LD SPREEKMIDDAG DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ver. Staten en Rusland veroordelen het Israëlisch optreden Algemene Bond van Bejaarden ALGEMENE BIJSTANDSWET' SOUL SOUNDS TERUG! Rockefeller geen kandidaat onze uitgebreide Indische rijsttafel Buitenlandse bezoekers in V.S. kunnen naar Vietnam gezonden worden „Nog grotere boter-overschotten" V/AT 1EQT 01 bilt meubelen voor gelukkige ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE» Vrijdag 22 maart 1968 124ste jaargang Nr. 19966 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jonnewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzeesliedje in t.v.-show lil zitting van de Veiligheidsraad: Israël: „doel militaire operatie is bereikt", einde aktie NEW YORK, 21-3. De Amerikaanse afgevaardigde Goldberg heeft in de Veiligheidsraad gezegd dat de Israëlische vergeldingsactie in geen verhou ding staat tot de gewelddaden die eraan voorafgingen. Het Israëlische op treden is naar zijn oordeel niet te rechtvaardigen. Israël en Jordanië waren beide gehouden het bestand na te leven. Goldberg pleitte voor versterking van het V.N.-apparaat dat de vrede moet handhaven. De Sowjet-afgevaardlgde Jacob Malik drong aan op een krachtige veroor deling van Israël. De raad moet naar zijn mening Is raël aanzeggen dat er sancties zul len worden genomen als het zich op nieuw schuldig maakt aan schending van het bestand. Goldberg stelde voor V.N.-waar- nemers te sturen naai- de Israëlisch- Jordaanse bestandslijn. Hij herinner de er aan dat de V.N.-aanwezigheid beperkt is tot de grenzen van Egypte en Syrië met Israël. De V.S. hebben begrip voor de moeilijkheden die terroristische overvallen op Israë lisch grondgebied veroorzaken. Isra el had zich echter tot de V.N. moe ten wenden voor toezicht op naleving van hel bestand, aldus Goldberg. Malik vond dat het zenden van V.N.-waarnemers geen nut heeft. De waarnemers van de V.N. aan het Suez-kanaal verhinderen de Israëli sche provocaties ook niet, verklaarde hij. Naar de mening van de Sow jet vertegenwoordiger toont de Israëli sche aanval op Jordanië aan dat de leidende kringen in Israël hun on zinnige avontuurlijke politiek voort zetten, aangemoedigd door de V.S. TEL AVIV, 21-3. De Israëlische stafchef, generaal-majoor Bar Lev, heeft donderdagavond gezegd dat „het doel van onze militaire operatie is bereikt". Hij deelde mee dat 17 Israëliërs zijn gedood en 70 gewond. De drie bases Karameh, ten noorden van de Dode Zee, Safi en Khirbet el Khanzir zijn vernitigd. Corry Brokken samen met Willeke Alberti in de show: ,'n Avondje uit met Corry". Corry Brokken zingt in deze show het door de historie ge heiligde: ,,'fc Heb mijn hart in Zierikzee verloren". Men zie onze reportage elders in dit nummer. Advertentie ^scccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccr Afdeling Bruinisse Op verzoek en onder leiding van het Rayonbestuur in Zeeland zal te BRUINISSE op 25 maart a.s., in de zaal van het Gereformeerd Vereni gingsgebouw te 2.00 uur, een gesprekmiddag worden gehouden over de Als spreker zal optreden een ambtenaar van het ministerie voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk voor de provincie Zeeland, de heer E. DE PRIESTER uit Vlissingen, welke een uiteenzetting zal geven van deze wet en de uitvoering daarvan. Leden en NIET-leden (ouder dan 55 jaar) worden uitgenodigd - zelfs zéér welkom! om deze zeer belangrijke bijeenkomst te bezoeken. Aanvang: 2.00 uur Toegang vrij Generaal Yariv, hoofd van de mi litaire inlichtingendienst, zei dat er geen aanwijzing geweest is dat le gers uit andere Arabische landen Jordanië hebben geholpen, zelfs niet de Iraakse militairen die in Jordanië zijn gestationeerd. De Jordaanse premier had ver klaard dat Egypte. Syrië, Irak en Li banon Jordanië hadden meegedeeld bereid te zijn hun strijdkrachten on der Jordaans bevel te plaatsen. Een Jordaanse woordvoerder maakte bekend dat 20 Jordaanse mi litairen, onder wie zes officieren, zijn gesneuveld en 65 gewond, waaron der 12 officieren. De strijd was om half tien plaatselijke tijd (19.30 uur Ned. tijd) geëindigd. Tien tanks en tien voertuigen, alsmede twee ka nonnen zijn verloren gegaan. Aan Is raëlische zijde zijn volgens de woord voerder 200 doden gevallen en zijn tientallen militairen gewond. Er werden 45 tanks vernietigd'! 42 voer tuigen ernstig beschadigd en vijf vliegtuigen «neergehaald. De Israëlische radio daarentegen gaf op dat 21 Israëlische soldaten in het gebied van Kaï'ame zijn gesneu veld. In dat gebied waren de Jor daanse verliezen veel hoger. Dertig Jordaanse tanks zijn vernield. Vol gens de jongste berichten zijn we gen in de vallei van Beisan. ten zui den van het Meer van Galilea door Jordaans geschut beschoten. Advertentie (lees elders in dit blad) NEW YORK, 21-3. Nejson Rocke feller, de gouverneur van de staat New York, heeft donderdag bekend gemaakt, dat hij niet zal dingen naar de republikeinse kandidatuur voor het presidentschap. Op een persconferentie in New York verklaarde de 59-jarige gou verneur dat hij direct noch indirect als kandidaat zal streven paar het presidentschap. Lawine-ongeluk in Polen WARSCHAU, 21-3. Bij een lawine ongeluk an het Poolse Reuzenge bergte zijn woensdag waarschijnlijk dertien toeristen om het leven geko men. Negen lijken zijn geborgen. Vier personen werden donderdag morgen nog vermisft. Vijf geredden werden gewond in een ziekenhuis opgenomen. De slachtoffers zijn voor het me rendeel leden van een toeristengroep uit de Sow jet-Unie. Jongeman overleeft val van 15 meter in liaven DORDRECHT, 21-3. Donderdag- morgen is de 18-jarige J. C. G. van de Veluwe van een balkon van een pand aan de Voorstraat in Dordrecht in het vijftien meter lager gelegen vuile water ran de Voorstraathauen gevallen. De jongeman kon echter ongedeerd uit de haven komen, hoe wel de kaden bezaaid waren met stenen en ander afval. De jonge man tvas bezig met het vullen van een olietank. Hierbij leunde hij te gen de balustrade van het halkon, die het onder zijn gewicht begaf. Dodelijke hotsing MAASBREE, 21-3. Donderdagmid dag omstreeks half zes is de 54-ja- rige arts H. C. M. van Leer uit Maasbree met zijn auto op de Oude Helderse weg in Maasbree in een bocht dm frontale botsing gekomen met een vrachtauto en zwaar ge wond. Tijdens zijn overbrenging naar een ziekenhuis is hij overleden. Belgisch protest tegen de oorlog in Vietnam BRUSSEL, 21-3. Enige honder den Belgische kunstenaars en intel lectuelen hebben in een open brief aan de aan het bewind zijnde partij en geprotesteerd tegen het Ameri kaanse optreden in Vietnam. Amerika wordt ervan beschuldigd dichtbevolkte gebieden in Noord- viotnam systematisch met napalm en andere verniietigingsmiddelen te bombarderen, terwijl in het zuiden mede door de Amerikanen een slachtpartij wordt aangericht onder de bevolking, die Washington be weert te beschermen. Een vijftigtal Belgische geestelij ken heeft in een brief aam president Johnson tegen de oorlog in Vietnam geprotesteerd. De brief is woensdag aan de Amerikaanse ambassadeur overhandigd. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Teveel geluk verwachten is een hinderpaal voor geluk. ATLANTIC CITY (Amerika). Een beeld van de .enorme vlammenzee die onstond toen gisteren .in Atlantic City, New Jersey, een tankwagen de stoep rand raakte ën kantëld'ë, waardoor de duizenden liters benzine uit de wagen stroomden en vlam vatten. De chauffeur kwam om'hét leven en de schade bedröeg ruim eenmiljoen. RESTAURANT „MONDRAGON" Oude Haven 13, - Zierikzee Telefoon (01110) 2670 A.s. zaterdag- en zondagavond serveren wij weer vanaf 6 uur a f 6,- per persoon (Uiteraard zijn ook alle gerechten van onze normale spijskaart verkrijgbaar) WASHINGTON, 21-3. Buiten landse bezoekers in de Verenigde Staten, die de dienstplichtige leef tijd hebben, kunnen na een verblijf van één jaar in het land voor mili taire dienst opgeroepen en in Viet nam ingezet worden, zo heeft een deskundige van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken woensdag duidelijk gemaakt. Naar het Amerikaanse recht be staat er geen algemene vrijstelling van dienstplicht voor buitenlanders. Ook buitenlandse studenten, die hun studie opgeven en een vaste baan aannemen, kunnen worden opgeroe pen. Buitenlanders met een inreis- vergunning zijn in het algemeen dienstplichtig. Staatsburgers van militair verbon den landen zijn slechts dan van dienstplicht uitgesloten als ze in hun eigen land minstens achttien maan den hebben gediend. Een buitenlan der die wordt opgeroepen kan nog voor een bepaalde termijn het land verlaten, maar da-n kan hij nooit meer in de V.S. terugkomen. Mansholt: schattingen te laag LUXEMBURG, 21-3. Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Eu ropese Commissie, heeft donderdag in Luxemburg meegedeeld dat zyn schattingen betreffende boterover- schottcn in de komende jaren in de gemeenschap nog te laag geweest zijn. Zfj zullen nog veel meer dan 40.000 ton per jaar bedragen. Dr. Mansholt baseerde dit op de jongste cijfers over melkleveranties aan fabrieken In het Europees Parlement zei de Europese commissaris dat van 1 ja nuari tot 11 maart van dit jaar, ver geleken met 1967. in België de melk leveranties aan fabrieken met ruim 8 procent zijn gestegen. In Duitsland was het percentage 3,4, in Frankrijk bedroeg het meer dan 10 en in Ne derland is zelfs de produktie met meer dan 10 procent gestegen. Het Europees Parlement maakte donderdag een begin met bespreking van de maatregelen die de Europese Commissie heeft voorgesteld om op middellange termijn een structureel' evenwicht op de zuivelmarkt tot stand te brengen. Twee van die maatregelen kregen in het bijzonder de aandacht, namelijk die om de richtprijs voor melk te verlagen van 39 tot 8 pfennig per kilo en om een communautaire heffing te leggen op ingevoerde plantaardige en oliehou dende vetten die dienen voor marga- rine-fabricage. Tot dit laatste heeft de ministerraad overigens in 1963 al besloten, maar dat besluit is nooit geëffectueerd. Flat ingestort na aardverschuiving GENUA, 22-3. Een flatgebouw in Genua is donderdagavond gedeelte lijk ingestort als gevolg van een aardverschuiving waardoor tonnen aarde en rotsgesteente op het ge bouw terechtkwamen. Twee lijken zijn geborgen, maar een 30-tal men sen zou nog onder het puin liggen. Zeventien personen zijn in zieken huizen opgenomen. Zuidwestelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Aanvankelijk enkele opklaringen, af en toe regen of motregen; tot morgen overdag zwaar bewolkt met krachtig of hard toenemende zuid westelijke wind; iets hogere tempe raturen. 23 maart. Zon op 6.36, onder 18.58 Maan op 5.06, onder 12.11 24 maart. Zon op 6.34, onder 19.00 Maan op 5.34. onder 13,34 25 maart. Zon op 6.31, onder 19.02 Maan op 5.53, onder 14.56 Nieuwe maan: 28 maart HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 maart 10.22 v.m. 23.13 n.m. 24 maart 12.03 v.m. 25 maart 0.45 v.m. 13.23 n.m. BROUWERSHAVEN: 23 maart 10.18 v.m. 23.14 n.m. 24 maart 11.54 v.m. 25 maart 0.43 v.m. 13.09 n.m. 23 maart: Doodtij. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-3. Het K.N.M.I. doelt mede: Op de Atlantische Oceaan heerst al enkele dagen een vrij grote depressie aktiviteit, welke momen- teèl nog verder toeneemt De voor naamste centra vinden we op het noorden van de oceaan met een luchtdruk van 970 milibaar en nabij zuid-Noorwegen met een druk van 980 milibaar. Een randstoring van laatstgenoemd lagedrukgebied is via noord-Frankrijk naar het oosten ge trokken. en. veroorzaakt ook in Lim burg vanmorgen nog regen. Daar de over ons land aangevoerde lucht on stabiel van opbouw is kwamen el ders ook enkele buien voor. Een nieuwe frontale depressie steekt zeer snel de oceaan over en diept daarbij sterk uit. Het centrum wordt zaterdag ten westen van Schotland verwacht, waardoor dan met een harde, mogelijk stormachtige wind vrij zachte en-vochtige lucht in onze omgeving gestuwd wordt. Dat zal aanleiding geven tot veel bewolking" en regen of motregen. De Veiligheidsraad over Israël NEW YORK, 22-3. De veiligheids raad heeft vanmorgen (Ned. tijd), nadat de leden van de raad hun me ning hadden gegeven over de ge- beurtenissen van de laatste tijd tus sen Israël en Jordanië, anderhalf uur gepauzeerd. Na de pauze deelde de voorzitter mee dat het beraad nog niet was afgesloten. De veiligheidsraad komt vanavond om 18 uur (Ned. tijd) opnieuw bij een. KVP-stichting vraagt om financiële steun DEN HAAG, 21-3. Het bestuur van de Stichting politieke studie en voorlichting van de Katholieke Volkspartij heeft zich in een schrij ven tot een aantal personen, instel lingen en bedrijven gericht met het verzoek er aan te willen meewer ken dat de belangrijke taken op het gebied van studie en voorlichting van de partij kunnen worden voort gezet. Advertentie GRATIS advies en prijsopgaaf bij aan koop van nieuwe meubelen. Uw oude meubelen ruilen we in. intermeubel mensen Maakt vrijblijvend een afspraak! H. J. DEURLOO binnenhuisarchitect telefoon (01110)2946-2098 ZIERIKZEE t i 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1