Akkoord over de voorkeursbehandeling Plan voor Loonse en Drunense duinen kortere poot periode, minder sporen op het land en een grotere produktie per man. Om met de zesrijige pootmachine vlot te kun nen werken is twee man nodig: een trekker- bestuurder en een man voor het correctiesys teem; verder is vereist voldoende aanvoer van pootmateriaal. Bij vervoer over de weg wordt gehruik gemaakt van een lage transportkar. De nieuwe zes-rijige aardappelpootmachine, eigendom van de Werktuigen Vereniging Noordgouwe. werd deze week ingezet op een perceel van de heer A. M. Geluk te Schudde- beurs. (Foto's Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 26-3. Met de komst van het nieuwe voorjaar heeft zich op Schouwen-Dui- veland ook een primeur aangediend op het ge bied van de landbouwwerktuigen, een Zeeuwse primeur zelfs, waarmee aangetoond wordt dat de vol-automatische pootmethode van aardap pelen, die zich tot voor enkele jaren beperkte tct het gebruik van twee- en drierüige machi nes, nog steeds vernieuwingen ondergaat. Im mers wordt naast de vierryige, dit seizoen voor het eerst de zesrijige pootmachine in gebruik genomen. Belangrijke factoren die aan deze nieuwe ontwikkeling hebben bijgedragen zijn: een De Unclad NEW DELHI, 27-3. Dinsdagavond is de wereldhandelsconferentie van de Verenigde Naties (Unctad) in New Delhi met algemene stemmen ak koord gegaan met een plan dat be oogt een voorkeursbehandeling toe Ongelukken te Schaijk SCHAIJK, 27-3. De 26-jarige H. A. Hulsman uit Grave is om het le ven gekomen bij een ongeluk op de weg van Den Bosch naar Nijmegen onder Schaijk. Toen hij vanaf het fietspad met zijn bromfiets linksaf sloeg, reed hij tegen een vrachtauto, viel en werd daarna overreden door een personenauto die van de andere kant kwam. Eerder op de dag is op de cam ping Marva" in Schaijk de 60-jari- ge A. Geurts van Kessel omgeko men. Hij bestuurde een paard en wagen. Het paard sloeg op hol, de heer Geurts viel van de bok en werd door de wagen overreden. SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Afdeling Zeeland Zondagcompetitie Het programma voor a.s. zondag 31 maart luidt: le klasse: Renesse I-Robur I (2.30 uur. scheidsr. M. N. Krijger); Groe- de I-DFS I (half 3, scheidsr. J. van Daele); huctor I-Zeelandia I; Krui- ningen I-Hoofdplaat I; Patrijzen I- Jong Ambon I; Domburg I-Lewe- dorpse Boys I. 2e klasse B: Dreischor I-Luctor II (half 3, scheidsr. J. C. de Bilde); DFS II-Domburg II (half 3, scheidsr. A. v. d. Schoor); Goes III-Ziesrikzee III (11 uur, scheidsr. Th. Blommaert) Kwadendamme I-Renesse H (half 3, scheidsr. N. Speelman); Jong Am- bon I-Cortgene I. 3e klasse D: Kruiningen III-Drei- schor II (half 3, scheidsr. J. F. Hun- dersmarck); Volharding II-SVOWK I (half 3, scheidsr. J. M. Maas); Ro- bur III-Kwadendamme II; Robur IV -'s Heer Arendskerke III; Patrijzen III-Kruiningen II. Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 30 maart luidt: le klasse: Zaamslag I-MEVO I (kwart over 4, scheidsr. J. W. Elvé); Kats I-Bevelanders I; Beren I-Hoek I; Middelburg V-Kloetinge I; VCK I-Meeuwen II; Arnemuiden II-'s Heer Arendskerke I. 2e klasse A: Brouwershaven I- WIK I (kwart over 4, scheidsr. P. A. de Nooijer); Bruse Boys I-Seroos- kerke I (kwart over 4, scheidsr. Th. Sies); Kloetinge III-SKNWK I (4.15 uur, scheidsr. H. W. Hoogerland), Veere I-Duiveland I (kwart over 4, scheidsr. S. v. d. Woude); Colijns- plaatse Boys I-Oostkapelle I; Nieuw- dorp II-Middelburg VI. 3e klasse A: ZSC I-MEVO II (half 4, scheidsr. W. M. Slabbekoorn) SKNWK II-Duiveland II (kwart over 4, scheidsr. A. A. G. de Bilde); DFS III-WIK II (kwart over 4, L. J. de Bil scheidsr.); DFS IV-Brouwers- haven III (kwart over 2, scheidsr. M. J. A. Mol); Bruse Boys n-Brou- wershaven II (half 3, scheidsr. M. N. Krijger). Juniorencompetitie Groep A IV: WIK A I-Luctor A I (3 uur 10, scheidsr. N. Speelman); DFS A I-Zierikzee A II (kwart voor 4, scheidsr. J. D. v. d. Linde); Goes A II-'s Heer Arendskerke A I. Groep B XI: ZSC B I-WIK B I (half 3, scheidsr. J. C. de Bilde); DFS B I-Renesse B I (half 3, K. Baumann scheidsr.). Pupillencompetitie MEVO C I-DFS C I (2 uur); Zie- rikzee C I-Bruse Boys C r (kwart voor 3); Zierlkzee C II-DFS C II (2 uur); Brouwershaven C I-Renesse C I (2 uur). te passen op de uitvoer uit ontwik kelingslanden. De bijzonderheden van het plan moeten nog worden uit gewerkt. Op verzoek van de Amerikaanse landen bevat de verklaring over de voorkeursbehandeling nu een zin die „bijzondere maatregelen ten behoeve van de minst ontwikkelde der ont wikkelingslanden' betreft. Het aan vankelijk voornemen om die zin uit de verklaring weg te laten had dins dag eerder op de dag tot gevolg dat geen definitieve overeenstemming over het plan kon worden bereikt en dat de algemene vergadering van dinsdagmiddag moest worden uitge steld. Builenpest rond Saigon SAIGON, 27-3. De Zuidvietname- se autoriteiten hebben dinsdag rond Saigon wegversperringen laten op richten om het overslaan van een epidemie van builenpest naar de hoofdstad te voorkomen. Elf per sonen zijn aan de ziekte overleden - zes in het dorp Tan Phong (65 km. ten noordoosten van Saigon) en vijf in de wat verder naar het noordoos ten gelegen provincie Tay Ninh. Er zijn speciale medische ploegen naar deze provincie gestuurd, waar 62 gevallen van builenpest geconsta teerd zijn en nog vele tientallen andere gevallen worden onderzocht. Ieder die Saigon binnenkomt moet beschikken over geldige gezond heidspapieren of inentingsbewijzen. DRUNEN, 27-3. Het gemeentebe stuur van de vier Brabantse ge meenten Helvoirt, Udenhout, Kaats heuvel en Drunen hebben door ir. W. Thijssen een structuurplan laten op stellen voor het recreatiegebied Loonse en Drunense duinen. Dit gebied wordt begrensd door de rijksweg Tilburg-'s Hertogenbosch, de Langstraatweg en de Weg Waal- wijk-Tilburg. Circa 4.000 ha is nog ongerept bos- en duingebied, waar voor toenemende belangstelling be staat. In het gebied hebben vorig jaar pbn. 400.000 overnachtingen plaatsgehad, terwijl op topdagen 35.000 tot 40.000 dagjesmensen wer den geregistreerd. Het structuurplan voorziet o.a. in de aanleg van kam- peercentra, bungalowkampen en ruimten voor dagrecreatie. Er zullen geen wegen of fietspaden meer worden aangelegd. De opzet is het gebied ongerept te bewaren. Aan de rand zijn wel parkeerplaatsen ge pland, teneinde het autoparasitisme tegen te gaan. PANAMA. Gewapende leden van de Panamese nationale garde heb ben Max Delvalle, die zondag door de nationale vergadering tot presi dent was benoemd, de toegang tot het parlement ontzegd. Een „grensconflict" SCHAFFHAUSEN (Zwitser land), 27-3. De Zwitserse po litie kwam voor een moeilijke juridische kwestie te staan, nl. wie nu eigenlijk een motor rijder moest ondervragen die bij een ongeluk in west-Duits- l and de Oostenrijkse grens over was geslingerd. Zij zijn het er mee eens dat de West- Duitse politie het ongeluk moet behandelen, waarbij een auto en de motorfiets waren be trokken, maar hoe moet het met de motorrijder? De man werd by het ongeluk slechts licht gewond. Geen schoolreisje DEVENTER, 27-3. De kinderen van de openbare lagere scholen in Deventer zullen dit jaar naar alle waarschijnlijkheid geen schoolreis jes maken. Het gemeentebestuur heeft be paald dat op elke vijftien kinderen een geleider aanwezig moet zijn, maar dat behalve de klasse-onder wijzerfes) slechts een leerkracht van de school mee mag. Zulks om het verzuim van de niet-uitgaande klassen te beperken. Is de klasse groter dan dertig kinderen, dan zal men een lid van de oudercommissie of een kwekeling moeten aantrek ken als begeleider. De schoolhoofden menen de verantwoording als ge handeld wordt volgens deze richt lijnen niet te kunnen dragen en zien daarom dit jaar van de schoolreis jes af. Enkelen hunner gaven de door de kinderen gespaarde gelden reeds terug. Prins Bernhard opende confectiecentrum AMSTERDAM, 27-3. Prins Bern- hard heeft woensdagochtend het. grootste confectiecentrum ter we reld, dat staat aan het Koningin Wilhelminapledn in Amsterdam- West officieel geopend. In dit cen traal verkoopgebouw voor de kle dingindustrie zijn reeds circa 220 fabrikanten, agenten, importeurs en inkoopcomibmaties gevestigd. Aan het plein hebben twee mantelfabrie- ken een eigen gebouw neergezet en voorts staat er het Fashion House, waarin een aantal fabrikanten is gehuisvest. Er is een gezamenlijk parkeerterrein voor 2000 auto's. De kosten van het projekt bedroegen f 30 miljoen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rotterdam (wijk Alexanderstad)J. Plasman, pred. voor b.w. (industriepred.), Dieren; te 't Harde: G. Broere, Dinteloord. Bedankt voor Amsterdam (wijk Weerenkapel)W. M. van Asperen, pred. van de Parkkerkgem. aldaar (nad. beslissing). Ger. Kerken Beroepen te Rotterdam-Pernis (vac. H. C. Voorneveld): T. B. van Houten, Aalsmeer; te Hardegarijp (vac. G. van der Veere): H. Makkin- ga, Koudekerk aan de Rijn; te Em- men-AngelsIo (vac. G. O. N. Veen- huizen): G. Assies, IJmuiden; te Emmen-Angelslo: P. van Dijk, Creil -Espel (N.O.P.). Aangenomen naar Breda als pred. voor b.w. (vormingswerk): P. Jozi- asse, legerpred. te Giessendam-Ne- der-Hardinxveld. Ger. Gemeenten Tweetal te Den Haag-Zuid): D. Hakkenberg, Dordrecht en C. Ha- rinck, Utrecht; te Rotterdam-Zuid- wijk: A. Hoogerland, Werker dam en G. A. Zijderveld, Middelburg. Ger. Gem. in Nederland Bedankt voor Rhenen: J. Panne- koek, Terneuzen. Flitsen uit het buitenland NEW YORK. Twee R.K. Ameri kaanse instituten, het Katholieke Filmbureau en het Katholieke Bu reau voor Radio en Televisie, hebben besloten samen een kleurenfilm te laten maken over het leven van paus Johannes XXIII. DUBLIN. Honderden arbeiders bij de Ierse elektriciteitsbedrijven zijn een wilde staking begonnen. De Ierse regering heeft meteen inge grepen en de politie speciale be voegdheden gegeven. Degenen die bij de centrales posten worden gearres teerd. PRAAG. Uit welingelichte bron te Praag werd vernomen dat zater dag een nieuwe Tsjechoslowaakse president zal worden gekozen. ABA (Biafra). Van Biafraanse zij de is in een communiqué bekend gemaakt dat 'de stad Onitsja door Biafraanse troepen is omsingeld. Er zouden 18.000 Nigeriaanse federale militairen zijn gedood, 2.000 zouden er in geslaagd zijn de stad binnen te dringen, waar zij zijn omsingeld. LES EYZIES. De beroemde grot ten van Lascaux met hun 20.000 jaar oudie tekeningen zijn even open ge weest om kroonprins Charles van Engeland in staat te stellen de af beeldingen van stieren, beren, buf fels en andere dieren té bezichtigen. LONDEN. De Britse oud-minister van buitenlandse zaken George Brown heeft gezegd dat hij niet van plan is zijn functie van plaatsver vangend leider van de Labour-par- tij op te geven. KAAPSTAD. Die Zuidafrikaanse regering heeft drie wetsontwerpen bij het parlement ingediend, die ten doel hebben de politieke apartheid te vervolmaken. LYDDA. In de Israëlische stad Lydda zijn twee jonge Arabieren tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld wegens het plegen van ter reurdaden. JERUZALEM. De commissie voor buitenlandse zaken uit het Israëli sche parlement heeft haar bezorgd heid uitgesproken over het lot van de in de Arabische landen wonende Joden, en vraagt de parlementen over de hele wereld, de „antisemiti sche excessen" te veroordelen. PRAAG. In Praag is een akkoord getekend voor samenwerking tussen Tsjecho-Slowakije en Engeland op wetenschappelijk gebied. De over eenkomst voorziet in de uitwisseling van deskundigen en andere contac ten tussen onderzoekcentra en in dustrieën in de twee landen. NEW YORK. De Amerikaanse pa- cifiste Joan Baez, zangeres van volksliedjes, is in een Episcopaalse kerk te New York in het huwelijk getreden met David Harris, leider van een anti-dienstplichtbeweging. Joan Baez is 27, Harris 22 jaar. VERENIGDE NATIES. Italië heeft 90.000 dollar geschonken voor hand having van de V.N.-vredesmacht op Cyprus, zo is in New York bekend gemaakt. LONDEN. Er is geen sprake van dat Engeland de Falkkmd-eilanden aan Argentinië af zou staan zonder dat de bevolking van de eilanden daarmee instemt, zo heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Michael Stewart, woensdag in het Lagerhuis gezegd. a De jongste ontwikkeling in Tsje cho-Slowakije is volgens gezagheb bende kringen in Praag mede het gevolg van de slechte economische toestand in het land. De eens zo bloeiende industrie is op een diep tepunt aangeland .De enige manier om daar verandering in te brengen, is door buitenlandse kredieten en leningen. Afdeling Noordwelle Plattelandsvrouwen Causerie en dia's over diamanten ELLEMEET, 25-3. De afdeling Noordwelle van de Plattelandsvrou wen kwam in het verenigingsgebouw et Ellemeet in vergadering bijeen. In haar welkomstwoord heette de pre sidente in het bijzonder welkom de heer Fabery de Jonge te Goes, die aan deze avond zijn medewerking verleende. De presidente Vestigde bij de le den de aandacht op de tentoongestel de handwerken en kledingstukken, welke met bijzonder veel zorg en ge duld zijm vervaardigd. De kleding stukken zullen op de a.s. voorjaars vergadering op 10 april a.s. te Goes worden geshowd. Verder memoreer de de presidente de vele aktiviteiten van de afdeling, zoals cursussen in bloemen en planten, handwerken en naaien. Engelse les en gymnastiek. De presidente gaf daarna het woord aan de heer Fabery de Jonge die een lezing hiöld over edelstenen. Jongeman bekent aanrandingen DELFT, 27-3. De politie in Delft heeft een 18-jarige leerling-drukker uit Wateringen aangehouden, ver dacht van het plegen van een reeks aanrandingen in Delft. De jongeman werd aangehouden in een flatgebouw aan de Van Fo- reestweg, waar hij de bewoners las tig viel door herhaaldelijk op de bel len te drukken. De knaap kon door de beheerder van het flatgebouw in de kraag worden gegrepen en aan de politie worden overgegeven. Op het politiebureau bekende hij vlot in de afgelopen drie maanden zeven aanrandingen te hebben gepleegd. In zes gevallen werd door de ouders van de slachtoffertjes, die zes en ze ven jaar zijn, aangifte gedaan. De kinderen waren van het gebeurde echter zo overstuur, dat ze geen be hoorlijk signalement konden ver schaffen. UTRECHT. Nu het overleg over een landelijk loon advies voor de landbouw definitief is vastgelopen, hebben de drie bonden van werkne mers in de agrarische bedrijfstakken besloten, met de provinciale land- bouwmaatschappijen onderhandelin gen te beginnen over provinciale en regionale C.A.O.'s Nieuwe zeesluis Terneuzen TERNEUZEN, 27-3. De eerste van de twee bruggen, welke de nieuwe zeesluis te Terneuzen zullen over spannen, zijn ter plaatse aange bracht. Na een oponthoud van en kele dagen te Bruinisse door slechte weersomstandigheden werd maan dagmiddag de brug door de pas ge opende nieuwe binnenvaartsluis op- gesohut en naar de bestemmings plaats gevaren. Hij toonde hierbij diverse ruwe stenen die later worden geslepen om dan in colliers en ringen te worden gezet. Na de pauze werd een serie dia's vertoond over het delven, kloven en sorteren van diamant onder de ti tel „Het verhaal van de diamant'. Tenslotte zag men hoe de diaman ten in verschillende modellen gesle pen en gezet kunnen worden. Dit al les werd uitvoerig en op boeiende wijze door de heer Fabery de Jonge toegelicht. Aan het slot van de avond overhandigde de presidente de heer Fabery de Jonge een boekenbon met dank voor deze interesante avond. De volgende vergadering wordt ge houden op 10 april a.s. Door de tand gevallen LONDEN, 26-3. Een Londense inbreker, een oude bekende van de politie, is snel ingere kend als gevolg van het feit dat hij in een woning waar hij inbrak, een hap uit een stuk kaas heeft genomen. Hij mist een voortand en de afdruk in de kaas leidde de politie rechtstreeks naar zijn adres. Hij heeft bekend. STOCKHOLM. Twee Zweedse straaljagers van het type „J 35 Dra ken'' zijn in de buurt van Stock holm neergestort. De twee piloten kwamen daarbij om het leven. F. C. Hanse kampioen driebanden (groot) distr. S.-D. HAAMSTEDE literaire avond van Nutsdeparteinent Voor een met Nutsleden redelijk goed gevulde kleine zaal in hotel Bom te Haamstede, trad op de heer E. Leeflang, docent Nederlands aan het Prof. Zeemanlyceum te Zierikzee op. Van het begin tot het einde wist hij de toehoorders te boeien met zijn voordracht, die tot thema had „Fan tasie en werkelijkheid' met de door hem aangehaalde auteurs Godfried Boomans, Theo Thyssen, Frank Bor de wijk en Marga Mingo, afgewisseld door een ballade, een Iers volkslied en een verrukkelijk zelf gemaakt vers met gitaarbegeleiding. Haast aanvoelbaar was de span ning, die het sinistere sprookje van Bomans bracht; luguber de vertel trant vam Bordewijk in de verhou ding van leraar tot leerlingen (de klas keek naar hem. Hij keek naar de Mas). Inderdaad een duidelijk hoogte punt in de moderne letterkunde. De krachtige vertolking van het lied van de Ierse spoorwegarbeider in Canada was een goed gekozen voorbeeld uit de enorme voorraad volksliederen uit de jaren 1840-1900. Marga Mingo's verhaal „De andere kant" goed geschreven en even goed voorgedragen, was een uitmuntend slot. De voorzitter, die ook hier weer het samenvallen van diverse evene menten, zowel in Burgh als in Zie rikzee moest constateren was ieders tolk, toen hij de heer Leeflang dank te voor diens literair gerecht, me' zorg door hem samengesteld en ge serveerd en door de leden in een prettige sfeer met intens genoegen geconsumeerd. BROUWERSHAVEN, 25-3. In ho tel Graaf Floris V te Brouwershaven vond het toernooi plaats om de kam pioenstitel van het district Schou- wen-Duiveland der K.N.B.B., drie banden (groot). Na een bijzonder spannende strijd (bij het ingaan van de laatste ronde waren er nog vier kanshebbers), slaagde F. C. Hanse van de biljart vereniging Concordia te Zierikzee er in beslag op de kampioenstitel te leggen. Niet op hoog peil, maai' bij zonder spannend was de finale par tij tussen F. C. Hanse en J. den Haan. Beide spelers kwamen met 24 gescoorde caramboles zelfs nog ge lijk te staan. Met een niet geheel on fortuinlijke Motsbal scoorde Hanse de beslissende 25e carambole. Den Haan die nog bij de nastoot de ge legenheid kreeg een remise te for ceren slaagde hier niet in. De vice- voorzitter van het district de heer G. Timmerman overhandigde de winnaar de kampioensmedaille. De voorzitter van de bilj art vereniging de heer K. Nouwen stelde hierna al le deelnemers een prijs ter hand, waarna de heer R. P. Hoogerheide de organiserende vereniging dank bracht voor de wijze waarop zij dat toernooi hadden voorbereid. F. C. Hanse, Concordia, Zierikzee 12 192 411 8 0.467 R. P. Hoogerheide, Concordia, Zierikzee 10 189 344 5 0.549 D. Verburg, Concordia, Zierikzee 10 180 348 6 0.517 J. A. Berrevoets, B.V. Renesse 10 177 403 5 0.439 J. den Haan, Haamstede 10 178 453 5 0.403 L. Canters, Concordia, Zierikzee 9 168 374 5 0.449 F. de Groot, Scharendijke 5 162 393 4 0-412 W. Kesteloo, O.K.K., Nieuwerkerk 4 143 418 4 0.342 J. A. Vasseur, B.V. Renesse 2 153 368 4 0.416

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 12