DE ZIERIKZEESCHE COURANT ISRAEUSCHE TROEPEN TREKKEN DE JORDAAN OVER Regering zet drastisch het mes in uitgaven Verder overleg over landbouw-c.a.o. Veiligheidsraad over Rhodesië Half miljoen in sporttoto en staatsloterij? Bejaarde broers bewusteloos aangetroffen Noodlottige brand in Beieren „Huisvredebreuk" is niet te voorkomen Nog meer troepen: 35.000 naar Vietnam Sterke vergrijzing in de Sowjet-Unie Amsterdamse goudhandel ging van start I ZIERIKZEESCHE-, NIEUWSBODES Donderdag 21 maart 1968 124ste jaargang Nr. 19965 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekfcen ff, Zierikzee, postbus t, tel. (OtltO) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. m dit nummer: „Stad en Lande'''' Praatje over boerderijen Strijd laait op met ,alle wapens" Dit nummer bestaat uit 14 pagina's AMMAN, 21-3. Uit de Jordaanse hoofdstad is gemeld, dat - heden - donderdagmorgen te halfvüf Nederlandse tüd Israëlische troepen op ver schillende punten de rivier de Jordaan zijn overgestoken. Volgens een Jor daanse militaire woordvoerder strekt het aanvalsfront zich uit van de Damia-brug in het noorden tot aan de Allenby-brug. In het eerste Jordaanse legerbericht heet het, dat de Israëlische aanvals- troepen, gebruik makend van alle wapens, op Jordaanse troepen zün gestuit. Ook Israëlische hefschroefvliegtuigen nemen aan de strüd deel. De Jordaanse troepen zouden tot dusver vier Israëlische tanks en verscheidene Israëlische voertuigen en troepenvervoermiddelen hebben vernietigd. Om zes uur woedde de strijd nog voort. Uit Tel Aviv is gemeld, dat Israë lische troepen vandaag (donderdag) met tanks en hefschroefvliegtuigen in verscheidene serctoren bases van de organisatie „El Fatah" hebben aangevallen. De hoofdaanval is ge richt tegen het vluchtelingenkamp Karame, waar zich het voornaamste centrum bevindt voor de opleiding van Arabische terroristen, aldus de bekendmaking in Tel Aviv. Het kamp Karama is gelegen tus sen de Allenby- en Damia-brug en bevindt zich vijf kilometer ten oos ten van de rivier de Jordaan. Van Israëlische zjjde is verder be kendgemaakt, dat ook in het zuiden een operatie is begonnen. Maar de Israëlische woordvoerder heeft ge weigerd voorlopig nog meer te zeg gen. „Wij hebben zekere weerstand ont moet. De gevechten duren voort. Zo dra de Israëlische troepen op hun bases zullen zijn teruggekeerd, zul len nadere bijzonderheden meege deeld worden", zo zei de Israëlische woordvoerder. Vannacht heeft „El Fatah" weel een aanslag gepleegd: een Israëliër vond de dood door een mijnontplof- fing in de noordelijke sector van het Jordaandal, aldus een bericht uit Tel Aviv. De Israëlische troepen hebben vlugschriften in het Arabisch ver spreid waarin wordt gezegd, dat hun aanval is gericht tegen de bases van de El Fatah-beweging en dat de Ara bische burgerbevolking niet gedeerd zal worden. In een tweede Jordaans legerbe richt wordt gezegd, dat de strijd in het zuiden van Jordanië woedt, maar dat de Jordaanse troepen de situatie volkomen beheersen. „Onze troepen hebben de opmars van de vijandelij ke troepen gestuit. Op verscheidene punten moesten de Israëliërs zich LONDEN, 19-3. De voornaamste maatregelen tot verbetering van de economische situatie in Engeland die minister van financiën Roy Jenkins dinsdag bü het indienen van z\jn nieuwe begroting heeft aangekondigd zijn hieronder genoemd. 1. Lonen en dividenden mogen gedurende tenminste de komende achttien maanden met niet meer dan drie en een half procent per jaar stij gen. De Britse regering vraagt vol macht lonen en prijzen voor een jaar te bevriezen. 2. De accijns op benzine (die op het ogenblik vijf a zes shilling per gallon kost) zal .met vier pence per gallon worden verhoogd. (Een gal1- lon is ongeveer vier en een halve li ter). 3. De accijns op whisky en gin wordt met twee shilling zes pence per fles verhoogd. Er komt geen ex tra belasting op bier. De accijns op port en sherry wordt met zes shil ling per gallon (een shilling extra per normale fles) verhoogd, de ac cijns op Lichte wijnen met zes pence per fles. Advertentie Te koop gevraagd: Houten vakantiehuisje op Schouwen-Duiveland of een stukje grond waarop zo'n huisje mag worden geplaatst. Aanbiedingen aan: H. PORS, Wingerd 184, Capelle a/d IJssel. terugtrekken om zich te hergroepe ren. De vijand heeft gepoogd troepen met hefschroefvliegtuigen in het noorden van het Jordaanse front, in de streek van Karamah, neer te la ten. Deze neergelaten Israëlische manschappen werden snel omsingeld en onze strijdkrachten hebben hun zware verliezen toegebracht, zo luidt het tweede Jordaanse legerbericht. Zoon van Chaplin overleden LOS ANGELES, 2-3. Charles Chaplin Jr., zoon van de beroemde filmacteur, is woensdag overleden aan de gevolgen van een val, die hij zeven weken geleden maakte. Hij werd woensdag dood aangetroffen m de badkamer in het huis vant z.ijn moeder. Lita Grey, de tweede van de vier echtgenotes van zijn vader. Een lijkschouwing wees uit dat de 42-ja- rige Chaplin Jr. aan trombose was overleden. Deze had hij overgehou den uit een val. waarbij hij een en kel brak. Chaplin leed ook aan een longontsteking. Advertentie Voor de kou: Fijne Hollandse konjak Duurder leven iu Engeland 4. De belasting op sigaretten wordt met twee pence per twintig stuks verhoogd, dat wil zeggen tot drie shilling vier pence voor de goedkoopste mérken en tot zes shil ling voor de duurste.- 5., De belasting bp motorvoertui gen wordt van zeventien pond tien shilling tot vijfentwintig pond per jaar verhoogd. 6. De aankoopbelasting op auto's gaat zeven en een half proeent om hoog, waardoor de prijs van een klei ne gezinswagen van 460 tot 488 pond sterling stijgt. 7. Dooi- variërende verhogingen van de aankoopbelasting worden de meeste andere verbruiksgoederen - koelkasten, wasmachines en andere huishoudelijke apparaten - belang rijk duurder. 8. De selectieve werkgelegen- heidsbelasting wordt op 2 september a.s. met vijftig procent verhoogd. Op het ogenblik bedraagt deze zogehe ten payroll tax voor allé werkgevers behalve fabrikanten 25 shilling per week voor mannelijke werknemers en twaalf shilling zes pence voor vrouwelijke. 9. Er wordt een bijzondere heffing ingesteld op inkomsten uit beleggin gen. Dit gebeurt voor één jaar en zal honderd miljoen pond sterling extra opleveren. 10. De gokbelasting voor paarden- en windhondenrennen wordt verdub beld tot vijf procent. Hierdoor wor den vooral de bookmakers getroffen. De belasting op voetbalpools wordt van 25 tot 33 Va procent verhoogd. Aan het Britse parlement wordt voorgesteld een nationale loterij in het leven te roepen. Generaal Dajan gewond TEL AVIV, 20-3. De Israëlische minister van defensie, generaal Mos je Dajan, is woensdagmiddag in een ziekenhuis van Tel Aviv opgenomen nadat hij getroffen was door vallend gesteente bij een archeologische op graving. Aanvankelijk liet zijn toe stand zich ernstig aanzien, later op de avond werd in een medisch bul letin meegedeeld dat de generaal een wervel en enkele ribben heeft gebroken. Hij is niet buiten bewust zijn geweest. Comité herdenking De Zwijger DEN HAAG, 20-3. De burgemees ter van Aalten, mr. H. H. H. Haver kamp, is toegetreden tot het Comité Herdenking Willem de Zwijger. Dit comité organiseert, zoals bekend, op 27 april een grote herdenking van Willem van Oranje in Delft. Mr. Haverkamp is voorzitter van de Fe deratie van Oranjeverenigingen in Nederland. De andere leden van het comité zijn mr. L. R. J. Ridder van Rap- pard, burgemeester van Gorinchem, mr. W. Beernink uit Dordrecht, dr. mr. H. P. Schaap uit Zierikzee, ds. C. J. Graafstal uit Ermelo, voorzit ter van de Bond van Chr. Oranje verenigingen in Nederland, mr. L. van Heyningen uit Den Haag, de heer B. Bezemer uit Alblasserdam, mevrouw D. Goedkoop-Everts uit Dordrecht, de heer P. J. G. A. Ego, voorzitter van het Oud-strijders Le gioen Den Haag, pastoor J. M. Gan- tois uit Rijssel (Frankrijk), de arts J. Klaas uit St. Ömer (Frénkrijk), en de advocaat mr. Ed Camelynck uit Izegem (België). UTRECHT, 20-3. Het dagelijks be stuur van het Landbouwschap heeft zich nader beraden over het loonbe- leid in de akker- en weidebouw. Dit overleg heeft ertoe geleid dat beslo ten werd 'het overleg over de nieu we C.A.O. in de hoofdafdeling soci ale zaken van het Landbouwschap volgende week woensdag voort te zetten. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft unaniem en kele suggesties gedaan aan de hoofd afdeling sociale zaken, waarvan de heer S. van der Ploeg, voorzitter van de Algemene Nederlandse Agrari sche Bedrijfsbond, zei dat hij over het resultaat niet pessimistisch ge stemd is. NEW YORK. 20-3. India heeft de veiligheidsraad gevraagd er bij En geland op aan te dringen maatrege len te nemen om het regime van Ian Smith in Rhodesië ten val te bren gen. Geweld zou daarbij niet uitge sloten moeten zijn. De raad zou ook tot strenge, verplichte economische sancties moeten besluiten. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 20-3. In de bijzon dere Tweede Kamercommissie die zich bezighoudt met het wetsvoorstel, hoofdprijs van sporttoto en staatslo terij tot een half miljoen gulden te verhogen, schijnt een meerderheid met het voorstel te kunnen instem men. „Vele leden" en vele andere leden" en „verscheidene leden" hebben zich, blijkens het vanavond gepubliceerde verslag, met het ontwerp kunnen verenigen. Enkele leden en enige andere le den van de commissie uitten echter bedenkingen. Zij achtten het waar schijnlijk dat de nieuwe opzet zal leiden tot versterkte aandrang om in het algemeen meer of zelfs volledige vrijheid voor gokspelen tot stand te brengen. Voorts meenden zij dat een tegenspraak bestaat tussen enerzijds de redenering dat een hoofdprijs van een half miljoen gulden nodig is om te concurreren tegen buitenlandse kansspelen, waar een dergelijk be drag regelmatig wordt uitgekeerd, en anderzijds de constatering dat bij aanvaarding van de nieuwe regeling het slechts zelden zal voorkomen dat de maximumprijs aan een enkele winnaar zal toevallen. Sommige leden verklaarden dat in Een student van de universiteit van Madison in de Amerikaanse staat Wis consin loopt hier over het terrein van de universiteit dat door de studenten vol gezet is met houten kruisen als protest tegen het feit dat de meesten van hen na hun studie in dienst moeten met de kans naar Vietnam gestuurd te worden. Het opschrift luidtBascom erebegraafplaats van de klas van 1968. Eén inmiddels overleden dc keuk™ aangetroffen. Per ambulance werden ze naar het LEEUWARDEN, 20-3. Twee be- SnrB\bhetr\rieseSa™hnuchteAegum lendampvergiftiging was. ze bleken Sen zijn bewuLloost' dek™ ken van hun woning aangetroffen. De oudste, Sybolt Huisman (78), is in het Bonifatiushospitaal te Leeu warden overleden. De toestand van de jongste, Jo hannes (72), is redelijk. De twee al leenwonende mannen hadden weinig contact met de buitenwereld. De oudste, die slecht ter been was, werd door de jongste verzorgd, maar de ze is waarschijnlijk ziek geweest. De bakker uit een naburig dorp, kreeg op zijn herhaald roepen geen ge hoor. Hij liep achterom en zag door een raam de twee broers in de keu ken liggen. Hij waarschuwde de rijkspolitie die, door een raam te forceren, naar binnen is geklommen. Daar werden de twee mannen op de DEGGENDORF, 20-3. Bij een brand in een woonbarak te Deggen- dorf, bij Regensburg in Beieren, zijn in de nacht van dinsdag op woens dag een moeder en vijf van haar kinderen van twee tot tien jaar om het leven gekomen. Er woonden in de barak elf gezinnen met in totaal dertig mensen. De slachtoffers huis den in een vertrek dat het verst ver wijderd lag van de enige uitgang. Rotterdamse plannen het ontwerp de grenzen zo ruim zijn getrokken dat van de zgn. kanalisa tiegedachte - het enerzijds ruimte laten voor de speelbehoeften, doch anderzijds het aanvaarden van dui delijke beperkingen om misstanden en uitwassen zoveel mogelijk te voorkomen - weinig of niets over blijft. Wereldhandels conferentie te New Delhi NE WDELHI, 20-3. De vierde com missie van de wereldhandelsconfe rentie, die zich bezig houdt met on zichtbare transacties, inclusief de scheepvaart, heeft overeenstemming bereikt over vijf resoluties, terwijl men niet tot een akkoord kon ko men over drie andere. In een ook door Nederland inge diende resolutie betreffende het toerisme worden de ontwikkelde landen uitgenodigd geen deviezen- beperkingen op te leggen aan het toerisme en ook op andere wijzen het reizen naar dc ontwikkelings landen te bevorderen. 's GRAVENZANDE, 20-3. West- landse tuinders, bezorgd over Rot terdamse havenplannen aan de noor delijke oever van de Nieuwe Water weg, hebben vanavond Rotterdams havenbeheerder, burgemeester Tho massen, ondermeer huisvredebreuk in Europa's grootste kassengebied verweten. Burgemeester Thomassen, die op uitnodiging van de afdeling West- land van de Volksuniversiteit over havenontwikkeling sprak, zei onder meer: Nederland is zonder huisvre debreuk ondenkbaar. Gezien de schaarste aan grond is het uitgeslo ten om iets goed te doen dat niet te gelijkertijd kwaad aanricht. De voor delen van de Rijnpoorthaven zijn in geld uitgerekend voor de Nederland se volkshuishouding echter veel gro ter dan de nadelen. De Rijnpoorthaven zal beslag leg gen op 80 ha grond, ingedeeld bij de gemeente Naaldwijk, die im het Treinongeluk in India BOMBAY. 20-3. Op het station van het Indische stadje Yalvigi is dinsdagavond laat een sneltrein in volle vaart ingereden op een stil staand lokaaltreintje. Het ongeluk heeft aan minstens 40 mensen het leven gekost. Sommige berichten spreken van 60 doden en 40 gewon den. Reddingsploegen haalden gis termorgen nog steeds slachtoffers uit de wrakstukken. Veel doden zijn gevallen in twee slaapwagons van de sneltrein, die op weg was van Poona naar Bangalore. Een van de oorzaken van de ramp was, dat het andere treintje drie uur vertraging had opgelopen doordat zijn locomo tief het tweemaal had begeven. WASHINGTON, 20-3. De Ameri kaanse regering staat op het punt te besluiten nog 35.000 man versterkin gen naar Vietrtam te zenden boven het vastgestelde plafond van 525.000 man dat binnenkort zou worden be reikt, zo is dinsdagavond in Con greskringen in Washington verno men. Men zei dat de regering nog niet heeft bepaald waar deze ver sterkingen vandaan moeten komen, maar in ingelichte militaire kringen heeft men eerder gezegd dat er re servisten onder de wapenen zouden moeten worden geroepen als meer dan 30.000 soldaten naar Vietnam zouden worden gezonden. streekplan voor het Westland zijn aangeduid als kassengebied. De ove rige grond voor de circa 450 ha gro te haven ligt op Rotterdams gebied - Hoek van Holland - en is niet ©Is kassengebied aangewezen. MOSKOU, 20-3. De bevolking van de Sowjet-Unie vergrijst in een ge vaarlijk tempo en het geboortecijfer is al langer dan 25 jaar dalende, al dus het blad „Literatoernava Gaze- ta". Het Russische aandeel in de totale wereldbevolking is van 8,6 procent in 1940 teruggelopen van 7,2 pro cent in 1960 tot 6,9 procent in 1967. Wordt de geboortepolitiek niet ge wijzigd dan zal dit cijfer dalen tot 5 procent in 2000, zo waarschuwt het blad. In de Sowjet-Unie is abor tus toegestaan en wordt pas vanaf het derde kind kinderbijslag gege- Nu en clan regen Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking met nu en dan re gen; matige tot krachtige wind tus sen zuid en west; dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. 22 maart. Zon op 6.38, onder 18.57. Maan op 4.24, onder 10.52. Laatste kwartier: 21 maart te 12.07. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 maart 8.48 v.m. 21.31 n.m. BROUWERSHAVEN 22 maart 8.43 v.m. 21.30 n.m. 23 maart: Doodtij. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-3. Het K.N.M.I. deeit mede: Een gecompliceerd depressie systeem mei het zwaartepunt nabij Schotland beheerst het weer in Eu ropa. Boven het continent werd van daag mét zuidwesten wind vrij zachte lucht naar het noordoosten getransporteerd, terwijl vanaf de oceaan koudere lucht met westelijke stroming aangevoerd wordt. In de overgangszone tussen beide lucht soorten trok vandaag een uit noord-, west Spanje afkomstige frontale storing met regen over ons land. De lucht welke achter deze storing aan gevoerd wordt is tamelijk onstabiel van opbouw. Bovendien bevindt zich op de oceaan weer een volgende sto ring, welke, naar het zich laat aan zien, morgen in onze omgeving aan komt. Het weer zal dan ook een vrij onbestendig karakter behouden, waarbij de temperaturen nog weinig zullen vernaderen. Weerkundige begeleiding schepen op Atlantische route ROTTERDAM, 21-3. De meteoro logische dienst van Groot-Brittan- nië heeft een speciale dienst in het leven geroepen voor schepen die de Noordatlamtische route bevaren. Men verstrekt voor een bedrag van 50 pond sterling gedurende de reis een dagelijkse weersverwachting en op gave van weerroutes, zodat de sche pen op de Atlantische Oceaan steeds het beste weer kunnen volgen. Men beweert dat de kosten ruimschoots worden opgevangen door de voorde len: bespoediging van de reis, minder brandstof, minder kans op schade aan schip of lading. De meteorologische dienst ver klaarde dat tijdens experimenten het schip de Parthia van de Cumard Line ier in slaagde de reis Liverpool- New York met veertien uur te be korten. Financiën en economie AMSTERDAM, 20-3. Woensdag is in Amsterdam een begin gemaakt met de handel op de vrije goudmarkt zulks op grond van de door de Ne- derlandsche Bank verleende alge mene vergunning aan ingezetenen. Dezen mogen immers thans zowel in het binnenland als in het buitenland goud onder bezwarende titel verkrij gen ,zü mogen over goud beschikken, zü mogen goud in het binnenland ontvangen, en zü mogen goud in- en uitvoeren. Dc binnenlandse hajndel in goud is nu volledig vrij, en vanaf vandaag zal in Amsterdam op de z.g. vrije goudmarkt voor het eerst een prijs voor het edele metaal ontstaan^ die tot stand komt in samenwerking tus sen drie toonaangevende instanties: 1. Schöne's Bssaieer-dnrichting en Handel in Edele Metalen N.V.; 2. H. Drijfhout en Zoon's Edel met a albe- drijven N.V.; 3. de Nederlandse Ban kiersvereniging. Het ligt in de bedoeling, zo ver neemt het A.N.P. uit goudmarkt krin gen, dat dagelijks des middags tegen 2 uur een prijs raI worden bepaald, die voornoemde drie instanties on der elkaar afstemmen. Uit dit con tact zal de z.g. basisprijs Amstei'dam worden gedistilleerd. Men zal trach ten elkaar ten aanzien van deze prijs te vinden op een reële basis. Het wordt een aan- en verkoopprijs voor fijn goud, aangezien uiteraard op de ze vrije goudmarkt de monetaire bo dem voor de handel ontbreekt. Kind verdronken DEN HAAG. 20-3. Het 2M> jaar oude jongetje W. M. Kentie, die met een zusje en enkele andere kinderen aan de waterkant van de Suezkade in Den Haag aan het spelen was, is te water geraakt en verdronken. Op een gegeven moment misten de andere kinderen het jongetje, en toen zij gingen zoeken, zagen zij hot in het water drijven. Enkele politiemannen, die het kind uit het water haalden en geen teke nen van leven meer waarnamen, hebben nog getracht door mond-op- mondbeademing dc levensgeesten op te wekken, doch tevergeefs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1