DE ZIERIKZEESCHE COURANT Geen E.E.G.-akkoord over tegemoetkoming aan de Ver. Staten Ontziltingsmethode Nederlands wegvervoer zeer verontrust Landarbeidersbonden in E.E.G. willen samenwerken met boeren Nationale verkeersweek van het Verbond voor Veilig Verkeer Weer botsing met Arabische saboteurs Verruiming gemeentelijk belastinggebied LAATSTE NIEUWS Jongeren misnoegd over conferentie te New-Delhi ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 26 maart 1968 124e jaargang No. 19968 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1809 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzee krijgt spoedig betonmortelfabriek BRUSSEL, 25-3. De Europese mi nisterraad heeft maandag in Brussel geen akkoord kunnen bereiken over speciale tegemoetkomende maatrege len, die de Verenigde Staten zouden moeten helpen bü hun pogingen om het tekort op de Amerikaanse beta lingsbalans te overwinnen. De Europese commissie zal de ko mende weken haar studies voortzet ten over mogelijkheden van een een zijdige versnelde toepassing van de tariefverlagingen volgens de Ken- nedy-ronde, ter stimulering van de Amerikaanse export naar Europa. Zij zal tevens via normale diploma tieke kanalen met de Verenigde Sta ten en andere belanghebbende part ners in de Kennedy-ronde overleg plegen. De Europese ministers heb ben zich voorgenomen om vóór 14 april a.s. de kwestie verder te onder zoeken aan de hand van de door de commissie verzamelde gegevens. De Nederlandse minister van eco nomische zaken, mr. L. de Block, weet na afloop van de vergadering het gebrek aan concrete resultaten aan „nogal teleurstellend Frans ver zet". Hij vreesde dat de E.E.G. als LEEK. Op de provinciale weg Leek-Groningen. ter hoogte van het gehucht Lettel'bert, is een scooter bij het ontwijken van een uit een uitrit komende wielrijdster tegen een boom gebotst. De berijder, de 52- jarige heer J. Bron uit Leek, was op slag dood. PITTSBURG, 25-3. De „Alumini um Company of America" (ALCOA) heeft maandag bekend gemaakt dat zij een nieuwe procédé voor het ont- zilten van zeewater heeft ontwik keld, waarbij dc kosten ongeveer een derde tot de helft lager zouden zijn dan bij de nu gebruikte metho des. Bijzonderheden wilde men niet meedelen, omdat er nog geen patent is verkregen. Wel zei men, dat ge bruik wordt gemaakt van het tem peratuurverschil tussen warm en koud stromend water. gevolg van de Franse houding niet snel genoeg tot beslissingen zal kun nen komen en dat de protectionis tische stromingen in het Amerikaan se Congres hierdoor gestijfd zullen worden in hun voornemen om de Amerikaanse betalingsbalans te be schermen door beperkende maatre gelen t.a.v. de invoer uit Europa. Met name Nederland en ook Duits land vrezen dat zo'n Amerikaanse saneringspolitiek zou leiden tot een kettingreactie van protectionistische maatregelen door andere landen. Advertentie Ti anstruita *astdr°°8' KI* -' f o**wa i VOOR MODERN HUISHOUDEN DEN IIAAG, 25-3. Ongeveer 400 wegvervoerondernemingen, samen gebundeld in de Nederlandse Trans port Centrale, hebben de staatssecre taris van verkeer en waterstaat, M. Zware strijd in Vietnam SAIGON, 26-3. Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen hebben gis teren 243 Vietcongleden gedood in een zeven uur durende strijd met een eenheid van naar schatting 300 re bellen, aldus een Amerikaanse mili taire woordvoerder. De slag, die ongeveer 30 kilometer ten noordwesten van Saigon plaats vond, is de zwaarste die tot nu toe geleverd is in de zuiveringsoperatie „Wil om te winnen". Brug stort in: 3 doden ROME, 25-3. Bij Caserta, ten noorden van Napels, is maandag een brug ingestort, die reeds In de twee de wereldoorlog door artillerievuur beschadigd was maar toch nog ver der gebruikt werd. De instorting heeft drie mensen het leven gekost en drie mensen levensgevaarlijk ver wond. DEN HAAG, 25-8. De werkgroep van bü het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (I.V.V.V.) aangesloten landarbeidersbonden in de E.E.G. wil contact zoeken met de C.O.P.A., het samenwerkingsorgaan van de boerencrganisatics in de zes E.E.G.-landen. Zij wil trachten, met dc C.O.P.A. te komen tot gezamen lijke standpunten inzake de land- bouwpriispolitiek in dc E.E.G. In een te Parijs gehouden bijeen komst van de werkgroep is hiertoe besloten op voorstel van de heer S. van der Ploeg, voorzitter van de Al gemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbonds (A.N.A.B.). Er waren van de kant van afgevaardigden uit an- dere E.E.G.-landen wel wat beden kingen. omdat de afstand tussen boei en landarbeiders in die landen veel groter is dan bij ons en ook wel om dat men de solidariteit met de indu- striearbeiders niet in het gedrang wilde laten komen. Tenslotte kon men echter toch met het voorstel van de heer Van der Ploeg meegaan. Het ging om een beginselbesluit. Op welke wijze het contact zal worden gelegd staat nog niet vast. J. Keyser, meegedeeld zeer ernstig verontrust te zijn over het nieuwe op 1 april a.s, ingaande vergunnin genstelsel voor het Nederlandse weg vervoer op West-Diiitsland. In deze kringen - zo zegt de Cen trale - heerst verbijstering over het feit dat vele vervoerders hun voor Duitsland geldend aantal vergun ningen per genoemde datum zullen zien teruggebracht tot ongeveer de helft of nog aanmerkelijk minder. De nieuwe vergunningen bieden meer mogelijkheden, maar hiervan zal riechts in een beperkt aantal geval len kunnen worden geprofiteerd. De meeste wegvervoerders - zo zegt de Centrale - zullen dan ook hun ver voer op en door Duitsland belang rijk moeten inkrimpen. Werkgelegen heid voor vele chauffeurs en het voortbestaan van een aantal weg- vervoerbedrijven rijn door de nieuwe restrictie in direct gevaar. Ongeluk in goudmijn JOHANNESBURG, 25-3. Bij een ongeluk in een goudmijn bij Johan nesburg zijn maandag drie Afrika nen om het leven gekomen en een aantal gewond, zo heeft de maat schappij bekend gemaaikit. Lagerhuis akkoord inet regeringspolitiek LONDEN, 25-3. Het Britse La gerhuis heeft maandagavond met 332 tegen 248 stemmen de regeringspoli tiek en de budgetaire maatregelen van minister Jenkins goedgekeurd. Overstromingen bij Buenos Aires BUENOS AIRES. 25-3. Bij de Ar gentijnse politie te water zijn de ver loven ingetrokken wegens overstro mingen in het gebied van Buenos Aires. Mede door een krachtige zuid westelijke wind is de Rio de la Plata buiten zijn oevers getreden. Speciale aandacht plaatselijke afdelingen eu scholeu AMSTERDAM. 25-3. Dc jaarlijkse bezinningsdag van het Verbond voor Veilig Verkeer zal dit jaar worden gekoppeld aan een nationale ver keersweek, die van 30 september tot 5 oktober zal worden gehouden. De 175.000 vrijwillige medewer kers van het verbond zullen worden in geschakeld om met de ongeveer 100 vaste medewerkers van de orga nisatie de verkeersveiligheid te be strijden, waarbij de nadruk zal val len op een drietal terreinen. In de eerste plaats zullen de plaatselijke afdelingen worden gestimuleerd om in samenwerking met de plaatselij ke garagehouders automobilisten te Eerste slachtoffers van vliegramp gevonden MILFORD HAVEN (Wales), 25-3. Reddingsploegen hebben twaalf lij ken gevonden en wrakstukken van het „Viscount"-verkeersvliegtuig van „Air Lingus" dat zondagochtend bij Pembrokeshire in zee is gestort. Het toestel had zevenenvijftig passagiers en vier bemanningsleden aan boord. Kort voordat het vliegtuig rich in de buurt van de kust van Wales moest bevinden zond het een radio boodschap uit waarin werd gezegd dat de Viscount tot een hoogte van J.500 meter was gedaald. Het tele gram stond echter niet in S.O.S.- vorm. bewegen hun auto's op hun verlich ting te laten controleren. Tijdens de laatste verlichtingsactie van het ver bond (derde kwartaal) is nl. geble ken, dat van de 160.000 onderzochte auto's 25 procent een ondeugdelijke vorlidhting voerde. Verder wil het verbond voorlich ting geven aan bejaarden middels een folderwaarana reeds nu wordt gewerkt in samenwerking met de Nederlandse federatie voor bejaar denzorg. Uit de cijfers van het C.B.S. is gebleken, dat van het aantal in 1966 verongelukte voetgangers de perso nen van 65 jaar en ouder 37 procent uitmaakten; het grootste percentage van alle leeftijdsgroepen. Na de be jaarden zijn de kinderen tot veer tien jaar het meest kwetsbaar; van alle in 1966 verongelukten kwamen zij op de derde plaats met 36 pro cent. Daarom wordt ook overwogen om de leerkrachten te verzoeken tij dens de nationale verkeersweek speciale aandacht te besteden aan het verkeer. Deze mededelingen werden maan dagmiddag in Amsterdam gedaan door de voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, mr. M. Polak, die tevoren het eerste exemplaar had gekregen van het boek „Twin tig manieren om uw rijbewijs kwijt te raken", dat werd geschreven dooi de Amsterdamse auteur Henri Knap. De heer Polak deelde tevens mee, dat het verbond de mogelijkheid on derzoekt om één of/ meer van de verhalen uit dit boek te filmen en Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Niemand is zo blind als die J niet wil zien TEL AVIV. Generaal Mosje Dajan, de Israëlische minister van defensie, die vorige week tijdens archeologische opgravingen werd gewond, tijdens een geïmproviseerde toespraak voor radio Jeruzalem. De microfoon wordt door een van de artsen vastgehouden. Roerig Midden-Oosten via de televisie op brede schaal bij het Nederlandse publi-ek te brengen. De auteur merkte nadien nog op, dat het verkeer in ons land doods oorzaak nummer vier is. Iedere dag zijn in ons land tweeduizend zieken huisbedden bezet door verkeers slachtoffers. TEL AVIV, 25-3. Een Israëlische patrouille heeft in de vorige nacht twee leden van een groep Arabische saboteurs gedood, die de Jordaan waren overgestoken. Volgens de Is raëlische militaire woordvoerder die dit meedeelde waren er aan de ei gen kant geen slachtoffers. Het inci dent speelde zich af bü een fort ten zuiden van het dal van Beyt Schean, bü het noordelijke stuk van de Jor daan. Naar economische communistische topconferentie? WENEN, 25-3. De leiders van Oosteuropese staten zullen zo spoe dig mogelük bijeenkomen om over economische vraagstukken te spre ken, zo heeft het Tsjechische pers bureau Ceteka gemeld. Deze conferentie die ook werd aangekondigd in het communiqué, dat zondag na de „kleine topconfe rentie" in Dresden het licht zag, is voornamelijk het gevolg van de aan drang die Tsjechoslowakije op zijn deelgenoten in Comecon, de Oosteu ropese organisatie voor economische samenwerking, heeft uitgeoefend. Tsjechoslowakije is voorstander van economische hervormingen, sa mengaand met politieke maatregelen die de levensstandaard van miljoe nen Oosteuropeanen moeten verbete ren. De nieuwe leiders in Praag drongen er bij hun bondgenote* op aan het hele stelsel van de commu nistische handel te herzien teneinde een betere concurrentie met de Wes terse industrie mogelijk te maken. Vliegen iets veiliger geworden MONTREAL, 25-3. Het aantal passagiers, dat verongelukt in vlieg tuigen van de 116 landen aangeslo ten bij de internationale organisatie van de burgerluchtvaart (leao), is vorig jaar met 37 procent gedaald, zo meldt deze organisatie. Ei- kwamen 674 mensen om het le ven en dat is 252 minder dan in het bijzonder ongunstige 1966, toen 926 passagiers dodelijk verongelukten. De daling van het aantal doden wordt relatief nog gunstiger, indien men bedenkt, dat het passagiersver voer volgens een Icao-opgave vorig jaar met 20 procent is toegenomen. DEN HAAG, 25-3. De indiening van een wetsontwerp tot verruiming van het gemeentelijk belastinggebied betekent de honorering van een reeds geruime tüd geleden aangekondigd voornemen, aldus een commentaar van dc vereniging van Nederlandse gemeenten op dit ontwerp. Op zichzelf is de indiening van dit wetsontwerp verheugend, maar of de vlag de lading dekt en of er in derdaad van verruiming sprake is, kan pas na zorgvuldige bestudering worden vastgesteld. In de aan de in diening voorafgaande tijd heeft het ontwerp eigenlijk in zekere zin zijn schaduw vooruitgeworpen, omdat de zo dikwijls aangekondigde komende „verruiming' van het gemeentelijk belastinggebied aanleiding was om beperkingen in de financiële moge lijkheden der gemeenten aanvaard baar te maken. Van een gemeentelijk belasting gebied dat niet de mogelijkheid biedt om inkomen, winst, vermogen, om zet en vertering als zodanig te be lasten welke goede gronden daarvoor ook kunnen worden aangevoerd, moet men, ook al worden er op het overblijvend gebied (vooral onroe rend goed en toerisme) verruimingen aangebracht, overigens niet ver wachten dat het de financiële moei lijkheden der gemeenten zal kunnen oplossen. Het blijft een randvoorzie- nimg naast de dekkings-middelen, diie uit gemeentefonds en rijksuitke ringen vloeien. Kroonprins Charles van Enge land is maandag in Frankrijk aan gekomen voor een vakantie van vier dagen in de Perigord en in Bretag- ne. HEERLEN. Dc 15-jarige Pierre Als uit Hoensbroek is maandagmor gen im het Heerlense ziekenhuis overleden. De jongen was zaterdag middag j.l. in zijn woonplaats met zijn bromfiets aangereden doo.r een personenauto. Waarnemers zeggen dat de activi teit van de Arabische guerrilla's sinds de Israëlische actie van vorige week donderdag, waarvan het kamp Karameh in het zuiden het belang rijkste doel was, meer op het noor den is geconcentreerd. In de afgelo pen dagen bleven beschietingen en infiltraties hoofdzakelü'k beperkt tol het dal van Beyt Shean en omgeving. De Arabische terroristenorganisa tie „El Fatah" heeft in een nieuwe verklaring over het ongeval van de Israëlische minister van defensie Mosje Dayan geëist, dat een inter nationale commissie van neutrale geneeskundigen wordt samengesteld om de generaal te onderzoeken en rapport uit te brengen over de oor zaak van zijn verwondingen. „El Fa tah" bevestigt opnieuw dat Dayan bij een aanval door Arabische com mando's van de organisatie gewond is geraakt. Dit zou rijn gebeurd in de buurt van Tel Aviv. Zoals bekend is van officiële Isra ëlische zijde meegedeeld dat Dayan rijn verwondingen heeft opgelopen door een instorting tijdens opgravin gen, waar de generaal als hartstoch telijk amateur-archeoloog aan deel nam. Het aantal doden tengevolge van een lawine in het Poolse reuzenge bergte woensdag is tot zestien geste gen. Vrijdag werden de stoffelijke overschotten van vijf slachtoffers geborgen. Tenminste elf van de slachtoffers waren Russen. Valse Rembrandts in New York NEW YORK, 25-3. „Wij hebben vernomen dat sommige van onze Rembrandts geen echte Rembrandts zijn', zo heeft de directeur van het Newyorkse „Metropolitan Museum of Art", Thomas Hoving, verklaard in een intervieuw met het weekblad Newsweek. Hij deelde mee dat de doeken zullen worden vergeleken met foto's om him autenticiteit te onderzoeken. Onrust over antisemitisme in Polen AMSTERDAM, 25-3. Het Neder- landse Auschwitz Comité heeft in een telegram aan de Eerste Minister van Polen, Cyrankiewicz. zich zeer verontrust verklaard over het anti semitische optreden van Poolse auto riteiten. Het comité wijst 'er op dat dit is gebeurd ondanks de opofferin gen die Polen zich heeft getroost om Auschwitz, een der plaatsen waar ook miljoenen Poolse Joodse burgers zün vermoord, in stand te houden. Verwachting tot woensdagavond; Koude nacht met weinig bewolking en een zwakke tot matige zuidweste lijke wind; morgen overdag licht tot halfbewolkt met een matige tot krachtige zuidwestelijke wind en ongeveer dezelfde middagtempera- turen als vandaag. 27 maart. Zon op 6.27. onder 19.05. Maan op 6.18, onder 17.31. 28 maart. Zon op 6.24, onder 19.07. Maan op 6.28, onder 18.45. Nieuwe maan: 28 maart HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 27 maart 2.37 v.m. 15.08 n.ni. 28 maart 3.15 v.m. BROUWERSHAVEN: 27 maart 28 maart 2.28 v.m. 3.04 v.m. 15.44 n.m. 14.44 n.m. 15.18 n.m. Springtij; 31 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 26-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een uitloper van een hoge- drukgebied nabij de Azoren heeft zich via de Golf van Biscaye naar ;het noordoosten tot over het west- Europese vasteland uitgebreid, waar door er nu een verbinding tot stand gekomen is met een hogedrukgebied boven zuid-Rusland. Inmiddels trekt een diepe depressie over IJsland naar het noordoosten, Ons land komt daardoor het komende etmaal aan de rand van een zuidwestelijke luchtstroming. Wij bevinden ons evenwel in droge lucht, waarin ook morgen weinig of geen bewolking zal voorkomen. 97-jarige trouwt opnieuw LONDEN, 26-3. Te Bristol is de 97-jarige weduwnaar Charlie Brown maandag opnieuw in het huwelijk getreden. Het ja-woord werd gezegd door Annie Wintle, liefst 17 jaar jonger dan haar manZij zullen de witte broodsweken doorbrengen in het rusthuis. Toch nog succes op de conferentie te Nw.-Delhi NIEUW DELHI, 26-3. De afge vaardigden naar dc tweede wereld handelsconferentie in Nieuw Delhi zün het dinsdag eindelijk eens ge worden over een pakket van maat regelen die bedoeld zijn om de kloof tussen de rükc en- de arme landen smaller te maken. Het welslagen of mislukken van de nu acht weken aan dc gang zijnde conferentie van 132 landen stond of viel met dc aan vaarding van deze maatregelen door de ontwikkelde landen, de ontwikke lingslanden en de communistische landen. De definitieve aanvaarding van het pakket van maatregelen zal later op de dag plaatsvinden in de laatste plenaire zitting van de con ferentie, die met vierentwintig uur is verlengd. LEIDEN, 25-3. Het uitvoerend comité van het vorig jaar te Rotter dam gehouden Nesbic-congres (Neth Students' Bureau for International Co-operation) heeft in een brief aan de voorzitter van de wereldhandels conferentie die op het ogenblik in New Delhi worden gehouden, zün misnoegen over de gang van zaken aldaar kenbaar gemaakt. De ondertekenaars distantiëren zich van de opstelling en het onder- handelingsbeledd van de Nederland se en Belgische delegaties op de con ferentie. Zij plaatsen zich zonder eni ge reserve achter dc uitgangspunten, wensen en suggesties van de groep van 77, zoal® deze zijn neergelegd in het Charter van Algiers en verwijten de rijke landen dat zij Unctad II (United Nations Conference en Trade and Development) hebben doen ver zanden. De brief eindigt met de medede ling dat m)en „alles zal doen om in onze welvarende landen te komen tot de structuurveranderingen die nood zakelijk zijn voor de oplossing van de noord-zuidproblematiek'en is ondertekend door een groot aantal Nederlandse en Belgische jongeren- groeperingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1