1 I Ds. Pontiaan van Hattem en zijn volgelingen teZierikzee ZIERKZEESCIIE NIEUWSBODE Vrjjdag 5 april 1968 Nr. 19974 DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Voor 50 jaar.... Schoutven-Duivelandse Sportspiegel Binnenstaö in öeRtiqeR jaRen De Indonesische schadeclaims HET OOG VAN SIVA J VOETBAL K.N.V.B. AFD. ZEE LAND ZONDAGCOMPETITIE. In de le klas maakt DFS een goede kans zondag de leiding te hexoveren. DFS speelt zondag thuis tegen hel laag geplaatste Kruiningen, waarbij het aan de winnende hand moet kun nen blijven. Renesse, dat momen teel de leiding in handen heeft, gaat het bij Noormannen bijzonder zwaar krijgen. Verliezen de duinbewoners, dan kunnen zij zich voor de bezet ting van de bovenste plaats als uit- geschakeld beschouwen. Als alle spelers zich ten volle geven moet het voor de duinbewoners mogelijk zijn om niet met lege handen naar huis terug te keren. Lewedorpse Boys moet het terreinvoordeel kun nen uitbuiten tegen Domburg. Luc- tor zal rode lantaarndrager Groede wel geen kans geven, terwijl Zee- laudia de buit kan binnenhalen te- gen Patrijzen. Hoofdplaat heeft thuis de beste papieren in handen in het treffen met Jong Ambon. In de 2e klas B kan Renesse II zondagmiddag beslag op de kampioenstitel leggen als het er in slaagt in de thuiswed strijd tegen haar naaste concurrent, Cortgene, minstens één puntje te bemachtigen. Voor de rood-witten, die de laatste weken wat uit vorm zijn, zeker geen gemakkelijke op gaaf. DFS II is in eigen omgeving niet bij voorbaat kansloos tegen Goes III. Zonnemaire zal zich ter dege moeten inspannen als het Dom burg II in eigen omgeving zal willen kloppen. Voor Dreischor geldt het zelfde in de uitwedstrijd tegen Luc- tor II. Jong Ambon II moet thuis winst kunnen boeken tegen Lewe dorpse Boys U. In de 3e klas D staat SVOWK te Ouwerkerk voor geen gemakkelijke taak in de ontmoeting tegen Robur UI. Dreischor II zal al dik tevreden zijn als de helft van de inzet mee naar huis kan worden genomen van het bezoek aan Vol harding II. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas gaat MEVO op bezoek bij Kats waar de oranjehemden zeker niet kansloos zijn. Meeuwen II en Hoek zullen elkaar niet veel ontlo pen. Waarschijnlijk geeft het terrein voordeel hier de doorslag. Kloetinge geven wij de beste kansen op winst in de uitwedstrijd tegen 's Heer Arendskerke, terwijl Middeburg V in staat moet worden geacht het be zoek aan Beren tot een goed einde te brengen. Bij het treffen tussen Bevelanders en Zaamslag houden wij het op een kleine zege voor de thuisclub. In de 2e klas A is WIK te Kerkwerve favoriet in het duel met Bruse Boys. Brouwershaven gaat op bezoek bij Veere, dat moei lijk in eigen omgeving te kloppen zal zijn. Ook Duiveland staat geen gemakkelijke taak te wachten bij Oostkapelle. SKNWK gaat het opne men tegen hekkesluiter Middelburg VI, waarbij de blauw-zwarten er goed aan zouden doen minstens de helft tan de inzet mee naar huis te 9 t brengen. In de 3e klas A hebben ZSC en DFS II goede winstkansen in hun uitwedstrijd tegen Brouwers haven II en WIK II. De ontmoeting tussen SKNWK II en Brouwersha ven lil zou wel eens in een punten verdeling kunnen eindigen. JUNIOREN. In groep A I maakt Zierikzee A l op het sportpark Ban- nink goede winstkansen tegen Zee- landia A I. In groep B X hebben Zierikzee B I en Duiveland B I de beste troeven in handen tegen ME VO B II en Zierikzee B III. In groep B XI zullen ZSC B I en Renesse B I elkaar niet veel ontlopen. Zonne maire B I kan in eigen omgeving ongeslagen blijven door DFS B I geen kans te geven. NOORDGOUWE. De landbouw- vereniging heeft besloten zich als afdeling aan te sluiten bij de gere organiseerde Zeeuwsche Landbouw Maatschappij ZIERIKZEE. Tengevolge van de omstandigheid dat toevoer van ta bak achterwege blijft, ziet zich de bekende firma Hogerheide Co., sigarenfabrikant, genoodzaakt het bedrijf stop te zetten. OUWERKERK. De heer Swenne hield een rede over: Evenredige ver tegenwoordiging. Hij deed dit om dat hij zich als onderwijzer enigs zins aangewezen achtte het volk hierover in te lichten. ZIERIKZEE. Aan de Zierlkzeesche Bad. en Zwemvereniging Zeebad „Het Stelletje" werd de koninklijke goedkeuring op haar statuten ver leend. ZIERIKZEE. Uit het jaaruerslag van de Vereniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer bleek dat in het afgelopen jaar 43 maal door vreemdelingen informaties zijn gevraagd over hotels en pensions. BRUIMISSE. Ook in het afgelopen jaar schonk H.M. de Koningin we derom f 50,- aan de vereniging Schippersen Vissersbelang". ZIERIKZEE. Men zij op zijn hoe de i'oor een tweetal vrouwen, die bij winkeliers komen vragen naar guldens met de beeltenis van koning Willem III, blijkbaar met minder eerlijke bedoelingen. BRUINISSE. Voor de hier be staande afdeling van de Bond voor Vrouwenkiesrecht trad als spreek ster op mej. Staas uit Amsterdam. ELKERZEE. In de vergadering van het ondersteuningsfonds bij ziekte en ongevallen werd de contri butie gebracht op f 4,40 per jaar. De uitkering bij ziekte is op f 1 per werkdag gesteld. DFS maakt goede kans om leiding te heroveren Renesse staat veer ztture opgaat tegen Noormannen Zonnemaire zal zich tegen Domburg II terdege moeten inspannen Voor Dreischor geldt hetzelfde tegen Luctor II MEVO gaat op bezoek bij Kats en Brouwershaven bü Veere Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.15 uur ds. Lam, (openb. belijdenis), 11 uur ds. Assendorp. (openb. belijdenis), 7 uili gs. Lam (Viering HA). Kerkwerve; 11 uur ds. Roodenburg, (bev. nieuwe lidmaten),, &.30 uur zondagsschool. Burgh: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing (bev. lidma ten, voorber. H.A.). Renesse: 9.30 uur ds. Van Liere. Noordwelle: 11 uur ds. Van Liere, (bev. van lidmaten). Scha- rendijke: 9.30 uur ds. Roodenburg, (bev. nieuwe lidmaten); 7 uur. inter kerkelijke zangdienst in de Herv. kerk. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Feunekes. Zonnemaire: 11 uur ds. Feunekes, (bev. nieuwe lidmaten), 9.45 uur zondagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Schoneveld, (openb. be lijdenis). Dreischor: 11 uur ds. Scho neveld, (openb. belijdenis). Ouwer kerk: 11 uur dr. Bakker," Middelburg. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof, (bevestiging van lidmaten). Ooster- land: 10 uur ds. Ommering, (openb. belijdenis); 6 uur ds. Flink. Sirjans- land: 10 uur ds. Geluk, Dirksland, 6.30 uur ds. Bakker, Tholen. Bruinis- se: 10 uur (openbare belijdenis), 5 uur (Avondmaal), ds. Jagersma. Se- rooskerke: 9,30 uur dr. Bakker, Mid delburg, 11 uur zondagsschool. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. Hamel. Monni kendam. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn. Haamstede: 10 en 5 uur ds. Scholing. Scharendyke: 9.30 en 2.30 uur ds. J. van Oostrum. De Meern, 7 uur, in terkerkelijke zangdienst in de Her vormde kerk. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zon nemaire: 10 uur leesdienst, 2.30 uur de heer Jansma. Nieuwerkerk: 10 uur de heer Jansma, 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 uur leesdienst 3 uur dr. Becker, (bevestiging lidma ten). Bruinissc: 10 uur dr. Becker (bel. des geloofs), 5 uur de heer Jans ma. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 uur (H.A.) en 6 uur (H.A. en dankzegging), ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. Westerink. Haamstede: 10 uur dienst des Woords. 3 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 uur dienst des Woords, 3 uur ds. Op den Velde (H.A.). Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10 en 6.30 uur ds. De Blois, Dordrecht, 2.30 uur leesdienst. op de gevelrijen is thans veel duidelijker, maar het groen in de binnenstad gaf voorheen een duidelijke intimiteit, waarvan iets teloor ging. Prachtig was ook altijd in het zomerseizoen de wis selwerking van licht en schaduw op het wegdek en de gevels. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Re nesse: 10 en 3 uur, student De Groot. Nieuwerkerk: 9.45 en 3 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur ds. Schenck. I.eger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst. 19.30 uur verlossingssamenkomsl Ook het Havenplein veranderde in de loop van de tijd. Het plein het plein en samen gaf dit een apart cachet aan het plein. Het was i'werd omzoomd door een flink aantal fikse bomen, die het op deze toen ook nog geen parkeerplaats voor auto's en dat maakte ook plaats ook uitstekend deden. Jarenlang sierden hoge bloembakken veel uit Uit de stedelijke kerkhistorie Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistieviering zater dagavond 19 uur, zondag 8 en 10 uur. Haamstede: Eucharistieviering om 9.30 uur. DEN HAAG. De 19-jarige motor rijder Cornelis Jan Spierenburg dit Den Haag is gisteren in een zieken huis bezweken aan de verwondingen die hij bij een verkeersongeluk op liep. ROTTERDAM. Het Gewestelijk Arbeidsbureau in Rotterdam, signa leerde in maart een daling van de werkloosheid van 1,8 tot 1,5 procent, en een toenemende vraag o.m. naar bouwvakkers, havenarbeiders en personeel voor metaalbedrijven. (V) Dina Jans werd „in de ban gesla gen', zoals we in de laatste afleve ring zagen en op de 12e, 19e en 26c mei 1726 werd die ban in de ker ken afgekondigd. B(j het nalezen der kerkelijke notulen krijgt men sterk de indruk dat de kerkelijke autori teiten nog lange tijd hoop hadden -niet te hoeven overgaan tot deze ui terste maatregel. Dina Dane evenwel toonde zich blijvend onbekeerlijk en op 2 juni 1726 had de finale uitspraak plaats van de ban in de beide Zderikzeese kerken. De pastor loei ds. Hulscher preekte over Hebr. 3 12 en zijn col lega ds. Hodenpijl over Titus 3 10 en 11. Een langdurige kerkelijke proce dure had hiermede zijm beslag gekre gen en tot de verwijdering van dit „pestilentiaal vrouwmens" verleen de tenslotte ook de stedelijke over heid haar medewerking. Verbannen uit Zierikzee De baljuw daagde Dina Dane voor de criminele vierschaar en op 12 ju li 1726 werd haar vonnis geveld, dat blijkens het Waarheidboek aldus luidt: „Dina Dane wegens haar ver derfelijke Leere van Pontiaan van Hattem, ge-excommuniceerd zijnde, is gebannen haar leven lang, uyt de Stad en Poortambacht en in de hoog ste boete en stads gerechtigheid ge- condemneerd". Zo verlieten dan in juli 1726 Dina Jans en haar man Steven Dane voor goed de stad Zierikzee. In 1732 ble ken ze te Amsterdam te wonen, want de kerkevaad aldaar vroeg inlichtin gen, hoe men hier met haar gehan deld had, „in hope deze vrouw uit Amsterdam te doen delogeren. ten einde ze hare verderfelijke Hatte- mistische sentimenten in die volk rijke stad niet kon verspreiden en andere verdwaalden in hunnen dwa lingen sterken". Twee kinderen Of het echtpaar de verdere levens jaren nog te Amsterdam heeft ge sleten is niet. bekend. Zowel Ste ven Dane als Dina Jans waren vóór 22 april 1746 overladen, daar toen de deling hunner goederen tussen hun twee kinderen plaats vond. Die kinderen waren: Johanne Da ne (1697-1751), gehuwd met de zil versmid Jan Eijermeet, die een huis op de Appelmarkt bewoonde en An- thonie Dane (1698-1781). die eigenaar en bewoner was van het huis op de hoek Appelmarkt-Schuithaven. DEN HAAG. 4-4. Het percentage waarvoor een voorschot op een er kende Indonesische schadeclaim wordt toegekend zal worden ver hoogd van vijf tot tien procent, al dus heeft minister Luns meegedeeld in de bijzondere Tweede Kamer commissie die o.m, het wetsontwerp voorbereidt over de verdeling van het bedrag dat beschikbaar is voor Indonesische schadeclaims. 34. Omstuwd door een joelende menigte trekt een troep soldaten met de beide ge vangenen in hun midden, de stad binnen. Ondanks het hachelijke van zijn situatie kijkt Aram nieuwsgierig om zich heen naar de prachtige tempels en woonhuizen van deze stad der Khmers. Maar plotseling staat hij met een ruk stil, waardoor Sylvester, die achter hem loopt, onzacht tegen hem opbotst. „Wa.,wa..wat komt daar aan?" sta melt Aram ontzet. „Wat is dat voor een monster?" Door de nauwe straat nadert langzaam een geweldig dier, prachtig op getuigd, een rijk geornamenteerde balda kijn op de rug torsend. „Een olifant, groot maar ongevaarlijk gromt Sylvester, die deze dieren op zijn vroegere reizen heeft leren kennen. En voordat Aram van zijn verbazing bekomen is, wordt hij alweer door ruwe soldalen- handen voortgeduwd in de richting van het grote dier. De Zierikzeese binnenstad in de dertiger jaren had een aparte sfeer, door het hoogopgaand geboomte, dat jarenlang typisch was voor dit stadsdeel. „Vroeger mooier, nu mooier"het is een „strijdvraag", die nog altijd niet helemaal is opgelost. Het zicht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9