Mooie woorden in New Delhi Rook'm óók zwaarder is er niet! BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Rendez-vous met eergisteren Voor de amateurfotograaf Advertentie Het triestste diplomatieke vertoon sinds vele jaren heeft zich ontrold op de U.N.C.T.A.D.-conferentie in New-Delhi. En dat wil wat zeggen. Na allerhande verlengingen is een zeer bleek plan ontvouwd vol maren en indiens en vooral zonder iets over termijnen vast te leggen. Het plan maakt niet eens de indruk zo zeer gemaakt te zijn om echt iets te be reiken, maar meer om althans de allerslechtste indruk die de weste lijke landen gemaakt hebben, een beetje te bemantelen. Nu moet gezegd worden dat het tijdstip van de conferentie niet erg gelukkig was gekozen, maar de or ganisatoren konden ook niet van te voren weten dat juist alle welvaren de landen met grote moeilijkheden zouden zitten omstreeks deze tijd. De economische misère in Engeland, het verbeten wegwerken van beta lingsbalanstekorten in de V.S. en de goudkoorts met aanverwante panie ken voor de verdere westelijke lan den. In die sfeer kan men haast niet verwachten dat men de prioriteit de verlangens der ontwikkelingslanden grif zou erkennen. En die verlangens vormden toch het onderwerp van het gesprek. Commissie De ontwikkelingslanden op hun beurt maakten het ook weer mak kelijk dit te vergeten door vrij wat tam-tam te maken over slechts zij delings of in het geheel niet ter dis cussie staande zaken, zoals een boy cot van Zuid-Afrika. Met veel pijn is dan iets afgespro ken over een wat schappelijker be handeling bij de douane van impor ten van halffabrikaten en industri ële produkten uit de ontivikkelings- landen. Zij het dan dat er voorlopig niets hoeft te gebeuren: een com missie gaat er nog eens op broeden en als alles goed gaat, wordt er rond 1970 iets geregeld. Dat duurt dus nog even en in de tussentijd blijft het zo dat de armen steeds armer en de rij ken steeds rijker worden. Voor het overige waren er toezeggingen over grondstoffenprijzen en over ontwik kelingshulp tot een bedrag van één procent van het bruto nationaal in komen der industrielanden. Maar veiligheidshalve is hierbij maar helemaal geen tijdslimiet vast gesteld. Veel helpen op korte termijn doet dit dus al evenmin. Het voor naamste resultaat van deze confe rentie der Ver. Naties schijnt nog te zijn dat men niet temidden van een slaande ruzie uit elkaar is gegaan. Wat dan voornamelijk komt omdat de ontwikkelingslanden zich die ru zie niet kunnen permitteren. Zelfs als er te weinig wordt gedaan, is dat weinige toch nog van zoveel be lang dat ze het niet willen verspe len. Gevaar Blijft het kernpunt. Doordat de ontwikkelingslanden hun inkomsten KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Julianadorp en Cal- landsoog: C. J. Meilink, Badhoeve dorp; te Drogeham: W. A. Soesan, Eierland (op Texel). Benoemd tot ziekenhuispred. te IJmuiden (Antoniusziekenhuis)G. E. Bakker, Krimpen aan de IJssel. Aangenomen naar Oldebroek (vac. wijlen H .A. van Bemmel): J. A. de Bruijn, Krimpen aan de Lek, die be dankte voor N.O.P. (wijkgemeente Emmeloord). Bedankt voor Zalk en Veecaten: A. van der Vlist, And el (N.B.). Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Zutphen: drs. J. Fa- ber, Schiebroek-Hillegersberg; ie Tweede Exloërmond-Valthermond kand. J. Kruidhof, Hattem. Ger. Gemeenten Beroepen te Rotterdam-Zuidwijk: A. Hoogerland, Werkendam. Een fraaie foto van het Zierikzeese Bolwerk met molen. De foto is niet zo oud en dateert van kort na de oorlog. Wie de toestand met nu ver gelijkt, ziet echter onmiddellijk de veranderingen. steeds zien dalen en de marktprijzen voor onontbeerlijke industriële pro dukten zien stijgen, raken ze of be dolven onder schulden, of ze ver pauperen. Dat heeft niet alleen de gevaarlijke kant dat dergelijke so ciale ongelijkheid zoals die in een land tot rellen en oproeren kan lei den - men zie de V.S. - op interna tionale schaal eenvoudig een gevaar voor de vrede betekent. Bovendien is er het economische gevaar. De produktie van industrie landen moet verkocht kunnen wor den, anders kan men de fabrieken wel sluiten, En daarvoor is een mas sa van koopkrachtige klanten nodig. Daar steekt het eigenbelang van het westen ook in: ze hebben de ontwik kelingslanden nodig als afzetgebied en hebben er daardoor ook zeer veel belang bij dat ze zich tot welvaart ontwikkelen. Het inzicht is er wel. Het is ter conferentie veel beleden. Maar er is weinig naar gehandeld. Er zijn slechts mooie woorden gesproken. De Hongaarse minister-president Jenoe Fock heeeft in Parijs meege deeld, dat Hongarije Frankrijk heeft voorgesteld een vriendschapsver drag te sluiten. Frankrijk had het voorstel in beraad. INGEZONDEN STUKKEN (D. Alhoewel het mijn plan was om maar geen „Ingezonden stukken" te schrijven, iben ik de laatste weken dermate geschrokken, dat ik dit voornemen even opzij zet om een waarschuwend woord te laten horen en even terug te zien op wat vroe ger dreigde of uitgevoerd is. In de vorige eeuw is meermalen bepleit om onze torens, als zijnde nutteloos en veel onkosten vergende, maar af te breken. Gelukkig is het niet gebeurd en wie kan zich onze stad voorstellen zonder onze Sint Lievens Monstertoren? In 1927 is een nieuwe beiaard in de stadhuistoren geplaatst; het oude, één van de twee nog volledige klok kenspellen van Peter van den Gein uit Mechelen, zou dan de stad uit gaan. Een 'ingezonden stuk van mijn hand heeft dat, mede zij de actie van V.V.V. toen nog net kunnen verijdelen en na enigen tijd logies in 't museum heeft 't nu een waar dige plaats gevonden in de Zuidha- vehpoort. Het klinkt er best. Mijn strijd tegen de vervuiling van het Halve Maantje héb ik verloren; wij wisten toen nog niet van een ramp. En die heeft toen gezorgd dat een voorstel, om de boomen op het Groentje met de begroeiing rondom de Nobelpoort te kappen, waardoor de poort vrij kwam te staan, tot werkelijkheid is geworden. Is het dan nu inderdaad mooier geworden? De jeugd weet nu niet beter of het hoort zoo, 'de ouderen oordeelen er anders over. Later 9teide iemand met vooruit- zienden blik voor, om in de Oude Haven een betonvloer te leggen, daar een stevig dak overheen, zoo dat er een ruime, zelfs overdekte parkeerplaats kon komen. Ook dat is gelukkig nog niet, d.w.z. nog niet uitgevoerd. Zou de stad er mooier door worden? Telkens duiken er geesten op, die Zierikzee willen „verbeteren" en vooral na den ramp, toen iedere oude gevel met een als krot werd beschouwd, hebben ze hun „verbe- terlust", ziekte was misschien beter, kunnen botvieren. Wie staat er nu in bewondering te kijken n'aar al die schuttingen die de straten ontsieren? Ik meende over 't verleden te moeten oproepen, want er rommelt weer wat in onze oude stad. Volgens betrouwbare gegevens is de mensch al eenige duizenden jaren aardbewoner en daarmee vergeleken bestaat de „Moloch van het verkeer" nog maar enkele delen van een se conde. En dat monster dwingt en dreint nog maar steeds om meer aanbid^- ders en meer slachtoffers en blij kens de dagelijkse berichten in de kranten niet te vergeefs. W. P. L. B. (Wordt vervolgd). Voor 50 jaar.... ZIERIKZEE. Twee officieren en een taxateur zijn hier aangekomen. Zij zullen een tocht door het eiland ondernemen, teneinde bij de land bouwers vee in beslag te nemen. ZIERIKZEE. De mannenzangver- eniging „Luctor et Emergo", lange tijd sluimerende vanwege de oor logstoestanden, kwam als herboren tevoorschijn in de laatst gehouden uitvoering. DREISCHOR. Voor de vakante betrekking van onderwijzer aan de openbare school hebben zich 22 sol licitanten aangemeld. ZONNEMAIRE. De gemeenteleden van de geref. kerk herdachten in een feestelijke bijeenkomst in de kerk het 25-jarig ambtsjubileum van hun voorganger ds. Z. Hoek. BRUINISSE. Ook in deze gemeen te zijn door de militaire autoriteiten bij enkele ingezetenen bomen aan gewezen die gerooid moeten worden om voor de fabricage van geweren gebruikt te worden. ZIERIKZEE. De Zierikzeesche Bouwvereniging besloot tot het bou wen van een tiental burgerwoningen in het Vrije. ZIERIKZEE. Op de vanmorgen ge houden paar denkeuring is een hengst verkocht voor de kapitale som van 25.000. ZIERIKZEE (Adv.). Goud geld te koop gevraagd: gouden tientjes f 11,10, Engelse ponden 14,40, gou den marken f 0,66. NOORDGOUWE. Voor het fonds tot verbetering van predikantstrak tementen in de Ned. Herv. Kerk Aanpakkenis alhier bijeenge bracht f 368,50. In de rondvraag werd aandacht gevraagd voo,r de duin'overgang aan het einde van de Nieuwe weg. Ver wacht kan worden dat er in verband met diverse werken in 1968 hier in 't geheel geen overgang beschikbaar zal zijn. In verband met het principe-be sluit van de raad om in samenwer king met de Woningbouwvereniging „Beter Wonen" te Zierikzee 74 pre miewoningen te bouwen werd ge vraagd om te Noordwelle twee wo ningen te bouwen voor het onderwij zend personeel. Nadere voorstellen hierover komen aan de orde in de volgende raadsvergadering. Voor de haven van Burghsluis zal een met de hand te bedienen flier worden aangeschaft omi kleine vis beten uit het water te kunnen ha len. Hier nog enkele voorbeelden van opnamen met de voorzetlens. Vooral voor de amateurfotograaf die het „niet te duur wil maken" is de voorzetlens een uitkomst voor „dichtbij-fotografie". De voordelen zijn: nauwelijks lichtver- lies, weinig scherpteverlies en gemakkelijk gebruik. Feuilleton door Gré de Boer Edith Walters werkte al vier jaar op de drulkkerij en had in Niëo's laatste levensjaar min of meer ge fungeerd als zijn plaatsvervangend privésekretaresse bij ontstentenis van jufforuw De Reve. Zij wist dan ook van verschillende zaken veel af, beschikte over een uitstekend ge heugen, zodat zowel Alderna als Bergenaar haar wel eens polsten over 'bepaalde klanten en vroeger geleverde orders. Ails een jaren ge leden gemaakt drukwerk opgezocht moest worden, liet men dit aan Edith over, die een dui'k nam dn de kelder, waar de order-archieven ge borgen waren en binnen korte tijd kwam ze, triomfantelijk zwaaiend met het bewuste papier, boekje of wat dan ook, het vertrek binnen. Was er een partijtje papier nodig voor een kwaliteit, die zelden werd gebruikt of een formaat, dat sterk afweek van de normale maten, dan. riep men Edith. 'Die polste eerst haar geheugen en daarna de prijs couranten en modellenboeken, zodat ze binnen enkele minuten wist te vertellen, hoe het heette, welke fir ma het leverde en wat het de laat ste keer gekost had. Precies zo met enveloppen van een afwijkend for maat. Zodat het spreekwoordelijk begon te worden: Vraag het maar aan Edith, die zal het wel weten. En in de meeste gevallen kwam het ook iuit. Bergenaar had zelf er een keer ondervinding van. Op een mor gen kwamen er een zestal druk werkorders van een firma, die onbe kend was in de klantenkarthoteek van drukkerij Goverts. Ondanks het begeleidend schrijven, waarin de be steller meedeelde drukwerk van drukkerij Goverts gezien ite hebben, da'fc zo uitstékend van kwaliteit was, vandaar deze orders Bergenaar vertrouwde het niet he lemaal. Maar hij wilde Alderna niet om 'inlichtingen vragen. Misschien uit een soort .minderwaardigheids gevoel, dat hij nog steeds niet hele maal kwijt was. Ik moet zelf kun nen beoordelen, wat bona fide is en wat niet. Doch aan het eind van de morgen had hij de opdrachten nog .steeds niét aan Leurke doorgegeven, dus belde hij Edith. Het meisje altijd uiterst keurig verzorgd, kwam binnen. „Gebeld, meneer?" „Ja, Eckith, ga even zitten. Nee er is niets op te nemen. Ik heb enkele orders var» een mij onbekende klant. Hij komt ook niet voor in het ldan- tenregister. De firma Waanders, im port en export, uit Barzelveen. Zegt die naam je iets?" Het meisje dacht na. Na enige tijd antwoordde ze: „Waanders niet be paald. Maar dat import en export en Bai-zelveen doen me aan iets den ken. Mag ik even gaan (neuzen in de archieven beneden?" Bergenaar knikte. „Ga je gang, kind. Je weet de weg". Ze lachte vrolijk. „En de spraak". Toen zo hot vertrek had verlaten, betrapte Bergenaar zich er op, dat hij naar haar benen had gekeken. Een knappe meid, een drommels knap ding. Hoe oud is ze? O ja, vier en twintig. Dat zoiets nog losloopt. Voor zover hij wist had ze geen vriend, althans geen vaste. Op straat had hij haar in de weekeinden wel •eens met een of meer jongens ge zien. Vrolijk pratend en lachend. En tijdens het personeelsuitstapje veer tien dagen geleden, had ze bijna de hele reis naast die nieuwe drukker uit Amsterdam gezeten, een vlotte, sympathieke jongen. Voorzover hij had kunnen constateren, had Edith zich uitstekend vermaakt. In het donker van de bus, op de terugreis, had hij haar in zijn armen en zij vond het blijkbaar best. Idioot, dacht hij, het lijkt waarachtig wel of ik er jaloers om ben. Ik met m'n twee en veertig jaren, een weduwnaar, die aan de slapen al grijs begint te wor den. Tien minuten later was ze alweer terug, vrolijk lachend- Ze deponeer de een map op het bureaublad en zei: „Daar vindt u alles in. Vroeger heetten ze de n.v. verenigde im- en exportmaatschappij Barzelveen. Ze staan nog voor dik zeshonderd gul den bij ons in het krijt. Voor gele verd drukwerk. Nu herinner dk me alles nog. Twintigduizend envelop pen en briefpapier en systeemkaar- ten onder andere. Nooit één cent betaald. Toen meneer van Weiwen er achterheen ging. was de zaak failliet". Hij bekeek dé map en vergeleek het briefpapier met dal. van de be stelbrief. Het klopte wel ongeveer. „Nou, Edith, dat is geweldig. Daar zit ik nu echt van te kijken. Zeg, kunnen we jou hier geen kontrakt geven voor een jaar of twintig? Van daag of morgen loopt er een aardige jongen tegen je aan en zijn we je kwijt. En wat moeten we dan be ginnen?" Ze lachte vrloijk. „Geen vrees, me neer, ik trouw nog lang niet. Niets geen zm in. Zoals ik het nu heb, krijg ik als getrouwde vrouw nooit. Ik heb m'n vrijheid veel te lief". Hij knikte tevreden. „Zo. dat is een pak van m'n hart, Edith. Enfin, je bent. er nu toch. Neem gelijk maar een paar brieven op". (Wordt vervolgd) Vergadering gemeenteraad Westerschouwen O C V HAAMSTEDE, 29-3. In de dezertember de eigen bevolking „de bon dagen gehouden vergadering van de nen zal krijgen". De raad ging ak- gemeenteraad van Westenschouwen koord met de voorgestelde aanvul - werd de volgende voordracht opge- ling. Op voorstel van de heren M. maakt voor commissaris N.V. Brug- Steur en Hendrikse besloot de raad verbinding Haringvliet: 1. burgc de sluitingstijd van de strandtenten meester H. P. Everwijn; 2. de heer L. te bepalen van 9 uur 's avonds tot 6 v. d. Klooster. uur 's morgens en niet van 8 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens. Omdat niet voldoende kan worden Vier beroepschriften tegen artikel opgetreden tegen degenen die gras- 14a van de Alg. Politie Verordening, velden en plantsoenen verkeerd ge- inzake het aanwijzen van natuurge- bruiken was een aanvulling gewenst bied A - waarin slechts met toestem van de Algemene Politieverordening. ming van b. en w. een caravan ge- De heer Hendrikse uitte de vrees dat plaatst mag worden - werden wel er in het drukke seizoen niet vol- ontvankelijk verklaard maar afge- doende politie zal zijn en dat in sep- wezen. Aangenomen werd een voorstel tot verhoging van de hondenbelasting Twee Amerikaanse luchtvaart- voor de groep bedrijfshonden en dat maatschappijen en één Britse maat- beteekent dat voortaan 80 pet. van schappij hebben bij de Amerikaan- het bedrag dat voor luxe honden se vliegtuigfabriek Lockheed in to- verschuldigd is betaald zal moeten taal 144 straalvliegtuigen ter waar- worden, de van 2.160 miljard dollar besteld. De rondvraag Honderdduizend sigaretten gestolen TEGDLEN, 30-3. In verband met een in Tegelen gepleegde inbraak in het magazijn van een groothandel in tabaksartikelen, waarbij 100.000 sigaretten werden gestolen, heeft de gemeentepolitie de 28-jarige H. S. uit Reuver aangehouden. De gesto len sigaretten zijn voor het grootste gedeelte door de polite opgespoord en in beslag genomen. 7 april: Interland België—Nederland DEN HAAG. 29-3. De interland- wedstrijd Nederland-Belgie, die op 7 april in het Olympisch stadion zal worden gespeeld, wordt geleid dooi de Schotse scheidsrechter J. Pater- son. De grensrechters voor deze wed strijd zijn W. Christie en J. McKee- man.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 4