nar Dl bilt DE ZIERIKZEESCHE COURANT GOLF VAN GEWELDDADEN IN AMERIKAANSE STEDEN Gespannen sfeer in Amerikaanse steden Verenigde Staten stellen Hanoi besprekingen voor over vrede Slachtoffers en schade in Washington MORBIS Minister Balder over vaste oeververbinding Westerschelde Herdenkingdienst ds. King te Amsterdam WAT meubelen voor gelukkige Slachtoffers van rassenhaat in Amerika ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 8 april 1968 124ste jaargang Nr. 19975 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. m dit nummer: Harde woordenin Bru over gevolgen Deltawerken Na de moord op dr. King: Washington lijkt op een legerkamp PITTSBURG, 7-4. Dc politie van Pittsburgh, het grote staalcentrum van Pennsylvania, heeft zondagoch tend de hulp van de staatspolitie en de nationale garde ingeroepen omdat in de negerwijk opnieuw een golf gewelddaden uitbrak. Op bevel van de commandant van de gemeente politie werd het zwijgende défilé voor King, dat in de middaguren zou worden gehouden, uitgesteld. Zater dag waren bij de ongeregeldheden 25 mensen gewond en 113 gearresteerd. Uit Baltimore werden ook opnieuw plunderingen gemeld. De stad was de hele nacht onrustig geweest, drie mensen vonden daarbij de dood. In de nacht waren meer dan 250 bran- Ooievaar op nest in Oudewater OUDEWATER, 6-4. Zaterdagmid dag is op het ooievaarsnest op het stadhuis in Oudewater weer een ooievaar neergestreken. Juist vrijdag was het nest schoon gemaakt. Het nest van Oudewater behoort tot de bekendste van Nederland. De plaats van het nest is zeer oud. Op het ogenblik is er nog slechts een ooievaar, maar dat is gebruikelijk; het vrouwtje komt over het alge meen enkele dagen later nadat de man het nest in orde heeft gemaakt. Op een schilderij in de raadszaal, daterend uit de 17e eeuw staat reeds een nest op het dak afgebeeld. Speler overleden lijden» voetbalwedstrijd SAUBEEK, 7-4. Tijdens de voet balwedstrijd voor de derde klasse van de afdeling Limburg tussen Spaubeek III en De Leeuw III is zondag een speler van De Leeuw III, de 36-jarige J. Hederveen door een hartaanval getroffen en overleden. De wedstrijd werd onmiddellijk ge staakt. LAATSTE NIEUWS NEW YORK, 8-4. In de grote Amerikaanse steden heerste maan dagochtend in de vroegte een ge spannen sfeer, maar het was - met uitzondering van Baltimore en Pitts burg, rustig na een weekeinde waar in een golf van geweld over de ste den trok. Meer dan 14.000 man fe derale trcepen zijn nu ingezet om de nationale garde en de politie b(j te staan in Washington, Chicago en Baltimore waar sluipschutters, brandstichters en plunderaars de grootste activiteit aan de dag legden. De gewelddaden hebben de afgelo pen dagen aan zeker 26 mensen het leven gekost en voor miljoenen dol lars schade aangericht. WASHINGTON: Deze stad biedt de aanblik van een legerkamp. Dui zenden militairen, de bajonetten op de geweren cn traangasgranaten ge reed, patrouilleren door de straten, waarvan sommig? eruit zien als na een luchtaanval. Negen mensen kwa men in Washington om het leven en tot zondagavond waren er ruim 1000 gewond. Het aantal arrestaties steeg tot bijna 4600. Chicago: In Chicago, waar zater dag de ernstigste onlusten voorkwa men. verloren elf mensen het leven. Er zijn honderden daklozen. Baltimore: In verband met dc golf van straatterreur in deze stad zond president Johnson 2000 man federale troepen om de orde te herstellen en plaatste hij de 6000 leden van de na tionale garde die al waren ingezet onder federaal bevel. Vier mensen kwamen om. den gesticht. 100 mensen werden ge wond en meer dan 200 gearresteerd. Zondagochtend was de 1.500 man tel lende politie versterkt met 4.000 le den van de nationale garde. De rech ters maken overwerk, de meeste ar restanten worden tot 50 dollar boete veroordeeld. In Chicago zijn honderden mensen gewond en dakloos na twee dagen van brandstichting en plundering. In de stad heerste zondag een gespan nen rust, de kerkgangers in de ne gerwij ken moesten langs mitrailleur posten om de kerk te bereiken. Hier en daar wordt nog geplunderd en brand gesticht. Toen zondagochtend het uitgaans verbod in Washington was opgehe ven leek de federale hoofdstad op een legerkamp. Op bijna ieder kruis punt stonden soldaten met de bajo net op het geweer, bij de toegangs wegen waren wegversperringen op gericht. Zondagochtend vroeg bevon den zich 4.169 personen in arrest. In Atlanta trokken duizenden treu rende negers en blanken zondag langs de baar van dr. Martin Luther King, in de zusterkapel van Spelman College. In de stad was het verder rustig. Spelman College ligt dicht bij de woning van dr. King, Atlanta is zijn geboortestad. Leden van de S.C.L.C. (Southern Christian Leader ship Conference), waarvan dr. King de leiding had, verwachten dat hon derdduizenden mensen hem de laat ste eer zullen bewijzen voordat het stoffelijk overschot maandagmiddag om vier uur plaatselijke tijd naar de Ebenezerkerk (Baptistisch) wordt overgebracht. De begrafenisdienst zal worden gehouden op het terrein van Morehouse College. Daarna wordt dr. King begraven op South View, het kerkhof waar de grootou ders van dr. King zijn begraven. WEERT. Zondagochtend is de 50- jarige vertegenwoordiger P. Kneep- kens uit Weert met zijn bestelauto frontaal tegen een boom langs de Maaseikerweg gebotst. Hij moet op slag dood zijn geweest. President Johnson woonde rouwdienst bij WASHINGTON, 7-4. Na ove.-leg te hebben gepleegd met generaal West moreland, minister van buitenlandse zaken Dean Rusk en Amerikaanse functionarissen over de kwestie Vietnam begaf president Johnson zich zondag onder zware bewaking van. de veiligheidsdienst naar de Rooms katholieke kerk St. Domini- cus om een herdenkingsdienst voor dr. King bij te wonen. Hij werd ver gezeld door zijn dochter Luci, die tot het katholicisme is bekeerd, en haar man, Patrick Nugent. Brandstichter op heterdaad betrapt ROTTERDAM, 7-4. In d-3 nadht van zaterdag op zondag heeft de re cherche van het bureau De Slinge in Rotterdam de 23-jarige P. van V. uit de Maasstad op heterdaad be trapt bij een poging tot brandstich ting in d'e kelder van een huis in Hoogvliet. Met de arrestatie van van V. blijkt de politie een goede vangst te hebben gedaan, want de Rotter dammer bekende tijdens verhoren sinds januari van het vorig jaar in de westhoek van Hoogvliet in totaal 18 branden te hebben gesticht. Van V. toonde daarbij voorkeur voor kelders en trapportalen. De branden die door de Rotterdammer werden veroorzaakt leverden een schade op van vele duizenden guldens. Voor de eerste maal nia'dat Jeru zalem geheel onder Israëlisch be stuur werd gebracht is zondag de traditionele Palmpaasoptooht in de stad gehouden. Deze foto geeft een beeld van een van de meest belangwekkende bouw plaatsen van Europa, die te vinden is in Wuppertal, waar de eerste twee verdiepingen tellende tunnel van het continent ontstaat. Deze tunnel voert over een lengte van 855 meter door een kiezelbergDe foto toont duidelijk de boven elkaar liggende rijbanen in de 13 meter hoge tunnel, waarover het verkeer zich telkens in één richting zal voortbewegenVoor de ventilatie zal voor een groot gedeelte de zuigkracht-van-de verkeersstroom zorgen. ZANDVOORT. In het diacones- senziekenhuis te Haarlem is de 5- jarige Linija Benjamin uit Zandvoort door een auto aangereden. "WASHINGTON, 7-4. De Ver. Sta ten hopen spoedig een „officieel ant woord uit Hanoi" te ontvangen op een Amerikaans voorstel onmiddel lijk vredesbesprekingen over Viet nam te beginnen in Genève. Dit heeft de officiële woordvoerder van het Witte Huis, George Christian, za terdagavond bekendgemaakt. Het voorstel is woensdag, de dag waarop Hanoi zich bereid verklaarde contact op te nemen met de Ameri kanen, gedaan in een boodschap aan een functionaris van de Noordviet- namese regering in de Noordvietna- mese ambassade in Laos, zo onthul de Christian. De woordvoerder zei dat wel bood schappen waren ontvangen van par- Bedevaartschip vergaan DOEBAL, 7-4. Een schip van 500 ton, met aan boord ongeveer 350 mensen uit Pakistan die van een be devaart naar Mekka naar huis te rugkeerden, is bij Doebai aan de Perzische Golf vergaan. Men vreest dat meer dan 90 passagiers, meren deels vrouwen en kinderen, zijn; ver dronken. De 250 overlevenden zijn in scholen in Doebai ondergebracht. Koffer met vrouwenbenen gevonden LONDEN, 6-4. In de Engelse ri vier de Roding is bij Ilford een kof fer gevonden met een paar vrouwen benen. Volgens de politie behoren deze 'benen waarschijnlijk bij de romp die enkele dagen geleden in een soortgelijke koffer werd aange troffen in een trein op het station van Wolverhampton. Het hoofd van het slachtoffer, een gekleurde vrouw van 25 a 30 jaar, is nog niet gevon den. ticulieren in Hanoi, „maar deze lij ken geen antwoord te zijn op ons voorstel", aldus Christian. In de Amerikaanse boodschap was Handgemeen in ambassade V.S. Rome ROME, 5-4. Bij de Amerikaanse ambassade in Rome is vrijdagavond hevig gevochten tussen 500 studen ten en de politie. Vijftien studenten werden gearresteerd, tien studenten en politiemannen werden gewond. De studenten betoogden tegen de oorlog in Vietnam en de moord op King. Advertentie gezegd dat de reizende ambassadeur, Averell Harriman. ..onmiddellijk be schikbaar zou zijn om contact te leggen met vertegenwoordigers van de regering van Noord-Vietnam". George Christian zei zijn verklaring voor de pei s af te leggen „om de hui dige stand van zaken in onze po gingen om tot een gesprek met Noord-Vietnam te komen duidelijk te maken". De verklaring is waarschijnlijk ook bedoeld om da Noordvietnamese ver klaringen te ontzenuwen, als zouden de Ver. Staten zich „doof houden"' en een antwoord op het oorspronkelijke aanbod uit Hanoi willen uitstellen. Tempelruïnes ontdekt CAIRO, 7-4. In de nabijheid van de Egyptische hoofdstad Cairo zijh de ruïnes ontdekt van een 2500 jaar oude Egyptische tempel en van een dorp, zo is zo-ndag bekend gemaakt. Deze ruïnes liggen in de nabijheid van de trappenpyramide van Sak- kara. De ontdekker, prof. Walter Emery van de universiteit van Lon den, heeft vastgesteld dat de tem pel gebouwd is door de laatste Egyp tische farao, Nectanebo II. Het ge bouw werd vermoedelijk in de vier de eeuw na Christus vernietigd op last van keizer Theodoiüs, die alle heidense gebouwen wilde opruimen. De stenen van de tempel zijn daar- na. samen met van modder vervaar digde stenen, gebruikt voor de bouw van het nu ontdekte dorp. DIWUTY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosferland Telefoon (01114)495 WASHINGTON, 8-4. In de Ame rikaanse federale hoofdstad Was hington hadden de rassenonlusten zondagavond sinds de moord op dr. Martin Luther King in totaal aan acht mensen het leven gekost. Er waren 929 gewonden - onder wie 14 politiemannen, 18 brandweer lieden en vijf militairen - van wie het merendeel na verbonden te zijn naar huis kon terugkeren. In het ge heel werden 706 branden gesticht. Zondag deed zich geen enkel ern stig geval van brandstichting voor. Die dag vonden 134 kleine incidenten Het aantal arrestaties sinds de dood van. King bedroeg 4.266, waar van 933 wegens plundering, 2.083 we gens overtreding van het uitgaans verbod en 706 wegens wanordelijk heden. AMSTERDAM, 6-4. In dc histo rische Westcrkerk in Amsterdam is zaterdagavond een door ruim 1800 personen bijgewoonde herdenkings dienst gehouden voor dr. Martin Lu ther King. De oecumenische raad van Amsterdam had deze dienst belegd, die onder meer werd bijgewoond door burgemeester dr. I. Samkalden en de fractievoorzitter in de Tweede Kamer van de ARP mr. B. W. Bies heuvel. Prof. dr. W. F. dc Gaay Fortman, rector-magnificus van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam, en dr. J. J. Buskes hielden toespraken dr. G. Liebe, Baptistenpredikant in Am sterdam. en pater F. Veelenturf gin gen in gebed voor. Er werd een collecte gehouden voor een centrum van wijlen ds. King in Tennessee, waar negers ge vormd worden voor dc geweldloze strijd. De organist Henk Lohuys speelde op het orgel het bekende Jied „We shall overcome". Voorafgaand aan de herdenkings dienst werd een stille tocht gehou den, waaraan een kleine 200 perso nen aan deelnamen. Vanaf het Fre derick Hendrik-plantsoen ging de stoet, waarin o.a. Piet. Nak meeliep, naar de Westermarkt. DEN HAAG, 6-4. Het is thans nog niet mogelijk vast te stellen of een vaste oeververbinding over de Wes terschelde rendabel zou kunnen worden gemaakt, aldus heeft de mi nister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, meegedeeld in antwoord op vragen van zes Twee de-Kamerleden van dc vijf grote partijen. Minister Bakker zegt overtuigd te zijn van de wenselijkheid van een snelle beslissing over het vraagstuk Vertegenwoordiger King maant tot kalmte. WASHINGTON, 6-4. Dc voor naamste vertegenwoordiger van de beweging van King in Washington, de predikant Walter Fauntroy, heeft de negerbevolking van de federale hoofdstad tot kalmte gemaand, na dat hij een onderhoud had gehad met president Johnson. Hij zei van plan te zijn van huis tot huis te gaan om do negers to bewogen hun kalmte te bewaren. van een vaste oeververbinding over of onder de Westerschelde. De op vattingen en berekeningen van de directeur van het E.T.I. van Zeeland, dat de minister 'zeer onlangs van een groep aannemingsmaatschappijen heeft ontvangen, vragen' echter veel studie en intensief interdepartemen taal overleg Zolang deze studies niet zijn vol tooid, kan moeilijk worden overzien, welk bedrag in totaal met dc bouw van het kunstwerk en de aanleg van aansluitende wegen gemoeid zal zijn. Gezien het vorenstaande is het de minister thans nog niet mogelijk aan te geven, welke de financiële consekwenties van een dergelijke vaste oeververbinding zijn en of een rendabele exploitatie te verkrijgen is. De heren Schlingemann (VVD), Van Bennekom (ARP), Dusarduijn (KVP), Van der Peijl (CHU), Wester hout (PvdA) en Zegering Hadders (VVD) hadden de minister o.a. ge vraagd of hij niet van mening was, dat de financiële konsekwenties van een dergelijke vaste oeververbinding niet onoverkomelijk zijn en een ren dabele exploitatie ie verkrijgen is. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De deugdzame mens weet ie lijden, hij weet dat het lijden in de wereld is en dal hij er zijn deel van moet dragen. Nachtvorst Verwachting tot dinsdagavond: Wolkenveld afgewisseld door flinke opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer; zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen; in het binnenland op uitgebreide schaal nachtvorst; morgen ongeveer de zelfde middagtemperaturen als van daag. 9 april. Zon op 5.57, onder 19.27. Maan op 14.28, onder 4.59. Volle maan: 13 april te 5.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 april 12.33 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 9 april 12.20 n.m. n.m. 15 april: Springtij. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 7-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde heerste boven onze omgeving een noordwestelijke luchtstroming. Hier mee werd vrij koude en enigszins onstabiele lucht naar ons land ge voerd, Uit een wisselende bewolking viel dan ook hier en daar een buitje. De middagtemperaturen werden omstreeks 8 graden. In de nacht van zondag op maandag kon tengevolge van tamelijk helder weer en weinig wind, de temperatuur in het binnen land tot 5 a 6 graden onder nul da len. Op het vliegveld Volkel werd zelfs, op 10 cm. boven de grond, min 10 graden gemeten. Inmiddels trekt een hogedrukgebied over de Britse eilanden naar het zuidoosten, terwijl een storing, die maandagmorgen ten noorden van Schotland lag, over Zuid-Scandinavië naar de Oostzee koerst. Met westelijke winden wordt hierdoor .iets vochtiger lucht naar onze omgeving gevoerd. In 'hoofd zaak boven het noorden van het land zullen dinsdag wat wolkenvelden voorkomen, maar het blijft op de meeste plaatsen droog. Vooral in het zuiden zal op uitgebreide schaal nachtvorst voorkomen. Advertentie Zij hadden voorts geïnformeerd of hij bereid was ten spoedigste de nodige studies te laten verrichten en stappen te ondernemen teneinde de ze noodzakelijke verbinding tot stand te brengen. GRATIS advies en prijsopgaaf bij aan koop van nieuwe meubelen. Uw oude meubelen ruilen we in. LE intermeubel mensen Maakt vrijblijvend een afspraakl H. J. DEURLOO binnenhuisarchitect telefoon (01110) 2946 - 2098 ZIERIKZEE NEW YORK, 6-4. De rassenkwes tie heeft in de Verenigde Staten al aan ettelijke mensen het leven ge kost. In de eerste dagen van de bewe ging voor gelijke burgerrechten voor blanken en negers verloren in sep tember 1963 te Birmingham (Alaba ma) vier kinderen het leven bij een bomaanslag op een negerkerk in dat zelfde jaar werd een functionaris van het „Nationale genootschap voor de vooruitgang van gekleurden", Medgar Evers, voor zijn huis in Jackson (Mississippi) doodgeschoten. In 1964 werden drie leden van de burgerrechlsbeweging ontvoerd, ver moord en begraven op een boerderij te Philadelphia (Mississippi). In maart 1965 werd de 39-jarige blanke mevrouw Viola Liuzzo uit Detroit vanuit een passerende auto doodgeschoten, toen zij een neger die aan 'n vrijheidsmars van Selma naar Montgomery (Alabama) had deelge nomen, naar huis bracht. Onder de talrijke andere slachtoffers van ras- sengeweld bevonden zich in dat jaar twee ij vera ars voor rassengelijkheid Danials en een R.K. priester Morris roe, van wie de eerste werd ver moord en de andere zwaar gewond. In 1966 werd James Meredith, die in 1962 als eerste neger aan de uni versiteit van Mississippi studeerde, bij een vrijheidsmars in Mississippi neergeschoten. Hij werd slechts Jicht gewond. In de zomer van 1967 werd bij Nat chez in dezelfde staat een andere ne ger, Wharlest Jacksom vermoord.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1