President Johnson gelast staking bombardementen op N.=Vietnam 'i DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuw beroep op Engeland en Sowjet-Unie De richtprijzen voor en rundvleessector de zuivel- JOHNSON geen kandidaat bij verkiezingen meubelen voor gelukkige Nederlands serum tegen afstoting van transplantaten straks volmaakt MORRIS Aanvallen op Poolse Joden Christelijke Volkspartij verliezer bij Belgische verkiezingen Ontwerp wet nieuwe omzetbelasting-1968 I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 1 april 1968 124ste jaargang Nr. 19971 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Historische steen uit Zuidhavenpoort terecht WASHINGTON, 1-4. President Johnson heeft een staking van de bombardementen op Noord-Vietnani gelast met uitzondering van een gebied ten noorden van de gedemilitariseerde zone waar de Vietnamese strijdkrachten en de infiltraties van mensen en mate rieel een directe bedreiging vormen voor de voorste posities van de geallieerde strijdkrachten. Het staken der bombardementen zou zich tot geheel Noord-Vietnam kun nen uitstrekken als Hanoi een soortgelijk gebaar van goede wil zou maken, zo zei Johnson vannacht in een toespraak tot het Amerikaanse volk, dat dcor de televisie werd uitgezonden. De president zei, dat hij niet in gemoede onmiddellijk alle bombar dementen op Noord-Vietnam kan la ten staken zolang zulks de levens van de Amerikaanse soldaten en hun bondgenoten direct in gevaar zou brengen. Johnson sprak de hoop uit, dat er snel onderhandelingen zullen komen over de kern van het vredes- probl^em en dat Hanoi niet zal pro beren voordelen te trekken uit het pas op de plaatsmaken door de Ver enigde Staten wanneer dergelijke onderhandelingen geopend zouden worden. Hij deed vervolgens een hernieuwd beroep op Engeland en de Sowjet- Uni, in hun hoedanigheid van voor zitters der Geneefse conferentie en pe.rmanente leden van de Veilig heidsraad, alles te doen wat in hun vermogen ligt om een waarachtige vrede in zuidoost-Azië te bevorde ren, uitgaande van het thans bekend gemaakte gebaar van de Verenigde Staten. Het Amerikaanse staatshoofd zei voorts, dat hij zijn volk bij herhaling verzekerd had dat strijdkrachten DEN HAAG, 30-3. Nu de E.E.G.- ministerraad nog geen overeenstem ming heeft bereikt over het nieuwe gemeenschappelijke zuivel- en rund vleesbeleid zijn, zoals bekend, de be staande E.E.G.-regëlingcn voor de ze sectoren met twee maanden ver lengd. Gedurende deze overgangspe riode zullen in de zuivelsector alle thans geldende richtprijzen ongewij zigd worden gehandhaafd. Voor de Nederlandse minister van landbouw, dr. P. J. Lardinois, is dit aanleiding geweest tot de volgende besluiten: handhaving van: a. de richtprijs van f 35,- per honderd kg melk met 3.7 pet. vet voor de door veehouders aan zuivelfabrieken ge leverde melk; b. de verrekenprijs van f 36,10 per honderd kg melk met Straaljagerbrandstof in riviertje weggevloeid BITBURG. 30-3. Ongeveer 68.000 liter straaljagerbrandstof is vrijdag in het riviertje de Kuyl in het West- Duitse Eifelgebied terechtgekomen als gevolg van een lek in een leiding op de Amerikaanse luchtmachtbasis in Bitburg. De Amerikanen ontdek ten zelf de lekkage en waarschuw den de Westduitse politie, die de alarmtoestand voor het gebied af kondigde. Mededeling als bomslag: WASHINGTON, 1-4. Johnson zal zich voor de komende presidentsver kiezingen niet beschikbaar stellen, zo heeft hij vandaag meegedeeld. Wij moeten hetgeen wij tot stand hebben gebracht, niet verloren doen gaan door achterdocht en egoïsme. Met deze overtuiging heb ik besloten niet toe te staan dat het president schap op welke wijze dan ook be trokken raakt bij partij-verdeeldheid die zich in dit politieke haar voor doet. Met de zonen van Amerika op het slagveld, de toekomst van Ame rika thuis in het geding en onze hoop cn die van de wereld op vrede elke dag op het spel, geloof ik niet dat ik een uur of een dag van mijn tijd zou moeten wijden aan persoonlijke par- tjjzakcn of andere plichten dan die van dit ambt, het presidentschap van uw land. zo verklaarde Johnson, die daarop de als een bom inslaande me dedeling deed: „Ik zal niet streven naar - en ik zal ook niet aanvaarden - de benoeming door mijn partij voor een nieuwe termijn als uw presi dent". „die nodig zijn om onze taak daar uit te voeren" naar Vietnam gezon den worden. Met dit als richtlijn hebben wij onlangs een uitbreiding tot ongeveer 525.000 man goedge keurd. T roepen In verband met het nieuwe vijan delijke offensief zonden wij enkele weken geleden ongeveer elfduizend man mariniers en luchtlandingstroe pen extra naar Vietnam. Daarbij wa ren geen artillerie, tanks, vliegtui gen, medische en andere eenheden, die nodig zijn om deze infanterie- troepen te steunen. Teneinde te be reiken, dat zij maximaal effectief zijn dienen we, in de komende vijf maanden, naar schatting 13.500 man naar Vietnam te zenden, aldus John son, die een beroep deed op presi dent Ho Tshi-Min van Noord-Viet nam om positief op „deze nieuwe stap naar vrede" te reageren. Advertentie 3,7 procent vet voor melk, bestemd voor bereiding van consumptiemelk, melkprodukten vla, pap e.d.) en ge condenseerde melk. Afschaffing van de toeslag van f 1,77 per honderd kg op de mellk die in de zuivelindustrie wordt verwerkt tot zuivelproduikten (kaas, boter). De geleidelijke afbraak van deze toeslag is hiermee voltooid. Verhoging van de interventieprijs yoor boter van f 578 tot f 604,50 per honderd kg, zulks ter ondersteuing van de zuivelmarkt en rekening hou dend met het wegvallen van de in- -dustriemelktoeslag. Rundvlees Voor de rundvleessector heeft de minister voor de overgangsperiode de volgende maatregelen genomen: Verhoging van de oriëntatieprijs voor slachtrunderen met f 10,-, na melijk van f 226,- tot f 236,- per honderd kg levend gewioht. De voor de toekomstige gemeenschappelijke markt bepaalde oriëntatieprijs be draagt f 246,-. Vaststelling van de oriëntatieprijs voor slachtkaiveren op f 331,- per honderd kg levend gewicht. Voor de andere vijf E.E.G.-landen heeft de E.E.G.-ministerraad de ori ëntatieprijzen per 1 april 1968 al vastgesteld op het peil van de reeds overeengekomen gemeenschappelijke oriëntatieprijzen: voor slachtrunde ren f 246,-, voor slachtkaiveren f 331,-. Minister Lardinois heeft, in tegen stelling tot andere jaren, afgezien van het vaststellen van een inter ventieprijs voor slachtrunderen. Advertentie GRATIS advies en prijsopgaaf bij aan koop van nieuwe meubelen. Uw oude meubelen ruilen we in. O intermeubel mensen Maakt vrijblijvend een afspraak! H. J. DEURLOO binnenhuisarchitect telefoon (01110) 2946 - 2098 ZIERIKZEE Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Gelukkig zijn is in wezen ergens met geheel uw hart heengaan. Vrij in de lucht zweven de geldstukken, schijnbaar magisch aangetrokken naar een opening, die naar een spaarpot zou kunnen leiden. De truc toe gepast in een laboratorium te Erlangen (Bondsrepubliek), demonstreert wat er gebeurt in het sterke magneetveld van suprageleidende spoelen, die door vloeibaar helium op min 270 graden Celsius afgekoeld worden. Zo'n veld blijft op lange termijn werkzaam, zonder dat voortdurend nieuwe energie moet worden toegevoerd. Vroege koekoek Brielle viert feest Koning Hoessein vain Jordanië heeft in een boodschap aan koning Faisal van Saoedi Arabië nogmaals aangedrongen op de noodzakelijk heid snel een nieuwe conferentie van Arabische staatshoofden te hou den. ZIERIKZEE, 1 april. Het mooie voorjaarsweer van afgelopen week wordt geïllustreerd met een „lente"- geluid uit de Schouwse Westhoek, waar de Zierikzeese chauffeur de heer de Vrieze vrijdagmorgen in alle vroegte een koekoek niet alleen hoorde maar ook zag. Het is wel een vroege koekoek; meestal is het toch wel half april voordat deze vogel z'n merkwaardige geluid laat horen. QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 WARSCHAU, 30-3. Het Poolse communistische blad „Trybuna Ma- zo wiecka" heeft er vrijdag bij de Joden die hoge partij- en regerings functies bekleden, op aangedrongen zich in het openbaar te distanciëren van de „tegen Polen gerichte laster" verspreid door de Zionisten in alle delen van de wereld. Ook andere Poolse bladen blijven aanvallen op de Zionisten en andere Joden doen. Zo wordt gesteld dat het grootste deel van de Poolse Joden passief is gebleven tijdens de bezetting van Polen door de Duitsers in de laatste wereldoorlog en dat sommigen van hen zelfs voor de Gestapo hebben gewerkt. DEN HAAG, 30^-3. Over twintig maanden kan het Nederlands serum tegen afstoting van transplantaten bij de mens volmaakt zijn. De hierover zeer verheugde staats secretaris voor volksgezondheid dr. R. H. Kruisinga kondigde dit be richt aan met de mededeling, dat van rijkswege voor het afsluitend onderzoek naar de produktie van dit serum een bedrag van een half tot een miljoen gulden beschikbaar is 'gesteld. Dit zogenaamde anti- lymfocytenserum (ALS) zal in nau we samenwerking worden vervol maakt door het centraal laborato- Nederland, Zweden en de ontwikkelingshulp NIEUW DELHI, 30-3. Nederland en Zweden 'hebben in de tweede we reldhandelsconferentie in Nieuw Delhi verklaard dat zij hopen hun ontwikkelingshulp te verhogen. Dit werd bekend gemaakt bij de behan deling van een voorstel volgens het welk de rijke landen op zich zouden moeten nemen elk jaar een bedrag ter beschikking van de arme landen te stellen dat overeenkomt met één procent van hun bruto nationaal produkt. De Canadese afgevaardig de deelde mede dat Canada het voor stel aanvaardt en dat 'dit een verho ging van de Canadese ontwikke lingshulp met dertig procent met zidh meebrengt. De onlusten in Memphis MEMPHIS, 30-3. Bij de onlusten in Memphis zijn in totaal 48 perso nen gewond geraakt en 121 gearres teerd. Volgens dc politie heeft de zestienjarige neger die doodgescho ten is de politie aangevallen met een slagersmes. 4000 man van de natio nale gardo patrouilleren in de sbra- ten en 8.000 man worden op allerlei plaatsen gereed gehouden. rium van de bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis te Amsterdam, het radiobiologisch in stituut T.N.O. te Rijswijk en het rijksinstituut voor de volksgezond heid te Bilthoven. DEN BRIEL, 30-3. Jos Bels, de rentmeester van de stad Den Briel, maakte zaterdagmorgen met plakka ten op het stadhuis van Den Briel de heffing van de tiende penning be kend. Dat was het teken dat het 1 april feest ter herdenking van het ontzet van Den Briel in 1572 was begon nen. Een feest dat drie dagen duurt. Vele honderden Briellenaren ver schenen voor een optocht naar het marktplein, waar een middeleeuwse markt werd geopend. Groepen Geuzen brachten bezoe ken ziekenhuizen en verpleegtehui zen. Volksdansen in middeleeuwse stijl worden gehouden op de markt. Zondag begaf de bevólking van Den Briel zich eveneens in middel-' eeuwse kledij naar de kerk en de sportmanifestaties. Kapelaan. A. Kes- ter droeg de mis op in monnikspij. Tijdelijk regen Verwachting tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen; matige tot krachtige, aan de kust tot hard toenemende, zuidwes telijke wind; dezelfde of iets lagere temperaturen. 2 april. Zon op 6.13, onder 19.16. Maan op 7.30, onder Eerste kwartier: 6 april te 4.28. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 april 5.47 v.m. 18.02 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 april 5.31 v.m. 17.48 n.m. Doodtij: 7 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een gebied van hoge luchtdruk dat zich uitstrekt van de Azoren over de Golf van Biskaje tot in de Balkan en een lagedrukgebied ten westen van Ierland en een lage drukgebied ten westen van Noorwe gen wordt in onze streken een zuid westelijke stroming in stand gehou den. Een koufront dat de scheiding vormt tussen deze twee systemen ligt boven Engeland en strekt zich verder uit over de Noordzee tot' in Denemarken en Polen. Het komende etmaal verplaatst het lagedrukge bied ten westen van Ierland zich ge leidelijk in oostelijke richting naar de Noordzee. Hierdoor komt het frontale systeem dicht bij ons land te liggen zodat op wat regen gere kend 'kan worden. Daar de lucht- drukverschillen daarbij ook groter zullen worden zal de wind geleide lijk toenemen aan de kust tijdelijk tot ihard uit zuidwestelijke richting. In het temperatuursverloop komt nog maar weinig verandering. DEN HAAG. Op de Heerenweg te. Rijnsaterwoude is de 71-jarige J. L. de Wagenaar uit deze plaats aan gereden door een personenauto en ter plaatse overleden. De man liep midden op d'e weg toen hij geraakt werd door de hem achteropkomende auto. Stémmeii naar „extreme" partijen BRUSSEL, 31-3. De Belgische verkiezingen voor een nieuw parle ment en provinciale raden hebben zondag - volgens de uitslagen van zondagavond 22 uur, toen 10 procent van de stemmen bekend was - aan zienlijk verlies opgeleverd voor de C.V.P., dc christelijke volkspartij die de grootste van de zogenaamde tra ditionele partijen is. In Vlaanderen verloor de CVP vooral stemmen aan de Volksunie, die 20 tot 50 procent winst boekte. In Wallonië moest de CVP veel stemmen afstaan aan de combinatie van Waalse Beweging en FDF, het democratisch front van fransspre kenden. Doden door geweld in Rio de Janeiro RIO DE JANEIRO. 30-3. De poli tie van Rio de Janeiro heeft met ge weld een eind gemaakt aan een ver gadering van ruim 700 studenten. Twee studenten en een arbeider, die niets met de bijeenkomst te ma ken had, kwamen om het leven en ruim 20 personen werden gewond. Het stoffelijk overschot van een der gedode studenten werd overge bracht naar het parlement van de staat Guanabara. waar zioh onge veer 3.000 jongelui en afgevaardig den van de volksvertegenwoordiging ophouden. De Belgische Socialistische Partij (BSP) sohijnt haar positie in Vlaan deren te versterken, terwijl de libe rale PW zich handhaaft. In Wallo nië behaalde de nieuwe combinatie van FDF en Waalse Beweging circa tien procent van de stemmen ten koste van de Waalse vleugel van de CVP. Ook de liberalen boekten vrij aanzienlijke winst in Wallonië, ter wijl socialisten en communisten hun positie behielden. Het verlies van de CVP komt niet geheel als een verrassing na de ver kiezingsstrijd die geheel in het teken van de Vlaams-Waalse tegenstellin gen heeft gestaan en die kennelijk de zg. „extreme" partijen, d.w.z. in Vlaanderen de Volksunie en in Wal lonië de FDF-Waalse Beweging met hun sterk federalistische inslag heeft begunstigd. DEN HAAG, 30-3. De regering heeft nadere voorstellen gedaan met betrekking tot het ontwerp van wet omzetbelasting-1968, ook wel aangeduid als belasting over toege voegde waarde: B.T.W. De belangrijkste hiervan zijn: Verhuurders van bedrijfspanden, mogen afstand doen van de vrijstel ling van verhuur, waardoor de be lasting die op het pand drukt voor aftrek in aanmerking kan komen. Onder het verlaagd tarief vain 4 pet. zijn alsnog gebracht: schilde rijen, beeldhouwwerken en dergelij ke kunstvoorwerpen, alsmede post zegels en oude munten. De levering van stukken voor musea wordt in wezen geheel aan de belasting ont trokken. Bij inruil van gebruikte goederen (auto's) zal slechts het verschil tus sen de verkoopprijs en de inruil- waarde worden belast. Veilingen (in gebruikte goederen) kunnen op hun verzoek worden aan gemerkt als dienstverleners. Dit heeft tot gevolg dat voor deze slechts de veilingkosten in de belas tingheffing worden betrokken. De in het wetsontwerp voorgestel de mogelijkheid om de aftrek van de omzetbelasting die op bedrijfsmid delen drukt, om conjuncturele rede nen te beperken of over een langere tijd te spreiden, is teruggenomen. Met betrekking tot bedrijfsmidde len is de mogelijkheid geopend de overgang naar volledige aftrek om conjuncturele redenen te versnellen. De termijnen van teruggaaf over voorraden, aanwezig op 1 januari 1969, worden drie maanden verscho ven, zodat de laatste vervalt op 31 maart 1970. De overdracht van een onderne ming wordt aan de belastingheffing onttrokken (geruisloze overgang). Een regeling is opgenomen die cu mulatie van belastingheffing voor komt in de jaren 1969 t.m. 1971 in geval gebruikte bedrijfsmiddelen worden verkocht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1