DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister Brandt pleit voor erkenning van Oder-Neisse-grens Verloving op komst aan het Noorse hof Gezelschap verdorst in de Sahara Minister Udink poogt conferentie uit het slop te halen De grensincidenten aan de Jordaan Prof dr. Zijlstra over het goud Handel in goud vrijgegeven Resolutie tegen Vietnampolitiek Regering hanteert nog het argument van „Zionistische hulp" i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 7,15; per maand 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. Dinsdag 19 maart 1968 124ste jaargang Nr. 19964 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 In dit nummer: Zweefvliegers gdat het voor de wind De Duitse kwestie Dit nummer bestaat uit 14 pagina's NEURENBERG, 18-3. Op het con gres van de Westduitse sociaal-de mocratische partjj, dat in Neuren berg wordt gehouden, is maandag een resolutie ingediend waarin stop zetting van de bombardementen op Noord-Vietnam wordt geëist als mid del tot het komen van onderhande lingen. De resolutie heeft tevens kritiek op cle jonge Westduitse extremisten wegens hun anti-Amerikaanse ge zindheid. De resoluties heeft bonds kanselier Kiesinger al de opmerking ontlokt dat West-Duitsland niet in de kwestie-Vietnam moet school meesteren over Amerika. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Willy Brandt, sprak als voorzitter van de partij een rede uit waarin hjj aandrong op erken- nnig van de Oder-Neisse-ïjjn met Polen, een vraagstuk dat volgens de Westduits coalitie-regering in een vredesverdrag moet worden gere geld. West-Duitsland moet zich met Po len verzoenen, zelfs wanneer nog niet bekend is wanneer een vredes verdrag kan worden gesloten dat de nationale eenheid herstelt, zei minis ter Brandt. Nadat de sociaal-democraten in december 1966 deel waren gaan uit- Advertentie VOOR MODERN HUISHOUDEN KOPENHAGEN, 18-3. Prins Ha- rald van Noorwegen zal zich verlo ven met de 30-jarige koopmansdoch ter Sonja Haraldsen., zo meenden goedingelichte kringen in Oslo maandag te weten. Het Noorse hof heeft vandaag (dinsdag) de verloving officieel bekendgemaakt. De romance tussen Sonja Harald sen en de kroonprins heeft sinds tien jaar met geregelde tussenpozen stof gegeven tot berichten over een aanstaande verloving. Beiden ken- Kalf met 2 koppen HERPT, 18-3. Bij Willem Pul- les te Herpt is een kalf met twee koppen geboren. De twee koppen zijn bijna normaal. Het kalf heeft twee monden, vier ogen en twee oren. Het neemt normaal voedsel op en kan vermoedelijk in leven blijven. Geen Noordvietnamese studenten naar Nederland DEN HAAG. 18-3. De regering is niet bereid terug te komen van haar oorspronkelijk besluit, twee in Praag wonende Noordvietnamese studen ten, die door de studentenvakbewe ging waren uitgenodigd voor een se rie lezingen in Nederland, geen vi sum te verstrekken, aldus blijkt uit het antwoord van premier De Jong, als minister van buitenlandse zaken ai. en mede namens de minister van justitie op vragen van het Tweede Kamerlid A. G. van der Spek (PSP). De weigering was gebaseerd op de al-gemene regel dat. met het oog op de buitenlandse betrekkingen, geen visa kunnen worden verstrekt indien er reden is om aan te nemen dat de betrokken vreemdelingen zich in Ne derland niet zouden onthouden van tegen de regering van andere landen gerichte activiteiten. nen elkaar al van de schoolbanken. Vier jaar geleden zou de toenmalige socialistische regering geen toestem ming voor een verloving hebben willen geloven omdat de bruid van burgerlijke afkomst was. Men ge looft dat de socialistische partij evenals de andere politieke partijen haar afwijzende houding thans heeft laten varen, aangezien de kroon prins blijkt vast te houden aan zijn liefde voor de koopmansdochter. Ko ning Olaf V, die sinds 1954 weduw naar is, heeft buiten prins Harald slechts twee dochters. Aangezien de troon volgens de Noorse grondwet in mannelijke lijn voortgezet moet worden, liep de monarchie gevaar. De twee dochters van Olav hebben beide een burgerlijk huwelijk ge sloten. De bloedige betoging in Londen LONDEN, 18-3. De Britse minis ter van binnenlandse zaken, James Callaghan, heeft maandag in het La gerhuis de bloedige rel van zondag voor de Amerikaanse ambassade te Londen „ontoelaatbaar" genoemd, maar hij wil niet weten van een ver bod van toekomstige anti-Vietnam- demonstraties. De minister deelde mee dat 117 politie-agenten en 45 betogers gewond zijn geraakt; 246 mensen zijn aangehouden. Engelse waardering voor goudmaatregelen LONDEN, 18-3. De Britse minis ter van financiën, Roy Jenkins, heeft maandag in het parlement gezegd geen redenen te zien waarom de tij dens het weekeinde inzake de goud- politiek genomen maatregelen er niet in zouden slagen de stabiliteit te herstellen, „althans voor geruime tijd". Hij zei van mening te zijn dat de genomen beslissing de beste is die men van de besprekingen in Wash ington verwacht kon hebben. Jenkins zei dat hij vastbesloten is dat de Londense goudmarkt her opend zal worden zo spoedig als re delijkerwijs uitvoerbaar is. maken van de regering, was er geen congres meer gehouden. De leiding staat nu voor de taak, de ontevre denheid in de partij geledei*en over dit besluit en over teruggang bij( staats- en gemeentelijke verkiezin gen te sussen. Oppositie Vooral onder de jongere socialis ten bestaat veel oppositie tegen de politiek van de leiding. Brandt werd zondag lastig gevallen door studen ten toen hij de congreszaal wilde binnengaan. Hij zei later te menen dat er ook leden van de uiterst recht se N.P.D. onder de demonstranten waren. De voorzitter van deze partij, Von Thadden, heeft maandag tegen deze „ongehoorde veronderstelling" in een telegram aan Brandt gepro testeerd. NIAMEY, Niger, 18-3. Van een ge zelschap van 20 personen, dat eer der deze maand van de oase Agades in de Sahara per vrachtauto naar Libië vertrok, zijn zeker acht men sen van dorst gestorven. Militairen van Niger hebben hun lijken gevon den. In de buurt bevonden zich de kadavers van 72 schapen, die men de keel had doorgesneden, kennelijk om het bloed te drinken. Negen leden van het gezelschap werden nog vermist. Drie zijn er in geslaagd het dorp Dirkou te berei ken, na een voettocht van twee da gen. De auto was defect geraakt. Israëlisch bevelhebber wil pleiten voor Egyptische collega PARIJS, 19-3. De chef van de Is raëlische luchtmachtstaf, generaal Mordechai Hod, meent dat hij zijn belangrijkste tegenstander uit de juni-oorlog, de Egyptische generaal Mahmoud Sidki, zou kunnen vrij pleiten als hij (Hod) in Kairo zou mogen getuigen. In een vraagge sprek met „Paris Match" zegt Hod: „Ik ben er zeker van Sidki te kun nen redden als ik hem zou mogen verdedigen. Ik heb bewijzen en do cumenten. Ik bij bereid naar Kairo te gaan". T reinbestnurder zag kind tussen rails UTRECHT, 18-3. Maandagavond zijn vijf treinen op het baanvak Naarden-Hilversum ernstig ver traagd, nadat een treinbestuurder omstreeks half zes op weg naar Hil versum een kind tussen de rails had zien liggen. Met de eerstvolgende trein in tegenovergestelde richting heeft de N.S. politie en G.G.D. op de betreffende plek gebracht, waar overigens niets alarmerends werd geconstateerd. De eerste twee trei nen in de richting Naarden liepen een vertraging van 18 en 14 minuten op. Daaropvolgende treinen kwamen 7, 7 en 8 minuten later in Naarden Niet van zo algemene bekendheid is dat de hoofdstad van Suriname, Pa ramaribo in het hart een straat heeft, die Jodenljreestraat heet, een naam uiteraard destijds gegeven naar Amsterdams voorbeeld. Een echte tropische straat, zoals de foto toont. HOE-E. Eenheden van de lste Amerikaanse divisie hebben een zware slag geleverd om een. klein dorp in de omgeving van Hoe-e. Met steun van de luchtmacht gelukte het tenslotte het dorp op de Viet-Cong te veroveren. Op de foto rusten een aantal volkomen uitgeputte soldaten uit na de slag. De Unctad NEW DELHI, 18-3. Drs. B. J. Udink, de Nederlandse minister zon der portefeuille, belast met ontwik kelingshulp, heeft maandag in de plenaire vergadering van de wereld handelsconferentie in New Delhi in zijn redevoering verklaard dat Ne derland bereid is consessies te doen aan de ontwikkelingslanden. Het hevig betwiste vraagstuk van de produkten die in een stelsel' van preferenties moeten worden opgeno men, is naar hij zei geen onoverwin nelijke moeilijkheid. Op een vergadering van de we- reLdhandelsraad - het permanente orgaan van de conferentie voor han del en ontwikkeling van de Verenig de Naties (Unctad) - dient in de loop van 1969 op ministerieel niveau een beslissing te worden genomen over de opneming van verwerkte land- bouwprodukten in een algemeen sys teem. Eén procent Minister Udink verklaarde even min moeilijkheden te zien voor aan vaarding van het voorstel één pro cent van het bruto nationaal produkt der industrielanden als algemene hoogte te nemen voor de ontwikke lingshulp in de jaren zeventig. Nederland steunt verder het be- ginselontwerp van de aanvuiLHende financiering, waarmee de ontwikke lingslanden extra hulp dient te wor- NEW YORK, 19-3. De Israëlische vertegenwoordiger bij de Ver. Na ties, Josef Tekoah, heeft maandag in een brief aan secretaris-generaal Tharït Jordanië de schuld gegeven van 12 grensincidenten aan de Jor daan gedurende de laatste twee we ken, waarbij een Israëlische burger werd gedood zes gewond en elf Is raëlische soldaten eveneens werden gewond. „Deze Jordaanse schendingen van het bestand kwamen van Jordaans grondgebied en werden aangemoe digd en gesteund door Jordaanse autoriteiten, onder wie léden van de regering. De Israëlische regering be schouwt ide regering van Jordanië dan ook als verantwoordelijk", aldus Tekoah. den verleend ingeval van het weg vallen van inkomsten buiten hun schuld. Drs. Udink acht ook de mogelijk heid aanwezig dat een overeenkomst wordt gesloten voor internationale voorraden ten behoeve van prijssta- bilisatie voor grondstoffen uit ont wikkelingslanden. Hij legde de na druk op de bereidheid van Neder land om mede te werken aan de voorfinanciering van dergelijke voorraden cacao. SCHIPHOL, 18-3. Per presidenti ele Boeing-straalmachine terugge bracht naar Nederland,heeft prof. dr. J. Zijlstra bij zijn aankomst op Schiphol verklaard: „Bij de thans getroffen regeling varen landen als Zuid-Afrika en Rusland wel. De prijs van het goud op de vrije markt was al 44 dollar per ounce en dat zal hij voorlopig op zijn miinst blijven of nog hoger stijgen. Het zal van het aanbod van de producenten afhan gen hoe die prijs zich zal 'bewegen. Wij hebben het liefst, dat dankzij veel aanbod de prijs gedrukt wordt. Hoe meer aanbod, hoe liever". AMSTERDAM, 18-3. Naar de pre sident van, de Nederlandse Bank, prof. dr. J. Zylstra, in een t.v.-inter- view heeft meegedeeld, zal met in gang van woensdag 20 maart de han del in goud worden vrijgegeven. Dit betekent dat het aan 'ingeze tenen van ons land zal zijn toege staan op de vrije goudmarkten in het buitenland goud te kopen en/of te verkopen. Een desbetreffende beschikking in de Nederlandse Staatscourant kan dinsdag worden tegemoet gezien. De handel in goud was tot dusver voor Nederlanders krachtens de deviezen- bepalingen verboden, met uitzonde ring van de aan- en verkoop van gouden munten en sieraden. Zuidwestelijke wind Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige regen; matige tot krach tige aan de kust af en toe harde zuidwestelijke wind; minder koude nacht; morgen ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. 20 maart. Zon op 6.43, onder 18.53. Maan op 2.03, onder 8.58. 21 maart. Zon op 6.40, onder 18.55. Maan op 3.22, onder 9.46. Laatste kwartier: 21 maart te 12.07. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20 maart 6.59 v.m. 19.25 n.m. 21 maart 7.43 v.m. 20.16 n.m. BROUWERSHAVEN: 20 maart 6.52 v.m. 19.16 n.m. 21 maart 7.37 v.m. 20.11 n.m. 23 maart: Doodtij. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Na het wegtrekken van een depressiesysteem naar Scandinavië en noord-Rusland breidde in de af gelopen nacht een zwakke rug van hoge luchtdruk zich over ons land uit. Er 'kwamen flinke opklaringen voor, waarbij de temperatuur plaat selijk tot 2 graden daalde. Inmiddels is tussen TJsland en Schotland een nieuwe depressie aan gekomen, die zich naar het. zuiden uitbreidt. Aan de zuidflank van de depressie staat over een groot deel van de oceaan een krachtige weste lijke stroming. In deze stroming trekt een storing, die vanmorgen juist ten westen van Ierland lag naar het oosten. In het komende et maal zullen fronten van deze storing in ons land tijdelijk regen en meer wind brengen. Na het voorbij trek ken van de fronten zwakt de wind weer af. Na een minder koude nacht zullen de temperaturen morgen weer ongeveer tot zelfde waarden oplo pen als vandaag. WASHINGTON, 18-3. Meer dan een derde van de leden van het. Huis van Afgevaardigden, 138 vertegen woordigers behorend tot beide par tijen, hebben maandag een resolutie ondertekend waarin onmiddellijk herziening van de Amerikaanse Viet- nam-politiek wordt geëist. De afgevaardigden oefenden kri tiek op de lijn die de regering John son volgt. De huidige politiek voert niet tot het beoogde doel. Wanneer de verliezen zo doorgaan zullen tot 20 januari 1969. de datum waarop de volgende president zijn functie over neemt, 22.000 jonge Amerikanen zijn gesneuveld", aldus de resolutie. De Poolse studenten WARSCHAU, 18-3. - Het wordt steeds duidelijker dat de Poolse re gering en partjj de studentendemon straties hebben aangegrepen voor een grondige zuivering van de gele deren. Maandag werd Roman Zam- browski als vic-president van de nationale rekenkamer ontslagen; al eerder was hij uit de partij gestoten. Men verwijt hem dat hij een der voornaamste aanstichters van de stu dentendemonstraties is geweest en met „Zionistische hulp" weer aan de macht wilde komen. Van 1948 tot 1963 was htf lid van het politieke bureau. In de pers en over de radio wor den steeds meer beschuldigingen ge uit tegen hoge functionarissen, al worden die niet met name genoemd. In het partijblad „Trybuna Ludu" staat dat een afdeling voor de bui tenlandse handel in een resolutie ge elst. heeft dat „het ministerie van buitenlandse handel, het ministerie van buitenlandse zaken en zijn ver tegenwoordigingen in het buitenland woeden gezuiverd van Zionistische elementen en medewerkers". Scherpe kritiek Scherpe kritiek, zoals die sinds 1956 niet meer is vernomen, hebben journalisten maandag geuit in een discussie door de Poolse journalis tenkring over de voorlichtingspoli- tiek van de partij. Daarin werden zelfs ministers bekritiseerd. „Dik wijls lijkt het alsof enige van onze ministers niet alleen hun departe ment, maar ook ht Poolse persagent schap P.A.P. en verscheidene kran ten willen regeren", zei een man van P.A.P.. Als men spreekt over openheid in de discussie over tegenstellingen in de communistische wereldbeweging, geldt dat ook voor de Poolse partij zelf, aldus een andere spreker. Partijleider Gomoelka heeft tot dusver geen stelling genomen. Ge ruchten willen dat hij dinsdag in de congreszaal in Warschau een toe spraak zal houden. Sturlen tenbijeenkoinst De studenten zouden volgens de pers van goede wil zijn, maar door ophitsers zijn misleid. In de univer siteit van Warschau kwamen maan dag opnieuw 3.000 studenten bijeen zonder officiële toestemming. Zij be sloten het antwoord van de autori teiten op de resolutie van de leer lingen van de polytechnische school af te wachten alvorens hun gedrags lijn te bepalen. Voortaan zullen zij pas twee uur van tevoren hun bij eenkomsten bekend maken om te voorkomen dat leden van commu nistische organisaties zich onder hen zullen mengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1