wenst U prettige feestdagen 'anstruita INTERMEUBEL PAASSHOW DE ZIERIKZEESCHE COURANT Moordaanslag op linkse Duitse studentenleider Rudi Dutschke Toch nog vliegveld in midden-Zeeland? FEESTELIJKE Vlie in Mexico granip U KOMT TOCH OOK Expositie van bloemen en planten! Artis-colleetie één van de grootste Washington niet akkoord met Warschau als contactplaats ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 12 april 1968 124ste jaargang Nr. 19978 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uiigave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: VVV-kantoren in de Westhoek krijgen het druk Dader 11a vuurgevecht door politic gegrepen BERLIJN, 11-4. De hoofdideoloog van de uiterst-linkse Duitse Socialis tische Studentenbond (S.D.S.), Rudi Dutschke, is donderdag bü een moord aanslag in West-Berlyn levensgevaarlijk gewond. Ook de dader, een jongeman van ongeveer 25 jaar, van wie de indentiteit nog niet is vastgesteld, is levensgevaarlijk gewond bij een 'schotenwisseling met de politie. IIü is in hetzelfde ziekenhuis als zijn slachtoffer opgenomen. Het stadsbestuur heeft een diepgaand onderzoek naar de aanslag en even tuele politieke implicaties gelast. De dader had Dutschke, toen de ze 's middags het hoofdkwartier van de S.D.S. op de Kurfuerstendam ver liet, van zijn fiets getrokken en met een revolver drie schoten op hem afgevuurd. De studentenleider werd in het hoofd, de hals en in de borst getroffen. Dutschke wist zich naar een bank te slepen en werd door een surveil- Lanceauto van de brandweer naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij geopereerd werd. De dader had zich onmiddelijk na de aanslag in de kelder van een na bijgelegen gebouw in aanbouw ver schanst. De politie trachtte eerst de jongeman met traangas uit zijn schuilplaats te verdrijven, maar toen dit niet lukte kwam het tot een vuurgevecht, waarna de zwaarge wonde dader gepakt kon worden. Hij had geen identiteitspapieren bij zich. De aanslag op Dutschke, die zich binnen enkele maanden wist op te werken tct woordvoerder van de linkse studenten in de strijd tegen de „establishment", is zowel door voor- als tegenstanders scherp ver oordeeld. Bondskanselier Kurt Georg Kie- singer schreef in een telegram aan i>Imm i i T^e! CONSTRUCT* nd gebr - VOOR MODERN HUISHOUDEN MIDDELBURG, 11-4. Wanneer de officiële goedkeuringen, o.a. van de Rijksluchtvaartdienst, er tijdig komen, zal nog in juni begonnen worden met de aanleg van de eerste grasbaan en enkele gebouwtjes van het vliegveld Midden-Zeeland. Volgens de voorzitter van de Stich ting Vliegveld Midden-Zeeland, de heer D. F. P. Hoegen, zal het Zeeuw se bedrijfsleven 300.000 gulden voor dit vliegveld in het Noord-Sloe bij Arnemuiaen betalen terwijl de pro vincie Zeeland 150.000 gulden in de kosten bijdraagt. Wanneer alles volgens de plannen verloopt zullen reeds volgend jaar zaken-, sport- en zweefvliegtuigen van het nieuwe Zeeuwse vliegveld kunnen opstijgen. De eerste grasbaan van 800 meter lengte en 150 meter breedte van het vliegveld is overi gens slechts een begin. De Stichting Vliegveld Midden-Zeeland heeft plannen om in tweede fase het vlieg veld met een betonnen startbaan met een lengte van 1800 meter uit te breiden. Verwacht wordt dat wan neer deze startbaan gereed is Zee land in het binnenlandse luchtnet van de N.L.M. opgenomen zal wor den. Wanneer echter deze verharde startbaan aangelegd zal worden is nog volkomen onbekend. De Stich ting' Vliegveld Midden-Zeeland wacht namelijk tot het Rijk bereid is de kosten a 7 miljoen gulden te be talen. Antara meldt dat in het 'begin van deze week bij bloedige gevechten tussen jonge Indonesiërs en Chine zen in Medan verscheidene doden zijn gevallen. Het aantal werd niet gegeven. i-en twee kogels uit zijn lichaam ver wijderd. Hij had nog een derde ver wonding maar die was lichter en zou later behandeld worden. „De toestand van de patient kan naar omstandigheden goed worden ge noemd". zo werd meegedeeld. Dutschke's vrouw Gretchen dat hij diep verontwaardigd was door de aanslag en dat hij uitvechten van po litieke geschillen met bruut geweld ten scherpste afkeurde. Studentenorganisaties in verschil lende Westduitse steden hebben pro testdemonstraties tegen de moord aanslag aangekondigd. Een woordvoerder van de S.D.S. bestempelde reactie van „de esta blishment" op de aanslag als hoon en zei dat de gevestigde politieke partijen evenzeer verantwoordelijk zijn voor de aanslag door het poli tieke klimaat dat zij geschapen heb ben. West-Berlijns loco-burgemeester Kurt Neubauer zei dat Dutschke geen vriend van het stadsbestuur was, maar dat men toch een derge lijke vorm van politieke confrontatie zeer betreurt. Ook de beide coalitie-partijen, de C.D.U. en de S.P.D., hebben de aan slag veroordeeld. Professor Wolf gang Abendroth in Marburg noem de de moordaanslag „het gevolg van de systematische hetze' tegen de buitenparlementaire oppositie. Laatste nieuws Rudi Dutschke blijft in leven, heb ben de artsen gezegd. Tijdens een operatie van viereneenhalf uur wa- in de meubelshowroom van Zierikzee 15-16-17 en 18 april van 7 tot 9; van 2 tot 6 en van 10 tot 12 uur Meelstraat 31, vrij toegang voor iedereen Bloemisterij en tuincentrum C. W. JONKER Hogezoom 20 - Haamstede - Telefoon 01115-383 MEXICO CITY, 12-4. Bij het ver- ongelukken van een Mexicaanse DC-3 tijdens de openingsvlucht op een nieuwe lijn zijn in de nacht van woensdag op donderdag de directeur van het Mexicaanse bureau voor de burgerluchtvaart en een twintigtal andere hoge functionarissen en jour nalisten om het leven gekomen. Het toestel vloog 40 km. van het vlieg veld van Mexico City tegen een bergtop. Jonhson tekent wet op burgenechten WASHINGTON, 11-4. President Johnson heeft donderdag de wet op de burgerrechten die woensdag door het Huis van Afgevaardigden was goedgekeurd, ondertekend. Deze wel behelst o.m. een verbod van discri minatie bij huur of verkoop van wo ningen. Spychalski wordt president van Polen WARSCHAU, 11-4. Maarschalk Marian Spychalski is donderdag ge kozen tot president van Polen, in- opvolging van Edward Ochab, die om gezondheidsredenen is afgetre den. Spychalski was tot nu toe mi nister van defensie. BRUM MEN. Donderdagavond is een motorrijder op de n-iet beveilig de overweg aan de Spvankerensexveg in Brummen tegen de tweede wa gon van een juist passerende trein gereden. Het slachtoffer, de 22-jarige G. Renes uit Brummen. was op slag dood. Het Amerikaanse comité voor Afrika heeft zijn verzoek aan de Amerikaanse negeratleten om de spelen van Mexico te boycotten, in verband met de toelating van Zuid- Afrika, donderdagavond herhaald. UTRECHT. De algemene vergade ring van de vereniging voor M.U. L.O. heeft in Utrecht een voorstel van de afdeling Utrecht aangeno men waarin wordt gepleit voor het gratis verstrekken van de benodig de leermiddelen aan alle leerlingen van het voortgezet onderwijs. Kunstmaan van de maan MOSKOU, 11-4. Het Sowjet-Rus- sische persbureau Tass heeft don derdag bekend gemaakt dat de „Lu- na 14" na een afremmanoeuvre oji» 10 april in een baan om de maarris gebracht en daardoor een kunst maan van de maan is geworden. Het instrument zet het wetenschappelijk onderzoek van de maan en de ruim-) te daaromheen voort, aldus werd meegedeeld. De Luna-14 werd op 7 april gelanceerd. Jonge grootmoeder ROME. 12-4. De 29-jarige Maria Puleo uit de Siciliaanse stad Catania is de jongste grootmoeder in Italië geworden. De sinds 16 jaar met een 35-jarige arbeider gehuwde vrouw heeft een 15-jarige dochter, die nu het leven aan een meisje heeft ge schonken. De 15-jarige was al twee jaar getrouwd en zei na de bevalling te hopen dat ze nog veel kinderen zal krijgen. V is-verhnizing ROME, 12-4. Een Nederlandse visserij deskundige heeft in op dracht van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) circa 150.000 vissen uit het Tangan- jika-meer naar het op 1.120 km. afstand gelegen Kariba- stuwmeer, op de grens ban Zambia en Rhodesië, overge bracht. Hubert Matthcs uit Nijmegen begon in juli 1.967 met de „visverhuizing"die per vliegtuig geschiedde. Er moesten circa dertig vluch ten voor worden gemaakt. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De grote levenskunst is: het kleine klein, en het grote groot te zien. Zonnige perioden Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met zonnige perioden; over het algemeen matige wind tus sen noordoost en noordwest; maxi mumtemperaturen 9 graden. 13 april. Zon op 5.48. onder 19.34. Maan op 20.25, onder 5.50. 14 april. Zon op 5.46, onder 19.36. Maan op 22.02, onder 6.05. 15 april. Zon op 5.43, onder 19.38. Maan op 23.38, onder 6.25. 16 april. Zon op 5.41, onder 19.39. Maan op onder 6.54. Volle maan: 13 april te 5.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 13 april 3.17 v.m. 14 april 3.59 v.m. 15 april 4.39 v.m. 16 april 5.21 v.m. WESTENSCHOUWEN. In de Schouwse Westhoek is een aantal wegen van een slijtlaag voorzien, zoals bv. de bekende Vertonsweg (foto). De Vertons- weg loopt voor een gedeelte door de bossen van slot Haamstede. De weg BROUWERSHAVEN werd verbeterd met een slijtlaag met heel fijngrint. Het groene bladerdak overkoepelt de Vertonsweg nog nietmaar dat is nog maar een kwestie van tijd (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode). 15.48 n.m. 16.28 n.m. 17.07 n.m. 17.51 n.m. 3.05 -v.m. 3.44 v.m. 4.23 v.m. 5.05 v.m. 15.24 n.m. 16.03 n.m. 16.43 n.m. 17.30 n.m. AMSTERDAM, 11-4. In de Amsterdamse dierentuin Artis be vinden zich 1825 diersoorten. Dit is het resultaat van een dit voorjaar gehouden telling. Met dit aantal soorten is de Artiscollectie een van de grootste ter wereld, aldus een mededeling van Artis, de hoeveel heid individuen bedraagt ongeveer 8700. Het exacte aantal is niet bekend, omdat het vooral bij kleine dieren, zoals vele soorten vissen, insecten en andere lagere dieren, ondoenlijk is ze stuk voor stuk te tellen. Men rekent in dergelijke gevallen tien exemplaren per soort. Aan zoogdieren herbergt de hoofdstedelijke dierentuin 208 soorten, variërend van muis tot olifant. Niet minder dan 40 soorten - dus bijna 40 procent - behoren tot de zeldzame of met uitsterven bedreig de dieren. Zij staan cp de „zwarte lijst", die in totaal 350 soorten zoogdieren telt. Zeer bekende dieren, zoals orang-oetans, gorilla's, ijsberen, jachtpanters, Sumatraanse tijgers, Maleise tapirs, neus hoorns en vele soorten antilopen staan op deze lijst. En wanneer men cp dezelfde voet voortgaat met de vernietiging van de natuur overal ter wereld wordt verwacht dat het aantal bedreigde dier soorten hand over hand toeneemt, terwijl het aantal uitgestorven zcogdiersoorten, tot nu toe omstreeks 80 - uiteraard met sprongen omhoog zal gaan. 13 april 14 april 15 april 16 april Springtij: 15 april HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-4. Het K.N.M.L deelt mede: Boven de Noordzee treffen we het centrum aan van een om vangrijk gebied van hoge luchtdruk. Oceaandepressies trekken in een wijde boog om dit hogedrukgebied naar de omgeving van IJsland en de Poolgebieden. Een depressie, die bo ven west Rusland aanwezig is di'ingt langzaam westwaarts op. Dit bete kent, dat in onze omgeving de wind het komende etmaal uit richtingen tussen noordoost en noordwest blijft waaien. In het temperatuurverloop komt dan ook weinig verandering, met vannacht opnieuw op vele plaatsen nachtvorst. Geleidelijk aan zullen enkele hoge wolkensluiers van de depressie boven Rusland naar west Europa doordringen. Het blijft droog weer. DEN HAAG. Sergeant-majoor D. Slagman, instructeur radarsysteem van de „Starfighter" op de vliegba sis Twenthe, heeft zijn verbetei-ing van dat systeem langs technische weg beloond gezien met een bedrag van f 5000 dat d ecentrale ideeën- commissie hem daarvoor heeft toe gekend. Jolmsoii roept 24.500 reservisten onder de wapenen WASHINGTON, 11-4. De Amerikaanse regering heeft donderdag be zwaar gemaakt tegen Warschau als plaats voor inleidende besprekingen tussen de Verenigde Staten en Noord-Vietnam. iDt bezwaar komt neer op een afwijzing van het Noordvietnamese voorstel om Warschau te kiezen als plaats voor het eerste contact. Het Witte Huis liet weten dat de Verenigde Staten in een neutrale plaats willen praten. Daarom had de Amerikaanse regering een aantal neutrale landen voorgesteld voor het contact. Hanoi had op dit voorstel echter nog niet gereageerd. George Christian, de woordvoer der van het Witte Huis, wilde echter niet zeggen of Johnson nu definitief Warschau heeft verworpen als plaats voor het eerste contact. Hij ver klaarde dat Warschau als hoofdstad van een communistisch land niet vol doet aan het criterium dat Washing ton aanlegt voor het bepalen van een neutrale stad. In een verklaring voor de pers, die hij eerder een eigen verklaring dan een presidentiële noemde, zei Chris tian, dat het in dit soort gewichtige zaken belangrijk is besprekingen te voeren in een neutrale sfeer, die voor beide partijen aanvaardbaar is. Hij zei verder dat het contact tussen Washington en Hanoi over deze aan gelegenheid wordt voortgezet. Reservisten De Amerikaanse minister van de fensie, Clifford, heeft donderdag be kendgemaakt dat hjj 24.500 reser visten onder de wapenen zal roepen. Tienduizend van hen zullen naar Vietnam worden gezonden. De versterkingen voor Vietnam zijn volgens hem in overeenstem ming met de uitbreiding die presi dent Johnson op 31 maart aankon digde. De president heeft niet besloten of hij nog meer reserves zal laten oproepen, aldus Clifford. Volgens Clifford komt het besluit slechts 10.000 man versterkingen naar Vietnam te zenden, voort uit de regeringspolitiek, de oorlogvoe ring steeds meer over te laten aan de Zuidvietnamese regering. De regering in Saigon heeft be sloten de strijdkrachten met 135.000 man uit te breiden. President Thieu wil de algehele mobilisatie afkondi gen en heeft onlangs de wens uitge sproken dat Zuid-Vietnamese troe pen de controle kunnen overnemen in de sector waar nu nog de Ameri kanen strijden. Clifford zei dat men de Ameri kaanse troepen, die in Vietnam vrij worden gemaakt, in reserve wil hou den en op de lange duur „het punt wil bereiken waarop Zuid-Vietnam in staat zal zijn de voortzetting van de oorlogsoperaties op zich te ne- meA". Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1