k e 1 r y H Tuinbouwveiling Z.H.E. wenst fusie Fijnaart-Oud-Beijerland Bijdrageregeling 1968 voor sportvissersorganisaties Verkeerscursus te Bruinisse is feestelijk besloten ONZE PUZZELRUBRIEK te te te te Serie „dikke torens" - boeiend onderdeel tekeningententoonstelling Zeeman-lyceum t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2'2 maart 1968 Nr. 19966 Belang van depót te Haamstede wordt minder ZIERIKZEE. 21-3. De Coöpera tieve Tuinbouwveiling der Zuid-Hol landse Eilanden G.A. te Rotterdam hield gisteravond in het „Huis van Nassau" te Zierikzee een goed be- zcchtte rayonvergadering, welke on der leiding stond van voorzitter D. Ki skam uit Oostvoorne. Op deze ver gadering was mede aanwezig de voorzitter van de veiling Z.H.E., de heer J. J. van Kampen uit Rotter dam. In zijn inleiding wees de voor zitter er op, dat er in het jaar 1967 veel is gegroeid, doch dat de prijzen erg tegengevallen zijn. Normaal worden op de Rotterdam se veiling altijd nog al flinke kwan- tums pruimen van Schouwen-Duive- land aangevoerd, doch dit is in 1967 niet het geval geweest, omdat deze vruchten praktisch allemaal bevro ren zijn. De perenoogst was slecht te noemen, doch de appelen leverden een topoogst op. Het jaar 1967 was voor de meeste bedrijven dan ook een moeilijk jaar. Moeilijk in die zin, dat er in de bedrijven door de grote oogst, hard gewerkt moest worden, met povere financiële resultaten. De kosten bleven stijgen - de investe ringen duurder - de inkomsten la ger. De rentabiliteit van de bedrij ven was weer lager dan in het jaar 1966 en toen was het ook al niet best. De volle grond groenteteelt heeft door het groeizame weer - veel pro- dukten aangevoerd, met in 't alge meen Lage - soms te lage prijzen. Ook de resultaten van de glastuin bouw zijn lager geweest, dan rede lijkerwijs verwacht kon worden. De voorzitter vond het spijtig te moeten vaststellen, dat de resultaten van de fruitteelt in 1967 slecht genoemd ten worden en dat het overzicht in mineur gebracht moest worden. Gang van zaken by de Z.H.E. Over 1967 bedroeg de geldomzet f 17.062.219,49. Een bedrag wat ge zien de aanvoei- veel te laag is. Ie- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Uit het 'kantoor van een groothandel in horlogebanden aart de Amaliiastraat in Den Haag is een voorraad gouden horlogebanden ter waarde van 25 tot 30 duizend gulden ontvreemd, alsmede een geldkistje met 1250 gulden. SCHIEDAM. Doordat tijdens een algemene controle de politie te Schiedam een autobestuurder aan hield die een aantal flessen drank vervoerde, kwam zij op het spoor van een complot van dieven en he lers, dat in ongeveer een jaar tijd voor rond f 25.000 aangestolen drank heeft verhandeld. HARMELEN. Op rijksweg 12 ter hoogte van Harmeien is een .perso nenauto tegen een vrachtauto gere den. vervolgens tegen de vangrail gebotst en 'daarna omgeslagen. De bestuurster, de 67-jarige mevr. S. H. Steelink uit Den Haag werd uti de auto geslingerd en bleef gewond op de weg liggen, waar zij door een volgende auto werd overreden. Het slachtoffer overleed op weg naar het ziekenhuis. DEN HAAG. Bij de benoeming van een burgemeester behoort de gemeenteraad een zekere inspraak te kunnen hebben. Dit is het stand punt; van de VVD-commissie Kiezer -gekozene, welke studiecommissie rapport heeft uitgebracht. DEN HAAG. De liberale partijen uit zes Europese ladnen hebben zich uitgesproken voor het instellen van een organisatie voor overleg en ge zamenlijke actie door de E.E.G.- landen en kandidaatleden, teneinde de eenmaking van Europa te waar borgen door middel van gemeen schappelijke gedragslijnen en instel lingen. VLISSINGEN. Het neerschieten van de 30-jarige bankwerker A. van Vlijmen in Vlisslngen was door zijn 33-jarige collega A. M. de B. nauw keurig voorbereid. De beslissing om van Vlijmen te doden, had de B. reeds afgelopen zondag genomen. Dit is komen vast te staan bij de verhoren die de gemeentepolitie van Vlissinger. de B. afgenomen heeft. VRIEZENVEEN. Bij een boerderij - brand in Aadorp (gemeente Vrie- zenveen) zijn drie stamboekkoeien, twee kalveren en een pinik om het leven gekomen. Een vierde koe moest worden afgemaakt. Er werd voor ongeveer 150.000 gulden scha de aangericht. UTRECHT. In samenwerking met de Nederlandse Sportfederatie brengt de AVRO-televisie op vrij dag 19 april de eerste nationale sporttest op het scherm. Evenals de nationale rijtest is de sporttest ge produceerd naar het voorbeeld van een Amerikaans CBS-programma, de „National sport and fitness test". AMSTERDAM. De Amsterdamse centrale recherche heeft vijf man nen aangehouden op verdenking van diefstal en heling. De arrestaties houden verband met een inbraak bij een groothandel in elektronische apparatuur op de Haarlemmerdijk, waar voor ca f 8000 aan goederen werden gestolen. AMSTERDAM. Amsterdam heeft met de uitreiking van het honderd duizendste verk eersdiploma een mijlpaal op het gebied van het ver- keersonderwijs bereikt. Het diplo ma. dat sinds 1949 bestaat, viel ten deel aan de 12-jarige Liesje van Velsum van de Van Tienhoven- school in Osdorp. WOERDEN. De leden van de ver eniging Groentendivisie, Vruchiten- en Eierenveiling Woerden en Om streken, hebben op voorstel van het bestuur met 76 tegen twee stemmen besloten de vereniging per 1 juli aanstaande te ontbinden. Per 1 juni of zonodig eerder zal met het veilen van de produkten worden opgehou den. der van de leden heeft dit aan de re sultaten van zijn eigen bedrijf wel gemerkt. De veiling exploitatie sluit dan ook met een zeer klein batig saldo van f 24.542,33, welk bedrag naar de exploitatierekening 1968 is overgebracht. Verwacht weidt dat ook de kosten bij de Z.H.E. blijven stijgen en het is noodzakelijk, dat deze kostenstij ging wordt opgevangen door hogere produktiviteit in het bedrijf. Het heeft de directie van de veiling veel hoofdbrekens gekost om de exploita tie toch nog sluitend te krijgen. De nieuwe fustafdeling is nu gereedge komen. wat het fustpark en het werk zeer ten goede komt. Dit is erg be langrijk, daar de fustafdeling van de veiling de duurste afdeling van het gehele veilingbedrijf is. In 1966 werd begonnen met de z.g. fruitpools en in 1967 werd er uitbreiding aan ge geven. Voor een goede prijsvorming zal het nodig zijn dat de pools groter worden. Dit geldt voor alle veilingen in Nederland. Het Centraal Bureau treedt hierbij coördinerend op. Het loopt nu echter allemaal nog wat stroef door gebrek aan medewerking. Het voornemen bestaat om de finan ciering bij de pools aantrekkelijker te maken of beter nog, minder moei lijk voor de deelnemers. De kwekers zullen hiervan vroegtijdig op de hoogte gesteld worden. Minder depots Het aantal depots van de Z.H.E. loopt langzaam terug. Als de le denvergadering van aanstaande za terdag te Rotterdam de verkoop van het veilinggebouw aan de Vissersdijk te Zierikzee goed zal keuren is ook dit depot op Schouwen-Duiveland opgegeven. Het belang van het bestaande de pot te Haamstede wordt steeds min der. Dit is mogelijk geworden door wijziging bij 't vervoer van de tuin bouwproducten. Deze wijzigingen werken gunstig voor de aanvoerder en kostenbesparend voor de veiling. De koeling van het fruit heeft in 1967 veel problemen gegeven. De veiling heeft op niet minder dan 11 plaatsen koelruimte moeten huren. De plan nen vcor een groot koelhuis in de omgeving van Barendrecht zijn in voorbereiding. Men hoopt dan dat het koelprobleem dan zal zijn opge lost. De N.V. Koelhuis en Pakstation Z.H.E. hebben een verlies geleden van f 38.000,-. BRUINISSE, 18-3. Het Ned. Herv. verenigingsgebouw was geheel ge vuld met cursisten, belangstellenden en genodigden, toen de voorzitter van de afdeling Bruinisse van het Verbond voor Veilig Verkeer, de heer L. Padmos, de enigszins feeste lijke avond met een welkomstwoord opende. In het bijzonder verwel komde hü de loco-burgemeester W. van Gilst en de heer VV. Vlam, adju dant-groepscommandant der rijkspo litie te Bruinisse. Na de opening kreeg de secretaris van de afdeling de heer G. Helmen- daeh die gelegenheid het verloop van de cursus nog eens onder de loupe te nemen. Evenals iin het seizoen 1965- 1966 gaven zich ook weer 75 perso nen op voor de cursus. Begin decem ber werd gestart. Door het ongeval dat de docent de heer G. Helmen- dach overkwam, kwam er een klei ne stagnatie in het verloop van de Advertentie Hoera! Lente. Overal bloemen. Te kust en te keur. Geniet ervan. Zorg voor versgevulde vazen. Want... met bloemen is bet altijd een beetje feest! cursus. Gelukkig bleef dit tot enkele weken beperkt. Tenslotte wees de decent nog op het feit, dat theoreti sche kennis belangrijk en mooi was, doch de toepassing van de kennis in de praktijk is he.t belangrijkste. Vervolgens kreeg de loco-burge meester de gelegenheid om aan 57 cursisten het certificaat en het draagsleuteltje uit te reiken. Zestig cursisten namen deel aan de test. Helaas moesten er drie cursisten af gewezen worden. Na de uitreiking sprak d'e heer Van Gilst de aanwe zigen en speciaal de cursisten toe. Hij wees op het feit, dat het ver keer steeds drukker wordt. „Vooral op Schouwen en Duiveland nu we door bruggen en dammen verbonden zijn met het vaste land. Laat het niet alleen bij theoretische kennis blijven, doch past u uw kennis ook toe in de praktijk". Hij memoreerde dat het gemeentebestuur blij is dat de gemeente een afdeling van het Verbond van Veilig Verkeer binnen zijn grenzen heeft. Ook de samen werking tussen gemeentepolitie en veilig verkeer vond hij een zeer be langrijk punt. Van de 57 cusisten waren er twee, die de test zonder fouten hadden ge maakt. Deze cursisten mochten naast het certificaat en draagsleuteltje nog een persoonlijk aandenken ontvan gen van het bestuur van de afd^~ Bruinisse. Vervolgens kreeg d!e heef St. Jumelet, lid van het bestuur van ée afd. Bruinisse het woord. Namens het bestuuj- dankte hij de docent voor het geven van de cursus. De wijze waarop de cursus gegeven Werd, was buitengewoon te noemen. De dank van het bestuur ging met een prachtig geschenk gepaard. Vervolgens kreeg één der cursisten het woord, n.l. mevr. P. IJzelenberg- Olree. In dichtvorm liet zij de our- sus nog eens de revue passeren. Na mens de cursisten bood zij de docent een geschenk aan. Na de pauze, waarin aan de aan wezigen koffie werd aangeboden, werden twee prachtige films ver toond, aangeboden door^ de Caltex- benzine maatschappij. Eén der films liet de levenswijze en gewoonten zien van een bevolkingsgroep in Afrika. De andere film bracht de bezoekers naar Sumatra, waarvan de vinding van olie en het transport thema's waren. KERKNIEUWS Oud Gereformeerde Kerk. BRUINISSE: dinsdag 26 maart, 2.30 uur ds. J. v. d. Poel, Ede (Huwe lijksbevestiging) DEN HAAG, 21-3. Onder zekere voorwaarden kunnen sportvissersor ganisaties, die met eigen middelen en met van derden verkregen bedragen verbeteringen financieren, welke de hengelsport bevorderen, ook dit jaar vcor een overheidsbijdrage in aan merking komen. Dit blykt uit een beschikking van de minister van de landbouw en vissery, gepubliceerd in de staatscourant van 30 maart 1968. Bijdragen zullen slechts worden verleend voor viswateren, waarvan een hengelsportvereniging of fede ratie van hengelsportverenigingen rechthebbende op het visrecht is, dat wil zeggen huurder of eigenaar is. De financieringsregeling is van toe passing op projecten ter verbetering van het viswater dan wel van de vis stand in dat water. Bovendien kunnen andere verbe teringen, waardoor de mogelijkheden tot uitoefening van de spo2-tvisserij worden bevorderd, voor een finan ciële tegemoetkoming in aanmerking komen. De verbetering moeten „de belan gen van de sportvisserij in algemene zin" dienen, hetgeen kan inhouden, dat de viswateren ook voor sportvis- sers-niet-leden van de vereniging toegankelijk zullen moeten worden. Naast deze algemene voorwaarden is de directeur-generaal voor de voedselvoorziening en de visserijen gemachtigd, bij de verlening en de bijdragen voorwaarden te stellen. De verenigingen van sportvissers en federaties van hengelsportvereni- Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft donderdag de we reld opgeroepen alles in het werk te stellen om een einde te maken aan „dë verraderlijke verspreiding van rassenvooroordelen". Sterke daling van de goudvoorraad Ver. Staten NEW YORK, 21-3. De Amerikaan se monetaire goudvoorraad is in de woensdag geëindigde week met 950 miljoen tot 10.484 miljoen dollar verminderd, zo heeft de Federal Re serve Bank in New York donderdag bekend gemaakt. De voorraad heeft nu de kleinste omvang bereikt se- detft juni 1936. Dit jaar is er al an derhalf miljard dollar van afgegaan vergeleken met een vermindering van vijftig miljoen dollar in de over eenkomstige periode van het vorige jaar. Historische brandspuit uit gemeentehuis verdwenen STADSKANAAL, 21-3. In Sellin- gen, gemeente Vlagtwedde, is sinds februari uit het gemeentehuis een historische brandspuit verdwenen. Deze brandspuit, die geheel uit ko per en hout bestaat en dateert uit de 19e eeuw, was de eerste spuit die in het dorp Sellingen werd ge bruikt. In begin heeft men zich in Sellingen niet zo druk gemaakt over het verdwijnen van deze brandspuit omdat men dacht dat het een cairna- valsgrap was van de Ter Apeler carnavalsvereniging. Dit is echter niet het geval: de carnavalsvereni ging „De Kloosterwiekers" weet van niets. Scheepvaartberichten Attis, 21-3 5 m. N Cherbourg naar Le Havre. Aludra, 21-3 182 m. W Karachi naar Karachi. Ampenan, 21-3 85 m. N Finisterre naar Merseille. Atys, 21-3 150 m. W Colombo naar Perzische Golf. Zafra, 20-3 340 m. O Beira naar Mombasa. gingen moeten hun aanvragen met omschrijving van de verbeteringspro jecten, kostenraming, en opgaaf van eigen financiering, alsmede het be drag dat door derden is of zal wor den bijgedragen, uiterlijk 31 augus tus 1968 hebben ingediend bij de di recteur van de visserijen, te Den Haag. SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor a.s. zondag 24 maart luidt: 3e klasse D: Aliance-Zierikzee; Grenswachters-METO; NSV-HW. Eindstanden Microkorfbalconipetitie K.B.G.O. ZIERIKZEE. Nu de microkorfbal- competitie van de K.B.G.O. dinsdag avond jl. te Oude Tonge werd afge sloten met een drietal wedstrijden volgt hieronder de eindstand van de le klasse: DFS 15 13 1 1 55-20 27 All Ready 15 9 3 3 49-30 21 WIK 15 6 2 7 33-40 14 Delta 15 8 0 7 39-35 12 DBGC 15 3 3 9 18-32 9 SKNWK 15 1 1 13 22-59 3 Wegens niet opkomen kreeg Delta 4 winstpunten in mindering, welke in de standenlijst zijn verwerkt. President Novotny van Tsjccho- Slowakü'c heeft volgens het persbu reau Ceteka, in een brief aan het parlement zün aftreden bekendge maakt. Onder de vele inzendingen die de ze week binnenkwamen werd een nogal hoog percentage met fouten aangetroffen. Onder de goede inzen dingen werden zoals gebruikelijk weer twee boeken verloot. De eerste prijs gaat naar mevr. P. van Damme-Briaire, Abelenpad 3, Haamstede De tweede prijs is bestemd voor: de heer A. M. Does, Plevierstraat 41, Zierikzee. De oplossing luidt: Horizontaal; l. eed; 3. n.a.v.; 5. bajonet; 10. rai; 12. are; 13. aai; 14. ika; 16, spar; 18. lam; 19. ede; 21. mal; 23. vaal; 25. mama; 26. sigaar; 28. rete; 30. ala; 32. roem; 34. erin; 36. plooi; 39. leer; 41. edda; 43. heel; 45. eert; 47. mooi; 49. tarn; 51. aster 54. toon; 56. eden; 58. gat; 60. sate; 62. ideaal; 65. vest; 66. apis; 68. ems; 69. her; 70. ark; 71. stom; 73. st; 75. lor; 77. eva; 78. Isk; 80. globaal; 81. rem; 82. gil. Verticaal: 1. eek; 2. dr; 3. nip; 4. vara; 5. belle; 6. jammer; 7. o.a.; 8. niemand; 9. the; 11. asla; 15. ami; 17. avro; 20. dal; 22. agio; 24. arme; 26. sap; 27. arie; 29. tere; 31. ara; 33. ella; 35. iets; 37. Ieo; 38. ohio; 40. eend; 42. die; 44. etna; 46. rand; 47, mug; 48. ottprlo; 50. reep; 52. tram; 53. rel; 55. ostara; 57. eist; 59. ave; 61. takel; 63. eems; 64. ass; 67. isar; 69. heg; 72. olm; 74. tol; 76. ob; 79. kg. De nieuwe puzzel s I V ~f I i 7 m rs ss O io tf ét *7 A> J/ J3 Jf só V JS Ve 4' VS 4v V* W fo f/ Si SS V SS 4o 6* At Ay S6 is Y* V8 V' pfi Horizontaal: 1. lang jaspand; 4. familielid; 6. meisjesnaam; 10. 'kans 11. vogel; 14. bekende Aziatische kustplaats; 16. ambtshalve (Lat. af. kort.); 17. onverstandig; 18. voorzet sel (Eng.); 19. water in Brabant; 20. sportterm (afk.); 21. zijrivier van de Donau; 23. dubbelklank; 25. soort hagedis; 28. verder gaan; 30. klein roofdier; 32. verlaagde toon; 34. voorzetsel; 35. kiemen; 37. vervan gen; 42. landbouwwerktuig; 44. uit roep; 45. lidwoord (Fr.); 46. grond toon; 47. godheid; 48. soort onder wijs (afk.); 49. hij die solliciteert; 53. vette vloeistof; 55. bijwoord; 56. stof maat; 58. nagerecht; 59. bepaal de ziekte; 63. handvat; 65. goud (Fr.) 66. verbinding; 68. eerwaarde heer (Lat. afk.); 70. onbep. voornaamw. (Fr.); 71. bestaat; 73. familielid; 75. voorzetsel; 76. flink; 78. zelfzuchtige; 80. kerel; 81, schrijflijn; 82. familie lid; 83. bloem. Verticaal: l. clubgebouw; 2. maan stand (afk.); 3. voor; 4. onmeetbaar getal; 5. oosterse titel; 6. vreemde munt (afk.); 7. venster; 8. hetzelfde (afk.); 9. deel van de hals; 10. ge- laatsbeschildering; 12. oosterse titel; 13. deel van een tocht; 15. bars; 17. belevenis in de slaap; 19. aansporen; 22. de somma van; 24. geestdrift; 26. pers. voornaamw.; 27. meisjes naam; 29. met de ploeg omwerken; 31. meisjesnaam; 33. instituut voor onderwijs; 36. meisjesnaam; 38. on der andere (afk.); 39. drank; 40. het H. Roomse Rijk (Lat. afk.); 41. vo gelziekte; 43. pers. voornaamw.; 44. reeds; 47. anno (afk.); 49. zangnoot; 50. geestig; 51. met spoed; 52. strijd perk; 54. verbinding; 57. leed door maken; 58. tafelgerei; 60. als eerder (afk.); 61. godheid; 62. voorzetsel; 64. deel van de mond; 67. Indische dakbedekking; 69. onvruchtbaar; 72. zeepwater; 74. overheidsinstelling; 77. water in Friesland; 78. stofmaat 79. dierengeluid; 80. inhoudsmaat (afk.). ZIERIKZEE, 22 maart. Morgen, zaterdagmiddag, zal door de inspecteur van het gymnasiaal en mid delbaar onderwijs, dr. J. L. P. Brants, in de aula van het Professor Zeeman-lyceum de officiële ope ning worden verricht van een tentoonstelling van tekeningen van de leerlingen. Aan de inrichting van deze expositie wordt heden (vrijdag)middag en -avond volgens een „draaiboek" van de leraar tekenen, de heer A. S. M. Braat, in aula, leslokalen en gangen door een aantal van de exposerende leerlingen zélf de laatste hand gelegd. Morgenmiddag is het dan zover dat aan ouders en belangstellenden een boeiend geheel zal kunnen worden getoond van vele tientallen werkstukken* een staalkaart van jonge en vitale creativiteit, al bij voorbaat naar waarde geschat door de toezeg ging van de inspecteur deze tentoonstelling officieel te willen openen; een geste immers die tot de zeld zaamheden kan worden gerekend en in feite zoveel wil zeggen dat het tekenonderwijs inderdaad tot de vakken behoort die van wezenlijk belang worden geacht in de toch vooral „op de maatschappij" ge richte opleiding van de leerlingen. Dit betekent dus ook zoveel als een erkenning van de individualiteit, die speciaal bij het tekenen zo duidelijk naar buiten treedt. De tentoonstelling i.s een treffende illustratie van de zichzelf aftasten de creatieve jonge mensen, hetgeen bijvoorbeeld zeer goed te zien is aan de series tekeningen door de leerlingen van hetzelfde onderwerp gemaakt. En dat is dan nog slechts een enkel aspect van deze tentoonstelling die gedurende twee middagen geopend zal zijn: zaterdag en zondag, van 2 tot 5 uur. Niet alleen om de resultatente zien is een be zoek op z'n minst „de moeite waard", maar ook de verschillende technieken die bij het onderwijs toe gepast worden, de gehele manier van werken maken het zien van de tentoonstelling tot een boeiende ervaring, voor welke unieke gelegenheid thans - zij het dan slechts een tweedaagse - mogelijkheid bestaat. Foto's: werkstukken van verschillende leerlingen, van hetzelfde onderwerp, in deze reeks: „de dikke toren". (Foto's: Zieriikzeesohe Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3