bbbb OBES S.R.V. bij de Fiat 124 zijn wegligging en veiligheid berekend op 180 km per FIAT-AGENT GARAGE J. VAR DER WEKKER Wie was „De maecht van Mechelen"? SUCOESJES (gelukkig haalt u "maar" 140!) Zaadhandel De Vrieze Radio v.d. Berge Weer onrustig in Djakarta I Bij de grote Fiat 124 beeft veiligheid 'n bredere basis dan alleen de (overigens sublieme) wegligging. Deze royale middenklasser met z'n accommodatie-voor-vijf, is uitgerust met 'n krachtige 1200 cc motor. Ook bij volle belasting blijft de acceleratie snel en fel. U dacht toch niet dat de Fiat 124 z'n 4 schijfremmen alleen maar voor de aardigheid had? En dat het beklede veiligheids-dashboard inderdaad bizonder fraai staat, zal niemand tegenspreken. Maar- dat was niet 't uitgangspunt. Nee, voor wat de pure luxe betreft en de perfecte afwerking, zijn er in en aan de Fiat 124 meer dan genoeg andere voorbeelden! 4-deurs sedan, 4 cil, 1197 cc, 65 pk, 140 km/u, 5 x gelagerde krukas, 4 schijf remmen met remregulator, bekleed veiljgheidsdashboard en -stuur, air conditioning en verwarming met aanjager, robuuste carrosserie; volledig anti- roest door "Electroforese", gesloten koelsysteem, smering "for life" van alle draaipunten, grote kofferruimte. r f* fft O sim. leder bekleding f7.100,- laken bekleding T m C Zierikzee: Driekoningenlaan 1 - Telef. (01110) 2212 3 (Ingezonden) Wanneer ik vooral in de zomer maanden - gezelschappen-vreemde lingen door Zieriksee rondleid, ver zuim ik nooit die gezelschappen, naast veel andere bezienswaardig heden van historisch belang, ook te wijzen op de (verwaal-loosde) mid- c'eleeuwsche „Lakenspoelvijver", op zij van de Balie, later ook „Paarden- wed" genoemd, en in de huidige volksmond „de Varreput" geheeten (naai: ik meen). En dan1 verbaast het gezelschap zich er geregeld over, dat de gemeente Zieriksee dit historisch interessante object - een historisch monument - in een dergelijk ver vallen toestand laat wegkwijnen. Ofschoon zélf beschaamd over den toestand, troost ik mijn gehoor er dan maar mee, dat er, met behulp van Monumentenzorg en met finan- cieele bijdragen van „Z.O.V." en in samenwerking met V.V.V., wel spoe dig een grondige restauratie zal plaats vinden (was het maar zoo!!), met bv. beeldbouwwerk van onzen bekwamen A. S. M. Braat, en met muurplantjes tusschen de oude stee- nen en waterlelies in het, alsdan ge- kuischte, water. Want de Balie zal in de naaste toekomst stellig weer in het centrum van de stad komen te liggen, als 'het „Plan West" tot uitvoering is gekomen. En van de Balie (en na een blik in de Raamstraat geworpen te hebben) voer ik dan meestal het gezelschap naar de Poststraat en blijven we o.a. staan voor het huis ,,De maecht van Mechelen", waarin het bedrijf van den heer D. Joppe is gevestigd. Ik wijs dan op het gebrandschil derde bovenlicht met het wapen van de Stad Mechelen, en vertel er bij: dat dit geen herinnering is aan de Gebroeders Keldermans van Me chelen, de bouwers van onzen onvol prezen Sïrvt-Lievens Monstertoren, (die nimmer is klaar ikunnen komen), maar dat „De maecht van Mechelen" de herinnering levendig houdt aan eene voorname dame, Margaretha van Mechelen, diehelaas! geen maagd (meer) was! (En als ik dan lieg, dan 'lieg ik in commissie; maar mijn verhaal gaat er steeds „als ge sneden koek" in!). Nu hud ik er niet van om den volke onhistorische fabeltjes op de mouw te spelen, zoals bv. over het zgn. „Huis der Tempelieren" in om loop zijn - met die twee of meer ridders van die (allang opgeheven) Orde, die aan een bloedbad ontkwa men, omdat ze toevallig naar „de Walletjes'' waren gegaan; en over de „Dames Nobel", van wie er één een bocheltje had, hetgeen nu nog aan een der torens van de Nobel- poort zichtbaar zou zijn. - Neen! daaraan bezondig ik mij niet. - Maar dat Margaretha van Mechelen eene historische figuur is geweest, en een van de liefjes van Maurits, prins van Oranje, graaf van Nassau, Vianden, Buren, enz., staat als een paal boven water, en ook dat zij, on- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). gehuwd zijnde, uit de verbintenis met prins Maurits een 3-tal zonen voortgebracht heeft. Nu heeft prins Maurits méér liefjes „versleten", bij wie hij 'kinderen teelde, - bij Anna van de Kelder, bij Jobghen van Al phen, bij Cornelia Jacobsdr., bij De- liana de Backer, - maar alleen de kinderen verwekt bij Margaretha van Mechelen wei-den door hem er kend; de anderen werden slechts in zijn testament vernoemd. Vanwaar nu deze bevoorrechte positie van onze „maagd van Me chelen"? Wel, deze dame was inderdaad van zeer goeden huize, en eene dochter van Cornells Berthout, jon ker van Mechelen, schepen te Lier, en van Barbera van Nassau!En deze moeder Barbera van Nassau was weer eene dochter van Paulus II, jonker van Nassau van Merwen, drost van Halsteren (voor den Mar kies van Bergen-op-Zoom) en van Margaretha van Lyere, naar welke grootmoeder onze „maagd" van Mechelen dus is genoemd: Marga retha. Uit de verbintenis Maurits X Margaretha van Mechelen zijn voortgesproten 1. Willem, bastaard van Nassau, Heer van de Lek (La Lecq), geb. plm. 1601, vice-admiraal van Hol land en West-Friesland, gesneu veld voor Grol Groenio) 18 aug. 1627; 2. Lodewijk (Louys) bestaard, jon ker van Nassau, Heer van Bever- weerd en O dijk, Heer van de Lek (La Lecq), geb. plm. eind 1602, luit.-generaal inf., in Staatschen dienst, gouverneur van 's-Herto- genbosch, overl. 28 febr. 1665. (Van hem een groote nakome lingschap). 3. Maurits, bastaard van Nassau, geb. plm. eind 1604, overl. aan de pest 5 juni 1617. Margretha van Mechelen, die in notarieele acten veelal voorkomt als ,,d' Edele Vrouwe, Vrouwe Margare tha van Mechelen", bezat vele on roerende goederen, o.m. in Den Haag, in Lier, in Rijsbergen, en bij Bergen-op-Zoom. En niet onmoge lijk ook te Zieriksee (door erfenis?); het huis dat thans in de Poststraat bekend staat als „De maeght van Mechelen". - Zekerheid daaromtrent heb ik echter tot op heden niet kun nen verkrijgen. Zij heeft nog heel lang geleefd, en stierf op 17 mei 1662 in Den Haag en werd begraven op 27 mei d.a.v. in de Pieterskerk te Leiden. Zieriksee, 17 maart 1968. Dr. mr. H. P. SCHAAP. BRONNEN: Mr. W. J. baron d' Ablaing van Giessenburg, in „De Nederlandsche Heraut" van 1892. W. J. J. C. Bijleveld, in „Jaarboek je voor geschiedenis en oudheidkun de van Leiden en Rijnland", 1944. Drs. J. Visser, „Enige gegevens over de kwartieren van Maurits graaf van Nassau-La Lecq, in het maandblad „De Nederlandsche Leeuw", juli 1948, kolom 180-186. A. L. Carstens, „De bastaarden van Nassau en de nakomelingen uit morganatische verbintenissen van leden van dit huis". (In: „Jaarboek van het Centraal Bureau voor Ge nealogie", deel II, 1948 ,bladz. 97- 136). STAPHORST. Op de Gemeente weg te Staphorst is do 5-jarige Hen drik je Boer door een auto aangere den. Het meisje was op slag dood. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Het Gereformeerd Werelddiakonaat zal in Brazilië :hulp gaan verlenen aan de tiendui- zenden zwervende kinderen in de stad Sao Paulo. Vanwege de losse huwelijksbanden in de Braziliaanse maatschappij hebben kinderen vaak geen ouderlijk huis. DEN HAAG. Twee stukken steen zijn door een ruit van de Poolse am bassade aan de Alexanderstraat in Den Haag gegooid. Op deze wijze werd er een brief bezorgd, waarop een Davidsster was getekend en de tekst voortkwam: „Dood aan de Poolse Joden". ZEIST. Aan de Steinlaan in Zeist heeft een korte, maar felle brand gewoed in een autowasserette. Een autobusje en twee personenauto's werden een prooi van de vlammen, terwijl van het gebouwtje zelf al leen de muren overeind bleven staan. De sohade wordt geschat op enkele tienduizenden guldens. DEN HAAG. Dezer dagen is te Mexico door het koninkrijk een pro tocol ondertekend, waardoor, onder voorbehoud van ratificatie voor Su riname en de Nederlandse Antillen de status van kemwapenvrij gebied wordt aanvaard. ROTTERDAM. De rivierpolitie in Rotterdam heeft uit de Nieuwe Maas het stoffelijk overschot gebor gen van de 76-jarige J. de Reuver uit Schiedam. De man werd sinds 2 februari vermist. ROTTERDAM. De 42-jarige in casseerder H. G. L. - die in België is veroordeeld wegens een overval op een blinde lotenverkoper - zal zich thans in Nederland moeten ver antwoorden i.v.m. verduistering. Hij wordt ervan verdacht in de jaren 1963 tot 1966 f 31.000 te hébben ver duisterd ten nadele van zijn werk gever. HENGELO. VMF/Stork - Werk spoor heeft een werkzaam aandeel 'gekregen in de elektrificatie van een aantal dorpen en stadjes in verschil lende delen van Saoedi-Arabië, zo meldt de Stork Fabrieksbode. SLUISKIL. De nieuwe brug nabij Sluiskil over het inmiddels aldaar verbrede kanaal Gent-Terneuzen is voor het weg- en treingoederenver- keer open gesteld. Deze 'brug vormt een schakel in de oost-west verbin ding van Zeeuws-Vlaanderen met het achterland, België. INGEN. Twee honden van een Betuwenaar hebben in het afgelopen weekend kans gezien 7 schapen van de veehandelaar A. Vonk te Lieden de Rijn in te drijven. De dieren kwamen in de golven om. SCHIPHOL. De Nederlandse mi nister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardinois, is in gezelschap van zijn echtgenote van Schiphol naar Milaan vertrokken. Hij zal in Vero na een bezoek brengen aan dc grote jaarlijkse landbouwbeurs waarop ook Nederland met een inzending is vertegenwoordigd. DEN HAAG. De minister van economische zaken, mr. L. de Block, heeft het voornemen de totstandko ming van eon nieuwe wettelijke re geling voor de openbare elektrici teit «voorziening te bevorderen. Donderdagmorgen 21 maart om 10.00 uur heropenen wij onze geheel gemoderniseerde ZUIVEL-SPECIAALZAAK Graag nodigen wij u uit onze zaak te komen bezichtigen GEBRS. BOOT Noordstraat 18, Haamstede depot Oosterland Rijksweg 2 Ons nieuw telefoonnummer is: (01113) 411 - bij geen ge hoor: (01113)500. Landbouwzaden - pootuien: org. Stuttgarter - pootaard- appelen - zaaigranen - be strijdingsmiddelen - aard appelen gassen. Gevraagd; Uien - aardappelen - hooi en stro. Te koop: Zo goed als nieuwe „Jaars- ma" haai'd. Nieuwe Boogerd- straat 53, Zierikzee. Peugeot 403, kl. blauw, ban den en motorisch zeer goed. Prijs f 1000,—. Telef. (01115) 490, Hogezoom 46. Voorgekiemde Eigenheimers en Doré's. - A. v. d. Linde, Nieuwerkerk, tel. (01114) 384. nieuwste Melkmarkt 6-8 Tel. 2962 Zierikzee Fiat 2300, kleur beige, bouwj. 1965. Deze auto is in onberis pelijke staat. Telef. (01115) 490, Hogezoom 46. Diversen: Meer dan 200 verschillende behangdessins in voorraad. Kiest desgewenst uit het staalboek. Ons advies is: be sluit na het zien op de rol. Mol, Nieuwe Boogerdstraat 27, Zierikzee. Passpiegels of ten voeten uit spiegels genoemd. Onmisbaar in ieder gezin. Mol, Nieuwe Boogerdstraat 27, Zierikzee. DJAKARTA, 18-3. Indonesische troepen hebben maandag in Djakar ta een geweersalvo gelost om stu denten te waarschuwen die een mars hielden uit protest tegen wat door hen genoemd wordt een inbreuk op dc democratie. 200 mariniers en soldaten met de bajonet op het geweer versperden de studenten de weg naar het gebouw van het volkscongres, waar voorzit ter Abdoel Harris Nasoetion 119 nieuwe congresleden, pas door pre sident Soeharto benoemd, de eed af nam. Het volkscongres zal donderdag bijeenkomen om Soeharto tot presi dent met volledige bevoegdheden te benoemen en de verkiezingen maxi maal vijf jaar uit te stellen. Van de duizenden studenten die spandoe ken bij zich hadden waarop onder meer stond: ..democratie is geen zaak van willekeur", zou iemand gewond zijn geraakt. Toen de stoet op de mi litairen stootte, die versterking had den gekregen van een tank en twee pantsei-wagens, nam een groot aan tal betogers de benen. Van de rond 500 die overbleven, traden er enkele naar voren die de militairen uit daagden op hen te schieten. De Tsjcchoslowaakse vice-pre- mier Siemoenek heeft maandagavond in een radio-uitzending verklaard dat president Novotny zal aftreden „en daardoor in de huidige situatie aan de republiek op de besté manier een goede dienst zal bewijzen". De Amerikaanse negerleider do minee Martin Luther King heeft donderdag bekendgemaakt dat bil de volgende maand een bezoek aan Ni geria zal brengen voor besprekingen met functionarissen van deze door een burgeroorlog verscheurde West- afrikaanse staat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 4