DR. MARTIN LUTHER KING neergeschoten in Memphis anstruita DE ZIERIKZEESCHE COURANT President Johnson voor televisie: „Amerika is geschokt en bedroefd" Eban ziet kans op overeenkomst in het Midden-Oosten meubelen voor gelukkige Nog geen volwaardige pensioensvoorziening in Nederland Reacties op dood van Luther King Johnson had gesprek met Oe Thant over vrede in Vietnam GOUD GARANT Tuinman Zoon i V/AT 1EQT VI bilt Veiligheidsraad bezorgd over verslechterende toestand Midden-Oosten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 ap^ril 1968 124ste jaargang Nr. 19974 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzeese hostessontving eerste bus MEMPHIS/T 'ennessee, 5 april. Do bekende neger- predikant en Nobelprijswinnaar voor de vrede, dr. Martin Luther King, is donderdag in Memphis, in de Amerikaanse staat Tennessee, het slachtoffer gewor den van een aanslag. King kreeg een kogel in het hoofd toen hij op het balkon van een mo tel stond, waar hij sinds een betoging van vorige week overnachtte. De ne gerleider werd naar een ziekenhuis gebracht waar een spoedoperatie plaatsvond, die hem evenwel niet meer kon redden. Korte tijd na zijn aankomst overleed dr. King. Hij was 39 jaar. De politie legde een kordom om het motel en radiowagens reden dooi de stad om het signalement te ver spreiden van een jonge blanke, die men een vuurwapen had zien weg werpen. Onmiddellijk na de aanslag werd de nationale garde in staat van alarm gebracht. Toen het nieuws van de aanslag zich verspreidde braken op sommige plaatsen in de negerwijk ongeregeldheden uit. Na de betoging van vorige week, die uitliep op plunderingen en ge vechten met de politie waarbij 62 gewonden vielen en die door King werd afgebroken, stond voor maan dag een nieuwe demonstratie op sta pel. De federale districtsrechter zou vrijdag bepalen of zij mocht door gaan. Op dr. King zijn in de afgelopen tien jaar twee aanslagen gepleegd. Twee jaar geleden wierp iemand een mes naar hem toen hij in Chicago een toespraak hield. In 1967 mislukte een bomaanslag. De bom. die in het portaal van zijn huis in Montgomery (Alabama) was neergelegd, kwam niet tot ontploffing doordat de lont uitging vlak voordat het vuur de sta ven dynamiet bereikte. In de loop van de tijd ontving King herhaalde lijk bedreigingen met moordaansla gen. WASHINGTON, 4-4. Binnen een uur na de aanslag op dr. Luther King kwam president Johnscn op het televisiescherm. HU noemde de daad een wrede moord en zei, dat hij zijn vertrek naar Hawaii, waar h\j met generaal Westmoreland en ambassa deur Bunker over Vietnam gaat pra ten, een dag had uitgesteld. Hij vroeg alle Amerikanen het „blinde geweld" dat dr. King het leven heeft gekost, te verwerpen. Amerika is geschokt en bedroefd. Ik bid, dat de verwan ten van dr. King troost zullen kun nen vinden in al hetgeen hjj heeft getracht te doen voor het land waar van hij zoveel hield, aldus de presi dent. Advertentie Dit nummer bestaat uit 16 pagina's GRATIS advies en prijsopgaaf bij aan koop van nieuwe meubelen. Uw oude meubelen ruilen we in. O intermeubel mensen Maakt vrijblijvend een afspraak! H. J. DEURLOO binnenhuisarchitect telefoon (01110) 2946 - 2098 ZIERIKZEE Tijdens een ge-improviseerde persconferentie in de oprijlaan van het Witte Huis, heeft president Johnson tegenover een grote groep verslaggevers ver klaard, dal Amerika contact zal opnemen met vertegenwoordigers van Noord Vietnam, terwijl hij zelf paar Honoloeloe zal vertrekken voor besprekingen met Amerikaanse autoriteiten uit Saigon. DEN HAAG, 4-4. Hoewel de ont wikkeling der oudedagsvoorzienin gen een tendens vertoont die zekere perspectieven inhoudt, kan in ons land vooralsnog niet worden gespro ken van een volwaardige pensioen voorziening. Aldus heeft de minister van socia le zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink. mr. A. C. M. van der Ven. directeur-generaal voor sociale voorzieningen, laten meedelen in de vergadering van de advies-commis sie voor personeelfondsen die in het Kurhaus in Scheveningen is gehou den. De minister was verhinderd zelf zijn toespraak te houden omdat hij in de tweede kamer moest zijn waar zijn nota over de loonontwikkeling werd besproken en de daarmee sa menhangende C.A.O, voor de bouw nijverheid. Er bestaat bij de particuliere pen sioenregelingen veelal nog grote be hoefte tot verdergaande verbetering. Die verbetering heeft zowel betrek king op het aantal te verzekeren personen, het niveau der uitkeringen als het toereikend blijven daarvan voordat, tesamen met het A.O.W.- pensioen. een volwaardig pensioen niveau zal worden bereikt, aldus 's ministers toespraak. JERUZALEM, 4-4. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Ab ba Eban gelooft dat door de „dooi in Vietnam" de kans op een overeen komst in de crisis in het Midden- Oosten groter is geworden. In een toespraak tot vooraanstaan de Joodse zakenlieden uit het bui- Het Amerikaanse huis van afge vaardigden heeft donderdag zijn goedkeuring gehecht aan een belas ting van vijf procent op de prijs van internationale luchtreizen. NEW YORK, 5-4. In een groot aantal Amerikaanse steden heerst entzetting en consternatie na de dood van dr. Martin Luther King. In Boston. Raleigh en Washington kwam het tot een woedeuitbarsting onder de negers. In Boston trokken enkele honderden jongelui de straat op. gewapend met knuppels en fiets- kettingen, waarmee zij de politie te lijf gingen. Zij duwden auto's om ver en wierpen stenen naar passe rende blanken onder het uitroepen van „moordenaars". In Raleigh trokken negers door de straten met de kreet „king, king". Zij vernielden winkelruiten en 9taken auto's in brand. Ook in Washington kwam het'tot dergelijke tonelen. In Memphis zelf ontstonden ver scheidene branden en werd op brandweerlieden geschoten. Volgens onbevestigde berichten hebben en kele politiemannen schotwonden opgeiopen. De winkels zijn gesloten en er mag geen drank verkocht wor den. tenland zei Eban dat evenals in de kwestie-Vietnam, in het Midden- Oosten een keerpunt zal komen als de verschilende partijen in het con flict zich rond de conferentietafel scharen. Israël hoopt volgens de minister het huidige bestand te kunnen ver vangen door een vredesverdrag, dat alle staten in het Midden-Oosten vaste grenzen garandeert. Hij noemde de Arabische eis. dat Israël zich onvoorwaardelijk moet terugtrekken uit de sinds de juni- oorlog bezette gebieden irrationeel. Slachtoffers van tornado DACCA, 4-4. In Oost-Pakistan zijn woensdag 22 mensen om het le ven gekomen, toen een gedeelte van het land werd getroffen door een tornado, zo is donderdag officieel in de hoofdstad Dacca meegedeeld. Ver. Staten onderzoeken beschuldiging van Hanoi NEW YORK, 4-4. President John son heeft neg donderdagavond (22.00 uur Ned tijd) in New York bespre kingen met secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties ge had voor deze naar Geneve vertrekt, zo is officieel meegedeeld. De secretaris-generaal zou aan vankelijk maandag al zijn gegaan maar stelde zijn reis uit wegens de vergaderingen van de Veiligheids raad over het Midden-Oosten. Thant bezoekt ook Nederland, België en Luxemburg Zoals gemeld is Johnson na zijn gesprek met Thant naar Hawaii op Cons ta r"ten,^«aS ^ct\asautomate •nate.n jebru ik. VOOR MODERN HUISHOUDEN. Voor de 79ste keer is donderdag een Starfighter van de Westduitse luchtmacht neergestort. De piloot kwam om het leven. Advertentie Voor de laatste maal in dit winter seizoen serveren wij a.s. vrijdag avond en zaterdagavond: Onze speciale Hongaarse maaltijd a f 6,00 p.p. Uiteraard zijn ook de overige gerechten van onze uitgebreide spijskaart normaal verkrijgbaar Hotel-Restaurant MONDRAGON Oude Haven 13, Zierikzee Telefoon (01110)2670 Apartheid in Rhodesië SALISBURY, 4-4. De pas ge vormde rechtse Rhodesische nationa le partp heeft donderdag verklaard dat zü een systeem van apartheid naar het voorbeeld van Zuid-Afrika in Rhodesië wil invoeren. De leider van de partij, de 43-jari- ge Len Idensohn. noemde dit als een van de doelen die de partij nastreeft. Een ander principe is „de verplich ting van de blanken, Rhodesië te lei den en te regeren", zei hij. De partij zal ook streven naar het handhaven van Rhodesië als een volledig auto nome republiek. Dertig gewonden bij betoging in Napels NAPELS, 4-4. In Napels is het donderdag tot e entreffen gekomen tussen politie en personeel van het stedelijk vervoersbedrijf, dat onte vreden is over het loon. Met ste nen en boomtakken werd de politie aangevallen. Dertig personen zijn in ziekenhuizen behandeld wegens ver wondingen. weg gegaan. Thant wordt vandaag (vrijdag) in Genève verwacht. Offi cieel wordt als reden voor zijn be zoek een eerstesteenlegging opgege ven, maar door de ontwikkelingen in de kwestie-Vietnam komt dit bezoek in een nieuw lacht te staan. Steeds meer waarnemers zien als de meest waarschijnlijke plaats voor onder handelingen tussen de Verenigde Staten en Noord-Vietnam het paleis der naties in Genève. In Genève is onlangs ook overleg gevoerd- tussen de Noordvietnamese vertegenwoordiger in Parijs Mai van Bo en de Zwitserse autoriteiten. In een communiqué na afloop van het gesprek, dat een uur duurde, is gezegd, dat „de president en de se cretaris-generaal een particulier ge sprek hadden om ever vrede in Viet nam en Zuidoost-Azië te spreken. Onderminister van buitenlandse za ken Ralph Bunche en de Amerikaan se afgevaardigde bij de V.N., Arthur Goldberg, namen aan het gesprek deel". Thant deed Johnson uitgeleide. Beiden zagen er ontspannen uit. Onderzoek WASHINGTON-HANOI. 4-4. Het ministerie van defensie in Washing ton heeft donderdag een onmiddel lijk onderzoek gelast na een Noord- Vietnamees bericht dat Amerikaanse vliegtuigen donderdagochtend bom men hebben geworpen op Lai Tsjaoe in het uiterste noordwesten van Noord-Vietnam ver boven de twin tigste breedtegraad. Het „Pentagon" zei niets van een dergelijke aanval te weten. „Zoals men weet heeft de presi dent opdracht gegeven geen enkele aanval tegen Noord-Vietnam ten noorden van de 20ste breedtegraad uit te voeren. Wij weten niets van een dergelijke aanval na de rede van de president zondag. Niettemin heeft het ministerie van defensie een on middellijk onderzoek gelast", aldus de verklaring. In een te Hongkong opgevangen bericht van het Noordvietnamese persbureau is gezegd dat de Ameri kaanse luchtmacht vanochtend tus sen 8.40 en 10.40 plaatselijke tijd drie aanvallen op een bevolkt gebied 50 kilometer ten westen van de hoofd stad van de provincie Lai Tsjaoe heeft uitgevoerd tijdens welke 50 bommen werden geworpen". Het door Hanoi vermoedelijk be doelde gebied ligt vlak bij de Lao- tiaanse grens. Het. is bekend dat Amerikaanse vliegtuigen met toe stemming van de regering in Vien tiane in Laos missies uitvoeren. Hanoi maakte ook melding van andere aanvallen, namelijk tegen Thanh Hoa en Vinh. Deze plaatsen liggen bezuiden de door Johnson vastgestelde aanvalsgrens. Sinds enkele maanden introduceren wij met succes naai!loos tapijt met drie tot vijf jaar volledige en volwaardige garantie op slijtage. Uit voorraad leverbaar! Vraagt advies en vrijblijvend prijsopgaaf bij woninginrichters Mol 19 7 Zierikzee telef. 2887 Wij zorgen het best voor J morgen als zij, zonder ons te i f laten afleiden, het heden be- IUICK Uj(l hartigen. 9.34 v.m. 11.07 v.m. 8.11 v.m. 9.27 v.m. 10.58 v.m. 20.46 n.m. 22.10 n.m. 23.49 n.m. 20.48 n.m. 22.14 n.m. 23.50 n.m. Dezelfde temperaturen Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; overwegend ma tige wind uit noordelijke richtingen; vooral in het noorden en westen van het land op vele plaatsen nachtvorst, morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag, fi april. Zon op 6.04, onder 19.22. Maan op 10.26, onder 3.43. 7 april. Zon op 6.01, onder 19.24. Maan op 11.41, onder 4.17. 8 april. Zon op 5.59, onder 19.26. Maan op 13.04. onder 4.41. Eerste kwartier: 6 april te 4.28. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 april 8.20 v.m. 7 april 8 april BROUWERSHAVEN: 6 april 7 april 8 april Doodtij: 7 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Nederland bevond zich vrij dag in het overgangsgebied tussen twee depressies, één boven Scandi navië en een andere boven noord- Spanje en zuid-Frankrijk. Hierdoor was er maar weinig wind uit uit eenlopende richtingen. Tijdens op klaringen kon in de nacht von don derdag op vrijdag de temperatuur, vooral vlak boven het aardopper vlak, onder het vriespunt dalen; op het vliegveld Volkel werd een mini mum van vijf graden onder nul ge meten. Ook in de nacht van vrijdag op zaterdag kan weer nachtvorst voorkomen, vooral in het noordwes ten van het land. Doordat de depres sie bij Spanje in noordoostelijke rich ting trekt en in het zuidoosten van het land wolkenschermen kan bren gen, is de kans op nachtvorst daar kleiner. Overigens houdt' ook zater dag het huidige weertype met vrij koud weer en plaatselijk buien aan. bij een zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit noordelijke richtingen. In Antwerpen is donderdag voor de eerste maal sedert november 1966 weer een theeveiling gehouden. Er werden 5129 kisten Indische thee verkocht voor ruim 12 miljoen frank (865.000 gulden). In mei zal nog een veiling gehouden worden. Weer hoge ambtenaren in Polen ontslagen WARSCHAU. 4-4. In Polen zijn donderdag opnieuw twee hoge amb tenaren ontslagen. Het zijn de rege ringsgevolmachtigde voor het ge bruik van atoomenergie Wilhelm Billig en Daniël Katz, president van het bureau voor staatsreserves, een instelling die de industriële en han delsvoorraden beheert. NEW YORK, 5-4. De Veiligheids raad der Verenigde Naties heeft don derdagavond zijn diepe bezorgdheid uitgesproken over de verslechteren de toestand in het Midden-Oosten. Dc raad, die de debatten over dit on derwerp afsloot, bood echter geen oplossingen om dc spanning tussen Israël en de Arabische landen te verminderen. Jordanië drong tijdens de debatten opnieuw aan pp sancties tegen Is raël en eiste de algehele terugtrek king van de Israëlische troepen uit het vorig bezette Arabische gebied. Israël antwoordde hierop met be schuldigingen aan het adres van Jordanië over gewapende aanvallen en infiltraties in het thans onder Is raëlische controle staande gebied. Aan hef slot van hel debal Oas voorzitter Malik een verklaring voor. die na onderlinge besprekingen tus sen de leden was opgesteld. „Ge hoord hebbende dc verklaringen van de partijen met betrekking tot de heropleving van de vijandelijkheden verklaren de leden van dc Veilig heidsraad diep bezorgd te zijn over dc verslechterende toestand in hel gebied. Zij zijn van mening dat de raad zich met de situatie bezig moet blijven houden en deze nauwgezet moet blijven volgen". De Veiligheidsraad werd vorige week zaterdag op verzoek van zowel Israël als Jordanië naar aanleiding van gevechten tussen deze landen bijeengeroepen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1