Noord=Vietnam bereid tot gesprek met de V.S. SOUL SOUNDS DE ZIERIKZEESCHE COURANT Johnson voor overleg naar Honoloeloe Oe Thant toch naar de Benelux Debat bouw-C.A.0. op televisie Kamerdebat over verrijking van uranium Dienstweigeraars in Amerika Moskou protesteert bij China Slapen alleen is nog geen uitrusten. Spaarbekkens in de Biesbosch Binnen tien tot vijftien jaar: Aanleg van 1900 km autoweg De invaliden in het verkeer i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 april 1968 124ste jaargang Nr. 19973 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lekenmen Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; Succesje*(max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Geen verkoop meer van losse melk op Sch.-D. Licht aan Vietnamese kim SINGAPORE, 3 april. Noord-Vietnain is bereid een Amerikaanse vertegenwoordiger te ontmoeten voor overleg ter beëindiging van de gevechten. Dit is door radio-Hanoi meegedeeld. WASHINGTON, 3-4. In de te Washington uit het Vietnamees ver taalde bekendmaking wordt gezegd: „Het is duidelijk dat de regering van de Verenigde Staten de billijke eis van de regering der democrati sche republiek Vietnam, de publieke opinie in de Verenigde Staten en de wereldopinie niet op de juiste wijze en afdoende heeft beantwoord. De regering van de R.D.V. verklaart zich nietttemin van haar kant bereid haar vertegenwoordigers contact op te la ten nemen met vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, om met hen te praten over een onvoorwaar delijke stopzetting van de bombar dementen en alle andere oorlogs handelingen tegen de R.D.V., opdat besprekingen op gang kunnen wor den gebracht". Johnson President Johnson heeft gezegd dat de Amgerikaanse regering „con tact zai leggen met vertegenwoordi gers van Noord-Vietnam", in ver band met het aanbod van Hanoi. Johnson vertrekt vandaag (don derdag) naar Honoloeloe, waar hij met Amerikaanse vertegenwoordi gers uit Zuid-Vietnam een reeks be sprekingen zal voeren. De besprekingen in Honoloeloe zullen gedurende het komende week einde worden gehouden. De Amerikaanse president maakte het nieuws bekend in een onver wachte toespraak voor televisieca mera's voor het Witte Huis, vijf uur Advertentie Nog eens: (Lees onder agenda van dit blad) BRUSSEL, 3-4. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Brussel heeft dinsdag, in tegenstelling tot andersluidende persberichten, verklaard dat het be zoek van Oe Thant aan de Benelux- landen niet is uitgesteld. Wel is, voorzover dinsdagochtend in Brus sel bekend was, een reis van de se cretaris-generaal der Verenigde Na ties naar Groot-Brittannië uitgesteld Oe Thant wordt dinsdag 9 april in Brussel verwacht, komende uit Nederland. Hij vertrekt donderdag 11 april naar Luxemburg. Vermoedelijke oorlogsmisdadiger gearresteerd nadat Hanoi had meegedeeld bereid te zijn Amerikaanse vertegenwoordi gers te ontmoeten voor inleidende besprekingen. De president zei dat op het ogen blik gesprekken worden gevoerd met de Zuidvietnamese regering en Ame- rika's andere bondgenoten in de oor log. Johnson zei reeds in zijn toespraak van zondag zijn bereidheid te heb ben geuit om Amerikaanse vertegen woordigers naar onverschillig welke plaats te sturen voor besprekingen met de communisten. Hij zei niet waar en op welke wijze het contact zal worden tot standgebracht. Contact Oe Thant Naar een woordvoerder, van Oe Thant meedeelde, stond de secreta ris-generaal van de Verenigde Na ties al sedert Johnson's rede van zon dag in contact met Noord-Vietnam. Oe Thant was tevoren op de hoogte gesteld van de betrekkelijkheid van de bombardementen. Reacties De reacties op de jongste ontwik kelingen zijn in westelijke landen tot nog toe zeer positief. Engeland bood, als mede-voorzit ter met de Sowjet-Unie van de Ge- neefse conferentie over Vietnam, ge reed te zjjn om op elke wyze te helpen. Uit de Franse hoofdstad Parijs en uit andere hoofdsteden is vernomen dat men bereid is hulp te bieden om tot een verdere dé-escalatie te ko men. De Sowjet-Unie en China heb ben tot nog toe niet officieel gerea geerd op Johnson's rede van zondag en de Noordvietnamese verklaring van woensdag. DEN HAAG, 3-4. De Tweede Ka mer is begonnen aan het debat over de verrijking van uranium volgens de „ultracentrifuge-methode". Dit project is geclassificeerd, wordt ge heim gehouden, omdat „de verrij king van uranium volgens deze me thode het gevaar met zich brengt, dat dit (verrijkt) uranium gebruikt zou kunnen worden voor de fabri cage van atoomwapens". Het gisteren begonnen openbare BERLIJN, 3-4. Op verdenking van medeplichtigheid aan massamoord is in west-Berlijn de caféhouder Ri chard H., voormalig S.S.-Obersturm- führer. gearresteerd. Naar de justi tie meedeelde wordt hij ervan be schuldigd in 1942 medeplichtig te zijn geweest aan de moord op 5868 personen. Als medewerker van het „Juden-referat" (het bureau van Eichmann) in Berlijn heeft hij een aandeel gehad in de overbrenging van Joden naar concentratiekampen. Hij zou geweten hebben dat de ge deporteerden een zekere dood Ie wachten stond. Lot van vrijgelaten Amerikaanse vrouwen voor Vietcong HONGKONG, 3-4. De twee Ame rikaanse vrouwen die in het begin van deze week door de Vietcong zijn vrijgelaten, hebben zich in eerder opgenomen vraaggesprekken met de voorlichtingsdienst van de opstan delingen vol lof uitgelaten over de behandeling. De arts Marjorie Nel son en de onderwijzeres Sandra Johnson prezen de moed, het en thousiasme en het goede humeur van de Vietcong-militairen. Zij drongen aan op terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten en overdracht van de macht aan het Nationale Bevrijdingsfront. Winter in België BRUSSEL, 3-4. Na het warme len teweer van de vorige week heeft ook België nog een staartje van de win ter te verwerken gekregen. Aan het einde van een koude nacht is op vele plaatsen sneeuw gevallen. In Brug ge en Gent lag woensdag de sneeuw verscheidene centimeters dik. Opiniepeiling in Tsjecho-Slowakije PRAAG, 3-4. Volgens een opinie peiling, ingesteld door radio-Praag, is de nieuwe partijleider Alexander Dubceck de populairste politicus in Tsjecho-Slowakije, gevolgd door Jo sef Smrkovsky, de minister van bos bouw en watervoorziening, prof. Ota Sik, de vader van de'economische reorganisatie, prof. Gotfdstücker, voorzitter van de bond van schrij vers, en generaal Svoboda, president van de republiek. Zestig procent van de ondervraag den is van mening dat er op het ogenblik voldoende vrijheid in het land bestaat, 15 procent meent dat er weinig en 15 procent vindt dat er te veel vrijheid is. HILVERSUM, 3-4. De N.T.S. zendt vandaag (donderdag 4 april) een sa menvatting uit van de Tweede Ka merdebatten over de C.A.O. voor de bouwnijverheid uit en wel Om 23.00 uur op het eerste net. debat over een geheime zaak is een vervolg op de bespreking op 20 de cember van. het vorige jaar, toen voor het eerst het regeringsbeleid m.b.t. de verrijking van uranium aan de orde werd gesteld. Het was het Kamerlid de Goede (D '66) die destijds vragen stelde over het tot dusver geheime project en daarbij inging op de Nederlandse positie in het overleg van de Euratom-minis- terraad. NEW YORK, 4-4. Drieen-negentig Amerikanen, diie voor militaire dienst waren opgeroepen, hebben woensdag tijdens een pacifistische betoging in; New York hun meldings- kaarten verbrand. Een van degenen die de jongelui toespraken was Da vid Harris, echtgenoot van de zan geres en pacifiste Joan Baez. Harris is zelf wegens dienstweigering ver volgd. Twee priesters gingen met een doos rond waarin de te verbran den meldingskaarten werden ver zameld. Advertentie MOSKOU, 3-4. De Sowjet-Unie heeft woensdag voor de tweede keer krachtig geprotesteerd bij commu nistisch China tegen het „onwettig vasthouden van een Russisch schip, dat voorraden naar Noord-Vietnam vervoerde. Het eerste protest is in gediend op 31 maart. Beide kenen is gevraagd schip en bemanning vrij te laten. Dit is woensdag bekend gemaakt door het Russische persbu reau Tass. Het schip, de „Komsomolets Oe- krainy", wordt sinds 27 maart vast gehouden in Wampoe, dat als haven dient voor de stad Kanton, Tass zei te hebben vernomen dat Chinese soldaten geweld gebruikten tegen de bemanning. Achterstand telefoonaansluitingen DEN HAAG, 3-4. Daar een tele foonaansluiting met alles wat er aan vastzit op drieduizend gulden komt en er een wachtlijst is van 130.000 gegadigden, betekent dit dat de P. T.T. worstelt met een „achterstands- probleem" van. 390 miljoen gulden. Overigens een probleem, waarmee niet alleen onze P.T.T. te maken heeft, maar de P.T.T.'s van alle Europese landen. „Het is een alge meen probleem in Europa", aldus woensdag de nieuwe directeur-ge neraal van P.T.T., de heer H. Rei- noud, tijdens een kennismakingsbij eenkomst met journalisten in Den Haag. P.T.T. stelt tevens een onderzoek in naar de vraag wat de juiste druk- toetsen zijn voor telefoontoestellen. De heer Reinoud verwacht hierop over tien a vijftien jaar een ant woord. Een patrouillevliegtuig van de Amerikaanse marine is in de Golf van Siam door een Cambodjaans marine vaartuig neergeschoten, zo is in Saigon vernomen. Alle tien be manningsleden van het vliegtuig worden vermist. Een enorme opgaaf AMSTERDAM, 4-4. „De taak, die rijkswaterstaat zich stelt in het ryks- wegenplan 1968 is waarlijk geen ge ringe: het is de bedoeling dat bin nen tien tot vijftien jaar niet min der dan 1900 km, merendeels auto snelweg, in uitvoering zal komen. Ik hoop, dat u mij enig scepticisme in deze niet kwalijk neemt". Advertentie 0LGA de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! Tegen de kou: Deze woorden sprak donderdag ochtend de voorzitter van de A.N. W.B., ir. F. H. van der Linde Sprank huizen, in het Rai-congrescentrum te Amsterdam tijdens de opening van de elfde serie verkeerstechnische leergangen van de A.N.W.B., waar bij ook de minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, aan wezig was. Waar we werkelijk zorg voor heb ben zijn de financieringsmoeilijkhe den van provincies en gemeenten ten aanzien van kapitaaiwerken. Bij het van kracht worden van de wet uit kering wegen in 1966 kon worden verwacht, dat de aanleg en recon structie van wegen door provincies cn gemeenten zou worden versneld. Deze wet biedt aan de lagere pu- Na bija twee jaar hardnekkig ontkend te hebben, heeft do Zwit serse ingenieur en uitvinder Karl Angst, die zich in voorlopige hech tenis bevindt, bekend zijn landgenoot en vennoot Arthur Hoffmann dood geschoten te hebben. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het is moeilijker gevoelens, die men heeft te verbergen dan gevoelens, die men niet heeft te veinzen. WAT UQT VI BILT TOKIO. De president van Indonesië, generaal Soeharto en zijn echtgenote verblijven op het ogenblik in Japan, dat zij een staatsbezoek brengen. Op het internationale vliegveld van Tokio werden de hoge gasten bij hun aan komst begroet door de Japanse keizer Hirohito. DEN HAAG. Ondanks de toene mende concurrentie van de banken heeft de post-, cheque- en girodienst er sinds januari jl. dagelijks 900 nieuwe rekeninghouders bij gekre gen. Aldus woensdag een médede ling van de nieuwe directeur-gene raal van P.T.T., de heer H. Reinoud. 's-HERTOGENBOSCH, 3-4. B. en w. van Rotterdam hebben in Den Bosch hun periodieke bespreking ge had met gedeputeerde staten van Noord-Brabant over de spaarbek kens in de Biesbosch. Gesproken werd over de inpassing van het spaarbekkenplan in de recreatiemo gelijkheden van het Biesbosch-ge- bied. De juridische problematiek ron dom die spaarbekkens vormde even eens onderwerp van bespreking. De Rotterdamse gemeenteraad en de Brabantse staten hebben vorig jaar besloten een N.V. voor de exploita tie van deze spaarbekkens op te richten. Eén journalisten vereniging UTRECHT, 3-4. Na 21 jaar de be langen van de georganiseerde jour nalistiek dn Nederland te hebben ge diend zal de Federatie van Neder landse Journalisten in een bijeen komst zaterdag 6 april om 11.00 uur in Utrecht het besluit nemen op te gaan in een nieuw te creëren „Ne derlandse Vereniging van Journalis ten". Van de federatie maakten deel uit: de Ned. Journalisten Kring, de Kath. Ned. Journalisten Kring en de Prot. Chr. Journalisten Vereniging. Wel zullen confessionele werkgroepen werkzaam blijven op gebieden, waarop levensbeschouwelijke vraag stukken een rol spelen. De werk zaamheden van de federatie zullen worden afgesloten met een rede van de voorzitter, de heer N. G. Schrama. Minder wind Verwachting tot vrijdagavond: Opklaringen en slechts enkele ver spreid voorkomende buien; tot matig of zwak afnemende veranderlijke wind; op uitgebreide schaal nacht vorst; ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. 5 april. Zon op 6.06, onder 19.21. Maan op 9.21, onder 2.58. Eerste kwartier: 6 april te 4.28. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 april 7.24 v.m. 19.45 n.m. BROUWERSHAVEN: 5 april 7.14 v.m. 19.44 n.m. Doodtij: 7 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Nabij de ingang van het Ka naal bevindt zich thans een randsto- ring die behoort bij een depressie boven zuid-Noorwegen. Samen met een hogedrukgebied boven de Alpen veroorzaakte deze randstoring bij ons donderdag een zuidwestelijke stroming, waarmee vrij koude en enigszins onstabiele lucht werd aan gevoerd. Plaatselijk vielen dan ook enkele regen-, hagel- of natte sneeu w-buien. Doordat in de nacht van woensdag op donderdag de wind overwegend matig was, kwam er slechts (hier en daar nachtvorst voor. Drukdalingen boven Frankrijk doen echter de wind afnemen tot zwak en veranderlijk, zodat in de nacht van donderdag op vrijdag op vele plaat sen nachtvorst kon voorkomen. Het weertype met opklaringen, afgewis seld door enkele buien met regen, hagel of sneeuw, houdt daarbij aan. De middagtemperaturen zullen vrij dag ongeveer dezelfde zijn als don derdag. Tsjechoslowaakse soldaten heb ben woensdag ten oosten van de Bei erse plaats Baernau over een afstand van ongeveer drie kilomter een prik keldraadversperring langs de Tsjechisch-Westduitse grens opge ruimd. Ook het grote hek, dat vroe ger onder stroom stond, is afgebro ken. De democratische „vredeskandi daat" senator Eugene McCarthy heeft in de voorverkiezingen in Wis consin zyn positie zodanig versterkt, dat hy zich sterk genoeg acht om niet alleen de democratische kandi datuur .maar zelfs het president schap te behalen. bliekrechtelijke lichamen een ver grote mogelijkheid voor de betaling en aflossing op aangegane verplich tingen. hetgeen volgens spreker gun stig is te noemen. De uitgaven ten behoeve van aanleg en reconstructie dienen echter gefinancierd te worden uit leningen. Kraohtens de sedert eind 1965 van kracht zijnde centrale financieringsmaatregelen moeten de ze leningen worden betrokken van de Bank van Nederlandse Gemeen ten. Deze leningen worden slechts op beperkte schaal verstrekt. Operatie „vers" LEEUWARDEN, 3-4. De Frie se operatie „Vers", thans een slichting, is met ingang van woensdag weer gestart met zijn telefonische poëzie-servi- ce. „Zij hebben mij een nieuw nummer gegeven, liefste", hoort degene die het nummer 31313 (twee lijnen) in Leeu warden draait. Het nieuwe gedichtje wordt in vijf ver schillende talen uitgesproken. De initiatiefnemers van Ope ratie Vers, de dichters M. Bijl- sma, J. de Haan en G. van der Z waag, hebben tot nu toe f 500 aan giften ontvangen. AMSTERDAM, 4-4. „Er is vaak met eenvoudige middelen en door eenvoudige verkeersmaatregelen zo veel voor invalide weggebruikers te doen". „Meestal vergeten we dat. Een verlaagde trottoirband bij een over steekplaats, één of twee gereserveer de parkeerplaatsen vooraan op een groot parkeerterrein, een helling naast de drie treden om het hoogte verschil in een voetgangersgebied te overwinnen, en zo zijn er vele mogelijkheden, vaak afhankelijk van de plaatselijke situatie. Ze zijn een voudig te verwezenlijken, alleen: we denken er meestal niet aan". Dit pleidooi hield de voorzitter van de A.N.W.B., ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen, donder dagochtend in het RAI-congrescen- trum te Amsterdam bij de opening van de elfde serie verkeerstechni sche leergangen van zijn organisa tie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1