DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister Roolvink bezorgd over de arbeidstijdverkorting Tsjecho-Slowaaks protest bij O.-Duitsland T.v.-uitzending Engeland-Spanje Omzien naar gebeurtenissen van 1943 Robert Kennedy maakte zijn Vietnam-programma bekend Nog geen afgerond oordeel over resultaten vrije (re) loonpolitiek Expeditie naar Amazone-gebied Het ongeluk op de Moerdijkbrug ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 maart 1968 124e jaargang No. 19969 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Rödakteur: M. J. pij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Geen moeilijkheden voor Groene Kruis Zierikzee Hard „gevecht" om bouw-C.A.O. DEN HAAG, 27-3. Na een ge sprek van ministers Roolvink met werkgevers en werknemers in de bouwnijverheid over de bouw-C.A.O. is bekend geworden, dat de minister binnen enkele dagen zijn beslissing bekend zal maken. Uit hetgeen kon worden opgevan gen van werkgevers en werknemers die bij het gesprek aanwezig zyn ge weest, heeft de minister zün grote zorgen kenbaar gemaakt over het beslag dat de overeengekomen ar beidstijdverkorting van een half uur per 1 november a.s. zal leggen op de eventueel voor loonsverhoging be schikbare „ruimte" in 1969. De minister had, in tegenwoordig heid van zijncollegae Do Block en Wittcveen, een delegatie uit het be stuur van de Stichting van de Ar beid onlangs reeds deelgenote ge maakt, van die zorg. Toen ook heeft hij al meegedeeld dat in het bijzon der de C.A.O.-bouwnijverheid daar om in de belangstelling stond en dat hij daarover advies had gevraagd aan het college van vijf wijze man nen. Eén lijn Werkgevers- en werknemersverte genwoordigers die de C.A.O. hebben aangegaan, hebben één lijn getrok ken tegenover de minister. De voorzitter van de Nederlandse aannemersbond en patroonsbond voor do bouwbedrijven in Nederland (N.A.P.B.), de heer L. J. de Pas, PRAAG, 27-3. De Tsjechoslo- waakse minister van buitenlandse zaken, Vaclav David, hc.eft woens dag de Oostduitse ambassadeur in Praag .Peter Florin, ontboden en bjj hem geprotesteerd tegen de kritiek, die de Oostduitse party- ideoloog prof. Hager de dag tevoren had uit geoefend op de ontwikkelingen in Tsjccho - Slo wakü e. Hager had daarbij de liberalisering niet rechtstreeks aangevallen, maar gezegd dat de Westduitse propagan da „gretig de uitspraken aanhaalt van minister van bosbouw Josef Smrkovsky en lange verslagen geeft van de aanvallen van journalisten en auteurs op de leidende rol van de partij en leden van. de regering". De professor had zelfs collaboratie van Smrkovsky. een van de kandidaten voor het Tsjechoslowaakse presi dentschap, met ..Duitse imperialis ten" gesuggereerd. DEN HAAG, 27-3. De N.T.S. zal woensdagavond 3 april een recht streekse uitzending verzorgen van de voetbalwedstrijd Engeland-Spanje, die in het Londcnse Wembleystadion werdt gespeeld. De ontmoeting, voor de kwartfina les van het toernooi om het Europese kampioenschap voor landenploegen, wordt van commentaar voorzien van Koen Verhoeff en begint om 19.40 uur. De Eindhovense eredivisieclub P. S.V. heeft in verband met deze uit zending de vriendschappelijke ont moeting tegen het Italiaanse Varese FC verschoven van woensdag 3 april naar dinsdag 2 april. Protesten De uitlatingen van Hager deden in Tsjecho-Slowakije een storm van protest opsteken. Leden van de com munistische partij bij de Tsjechoslo waakse omroep spraken in een brief aan het central© partij comité van „een ontoelaatbare inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een soevereine socialistische staat" en eisten een krachtig protest en stappen om herhaling van dergelijke inmengingen te voorkomen. De vere niging van strijders tegen het fas cisme zei in een verklaring dat Ha ger zich schuldig had gemaakt aan „een grove aantasting van de natio nale eer van het Tsjechische volk en de eer van ons land", en eiste dat de Oostduitse ideoloog zijn verontschul digingen aanbood. Het presidium van het Tsjechoslowaakse centrale partijcomité zal generaal Ludvik Svoboda als opvolger van Antonin; Novotny voor het presidentschap aanbevelen. Kinderbijslag eerste kind DEN HAAG, 27-3. Nu de Sociaal Economische Raad de minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft laten weten dat geen interim advies wordt uitgebracht over een geleidelijke afschaffing van de kin derbijslag voor het eerste kind, meent minister Roolvink dat het kabinet met het vaststellen van zijn standpunt hierover moet wachten totdat de S.E.R. zijn eindadvies over de programmering der sociale ver zekering heeft uitgebracht. Dit heeft minister Roolvink de Eerste Kamer meegedeeld, er aan toevoegend dat de zienswijze van de S.E.R, voor hem van groot gewicht is voor de hierover te nemen beslissing. BEN HAAG, 27-3. In dit jaar 1968 zullen de gedachten van velen in ens land en daarbuiten vaak afdwalen van de gebeurtenissen die nu de aandacht vragen, naar hetgeen vijfentwintig jaar geleden is voorgevallen. En dat is in dat jaar 1943 in ons land nogal wat ge weest: razzia's op onze universiteiten, loyaliteitsverklaring studen ten, artsenstaking, verscherpte jodenvervolgingen en jacht op onder duikers cn „contractbrekers", overval op het bevolkingsregister in Amsterdam (in de avond van 27 maart 1943 omstreeks kwart over tien), in krijgsgevangenschap terugvoeren van onze militairen, de april-mei-sta kingen die in Twenthe en Limburg begonnen, het po- litiestandrecht, de fusilleringcn, de algemene „arbeidsinzet", het „in gebruik nemen" van het concentratiekamp Vught, bombardementen (deer geallieerden) op Rotterdam (401 doden), Amsterdam-noord (157 doden), Enschede (151 doden), dropping van de oprichter van de groep-Albrecht, verraad van politici door Van der Waals, minister schap in Londen van Engelandvaarder mr. J. A. W. Burger, moord op de schrijver A. M. de Jong, de eerste grote „wapenkraak" (,'-Her- togenbcsch) en nog zo het een en ander meer In 1943, teen de op 1 april 1918 opgerichte „Royal Air Force" een kwart eeuw bestond, werd een speciaal squadron bommenwerpers van de Britse luchtmacht gesticht om de stuwdammen in het Roer gebied te vernietigen, het sindsdien bekende „Dam Busters"-squa- dron. De stichtingsdatum, 21 maart 1943, geeft geen aanleiding tot jubilcumvcring, wel de datum van de vlucht naar dc stuwdammen in dc nacht van 16 op 17 mei 1943. Zowel in Engeland als in ons land zal aandacht aan die vlucht worden geschonken: in Londen door een reünie van vrouwen en mannen die aan dit 617 squadron ver bonden zjjn geweest op zaterdag 18 mei en door een herdenkings dienst in de kerk van dc R.A.F., St. Clement Danes, gevolgd door een receptie in het Waldorf-hotcl op zondag 19 mei. In ons land heeft dc vliegclub Rotterdam het plan met eigen sport- vliegtuigen de route van een der groepen „Lancastcr"-bommcnwcr- pers van 617 squadron over ons land nog eens te vliegen, vermoe delijk tp 18 mei. Gok bestaat bü anderen het voornemen op die dag in Steenbergen dc nagedachtenis te eren van de commandant van het squadron tjj- dens dc aanval op dc Mochnc- en Edcr-stuwdammen, Guy Penrose Gibson. Gibson ligt daar begraven met z'n waarnemer J. B. Warwick. toonde zich evenals zijn collega van de Nederlandse vereniging van we genbouwers, ir. H. D. Prins, niet erg hoopvol over het besluit dat minister Roolvink binnenkort zal nemen. Geen van bedde werkgeversvoorzit ters weet. uiteraard, wat dat besluit zal inhouden. Er zjjn verscheidene mogelijkhe den. Zo zou het kunnen zijn dat de minister de bepaling in de C.A.O.- bouwnüverheid over de arbeidstijd verkorting onverbindend verklaart. Het zou ook kunnen zijn dat de minister met een algemene maatre gel komt. De minister heeft zich in het ge sprek nogal afwijzend getoond over de overeengekomen arbeidstijdver korting. Hij heeft partijen gespro ken over mogelijkheden voor meer jarige contracten. „Niet uit de boot" De voorzitter van de algemene Ne derlandse bouwbedrijfsbond N.V.V.), de heer A. Buijs, en zijn collega van de katholieke bond van werknemers in het bouwbedrijf, de heer L. Brou wer, zeiden ook niet te weten hoe de beslissing van de minister zal uit vallen. De heer Brouwer' zei desgevraagd o.m. dat de werkgever geen reden hebben gegeven voor de veronder stelling „dat ze uit de boot vallen''. Integendeel, met nadruk zei de heer Brouwer dat ieder de volle verant woordelijkheid aanvaardt voor het met moeite tot stand gekomen con tract. Onafhankelijke onder handelaar voor Vietnam WASHINGTON, 28-3. De Ameri kaanse democratische senator Wil liam Fulbright wil dat een onafhan kelijk persoon belast wordt met alle onderhandelingen die herstel van de vrede in Vietnam kunnen vergemak kelijken. Hij zal hiertoe een voorstel indienen bij de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, waarvan hij voorzitter is. Turkije voor toeristen goedkoper ISTANBOEL, 28-3. Turkije gaat ter bevordering van het toerisme een speciale wisselkoers voor toeristen instellen van 12 inplaats van 9 Turk se ponden voor een dollar. Door deze speciale koers wordt Turkije een der goedkoopste toeris- tenlanden ter wereld, aldus de mi nister van voorlichting en toerisme, Nihan Kurshat. Doodstraf geëist tegen Egyptische ministers CAIRO, 27-3. De procureur-gene raal van het revolutionair tribunaal in Cairo heeft dinsdag de doodstraf geëist tegen de ex-ministers van oorlog, Sjams Badraan, en binnen landse zaken, Abbas Radwan, we gens hun rol in de mislukte staats greep van hoge officieren in augus tus vorig jaar. Pre-historische mijn ontdekt in Swaziland MBARNE (Szwaziland), 27-3. Ge leerden van de Zuidafrikaanse uni versiteit van Witwaterrand hebben in Swaziland een ijzermijn ontdekt vna bijna 30.000 jaar oud. Bij de mijn, die voor de oudste ter wereld wordt gehouden, werden ve le primitieve hak- en graafwerktui- gen gevonden. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's f De beste wijze om iets te j i leren is er les in te geven. MOSKOU. V.l.n.r. de Russische ruimtevaarders G. Titov, P. Popovich, A. Leonov en A. Nikolayev t.g.v. de 12de april, Dag van de Kosmonauten. De KRO-t.v. zal dinsdag 2 april via Nederland 1 de NBC-produktie „Russen in de Ruimte" uitzenden. PORTLAND, 27-3. In een verkie zingsrede in Portland heeft de Ame rikaanse senator Robert Kennedy dinsdag gezegd, dat de Vietcong wel een rol moet spelen in het Vietna mese politieke leven wil men een einde maken aan het conflict. Kennedy, die hoopt president Johnson te kunnen voorbijstreven waardoor hy de kandidaat zou wor den van de Amerikaanse democra tische party bü de presidentsverkie zingen in November, voegde er aan toe, dat een vreedzame regeling met Ncord-Vietnam de beste waarborg zou kunnen zqn tegen expansionisti sche plannen van China. Senator Robert Kennedy heeft een vierledige oplossing voorgesteld: 1. Elke regeling moet uitmonden in rechtstreekse verkiezingen met de strijdkrachten van de Vietcong - de voornaamste tegenstander op het slagveld - evenals met Hanoi. Hier uit volgt, dat de Vietcong het recht Staking (48 uur) in Chili SANTIAGO, 28-3. In Chili zijn woensdag ruim 85.000 arbeiders en ambtenaren voor 48 uur in staking gegaan uit protest tegen de beper king van de loonsverhogingen tot 21,9 procent. De grote botervoorraden in de E.E.G. BRUSSEL, 27-3. De Europese Commissie heeft woensdagochtend aan de ministerraad van de gemeen schap in Brussel nieuwe voorstellen voorgelegd voor een definitieve re geling van de E.E.G.-markt voor zui vel en rundvlees. Het pakket voorsteRen voorziet onder meer in handhaving van de in 1966 reeds voorgestelde Europese richtprijs voor melk (op 39 pfennig) en invoering van een belasting op de grondstoffen voor margarine, die jaarlijks in totaal 87,5 miljoen dollar zal moeten opbrengen. De nieuwe voorstellen voorzien voorts, dat de E.E.G.-landen zelf de helft van de kosten dragen voor het opruimen van hun huidige, circa 150 miljoen kg omvattende voorraden overtollige boter. Dit zou de lidsta ten op oirca 125 miljoen dollar ko men. De andere helft van de kosten van het boteroverschot zou voor re kening van het Europese landbouw fonds kunnen komen. DEN IIAAG, 27-3. Onder het kopje „Vrije(re Loonpolitiek" heeft dc minister van sociale zaken cn volksgezondheid aan de Eerste Ka mer o.a. meegedeeld dat het nieuwe loonbcleid nog tc kort functioneert cm een afgerond cordcel over de re sultaten ervan tc kunnen geven. De minister doet deze mededeling in een nota -naar aanleiding vani het eindverslag van de vaste commissie voor sociale zaken voor volksgezond heid over zijn begroting voor 1968. Die nota is vanavond verschenen. Als algemene indruk over de en kele maanden die zijn verstreken sinds dit loonbeleid werd ingevoerd stelt de minister echter wel dat de tot. nu toe tot stand gekomen loon- sijging, mede bezien in het licht der heeft deel te nemen aan het politieke leven van Zuidvietnam. 2. Wij moeten ons ervan verze keren. dat de regering van Saigon, die door ons (Amerikanen) is opge bouwd en ondersteund, een werke lijke regering van nationale een heid wordt, die religieuze, militaire en vakbondsleiders omvat, die thans uit de regering zijn gehouden of zelfs gevangen zitten. 3. Terwijl wij aan de ene kant de nodige strategische maatregelen tref fen om onze militairen te bescher men, moeten wij tezelfdertijd ophou den met de steriele bombardementen van Noord-Vietnam en aan de con ferentietafel gaan zitten. 4. In Vietnam, evenals elders; moeten wij de bankroetpolitiek vaar wel zeggen, die bestaat uit het zoe ken van militaire oplossingen van vraagstukken van politieke of diplo matieke aard. LONDEN, 28-3. Een 18 man sterke Britse expeditie begint op 10 april aan een tocht van meer dan 3.000 kilometer door het gebied van de Amazone in Noord-Brazilië en Ve nezuela. Zij zal ongeveer dezelfde route volgen als de grote Bntse ontdek kingsreiziger sir Walter Raleigh in 1596, maar zich veel gemakkelijker een weg kunnen banen door de moe rassen door het gebruik van een „Hovercraft". Doel van de expeditie, die uit Ma- naus in noord-Brazilië vertrekt, is het verzamelen van gegevens over de mogelijkheden tot cultivering van het uitgestrekte moerasgebied. De expeditie zal de rivieren, de Negro en Orinoco tot San Felix in Vene zuela volgen, en op haar beurt ge volgd worden door een televisieploeg die de hele reis in kleuren zal ver slaan. Verwachting tot vrijdagavond: Zelfde weertype Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige zuidelijke wind. Plaatselijk nachtvorst, morgen over dag dezelfde temperaturen als van daag. 29 maart. Zon op 6.22 onder 19.09. Maan op 6.37, onder 19.57. Nieuwe maan: 28 maart te 23.48. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 29 maart 3.50 v.m. 16.17 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 maart 3.37 v.m. 15.50 n.m. Springtij: 31 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Ondier invloed van een hoge- drukgebied, waarvan de kern via Duitsland oostwaarts trok, kwam in grote delen van west Europa weinig of geen bewolking voor. Hierbij daalde in ons land in de nacht de temperatuur in het binnenland plaatselijk tot 2 graden, onder he.t vriespunt. Lang bleef de luchtdruk boven Scandinavië onder invloed van enkele oceaanstoringen, die maar weinig van plaats verander den. Een depressie handhaafde zich ook ten zuidwesten van Portugal. Het komende etmaal breidt dit lage drukgebied zich via de Golf van Bis- caye in noordoostelijke richting uil. Samenhangend hiermee blijft de wind in onze omgeving in de zuid hoek en wordt nog iets warmere lucht uit Frankrijk aangevoerd. Het fraaie voorjaarsweer met voor de tijd van' het jaar zeer hoge middag- temperaturen, houdt aan. Zwaard voor Dajan NIEUW DELHI. 27-3. Een groep Sikhs heeft in Nieuw Delhi een ce remonieel zwaard overhandigd voor de Israëlisohe minister van defen sie, Mosje Dajan, uit erkenning voor diens militaire genie en begaafde leiding. Het zwaard, met een zilve ren gevest, werd overhandigd aan de Israëlische minister zonder por tefeuille Joseph Saphir, die in NieuW Delhi de Unctad bijwoont. economische situatie, z.i. duidelijk te hoog genoemd moet worden. De minister belicht de loonontwik keling tot nu toe, zoals hij dat on langs, in gezelschap van zijn ambt genoten van economische zaken en van financiën, heeft gedaan in het gesprek met een delegatie uit het bestuur der Stichting van de Arbeid en op de daarna door de drie mi nisters gehouden persconferentie. In de nota merkt minister Rool vink nu o.a. op dat duidelijk is ge bleken dat een loondiffcrentiatie, die destijds als een der argumenten voor het aanvaarden van een systeem van vrije loonpolitiek heeft gegolden, slechts in geringe mate is verwerke lijkt. MADE, 27-3. Aangenomen mag worden, dat het ongeluk op de Moer dijkbrug aan zes mensen het leven heeft gekost. Het dreggen naar de n.l. tot op heden zonder resultaat 19-jarige mej. C. van Hopstaken is tot op heden zonder resultaat nebleven. In de toestand van de ge wonden is geen verandering geko men. De politie is inmiddels tot de slot som gekomen, dat er geen tegenlig ger bij het ongeluk betrokken is ge weest. Het verongelukte busje is1 na het passeren van de vrachtauto zonder aanwijsbare reden te vroeg naar rechts gezwenkt. De bestuurder, de 27-jarige T. J. Schietsch, de 15-jarige A. M. Se- bregts, de 20-jarige W. F. Oosten dorp en de 18-jarige M. D. A. van Sprundel waren op slag dood. De 18-jarige C. J. G. H. Verha gen is woensdagmorgen aan haar verwondingen bezweken, terwijl de 15-jarige C. J. van Hopstaken zwa re verwondingen opliep. De 18-jarige K. J. H. Schijven kwam Het 5.557 ton metende Griekse passagiersschip „Agamemnon" is in de haven van Piraeus gezonken. DEN HAAG. Minister B. Rool vink van sociale zaken en volksge zondheid heeft de Eerste Kamer meegedeeld nog niet concreet te kun nen zeggen wanneer de uitvoerings maatregelen krachtens de wet sociale werkvoorziening tot stand zullen ko men. er het beste af. Zij zijn opgenomen in het Ignatiusziekenhuis te Breda. Eén meisje wordt vermist. Vooral het verkeer uit zuidelijke richting ondervond veel vertraging. De politie heeft het onder de brug- pijlers beknelde autowrak los moe ten branden. Fluiten naar het graan OTTAWA. 27-3. Volgens de Canadese biologe dr. Pearl Wienberger kan de groei van graan bevorderd worden door bepaalde hoge fluittonen, die echter onverdraaglijk zijn voor het menselijk gehoorWorden de laboratoriumproeven door de praktijk bevestigd, dan is het volgens dr. Wienberger mogelijk voor boeren hun graanoogst drievoudig te ver groten door 325 dollar te in vesteren in een oscillator en luidspreker die het zaaigraan met hoge, maar nog binnen het gehoor liggende fluittonen moeten bewerken. Dit proces zal zich echter in een graan schuur moeten voltrekken, want op het veld gebruikt zouden de fluittonen absoluut onverdraaglijk zijn voor men sen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2