anstruita DE ZIERIKZEESCHE COURANT IN AMERIKAANSE STEDEN Incidenten tussen Israël en Jordanië De meest makkelijke verf heet NIEUWE UITBARSTINCEN VAN GEWELD HERDENKINGSMARS IN MEMPHIS Nationale herdenkingsavond op 4 mei Grote brand in veilingcomplex Westerlee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 april 1968 124ste jaargang Nr. 19976 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzeese Voor jaar sbeurs van 11 tot 18 mei Tot nu toe minstens dertig slachtoffers WASHINGTON, 9-4. Terwijl maandag in Atlanta duizenden ne gers defileerden langs de baar met het stoffelijk overschot van dominee Martin Luther King en in Memphis, de stad waar de „apostel van de, ge weldloosheid" door moordenaars hand viel, een indrukwekkende mas sale herdenkingsmars werd gehou den die geheel zonder incidenten ver liep, kwam het in andere Ameri kaanse steden opnieuw tct uitbar stingen van geweld. De golf van on lusten die cp de moord volgde, heeft tot dusver aan minstens dertig men sen het leven gekost: 11 in Chicago, 9 in Washington, 5 in Baltimore, 2 in Detroit, en in Minneapolis, Tallahas see en Oakland elk een. Voorts z(jn er honderden gewonden en loopt het aantal arrestaties in de duizenden. In Washington en Chicago was het maandag vrij rustig en kwam het openbare leven weer op gang, maar in Baltimore werd op grote schaal geplunderd en brand gesticht en moest de politie menigten met traan gas uiteendrijven. Een plunderaar werd doodgeschoten. Er werden nog 1.900 federale militairen naar de stad gestuurd, waarmee het totale aantal manschappen van leger en nationale garde daar tot 10.848 steeg. Ernstig is de toestand ook in Pitts burgh, waar de national gax-de maan dagavond met nog 400 man werd versterkt nadat het voor de vierde achtereenvolgende avond tot plunde ring en brandstichting was gekomen. Zowel in Baltimore als in Pittsburgh hebben zich de afgelopen dagen hon derden branden voorgedaan. Voor het eerst sinds de moord op dominee King braken ook in Cincinnati (Ohio) onlusten uit. Na een rustig verlopen herdenkingsdienst werden winkels bestormd en geplunderd. Evenals in andere steden is er een avondklok ingesteld te Youngstown, in dezelfde staat, werden twee blanke politie mannen neergeschoten door een ne- Aduertentie voor vee1;, Vanaf dn6 naar! k. - 398.— VOOR MODERN HUISHOUDEN TEL AVIV-AMMAN, 8-4. Israë lische pantsereenheden, gesteund door helikopters, zijn vandaag in ac tie tegen Palestijnse terroristen 30 kilometer diep doorgedrongen op Jordaans gebied. Ook kwam het driemaal tot artillerieduels over de rivier de Jordaan. De incidenten deden zich voor na dat eerder op de dag een Israëlisch patrouillevoertuig ten noorden van Jericho op een mijn was gelopen, waarbij twee Israëlische militairen en een Arabische verkenner in Isra ëlische dienst om het leven waren gekomen. Bijna twee uur na het ongeluk be gon de eerste artilleriebeschieting, even ten noorden van de plaats van Op 16.000 spiraalveren rust de mo derne televisiestudio in West-Ber- lijn (grondoppervlak 560 m".), die thans in bedrijf genomen werd en naar de mening van de technische directeur ook in 1980 nog aan alle eisen zal voldoen. het incident. Vier uur later begaven pantsereenheden zich over de Jor daan en doodden 10 leden van een terroristengroep die na een infiltratie bezet Jordaans gebied zich over de rivier had teruggetrokken. Volgens een Israëlische woord voerder werd een huis vernield dat als basis voor terroristenacties dien de en werden belangrijke hoeveel heden wapens en dokumenten, waar onder plannen voor een operatie te gen de havenstad Eilat, buitgemaakt. Het kwam tijdens de achtervolgings actie niet tot vuurcontact met Jor daanse troepen, aldus de woordvoer der. DONGEN. De 41-jarige heer A. Kommen, vader van zes kinderen, die zondagavond met zijn motorrij wiel in de Bolkensteeg te Dongen is geslipt, is ten gevolge van de op gelopen verwondingen maandag middag in het Mariaziekenhuis te Tilburg overleden. Hoger dividend bij C.S.M. AMSTERDAM, 8-4. Aan de alge mene vergadering van aandeelhou ders van 'de N.V. Centrale Suiikèr Maatschappij, die op 13 mei zal wor den gehouden, zal worden voorge steld het dividend over 1966-'67 te verhogen van 16 pet. (f 48 per aan deel) tot achttien pet .of f 54 per aandeel, zo delen commissarissen en directie van het bedrijf mede. OLGA de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Wat gaat toerist met de Paasdagen doen DEN HAAG, 8-4. Hoe druk het met de komende paasdagen in ons land zal worden met buitenlandse toeristen, zal voor een belangrijk deel afhangen van de; weerstoestand. Wat dit betreft liggen de paas dagen van dit jaar een stuk gunstiger dan die van het vorig jaar, cmdat deze feestdagen toen op 26 en 27 maart vielen, het weer toen matig was, en er nog maar weinig in de bollenstreek tc zien was. Desondanks noteerde de dertien belangrijkste doorlaatposten toch nog een half miljoen buitenlanders. Er zal dc komende paasdagen in vergelijking met vorig jaar, veel te zien zijn wat de bloeiende bolgewassen betreft. Als het weer ook meewerkt, zal het zeker vrü druk worden, aldus mededelingen van dc Algemene Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, die echter toch neg een slag om de arm houdt: het is moeilijk om nu reeds te zog gen hoe het zal werden, immers veel toeristen reizen veelal op de bonnefooi en laten liun reisje naar ons land afhangen van het weer. Misschien, zo meent de A.N.V.V. zal dit jaar de conjunctuur ook een woordje meespreken, het is immers mogelijk dat men zijn geld re serveert voor dc „grote" vakantie. Het geloof is vrijwillig blind: het sluit de ogen om beter te kunnen zien. Dit jaar zestig nieuwe zwembaden DEN HAAG, 8-4. Naar schatting: zullen dit jaar in ons land 60 nieu we zwembaden gereed komen. Deze mededeling doet de staatsse cretaris van sociale zaken en volks gezondheid, dr. R. J. H. Rruisinga, in de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp hygiëne en veilig heid zweminrichtingen. AMSTERDAM. Ter nagedachtenis van dominee Martin Luther King, hangen heden (dinsdag) in Amster dam van alle gemeentegebouwen en torens de vlaggen halfstok. Van 's avonds zes uur tot zonson dergang zullen van alle openbare ge bouwen, particuliere woningen en vaartuigen de vlaggen halfstok wor den gehangen. Te 19.30 uur zal een ieder kunnen deelnemen aan een „stille tocht". Van 19.45 uur af tot 30 seconden voor 20.00 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. Van 20.00 tot twee minuten daarna zal op de herdenkingsplaatsen volkomen stilte in acht worden genomen. Met het oog op het karakter van deze nationale herdenkingsavond is het gewenst dat die avond geen openbare vermakelijkheden worden geboden, hetgeen evenwel niet im pliceert dat sluiting van de horeca- MEMPHIS (Tennessee), 8-4. Troe pen van de nationale garde van Ten nessee met helmen op stonden op post en patrouilleerden maandag in Memphis toen duizenden negers ie 18.17 uur (N.t.) een stille mars be gonnen ter herdenking van ds. Mar tin Luther King. De 2lA km. lange route was afgezet door enkele dui zenden mannen van de nationale garde. Onder een grauwe hemel en korte buien motregen bewoog de stoet zich in stilte voort De weduwe van ds. King, mevr. Corletta King, arriveerde laat uit Atlanta omdat haar vliegtuig door mist was vertraagd. Omringd door haar kinderen en vergezeld door de zanger Harry Belafonte, nam mevr. King te 19.00 uur haar plaats in aan het hoofd van de stoet, die acht man breed was. Deelnemers aan de mars, die zich uiterst gedisciplineerd ge droegen, droegen borden mee, waar op te lezen „Eer aan King. Maakt een einde aan het rassenonder scheid". De stakende arbeiders van de gemeentelijke reiniging in Mem phis droegen borden waarop zij recht eisten. (Hun reeds twee maan den durende conflict met het stads bestuur van Memphis over erken ning van hun bond bracht dr. King naar Memphis, waar hij tenslotte werd vermoord). De deelnemers aan de mars ver zamelden zich in stilte bij een kerk die dr .King placht te bezoeken wanneer hij in Memphis was. Tus sen de negers stonden ook blanke mannen en vrouwen en studenten uit vele delen van de Ver. Staten. Het aantal deelnemers aan de mars wordt geschat op tien a der tig duizend. SANTIAGO, 9-4. In zuid-Chili is maandag een DC-6 met 27 passa giers en vijf bemanningsleden op een berg neergestort. Vermoedelijk zijn alle inzittenden om het leven gekomen, zo heeft het Chileense mi nisterie van binnenlandse zaken meegedeeld. Het ongeluk gebeurde bij1 de stad Coyhaique. Auto over de kop BERGEN (N.H.), 8-4. Op de Zee weg in Bergen is maandagmiddag omstreeks vijf uur de 28-jarige mu sicus C. van den Bosch uit Alkmaar met zijn auto 'in een bocht in de rechterberm terecht gekomen. De wagen sloeg vervolgens enkele ma len over de kop om tegen een boom terecht te komen. De heer van den Bosch was op slag dood. Een mede- inzittende passagier liep beenletsel op. DEN HAAG, 8-4. De nationale herdenking van allen - burger zowel als militair - die sinds 10 mei 1940 waar of wanneer ook ter wereld, in het belang van het koninkrijk zijn gevallen, alsmede van allen, die door oorlogshandelingen en terreur zijn omgekomen, zal worden gehouden op zaterdag 4 mei. bedrijven kan worden voorgeschre ven. Wel dient van 18 tot 21 uur de exploitatie zodanig te' geschieden, dat hieraan elk vermakelijkheidsas pect ontbreekt.' In het bijzonder wordt gewezen op de wenselijkheid van 18 tot 21 uur geen lichtreclame te bezigen. Droog weer Verwachting tot woensdagavond: Droog weer met een zwakke tot ma tige wind tussen noord en oost; van nacht enkele wolkenvelden en plaat selijk nachtvorst; morgen overdag vrij zonnig en dezelfde middagtem- peraturen als vandaag of iets hogere. 10 april. Zon op 5.55, onder 19.29. Maan op 15.55, onder 5.13. 11 april. Zon op 5.52, onder 19.31. Maan op 17.22, onder 5.25. Volle maan: 13 april te 5.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 april 0.57 v.m. 11 april 1.50 v.m. BROUWERSHAVEN 10 april 0.57 v.m. 11 april 1.46 v.m. Springtij: 15 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen etmaal stond ons land onder invloed van een uit gebreid hogedrukgebied, waarvan het centrum zich van zuidoost-Enge- land landzaam naar het zuiden ver plaatst. Maandag kwamen dan ook zonnige perioden voor. terwijl er nog slecht9 hier en daar een buitje viel. De middagtemperaturen werden om streeks 7 graden. In de nacht van maandag op dinsdag daalde de tem peratuur bij helder weer en weinig wind, in het binnenland tot om streeks 6 graden onder nul. Dicht bij het aardapperviak werd plaatselijk min 9 graden gemeten. Een zwak front, behorende bij een kleine sto ring, die over Zuid-Scandinavië naar het oosten trok, veroorzaakte dins dagmorgen wat bewolking boven het noorden van het land. Intussen koerst een nieuw hogedrukgebied van het zeegebied bij Schotland naar het zuidoosten. Het zal woensdag dicht bij onze omgeving liggen. Er worden dan ook weinig wind en flin ke zonnige perioden verwacht. In het binnenland moet weer op nachtvorst gerekend worden. De middagtemperaturen zullen ongeveer dezelfde zijn als dinsdag. 13;33 n.m. 14.25 n.m. 1317 n.m. 14.05 n.m. Advertentie ger, die zelf ook door een kogel ge troffen werd. De toestand van een der agenten is kritiek. Er werden verscheidene branden gesticht. Ook hier begonnen de incidenten na een herdenkingsbijeenkomst. In Buffalo tenslotte kwamen vechtpartijen voor tussen negers en de politie, die traangas gebruikte. Ook daar werd geplunderd. Volgens militante negers in Mem phis dreigt daar een uitbarsting van de negerbevolking, die er zich hoe langer hoe meer over cp begint te winden dat de moordenaar van King nog niet gepakt is. De negers bewa ren zolang deminee King nog niet begraven is hun zelfbeheersing, zo wordt gezegd, maar daarna zou het weieens anders kunnen worden. De nationale garde in de stad is met 1.500 man versterkt tct 5.500 man. Madurodam begint aan zeventiende seizoen DEN HAAG, 8-4. Het Haagse mi niatuurstadje Madurodam begint a.s. woensdag aan zijri 17e zomersei zoen. De heropening zal dit jaar ge schieden door de minister van fi nanciën, dr. J. Witteveen, die dan en passant de zg. tickertape van de miniatuurbeurs, die in directe ver binding staat met die van de Am sterdamse beurs, in werking stellen. Het geheel zal worden opgeluisterd door het optreden van het „Mini- korps Madurodam", dat is samen gesteld uit de blazersgroep van het sedert 1952 bestaande miniatuur ste delijk orkest van het stadje. Madurodam zal ook dit jaar de beschikking krijgen over een aan tal nieuwe gebouwen, waaronder naar verhouding zeer grote. Amerikaanse tegenspraak WASHINGTON, 9-4. De Ameri kaanse minister van defensie, Clark Clifford, heeft maandagavond ge zegd dat vorige week donderdag geen bombardementen zijn uitge voerd op Noord-Vietnams noord westelijke provincie Lai Tsjaoe, zo als Hanoi had beweerd. Deze pro vincie ligt ver boven de twintigste breedtegraad, die door de Amerika nen als grens voor hun luchtaanval len was vastgesteld. DEN HAAG. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft maandagmorgen een bezoek gebracht aan premier De Jong. DEN HAAG, 8-4. Een zich zeer snel uitbreidende uitslaande brand heeft maandagochtend twee vrij nieuwe hallen van 'het veilingcom plex We9terlee (gemeente De Lier) in de as gelegd. Zesduizend vierkan te meter ging in de vuurzee verlo ren. Machinefabriek ontslaat 59 man NIEUWE PEKELA, 8-4. Wegens een te kleine orderportefeuille, voor namelijk veroorzaakt door het ach terblijven van de industriële expan sie in het noorden des lands, is de - N.V. Machinefabriek. Oost Groningen gevestigd te Nieuwe Pekela genood zaakt de produktie-capaciteit van het bedrijf aan te passen. Voor 59 werknemers is bij het ge westelijk arbeidsbureau ontslag aan gevraagd, waardoor de bezetting ge reduceerd wordt van 265 werkne mers naar 206 werknemers. Met de vakorganisaties is een vol ledige overeenstemming bereikt in zake een afvloeiingsregeling. Aldus een communiqué van de N.V. Ma chinefabriek Oost Groningen. Het vuur greep zeer snel om zich heen. Het asfalt van het dak en de houten spanten waren voor de vlam men gewillig voedsel. .Slechts een troosteloos betonnen skelet, zwart geblakerd, bleef over. Niet minder dan vierhonderdduizend kroppen sla werden door het vuur verteerd. De brandweerkorpsen van Dë Lier, Naaldwijk, 's Gravenzande, Monster, Wateringen en Maasland, konden weinig meer doen dan de aangren zende gebouwen nat houden. Water was er volop, want dat kon uit de vaarten rond het veilingterrein ge pompt worden. De brand was ontstaan op een moment dat in de hallen druk werd gewerkt. Honderden mensen waren bezig met het pakken en verladen van sla en tomaten. Kind onder trein BRUMMEN, 8-4. Maandagmiddag omstreeks vijf uur is de 2-jarige Hendrik Evert Zeyseijk uit Leuven- heim, gemeente Drummen, op de niet beveiligde overweg aan het Wilgenpad spelenderwijs onder een trein gekomen. Het kind was op slag dood. Vliegramp in Chili

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1