DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tsjechische vrijheidsroes onderwerp op Dresdener conferentie De meest makkelijke verf heet Zwitserland had contact met Noord-Vietnam Nederlander schiet vriendin neer Verschuiving van bijzonder naar openbaar onderwijs Ztk'JttMSBSSfiu meubelen voor gelukkige Guerilla in Rhodesië Vier boerderijen en twee huizen een prooi van het vuur: Zeven gezinnen dakloos ,JKom over de brug" naar 30 miljoen Gezinsdrama in België: vijf doden MORRIS Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen participeert in exporteursbedrijven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Radakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. Maandag 25 maart 1968 124e jaargang No. 19967 WAARIN OPGENOMEN In dit nummer: Geslaagde tekeningententoonstelling in Lyceum l'ogiiig wantrouwen weg te nemen DRESDEN, 24-3. Oosteuropese leiders, onder wie de Tsjcchoslo- waakse partijleider Alexander Dub- cek, zijn zaterdag la Dresden voor geheime besprekingen bijeengeko men. Vermoed wordt dat het overleg Is gegaan over de huidige hervor mingen in Tsjechoslowakije. Volgens gewoonlijk goedingelichte kringen zouden behalve de Poolse partijlei der, Go moei ka, en zijn Oostduitse ambtgenoot, Ulbricht, ook de Russi sche partijleider Brezjnev aan het overleg hebben deelgendmen. Hot nieuwe 'stadhuis van Dresden, waar de bijeenkomst werd gehouden, werd bewaakt door politie en man nen van de veiligheidsdienst. In som mige van de meer dan veertig auto's die er voor stonden wachtten Rus sische chauffeurs. Ook de wagen van Ulbricht stond er. Amerikaanse deserteur voor Russische t.v. MOSKOU, 23-3. Ben jonge neger, die zichzelf bekend maakte als ser geant James Wright van de Ameri kaanse luchtmachtstaf, is zaterdag avond in Moskou op de televisie verschenen. Hij zei dat hij de Ver enigde Staten had verlaten uit pro test tegen de oorlog in Vietnam. De jongeman las een verklaring voor, waarin werd geprotesteerd tegen de agrissiviteÊt van de V.S. en tegen zinloos doden. Advertentie Vijf Cubanen vluchtten naai- de V.S. ST. PETERSBURG (Florida), 23-3. Vijf Cubanen die zich met geweld van het Cubaanse vissersvaartuig „Prio Palanka" hadden meester ge maakt. hebben zaterdag in de Ver enigde Staten politiek asyl gekre gen. Het schip was in de nacht door de Amerikaanse kustwacht op sleep touw genomen, omdat het met ben- zinepech te kampen had. Zeven be manningsleden gaven de wil te ken nen naar Cuba terug te keren. Na dat ze van brandstof waren voorzien werd het schip tot de grens van de territoriale wateren geëscorteerd. Oecumenische Raad van Kerken MOSKOU, 24-3. In Zagorsk heeft van 17 tot 22 maart een raadgevende bijeenkomst plaatsgevonden als voorbereiding voor de algemene ver gadering van de Oecumenische Raad van Kerken, die in juli zal worden gehouden in de Zweedse stad Uppsa la. Aan de bijeenkomst namen 35 per sonen deel. die tot verschillende godsdienstige richtingen behoorden en een vijftiental landen vertegen woordigden. De Rooms-katholieke kerk, die geen lid is van de raad, had zeven waarnemers gezonden. De buitenlanders waren in de ge legenheid om in Zagorsk, op 60 km van Moskou, oen Russisch-Orthodoxe dienst bij te wonen, alsmede een dienst van de methodisten. Een der gelijke dienst was nog nooit in Za gorsk gehouden. Het vertrek van Dubcek naar Dresden als hoofd van een partij- en regeringsdelegatie werd door het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka gemeld. Aan de ontmoeting zouden .verscheidene socialistische landen" deelnemen, aldus Ceteka In Praag vermoedt men dat behalve Dubcek ook premier Lenart of vice-premier Cernik tot de Tsjechische delegatie behoorden. Politieke waarnemers in de Tsje chische hoofdstad, nemen aan dat Dubcek voor alles wil proberen aan het wantrouwen in de D.D.R. tegen de vernieuwingsbeweging in Tsje- choslowakije een eind te maken. Economische topconferentie Na afloop van het overleg publi ceerde het Oostduitse persbureau A. BERN, 23-3. De permanente Noord- vietnamese gedelegeerde in Parijs, Mai van Bo, heeft tijdens zijn be zoek aan Bern verklaard dat zijn land „serieus bereid is deel te ne men aan besprekingen na onvoor waardelijke stopzetting van de bom bardementen op Noordvietnam". Dit staat in een communique dat vrij dag door het Zwitserse ministerie van buitenlandse zaken is uitgege ven. De Zwitserse regering heeft op nieuw haar diensten aangeboden voor een vreedzame regeling van de kwestie-Vietnam. Prins Bernhard in Italië NAPELS, 24-3. Prins Bernhard is zaterdag op het vliegveld van Napels aangekomen, waar hij aan boord is gegaan van een hefschroefvliegtuig dat hem naar het Amerikaanse vliegdekschip „Shangri-La" voor de kust van Napels heeft gebracht. D.N. een communiqué waarin staat dat in Dresden van gedachten is ge wisseld over de toestand in de com munistische landen. „Er zullen bin nenkort maatregelen worden geno men ter versterking van het Pakt van Warschau en de economische op bouw van de socialistische gemeen schap". Er zal spoedig een economi sche topconferentie komen. „De de legaties zijn vastbesloten de nodige maatregelen te nemen om de samen hang van de socialistische landen op basis van het Marxisme-Leninisme en het internationale proletariaat te vergroten". Ten aanzien van de huidige toe stand in Tsjechoslowakije zegt het communiqué dat de deelnemers aan het overleg er van overtuigd zijn dat de arbeidersklasse en alle Tsjecho slowaakse arbeiders onder leiding van de Tsjechoslowaakse communis tische partij de opbouw van het so cialisme zullen voortzetten. Blaiberg sprak met weduwe hartdonor KAAPSTAD, 23-3. De Zuidafri- kaanse tandarts, dr. Blaiberg, de eerste man ter wereld op wie een (tot nog toe) geslaagde harttrans plantatie is toegepast, heeft zater dag in Kaapstad kennis gemaakt met mevrouw Dorothy Haupt, de weduwe van de man, wiens hart in het lichaam van Blaiberg werd over geplant. De tandarts had een gesprek van een half uur met mevrouw Haupt in zijn woning. Vanwege zijn uitste kende lichamelijke conditie zal dr. Blaiberg zijn bezoeken aan het zie kenhuis Groote Schuur, die sinds zijn ontslag op zaterdag 16 maart dagelijks plaats vonden, verminde ren. Kunstrijst voor Indonesië MELBOURNE, 24-3. Indonesië heeft in Australië voor 281 miljoen gulden kunstrijst besteld. Het pro- dukt, bekend onder de naam Rycena 4x, is speciaal op de smaak van Azi aten afgestemd en volgens de pro ducenten in alle opzichten gelijk aan gewone rijst, maar kost de helft minder. Drama te Bremen BREMEN, 24-3. De 43-jarige Ne derlander W. K. heeft zaterdag in Bremen met een jachtgeweer in het bijzijn van de politie zijn vijftienja rige Duitse vriendin Ratke doodge schoten. De politie kon nog net voor komen dat de man daarna de hand aan zichzelf sloeg. Westmoreland naar het Pentagon WASHINGTON, 23-3. Generaal William Westmoreland, de Ameri kaanse bevelhebber in Vietnam, wordt in juli stafchef van het leger op het pentagon, zo heeft president Johnson meegedeeld. De president zei op een perscon ferentie, dat hij nog geen besluit ge- romen heeft wat betreft de opvol ger van de generaal. Evenmin heeft hij nog besloten tot het zenden van meer troepen naar Vietnam. Op dé vraag of de verdwijning van West- moreland uit Vietnam een verande ring van taktiek in dat land zal mee brengen, zei de president het on juist te achten te vertellen wat de nieuwe bevelhebber zal gaan doen. UTRECHT, 23-3. Van het totaal aantal ulo-Iccrlingcn bezocht vorig jaar 39,8 procent een katholieke school. In 1966 was dat 39,9 procent. Van de leerlingen die voor het eerst tot het eerste leerjaar werden toege laten ging 40,6 procent naar Rooms- Katholieke scholen tegen 40,7 pro cent In 1966. Als men bij de vergelijkingen ook de brugklassen aan de experimen teer-scholengemeenschappen betrekt blijkt dat in 1967 van het totaal aan tal leerlingen 39.5 procent een Ka tholieke school bezocht tegen 39,7 procent in 1966, terwijl het percen tage van de voor het eerst toegela ten leerlingen voor de Katholieke scholen daalde van 40 tot 39.6 pro cent. Volgens het cijfermateriaal van het Centraal Bureau voor de Statistiek komt deze achteruitgang ten goede aan het openbaar onderwijs en ook enigszins aan het neutraal-bijzondter onderwijs. Naar aanleiding hiervan wordt in het jaarverslag over 1967 van de vereniging voor Rooms-Ka- tholiek mulo gezegd: het gaat nog maar om kleine getallen, maar het geeft toch te denken. Hier kon wel eens de eerste aanzet van een ver schuiving zichtbaar worden, die niet zozeer een verschuiving is van bij zonder naar openbaar, maar meer van confessioneel naar neutraal' on derwijs". Eind vorig jaar waren bij de vere niging 462 scholen en 4177 leraren aangesloten. OUWERKERK, 23-3. In Ouwerkerk is dezer dagen - zoals gemeld - een lammerenvierhng geboren. De kleintjes verkeren in blakende welstand en vormen niet alleen de trots van de moeder, maar ook van de eigenaar, de heer A. Vijverberg. Voorlopig zijn de lammeren nog veilig bij de verwar mingslamp in de stal geborgen, tot ze stevig genoeg zijn om „naar buiten" tp gaan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). UTRECHT. World Services and Construction pty Ltd. in Australië heeft een opdracht ontvangen voor de bouw van een vaste brug over de beneden Yarra rivier in Mel bourne. De opdracht beloopt een be drag van circa 27 miljoen gulden. Advertentie Volgens mededeling van de politie had het paar, dat elkaar al' meer dan driekwart jaar kende, besloten sa men het leven te rug toe te keren. Vrijdagavond namen de geliefden een grote hoeveelheid slaaptabletten in, die echter slechts verlammings verschijnselen ten gevolge hadden. De ouders van het meisje gaven hun dochter zaterdagmorgen als ver mist op, omdat Ingrid 's nachts niet thuis gekomen was. Zij suggereerden de politie dat hun dochter wel' eens bij de Nederlander gebleven zou kunnen zijn. Toen de politie op zijn adres aanklopte werd er niet open gedaan, waarop een van de mannen op het balkon van de kamer klom. Door een openslaande deur zag hij het paar op een divan liggen. De man stond op en mompelde dat hij open zou doen, waarop de agent terug- klauterde. Op dat moment hoorde de agent een schot en zag hij de Nederlander het geweer op zichzelf richten. De politieman deed een gewaagde sprong door het glas en wist de man het geweer te ontrukken. K. liet zich daarna gewillig arresteren. De ouders van het meisje hadden de Nederlander zes maanden geleden door de rechter laten verbieden met Ingrid om te gaan. Desondanks had K. zijn vriendin telkens weer meegenomen naar zijn kamer. Voor een dergelijk feit was hij kortgeleden tot een boete van 200 mark veroordeeld. Praag: Voorrang aan mensenrechten PRAAG, 24-3. De burgerlijke rechten en vrijheden, een aktieve en vredelievende buitenlandse politiek, versterking van de defensieve kracht en de consequente toepassing van het nieuwe staathuishoudkundige systeem zullen voorrang hebben in de politiek van de Tsjechoslowaak se regering. Dit blijkt uit een ver klaring, die zaterdagavond na een kabinetszitting door het bureau van de minister-president in Praag werd bekend gemaakt. De genoemde pun ten zijn gebaseerd op het actie pro gramma van de communistische partij en zullen voorgelegd worden aan de nationale vergadering. Zoals bekend wordt de functie van de af getreden president Novotny waar genomen door de regering. GRATIS advies en prijsopgaaf bij aan koop van nieuwe meubelen. Uw oude meubelen ruilen we in. intermeube! mensen Maakt vrijblijvend een afspraak! H. J. DEURLOO binnenhuisarchitect telefoon (01110) 2946 - 2098 ZIERIKZEE KAROI, RHODESIDIE, 28-3. Rho- desische troepen hebben op de hoofdweg van Salisbury naar de grens niet Zambia wegversperringen opgericht, om auto's te doorzoeken op mogelijke Afrikaanse guerrila- strijders die proberen de Rhodesi- sche hoofdstad binnen te komen. Vooral de grote vrachtwagens krij gen de volle aandacht omdat daar in gemakkelijk een man kan wor den verborgen. De actie tegen de guerrillastrij ders, die door de bossen in het oos ten van het land zwerven, wordt ge leid vanuit Karoi. In Salisbury werd bekendgemaakt dat er tijdens het nu zes dagen durende optreden 18 strij ders zijn gedood. EMMEN. Bij een frontale botsing op de verkeersweg tussen Emmen en Klazinaveen is de 50-jarige schil der J. Moes uit Emmen om het le ven gekomen. Twee mede-inzitten den zijn ernstig gewond naar het ziekenhuis in Emmen vervoerd. RUSTENBURG, 24-3. Zeven ge zinnen, samen 45 personen tellend, z(jn zondagnacht dakloos geworden toen vier boerderijen en twee woon huizen afbrandden in de buurtschap Rustenburg tussen Alkmaar en Hoorn. Niemand liep letsel op, maar de materiële schade beloopt een zeer hoog bedrag. De burgemeester van Ursem, waaronder de buurtschap Rustenburg valt, zal een beroep doen op het nationaal Rampenfonds. De branid begon 's nachts om twee uur in het woonhuis annex groente winkel van de heer N. Koppes aan de Drechterlandsedijk. De heer Kop pes en zijn vrouw en vijf kinderen wisten zich tijdig in veiligheid te stellen. Er was wel spoedig hulp van de brandweer, maar het woonhuis en de winkel brandden uit. De krachtige zuidenwind deed bo vendien vonken overslaan naar de tegenover liggende boerderij, be woond door de families Borst en Holieberg, respectievelijk uit zeven en acht personen bestaand. Vandaar sloeg de brand weer over naar het woonhuis van de familie Mak, drie personen tellend en op de boerderij van de familie Van Diepen. Deze telt vier personen. Nog twee boerderijen, n.l. die van de familie Stuyt, bewoond door ze ven personen, en van de weduwe Stuyt en haar tien kinderen werden prooi van de vlammen. Enkele tussengelegen kleinere wo ningen bleven besrpaard. De boerde rijen waren kwetsbaarder doordat zij met een rieten dak waren gedekt. Zij brandden geheel af. De blussing De brandweren uit Alkmaar, Hoorn, Heerhu go waard, Schermer- horn en Avenhorn zijn uren met het blussingswerk bezig geweest. Do hulpverlening werd gecoördineerd door de burgemeester van Ursem, de heer H. J. de Nijs. Het gezin van de weduwe Stuyt is ondergebracht in hotel „De Gouden Karper" in Rus tenburg. De andere getroffenen zijn bij buren, kennissen en famiilie, on dergebracht. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor, maar in de boerderij van de familie Borst kwamen zestien varkens om en in de boerderij van de fam. Holleberg twee koeien in de vlammen om. Het overige vee in de verschillende boer derijen wist men te redden. De getroffen families waren ver zekerd tegen brandschade, maar het is te bezien of deze verzekeringen de verliezen zal dekken. Burgemeester De Nijs heeft zich met zijn wethou ders beraden op de verdere hulpver lening aan de getroffen gezinnen. Hij hoopt, dat de uitgebrande bedrijven snel kunnen worden herbouwd - en niet meer met rieten overkappingen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Hoe meer men weet, hoe meer zorgen men heeft Zelfde temperaturen Verwachting tot dinsdagavond: Zonnige perioden maar ook hier en daar een bui. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 26 maart. Zon op 6.29, onder 19.04. Maan op 6.07, onder 16.15. Nieuwe maan: 28 maart HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 26 maart 1.48 v.m. 14.22 n.m. BROUWERSHAVEN: 26 maart 1.43 v.m. 14.03 n.m. Springtij: 31 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een langgerekt hogedrukge- bied strekt zich van Rusland naar het zuidwesten uit, naar Italië. Ten westen van Ierland bevindt zich een lagedrukgebied. Tussen beide sys temen staat een zuidwestelijke lucht stroming. Het hogedrukgebied zorg de gisteren voor fraai zonnig weer_ boven een groot deel van west Euro pa, waarbij in ons laird de tempe raturen op de meeste plaatsen op liepen tot waarden van 18 a 21 gra den. Intussen dringt met zuidwes telijke winden onstabiele lucht ver der naar ons land op. Dit gaat ge paard met tijdelijk veel bewolking en enkele buien. DEN HAAG, 24-3. De actie „Kom over de brug" bradht in eerste in stantie het fenomenale bedrag op van f 24 miljoen. Maar daarmee stopt het nog niet. Men heeft alle hoop dat deze actie voor het werk van de kerken overzee, de f 30 mil joen zal halen. Dit zou dan tevens de allerhoogste opbrengst zijn van een inzamelingsactie in Nederland. BRUSSEL, 25-3. Een 47-jarige mijnwerker heeft zaterdagnacht te Zittaart, een dorp nabij Geel in de Belgische Kempen, zijn 39-jarige echtgenote, zijn 18-jarige zoon en zijn dochters van 13 en 5 jaar met bijlslagen om het leven gebracht en vervolgens zichzelf verhangen. De man moet in een vlaag van ver standsverbijstering gehandeld heb ben. Hij was reeds enige tijd ziek en leed aan neerslachtigheid. Het gezin stond in de buurt goed bekend. Advertentie QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage 1ST A Oosterland Telefoon (01114)495 DEN HAAG, 23-3. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen wil voor 25 miljoen gulden gaan deelnemen in individuele exporteurs- bedrijven. In de in Scheveningen gehouden algemene vergadering werd het be drag niet genoemd, maar wel was het in de wandelgangen uit betrouw bare monden te vernemen. In de vergaderstukken had het be stuur al als zijn overtuiging te ken nen gegeven, dat bij die exportbe drijven op voldoende ruime schaal de bereidheid bestaat, financiële deelneming van het centraal bureau mogelijk te maken. In december j.h heeft de raad van advies van het centraal bureau een plan goedge keurd voor het financieren van deze deelnemingen voor rekening en risi co van het afzetfonds. Behalve deelnemingen heeft het centraal bureau nog een ander pl'an, namelijk het vormen van een grote coöperatie samen met de algemene Nederlandse bond van groenenten- en fruitexporteeurs. Met deze bond is de afspraak gemaakt dat men mei de deelnemingen aan de individuele bedrijven pas zal beginnen als die grote coöperatie is opgericht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1