schenbac Grote produktie-eenheden hebben bepaalde voordelen! Minister Bakker over verkeersproblemen Voorspelling van Croiset kwam uit Oe Thant naar Nederland 1 makkelijk lichtechte^^^ duurzaam ',n, strijken ^^^kleuren S resultaat MB Jfij HÉs licht echte .kleuren duurzaam i jresultaat Rendez-vous met eergisteren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 april 1968 Nr. 19971 LANDBOUW EN VEETEELT Een kijkje op enkele grote bedrijven: HOOG ROMANTISCH Zoals bekend maakt men in onze tijd verschil tussen bedrUtsgrootte en bedrijfsomvang. I)e eerste meet men in ha, de tweede in aantal die ren per man. Men moet dus goed we ten wat men bedoelt als men spreekt over een groot en een klein bedrijf. Men kan immers op een klein op pervlak een groot aantal dieren hou den als men zelf het voeder niet wint. Afgezien daarvan kan men de vraag stellen, of grote aantallen die ren per man mogelijk zün en hoever dat gaat. Helaas is de vraag in het algemeen niet te beantwoorden. Bij de slachtkuikens neemt men in ons land aan, dat één man best één of twee stallen met elk 10.000 dieren kan verzorgen. Er zijn echter ook voorbeelden, dat één man 50.000 die ren slachtkuikens verzorgt, maar dan is er natuurlijk hulp bij het uitmes ten en schoonmaken van de stallen en is alles geautcmatiseerd. Een voorbeeld bij het rundvee Op cle Ulkendonkhoeve in Maar- heeze N.Bkan men zien dat één man inderdaad 65 - 70 melkkoeien aan kan en daarnaast zelfs nog een paar honderd mestvarkens kan hou den. De bedrijfsvoering is geheel aangepast aan de geringe bezetting mot arbeidskrachten. Men melkt via de melkleiding in een tank en de reiniging en ontsmetting is geme chaniseerd. De mest wordt mecha nisch in een wagen gestort en elke dag, weer of geen weer, over het grasland uitgereden. Dat kan, op zand_ en kleigrond. Het winnen van hooi en kuilgras laat men over aan de loonwerker, maar weldra zet de eenmansmechanisatielijn door en dan kan de ene man dat óók nog aan. Jongvee houdt men niet aan. Zulk een systeem eist zeer grote investeringen .maar geeft een reus achtige arbeidsbesparing. Het be zwaar dat men letterlijk elke dag aan het bedrijf gebonden is geldt nauwelijks: dat is nl. óók het geval bij een geringer aantal koeienHet vervalt pas als er een tweede ar beidskracht is. Deze is echter der mate duur, dat de hoge investerin gen om hem uit te sparen verant woord zijn. Voor moeilijkheden in geval van ziekte kan men zich aansluiten bij een vereniging voor bedrijf sverzor- ging. In Maarheeze is inderdaad be tvezen, dat één man zo'n groot aan tal koeien (en varkens) goed kan ver zorgen. Helaas gaat er van dit be drijf niet veel invloed uit, omdat de afstand (figuurlijk) tot het gewone grasbedrijf zo groot is. Men meent veelal, dat het faliekant zal uitlopen maar er is niets dat daarop wijst. En men vergeet dat men dat vroeger óók gezegd heeft van alle vormen van mechanisatie en van de hoge stikstofgiften op grasland. Een voorbeeld Een ander bedrijf dat wij bezoch ten was dat van de Cloppenburger Frischeiorganisation. Dit bedrijf is aangesloten bij de Egga Vertriebs- genossenschaft voor wat de afzet van de eieren betreft, maar is zelf een c.v., gesticht door enige boeren, een voederfabriek en een bekende fabriek van hokinventaris. Hier houdt men 122.000 leghenen in flat deck batterijen in één hok. Eigen lijk zijn het acht hokken, maar al leen de buitenwanden zijn isolerend. Uiteraard is hier alles geautomati- seerd, dus ook het verzamelen van de eieren. De mest wordt door een andere firma met behulp van turf molm gecomposteerd en verkocht. Het bleek ons, dat hier drie man al het werk doen. dat is dus ruim 40.000 leghenen per manEr waren wel 8 meisjes bezig met het schou wen, sorteren en inpakken van ei eren, maar slechts enkele uren per dag. Bij een andere afzet zou men het ook zonder deze meisjes kunnen doen, omdat de inpakmachine de eieren op trays kan afleveren en men deze desgewenst zó in de kisten kan plaatsen en wegzetten. Ook hier waren reusachtige inves teringen nodig en wel van 60 DM, dus 54 per kip, voor letterlijk alles, met uitzondering van de grond. In onze ogen is dat een bijna onver antwoord bedrag, maar ook hier gaf de doorslag, dat nu per arbeidskracht een geweldige produktie werd be reikt. Het fs dus niet waar, dat de grens ergens bij 8- tot 10.000 kippen per man ligt, mits men maar een aangepast bedrijfssysteem heeft en Advertentie Havenplein 8-10 Zlerikzee de nodige investeringen aankan en aandurft. Samenwerkingsvormen Bij de varkens zijn soortgelijke voorbeelden aan te geven, maar deze liggen veelal in de sfeer van grote fabrieken die zulke objecten opzet ten. In de rundveehouderij zijn de voorbeelden minder talrijk, hoewel er enkele koeienmotels zijn, zoals dat in Essen. Het blijkt echter, dat hel tweemaal daags melken van een koe net iets meer zorg eist (en voor al ook toewijding) dan de verzorging van varkens en pluimvee. Misschien is dat de rem op de ontwikkeling van grote produktie-eenheden. Uit de nieuwe technieken begin nen in de E.E.G. zich enkele nieuwe samenwerkingsvormen te ontwikke len. Dit is met name het geval in Frankrijk en Duitsland. De eerste is, dat men het eigen bedrijf in stand houdt, maar met kapitaal deelneemt m een grote produktie-eenheid, zo uts in Cloppenburg het geval was. Soms offert men zelfs een deel van het eigen bedrijf op om aan kapitaal te komen! Men beperkt zich dan bv. zelf tot varkens en neemt deel aan een pluimvee-object of koeienmotel. De tweede is, dat men zijn bedrijf samenvoegt met dat van anderen en al naar gelang de grootte en de waarde, voor 10, voor 20 of meer procent deelneemt in de nieuwe on derneming. Dit laatste is in Frank rijk al begonnen en in Duitsland is er grote belangstelling voor. In Nederland doet men zoiets vaak met de opmerking kolchosevorming maar dat is niet juist. Men is immers mede-eigenaar en heeft zeggenschap over het bedrijf. Technisch gezien is zo'n vrijwillige samenvoeging van bedrijven bijzonder aantrekkelijk, omdat luxe investeringen vermeden worden: men kan machines aan schaffen waarvoor inderdaad vol doende grond, gewassen en/of dieren aanwezig zijn. Een personeelsvraag stuk ontstaat meestal óók niet, om dat de deelnemers zélf de arbeids krachten gaan vormen. Er zijn er veelal veel te veel, maar doordat ouderen zich vaak terugtrekken uit de landbouw is een goed evenwicht te vinden. De economische kant Elke onderneming, ook een boer derij, moet winst maken. Het ver schil met de uit samenvoeging gebo ren nieuwe onderneming is alleen dit, dat de laatste veel méér winst moet maken. Men vergelijkt de in breng van grond en gebouwen im mers met de rente die men had kun nen trekken bij verkoop en beleg ging van de opbrengst. Men verge lijkt niet met het vroegere eigen be drijf, want daar vegeteerde men vaak voort zonder winst en was men tevreden met enig arbeidsinkomen. Een andere factor is natuurlijk de arbeidsduur. Thuis maakte men lan ge dagen; in een samenwerkings vorm voelt men daar minder voor. Men voelt dat alles afhangt van de geest die er op zo'n bedrijf heerst. Daarom moet men de resultaten af wachten. In Duitsland voelt men het meeste voor kapitaalneming in een gezmaenlijk te stichten bedrijf met een vreemde bedrijfsleiderDe belo.ning van deze chef kan immers vanaf een zeker peil samenvallen met de bedrijfsresultaten. Ook in ons land is daze kwestie actueel omdat vele agrarische be drijven in feite zonder opvolger zit ten ,maar ook doordat de industrie niet aarzelt om zélf grote produktie- eenheden te stichten als zij daar voordeel in ziet. Men kan ze ook zelf ter hand nemen en vanwege de gro te investeringen is dan een of an dere samenwerkingsvorm vaak aan trekkelijk. De geringe winstmarges bij tal van agrarische produkten leiden vanzelf tot deze nieuwe ont wikkeling. Zij is in het buitenland verder gevorderd dan bij ons, maar vraagt ook onze aandacht. DEN HAAG. Binnenkort zal de studie van de Kon. Luchtmacht over mogelijkheden voor verdere bezuini gingen kunnen worden afgerond. On derdeel van die studie is het zgn. „vliegveldbeleggingsplan". AMSTERDAM. Op 7 september, bij het begin van het schooljaar, zal de nieuwbouw van de academie voor lichamelijke opvoeding in Amster dam officieel worden geopend. UTRECHT. De Landelijke Huis artsen Vereniging staat op het stand punt, dat voor huisartsen een specia le opleiding moet worden gecre-eerd zoals die nu al bestaat voor andere specialisten. Weg op Afsluitdijk wordt gedeeltelijk verbreed DEN HAAG, 4-4. De minister van verkeer en waterstaat heeft in ver band met het toenemende verkeer op de weg op de afsluitdijk en de daarmee gepaard gaande toeneming van de verkeersonveiligheid en me de in bet belang van de werkgele genheid in het noorden van het land besloten een verdubbeling van de rijksweg no. 9 op de afsluitdijk zo spoedig mogelijk te verwezenlijken. De werkzaamheden werden woens dag aanbesteed en zullen nog dit jaar gereed komen. Rekening houdend met de daar voor voor dit jaar beschikbare gel den wil de minister ongeveer vijf tien kilometer weg laten verdubbe len en wel over het gedeelte dat ligt tussen de uitwateringssluizen te Kornwerderzand en het monument met een onderbreking bij de haven van Breezanddij'k. AMSTERDAM. 4-4. De minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, die in het Rai-congrescen- trum te Amsterdam de elfde serie verkeerstechnische leergangen van de A.N.W.B. opende, is ingegaan op een aantal cpmerkingen van de hem inleidende voorzitter van de A.N.W. B. en heeft (laarbü gezegd, dat de vrees voor de uitvoering van het rijkswegenplan 1968 hem niet ge rechtvaardigd lijkt, omdat bij het maken van de plannen de realiteit niet uit het oog is verloren. Het plan kan geen uitbreiding van betekenis verdragen, zender de realisering wel in de waagschaal te stellen. Dit betekent, zo zei de minister, dat hij alle bezwaarschriften, die er od gericht zijn extra verbindingen in het plan te krijgen, zeer kritisch zal moeten bekijken. Drs. Bakker was het met de voor zitter eens, dat de eigen problemen van de gehandicapten, die ongeveer vijf procent van onze bevolking uit maken, tot nu toe onvoldoende in de gekozen constructies zijn verwerkt. De motorisering, die veel invaliditeit veroorzaakt, kan aan de andere kant gehandicapten een vroeger ongeken de bewegingsvrijheid bieden, als wij tenminste met hun speciale eisen willen rekenen. Alcohol Sprekend over het probleem van alcohol en snelverkeer deelde de mi nister mee, dat een ontwerp voor een wijziging van de wegenverkeerswet een heel eind klaar is. Hij garan deerde dat de voorstellen op dit punt zo spoedig mogelijk op tafel zullen worden gelegd. Een ander mceilijk punt noemde drs. Bakker de hulpverlening aan slachtoffers van verkeersongevallen. Eén ding is zeker: de studie hierover heeft al veel te lang geduurd. De regering wil daarom nu haast maken met een regeling. De ambte lijke rapporten over het vraagstuk worden zeer binnenkort in de minis terraad behandeld. Ondertussen is overigens wel verder gewerkt. Staatssecretaris Kruisinga van volksgezondheid heeft het ontwerp van een raamwet voor het ambulan cevervoer klaar. Ook dit ontwerp komt binnenkort in de ministerraad aan de erde, zo vervolgde minister Bakker. STUTTGART, 3-4. De voorspel ling, die de Utrechtse helderziende Gerard Croiset heeft gedaan over het lot van een sinds 19 februari vermiste Westduitse jongen, is gis teren (woensdag) uitgekomen. De zevenjarige Michael Rupp uit het plaats j e Gundelsheim-Boettingen (Baden-Württemberg) werd gevon den in de Neckar even stroomop waarts van de vernielde spoorbrug. Croiset had de ouders van de jon gen meegedeeld dat hun zoon over twaalf tot veertien dagen ongeveer 600 meter stroomopwaarts van een vernielde spoorbrug zou worden ge vonden. Berinobstakels Tenslotte merkte de bewindsman neg op: „van hoeveel belang het on derwerp van vandaag - „dwarspro fielen en bermobstakels" - is, kan men afmeten aan een nog voortdu rend onderzoek van rijkswaterstaat, dat ongeveer duizend kilometer ge wone rijksweg omvat. Daarbij is nu al gebleken, dat er bij negen procent van de verkeersongevallen sprake was van een botsing met een vast obstakel langs de weg. In drie jaar tijd telde men bij deze gevallen bijna negenhonderd doden en ernstig ge wonden, aldus de minister van ver keer en waterstaat. Advertentie DEN HAAG, 4-4. De secretaris generaal van de Verenigde Naties, U Thant, zal dezer dagen een bezoek brengen aan de drie Benelux lan den. Op zondag 7 april vliegt U Thant naar Nederland. Na aankomst wordt hij door de president van het inter nationale hof van justitie, sir Percy Spender aan de lunch ontvangen, en 's avonds is hij gast op een informeel diner aangeboden door minister Luns. Gedurende zijn bezoek verblijft U Thant in kasteel Oud Wassenaar. Maandagochtend omvat het pro gramma van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties bezoeken aan de premier, de minister van buitenlandse zaken en de voorzitters 1 van de eerste en tweede kamer. Koningin Juliana zal U Thant op paleis Ten Bosch ontvangen voor de lunch. 's Middags vinden gesprekken plaats met de minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, de minister zonder portefeuille be last met ontwikkelingshulp drs. B. J. Udink, en ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken des avonds zal premier De Jong in hotel De Wdttebrug ter ere van de secretaris-generaal van de Verenig de Naties een diner aanbieden. Na een bezoek aan het Vredespa leis, de zetel van het internationale hof van justitie, vertrekt U Thant dinsdag om half drie per vliegtuig naar Brussel. Colin Glascoe, de meest besproken Engelse mode-ontwerper van het seizoen, exporteert met veel succes zijn exotische, tropische modellen tot ver buiten de grenzen van Groot-Brittannië. Colin heeft het over de „Tropicalia"-boeg gegooid. Liberty in Londen ontwierp speciaal voor hem een exclusieve collectie vederlichte Ban-Lon stoffen, bedrukt met primitieve, exotisch-ge- kleurde Tropicalia-dessins. De foto toont een romantisch avondtoilet vol bloeiende bloemen voor een exotisch zomerfeest. Deze Ban-Lon-stof (veder licht) met exclusief Liberty-dessin is er in de kleuren turquoise, citroengeel en roestbruin. GASSELTERNIJEVEEN. Op de kruising autoweg-Ooststraat te Gas- seltemijeveen is de 31-jarige krui denier J. B. Peters uit Gasselternije- veen dodelijk verongelukt. Terwijl hij bezig was de autoweg over te steken, werd hij gegrepen door een grote vrachtauto, bestuurd door de heer J. de B. uit Nieuwe Pekela. De ze sleurde de personenauto een 30- tal meters verder, waarna beide voertuigen in de sloot terechtkwa men. KLAASWAAL. Op de Oud-Crom- strijensedij'k te Klaaswaal is een be stelauto frontaal tegen een perso nenauto gebotst. De 54-jarige mevr. H. M. F. Talma-Six Dijkstra uti Strijen verloor hierbij het leven. Haar man, ds. J. A. Talma, die de auto bestuurde, hun 10-jarig doch tertje en de bestuurder van de be stelauto liepen ernstige verwondin gen op. Advertentie v/orf van vattmA/inkal verf van vettewinkel OVERDENKING Jezus denkt aan ons Jezus zeide: „Vrouwe, zie uw zoon" en „Zie, uwe moeder Dat Jezus aan ons denkt zeggen wij nog al eens gedachteloos en wij praten het elkaar na. De tekst hier boven laat echter zien, dat dit geen zaak is om gedachteloos na te pra ten, integendeel: Jezus' denken is verrassend, en het doet kracht. Het is verrassend omdat Hij ini het felle, bittere 'kruislijden blijkt bezig te zijn met de gewone menselijke zorgjes; hoe zijn moeder het zal moeten stel len als Hij er niet meer is; dat die jonge discipel, van wien Hij zo veel hield, zo mooi voor Zijn moeder zou kunnen zorgen en op zijn beurt döor haar verzorgd worden. Jezus is ko ninklijk in zijn lijden, zo zeer dat Hij zijn eigen leed achterstelt bij de belangen van Zijn volk. Maar Hij is ook koninklijk daarin dat Hij zijn denken kracht laat doen. Wat Hij denkt dat igaat dóór; Hij geeft zijn volk instructies hoe zij elkaar zullen kunnen helpen. We 'kunnen zelfs zeggen dat Hij zijn vertegenwoor diging regelt, tegen de tijd dat Hij er niet meer is, want Hij gaat ster ven, en straks ten hemel varen. Maar Hij zal vertegenwoordigd worden, door zijn Geest, Die gaat heersen in zijn gemeente door die gemeente te leren in liefde de ander te helpen. Die jonge discipel moet Jezus' plaats innemen bij Jezus' moeder, en zijn vertegenwoordigen van Jezus zal vooral daarin bestaan dat hij liefde gaat bewijzen aan de ouder wordende, zo wreed van haar zoon beroofde vrouw. Jezus moet vertegenwoordigd wor den. Niet alleen door die ene dis cipel en z'n moeder; ook door ons. Zo leven wij als zijn volk: door in Zijn Naam elkaar te helpen en lief te hebben. Jezus heeft door tot ons te spreken Zijn Geest op ons gelegd zodat wij Hem vertegenwoordigen kunnen. Juist doordat Hij zo geleden heeft en zo gestorven is, is Zijn Woord zo koninklijk-liefderijk en ko ninklijk-krachtig geworden dat wij, als wij er naar luisteren tot een nieuw leven komen, waarin werke lijke liefde en echte vreugde heersen. H. G. E. HUIZING. Feuilleton door Gré de Boer „En de klanten mochten hem ook. Ja, wie eigenlijk niet? Meneer Var sink heeft de drukkerij groot ge maakt. Het was zijn levenswerk, daarom vind ik het nog altijd erg, dat hij zo onverwachts is gestorven" „Het zal niet meevallen, Edith, zijn werk op dezelfde voet voort te zetten". Edith ging opeens rechtzitten. „O, maar dat krijgt u best voor elkaar. Typisch, maar in veel opzichten lijkt u op meneer Varsink. U bent ook altijd aardig tegen iedereen, beneden en boven en zover ik kan constate ren, hebt u ook wel verstand' van het vak, niet? U 'kunt verkopen De zaak loopt toch goed? En u kwam er toch maar als wildvreemde in. Weet u, dat u zich bij ons heel snel populair hebt gemaakt?" „Bij ons?" Ze glimlachte. „Ik bedoel: in het bedrijf. Vorige week zei Heimen, de voorman 'binder: „Meneer Varsink was een reuzebaas, maar ik heb het al bekeken: meneer Bergenaar schijnt bij hem op school geweest te zijn". Ik vond het een reuze compli ment, want Heimen zegt nooit zo veel". Hij lachte geamuseerd. „Maak me niet ij del, Edith". „O, het is de waarheid. Dat mag u, als baas gerust weten. Op kan toor hoor je nooit een "kwaad woord over u. En benedennou, dat zult u zelf nu ook wel weten. Ieder een is op uw hand, laat ik u dat ver zekeren". „En Leurke?" Haar gezicht betrok. „Nou noemt u iemand op. Leurke mag alleen zichzelf maar". „Hoe lang werkt hij eigenlijk bij ons?" Ze dacht even na. „Dat zal in sep tember drie jaar zijn". „Hoe dacht mijn voorganger over hem?" „Dat is moeilijk te zeggen, me neer. Meneer Varsink was een di plomaat". „Heeft hij hem zelf aangesteld? Ik bedoel als chef ?Of is hij als zetter óf drukker begonnen? Hij zal toch wel een proefperiode gehad heb ben?" „Meneer Leurke is aangesteld op verzoek van de oude mevrouw Go verts, tante Sannie zeggen wij altijd. U moet haar op de aandeelhouders vergadering gezien hebben. Ze is een zuster van meneer Goverts, die hier vroeger direkteur was. En ze heeft heel wat in de melk te brok ken". Bergenaar herinnerde zich het kleine vrouwtje met de spitse neus. Ze had op de vergadering 'niet veel gezegd, maar hij had duidelijk kun nen constateren, dat haar geen woord van al het gesprokenen was ontgaan. Of ze hem al of niet geac cepteerd had, wist hij niet. Ze had zich in haar aanmerkingen niet bloot gegeven. Ja, ze bezat een behoorlijk pak aandelen, dat wist hij ook. „Zo zo, dus meneer Leurke had een kruiwagentje, dat hem binnen reed. Ik had het moeten begrijpen", knikte hij. Leurke beschikte over alle benodigde papieren. Hij was leermeester-gezel, had het diploma handzetten en machinezetten, wist aardig wat af van drukken en had het diploma assistent-calculator. In zijn vorige betrekking, ergens-in het noorden van het land, was hij voor man op de zetterij geweest. „Iets anders, Edith, in hoeverre is mevrouw Varsink lid van1 de fa milie? Of is ze het niet?" „Haar grootvader heette ook Go verts. Die familierelaties zitten soms verbazend ingewikkeld in el kaar. Een dochter van die Goverts, Elsje, is getrouwd' met een Van dei- Hogen. Hij heeft een banketfabriek in Ede. Mevrouw Varsink is de jongste dochter. Ze behoort dus tot de tak van de Govertsen". Ja, uit die ingewikkelde familie relaties kon hij nog niet helemaal wijs worden. Overigens kon het hem maar weinig schelen. Als ik mijn werk zo plichtsgetrouw mogelijk verricht, kan niemand me op de vin gers tikken. „Ging je wel eens met meneer Varsink mee? Zoals vandaag met mij?" Ze schudde haar hoofd. „Dat was het privilege van Maartje de Reve. Die was ruim zes jaar sekretaresse van de baas. Ze was de laatste tijd nogal vaak ziek en dan verving ik haar". Hij wist het. Juffrouw de Reve was kort na het overlijden van Nico getrouwd en zat ergens aan de bui tenkant van de stad in een flatje. „Wilt u nog meer weten, meneer? U bent even nieuwsgierig!" Hij lachte. „Ik ben er ook zo plompverloren ingevallen, Edith. En jij weet zoveel van de zaak". „Nou, u kunt altijd op me reke nen, hoor", antwoordde ze op harte lijke toon. „Vraagt u het maar aan Edith". Na enig zoeken vonden ze een bi oscoop, waar een film draaide naar Edith's zin. „Zal u best meevaRen, meneer. Ik heb de recensie gelezen. Het moet een enige film zijn". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 11