste jongelui zijn afkom stig uit de 4e, 5e en 6e klassen der veling voor de vacature van regent aan het college van b. en w.i over gelegd. Door de raad dient dus op nieuw een regent te worden be noemd. Voorts is er wegens periodie ke aftreding van de heer J. F. den Dekker als regent een vacature ont staan. In de eerste vacature is de volgende, door b. en vv. overgenomen aanbeveling ingediend: 1. de heer J. Gelderblom, hoofd afd. sociale zaken te Zierikzee; 2. de heer P. W. L. Hollman, ambtenaar op de afd. so ciale zaken. In de tweede vacature luidt de aanbeveling: 1. J. F. den Dekker; 2. W. Roggeband Het college stelt de raad verder voor een vaste geldlening aan te gaan met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten tot een bedrag van f 114.00,-. Dit in verband met aankoop van het pand Vrije 29. Me dewerking van de raad wordt ook gevraagt een bedrag groot f 1380,- beschikbaar te stellen voor de aan schaffing van leer- en hulp midde len t.b.v. de R.K. lagere school. lagere scholen. Na de zomervakan tie zal begonnen worden met de eer ste lessen. Een leraar hiervoor is reeds beschikbaar. Een bijzonder mooi resultaat dat door het volijve rige bestuur der Kon. Harmonie dat zich tot en met heeft uitgesloofd, in betrekkelijk korte tijd werd behaald. BURGH Groep jongelui naar Duitsland Op maandag, -2de Paasdag, ver trekt uit Burgh een groep jongeren van de hervormde gemeente voor een verblijf van ongeveer vijf dagen naar West Duitsland. Einddoel is de stad Witten-Annen, waar ze onder gebracht worden >in een jeugdher berg. In de bus zullen 26 jongens en meisjes plaats nemen en 4 volwas senen als begeleiders(sters). De reis wordt mogelijk gemaakt door een geldelijke steun van de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Burgh ter wijl de jongelui zelf ook een bedrag betalen. De stad (beter steden) Wit ten-Annen kreeg in Burgh bekend heid omdat nu al 12 jaar* lang elke zomer een groep jongelui hier in de Koebel hun vakantie door brengen. Deze C.J.M.V.-ers hadden al meer malen gevraagd om eens een groep jongeren naar hun stad te sturen om de reeds gelegde contacten wat te verstevigen. Op het programma staan wat excursies en enige gezel lige avonden. De bus vertrekt maan dagochtend te 8 uur uit Burgh en komt vrijdagavond in de loop van de avond weer op het vertrekpunt terug. DREISCHOR Opbrengst Rheuma-collecte De alhier gehouden collecte ten bate van de rheuma-bestrijding heeft 'opgebracht de scm van f 171,50. Aan allen die hieraan medewerking heb ben verleend wordt hartelijk dank gebracht. NIEUWERKERK Collecte Simavi De alhier gehouden collecte voor SIMAVI, medische hulp aan tropen- landen, heeft het mooie bedrag van f 274,68 opgebracht. Veel dank aan de gevers, en aan de dames, die het geld hebben op gehaald. Verkeersexamens Voor het verkeersexamen 1968 zo wel het theoretisch gedeelte, dat af genomen werd op 12 maart j.l. als het praktisch gedeelte op 10 april afgenomen slaagden uit de vijfde klas van de openbare lagere school Jan Bom, Dik van Driel. Mary Eerland. Janny v. 't Hof, Jan Hage, Henk Wandel, Marry Eerland, Truus v. 't Hof, Cobi Thiery, Leo v. d. Wey- de, Joop Wandal en Johan van Wes- tenbrugge, totaal 12 leerlingen. Uit de zesde klas: Aart Koster, Jan Willem Kesteloo, Betsy Bom, Maart- je Padmos. Kees Dalebout, Niek Bo- lijn, Carla Bom, Nelleke Clarisse, Nelleke ter Riet, Jacquelien Seijbel, Lia Wandel, Henny v. d. Vlist, to taal 12 leerlingen. Afgewezen geen. Van de school met de Bijbel slaag den voor het verkeersexamen 1968 de volgende leerlingen: Lien Cats, 1 fout, Sjanie Dorst 1 ft., Stoffel Flikweert 0 ft., Arie Folmer 0 ft., Ad Geuze I ft., Karei v. 't Hof 0 ft.. André Karens 0 ft.. Ria Kik 2 ft., Nelleke Kik 1 ft,, Minke Kleemans 0 ft., Huub v. Klinken 0 ft., Rinus v. Klinken 0 ft.. Eline Rentier 0 ft„ Henk Scheele 1 ft., Paula Steketee 1 ft.. Hans Stoutjesdij'k 0 ft.. Jannie de Valk 0 ft.. Maya de Valk 0 ft., Klara v. d. Velde 1 ft., Marjan Vis 1 ft., Anton v. d. Wekken 0 ft.. Wil- ma v. d. Wiele 0 ft. School met de Bijbel Voor het toelatingsexamen van het Prof. Zeemanslyceum zijn geslaagd de volgende leerlingen van de Chris telijke school: Wilma v. d. Wielen; Marjan Vis; Henk de Reus; Anton v. d. Wekken; Stoffel Flikweert en Henk Scheele. OOSTERLAND De busjescollecte, die hier ter- plaatse wekelijks wordt gehouden door enige kinderen, onder leiding van mevr. L. van 't Hoff-van der Maas. bracht in het eerste kwartaal van dit jaar op de mooie som van f 182,10. De collecten in de maand maart in de Ned. Herv. Kerk bedroegen: voor de kerkvoogdij f 746,01; diaco nie f 268,90; zending f 179,37 en centrale verwarming f 135,87. Uil de verjaardagsbusjes kwam f 240 en uit de zendingsbussen f 215,26. Deze beide opbrengsten waren van het eerste kwartaal van dit jaar. Verkeerseamens Een zeventiental leerlingen van de hoogste klassen van de chr. school heeft woensdagmiddag. 10 april jl„ een praktische verkeers- procf afgelegd te Nieuwerkerk, on der auspiciën van de rijkspolitie. Geheel foutloos slaagden de volgen de leerlingen: Cot* de Bruine, Piet do Bruine, Gilles van der Have, Jan Hendni'kse, Jan Koster, Leen Otte en Maatje Steenpoorte. Met 1 fout slaag den: Rien Bolle, Kees van Driel. Henk Hendrikse, Gerard Krakeel, Dies van der Maas, Maarten Otte, Francien Stouten en Tonnie Ver hoek. Met 2 fouten kwamen uit de bus: Haruia Ot'te en Ans Zijlstra. Reeds tevoren hadden de kinderen het theoretische gedeelte afgelegd. Secretaris-generaal Thant van de V.N. gaat heden (vrijdag) naar Pa rijs voor overleg met de Franse re geringsleiders over de kans op vrede in Vietnam. Het dodental bij het vergaan van de veerboot „Wahine" is donderdag officieel geschat op 51 of 52. Eerst werd gevreesd dat bij de ramp 150 mensen de dood hadden gevonden. Er zijn 46 lijken geborgen. Van de 605 passagiers en 122 bemannings leden hebben 566 passagiers en 110 bemanningsleden de ramp overleefd. NEW YORK, 12-4. In de Verenigde Staten is het afgelopen weekeinde het „Dr. Martin Luther King jr."- fonds opgericht, een interreligieus herdenkingsfonds voor de bevorde ring van het wex*k van de vermoorde strijder voor gelijke burgerrechten. Bisschop John J. Wright van Pitts burgh en Rabbi Abraham Herschel, professor aan het Joodse seminarie, deelden dezer dagen mee dat na een oprichtingsbekendmaking in de New York Times 'leiders van alle geloofs richtingen in de Verenigde Staten adhesie hebben betuigd. Uit het fonds zal een voortgezet programma van dii-ecte actie worden gesteund samen met de organisaties die door King werden geleid. MIDDELBURG, 11-4. Mr. J. van Aartsen, commissaris van de konin gin in Zeeland, heeft vanmorgen in het Sloe-gebied bü Vlissingen de nieuwe haveninstallaties van Hoechst-Vlissingen N.V. geopend. De haveninstallaties van Hoechst zijn voorlopig alleen bereikbaar voor coasters en binnenschepen die de grondstoffen voor deze Duitse che mische industrie in het Sloe-gebied uit Rotterdam aanvoeren. Dipl. ing. H. Friedrich. gedelegeerd commissa ris Van Hoechst-Viissdngen N.V., deelde bij de opening van de haven installaties mede dat Hoechst hoopt nog dit jaar zijn havenaccomodatie uitgebreid te hebben zodat zeesche pen tot 60.000 ton de produkten van de chemische industrie zullen kun nen afvoeren. Zoals bekend heeft Hoechst-Vlissingen in het Sloe-ge bied in twee jaar tijd een eerste fos- forfabriek gebouwd die per 1 mei a.s. in volledige produktie zal komen. In augustus van dit jaar zal reeds wor den begonnen met de bouw van een tweede fosforfabriek. Hoechst inves teert jaarlijks ongeveer 50 miljoen gulden in Vlissingen-oost. De heer Friedrich noemde de opening van de Aardbeving in Davos DAVOS. 12-4. Een tamelijk krach tige aardbeving heeft zich donderdag vroeg in dc avond in hel gebied van de Zwitserse stad Davos voorgedaan. De beving duurde ongeveer een se conde en ging gepaard met ger ommel als van een ontploffing. Vair schade is geen melding gemaakt. AMSTERDAM. Op vrijdag 19 april zal het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Ne- derlandsche Roode Kruis zijn 25-ja- rig bestaan officieel vieren in het RAl-congrescentrum, te Amsterdam. Heitje voor een karweitje In de week na Pasen trekken de leden van 'de vier Nederlandse Pad- vind (st)ers-organasa ties - sinds en kele maanden samenwerkend in de Federatie „Scouting Nederland" - er weer op uit om de jaarlijkse actie „een heitje voor een karweitje" en thousiast aan te*pakken. Zoals gebruikelijk zullen de deel nemende jongens en meisjes in uni form en meestal voorzien van een werkboekje op „karwei" .gaan. zodat kan worden voorkomen dat de actie in enigerlei vorm zou ontaarden in een bedelen om geld. Dit jaar zal voor het eerst in iedere plaats zoveel mogelijk gezamenlijk worden opge treden. Er zullen spelen, wedstrij den, shows en demonstraties voor en door de jeugd worden georganiseerd, waardoor de gehele actie duidelijker dan ooit onderdeel van Scouting zal zijn. Bij iedereen waar wordt gebeld zal een zegel worden afgegeven, on verschillig of een karweitje zal wor den gedaan of niet, zodat niemand een tweede keer lastig kan worden gevallen. De „heitjes-actie", opgezet tot ontplooiing van initiatief en zelf werkzaamheid, is hierdoor de laatste jaren belangrijk in stijl vooruitge gaan. haveninstallaties het ten doop hou den van de havenbaby die naai* hij hoopte voorspoedig zal opgroeien. De heer Friedrich maakte nog een com pliment aan de ministeries van eco nomische zaken en financiën, die, snel en op onbureaucratische wijze de vestiging van Hoechst in Vlissin gen mogelijk hebben gemaakt. Mr. AGENDA Zaterdag 13 april Zierikzee Sportpark Bannink. 9 uur. voortzet ting school voetbalwedstrijden. Dinsdag 16 april Zierikzee De Lichtboei, 10.30 en 2 uur. optre den goochelaar in jeugdvoorstelling. Nieuwerkerk Hotel De Meebaal, 8 uur, algemene voorjaars-ledenvergadering V.V.V.- Ouwerkerk. Goes Voorlichtingscentrum Huishouding en Genezing, landbouwcentrum. Woensdag 17 april Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur. Vrouwen bond Partij van de Arbeid. Haamstede Gemeentehuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad. Donderdag 18 april Haamstede Hotel Bom. 8 uur, vergadering Oran jevereniging. Vrijdag 19 april Zierikzee De Lichtboei, 2 en 8 uur, filmvoor stelling voor de jeugd. Huis van Nassau, 8 uur*, jaarverga dering N.V.V.-Bestuurdersbond Schouwen-Duiveland. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Den Bosch DEN BOSCH, 11-4. Aanvoer 442 stuks. Vol jarige f 1150-1600; jonge werkpaarden f 1250-1700; 2-jarige trekpaard f 1100-1400; 2-jarige tuig- paard f 850-1200; 1 ^-jarige trek paard f 950-1350; 1 -jarige tuig- paard f 750-1125; hitten f 700-950; Shetlandse ponies ruins f 250-475; Shetlandse ponies merries f 700- 1550. Jonge slachtpaarden f 3,60-4,00; oude slachtpaarden f 2,80-3,50; veu lens f 3,90-4,15 (alle per kg. geslacht gewicht). LAATSTE NIEUWS WASHINGTON, 12-4. De hoop op een snel begin van inleidende bespre kingen vcor de vrede in Vietnam is vandaag (vrijdag) verminderd door verschil van mening tussen Hanoi en Washington over de plaats waar de eerste contacten zouden moeten wor den gelegd. De Amerikaanse rege ring liet donderdagavond weten be zwaren te hebben tegen de Poolse hoofdstad Warschau welke stad door Noord-Vietnam was voorgesteld. Eerder was door de regering in Hanoi de Cambodjaanse hoofdstad Phnompenh geopperd als plaats voor de eerste besprekingen, terwijl de Verenigde Staten de Laotiaanse hoofdstad Vientiane zouden hebben voorgesteld. Over en weer worden echter bezwaren gemaakt. Hanoi zou niet voor Vientiane hebben gevoeld omdat het daar niet op ambassa deursniveau is vertegenwoordigd (de ambassadeur is enkele jaren geleden teruggeroepen) en Washington heeft geen officiële vertegenwoordiging in Phnompenh. Washington is er vooral op gebrand dat een neutrale stad wordt gekozen, een plaats dus die niet ligt in één van de landen van het communistische blok, waar bei de partijen vrij zijn van politieke en/ of psychologische druk. De Verenigde Staten zouden ook niets voor Warschau voelen vanwege het psychologische effect dat bespre kingen daar op de Zuidvietnamese regering zou hebben en de kans dat minder westerse journalisten zouden kunnen komen. J. van Aartsen wees erop dat de ves tiging van Hoechts nog slechts een begin van de industriële ontwikke ling in het Westerschelde-bekken is en deed een beroep op de regering om voor de outillage te zorgen die voor een verdere expansie van de havens en industrieën in dit gebied noodzakelijk is. Advertentie ZIERIKZEE. 12-4. Op het sportpark „Bannink" begonnen heden vrijdag)- morgen om negen uur de schoolvoetbalwedstrijden. Het ideale voetbalweer, fris maar zonnig, maakte dat vele supporters langs de lijn stonden om hun schoolkameraadjes aan te moedigen. De goede sfeer zat er dan ook al spoedig in. - Vanmorgen kwamen de lagere scholen tegen elkaar uit in vijf poules. Deze middag spelen de teams van het voortgezet onderwijs, in drie afdelin gen van elk twee poules. Zaterdagmorgen vinden de finalewedstrijden plaats en worden de kampioenen bekend. De duur van de wedstrijden is 2 maal 15 minuten, met uitzondering van de hoogste afdeling van het voortgezet onderwijs, waarvan twee ploegen 2 maal 30 minuten spelen. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode). i 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2