Belangrijke problemen op ouderavond van de Beatrix-school projekten De vrijwilligers- STREEKNIEUWS Weer appelcrisis 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 4 april 1968 Nr. 19973 Ueen afdoende oplossingen, uiaar geanimeerde discussies Advertentie KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Usselo (vac. B. M. ter Haar) toez.): A. C. W. ten Cate. De Krim (O.); te Langerak bezuiden de Lek (toez.): H. van Amstel, Neder- langbroek; te Waddinxveen (vac. Joh. Verwelius) (toez.): F. M. Bak ker, Tholen. Bedankt voor Assen (wijk Venin- gerland): K. H. Reerds, Zaandam; voor Boven-Hardinxveld (2e pred. pi.): I. D. H. Dijk, Vierhuizen-Zout kamp; voor Heinenoord: kand. J. G. Barnhorn, Sassenheim. Ger. Kerken Beroepen te Uithoorn (2e pred.pl.) K. Ubels, Drachten; te Aalten (vac. L. J. Goede): G. Assies, IJmuiden; te Emmeloord: H. Makkinga, Kou dekerk aan de Rijn. Aangenomen naar Veenendaal (vac. D. van Enk): W. Blanken, Bad hoevedorp. Bedankt voor Leeuwarden-Hui- zum, voor Makkum, voor Rhe 'en- De Steeg en voor Voorthuizen (vac. K. Bokma): E. Warnink, Nieuwer- kerk aan de IJssel. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Ommen: J. M. Goed hart, Drachten; te Berkel en Roden rijs: A. G. Versteeg, Stadskanaal; te Oosterwolde en Smilde: kand. J. Kruidhof. Hattem. Bedankt voor Rijnsburg: B. van Zuijlekom, Bergentheim; voor Den Haag-Oost en voor Heemse: A. Kooij te Emmen. Chr.- Ger. Kerken Aangenomen naar Amsterdam- West (in comb, met Oost en Zuid): J. P. van den Boomgaard, Sneek. Ger. Gemeenten Bedankt voor Amsterdam-C: J. van Haaren, Amersfoort; voor Rijs- sen (2e pred.pl Chr. van den Poel, Yersekc. ZIERIKZEE Prijzen in sporttoto In de jongste toto dingt één deel nemer mee met 12 en dingen negen deelnemers met negen juiste oplos singen mee naar de prijzen. De deel nemers zijn allen geregistreerd bij de v.v. „Zierikzee". Zuigelingen- en kleutercursus Uitgaande van de Groene Kruis- afdeling werd een zuigelingen- en kleutercursus gehouden. In twaalf lessen heeft zuster de Vries, dis trictsverpleegster kinderhygiëne, veel belangstellende dames onder wezen in de zuigelingen- en kleu terverzorging en de opvoeding. Op de laatste avond was als gast spreekster aanwezig mej. E. Quant, die met behulp van dia's en ander materiaal het onderwerp: „Een dag op de kleuterschool" inleidde. De leidster van de cursus, zuster de Vries kreeg dankwoorden, waarna dia's werden vertoond van verschil lende activiteiten in het wijkgebouw Hierna sloot de heer C. M. v. Hoorn, arts, de cursus af met toepasselijke woorden. Hij sprak de wens uit dat het geleerde toegepast zal worden in de praktijk. Voortaan zal elk jaar - te beginnen in januari - een der gelijke cursus worden gehouden. Nationaal Rheumafonds De collecte ten bate van het Na tionaal Rheumafonds heeft dit jaar te Zierikzee opgebracht f 1045,34. De opbrengst was f 150 meer dan vorig jaar, een feit waarover grote dank baarheid bestaat. Een speciaal dank woord komen de da mes-col lect rices toe voor de verleende medewerking. OOSTERLAND Collecte Rheumafonds De alhier gehouden collecte voor het Rheumafonds. die orider leiding van wijkzuster C'ompagne werd ge houden door de jongedames Joke en Lianne van den Houten, Suzanna en Wilma de Bruine, Ellie Rotte, Lenie Bal, Ineke Kort, Nelleke de Later, Clara van den Bos en Jannie Bolle bracht op de mooie som van f 190, waarvoor een dankwoord aan de milde gevers(sters), leiding en col lectanten. Tijdrede Er was goede belangstelling voor de tijdrede, die door ds. Verkade, Ned. Herv. predikant te Nieuwe Tonge, hier ter plaatse werd gehou den in het kerkgebouw van de Oud Ger. Gemeente. Na de gebruikelij ke opening bepaalde de predikant zijn gehoor bij Daniël 3 16-18, waarin wordt verhaald van Sadrach, Mesag en Abednego, die weigerden te buigen voor het door koning Ne- bukadnezar opgerichte gouden beeld In zijn gloedvol betoog wees de pre dikant op de kracht van het onver zettelijk beginsel, zoals het bijbel verhaal vertelt. De drie bleven wei geren ondanks hoog bevel, ondanks dreigend gevaar, maar wonderlijk was de uitkomst. In zijn rede wees ds. Verkade op het binnenkort te vieren 50-jarig bestaan van de S.G.P. Amsterdam heeft een 105-jarige AMSTERDAM, 2-4. „Ik ben nooit een stijve hark geweest en heb altijd mijn goede humeur bewaard", zegt de oudste inwoonster van, Amster dam van zichzelf. De dinsdag 105 jaar geworden mevrouw Anna van Riel-Bongers, die uit handen van burgemeester dr. I. Samkalden een verjaarsgeschenk kreeg, is bedlege rig. Maar „moeder is de baas in huis", aldus de 78-jarige zoon Ge rard, de woordvoerder op deze feest dag. DEN HAAG, 3-4. Van de 151 aanvragen voor vrij willigerspro jee - ten die van de aanvang van het Ne derlandse vrijwilligersprogramma tot 1 januari j.l. zijn ontvangen - waar van 80 van particuliere aanvragers en 71 van regeringen van ontwikke lingslanden - zijn resp. 19 en 24 in gewilligd, aldus heeft de minister zonder portefeuille voor ontwikke lingshulp, drs. B. J. Udink, in een brief aan de Eerste Kamer meege deeld. PARIJS. Frankrijk er. Engeland hebben in Parijs een overeenkomst getekend voor de gezamenlijke bouw van drie typen helikopters voor mi litaire doeleinden. NEW YORK. De Israëlische V.N.- vertegenwoordiger heeft de veilig heidsraad ingelicht over „nieuwe daden van agressie'' vanaf Jordaans grondgebied tegen zijn land. HAVANNA. Cubaanse jongeman nen die tot nog toe waren vrijge steld van militaire dienst omdat zij kostwinners waren, zijn onder de wapenen geroepen, zo is in Havanna bekend gemaakt. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Noord-Korea ernstig gewaar schuwd tegen een eventuele bestraf fing van de 82 opvarenden van het Amerikaanse inlichtingenschip de Pueblo, die nu al meer dan twee maanden door de Noordkoreanen worden vastgehoudfen. BRUSSEL. Een vrachtauto van de Fa. de Goederen, houthandel te Lin- schoten, is op de weg Amtwerpen- Brussel te Meise in botsing gekomen met een stilstaande Belgische vracht -wagen. De bijrijder, de heer Ver geer uit Linschoten, werd gedood. De chauffeur, de heer van Kempen, werd ernstig gewond. RAWALPINDI. Premier Kosygin van de Sowjet-Unie zal van 17 tot 23 april een bezoek brengen aan Pa kistan. Kosygin verblijft op het ogenblik in Perzië. b.v. de reis naar Goes dagelijks te ondernemen. Tot nu toe werden leerlingen, die bekwaam werden be vonden vervolgonderwijs aan te van gen, geplaatst op de LTS te Zierik zee. waar zij werden opgeleid voor een praktijkdiploma. Het zal afhangen van de Inspektie voor het Nijverheidsonderwijs naar welke school zij nu zullen worden verwezen. Vragen van ouders hier omtrent konden dan ook niet met een concreet antwoord worden op gelost. Een zaak die de laatste tijd steeds meer van zich doet horen, betreft de nazorg voor kinderen, m.n. de gehan dicapten, die na hun schooltijd niet in aanmerking komen voor een be schutte werkplaats en gehandicapten waarvan de ouderzorg om welke re den dan ook komt te vervallen. Door de aktie van de heren De Graaf en Verton geactualiseerd, is de urgentie van een gezinsvervangend tehuis an nex dagverblijf evident. Nogmaals deed de ouder commissie een beroep op de ouders lid te worden van de „Vereniging van Vrienden van Ge handicapte Kinderen op Schouwen- Duiveland". Van de heer Verton ver namen we reeds zeer positieve en hoopgevende resultaten. Na de school Vijf aanvragen (waarvan vier af komstig van particulieren) zullen worden ingewilligd, en 14 regerings- -n negen particulieren aanvragen worden nog bestudeerd. Voorts werden in deze periode 260 verzoeken om medefinanciering van particuliere projecten ontvangen, waarvan 60 werden afgewezen of in getrokken, 66 leidden tot overeen komsten tot medefinanciering en 33 in beginsel werden goedgekeurd. Flitsen uit het buitenland PRAAG. Jiri Hendryck, die be kend staat om zijn „Novotnyistische sympathieën" heeft zelfkritiek ge oefend en zijn ontslag ingediend als lid van het presidium van de Tsje- choslowaakse communistische partij. MOSKOU. Premier Kosygin van de Sowjet-Uniie is in Perzië aange komen voor een officieel bezoek van een week, aldus meldt het Russische persbureau Tass uit Teheran. DJAKARTA. Op het Tobameer in Sumatra is een boot met 80 mensen aan boord gezonken. Volgens het persbureau Antara worden 75 opva renden van de boot vermist. WASHINGTON. Het aantal per sonen in de Verenigde Staten dat verdovende middelen gebruikt is vo rig jaar met 6.500 gestegen tot 62.000 zo blijkt uit gepubliceerde gegevens. Van elke twee gebruikers van ver dovende middelen is een blank, en woont er een in New York. TOKIO. De Japanse ^regering heeft besloten tot een onafhankelijk be leid jegens de Chinese volksrepu bliek in het nieuwe internationale klimaat dat door Johnsons besluit om de bombardementen op een groot deel van Noord-Vietnam te staken, naar haar oordeel is geschapen. MADRID. Honderden arbeiders in een volle rechtszaal in Madrid rie pen „lang leve de vrijheid" toen Marcelino Camacho, een van de lei ders van Spanje's grootste onder grondse arbeidersbeweging, uit de zaal werd geleid wegens belediging van de rechtbank. BONN. Een vrouw van circa 25 jaar werd van de publieke tribune in het Westduitse parlement verwij derd nadat ze „nazi Kiesinger treedt af" had geroepen terwijl de kanse lier in een begrotingsdiebat het woord voerde. VIENTIANE. Noordvietnamese en pro-communistische Pathet Lao- troepen hebben het Vliegveld van Attopeoe in Zuid-Laos met mortie ren beschoten toen regeringsvlieg tuigen er rijst voorraden afwierpen. BRUSSEL. De Belgische recherche is er in' geslaagd in Brussel drie handelaars in verdovende middelen aan te houden en een hoeveelheid van tien kilogram opium (ter waar de van 45.000 gulden) in beslag te nemen. DEN HAAG, 3-4. Na anderhalve maand is er in Nederland opnieuw - voor de tweede maal - een appel crisis uitgebroken in de zin van de E.E.G.-bepalingen. Drie marktdagen achtereen zijn de veilingprijzen be neden de vastgestelde minimumprijs gebleven. Het Produktschap voor Groenten en Fruit besloot dat de crisis woensdag intrad. De veilingen kunnen nu tegen een vergoeding aan de telers appelen uit de markt nemen, om die te ver nietigen. Dit ingrijpen wordt betaald door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland. De veilingen zijn niet verplicht in te grijpen, maar moeten wel hun be sluit dit al dan niet te doen aan het centraal bureau meedelen. Twee floden bij botsing BENSCHOP, 3-4. Op de Provin ciale weg in Benschop, tussen Lopik en Montfoort, is een auto met zes inzittenden geslipt, door de berm gevlogen, tegen een boom gebotst en in de sloot terecht gekomen. Alle in zittenden waren afkomstig uit Utrecht. Twee van hen, de heer A. F. de Groot (59) en de in Italië ge boren bankwerker Raffaele Pastore (50) waren op slag dood. De heer W. Kraal (50) en de Spanjaard Diego Martinez (28) werden ernstig ge wond. Zij zijn in het R.K. ziekenhuis in Eijsselstein opgenomen. Man mishandelde zijn ex-vrouw HEERLEN, 3-4. De politie van Sohaesberg heeft de 26-jarige tim merman B. uit deze gemeente aan gehouden cMe, naar eerst thans be kend is geworden, in. de nacht van donderdag op vrijdag zijn ex-vrouw zodanig heeft mishandeld, dat zij in het ziekenhuis te Heerlen moest op genomen worden. B. wilde 's nachts een bezoek brengen aan zijn gewe zen echtgenote. Toen deze hem niet binnen liet, verschafte de man zich toegang door een raam waarna hij de vrouw te lijf ging. Deze vluchtte de straat op, achtervolgd door B., die met een grote stok zwaaide. Enige meters verder kreeg hij de vrouw te pakken en ranselde haar zo af, dat zij met bloedende hoofdwonden en een gebroken pink naar het zie kenhuis moest worden overgebracht. BUENOS AIRES. Een priester uit Buenos Aires, kapelaan José Selva Tramunt, heeft paus Paulus in een brief toestemming gevraagd om te mogen trouwen èn toch priester te blijven. De kapelaan is geestelijk ad viseur in een verpleeginrichting. Hij werd zeer populair door zijn werk tijdens de recente overstromingen. SAIGON. Een woordvoerder van het Zuid Vietnamese ministerie van gezondheid heeft meegedeeld, dat in Saigon builenpest is geconstateerd. Zes gevallen zijn vastgesteld. Een patiënt is overleden omdat hij niet snel genoeg medisch werd behan deld. UTRECHT. Minister Udink heeft in de Utrechtse Jaarbeurs de „Roka '68" geopend. Op de foto zien we hoe de bewindsman tijdens zijn rondgang over de tentoonstelling van een Grieks jongetje in nationaal kostuum een drank aangeboden krijgt. De wegen waarlangs men tot een gezinsvervangend tehuis kan komen, z|jn reeds geruime tijd in studie en het contact met andere tehuizen be treffende de exploitatie is in volle gang. Een studiebezoek werd ge bracht aan Huize Sjaloom te Middel- harnis. Besloten werd de activiteiten van de Vereniging waar men kan te steunen. In de rondvraag kwam o.a. het schoolzwemmen aan de orde. Maar aangezien voor het schoolzwemmen geen vakleerkracht beschikbaar wordt gesteld, zal de Beatrixschool het voorlopig zonder moeten doen. In verband met de gemiddelde leef tijd van het onderwijzend personeel op de A-afdeling dringt ook de nood zaak van een vakleerkracht voor li chamelijke opvoeding zich op. Ook hiervoor werd nog geen leerkracht aangewezen. Nadat nog enkele interne pro bleempjes door de goed bezette rijen circuleerden, besloot de heer De Jon ge een ouderavond waarin geani meerd werd gesproken over belang rijke zaken. Afgezien van de vraag of er al of niet afdoende oplossingen werden gevonden, kan een levende interesse van de ouders voor zaken in en verbandhoudend met de sohool geconstateerd worden waaruit reeds de nodige vruchtbare initiatieven zijn voortgekomen. Na deze korte bespreking werden een aantal problemen gesteld die kunnen worden samengevat in de vraag: wat moet ik met mijn kind na de Beatrixschool? Het voortgezet onderwijs is in de laatste decennia enorm opgekomen en een tijd lang heeft het Buitenge woon Onderwijs wat dat betreft tus sen wal en schip bekneld gezeten. Het nieuwe Koninklijke Besluit voor het Buitengewoon Onderwijs voor ziet hierin nu door de mogelijkheid te scheppen aan een school voor Bui tengewoon Lager Onderwijs een af deling voor Voortgezet Buitengewoon Andere voorbeelden van handvaardigheid: een fraaie „boom'', een pot met mozaïek bewerkt, een krantebak, paasstukjes, pitrietwerk en zelfs complete poppewiegjes, al met al een zeer gevarieerd geheel. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). BIJZONDERE POSTZEGELS BRUGGEN VAN NEDERLAND (Ingezonden) Van 9 april tot 25 mei 1968 wor den bijzondere postzegels met toe slag uitgegeven: de Zomerpostzegels. Dit jaar zijn ze extra bijzonder, want het onderwerp is een van de dingen, waarom ons land over de hele we reld bekend is. De Nederlandse bruggenbouw krijgt in de nieuwe reeks Zomerzegels gestalte door prachtige afbeeldingen van vijf bruggen, van de oudste tot de aller nieuwste. Zoals gemeld bevindt zich onder de afgebeelde bruggen de Zeeland'brug. Deze postzegels worden uitgege ven met de volgende frankeerwaar- den en toeslagen: 12 en 8 cent; 15 en 10 cent; 20 en 10 cent; 25 en 10 cent en 45 en 20 cent. Een complete bruggenserie kost f 1,75. Zomerpostzegels worden verkocht om instellingen te steunen, die hulp aan de medemens en cultuurbevor dering beogen. Daarom kunnen deze bruggenzegels, als er heel veel van verkocht worden, bruggen naar méér levensvreugde zijn. Van de genoemde bruggen zijn ook prentbriefkaarten verkrijgbaar naar foto's van Cas Oorthuys. Deze kaarten zijn ook gebruikt voor de maximumseries (kaarten met over eenkomstige posteegel op de beeld zijde en speciale stempel). Verder is er een geestige gekleur de kleine-dieren-serie naar krijtte keningen van Patricia Dorst, die vooral ook bij kinderen in de smaak zal vallen. Beide soorten worden verkocht in series van vijf voor f 1.- per serie. De maximumkaarten kosten f 4,- per serie. Ook hier in de buurt kunt u Zo merzegels en kaarten kopen op het postkantoor. Het adres van het Plaatselijk Zomerzegelcomité is: Mevr. M. D. Kastelein-v. d. Houdt, Oude Haven 48, tel. 2944, of Mevr. M. de Boer-de Ruijter, Vissersdijk 4, tel. 2208. Tijdens de ouderavond was er gelegenheid tot bezichtiging van een groot aantal kleurrijke werkstukken, gemaakt door de leerlingen. Foto: een voor beeld van knipen plakwerk, een compleet dorp van karton, dat in de gang van het nieuwe schoolgedeelte was opgesteld en waar ook een collectie teken- en schilderwerk te zien was. SCHIPHOL. De Amerikaanse vliegtuigfabriek heeft opnieuw een grote order ontvangen op haar nieuwste produkt, de L-1011 „lucht- bus". De Amerikaanse luchtvaart maatschappij Delta Airlines heeft 24 van deze 3-motorige straalma- chines besteld. ZIERIKZEE, 3-4. Dinsdagavond werd in het schoolgebouw aan de Mulockstraat de jaarlijkse ouder avond van de Beatrixschool gehou den. Tot half acht was er gelegen heid het werk van de leerlingen te bekijken, waarna een korte, koffie pauze volgde. Nadat de heer De Jonge, waarne mend hoofd, de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend, volgden de even zo gebruikelijke no tulen, financiële overzichten van de penningmeester en de verslagen van de gang van zaken in het afgelopen jaar. Op voordracht van de heer De Jonge werden bij algemene stemmen de dames Verboom en De Koning gekozen tot lid van de oudercommis sie en zag de heer LJzelenberg zijn sekretarisschap met een jaar ver lengd worden. Mevrouw Botbijl, acht jaar lang bestuurslid van de ouder commissie. en de heer De Feiter tra den af. Het eerste belangrijke punt op de agenda betrof de te houden meer daagse schoolreizen naar het jeugd centrum „Het Zilveren Schor" te Amemuiden voor de eindgroepen. Hierbij werd door de heer De Jonge gewezen op het belang van het bui tenschoolse groepsverband, de gun stige werking van een tijdelijke mi lieuverandering in vakantievorm en de kennismaking met kinderen van andere scholen, uit andere streken. Omdat de kosten van deze reizen vrij hoog liggen, werd voorgesteld bij het schoolbestuur van de Beatrixschool subsidie te bepleiten. Aangezien geen der leden van het schoolbestuur aan wezig bleek, kon hierover geen na dere mededeling worden gedaan. Onderwijs te verbinden, mits hier voor een bepaald aantal leerlingen beschikbaar is. Maar aangezien he? leerlingenaantal van de Beatrix school hieraan niet kan voldoen, dreigt de mogelij kheid vervolgonder wijs te volgen voor leerlingen van voornoemde school zijn onzekere plaats te behouden, en wel enerzijds tussen LTS en Huishoudschool en anderzijds ITO (Ind. Techn. Onderw.) en INOM (Ind. Nijverheidsonderw. voor Meisjes). Met ingang van het nieuwe school jaar komt er in Goes de school voor ITO en naar we vernemen in de toe komst ook de school voor INOM. Pe dagogisch en onderwijstechnisch zijn dit momenteel de meest aangewezen scholen vcor oud-leerlingen van de Beatrixschool die zich in een vak, resp, het huishouden willen be kwamen. Het is evenwel, mede blijkens re- akties van de ouders, ondoenlijk en vaak financieel bezwaarlijk voor leerlingen uit Renesse of Bruinisse

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 7