Honderd-een-en-tvvintig passagiers aan de dood ontsnapt Velen trokken langs baar van ds. King Vreemde eend in de (Westhoek) bijt Jeugdigen sparen met „De Zilvervloot" NUTSSPAARBAM - ZIERIKZEE Kwestie-Cyprus naar een oplossing? Aardschokken in Californië Johnsons populariteit sterk gestegen Plaatselijk comité Zierikzee voor verkoop van Zomerzegels Johnson ontving een boodschap uit Hanoi Straalvliegtuig bij London Airport verongelukt: vijf doden LONDEN, 8-4. Een Boeing 707 straalvliegtuig van de Britse lucht vaartmaatschappij Boac is vandaag op Londen Airport verongelukt maar dankzij uiterst bekwaam optreden van de gezagvoerder kon een grote ramp worden voorkomen. Van de 126 inzittenden bracht 121 - onder wie 10 van de 11 beman ningsleden - er het leven af. Vier passagiers en een stewardess zijn om het leven gekomen. Nog geen twee minuten na het vertrek voor een vlucht naar Aus tralië en Nieuw-Zeeuand verloor het toestel een der vier motoren en landde brandend op de rolbaan, waar het overgrote deel der inzit tenden zich in enige ogenblikken uit do voeten kon maken, voordat het vliegtuig ontplotte en volledig uit brandde. Ongeveer 30 personen moesten met voornamelijk lichte verwondingen in ziekenhuizen op genomen worden. Het verongelukte toestel had op 21 november vorig jaar in Honoloe- loe een onigeluk gehad en had zon dag zijn eerste vlucht gemaakt na een volledige revisie. In Honoloeloe was de buitenste motor van de lin kervleugel kort na de start in brand gevlogen en waren vijf passagiers gewond. Vandaag vloog de binnenste mo tor van 'dezelfde vleugel in brand en viel van het toestel. De gezagvoerder, de Nieuwzeelan- der Charles Taylor, wist echter met het zware vliegtuig met brandende vleugel terug te keren naar London Airport en een volmaakte driepunts landing uit te voeren. Vlammen op de vleugel Een der passagiers, een 33-jarige Zuidafrikaanse, zei dat zij kort na het opstijgen vlammen op de linker vleugel en tegen de romp had gezien. „De stewardess riep de kinderen toe de handen op het hoofd te leg gen. Wij maakten een fantastische landing, zo zacht dat vele passagiers niet eens wisten dat wij weer op de grond waren", aldus mevrouw Alli son Parkhouse. Onmiddellijk na de landing druk ten de inzittenden de nooduitgangen uit de romp en renden voor hun le ven, terwijl al verscheidene explo sies klonken. Door de laatste ontploffing werd mevrouw Parkhouse de lucht in geslingerd en werden veel passa giers door wrakstukken getroffen. De overlevenden, van wie sommi gen met smeulende kleren, zonder schoenen ^ronddoolden, werden naar ziekenhuizen en opvangcentra op de luchthaven overgebracht. Volop feest ill tie vogelwereld HAAMSTEDE, 8-4. Zo af en toe ziet men in de Westhoek eens een vogel die hier niet thuishoort. Het zijn dan de echte vogelkenners die een dergelijk exemplaar opmerken. De heer W. de Vrieze uit Haamstede ontdekte zondag in de Koudekerkse inlaag een vreemde, grote bruinach tige vogel die het midden hield tus sen een gans en een eend. Daar de vogel zeer rustig was, kon de waar nemer hem nauwkeurig bekijken en met de boeken erbij bleek het een Casarca te zün. Do vogel is iets groter dan de ons allen bekende bergeend en rossig- bruin van kleur met een isabelkleu- rige kop. Toch lijkt de Casarca veel op de bergeend. Het merkwaardige is dat hij gansachtige geluiden maakt. De paren broeden Ln Zuid-Spanje, de Middellandse Zeekust, de steppen van Azië en in Noord-Afrika. De vo gel is in Nederland nog maar 9 maal als dwaalgast gezien. Inmiddels is de vogelwereld wel voor de volle 100 u/i> tot leven geko men. De vroegopstaanders onder ons hebben geen wekker meer nodig want overal rond de huizen begint al bij dageraad het getwinkeleer der verschillende kleinere en grotere vo gels, De meeste merels en lijsters hebben huh „sleep"-periode achter de rug en als we momenteel nesten vinden dan liggen er al eitjes in. De Advertentie 15 t/m 20-jarigen, voor jullie dit ideale spaarplan 10 EXTRA premie over de gespaarde bedragen spaarbankrente ZIERIKZEE Havenpark 16 BROUWERSHAVEN, 8-4. Zater dagmiddag 13 april om 3 uur wordt het voor dc Ned. Hcrv. Gemeente van Brouwershaven een feestelijke dag, 5 jaar na dc gereedkoming van de gerestaureerde kerk, het nieuwe kerkorgel met een inwijdingsdienst in gebruik wordt genomen. Sedert 1963, toen het gebouw weer voor de eredienst in gebruik werd genomen heeft men zich moeten be helpen met een huisorgel. Thans kan het nieuwe orgel de gemeentezang weer begeleiden. De fraaie kast, da terend uit 1557 siert het orgel. Aan deze kast is een aparte geschiedenis verbonden, daar in de vorige eeuw de kast wegens geldgebrek werd verkocht aan het Rijksmuseum. Om streeks de eeuwwisseling is hij ech ter voor een symbolisch bedrag weer aan de Ned. Herv. Kerk terugge schonken. De kerk zat zaterdagmiddag, na klokgelui om twee uur voor bezichti ging worden opengesteld, waarna de inwijdingsdienst om 3 uur aanvangt. Deze dienst zal worden geleid dooi de oud-predikant prof. dr. J. Sper na Weiland te Amsterdam terwijl een zangkoor o.l.v. de pastor loci ds. J. Feunekes haar medewerking zal ver lenen. Het nieuwe orgel zal worden bespeeld door de oud-organist de heer P. H. J. Everwijn. De kerkeraad spreekt de verwach ting uit dat vele personen zowel van binnen als buiten de gemeente deze feestelijke dienst zullen willen mee maken. BEKENDMAKING Op Goede Vrijdag (12 april a.s.) wordt te Zierikzee GEEN HUISVUIL op gehaald. In plaats daarvan wordt de route van donderdag en vrijdag uit gevoerd rcspekticvelijk op woensdag en donderdag De directeur Gemeentewerken: J. LOUWERSE. eerste broedsels zullen weldra uitko men en dan volgt een zeer drukke tijd voor de ouders waarvan er nu nog één de eieren broedt en de an der vanuit een hoge top zijn vrouw tje een soort „houdt er de moed maar in" fluit om haar te bekoren en af leiding te bezorgen, laat horen. We kregen verder meldingen van de eerste jonge eendjes. Op diverse plaatsen langs de slootkanten en niet te vergeten in de duinen waren de eenden de eerste vogels die hun eie ren legden. De bergeenden zijn nog niet zo ver en bepalen zich tot de toenaderingspogingen ergens op een duintop waar de mannetjes in. een soort soos-bij eenkomst met elkaar de kansen bij de dames bepraten. Wel dra zullen ze in een verlaten konij nenhol duiken om daar hun eieren te leggen. Het is volop feest in de vogelwereld en zij die er oor en oog voor hebben kunnen er van de vroe ge ochtend tot de late avond van ge nieten. (Van de zijde der Vogelwacht ver nemen we nog dat onlangs op de Grevelingendam een 7-tal Caracas- eenden werden waargenomen. Het bleek later dat deze groep ontsnapt was uit een particuliere verzame ling). Miljoenen Amerikanen kunnen heden (dinsdag) op de televisie de plechtigheden volgen bij de begrafe nis van ds. Martin Luther King in Atlanta. NICOSIA, 9-4. President Maka- rios van Cyprus en de (Turkse) vi ce-president van het eiland, Fazil Kutchuk, hebben maandag meege deeld dat volgende week in Nicosia besprekingen zullen beginnen over een vreedzame regeling vani de Cy prische kwestie, zodra de in 1964 verbannen voorzitter van het Turks- Cyprische parlement, Rauf Denk- tash, op het eiland is teruggekeerd. Geef ze met de ziveep BLANTYRE, 8-4. Ongehoorzame kinderen moeten er met de zweep van langs krijgen, heeft president Banda van Malawi zondagavond op een jeugdbijeenkomst gezegd. In an dere landen worden de jongeren veel te veel verwend, met het gevolg dat zij alles eisen en er niets tegenover stellen. Van de „grillen" van de kin derpsychologie is hij niet onder de indruk. „In Malawi moet een kind geleerd worden respect voor zijn ouders te hebben. Als het niet wil luisteren, sla het danHet doet helemaal geen kwaad". LAND- EN TUINBOUW „Hebt n compost nodig?" Deze vraag wordt dagelijks aan vel'e huisdeuren gesteld. Op straat staat dan een vrachtauto met een zwart, aardachtig prodiukt en mzest- al vindt men er ook een paar was- •teilen of manden op. Let op Uw 'saeck. Dan ds het oppassen geblazen. Dat weten nu de duizenden mensen die er al ingelopen zijn ook. 'Zij werden overrompeld door de verkoopkracht van de mannen, die zagen hoe goed een beetje compost voor de tuin zou zijn. Zij lieten die mannen hun, gang gaan, vroegen niet naar prijzen en spraken 'geen hoeveelheden af. Na een half uurtje lagen er zwarte ho pen in de 'tuin en de „heren" pre senteerden hun nota: zelden minder dan enkele honderden guldens. En wat had men voor die fabel achtige 'bedragen gekregen? Iets wat in het gunstigste geval bestaat uit een uitgezeefde vuilnisbelt, een produkt wat de naam compost niet mag dragen, dat vaak vol zit met onkruidzaden en wat waarde verte genwoordigt, die geen 10 pet. is van hetgeen de slachtoffers moeten be talen. Men wil blijkbaar 'bedrogen wor den Het is onbegrijpelijk! Herhaalde lijk heeft de politie in plaatselijke bladen gewaarschuwd tegen deze oplichterspraktij'ken. Dc Consumen tenbond heeft tot tweemaal toe ge adviseerd om alleen echte compost van bekende fabrikanten te betrok ken, maar toch duiken telkens weel de hier geschetste gevallen op. Het is niet nodig. Plet is niet nodig om voor veel geld rommel aan de deur te .kopen. Er is voldoende keus in goede ver pakte compostsoorten. Zo is er de - in korte tijd vermaard geworden - VAM-siertuincompost in plastic zak ken van 5, 10, 25 en 50 liter, die door 's werelds oudste en grootste com- postproducent speciaal werd samen gesteld voor de particuliere tuinen. Dit VAM-produkt is zelfs méér dan fijne compost: hef. bevat bovendien alle nodige voedingsstoffen voor ga zon en border, het is in één keer een volledige bemesting. ATLANTA, 8-4. Naar schatting 1.600 a 1.800 mensen per uur zijn maandag langs de baar getrokken van ds. Martin Luther King in een kapel van het Spelman College in Atlanta. Vier negerkinderen in rouw kleding met uitte handschoenen stonden aan de hoeken van de baar. Het stoffelijk ovei-schot van ds. King zou later worden overgebracht naar een baptistische kerk alvorens het vandaag (dinsdag) ter aarde wordt besteld. Het Morehouse College in Atlan- LOS ANGELES. 9-4. Twee aard schokken hebben maandag in het zuidwesten van de Verenigde Staten gebouwen op hun grondvesten doen trillen. Het epicentrum lag tussen San Diego en de „Imperial Valley" bij de Mexicaanse grens. Er is niet veel schade aangericht. Alleen ver oorzaakte het neerstorten van een hoogspanningsmast stroomstoringen in Zuid-Californië. GEMEENTE WESTERSCHOUWEN Burgerlijke Stand en loop der bevolking over maart 1968. Géboren: 2. Karen Laura Ellen, d. van Johannes Bert van den Brul en Jeanette Eveline Louis (Renesse); 7. Simone, d. van Jan Antonie van Garderen en Astrid Elisabeth Jo hanna Killestein (Haamstede); 8. Marcel, z. van Jan Willem Janse en Marie Louise Johanna Andreas Baert (Haamstede); 17. Leendert Adriaan, z. van Comelis Willem Bakker en Janmigje Elisabeth Kaaij- steker (Serooskerke)19. Wilhelmina Willemijntje, d. van Abraham van den Hoek en Neeltje Cornelia Vier gever (Renesse). Gehuwd: 29. Marinus Visser, 22 jr., en Janna Will'emina van der Have, 24 jr. (Oudienhoorn-Burgh). Overleden: 1. Willem Bouwman, 56 jr., <geh. met C. J. Rotte (Burgh); 2. Jan Adriaan Speelman, 88 jr., wedn, van J. Laban (Burgjh); 3. Jan Comelis Bevelander, 78 jr., wedn. van C. S. C. de Granje Renesse); 20. Willem Gerardus Boot, 86 /jr., wedn. van S. P. van Westen (Haam stede). Ingekomen: 8. mevr. A. Nortier- Hoogerbrugge uit Poortvliet (Haam stede); 11. P. D. Hilleman uit Mtid- denschouwen (Noordwelle); 12. E. R. Behrend en gezin uit Rijnsaterwoudë (Burgh); 15. mevr. C. F. Kouwen- Scherpeni'sse uit Zierikzee (Haam stede); 13. mevr. A. M. E. Stout-Taat uit Boskoop (Haamstede). Vertrokken: 5. P. J. van der Sluijs (Haamstede) naar Zierikzee; 5. J. G. M. Ligtihart (Renesse) naar Rosma len; 8. J. van Vessem en gezin (Haamstede) naar Dinteloord; 12. H. L. Bodbijl (Noordwelle) naar Vlagt- wedde; 19. mej. T. B. I. Remeij (Noordwelle) naar Zierikzee; 28. me vrouw E. E. Boot-Kook (Burgh) naar Arnemuiden. GEMEENTE BROUWERSHAVEN Burgerlijke Stand en loop der bevolking over maart Geboren: 8. Simon Marinus, z. van N. Schilperoort en J. E. Matthijsse (Brouwershaven); 5. Pieternella Jo hanna (te Zierikzee), z. van P. van. Maanen en W. Bouwman (Noord- gouwe); 15. Frans Johan C. te Zie rikzee), z. van C. J. Dooge en W. C. Quist (Dreischor). Overleden: 8. Elizabeth Fonteine, 61 jr., echtg. van J. A. v. d. Linde (Dreischor); 8. Anthonij J. Verjaal, 91 jr., wedn. van L. W. van Bloois (Drieschor)22. Adriana Kip, 79 jr., wed. van W. Fonteine (Dreischor); 29. Cornells van Beveren, 60 jr., echtg. van A. C. v. d. Velde (Brou wershaven). Ingekomen: 1. H. A. Lengkeek en gezin (Dreischor) van Schiedam; 18. C. D. van der Linde en .echtg. (Noordgouwe) van Middenschouwen; 22.'J. Ie Clercq en echtg. (Dreischor) van Utrecht; 26. A. P. Verbeke en gezin '(Brouwershaven) van Wolph- aartsdij'k. Vertrokken: 27. J. Kip-Rietdijk (Dreischor) naar Zierikzee. ta. waar Martin Luther King heeft gestudeerd, heeft beurzen ter waar de van 16.000 dollar toegekend aan de twee zoons van King, de tienja rige Martin Luther jr. en de zes jaar oude Dexter. Kleuter iu pyumu 's naelils op straat DEN HAAG, 9-4. Een driejarig jongetje werd maandagnacht om half drie op de Hoefkade in Den Haag aangetroffen door een taxi chauffeur. Hij bracht het kind naar de politie, die uitzocht, dat het knul letje in zijn pyama de ouderlijke woning aan de Van Ravensteinstraat had verlaten. De ouders hadden niets gemerkt. Zij werden door de politie uit bed gebeld, die het kind heelhuids kon afleveren. Johnson: „Wij hebben het Initiatie!' in Vietnam" WASHINGTON. 8-4. President Johnson heeft maandag verklaard dat de Amerikanen en hun bondge noten het initiatief hebben genomen in de oorlog in Vietnam. Johnson zei dit in een boodschap aan de Ameri kaanse strijdkrachten in zuidoost- Azië. Hij waarschuwde er echter voor dat de strijd nog niet ten einde is. In Washington ziet men de bood schap als een poging van de presi dent om Noord-Vietnam te bewegen stappen te doen in de richting van onderhandelingen. RIDDERKERK. In een ziekenhuis in Rotterdam is de 53-jarige J. A. Talma uit Stirijen overleden. De man werd ernstig gewond bij een auto botsing in Klaaswaal. Zijn echtge note werd bij d'it ongeval op slag gedood. HEILOO. De 64-jarige heer W. J. Buyzerd is op een met Ahob bevei ligde spoorwegoverweg bij Heiloo met zijn rijwiel door een trein ge grepen en gedood. AMSTERDAM. Naar aanleiding van de dood van ds. Martin Luther King heeft het bestuur van „Kom over de brug" besloten uit de meer- opbrengst van deze actie een bedrag van 100.000 gulden beschikbaar te stellen voor het Mississippi-Delta- pastoraat. LEEUWARDEN. De 73-jarige W. Seepma uit Dongjum is maandag middag op de rijksweg bij Franeker om het leven gekomen toen hij met zijn bromfiets de weg overstak en daarbij werd gegrepen door een per sonenauto uit de richting Leeuwar den. TOURE. Maandagavond is de 24- jarige Geert Waninge uit Scharster- bruig in zijn woonplaats dodelijk verongelukt. Hij maakte een proef rit met een motor van een vriend en vloog daarmee uit de bocht. Hij was op slag dood. RICHMOND. De ontploffing die zaterdag in de Amerikaanse stad Richmond (Indiana) een sport- en munitiemagazijn verwoestte heeft aan minstens 43 mensen het leven gekost, zo is bekendgemaakt. Negen tien personen worden nog vermist. Door Gods goedheid en tot onze grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van een zoon en broertje LOURUS JAN L. J. VERTON W. J. VERTON-KOOYMAN KARIN JAAP Zierikzee, 6 april 1968 Havenplein 13 Met dank aan God en grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje GERRIT JAN J. VAN DER SLUIS M. VAN DER SLUIS- KLOET CAROLIEN ANNEMARIE Zierikzee, 8 april 1968 Boereweg 12 HENDRIK LEENDERT VAN DEN BOS en HELENA VAN DEN BERGE geven, mede namens weder zijdse ouders, kennis van hun voorgenomen huwelijk, waar van de voltrekking D.V. zal plaats vinden op vrijdag 19 april a.s., om 15.00 uur te Bruinisse. Receptie van 16.30-18.00 uur in het Ned. Herv. vereni gingsgebouw, Deestraat. Bruinisse, 3 april 1968 Molenstraat 63 Prinses Wilhelminalaan 16 Toekomstig adres: Stenenpad, Bruinisse. Algemene kennisgeving Heden overleed, nog on verwacht, na een lang durige verpleging in de Corneliastichting te Zie rikzee, onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, zuster, schoonzuster en tante WILLEMINA SARA BOOT weduwe van Martinus de Roo in de ouderdom van ruim 81 jaar Uit aller naam: H. DE ROO Renesse, 9 april 1968 Lange Reke 15 De teraardebestelling zal plaats hebben vrijdag 12 april a.s., op de begraaf plaats te Renesse, om 11.00 uur. Voor de vele blijken van medeleven, ons betoond na het overlijden van onze ge liefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder JANNETJE BEZUIJEN geboren STRAAIJER zeggen wij hartelijk dank. Familie BEZUIJEN Scharendijke, 8 april 1968 WASHINGTON, 9-4. De popula riteit van president Johnson is sterk toegenomen sinds zijn afwijzing van een nieuwe ambtstermijn en zijn vredesaanbod aan Hanoi. Volgens een vorige week door het bureau Louis Harris verricht opiniepeiling keurt nu 57 procent van de Ameri kanen zijn algemene politiek goed (tegen 38 procent vorige maand) en stemt 43 procent in met zijn Viet- nambeleid (was 39 procent). Anderzijds sprak 57 procent zich uit voor de beperking van de bom- ANNA PAULOWNA. Op een met automatische knipperlichten bevei ligde overweg in de Zandvaart tus sen Anna Paulowna en Koegras, is een auto onder de trein Amsterdam- Den Halder gekomen. De bestuur der, de uit Anna Paulowna afkom stige C. T., werd gedood. bardementen op Noord-Vietnam, terwijl 24 procent tegen was. Veertig procent van de onder vraagde personen meende echter dat het Amerikaanse vredesinitiatief niet tot onderhandelingen zal leiden; 31 procent was overtuigd van het te gendeel en 29 procent wist het niet. Veroordeling in Madrid MADRID, 8-4. In Madrid zijn maandag Marcelino Camacho en Julian Ariza, twee leiders van de zogenaamde arbeiderscomité's, een machtige illegale arbeidersbeweging •in Spanje, elk tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens hun aandeel in de voorbereiding van de arbeidersbetogingen van 27 januari van het vorig jaar. Zij moeten bo vendien nog een boete betalen. Burgemeester D. W. Kasteleiu koebt eerste exemplaar ZIERIKZEE. 9-4. In dc Iial van het postkantoor te Zierikzee is weer een postzegel-winkeltje verrezen. Deze keer betreft het de verkoop van de Zomerzegels, waarmee zich dit jaar voor dc eerste maal een plaatselijk comité heeft belast, onder voorzit terschap van mevrouw M. D. Kaste lein-van Houdt. De eerste klant van hefc winkeltje in het postkantoor was heden (dins- dag)morgen om 9 uur burgemeester D. W. Kastelein, die tevoren in een korte toespraak de dames die zich met de organisatie en de verkoop hebben belast, veel succes toewenste. De voorzitster van het plaatselijk comité voor Zomerzegels deelde mee dut verschillende bedrijven reeds be stellingen hadden gedaan. Ze dankte dc directeur van het postkantoor, de heer H. M. v. d. Post, voor de hulp geboden bij de voorbereidingen van de aktie. Ze hoopte verder dat de opbrengst dit jaar weer de stijgen de lijn zal voortzetten en dat het streefbedrag namelijk f 7.000.0U0,- gehnald wordt. De gehele opbrengst van de Zo- merpostzegels wordt zo mogelijk nog in hetzelfde jaar van hun uitgifte uitgekeerd aan instellingen voor volksgezondeheid, culturele zorg en maatschappelijk werk. De uitkering gaat als volgt: 40 fl/o gaat naar pro vinciale instellingen, 40 gaat naar landelijke instellingen, terwijl 20 °/o bestemd iy voor de rijksdelen over zee. Voor de verkoop van de zegels is een beroep gedaan op de plaatselijke vrouwenverenigingen en organisa ties, die om beurten zich met de ver koop zullen belasten. Elke morgen van 9 tot 12 uur is er gelegenheid dc zegels bij de spe ciaal ingerichte kiosk te kopen ter wijl het donderdagmiddag van 2 tot 4 uur geopend zal zijn. De Zomerpostzegels zijn ontworpen door de kunstenaar Rien Drayer met als onderwerp: Nederlandse brug gen. Het resultaat is een serie met de St. Servaasbrug in Maastricht (12 8 cent), de Magere Brug in Am sterdam (15 10 cent), de Spoor wegbrug in Culemborg (20 -f 10 cent), de Van Brienenoordbrug in Rotterdam (25 4- 10 cent) en de Zee- landbrug (45 20 cent). WASHINGTON, 8-4. President Johnson heeft maandag bekendgemaakt dat hij een boodschap uit Hanoi heeft gekregen cn dat dc V.S. nu samen met hun bondgenoten proberen een datum cn plaats vast tc stellen voor inleidende besprekingen met Noord-Vietnam. Johnson zei niet wal er in dc boodschap stond. Wel onthulde hij nog dat Mi heden (dinsdag)morgcn in Camp David (Maryland) zal confereren met de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Ellsworth Bunker cn dc Ame rikaanse minister van defensie, Clark Clifford.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 4