Lekker! Rennies Binnen 15 tellen klaar: BLIK DOOR HET WERELD Trap tegen heilige Duitse koe VENSTER Brandend maagzuur, Rendez-vous met eergisteren ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 22 maart 1968 Nr. 19966 Op het congres van de Westduitse sociaal-democrat en heeft voorman Willy Brandt gepleit voor het aan vaarden dat de westgrens van Po len voortaan langs Oder en Neisse loopt. Zeer realistisch voegde hij er aan toe dat hg niet verwachtte dat daardoor de Polen opeens warm zouden lopen voor de bondsrepu bliek, maar het kon de betrekkingen niet oost-Europa alleen maar verbe teren. En dat dit nodig is, daarvan zijn de Westduitse regeringen al sinds lang overtuigd. De erkenning van de Oder-Neis- segrens is er overigens minder voor de Polen dan wel voor de Duitsers zelf. Brandt heeft een zeer onpopu lair punt naar voren gebracht, dat hem in Duitsland zelf zeker de ver dubbelde haat zal opleveren van de groeperingen van een herlevend na tionalisme, die het een schande vin den dat iemand afstand zou willen doen van Duitse grond. Het is trou wens de vraag of Brandt met zijn idee ook kanselier Kiefinger mee krijgt. Met het oog op verkiezingen is het twijfelachtig of dergelijke op merkingen wel zo goed zijn voor de gene die ze uitspreekt en zijn partij. Afgeknabbeld Tenslotte heeft Brandts voorgan ger Schroder last genoeg gekregen toen hij onder kanselier Erhard langzaam maar zeker begon te knab belen aan het betonnen standpunt dat ten aanzien van de Duitse oost grens was opgebouwd onder Aden auers regime. Adenauer meende dat grenzen een kwestie waren van het hele Duitse volk waarover pas wat gezegd kon worden in een uiteinde lijk vredesverdrag. Dat werd de of ficiële doctrine waaraan men ver knocht bleef ook al werd steeds twij felachtiger of er ooit een vredesver drag gesloten zou worden. En ook of er nog ooit te denken viel over een verdwijnen van de Oostduitse D.D.R. Het argument van Brandt is dat sinds 1945 zoveel gebeurd is in de vroegere Duitse gebieden in Polen en de Sowjet-Unie (Oost-Pruisen) dat een terugdraaien van de historie nog slechts met enorme volksver huizingen tot stand kan komen. Het is eenvoudig irreëel daarover nu nog te denken. Het zou ook een nieuwe vracht leed over tallozen uitstorten en dat is eveneens ondenkbaar. Niet terug Terug naar het oude kan men niet met een vredesverdrag - en uiter aard helemaal niet door een oorlog. Dan moet men ook niet langer over de fictie blijven praten alsof die nog kan worden gebruikt als ruilmiddel bij onderhandelingen over een vre desverdrag - men moet het simpel- weg afschrijven als een deel'van de rekening voor Hitiers oorlog. Waar Brandt nu mee aankomt is buiten Duitsland eigenlijk al alge meen de gedachte. Men is daar trou wens ook al wat verder gegaan en dat zal Brandt dus ook moeten gaan doen als hij zijn logica even verder doorzet. De D.D.R. bestaat ook al te lang dan dat men die nog kan nege ren - een bezigheid waaraan nog te veel vlgt in Duitsland wordt be steed. En de dan volgende kwestie is dat Bonn op dezelfde gronden als het relat[es aanknoopt met Oost- Europese landen die met Pankow zou moeten proberen te verwerven. Heilige koe De Duitse eenwording is nog een heilige koe in Bonn waarvoor de verering overigens hoe langer hoe meer ontaardt in een soort vrijblij vende lippendienst, voornamelijk om de nationalistische smaldenkers te gerieven. En om der wille van de lieve vrede doen de V.S. en Enge land en Frankrijk er ook nog een beetje aan mee, maar ook met wei nig echt geloofTerwijl deze landen in de praktijk vooral de V.S. bij hun relaties met Moskou) streven naar een behoud van de bestaande toestand waarin iedere wijziging al leen maar nieuwe spanningen te weeg kan brengen die moeilijker te bedwingen zijn dan de oude waar mee men zo vertrouwd is dat men ze als het ware onder het slapen regelt. Een nuchterder inzicht in Bonn - en een verdwijnen van een reële vrees onder de Oosteuropeanen voor een Duits revanchisme - kunnen er slechts toe leiden dat in der minne iets geregeld wordt in het hart van Europa. Wellicht op de duur zelfs ook nog wel een Duitse hereniging. Maar Willy Brandt is niet heel de bondsrepubliek Duitsland. Hij is zelfs niet het hele kabinet. Voorlopig zal men in Polen bijvoorbeeld graag eens zien in hoeverre hij met zijn trap tegen de heilige koe de bonds- republikeinen tot navolging kan be wegen. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 23 en zondag 24 maart Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110) 2080, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van der Waarden. Dokter H. J. Simons, Renesse, tel. (01116) 280, neemt waar voor de artsen Stenger en Terpstra. Dokter H. Speelman, Oosterland. tel. (01114) 280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster A. K. Werkman, Kerkwerve, tel. (01110) 2309, neemt waar voor zuster Steutel en zuster Van Beveren. DIERENARTS Dierenarts W. A. M. Kalkman, Re- nesse, tel. (01116) 310, neemt waar voor dierenarts T. van Roon. De weekeinde-diensten vangen aan op zaterdagmorgen om tien uur. Advertentie vla-flip yoghurt vla limonadesiroop Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Zierikzee krijgt het tegen Alliance niet gemakkelijk DFS neemt het in eigen omgeving op tegen Robur Renesse gaat op bezoek by Jong Ambon te Vlissingen Zonnemaire komt binnen de lij nen tegen DFS II Mevo ontvangt op sportpark Bannink het sterkere VCK. Advertentie druk op de maag, opgeblazen gevoel? ize „Hee renhof" te Oosterland, dat schuil ging in een fraaie krans van groen. Zoals bekend werd het buiten in de oorlog vernield. m Het Dussische partijblad Prawda schrijft donderdag dat de Israëlische klachten over terroristische aanval len door Arabieren slechts een dek mantel zijn voor het verlangen om de agressie in het middenoosten voort te zetten. VOETBAL K.N.V.B. In de 3e klas D staat er voor Zierikzee in de uit wedstrijd tegen Alliance weer geen gemakkelijke taak te wachten. In de reserve 3e klas C komt Zierikzee II op het sportpark Bannink binnen de lijnen tegen lijstaanvoerder Rood- Wit W II. Ook de reserves staan in deze ontmoeting voor een bijzonder zware taak, waarin het niet mee zal vallen de bezoekers van de winst af te houden. AFD ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas gaat DFS het in eigen omgeving opnemen te gen Robur. De oranjehemden maken in deze ontmoeting een goede kans zich van de vorige week tegen Noor mannen geleden nederlaag te her stellen. Renesse gaat te Vlissingen op bezoek bij Jong Ambon waar de rood-witten, als zij het tenminste weer niet te gemakkelijk opnemen, winst kunnen boeken. Noormannen gaat mét goedé papieren op bezoek bij Hoofdplaat, terwijl Domburg voor eigen publiek de baas moet kunnen blijven over Luctor. Patrij zen maakt een kleine kans één pun tje over tehouden uit de thuiswed strijd tegen Zeelandia. In de strijd tussen de twee laagst geplaatste clubs, Kruiningen en Groede, geven wij eerstgenoemde een goed kans om twee puntjes rijker te worden. In de 2e klas B komt Zonnemaire in eigen omgeving als favoriet binnen de lijnen tegen DFS II. Zierikzee III kan wellicht de helft van de inzet thuis houden in de thuiswedstrijd tegen Jong Ambon. Renesse II moet in staat worden geacht de uitwed strijd tegen hékkesluiter Lewedorp- se Boys II tot een goed einde te kunnen brengen. Dreischor zal even wel in de uitwedstrijd tegen Dom burg II nog op haar tellen moeten passen. Cortgene kan baas in eigen huis blijven tegen Goes III, terwijl het voor Luctor II niet zal meeval len om Kwadendamme van het lijf te houden. In de 3e klas D gaat SV- OWK te Goes op bezoek bij Robur IV. Dreischor II is zeker niet bij voorbaat geheel kansloos in de uit wedstrijd tegen Kwadendamme II. Kruiningen II gaat van Kruin'ngen III winnen. Robur II moet thuis de baas kunnen blijven over Volhar ding II, terwijl 's Heer Arendskerke III en Patrijzen III elkaar niet veel zullen ontlopen. ZATERDAGCOMPETITIE. Mor genmiddag komt MEVO, in de le klas, op het sportpark Bannink te gen een heel wat sterkere tegen stander binnen de lijnen, VCKdan dit in de twee voorgaande wedstrij den het geval was. Hoewel MEVO in de uitwedstrijd tegen VCK een 1-1 gelijk spel wist te halen, zal het toch beter voor de dag moeten ko men darC jl. zaterdag tegen Beve landers als men de puntjes in Zie rikzee wil houden. Een spannende strijd om de leiding mag worden verwacht in de ontmoeting tussen Kloetinge en Meeuwen II, waarbij het krachtsverschil wel niet groot zal zijn. Bevelanders zal de winst wel aan Hoek moeten laten, terwijl Middelburg V baas in eigen huis kan blijven tegen Zaamslag. 's Heer Arendskerke en Arnemuiden 11 zijn na aan elkaar gewaagd, reden waar om wij aannemen dat de uitslag niet ver van een gelijk spel zal liggen. In de 2e klas A mag te Brouwers haven een spannende strijd worden verwacht tussen de club van die naam en Duiveland. De mogelijkheid dat de bezoekers er in slagen re vanche te nemen voor de te Ooster land geleden nederlaag is zeker niet uitgesloten. De voorhoede van de Brouwenaren is in de laatste wed strijden niet al te best op dreef, en dit kon voor de thuisclub wel eens een ernstige handicap betekenen. Bruse Boys moet er met een volle dige inzet in kunnen slagen Kloetin ge III van het lijf te houden. Kop loper WIK zal bij Serooskerke ter dege op haar tellen moeten passen als het de leiding niet kwijl wil ra ken aan een van haar naaste con currenten. Voor een lang niet ge makkelijke taak staat ook SKNWK bij het bezoek aan Nieuwdorp II. Colijnsplaatse Boys heeft in de thuis -wedstrijd tegen Middelburg VI een goede kans zich van de zware ne derlaag tegen Duiveland te herstel len. Veere krijgt bij Oostkapelle nog zware tegenstand te verwerken. In de 3e klas A zal er voor WIK II weinig eer te behalen vallen in de thuiswedstrijd tegen DFS III. ZSC krijgt het te Nieuweskerk bij SKN WK II wellicht iets zwaarder, maar toch houden wij het op winst voor de club uit Scharendijke. Te Zierik zee heeft MEVO II goede winstkan sen in het treffen met Brouwersha ven II, terwijl Duiveland II te Oos terland zeker niet geheel kansloos is in de ontmoeting met DFS IV. JUNIOREN. In groep A I is Zie rikzee A I zeker niet bij voorbaat kansloos in het treffen met Zeeland Sport A I te Vlissingen. In groep A IV zal WIK A I te Kerkwerve op Wolfaartsdijk A I revanche moeten nemen voor de in de uitwedstrijd geleden nederlaag, als zij haar fraaie positie aan de leiding wil handha ven. Zierikzee A II gaat op bezoek bij Goes A II waar het wel een kansje maakt de helft van de inzet in te palmen. In groep B zullen Zierikzee B I en Bruse Boys B I el kaar niet veel ontlopen. MEVO B I heeft goede winstkansen in de derby met- Zierikzee B II, terwijl MEVO B II het bezoekende Duiveland B I wel met de winst zal zien vertrek ken. In gorép B XI heeft Zonnemai re B I te Scharendijke tegen ZSC B I de beste troeven in handenIn de duinstreek zal Renesse B I zich wel de sterkste tonen in de ontmoe ting met WIK B I. De Zweedse regering heeft op nieuw snelle beëindiging van het conflict in Vietnam geëist en zich be reid verklaard op verzoek van de strijdende partijen te bemiddelen DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 10 uur ds. Lam, 7 uur ds. H. Ommering. Lu therse kerk: 7 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 10 uur ds. Assendorp, 11.30 uur zondagsschool. Seroosker ke: 2 uur ds. Ommering, 10.30 uur zondagsschool. Burgh: 9.30 uur ds. Flink. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 9.30 uur ds. Van Liere. Noordwelle: 11 uur ds. Van Liere. Scharendijke: 10 uur ds. Roo- denburg. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Feunekes. Zcnnemaire: 11 uur ds. Feunekes, 9.45 uur zondagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Schone- veld. Dreischor: 11 uur ds. Schone- veld. Ouwerkerk: 11 uur ds. Flink. Nieuwer kerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 uur ds. Ommering, 6 uur ds. Lam. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Bakker. Brui- nisse: 10 en 5 uur ds. Jagersma. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur de heer v. d. Meu- len, Rotterdam. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn. Haamstede: lOuur 5 uur ds. P. C. Meijer, O.- en W.-'Souburg. Scharen dijke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur de heer Jainsma. Nieuwcrkerk: 10 en 5 uur dr. Becker (openbare geloofs- bel. en voorbereiding H. A.). Ooster land: 10 en 3 uur ds. H. de Bruijn, Rotterdam. Bruinisse: 10 en 5 uur de heer Blokland, Roosendaal. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 on 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. Westerink. Haamstede: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Wosterink. Nieuwcrkerk: 10 uur leesdienst. 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur student Van Stuijvenberg. Bodegraven. Nieu- werkerk: 10 en 3 uur ds. Karens, voorber. H. A. Oosterland: 10 en 2.30 uur leesdienst 6.30 uur ds. Karens. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 6.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur ds. Schenck. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst. 12 uur jeugdsamenkomst. 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katbolicke Kerk Zierikzee: Eucharistieviering zater dagavond 19 uur. zondag 8 en 10 uur. Haamstede: Eucharistieviering om 9.30 uur. Feuilleton door Gré de Boer Op een morgen in het begin van juni belde hij om zijn technische bedrijfsleider, maar inplaats van hem kwam Den Dool, voorman zet ter, die bij afwezigheid van Leuriee als diens plaatsvervanger fungeerde. „Waar is meneer Leurke?" vroeg 'hij ontstemd. „Die moest even weg, meneer". „Heeft hij niet gezegd waarheen?" De man haalde zijn schouders op en glimlachte flauwtjes. „Dacht u, dat-ie dat ons zou vertellen?" „In orde, Den Dool. Ik kan het net zo goed met jou bepraten. Ga zitten, sigaret?" „Alsjeblieft, meneer". Bergenaar keek hem aan, terwijl de man een sigaret aanstak. „Hoe lang loop je hier nu al, Den Dool?" ,,Dat islaat eens kijken.... van zes en veertig af, meneer. Ik ben nu drie jaar voorman". „Dan ken je het klappen van de zweep wel, hè?" Bergenaar lachte even. „Apropos, deze staat moet in gekort worden. Het is een fout van de cliënt, dus we berekenen extra correctie. Een cicero of zes korter. Kijkhet formaat is precies aan gegeven. Zeg tegen de man, die het snijdt, dat bet op de millimeter nauwkeurig 'gesneden moet worden. Het is systeempapier en het moet in een machine passen. Haal er maar een lijn of vier uit en schuif dit op- telbalk evenredig omhoog. Laat me nog even een nieuwe proef zien, wil je?" De man nam het vel papier over. Knikkend antwoordde hij: „Dat komt in orde, meneer". Een uur later zag hij Leurke weer in de drukkerij lopen en dus belde hij hem. Het duurde enkele minuten, want de bedrijfsleider liet zich niet a bout portant kommanderen, dat wist Bergenaar de eerste week al. Maar tenslotte betrad de man toch het privékantoor. Bergenaar was juist bezig een brief op te geven en had zin om de man op zijn beurt te laten wachten. „Een ogenblik, me neer Leurke, ik ben zo klaar". De man draaide zich om, zodat hij door de grote ruit in de drukkerij kon kijken. Rustig dicteerde Berge naar, tot hij gereed was. „Dat is het vanmorgen, Ediths Werk het op je eigen machine maar uit, en leg het vanavond bij de rest van de post". „Jawel, meneer". Nadat het meisje vertrokken was, keek Bergenaar naar de bedrijfslei der, die nog immer met de rug naar hem toestand. „Meneer Leurke, ruim een uur ge leden had ik u nodig, maar u was noch in de drukkerij, noch in de zet terij, kortom nergens. Waar was u?" De man draaide zich om, zonder zijn chef aan te kijken. Hij bestu deerde de plafondversiering. „Me vrouw Varsink is vandaag jarig en nodigde me uit een kopje koffie te komen drinken. Zodoende was ik een poosje daarginds". Bergenaar was een ogenblik te verbluft om dadelijk te kunnen ant woorden. „Zo, daar wist ik niets van. Die verjaardag, meen ik, doch daarvoor ben ik ook nog tekort in dienst. Als u van mening bent, me neer Leurke, dat u zo maar een half uur of langer uw werk kunt verzui men, is dat voorlopig uw zaak. Wilt u evenwel in voorkomende gevallen uw plaatsvervanger verwittigen? Zo -dat ik weet, waar u bent?" „Ik heb Den Dool gezegd, dat ik even wegging". „Maar niet, waarheen u ging". Leurke glimlachte. „Pardon, me neer, maar het is niet mijn gewoon te verantwoording van mijn daden af te leggen aan mijn plaatsvervan ger". „Dan doet u dat voortaan aan mij, meneer Leurke. Ik weet niet ,of u onder werktijd naar de tandarts gaat, maar dat interesseert mij min der. Hoofdzaak is, dat ik dien te we ten, waar u bent, als u zich in werk tijd buiten het bedrijf bevindt. Is dat duidelijk?" Bergenaar zag de woede opkomen bij de ander. „Zoekt u iets, meneer?" klonk zijn stem dreigend. „Nu niet meer. Maar een goed uur geleden zocht ik u en u was er niet, terwijl niemand wist, waar u uit hing. ik weet niet, of meneer Var sink dit tolereerde. „Ik ben huisvriend bij de familie Varsink. Om eventuele praatjes bij voorbaat te voorkomen, bezoek ik na meneer Varsink's dood mevrouw zo min mogelijk. Maar als ze me uitnodigt, kan ik toch zeker niet weigeren?" „Zeer zeker niet, meneer Leurke. Hetgeen niet wegneemt, dat het een gebaar van beleefdheid is even een seintje te geven, begrijpt u? Als a daarvoor meneer Den Dool niet ge schikt acht, meldt u het hier". Enige tijd was het stil. „Ik zal het overwegen, meneer", klonk het ten slotte afgemeten. Bergenaar knikte. „Doet u dat en doet het vooral goed, meneer Leur ke. Dat was het. U kunt nu wel weer gaan". Na het vertrek van de bedrijfs leider wist Bergenaar: Daarom voelt die man zich hier sterk. Hij is be vriend met de familie Varsink. Wat Nico in de hufter gezien heeft, is mij niet duidelijk. En de smaak van mevrouw Eva kan ik evenmin be wonderen. Dus mevrouw vierde vandaag haar verjaardag. Kom we zullen haar een kleine attentie sturen. Eens kijken, hoe ze dit zal opvatten. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9