eet n appel! Rook'm óók zwaarder is er niet DE KANSEN VAN JOHNSON TIJDEN VAN OVERVLOED? BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Rendez-vous met eergisteren Jubilerende top Centrale Dienst Noord-Zeeland gehuldigd snoep verstandig: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag W maart 1968 Nr. 19963 Komen er voor de mens nog eens Mensen die in hun leven een ka pitaal büeen garen en er daarna van gaan leven, lopen de kans datzelfde kapitaal te zien interen, als zij niet zcrgen dat er evenveel bijkomt als er af gaat. De mensheid in zijn geheel ver keert eigenlijk in een soortgelijke positie. Om in deze behoeften te voorzien maken we gebruik van de natuurlijke middelen als steenkool, olie, ertsen enzovoort, die de natuur voor ons heeft opgeslagen in de bo dem van onze planeet. Echter, wij teren die middelen, ons kapitaal, steeds meer in. Eens komt er een eind aan de bodemschatten, terwijl we een steeds grotere behoef te aan energieleverende stoffen krij gen. Daarom moeten we zoeken naar middelen die dat „kapitaal" kunnen vervangen. En misschien resulteren die pogingen eeps in een machine die ons alles levert wat we maar kun nen bedenken. Dan zal het tijdperk van overvloed aanbreken en de we reld voor de zoveelste maal een heel ander aanzicht geven. Grondstoffen >.s: uit het heelal In wezen is het onzin om te stellen dat wij ooit gebrek aan welke grond stoffen ook zullen hebben. Kolen, olie en gas zijn er voldoende, al is de voorraad eindig. De moeilijkheid is er bij te kunnen. Alleen al in onze aardbol liggen ontzettende hoeveelheden opgeslagen. Boven dien bevat het water van de oceanen miljarden tonnen benodigde elemen ten,'maar ook hier is dé moeilijkheid het er op acceptabele wijze uit te kunnen halen omdat al die elemen ten zijn verdeeld in vele malen meer zeewater. Met de zich ontwikkelen de ruimtevaart kunnen we mis schien ooit eens beschikken over de onuitputtelijke hoeveelheden grond stoffen die in ons zonnestelsel voor komen. Wanneer die ruimtevaart eens werkelijk efficiënt zal gaan werken zodat een pond nuttige la ding minder zal kosten dan vele duizenden guldens en bijvoorbeeld op de maan aanwezige elementen naar de aarde kunnen worden ge bracht, wat ook geldt voor de andere planeten, kan men niet spreken van werkelijke tekorten. Bovendien zullen die elementen niet alleen als energiebronnen ge bruikt behoeven te worden, zoals olie en kolen nu. De tegenwoordige wetenschappelijke wereld zoekt naarstig naar de beheerste kernfu sie, waarbij ongelooflijke hoeveel heden energie vrijkomen en voor de meest uiteenlopende doeleinden ge bruikt kunnen worden. Ontwikkeling Natuurlijk heeft de ontwikkeling van deze mogelijkheden veel tijd nodig om tot tastbare resultaten te leiden. Maar als het zover is kunnen er serieuze pogingen gedaan worden om een machine te gaan ontwerpen die, door ze juist te stellen alles, let terlijk alles kan leveren waaraan de mens van die toekomst behoefte kan hebben. Van zakdoeken tot eieren, van boeken tot dekens. Een naam voor deze wonderlijke machine heeft men al: de replicator. Men is er zich bewust van dat het nog wel een paar eeuwen kan duren voor er een apparaat kan worden geconstrueerd dat er ook maar op lijkt, maar de vervaardiging is prin cipieel beslist niet onmogelijk. Een machine van dien aard, de replica tor, behoeft in wezen slechts uit drie fundamentele onderdelen te bestaan Dat zijn een geheugen, een opslag en een organisator. Het geheugen zou de instructies bewaren die nodig zijn om een bepaald voorwerp te vervaardigen. Er is een ander „recept" nodig om een fiets te maken uit grondstof fen dan een champagnefles. De moeilijkheid is natuurlijk te weten te komen waaruit nu precies een liter melk is opgebouwd, waaruit een kippeëi. Om alle details vast te leg gen van wat dan ook lijkt bijna een onmogelijke opgave, maar toch be zitten we al iets dat er op lijkt. Be doeld is een simpele bandopname van bijvoorbeeld de opera Carmen. De band neemt een onvoorstelbare hoeveelheid gegevens en details op. Organisator De opslag, het tweede fundamen tele onderdeel zou over alle moge lijke grondstoffen moeten kunnen beschikken. Die grondstoffen zijn er. Blijft de moeilijkheid er over te kunnen beschikken. De ontwikke ling van de technische mogelijkhe den van de mens zal hierop het ant woord moeten geven. De organisatie tenslotte zal, als hij opdracht krijgt een pond kaas te le veren, in het geheugen de instruc ties daarvoor opzoeken. Aan de hand daarvan worden de grondstoffen ge kozen en het eindprodukt afgele verd. Hij zal ook een sein geven wanneer er een tekort aan een be paalde grondstof is. Fantastische veronderstellingen, kan men denken, maar de replicator zal in werkelijk heid binnen zijn capaciteiten alles kunnen maken. Zoals een grammo foon in staat is alle denkbare mu ziek te reproduceren. Toekomst Zoals gezegd, het zal nog heel lang kunnen duren voor men ook maar kan gaan denken aan de vervaardi ging van de replicator. Ze is een be paald eindprodukt van een ontwik kelingsproces dat pas in onze eeuw op gang is gekomen. Het is zeer moeilijk een tijdstip vast te stellen waarop de replicator verwezenlijkt zal kunnen worden ,want niemand weet in welk tempo de wetenschap zich zal ontwikkelen in de toekomst. Maar als het zover is zal, mits de resultaten aan de gehele mensheid ten goede komen, de tijd voorbij zijn dat een deel van de wereld zich in betrekkelijke weelde baadt, terwijl enkele duizenden kilometers verder de mensen sterven van de honger. A. C. J. Flantua. In Tsjecho-Slowakije heeft de 46-jarige partijleider Alexander Dubcek in het weekeinde gewaar schuwd dat de op gang gekomen vrije politieke discussie te ver kan gaan. Bij een aanrijding tussen een Ne derlandse personenauto en een Bel gische taxi in Merksem bij Antwer pen, is zondagmiddag de heer M. Pols uit Moordrecht om het leven gekomen. Drie inwoners van Moor drecht werden ernstig gewond. Feuilleton door Gré de Boer „U vergeet artikel negen en twin tig, meneer Alderna", zei Bergenaar lachend. „Daar staat - hij opende een lade en trok er een map uit, waarin, hij even bladerde - „De ver gadering heeft het recht van veto over het beleid der directie ingeval: a. Van wanbeleid sprake is, blijkens de financiële resultaten; b. Er ernstige aanmerkingen zijn op de levenswandel; c. Hij ibij herhaling handelt in strijd met de statuten". Bergenaar klapte de map weer dicht en keek de anderen aan „U ziet, mijne heren, drie flinke stok ken om een 'hond te slaan". Schalekamp roerde nadenkend in! zijn koffie. „Ik weet uit ervaring, dat hantering van dit recht in de prak tijk nagenoeg niet voorkomt. Welke directie van een n.v., onverschillg of dit een besloten of een open n.v. is, handelt niet eens in strijd met de statuten ?Ein hoort u daar ooit iets over op de jaarvergadering? Zolang er winst gemaakt wordt, is iedereen tevreden. En dan kan de direkteur, bij wijze van spreken, met zijn se- kretaresse naar bed gaan, als het maar een publiek geheim blijft". Bergenaar proestte het uit. „Leuk idee, zeg". Hij keek Alderna lachend aan. „Zou Edith er wat voor voelen, denkt <u?" Deze probeerde zijn gezicht zo goed mogelijk in de plooi te houden. „Heren, een beetje serieus alstu blieft. Laten we het niet te gek ma ken". „Ik bedoel maar bij wijze van spreken. Wilt u iiets anders? Al spe culeert de directie met de gelden van de zaak, als hij maar wint cn de aandeelhouders mee laat profiteren, dan zwijgen zo als hot graf". Bergenaar was weer geheel zich zelf. „Ja, dat zegt u, meneer Scha lekamp, maar toch verwacht ik een sterke oppositie. Neemt u het initia tief van een deel der aandeelhou ders, dat langs u heen in de arm nemen van een accountantsbureau buiten de stad. Zoiets kost een slor dige duit. Als men dat er al voor over heeft, entre-nous weliswaar, wie weet, hoe men nu al aan het be kokstoven is, of men mij niet kan wippen via een der drie genoemde subjectieven". „U ziet dat veel te somber, me neer", meende Alderna. Sub a valt al dadelijk biuten beschouwing, ge zien de winst van 1959". „Waaraan ik evenwel niet debet ben". „Toegegeven, maar het tegendeel ds evenmin te bewijzen. Daarvoor moeten ze u eerst een jaar de gele genheid geven. Sub b valt eveneens af. Daar hoeft niet over geredeneerd te worden. En sub c? Hebt u al ge handeld in strijd met de statuten?" „Nee, ik niet. Ik kijk wel uit. Ge loof maar, dat ik ze daarvoor geen kans zal geven. Doch ik doelde eigen lijk op mijn voorganger". „Meneer Varsink? Kom nu meneer Bergenaar, die man is dood en be graven". „Men kan hem alsnog posthuum royeren. En dan is mijn benoeming door hem ook niet meer rechtsgel dig". Alderna schudde zijn hoofd. „Foei, meneer Bergenaar, hoe durft u zo iets veronderstellen? Welke aan deelhouder zou de moed bezitten om met zo'n voorstel ter tafel te komen? Het gaat hier over meneer Varsink, die dit hier - hij wees met zijn arm een paar keer in het rond - als zijn levenswerk beschouwde. Die dit be drijf heeft uitgebouwd tot wat het nu is? Dat gelooft u toch zelf niet, meneer Bergenaar". Bergenaar haalde zijn schouders op ..Wel, dan zullen we maar aan nemen, dat ze me voetstoots zullen accepteren. Welkom, lieve kleine.." Alderna schoot in de lach. „Er is ook nog een tussenweg. Ze zullen in bedekbe terminologie wel mopperen. Maar al te veel zullen ze niet kun nen zeggen, want dan zouden ze de nagedachtenis van direkteur Var sink bezoedelen. Neemt u van mij aan, meneer Bergenaar, dat Eva Varsink dat niet neemt. Vergeet u iniet, dat zij een van de grootste aandeelhouders is". Schalekamp sprak het verlossende woord. „Kom, kom, geen zorgen voor de tijd. Het zal zo'm vaart niet lopen. Dat accountantsonderzoek is tot op zekere hoogte een goed recht van hen, die hun belangen bedreigd zien. Het rapport zie ik rustig tegemoet. Hoe dat uitvalt, kan ik wel raden. Het zal mijn beleid bevestigen, daar ben ik rotsvast van overtuigd. En voor de rest zullen de dames en he ren twee dingen moeten doen: slik ken, dat de heer Varsink, wat be treft het binnenhalen van vreemd kapitaal gehandeld heeft in strijd met de statuten. Tweedens, u een redelijke kans van één twee jaar moeten geven om te bewijzen, wat u waard bent. Dit laatste ligt intus sen geheel aan u". „Daar maak ik me geen zorg over" lachte Bergenaar. „Met Alderna als mijn rechterhand schop ik het een heel eind heen...." (Wordt vervolgd) Het nieuwsweekblad Newsweek had in zijn geschiedenis nog maar één keer een eigen opinie geuit in zijn kolommen, dat was over de ghetto-rellen. Deze week kraakt het het in detail het Vietnambeleid van de president, die maar een recept weet: meer van hetzelfde wat vol- geens het blad alleen maar uit kan draaien op nog meer misère als de V.S. hebben geproefd door het Tet- offensief van de Vietcong. Ook hier een eis dat een geheel nieuwe aanpak moet worden door gevoerd en dat van het Witte Huis nu eindelijk de leiding komt waarop het land recht heeft. Plus een eer lijke berichtgeving over wat er aan de hand is en geen bemantelende smoesjes. Johnson beste kansen In al die opzichten is Robert Ken nedy - eventueel samen met Mc. Carthy een aanvaardbaarder man om de verkiezingen in te sturen dan Johnson. Maar hierbij gaat ook mee spelen wie de republikeinse kandi daat is. En daarvoor gooit Richard Nixon kennelijk hoge ogen. Een man die eigenlijk niet wezenlijk anders denkt dan Johnson, maar alleen min. der aantrekkelijk manoeuvreert. Te gen Nixon, zo is de overtuiging, kan Johnson gemakkelijk winnen. Een pittiger kandidaat zou gouverneur Nelson Rockefeller zijn, die echter net als Robert Kennedy veel te veel heeft geaarzeld. Hij heeft ook wel enige aanhang gekregen in New Hampshire ook door invulstemmen. Maar zijn resultaten waren aanzien lijk minder opzienbarend dan die van Mc. Carthy, waarbij overigens als verduidelijking gesteld moet worden dat de republikeinen van New Hanmpshire bepaald geen tra ditie hebben van vooruitstrevend heid. Tot dusver staan de kansen van Johnson nog altijd het bestte. Maar hij zal er niet onder uit kunnen in zake Vietnam eindelijk een koers aan te geven die de Amerikaanse bevolking meer aanspreekt. Maar ivat hij daarvoor zal kunnen beden ken is allerminst duidelijk. MARKTBERICHTEN De Eierveilingen BARNEVELD, 14-3. Coop. Veluw- se eierveiling Barneveld. Aanvoer 624.165 stuks; stemming vlot. Prijzen per 100 stuks: eieren van 54-55 gram f 11,13-11,17; van 58-59 gram f 11,40-12,06; van 62-63 gram f 12,26-12,84; van 66-67 gram f 13,39 -13,56. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 574.613 stuks; stemming vlot. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 10,55-10,66; van 57-58 gram f 11,31-11,70; van 62-63 gram f 12,25-12,59; van 66-67 gram f 13,26 KRTJISHOUTEUH (België). Aan voer 295.200 stuks; stemming vlot. Prijzen per 100 stuks: eieren van 47-48 gram f 9,40-9,50; van 57-58 gram f 11,30-11,60; van 67-68 gram f 13,32-13,50. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 2.250.000 stuks; handel redelijk. Prijzen per 100 ötuks: eieren van 50-58 gram f 10,10-11,80, kg. prijs f 2,02-2,03; van 59-65 gram f 12,10- 13,50, kg. prijs f 2,05-2,08. Veiligheidsraad gaat praten over Rhodesië NEW YORK, 16-3. De Veiligheids raad van de V.N. gaat dinsdag (aan vang 16.30 uur Ned. tijd) een debat houden over de kwestie-Rhodesië. Dit gebeurt naar aanleiding van de terechtstelling van vijf negers in Sa lisbury. Het verzoek voor het debat is uit gegaan van 36 Afrikaanse landen, die de situatie in Rhodesië een bedrei ging van de internationale vrede en veiligheid achten. DODELIJKE ONGELUKKEN AMSTERDAM. De 69-jarige A. Degen uit Amsterdam is gewond ge raakt toen hij met zijn personenauto op de hoek Postjesweg-Jan Toorop- straat in de hoofdstad, geen voor rang verleende, waardoor een bot sing ontstond met een vrachtauto en een wielrijdster. Later is de man in een ziekenhuis overleden. PHILIPPINE. De 34-jarige ge huwde K. J. C. Vleeshouwer uit Zel- zaete (België) is met zijn personen auto op de Posthoornweg, op het grensgedeelte België-Nederland, ver ongelukt. Een mede-inzittende werd daarbij gewond. Komende van Phi lippine ging de auto op de klinker bij de doorlaatpost Posthoorn over weg tussen België en Nederland na- de kop. SNELREWAARD. De 63-jarige bouwvakarbeider J. Sluis uit Woer den is op de Zuidlinschotenzandweg te Snelrewaard om het leven geko men. Hij kwam met znij bromfiets te vallen, bleef op het wegdek liggen en werd enige tijd later door een per sonenauto overreden. Druk bezochte receptie in stadhuis te Tbolen De voorverkiezing in de Ameri kaanse staat New Hampshire zegt weinig over de kansen van de di verse politici die streven naar de kandidatuur voor het president schap. Tenslotte is New Hampshire een heel kleine staat, de natie niet. En de 150.000 kiezers die acte de précence gaven, zijn zelfs nog niet geheel New Hampshire. Wel duidelijk is geworden dat de onstemming over Johnsons beleid in Vietnam dieper gaat dan tot dus ver ooit is gebleken. Een man als senator Robert Kennedy heeft wel vaak kritiek geuit, maar hij ging niet te ver en bleef bereid om de kandidatuur van Johnson te steu nen. Wellicht heeft hij daarvan nu spijt- zijn collega Eugene Mc. Car thy ,een vrij onbekend professor en bepaald geen gehaaid politicus, heeft tenslotte een opmerkelijk succes ge boekt. Maar in feite heeft dat succes weinig te betekenen. Het is ook iet wat geflatteerd, doordat Mc.Carthy's naam wel op de biljetten stond en de kiezers de naam van Johnson maar zelf moesten invullen. Op de partijconventies die uitma ken wie voor de partij het veld in gaat, wordt echter de doorslag gege ven door de partijapparaten in de meeste staten die geen verkiezingen houden. En men moet van goeden huize komen om het op te9kunnen nemen tegen een president in functie die naar herverkiezing streeft. Gebarsten plaat Blijft het ongenoegen over Viet nam. De New York Times, toch ze ker geen al te radicale krant, spot met de cliché's die „als een gebar sten grammofoonplaat" uit Washing ton blijven klinken en laakt de pre sident dat die kennelijk geen duide lijk doel voor ogen heeft en maar zit te weifelen. Advertentie THOLEN, 16-3. Schou- vven-Duiveland was vrij dagmiddag goed verte genwoordigd op een druk bezochte receptie in het fraaie stadhuis van Tho len, een feestelijke aan gelegenheid, aangeboden door het algemeen be stuur van de Centrale Dienst voor bouw- en woningtoezicht en ge meentewerken „Noord- Zeeland", oan de „zilve ren top" van de dienst: directeur P. A. Boot, ad ministrateur-boekhouder Chr. Geurink en techn. ambtenaar I P. Jasperse, die met z'n drieën 75 jaar „in dienst van de dienst" hebben gewerkt en daarvan ieder 25 jaar op eigen rekening schre ven. „U kunt van ons geen standbeeld verwachten, maar wees er verzekerd van dat naast de niet te vermijden lichte kritiek* hier en daar, er toch veel A Jfc waardering bestaat voor M* uw werk", aldus sprak de gastheer van deze middag, burgemeester J. E. van Boeyen van Tho len, die in zijn toespraak herinnerde aan de tal rijke facetten van het „technische werk" en de heren jubilarissen dank bracht voor de uitoefening van hun niet geringe taak, geplaatst als ze zijn tussen publieke opinie en ge meentelijke bestuurders. „Het werk wordt verricht op een wijze zoals van een dienstverlenend bedrijf ver wacht mag worden", aldus de heer Van Boeyen, die in dit verband her innerde aan de vele malen door de dienst verleende „wegwijzing", om te komen tot een succesvolle bekroning van een bouwaanvraag. De heer Boot geeft leiding aan de dienst in een tijd dat „Zeeland z'n draai gaat nemen". „We zitten in de lift en dat betekent activiteit, nieuw bouw, verbouw en dat is met zoveel bazen niet altijd even benijdenswaar dig werk". Het technische apparaat van de dienst steunt voor een belangrijk deel op de administratieve basis, ge legd door de heer Geurink. „Ik breng u hulde hiervoor", aldus burgemees ter Van Boeyen, die na het overhan digen van een voorjaarsbouquet aan de dames van de heren jubilarissen, een tegeltableau als geschenk van de dienst aanbood aan de heer Boot. Het keramisch wandornament is een werkstuk van de pottenbakker Henk Potters uit Oisterwijk. De heer Geu rink kreeg een elektrisch scheerap- paraat aangeboden; voor de heer Jas perse was er als „doe-het-zelver" een elektrische boor als jubileumge schenk. In zijn dankwoord constateerde de heer Boot dat vóór zijn dienst een dankbare taak is weggelegd: „We hebben ook met de bestuurlijke kant (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). van de dingen te maken en trachten zo goed mogelijk gestalte te geven aan uw besluiten". „Het is een wijs besluit geweest te komen tot een Centrale Dienst, die immers meer kan doen als de timmerman in elk dorp apart. De dienst heeft voor de noordgroep Zeeland ongetwijfeld heilzaam gewerkt", aldus de heer Boot. Onder de velen die vervolgens de heren Boot, Geurink en Jasperse de hand drukten, waren o.a. de burge meesters Kastelein en Francke, de gemeentesecretarissen Van Ommeren en Van Wijck, de directeur van ge meentewerken de heer Louwerse cn opzichters van zijn dienst uit Zierik- zee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3